Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ 2


Recommended Posts

Συνεχίζω ανοίγωντας νέα θεματική διότι η διαχείρηση για λόγους που δεν καταλαβαίνω κλείδωσε την προηγούμενη. Πριν συνεχίσω όμως θέλω να ευχαριστήσω εκείνους που έδωσαν προσοχή, χρόνο και συμβουλές για το ερώτημα μου και κυρίως τον greggr του οποίου η καθοδήγηση δίνει μία διέξοδο στο συγκεκριμένο θέμα-χέρι-παρτίδα. Για εκείνους, τώρα, που χλεύασαν την προβληματική μου και ειρωνεύτηκαν θέλω να τους θυμίσω πως από τα αρχαία χρόνια ακόμη επικράτησε η άποψη πως η ειρωνία είναι το ασφαλές καταφύγιο του ηλίθιου.

Ας έρθουμε όμως στο θέμα που με αποσχολεί. Για εμένα είναι σοβαρό θέμα, άλλους ενδεχωμένος να μην τους αποσχολεί διότι δεν τίθετε αισθητικό-αισθητηριακό ζήτημα για αυτούς παρά μόνο τους ενδιαφέρει να παίζουν τις κάρτες τους.

Το ζήτημα μου είναι η καθαρά ψυχολογική διάσταση ενός παίκτη. Ποιός, δηλαδή, είναι ο απαραίτητος και αναγκαίος ηθικός εξοπλισμός που πρέπει να διαθέτει ένας παίκτης του πόκερ.

Ποιές πρέπει να είναι οι 10 στέρεες βάσεις μέσα του, πάνω στις οποίες στηριζόμενος ένας παίκτης, σε συνδιασμό με τις συνθήκες που καλείτε να αντιμετωπίσει στο παιγχνίδι, θα μπορεί να πετυχαίνει στο μέγιστο δυνατό την καταλληλότερη λειτουργικότητά του;;;

(Με συγχωρείτε για το είδος την γλώσσας που κάνω χρήση και δεν τα λέω πιο απλά και άρα κατανοητά, αλλά είμαι προς στιγμήν επιρρεασμένος από την πολύωρη ασχολία μου σε φόρουμ με θέματα ψυχικής υγιεινής)

Λόγου χάριν, για να γίνω πιο κατανοητός, εγώ απογοητεύομαι πολύ εύκολα μετά από ατυχείς παρτίδες κι αυτό έχει μεγάλη αρνητική επιρροή στη συνέχιση του παιγχνιδιού μου. Πως αντιμετωπίζεται;;;

Άλλο παράδειγμα. Στις περιπτώσεις Bad Bead, όταν δηλαδή έχω πιο ισχυρές κάρτες στο χέρι από τον αντίπαλο και μέχρι το Turn να είμαι μπροστά στην παρτίδα είτε λόγω ανώτερων καρτών είτε λόγω συνδιασμού, ο River να διαμορφώνει τελικά νικητή τον αντίπαλο, τότε λοιπόν οργίζομαι δυνατά, χάνω την ψυχραιμία μου, τον αυτοέλεγχο και στις επόμενες στιγμές λειτουργώ σπασμωδικά και με θολωμένο μυαλό. Πως αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο;;; (να σημειώσω πως το συγκεκριμένο δεν έχει άλλες ψυχολογικές προεκτάσεις με την έννοια πως αντιμετωπίζω σοβαρό ψυχικό πρόβλημα, καθώς η οργή αυτή εμφανίζεται αποκλειστικά και μόνο στο ποκερ, και σε καμία άλλη έκφανση της ζωής μου)

Με άλλα λόγια, θεωρώ αλλά και το συναισθάνομαι, πως δεν διαθέτω τον αναγκαίο ηθικό εξοπλισμό του παίκτη πόκερ. Πως θα πρέπει να διαχειριστώ τις ελλείψεις αυτές;;; Αναλογιζόμενος τι ή ποιές συνθήκες ως μέτρο, θα καταφέρω να εγκαταστήσω την πειθαρχία που είναι απαραίτητη μέσα μου ώστε να πετύχω την καλύτερη δυνατή λειτουργικότητα στο παιγχνίδι;;;

Είναι κι άλλα πολλά αλλά δεν θα τα θίξω προς το παρών.

Ότι καταλαβαίνετε παιδιά γράψτε ή σχολιάστε. Εξ' όσων βλέπουμε με όλα αυτά που γράφω πιο πάνω, παρόλο που παίζω πόκερ 5 χρόνια, είμαι καθόλα αρχάριος.

Να σημειώσω επίσης πως τα επίπεδα που παίζω είναι τα πλέον ελαχιστότερα με τις συνέπειες που συνοδεύουν. Σε τραπέζια μετρητών 0.2/0.5 και 0.5/0.10, και τουρνουά των $1 / $2 και κάποιες φορές $10.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha hthela na ekfraso thn orgi mou kai thn aganaktisi mou gia tous rixous kai apaideutous TOREADOR kai BETONME. Einai poli lipiro to gegonos oti den mporoun na afougkrastoun tous provlimatismous tou sigxronou ellina pokera.

Agapite Gianni theoro pos lisi sto provlima sou den tha pareis apo edo mesa, thn lisi mporei na sthn dosei o pneumatikos sou kai di an autos 3erei kouko mono.

elpizo na se voithisa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα μπω στον πειρασμό να απαντήσω σοβαρά, γιατί τώρα ρωτάς κάτι που έχει νόημα σε αντίθεση με το προηγούμενο post σου, αν και ο τρόπος που το κάνεις είναι τόσο γλαφυρός που δεν γλυτώνεις το trolling...

Η απογοήτευση αντιμετωπίζεται με το πολύ παιγνίδι. Αν παίζεις σωστά, που στα limit που αναφέρεις δεν είναι δα και τόοοοσο δύσκολο να παίξεις καλύτερα απο το μέσο όρο, η επιτυχία σιγά σιγά θα έρθει. Σε συμβουλεύω να παίζεις tours που κατά κανόνα είναι πιο εύκολα από το cash.

Το tilt είναι θέμα χαρακτήρα κυρίως ΑΛΛΑ βοηθάει και το μεγάλο bankroll και η συνεχής ενασχόληση. Δηλαδή, λιγότερο θα εκνευριστείς σε ένα Bad beat σε tour των 2$ αν έχεις μέσα 500$ απ'το να έχεις μέσα 7$ και να σκέφτεσαι πόση θα είναι η επόμενη paysafe.

Τώρα, αυτό που λές για χέρια που το μέχρι το turn είσαι μπροστά κ μετά είσαι πίσω κλπ δείχνει ότι ακόμα ο τρόπος που βλέπεις το poker είναι λάθος. Εσύ κοιτάς κάθε σου πράξη, κάθε κόλπο να είναι σωστό. Απο κει και πέρα, η τύχη θα αποφασίσει όχι αν, αλλά πότε, αργά η γρήγορα, σε 100 η 10.000 τουρνουά, θα βγείς κερδισμένος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha hthela na ekfraso thn orgi mou kai thn aganaktisi mou gia tous rixous kai apaideutous TOREADOR kai BETONME. Einai poli lipiro to gegonos oti den mporoun na afougkrastoun tous provlimatismous tou sigxronou ellina pokera.

Agapite Gianni theoro pos lisi sto provlima sou den tha pareis apo edo mesa, thn lisi mporei na sthn dosei o pneumatikos sou kai di an autos 3erei kouko mono.

elpizo na se voithisa.

Και οι τριφυλλες μπομπες με καπελο βοηθανε.

Φιλε Γιαννη, αυτα που γραφεις τα περασαμε ολοι, και ετσι και χειροτερα, αλλα μετα απο ενα ή αντε δυο χρονια παιχνιδιου γινεται κατανοητο οτι ετσι ειναι το παιχνιδι. Εαν παιζεις σοβαρα θα επρεπε ηδη να εχεις φτασει σε σημειο (πεντα χρονια παιχνιδιου) να προσπερνας τελειως αδιαφορα αυτα τα σημεία.

Προσπαθησε να βελτιωσεις το παιχνιδι σου και θα καταλαβεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνεχίζω ανοίγωντας νέα θεματική διότι η διαχείρηση για λόγους που δεν καταλαβαίνω κλείδωσε την προηγούμενη. Πριν συνεχίσω όμως θέλω να ευχαριστήσω εκείνους που έδωσαν προσοχή, χρόνο και συμβουλές για το ερώτημα μου και κυρίως τον greggr του οποίου η καθοδήγηση δίνει μία διέξοδο στο συγκεκριμένο θέμα-χέρι-παρτίδα.

............................

Να σημειώσω επίσης πως τα επίπεδα που παίζω είναι τα πλέον ελαχιστότερα με τις συνέπειες που συνοδεύουν. Σε τραπέζια μετρητών 0.2/0.5 και 0.5/0.10, και τουρνουά των $1 / $2 και κάποιες φορές $10.

E εσυ εισαι το κορυφαιο Troll που υπαρχει,δεν εξηγειται αλλιως.Σε πεντε μερες παιζει να μην μπορουμε να παιζουμε καν ποκερ και εσυ ασχολεισαι με τις ΚΑΡΤΕΣ,ΤΟΥΣ FLOP,ΤΟΥΣ TURN,ΤΟΥΣ RIVER,TO ΤΑΜΠΛΟ και την ηθικη,πνευματικη και ψυχολογικη προεκταση του παιχνιδιου.ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΣΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

de kserw poios einai xeiroteros...tha thela n akousw apopseis!o poster h greggr??

sovarepsou greggr...

giannh iwannou h lush einai 1!petra sto laimo kai falhro!!tha aisthantheis kalutera!

p.s. eisai to kalutero troll p exw gnwrisei estw k athela sou(mporei kai oxi)...kseperases kai pokerfan89gr pragma p den pisteva pws mporei na sumvei...h zwh kamia fora mas ekplhssei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

de kserw poios einai xeiroteros...tha thela n akousw apopseis!o poster h greggr??

sovarepsou greggr...

giannh iwannou h lush einai 1!petra sto laimo kai falhro!!tha aisthantheis kalutera!

p.s. eisai to kalutero troll p exw gnwrisei estw k athela sou(mporei kai oxi)...kseperases kai pokerfan89gr pragma p den pisteva pws mporei na sumvei...h zwh kamia fora mas ekplhssei!

χαχαχαχαχχα εσένα δλδ σε χαλάει που ξαναγράφει ο Pol_gt στο site ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ Επειδη πιστευω δυστυχως οτι αυτα τα γραφεις σοβαρα,θα σου δωσω και μια σοβαρη απαντηση.Παραδεχεσαι οτι μετα απο 5 ολοκληρα χρονια που παιζεις εισαι ασχετος με το αντικειμενο,και οτι το ποκερ σε οδηγει σε πολυωρη ενασχοληση σε φόρουμ με θέματα ψυχικής υγιεινής.

Ε τι αλλο πρεπει να γινει για να καταλαβεις οτι πρεπει να σταματησεις,εφοσον και χανεις χρηματα και χαλας την ψυχικη σου υγεια.

Υ.Γ. ζητω συγγνωμη που απαντησα σοβαρα και sorry αν σας τιλταρα με την γραφικοτητα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...