Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Top two pair on flop with for straight, two for flush


mi23

Recommended Posts

Σας παραθέτω παρτίδα από cash 0,5-1€ blinds.

Τονίζω ότι ο UTG είναι Loose-Wild Agressive, γνωστός μου παίκτης με PFR χοντρικά κοντά στο 65% και cbet percentage κοντά στο 90%. Εχω παίξει άπειρες φορές μαζί του, κυνηγά ακόμα και runner runner χρώμα ή gutshot πολύ συχνά.

Βρίσκεται σε πολύ καλό streak όλο το βράδυ και έχει stack 800€ με αρχικό buyin 80€.

Εγώ έχω image Medium Tight - Medium Aggressive παίκτη και μετά από πολλά ups and downs στο βράδυ βρίσκομαι στα 240 € με αρχικό buyin 80€.

Εχει φτάσει αργά (μένει περίπου μια ώρα παιχνιδιού maximum) και το τραπέζι πλέον είναι 5 handed.

NLHE 0,5-1€

UTG (800€): raises to 9€

CutOff: folds

Button: folds

Small Blind (120€): calls 8,5€

Hero on Big Blind (240€): calls 8€ with 98o

FLOP: 9c 8d 7c

Small Blind: checks

Hero: checks

UTG: bets 30 €

Small Blind: folds

Big Blind: raises to 231€ allin

UTG calls with 4c Qc

TURN 2d

RIVER Ac

UTG wins pot (489€) with a flush Ace High

Γνωρίζω όταν ποντάρει στο flop ότι θα έκανε 90% των φορών cbet και τον βάζω στο "κυνήγι" για o.e. straight draw ή χρώμα.

Επίσης γνωρίζω ότι αν κυνηγάει θα δει οποιοδήποτε bet, ασχετα από odds. Καθώς το sb foldαρει αποφασίζω να μπω allin, για να δώσω μέγιστο value στο φύλλο μου.

Είναι λάθος το overbet από τη στιγμή που ξέρω ότι είμαι μπροστά και ότι θα καλέσει όλα τα draws?

Θα έπρεπε να διαλέξω μια κατάσταση με καλύτερη πιθανότητα να "κρατήσει" το φύλλο μου από το 2 to 1 του flop για να κυνηγήσω το double up, ή δεν επηρεάζει την απόφασή μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

preflop: fold! εισαι εκτος θεσης και οπως ειπες παιζεις με εναν πολυ loose και επιθετικο παικτη... δεν ειναι τοσο καλη ιδεα να κανεις call εκτος θεσης 9ΒΒ ακομα και το flop να πετυχεις δεν ειναι ευκολο να συνεχισεις εκτος αν floparis nuts που δεν συμβαινει και τοσο συχνα :D

flop: ωραιο flop πολυ δυσκολα εισαι πισω απο το range του loose utg!

Απο την στιγμη που πιστευεις οτι εισαι μπροστα ποτε δεν ειναι λαθος να βαλεις τα λεφτα σου μεσα :) 65-35 δεν ειναι και τοσο ασχημα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thanks για το σχόλιο. Μιλώ για παίκτη που το range του στο raise είναι όλα τα φύλλα! Είναι τόσο loose το call μου με παίκτη που θα πληρώσει πιθανό μου monster hand και three-way pot?

Κυρίως θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να έχω στο cash κάποια στρατηγική όσον αφορά τα allin μου απέναντι σε μεγαλύτερα stack?

Απο τη στιγμή που το stack του είναι πολλαπλάσιο του δικού μου, μήπως το να μπαίνω allin με 2προς1 πιθανότητα δεν με συμφέρει μαθηματικά (καθώς μία στις τρεις θα χάνω το στακ μου)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τη στιγμή που το stack του είναι πολλαπλάσιο του δικού μου, μήπως το να μπαίνω allin με 2προς1 πιθανότητα δεν με συμφέρει μαθηματικά (καθώς μία στις τρεις θα χάνω το στακ μου)?

και τις άλλες 2 θα το διπλασιάζεις...φυσικά και σε συμφέρει..αλλά όπως είπε και ο φίλος πρωτύτερα fold pre.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επομένως το calling range μου απέναντι σε maniac raiser πρέπει να είναι το ΑΤ και πάνω και 88+ ??

Η να "κλείσω" ακόμα περισσότερο και να είμαι μόνο allin με AQ+ και JJ+ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ρωτώ γιατί έχω διαβάσει και τις δύο απόψεις για calling ranges απέναντι σε maniacs. Δηλάδη είτε να προσπαθώ να έχω λίγο μικρότερο range (πχ να μπαίνω με KJ εκεί που ο αντίπαλος μπαίνει με ΚΤ ή Q9) ώστε μαθηματικά να έχω καλύτερο μέσο starting hand είτε να παίζω μονο premium hands pre flop και να κάνω raise ή allin.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ρωτώ γιατί έχω διαβάσει και τις δύο απόψεις για calling ranges απέναντι σε maniacs. Δηλάδη είτε να προσπαθώ να έχω λίγο μικρότερο range (πχ να μπαίνω με KJ εκεί που ο αντίπαλος μπαίνει με ΚΤ ή Q9) ώστε μαθηματικά να έχω καλύτερο μέσο starting hand είτε να παίζω μονο premium hands pre flop και να κάνω raise ή allin.

μην προσπαθείς να τυποποιήσεις τόσο πολύ το παιχνίδι σου...θα μπερδευτείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φίλε μου,καταρχάς βλέποντας το χέρι και διαβάζοντας τις ερωτήσεις σου βγάζω το συμπέρασμα πως δεν είσαι regular σε αυτές τις stakes .Αυτό μην το παίρνεις σαν κακία αλλά σαν συμπέρασμα που ίσως να είναι και λάθος μιας και δεν μας είπες τίποτα για σένα.Ξεκινάω να σε βοηθήσω λέγοντας σου πως αν χάνεις στο NL100 καλύτερα να κατέβεις κάτω όπου τα ψάρια δεν είναι τόσο επιθετικά αλλά παθητικά.Όσο αναφορά το χέρι που πόσταρες να πω πως διαφωνώ κάθετα με τους προλαλήσαντες και τις απόψεις τους,εγώ μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό το χέρι και γενικότερα πως θα παίζεις OOP η IP vs maniacs fish και να τους κερδίζεις και πως θα παίζεις vs regs και να μην χάνεις λεφτά,δηλαδή με αλλά λόγια μια στρατηγική όπου θα έχεις προβάδισμα εστους κακούς παίκτες και να μην έχουν προβάδισμα οι καλοί απαναντη σου.Η απάντηση δεν είναι τόσο απλή όσο πιστεύουν οι περισσότεροι αλλά αν το poker ήταν απλό τότε δεν θα υπήρξαν νικητές.Εγώ παίζω 3bet / 4bet /5bet shove στρατηγική που είναι βέλτιστη και δεν σπάει .Πρέπει να μας δώσεις σχεδόν όλα τα στατιστικά του παίκτη μιας και όπως λες έχεις παίξει πολλά χέρια εναντίων του και αυτό είναι το μεγαλητερο όπλο σου το οποίο το παραμέλησeς. Από κει και πέρα το call σου pre μόνο εσύ ξέρεις αν είναι καλό γιατί εσύ έπαιζες μαζί του ,εμάς δεν μας ειπεs τίποτα για αυτόν παραμονο κάποια θεωρητικά πράγματα...Χωρίς να ξέρω την δυναμική του τραπεζιού και την προϊστορία σας πιστεύω πως το call σου είναι καλό αν όντως το range του από το UTG είναι 65 % γιατί απλούστατα το 98o εναντίων της εμβέλειας του έχει 40 % equity . Αν υπολογίσουμε τα τεράστια implied odds που έχεις λόγο του πόσο βαθειά είστε και το πόσο επιθετικός είναι post τότε τέτοια χέρια είναι καλό να κάνουμε call σε HU vs αυτουνού του τύπου.Βέβαια εδώ καλλάρει και ο SB άρα θέλουμε να μάθουμε και για αυτόν...

Από κει και πέρα πιστεύω το play σου στο flop είναι τραγικό.IMO

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεκτό το ότι πήγες για max value.. είχες εναλλακτικά και c-r αλλά και flat-c/shove turn αλλά αυτά θα ήταν καλύτερα line για άλλους αντιπάλους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fold pre. Στο flop καλύτερο είναι το raise από το all in.

Η να "κλείσω" ακόμα περισσότερο και να είμαι μόνο allin με AQ+ και JJ+ ??

Δεν υπάρχει κανένα range που να παίξεις push or fold 240bb deep.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε μου petros667 διαφωνώ στα περισσότερα από όσα λες :)

ποιος ο λογος να κανεις call σε εναν hyper loose agro αντιπαλο 9ΒΒ με 98ο εκτος θεσης ? σίγουρα θα βρεις πολύ καλύτερα spot απο αυτο... θα πετυχεις το flop μια στις τρεις φορες και οταν θα το πετυχεις θα εχεις δώσει συνολο 27 euro και παιζει να πετυχεις δευτερη η τριτη επαφη... easy fold!!!

3bet/4bet/5bet shove σε αυτα τα stakes χλομο οι αντιπαλοι ειναι τοσο Passive που συνήθως 3bet και 4bet ειναι monsters επισης τα preflop raise ειναι τοσο μεγαλα που δεν σου αφηνουν και πολλα περιθωρια ... 5BB-10BB open raise.

Επισης το να προτείνεις σε ενα νεο παικτη τετοια στρατηγικη ειναι καταστροφη !!!

Γενικος εγω θα προτινα σε παικτες που τωρα μπαινουν στα cash live games να παιζουν ΑΒC poker μεχρι να μαθουν το περιβαλον τους παικτες κτλ... αφου γινουν αυτα τοτε μπορεις να ανοιξεις το range σου σε 3bets/flat calls κτλ κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παίζω 3bet / 4bet /5bet shove στρατηγική που είναι βέλτιστη και δεν σπάει

Πολύ στοίχημα παίζεις...δεν υπάρχει τέτοια στρατηγική σε deepstack cash games.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Call flop kai me to blank turn poy emfanizetai check raise allin tha exei na valei alla 160-170 gia 400 poy einai dyskolh apofash (ena to skeftei kiolas etsi) gia th mia kai monadikh karta toy river.

Exalloy an kanei check back turn sto river poy emfanizetai to spathi exeis mia polly poio eykolh apofash gia sena kai polly poio oikonomikh eite to call epilexeis eite to fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο pre flop raise size έχεις δίκιο,αλλά αυτό δεν είναι σημάδι αδύναμου παίκτη που δενμμπορεί να παίξει καλά post flop τις περισσότερες φορές?Νομίζω μπορώ να τον καταστρέψω ακόμη και αν xreiastei να παίξω ένα παιχνίδι με μεγάλη διακύμανση.

Από κει και πέρα αν αποφασίσεις να παίξεις 3bet / 4bet /5bet τότε το τι είναι monster και τη όχι δεν το αποφασίζουμε εμείς αλλά το range του αντιπάλου και το πόσες μπλόφες έχουν τα δικά μας χέρια.Τα ψάρια δεν προσαρμοζοντε,αν κάποιος κάνει 80 % fold σε 3bet γιατί να μην του κάνω 3bet any2 ?

Όσο για το χέρι και γιατί κάποιος να κάνει call νομίζω πως είπα την γνώμη μου που είναι πολύ γενική μιας και δεν ξέρω τίποτα για τον UTG ,τώρα το πόσο συχνά κάνω fit στο flop δεν ξέρω,αν έχεις τον flopzila κάνε μια καλή και βάλτα μέσα να μας πεις αν και πιστεύω πως αδύναμα fit vs maniacs παίζονται,γιατί να πάω πάσο τόσο συχνά όσο λες?

edit Στον w4ts τα λεω αυτα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...