Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ειναι το μεγαλυτερο ποκερικο(pokerstars) site "απατη" ;


nai kala

Recommended Posts

Θελετε να κανουμε μια νορμαλ και ηρεμη συζητηση για το αν ειναι "απατη" η ποκερσταρς; Ξερω οτι ακρη δεν θα βγαλουμε , ουτε θα πεισουν οι μεν τους δε και τουμπαλιν για το αν ειναι ή οχι. Αλλα θα ηθελα να αναφερω 3-4 πραγματακια που μου εχουν κανει εντυπωση μετα απο 3 χρονια περιπου ενασχολησης μου με το online poker!

Εχω δει δεκαδες γκρινιες σςε φορουμς και δεκαδες βιντεο με bad beats στο you tube ... δεν μπορει ολοι αυτοι να εινα τρελλοι!

 

- Ολοι οι υποστηρικτες των εταιριων ποκερ , μιλανε για περιοδο ατυχιας και bad luck. το γνωστο σε ολους downshowing! Και διερωταμε: Ποιος και πως οριζεi μια ατυχια σε ενα site; Οταν παιζω ας πουμε στοιχημα , ενα δοκαρι ειναι ατυχια (αυριο δεν ειναι δοκαρι αλλα γκολ). Οταν παιζω λοττο , το να πιασω 4αρι και οχι πενταρι ειναι ενα ειδους ατυχια (αυριο δεν θα πιασω τπτ οποτε δεν ειναι ατυχια). Αλλα σε ενα site που παιζεις ποκερ , το επαναλαμβανομενο δεν εινα ατυχια (προσωπικη αποψη). Σε ενα παιχνιδι που θελει να το θεωρουμε στρατηγικης - στατιστικων και μαθηματικω βαση πιθανοτητων και ειδικα στην ποκερσταρς που σχιζει τα ιματια της για τυχαιο ανακατεμα κλπ κλπ , ΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ;

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ

 

α. Πριν καποιο καιρο , ειχε γινει μια HU ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ μεταξυ isildur και negreanu. στο session μεσα , υπρξαν καποια χαρακτηριστικα χερια.
2 ΦΟΡΕΣ ΑΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ISILDUR ΜΕ ΤΟΝ NEGREANU ΝΑ ΚΡΑΤΑ KK KAI JJ !!! και τις 2 φορες νικησε φυσικα ο isildur.
στο ιδιο παιχνιδι , AQ O ISILDUR ME AK O NEGREANU ... μια νταμα εδωσε την νικη στον isildur παλι!
τελος , απο το ιδιο session , παρτιδα με νεγκρεανου να κρατα J8 κουπες και ισιλντουρ JJ . ΤΟ ΦΛΟΠ ΝΑ ΕΧΕΙ 3 ΚΟΥΠΕΣ (524) . ME AΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Ο ΝΕΓΚΡΕΑΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 98% ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΛΟΠ. ΤΕΡΝ ΚΑΙ ΡΙΒΕΡ ΗΤΑΝ 55!!!!!!!!!!!!! ΦΟΥΛ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙ Ο ΝΕΓΚΡΕΑΝΟΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΤΣΑΤ "THIS IS UNREALL"!!!!!!!!!

 

b. Υπαρχει βιντεο με την κουρσα του IMDUNUTS που ειναι επαγγελματιας παιχτης (νομιζω ο cris oliver).Αν δειτε τι φυλλα παιζει all in pre flop και τι suck outs ριχνει μεσα σε ενα βιντεο 10 λεπτων , θα ξεχασετε το ποκερ που μπορει να ξερετε!!!! Ψαξτε εχει πλακα....

 

-Καποιες φορες δεν εχετε την αισθηση οτι ξερετε πως θα χασετε ακομα και αν ειστε μπροστα pre flop all in;
-Αυτο το ριβερ δεν εχει ΤΕΡΑΑΑΑΑΣΤΙΑ διαφορα στατιστικα σε ενα online tournament απο οτι σε ενα live (για οσους εχουν παιξει live); Και δεν μιλαω για πολλαπλα τουρνουα αλλα για ενα τουρνουα και ΜΟΝΟ στο τραπεζι που καθεστε!!!!

μπορω να πω κι αλλα πολλα , αλλα τα αφηνω για το αν γινει κουβεντα ...

 

Σαν τελευταιο προς το παρων , να πω οτι δεν μπορω να αποδειξω οτι ειναι απατη και σπρωχνει παιχτες στα λεφτα. Ουτε ομως μπορει καποιος να μου αποδειξει και το αντιθετο... 

Σημειωση: Μιλαω παντα για το Α game του καθε παιχτη ή κοντα σε αυτο και οχι να τον εχει βαρεσει το τιλτ!!!!

Ας μην αρχισουμε τις γνωστες ειρωνιες που βλεπω δεξια κι αριστερα και απαντησεις του στυλ "Αν σε κλεβουν παιξε αλλου" κλπ κλπ!Αν ειναι ετσι ας μην συζητησουμε καθολου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Opos exoun eksigisei polloi sto parelthon i pokerstars vgazei xrimata apo to rake diladi to extra fee pou plironeis otan pezeis ena tour. Otan anoigeis ena 10ari tour i SNG, plironeis 11 kai to ena dollario paei stin etairia. To idio isxeiei kai gia ta cash games opou se kathe partida i etairiea krataei ena pososto tou pot me maximum ena poso kathorismeno exarxis.

Sou anelisa poli periliptika apo pou proerxetai o kirios tziros tis etaireias.

Tora eksigise mou esi giati i etaireia na thelei na rixei suckout se kapoion pexti epitides? Iparxei kapoios logos? Exiperetei to business plan tis? Auxanei ta esoda tis?Kerdizei pelates etsi?

Se mia etaireia opou to 2012  simfona me to opr pexane  1,514,342 pextes (mono tours) pou ean o kathenas plironei poli sidiritika 100 dollaria to xrono rake o tziros tis anerxetai se 150 ekatomiria dollaria, pisteueis oti kathode kai asxoloude me to na rixnoun suckout programmatismena se sigekrimenous pextes? I pokerstars einai o indusrty leader se mia agora pou apoferei ekatomiria, pisteueis oti tha diakindineusei tin axiopistia tis gia na sou klepsei ta 100, 200, 500 dollaria sou? 

Auta einai apla asteiotites kai mou kanei poli ediposi gt ta ellinika forums kiriarxoude apo tetoia posts eno exei perasei mia 10etia sxedon apo to pokerboom.

Ean xaneis xrimata se ena megalo deigma tour i xerion se cash apokleistika ipeuthinos eisai esi.

Ean parola auta nomizeis oti pezeis sosta sou exo asxima nea giati pezeis lathos.

To pexnidi ekselissetai sinexos: i tha veltiotheis kai tha stroseis kolo na matheis na pezeis sosta i apla tha kais lefta kai tha sou ftaei i pokerstars.

Nai ksero tha thimsasi pada ena suckout pou irthe prin apo ena megalo final table, alla ena kai dio kai tria suckout den kathorizoun mia ''pokeriki kariera'' oute tin ftiaxnoun. Kai na ta epairnes ta polla lefta, mallon tha ta karfones tis epomenes vdomades se high buy in tours.

Ara to siberasma: mathaineis to pezeis esto to sinxrono ABC poker pou tha se kanei toulaxiston breakeven pexti kai meta ginesai kerdoforos.

Pos ginetai afto?

Iparxoun para polla ksena training sites, iparxoun ksena poker forums opou boreis na deis sovara sxolia pexton pou analioun partides kai na postareis kai esi partides kai fisika prepei na matheis na pezeis me bankroll management pou einai to A kai to Ω an thes na gineis kerdoforos.

Ola afta einai gnosta edo kai polla xronia apla ta anefera ep eukairia tou post sou.

Den exo tpt prosopiko me esena na thimasai to poker einai ena zero-sum game metaksi ton pexton kai iparxoun polla paradeigmata pexton pou einai kerdoforoi kai live kai online gia poli megalo diastima pou apodikneiei oti to game kerdizetai arkei na exeis tin ipomoni kai tin oreksi na asxolitheis sosta.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Opos exoun eksigisei polloi sto parelthon i pokerstars vgazei xrimata apo to rake diladi to extra fee pou plironeis otan pezeis ena tour. Otan anoigeis ena 10ari tour i SNG, plironeis 11 kai to ena dollario paei stin etairia. 

 

εδω ειναι αυτο που δεν καταλαβαινει καποιος σαν κι εσενα. Χωρις παρεξηγηση , δεν ειναι προσωπικο αλλα αυτη η γνωμη ειναι καραμελα και την εχω ακουσει 1 εκατομυριο φορες... ΑΣ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΤΗ ΚΑΙ ΑΣ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ!!!! 

Συμφωνω οτι η εταιρια κερδιζει απο το rake και μονο απο εκει. Κοιτα ενα παραδειγματακι. Θα παρω το buy in που λες , 11$ S&GO! Οποτε ας πουμε πως εχουμε 2 ΝΕΟΥΣ παιχτες τον Α και τον Β...

Αποφασιζουν να κανουν καταθεση  ιδια μερ(ας πουμε πρωτη του μηνος)  , χιλια δολλαρια στον λογαριασμο τους.... Και το μονο που θα παιζουν ειναι s&go 11$ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ BUY IN!!! OYTE ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΥΤΕ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ... μεχρι εδω καλα...

η διαφορα των δυο παιχτων , ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ  , ειναι η εξης. Ο παιχτης Α κανει το προγραμμα του και  παιζει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 10 ΤΟΥΡΝΟΥΑ! αυτο σημαινει οτι σε διαστημα μιας βδομαδας το κερδος της εταιριας απο τον παιχτη Α ειναι 70$ .

Ο παιχτης Β κανει και αυτος το ποκερικο προγραμμα του και αποφασιζει οτι για δικους του λογους , θα παιζει 2 τουρνουα την μερα. Αυτο σημαινει για την εταιρια οτι απο τον παιχτη Β σε διαστημα μιας βδομαδας το κερδος της ειναι 14$.

Αν το αναγαγουμε και σε μηνα , ειναι 280$ και 56$ αντιστοιχα!!! μιλαμε για μια τεραστια διαφορα κερδους!!!!

Αν τωρα εσυ και ο οποιος εσυ , πιστευετε οτι μια εταιρια κολοσος σαν την ποκερσταρς δεν τα κοιταει αυτα λεπτομερος , τοτε ειμαι ο κουτος και ειστε οι μαγκες!!! Και ναι , ειτε το μπορειτε να το κατανοησετε ειτε οχι , για την pokerstars ο παιχτης Α ειναι καλυτερος πελατης απο τον παιχτη Β και δεν ειναι το ιδιο. Για την εταιρια ο Α τζιραρει καλυτερα απο τον Β. Οποιαδηποτε επιχειρηση στον κοσμο που θελει να εμφανιζει κερδη στο τελος του χρονου τα προσεχει αυτα ΚΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ!!!

 

Καλο λοιπον θα ηταν να μην μενουμε μονο στο rake ,  που οντως ετσι ειναι και ειναι το μοναδικο κερδος της εταιριας , αλλα να ανοιγουμε λιγο και τα ματακια μας και να βλεπουμε και πιο μακρια!!!!

 

Παντα φιλικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις σου εξηγησα κι εγω το τι προσεχει μια εταιρια για να μπορει να εμφανιζει θετικο προσημο κερδων απο την μια χρονια στην αλλη. Δυχτυχως ετσι λειτουργει το πραγμα παγκοσμιως στις αγορες.... ειτε θελεις να το δεχτεις ειτε οχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eaf ta les mia xara...aderfe naikala ....nomizo oti psaxneis dikaiologies ....elpizo na min eisai tempelakos gia na matheis alla apla na eisai apo autous pou vlepoun diarkos drakous stin zoi tous gia oti tous symvainei...apla ta pragmata...doulepse parapano aderfe....to ekana ki ego pou eimai akoma stin arxi kai douleuei...pistepse me...apla exe upomoni....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Game * Prizes Won Net Profit ROI Average

Buy-In Average

Field Size R/A ITM/Played ITM   Hold'em NL  $27,093 $1,522 6% $7.10 3711 17% 367/3603 10%   Hold'em L/PL  $0 $0 0% $0 0 0% 0/0 0%   Omaha  $0 $0 0% $0 0 0% 0/0 0%   Omaha Hi Lo  $0 $0 0% $0 0 0% 0/0 0%   Other  $0 $0 0% $0 0 0% 0/0 0%     $27,093 $1,522 6% $7.10 3711 17% 367/3603 10% 

 

Αυτος ειναι ο πινακας μου απο το opr με full tracking στατιστικα (απο τον Μαρτη του '11 μεχρι σημερα. Και βεβαια δεν ειμαι παιχταρας , αλλα τουλαχιστον θα πω (αν και εχω roi +6% και καποιο "μικρο" net profit οτι δεν ειμαι χαμενος - ας πουμε οτι ειμαι break even (για τα δικα μου στανταρ) ...

φιλε μου dimelias , δεν κυνηγαω δρακους και σε καμια ΜΑ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειμαι τεμπελακος... εχω διαβασει παρα πολυ , εχω δει παρα πολλα βιντεο εκπεδευτικα και μη .... και συνεχιζω να μαθαινω!!!απλα καταθετω την αισθηση μου μεσα απο τα τραπεζια της ποκερ σταρς και την γνωμη μου για την "περιβοητη δικαιολογια": η ποκερσταρς δεν εχει κανενα οφελος απο κανεναν εκτος απο το rake!!!

 

Τουλαχιστον οπως ολοι οι υποστηρικτες θελουν να κανουν τους γκρινιαριδες να σκεφτουν αυτα που τους/μας λενε για τους περιβοητους δρακους και χαρακτηριζομαστε "στενομυαλοι" ... για προβληματισου κι εσυ κι ολοι οι αλλοι για το αν και ισως , ΙΣΩΣ λεω ... μπορει να εχει εστω και μια μικρη δοση αληθειας ολο αυτο το σεναριο περι κερδων - rake - πελατη κλπ κλπ....

 

Γιατι ειναι κι αυτο μια περιπτωση  για να σκεφτουν οι "απεναντι" .... Μην ξεχνας οτι οσο στενομυαλος μπορει να ειμαι εγω και ο καθε εγω ,  αλλο τοσο μπορει να εισαι κι εσυ και ο καθε εσυ.... απλα καλο ειναι να προβληματιστουν και οι δυο πλευρες και καπου στην μεση ισως να ειναι η αληθεια!!!

 

Φιλικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς θα συμφωνήσω με τον φίλο που άνοιξε το τόπικ που και λίγα λέει και θα μπω κι εγώ στη κουβέντα γιατί πραγματικά  έχω κουραστεί να διαβάζω σχόλια και απαντήσεις από φανατικούς υποστηρικτές της εν λόγο εταιρίας (και γενικά είναι υπέρ του ιντερνετικού πόκερ) που ο μόνος αντίλογος που έχουν συνήθως είναι ότι αν δε σ’αρέσει μη παίζεις, διάβασε πιο πολύ μάθε κάνε ράνε..Λες και ο φίλος που έγραψε το ποστ είναι κανένας άσχετος (χωρίς να τον γνωρίζω )και ξεκίνησε να παίζει χτες και με το που κατηγόρησε την εταιρία πέσανε να τον φάνε.

 

Μπορώ να παραθέσω ένα εκατομμύριο λόγους στο ότι η εταιρία μπορεί να κλέβει όποιον και όποτε θέλει γιατί μπορεί να το κάνει και να μην το πάρει χαμπάρι και κανείς..Όπως μπορεί και κάποιος να μου παραθέσει ένα εκατομμύριο λόγους που δεν κλέβει..Από τη στιγμή όμως που δεν έχει αποδειχτεί ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι να ‘χαμε να λέγαμε..

 

Όμως ένα νοήμον άνθρωπος που δε ζει με ψευδαισθήσεις (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό αν είναι προς όφελος του) πρέπει να ψάχνει τα πράγματα λίγο παραπέρα και να μην τρώει ότι του σερβίρουν. Και εξηγούμαι.

Πρώτος και κύριος παράγοντας για να πιστέψεις κάτι είναι να το δεις.

 

Τι βλέπεις στο ίντερνετ?Απολύτως τίποτα παρά μόνο φυλλαράκια που σου μοιράζει η κάθε εταιρία που νοιάζεται μόνο για το rake (εδώ γελάνε).Ο άνθρωπος σαν ον είναι τόσο άπληστο που φυσικά όταν θα έχει τη ΔΥΝΑΜΗ να αποκτήσει περισσότερα ΦΥΣΙΚΑ και θα την αξιοποιήσει.Και ναι η σταρς βγάζει ΠΑΡΑ πολλά λεφτά..Για να μη βγάλει όμως περισσότερα??Είναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες στο ίντερνετ και όποιος πει το αντίθετο είναι αυτός που γενικά όλα στη ζωή του τα βλέπει ρόδινα και γενικά ότι όλα είναι αγγελικά πλασμένα..

 

Η εταιρία πιστεύω ότι έχει τον τρόπο να αναγνωρίζει τον κακό παίχτη(και φυσικά να τον ευνοεί) τον καλό παίχτη(ώστε να τον τιλτάρει)και να τον στέλενει από τουρ σε τουρ η από κας σε κας για να σου παίνρει το rake(αφού μόνο το rake τη νοιάζει έτσι δεν είναι?) και πάει λέγοντας.Και μη μου πει κανείς πώς μπορεί και το κάνει αυτό..Όπως μπορεί και ανακατεύει(υποτίθεται) τα φύλλα και στα μοιράζει τόοοσο τυχαία.Το ιντερνετικό downsing είναι ένα από τα μεγαλύτερα ψέματα που έχουν εφευρεθεί ώστε να έχεις την πεποίθηση ότι έλα μωρέ έτσι είναι και έτσι πρέπει για να δικαιολογούμε τη χασούρα μας..Αλήθεια γιατί σε live δεν υπάρχει αντίστοιχο downsing(όσο άσχημα και να σε πάει μια μέρα αργά η γρήγορα αν είσαι καλός παίχτης θα ανατρέψεις την κατάσταση)

 

Επίσης ο καλός παίχτης φαίνεται μακροπρόθεσμα..Αλήθεια πόσο μακροπρόθεσμα όταν τρώς το ένα bad beat μετά το άλλο από χειρότερους παίχτες ??Σε άλλη ζωή??Ίσως..

Αν και μπορώ να γράψω ebook   δε θα το κάνω ούτως η άλλως αρκετοί θα μου την πέσουν και μένα (αυτοί μωρέ που πάνε με το σταυρό στο χέρι και όλα καλά) αλλά θα κλείσω με το εξής:

Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο..Η εταιρία δε θέλει να στεναχωρεί κανένα..Τον κακό παίχτη που αν χάνει συνέχεια θα φύγει από το μαγαζί και το καλό παίχτη που λέει δεν μπορεί αφου είμαι καλύτερος θα κερδίσω δε γίνεται συνέχεια να χάνω με το ένα οutter στο ρίβερ…

 

Αλήθεια στα καζίνο που είναι όλοι οι κακοί παίχτες ??Εξαφανίστηκαν??Στο Λουτράκι βλέπω ότι πλέον παίζουν οι μόνιμοι μεταξύ τους..Το ίδιο και στην Πάρνηθα..Μα γιατί??Εκεί δεν έχει 1 out στο ρίβερ?Μάλον θα είναι σε downsing και είπανε να ξεκόψουν λίγο για να χαλαρώσουν…

 

Φιλικά απλά για να υπάρχει και ο αντίλογος…

 

Υ.Γ Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός παίχτης που να ασχολείται με το ποκερικό ίντερνετ και μόνο..Όλοι οι επαγγελματίες έχουν ως κύριο εισόδημα είτα από τα live cash είτε live tour..Στο ίντερνετ παίζουν για την πλάκα τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Υ.Γ Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός παίχτης που να ασχολείται με το ποκερικό ίντερνετ και μόνο..Όλοι οι επαγγελματίες έχουν ως κύριο εισόδημα είτα από τα live cash είτε live tour..Στο ίντερνετ παίζουν για την πλάκα τους..

 

Μόλις έμαθα ότι δεν υπάρχω. Ρε λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαλτε ενα tracking software καταγραψτε ενα σημαντικο αριθμο χεριων/τουρνουα αναλογα τι παιζετε  και τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις έμαθα ότι δεν υπάρχω. Ρε λες;

 

Κλασική ατάκα..

 

βαλτε ενα tracking software καταγραψτε ενα σημαντικο αριθμο χεριων/τουρνουα αναλογα τι παιζετε  και τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε

 

Φίλε έχουμε το HEM από το 2010 με καταγεγραμένα πάνω απο 500k χέρια..Άσε τα ποσοστά είναι για γέλια ούτε καν κοντά στην πραγματικότητα...Γι'αυτό και δεν αναφέρθηκα καν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε birbilis , να σου πω οτι μετα απο το πρωτο εξαμηνο στην online πορεια μου , εβαλα poker tracker. τον τελευταιο χρονο δεν το εχω και ο λογος ειναι ο εξης. Εαν δεν κανω λαθος και σε αυτο διορθωστε με οι πιο εμπειροι πανω σε αυτα τα softwares , το tracker τα καταγραφει ολα τα χερια. Οταν ειχα κατσει λοιπον με αρκετα email να εξηγησω στην ποκερσταρς για καποια χερια σε μια βδομαδα downswing μου ειπε οτι δεν ειναι ικανοποιητικος ο αριθμος χεριων που της δινω και ολοι οι παιχτες εχουν "κακες μερες" ...Τωρα τι δικαιολογια ειναι αυτη και τι ειδους απαντηση πηρα οταν προσπαθουσα να της εξηγησω οτι δεν ειναι δυνατον σε διαστημα 5 ημερων να εχω σε showdown 32% περιπου win hands σε ΚΚ και ΑΑ , EMENA ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ και μου δημιουργησε αρκετα ερωτηματικα...
Οταν λοιπον πηγα να το τραβηξω λιγο παραπερα και της ζητησα να μου πει πιο ειναι το συνολικο ποσοστο μου σε win ΑΑ , ΚΚ , QQ στο μεχρι τοτε διαστημα που επαιζα (2 χρονια) , αλλα ΜΟΝΟ σε showdown , εαν θυμαμαι καλα μου ειπε οτι αυτο δεν γινετα γιατι μεσα στα win hands πιανεται και το χερι που εχεις εσυ ΑΑ και ολο το τραπεζι παει πασο...

Παμε λοιπον αλλη μια γιατι εχεις αρχισει και παιζει παλι το μαγνητοφωνακι με την ιδια κασετα , αν και απο την δικη μου πλευρα εχω καταθεση ενα "εμπορικο παραδειγμα" και μεχρι τωρα οι υποστηρικτες του online απλα σφυρανε αδιαφορα ... 

-Εγω δινω rake στην εταιρια $56 την βδομαδα κι ο φιλος μου ο Σταυρος δινει $280 το ιδιο διαστημα. Αν ησουν εσυ η εταιρια , ποιον θα ηθελες να εχεις σαν πελατη πιο ικανοποιημενο ? 
-Με τους ιδιους πρωταγωνιστες (εμενα και τον Σταυρο)... Αν εγω που παιζω $56 σε rake την βδομαδα , κερδισω το Sunday Million ξερεις τι θα κακω τα λεφτα? Θα τα βγαλω , γιατι εγω παιζω online ποκερ καποιες λιγες ωρες την βδομαδα ενω ο Σταυρος θα βγαλει ΙΣΩΣ καποιο ποσοστο και το αλλο μαλλον θα το παιξει δινοντας στην εταιρια το minimum παλι για να μην πω ακομα περισοτερο τα γνωστα $280 σε rake.
-Δεν μπαινω καν στην διαδικασια και στο τρυπακι των τουρνουα turbo kai satelite γιατι εκει υπαρχει πραγματικα μαυρη τρυπα ειδικα στα satelites με re buy!!!!

Μολις απαντησα και στο θεμα με τα tracking softwares ... εγω καποια απαντηση στο επιχειρημα "εταιρια - πελατη" θα λαβω ? ας μην με ικανοποιηση δεν χαθηκε ο κοσμος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς θα συμφωνήσω με τον φίλο που άνοιξε το τόπικ που και λίγα λέει και θα μπω κι εγώ στη κουβέντα γιατί πραγματικά  έχω κουραστεί να διαβάζω σχόλια και απαντήσεις από φανατικούς υποστηρικτές της εν λόγο εταιρίας (και γενικά είναι υπέρ του ιντερνετικού πόκερ) που ο μόνος αντίλογος που έχουν συνήθως είναι ότι αν δε σ’αρέσει μη παίζεις, διάβασε πιο πολύ μάθε κάνε ράνε..Λες και ο φίλος που έγραψε το ποστ είναι κανένας άσχετος (χωρίς να τον γνωρίζω )και ξεκίνησε να παίζει χτες και με το που κατηγόρησε την εταιρία πέσανε να τον φάνε.

 

Μπορώ να παραθέσω ένα εκατομμύριο λόγους στο ότι η εταιρία μπορεί να κλέβει όποιον και όποτε θέλει γιατί μπορεί να το κάνει και να μην το πάρει χαμπάρι και κανείς..Όπως μπορεί και κάποιος να μου παραθέσει ένα εκατομμύριο λόγους που δεν κλέβει..Από τη στιγμή όμως που δεν έχει αποδειχτεί ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι να ‘χαμε να λέγαμε..

 

Όμως ένα νοήμον άνθρωπος που δε ζει με ψευδαισθήσεις (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό αν είναι προς όφελος του) πρέπει να ψάχνει τα πράγματα λίγο παραπέρα και να μην τρώει ότι του σερβίρουν. Και εξηγούμαι.

Πρώτος και κύριος παράγοντας για να πιστέψεις κάτι είναι να το δεις.

 

Τι βλέπεις στο ίντερνετ?Απολύτως τίποτα παρά μόνο φυλλαράκια που σου μοιράζει η κάθε εταιρία που νοιάζεται μόνο για το rake (εδώ γελάνε).Ο άνθρωπος σαν ον είναι τόσο άπληστο που φυσικά όταν θα έχει τη ΔΥΝΑΜΗ να αποκτήσει περισσότερα ΦΥΣΙΚΑ και θα την αξιοποιήσει.Και ναι η σταρς βγάζει ΠΑΡΑ πολλά λεφτά..Για να μη βγάλει όμως περισσότερα??Είναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες στο ίντερνετ και όποιος πει το αντίθετο είναι αυτός που γενικά όλα στη ζωή του τα βλέπει ρόδινα και γενικά ότι όλα είναι αγγελικά πλασμένα..

 

Η εταιρία πιστεύω ότι έχει τον τρόπο να αναγνωρίζει τον κακό παίχτη(και φυσικά να τον ευνοεί) τον καλό παίχτη(ώστε να τον τιλτάρει)και να τον στέλενει από τουρ σε τουρ η από κας σε κας για να σου παίνρει το rake(αφού μόνο το rake τη νοιάζει έτσι δεν είναι?) και πάει λέγοντας.Και μη μου πει κανείς πώς μπορεί και το κάνει αυτό..Όπως μπορεί και ανακατεύει(υποτίθεται) τα φύλλα και στα μοιράζει τόοοσο τυχαία.Το ιντερνετικό downsing είναι ένα από τα μεγαλύτερα ψέματα που έχουν εφευρεθεί ώστε να έχεις την πεποίθηση ότι έλα μωρέ έτσι είναι και έτσι πρέπει για να δικαιολογούμε τη χασούρα μας..Αλήθεια γιατί σε live δεν υπάρχει αντίστοιχο downsing(όσο άσχημα και να σε πάει μια μέρα αργά η γρήγορα αν είσαι καλός παίχτης θα ανατρέψεις την κατάσταση)

 

Επίσης ο καλός παίχτης φαίνεται μακροπρόθεσμα..Αλήθεια πόσο μακροπρόθεσμα όταν τρώς το ένα bad beat μετά το άλλο από χειρότερους παίχτες ??Σε άλλη ζωή??Ίσως..

Αν και μπορώ να γράψω ebook   δε θα το κάνω ούτως η άλλως αρκετοί θα μου την πέσουν και μένα (αυτοί μωρέ που πάνε με το σταυρό στο χέρι και όλα καλά) αλλά θα κλείσω με το εξής:

Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο..Η εταιρία δε θέλει να στεναχωρεί κανένα..Τον κακό παίχτη που αν χάνει συνέχεια θα φύγει από το μαγαζί και το καλό παίχτη που λέει δεν μπορεί αφου είμαι καλύτερος θα κερδίσω δε γίνεται συνέχεια να χάνω με το ένα οutter στο ρίβερ…

 

Αλήθεια στα καζίνο που είναι όλοι οι κακοί παίχτες ??Εξαφανίστηκαν??Στο Λουτράκι βλέπω ότι πλέον παίζουν οι μόνιμοι μεταξύ τους..Το ίδιο και στην Πάρνηθα..Μα γιατί??Εκεί δεν έχει 1 out στο ρίβερ?Μάλον θα είναι σε downsing και είπανε να ξεκόψουν λίγο για να χαλαρώσουν…

 

Φιλικά απλά για να υπάρχει και ο αντίλογος…

 

Υ.Γ Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός παίχτης που να ασχολείται με το ποκερικό ίντερνετ και μόνο..Όλοι οι επαγγελματίες έχουν ως κύριο εισόδημα είτα από τα live cash είτε live tour..Στο ίντερνετ παίζουν για την πλάκα τους..

 

Geia sou re tsakali!! TA PES OLA!!! Epishs repsect sto suntakth tou thematos.. Otan ida ti eipan oi dio proigoumenoi dn asxolithika kan na apantisw.. tha estelna pm sto paidi.. alla afou ta pes k esu tha parw k egw meros!! Gia thn istoria etyxe k parakolouthisa olo ekeino tou tournoua tou Imdanuts (o opoios einai o Chris Oliver) kai apo ena shmeio k meta gelaga.. O tupos den exase flipa. ESPASE TOUS KK pre flop all in panw apo 10 fores me A 2. A 7, A skata kai paei legontas.. vasika oti eixe sta perisotera xeria ton eixan dominated kai nikage panta.. milame gia trelo gelio..espase asous me 88.. kai nikise me runer runer se polla xeria.. me 1kai 5 % sunexeia.. APATH!!! 

 

Sto thema mas twra.. opoios pisteuei oti h stars dn einai rigged einai kathisterimenos.. dustuxws..H KAKOS paixths opote rixnei ta bad beat averta kai xeretai. Akoma uparxei kai to senario pou proanaferate!! diladi opoios paizei polla lefta EYNOEITAI!! kai mporw na sas to apodeiksw an endiafereste kai "sxedon" mathimatika.. apo proswpikh empeiria.. toso FANERH APATH POU EXOUNE MPEI 6 ATOMA APO SKYPE kai vlepoune oloi ti pathainw stous 11 sto 60k gtd enw eimai chip leader kai apla GELAME. (fysika vgika 11os me BAD BEAT OLA TA XERIA ENW TOUS EIXA DOMINATED...)

 

Paradeigma gia tous "asxetous paixtes".. exw filo pou vgazei lefta apo apo ths stars (xiliarika, as mhn poume to onoma tou den kanei) kai opote paei se tour kai cash game gelane mazi tou.. se fash wraia hrthe autos tha vgaloume lefta!! k exei parei polla tournoua sth stars..opote einai kai polemios ths fashs "h satrs den einai stimemh"

o tupos einai metrios paixths,ti enow?? dn kserei pou vriskete se ena xeri. apla paizei ta fula tou oxi POKER. dn kserei na apofugei top pair apo over pair dn kserei na mplofarei, dn skerei na diavasei pote ton mplofaroun klp.. 

 

H pio lampri apodeiksi telos oti einai scam to online poker.. O MIKE THE MOUTH o opoios gia mena einai apo tous kaluterous paixthes tou kosmou.. falirise sto online poker.. Tyxaio??? kai meta pairnei to final heads up?? kai prin ligo kairo pire kai ena braxiolaki?? den nomizw.. Epishs gia na katalavete peripou tis gnwseis mou thewrw asxeto ton jayce tran! ASXETO OMWS!! opws kai ton scotie me ta xaimalia sto laimo.. autoi oti paizoun pianoun NUTS kai G-E-L-A-W kiolas epeidh sunithws vgazoun to minimum se kerdos otan exoun to kalutero xeri... kai xanoun to maximum otan exoun to xeirotero..  einai mono 

kolofardoi. opws kai o jamie gold klp.. (APODEIKSI?? PWS APOKLEISTIKE O SCOTI MIA THESI PRIN TO FINAL TABLE STO MAIN EVENT.. GELANE KAI OI PETRES. o tupos xesthke apanw tou me AQ. molus vgike rhgas sto turn.. travikse all in . dn iksere pou vriskete pou pataei ti exei .. an tou legane oti paizei tavli tha to pisteue.. fusika me AQ ekei pws na apofugeis to set me 5aria.. polu duskolo xeri. ALLA H TYXH (epeidh mono me authn mporei na nikisei o asxetos) tou evgale riga sto turn an ton swsei..kai autos fusika exase olo tou to stuck.... ANTITHETA O johny chan o phil ivey

einai eth fwtos mprosta apo autous tous karagiozides)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poso xairomai pou ginontai akomi tetoies sizitiseis:)

 

-Εγω δινω rake στην εταιρια $56 την βδομαδα κι ο φιλος μου ο Σταυρος δινει $280 το ιδιο διαστημα. Αν ησουν εσυ η εταιρια , ποιον θα ηθελες να εχεις σαν πελατη πιο ικανοποιημενο ? 

 

dn kserw ,mallon esena mpas k psi8eis na tzirareis pio polla $ stin etairia m

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τουλαχιστον ειναι μια απαντηση. θα την παρω σαν τρολια βεβαια και θα θεωρησω οτι την ωρα που την εγραφες ηξερες οτι τρολαρεις. Γιατι αν ειναι σοβαρη απαντηση αυτη ή αν αντιπροσωπευει την μεριδα των υποστηρικτων του online  , τοτε μαλλον ειναι σκουρα τα πραγματα !!!!

 

Και προσεξτε ρε γαμωτο τι ειναι οι συμπτωσεις... την ωρα που ποσταρω αυτο το μηνυμα , διπλα μου παιζει ο κολλητος μου σε ενα 2.2$ ... Αυτο ειναι το ποκερ στην stars!!!!
 

Table '805181509 40' 9-max Seat #4 is the button
Seat 1: ioangheorghe (3405 in chips) 
Seat 2: papajurgen (3000 in chips) 
Seat 3: ssvarata (2155 in chips) 
Seat 4: urka_epu (6035 in chips) 
Seat 5: jancostar (2375 in chips) 
Seat 6: nyxterida (1575 in chips) 
Seat 7: dybkær (3285 in chips) 
Seat 8: PanzerVader (8090 in chips) 
Seat 9: IOYOU666BAM! (3640 in chips) 
jancostar: posts small blind 20
nyxterida: posts big blind 40
*** HOLE CARDS ***
Dealt to nyxterida[Ah Jh]
dybkær: folds 
PanzerVader: raises 80 to 120
IOYOU666BAM!: calls 120
ioangheorghe: calls 120
papajurgen: calls 120
ssvarata: folds 
urka_epu: folds 
jancostar: folds 
nyxterida: raises 1455 to 1575 and is all-in
PanzerVader: raises 6515 to 8090 and is all-in
IOYOU666BAM!: calls 3520 and is all-in
ioangheorghe: folds 
papajurgen: folds 
Uncalled bet (4450) returned to PanzerVader
*** FLOP *** [7c 5s 8c]
*** TURN *** [7c 5s 8c] [2c]
*** RIVER *** [7c 5s 8c 2c] [6s]
*** SHOW DOWN ***
PanzerVader: shows [Kh Ks] (a pair of Kings)
IOYOU666BAM!: shows [8h 9h] (a straight, Five to Nine)
IOYOU666BAM! collected 4130 from side pot
nyxterida: shows [Ah Jh] (high card Ace)
IOYOU666BAM! collected 4985 from main pot
nyxterida finished the tournament in 1417th place
*** SUMMARY ***
Total pot 9115 Main pot 4985. Side pot 4130. | Rake 0 
Board [7c 5s 8c 2c 6s]
Seat 1: ioangheorghe folded before Flop
Seat 2: papajurgen folded before Flop
Seat 3: ssvarata folded before Flop (didn't bet)
Seat 4: urka_epu (button) folded before Flop (didn't bet)
Seat 5: jancostar (small blind) folded before Flop
Seat 6: nyxterida (big blind) showed [Ah Jh] and lost with high card Ace
Seat 7: dybkær folded before Flop (didn't bet)
Seat 8: PanzerVader showed [Kh Ks] and lost with a pair of Kings
Seat 9: IOYOU666BAM! showed [8h 9h] and won (9115) with a straight, Five to Nine
 
To poker στην pokerstars ειναι παιχνιδι ικανοτητων και στρατηγικης και σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι bingo. το πιο πανω παραδειγμα ειναι τρανη αποδειξη ... 
 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κλασική αλλά αληθινή. Το κόβω εδώ γιατί μάλλον μου φαίνεται ότι trollareis και τσίμπησα.

 

Καλά το ποιός τρολάρει εδώ μέσα άσε να το κρίνουν άλλοι..Πάμε παρακάτω

 

Geia sou re tsakali!! TA PES OLA!!! Epishs repsect sto suntakth tou thematos.. Otan ida ti eipan oi dio proigoumenoi dn asxolithika kan na apantisw.. tha estelna pm sto paidi.. alla afou ta pes k esu tha parw k egw meros!! Gia thn istoria etyxe k parakolouthisa olo ekeino tou tournoua tou Imdanuts (o opoios einai o Chris Oliver) kai apo ena shmeio k meta gelaga.. O tupos den exase flipa. ESPASE TOUS KK pre flop all in panw apo 10 fores me A 2. A 7, A skata kai paei legontas.. vasika oti eixe sta perisotera xeria ton eixan dominated kai nikage panta.. milame gia trelo gelio..espase asous me 88.. kai nikise me runer runer se polla xeria.. me 1kai 5 % sunexeia.. APATH!!! 

 

Sto thema mas twra.. opoios pisteuei oti h stars dn einai rigged einai kathisterimenos.. dustuxws..H KAKOS paixths opote rixnei ta bad beat averta kai xeretai. Akoma uparxei kai to senario pou proanaferate!! diladi opoios paizei polla lefta EYNOEITAI!! kai mporw na sas to apodeiksw an endiafereste kai "sxedon" mathimatika.. apo proswpikh empeiria.. toso FANERH APATH POU EXOUNE MPEI 6 ATOMA APO SKYPE kai vlepoune oloi ti pathainw stous 11 sto 60k gtd enw eimai chip leader kai apla GELAME. (fysika vgika 11os me BAD BEAT OLA TA XERIA ENW TOUS EIXA DOMINATED...)

 

Paradeigma gia tous "asxetous paixtes".. exw filo pou vgazei lefta apo apo ths stars (xiliarika, as mhn poume to onoma tou den kanei) kai opote paei se tour kai cash game gelane mazi tou.. se fash wraia hrthe autos tha vgaloume lefta!! k exei parei polla tournoua sth stars..opote einai kai polemios ths fashs "h satrs den einai stimemh"

o tupos einai metrios paixths,ti enow?? dn kserei pou vriskete se ena xeri. apla paizei ta fula tou oxi POKER. dn kserei na apofugei top pair apo over pair dn kserei na mplofarei, dn skerei na diavasei pote ton mplofaroun klp.. 

 

H pio lampri apodeiksi telos oti einai scam to online poker.. O MIKE THE MOUTH o opoios gia mena einai apo tous kaluterous paixthes tou kosmou.. falirise sto online poker.. Tyxaio??? kai meta pairnei to final heads up?? kai prin ligo kairo pire kai ena braxiolaki?? den nomizw.. Epishs gia na katalavete peripou tis gnwseis mou thewrw asxeto ton jayce tran! ASXETO OMWS!! opws kai ton scotie me ta xaimalia sto laimo.. autoi oti paizoun pianoun NUTS kai G-E-L-A-W kiolas epeidh sunithws vgazoun to minimum se kerdos otan exoun to kalutero xeri... kai xanoun to maximum otan exoun to xeirotero..  einai mono 

kolofardoi. opws kai o jamie gold klp.. (APODEIKSI?? PWS APOKLEISTIKE O SCOTI MIA THESI PRIN TO FINAL TABLE STO MAIN EVENT.. GELANE KAI OI PETRES. o tupos xesthke apanw tou me AQ. molus vgike rhgas sto turn.. travikse all in . dn iksere pou vriskete pou pataei ti exei .. an tou legane oti paizei tavli tha to pisteue.. fusika me AQ ekei pws na apofugeis to set me 5aria.. polu duskolo xeri. ALLA H TYXH (epeidh mono me authn mporei na nikisei o asxetos) tou evgale riga sto turn an ton swsei..kai autos fusika exase olo tou to stuck.... ANTITHETA O johny chan o phil ivey

einai eth fwtos mprosta apo autous tous karagiozides)

Φιλαράκι έτσι ακριβώς είναι..Έχουμε κι εμείς άτομα στην παρέα που κάνουν νίκες στην ποκερστάρς που δεν ξέρουν τι χρώμα έχουν τα τραπουλόχαρτα και έρχονται στα σπίτια και κάνουμε πάρτι..Έχω και δικά μου άπειρα παραδείγματα (αποθηκευμένα για όποιον ενδιαφέρεται) με το πιο τραγικό σε satellite για το UKIPT της Ιρλανδίας που έχουμε μείνει 12 άτομα και ειμαι chip leader και τρώω 7 bad beat στη σειρά..Στη σειρά όμως!Σε preflop allin και call δικό μου με ΑΑ vs 66 ΚΚ vs 99 ΑΚ vs A5 ΑΑ vs KJ ΤΤ vs 53 KQ vs KJ...Μα καλά τόσα καλά φύλλα στη σειρά?Πως γένεν αυτό?? 

 

Επομένως αν δεν έχετε σοβαρά επιχειρήματα να αντιπαραθέσετε συνεχίστε να ρίχνετε τα suckouts σας, να υποστηρίζετε την donkeystars σας, και επειδή κάνατε ενα DR σε κάποιο tour νομίζετε οτι πιάσατε τον παπά απ'τα @@ και όλα καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και ρίξτε μια ματιά στο περίφημο Random Generator της stars που τόσο πολύ παινεύεται..Για preflop μιλάμε πάντα έτσι και για shuffle..To τι θα ακολουθήσει μετά είναι γνωστό..

 

http://blog.pokerjunkie.com/online-poker/poker-stars-testing-the-rng

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@leomar : Αυτα που λεω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου. Μιλαω για το παραδειγμα και την επιχειρηματολογια μου. Το αν boostarei ή οχι η ποκερσταρς καποιους παιχτες αυτο ειναι "φανταστικο σεναριο" αλλα για μενα και βαση της εμπειριας μου σε επιχειρησεις εχει μια βαση. Τυγχνανει να εχω περασει απο 4 μεγαλες εμπορικες εταιριες (ελληνικες και μη) τα τελευταια 17 χρονια της επαγγελματικης μου καριερας με την τελευταια 10ετια να ειμαι διευθυντικο στελεχος πωλησεων.

Κοιτα λοιπον πως σκεφτετε μαι εταιρια για τους πελατες της. Το ποσο μπορουν αυτα που θα πω να σχετιστουν με τον ποκερικο πελατη το κρινει ο καθενας μονος του....

1. Οταν βγαζουμε μια προσφορα 100.000 τεμαχιων για την αγορα , αυτος που θα παρει την μεριδα του  λεοντος ειναι ο πρωτος μας πελατης σε τζιρο. εαν μας ζητηση καποιος μικρομεσαιος πελατης περισοτερα κοματια απο αυτα που εμεις θεωρουμε πως του αναλογουν βαση ετησιου τζιρου του , απλα ΔΕΝ εχουμε να του δωσουμε! Οχι γιατι δεν μας ενδιαφερει, απλα Ο ΤΖΙΡΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ "ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΙΑ" ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ - ΘΑ ΤΖΙΡΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΖΙΡΑΡΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ... ειναι αυτο που λεμε στην εμπορικη διαλεκτο (και μεσα σε αυτην βαδιζει και η σταρς ειτε το δεχεστε ειτε οχι , σχεση win - win)!!!

 

2. Φαντασου ενα σχεδον μονοπωλιακο προϊον , οπως ειναι η σταρς (τεραστιο μεγεθος στο online poker). Μπορει κανεις να την κουνησει πλεον? δυσκολο αν οχι ακατρθωτο!!!! Σκεψου τωρα την coca cola... Μπορει να την κουνησει κανεις ? Δεν νομιζω... Αυτο ομως δεν σημαινει πως αν καποια στιγμη οι τρεις μεγαλυτεροι παιχτες της αγορας αποφασισουν οτι για εναν μηνα , δεν σου λεω παραπανω αποφασισουν να την σταματησουν απο τα μαγαζια τους. Ξερεις τι πληγμα θα ειναι αυτο εστω και για το μεγεθος της coca cola ?
Σκεψου λοιπον τωρα 10 παιχτες σαν τον kalfa και 10 παιχτες σαν τον isildur ... ο καλφας ειναι ενας τεραστιος παιχτης , πολυ ενεργος με πολλες επιτυχιες ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΤΖΙΡΟ ΤΟΥ isildur1 . δεν παιζει cash πολυ αρα δεν δινει το αναλογο rake στην εταιρια. Ποιους παιχτες δεν θελει με τιποτα η σταρς να μην απογοητευσει ωστε να μην σταματησουν εστω και για εναν μηνα που λεει ο λογος ? Σκεψου το , απλα μαθηματικα ειναι.

 

3. Και ενα μπακαλιστικο παραδειγμα. Εχεις ενα καφενειο που κανει τουρνουα ποκερ και μπορουσες να "κλεψεις" χωρις να σε παρει χαμπαρι κανεις!!! Γιατι πολυ απλα ειχες ολα τα μεσα να κρυφτεις και να μην μπορει κανεις ποτε να αποδειξει τιποτα. Ο Μακης , ο Τακης και ο Θανασης ειναι μονιμοι και καθημερινοι σου πελατες που σου κανουν τζιρο στο μαγαζακι σου καθε μερα ... Οι υπολοιποι απλα ειναι για να συμπηρωνουν τα τραπεζια ΜΕΧΡΙ ΕΣΥ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΖΙΡΟΥΣ ΣΟΥ , οτι καποιος απο αυτους μπορεις να τους θεωρεις ΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ σαν τους 3 πρωτους. Οταν θα εκλεβες στο "τυχαιο σου ανακατεμα" ποιους θα ευνοουσες ??? Τον Μακη - Τακη - Θαναση που ηξερες τις "πωλησεις τους" για το μαγαζι σου και ησουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ για αυτους ή καποιους αλλους που ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΗΣΕΙΣ τι θα κανουν αυριο τα λεφτα τους???

Αν καταλαβες τι θελω να πω με ολα τα παραπανω , ισως και να καταλαβες οτι καπου το επιχειρημα σου "μπαζει εμπορικα" ... Ζηταω συγνωμη για την λεξη τρολια που χρησιμοποιησα ! 

Επαναλαμβανω πως δεν πρεπει να διαφευγει απο κανεναν μας , οτι η ποκερσταρς ειναι μια εμπορικη εταιρια που ΠΡΕΠΕΙ καθε τελος του χρονου να δειχνει κερδη ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΕΡΔΗ απο την περσυνη χρονια.Δεν ειναι ενα μπλογκ που απλα μαζευει κοσμο και τους παρεχει την πλατφορμα της και ειναι ολοι ισοι στα ματια της... Και μια εμπορικη εταιρια με τοσο μεγαλα ετησια κερδη , ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ  ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ!!!
Οσο μεγαλωνουν οι τζιροι , τοσο πιο απαιτητική ειναι η αναγκη για θετικο προσημο σε σχεση με την προηγουμενη χρονια και γινεται ακομα πιο δυσκολη η αποστολη μιας εταιριας!!!  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poso xairomai pou ginontai akomi tetoies sizitiseis:)

 

-Εγω δινω rake στην εταιρια $56 την βδομαδα κι ο φιλος μου ο Σταυρος δινει $280 το ιδιο διαστημα. Αν ησουν εσυ η εταιρια , ποιον θα ηθελες να εχεις σαν πελατη πιο ικανοποιημενο ? 

 

dn kserw ,mallon esena mpas k psi8eis na tzirareis pio polla $ stin etairia m

Ama anikseis epeixirisi kai exeis autes tis logikes.. tha kaneis parea sto tsoxatzopoulo.. 

Me liga logia h stars kai h kathe etairia pou thelei na exei kerdos eunoei ton kalo pelath!! mia etairia panta kitazei na proselkusei neous paixtes alla oi neoi paiktes tha nai panta se deuterh mira se sxesh me kapoion pou "ta akoumpaei" xontra.. kai ksereis giati?? APO TH STIGMH POU EXEIS EPIXEIRHSH MIA LEKSI EXEIS PANTA STO MIALO SOU.. K E R D O S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ok kali prospa8eia k epeidi apadises sovara 8a apadiso sto idio ifos.

 

i stars den prosferei x temaxia stin agora prosferei osa zitoudai(osa tbls anoi3oun k osoi pelates graftoun sta mtt),opote me tin diki s logiki dn 8a eprepe na "apo8arinei" tous kakous paixtes alla tous regs gt aftoi etsi k alliws t rake tous 8a t kanoun

 

tora otan m xreisimopoieis paradeigma ena suckout 80 20 g na mi peis oti i stars einai rigged k m les g apla ma8imatika dn mporw na s apadisw sovara.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά το ποιός τρολάρει εδώ μέσα άσε να το κρίνουν άλλοι..Πάμε παρακάτω

 

Φιλαράκι έτσι ακριβώς είναι..Έχουμε κι εμείς άτομα στην παρέα που κάνουν νίκες στην ποκερστάρς που δεν ξέρουν τι χρώμα έχουν τα τραπουλόχαρτα και έρχονται στα σπίτια και κάνουμε πάρτι..Έχω και δικά μου άπειρα παραδείγματα (αποθηκευμένα για όποιον ενδιαφέρεται) με το πιο τραγικό σε satellite για το UKIPT της Ιρλανδίας που έχουμε μείνει 12 άτομα και ειμαι chip leader και τρώω 7 bad beat στη σειρά..Στη σειρά όμως!Σε preflop allin και call δικό μου με ΑΑ vs 66 ΚΚ vs 99 ΑΚ vs A5 ΑΑ vs KJ ΤΤ vs 53 KQ vs KJ...Μα καλά τόσα καλά φύλλα στη σειρά?Πως γένεν αυτό?? 

 

Επομένως αν δεν έχετε σοβαρά επιχειρήματα να αντιπαραθέσετε συνεχίστε να ρίχνετε τα suckouts σας, να υποστηρίζετε την donkeystars σας, και επειδή κάνατε ενα DR σε κάποιο tour νομίζετε οτι πιάσατε τον παπά απ'τα @@ και όλα καλά..

Opws ta pes adelfe.. kai thes na sou pw giati gia mena htan stimeno na vgw 11os sto 60k gtd? To katalava otan hmoun stous 20 alla lew mpas kai h jokestars dn me klepsei.. alla pou tetoia tyxh..  

OPOTE DIAVASTE MIA MIKRI ISTORIOULA.. ta sumperasmata dika sas...

 

Thn idia mera apo to prwi mexri to apogeuma xanw 400 eyrw me tropous apisteutous. se cash game, heads up, tourney kai          s & go.. Gia na kserete dn tiltarw pote kai dn xanw pote thn psuxraimia mou.. apla m estine ola ta xeria..

 

tous stelnw minima kai tous katevazw ta kantilia ths zwhs mou.. mou apantane legontas mou oles tis pipes tis gnwstes pou lene panta.. vazw ta teleutaia lefta pou apomeinane sto logariasmo mou sto 60k gtd kai eimai etoimos meta na kanw unistall

molus xasw pali me kapio apisteuto xeri....

 

ksekinaw na paizw kai DEN ME PAEI TRELA. apla fusiologika. diladi den trww bad beats, dn xanw all in me AA apo 8 9 trufilia  klp..  arxizw kai pisteuw sto oneiro..

TWRA K S E K I N A E I  to gelio stous 100..  Xanw me AA apo Q 10 apo ton deutero se markes tou tournoua enw eimai chip leader. meta xanw AK apo A6 kai telos trito xeri sth seira xanw me KK apo J10.. eimai o teleutaios tou tournoua sta 100 atoma peripou.. dn exw sxedon se markes oute ta blinds. KAI paw all in me 9 10 oxi suted.. pane 5 atoma all in me.. 88 99 JJ AA KK kai nikaw kai tous pente..  

MUAHAHAHAHAHAHAHHAHAHHHAH evgale  7 8 9 j A. APATH NA diwksei olous autous tous paixtes. kitaxte action pou evgale. arwsto.  

 

ekei ktlava oti tha mpw sta lefta k tha nai mallon auta pou exasa me ligo kerdos parapanw. sunexizw na paizw me paei arwsta. oti exw erxetai.. paw all in me J8 mpastounia giati tous eixa s emarkes olous kai spaw AA me kare sto flop 888. kanw call se raise me 34 karw kai mou dinei flosstaright  flopato kai ston allo XRWMA STON ASO. me ta polla ftanw PRWTOS stous 11 ola lhsteies apo alous paixthes pou apla to SCAM dn tous eixe valei sth lista me ta elfta ekeinh th mera..  kai ekei

ARXIZEI TO G E L I O.. 

 

To programatismeno software ths apaths afou ekane to xreos tou.. me evale sta lefta pou htan upologismeno na me valei..

afou eriksa ena bat beat se  5 atoma me 0,001% peripou?? pithanotites pre flop na nikisw...  kai afou ta ekane ola auta.. meta htan san na mou eipe

- HRTHE H WRA SOU KOROIDO na fugeis (leei to software..)

 

kai xanw se 4 xeria seri olo mou to stuck.

PAME 3 all in pre flop.  1)AK apo AQ. 2)AA apo JJ kai 3)JJ apo 99. T E T A R T O den phga all in me asous giati eixa fwvithei.. htan k kala ta lefta. o prwtos epairne 17.800  afou to prize pool eixe kseperasei ta 90k.. lew an den piasw aso sto flop me rainbow flop tha paw paso. akoma kai sfina gia kenta na vgalei tha paw paso. 

kanw raise. kanei to zwo p m espase to AK me AQ call.. vgazei A 9 4 rainbow!!! LEW EDW EIMASTE.  

ntoukarw na ton pagideusw..  PONTAREI.. TOU KANW RAISE TERASTIO KAI ME PAEI ALL IN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ME TI??? ME 2 mpasotuni 6 koupa $%^%#%#&^#%&^%*$^$%^*^%*%^*$^%*%^*%^*^%*%^

kanw auto call kai vgazei 3 turn 5 river kai xanw apo kenta.. ..  :ugeek:  Katholou apath.. apla egw eimai gantemis :)

 

exasa to final table.. termatisa 11os kai pira 450 eyrw.. enw opws proanefera eixa xasei 400 prin apo merikes wres.. ta sumperasmata dika sas..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ok kali prospa8eia k epeidi apadises sovara 8a apadiso sto idio ifos.

 

i stars den prosferei x temaxia stin agora prosferei osa zitoudai(osa tbls anoi3oun k osoi pelates graftoun sta mtt),opote me tin diki s logiki dn 8a eprepe na "apo8arinei" tous kakous paixtes alla tous regs gt aftoi etsi k alliws t rake tous 8a t kanoun

 

tora otan m xreisimopoieis paradeigma ena suckout 80 20 g na mi peis oti i stars einai rigged k m les g apla ma8imatika dn mporw na s apadisw sovara.

Δεν ειπα οτι η σταρς προσφερει τεμαχια. Μην μπερδευεσε. Με το παραδειγμα προσπαθησα να σου δειξω την σχεση μιας εταιριας με τους πελατες της και πως μπορει να συμπεριφερθει στον καθενα αναλογα με τον τζιρο που της κανει.

Σου εδωσα ενα παραδειγμα με το καφενειο που ειναι πιο κοντα στην κουβεντα μας... Παλι μαλλον δεν το καταλαβες. Ποιος μιλησε για κακους παιχτες και ενθαρυση αυτων ? Εγω παντως οχι.

Εγω μιλαω καθαρα με rake - κερδη και εμπορικη επιχειρηση που λεγετε pokerstars. ειπα πως οσο πιο πολλα rake της δινεις , τοσο μεγαλυτερο κερδος εχει , τοσο καλυτερος πελατης εισαι. Χωρις αυτο να σημαινει οτι και τον μικροτερο πελατη δεν τον θελει, Καμια εταιρια δεν θελει να διωξει τους μικρους πελατες.

Τελευταιο παραδειγμα πανω σε αυτο (με κερδη εταιριας απο τα rake του πελατη) και ξαναλεω πως ο καθενας εχει μυαλο να τα σκεφτει και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα.

Στο πρωτο μου ποστ ειχα αναφερθει στην μονομαχια negreanu vs isildur1. Και ειχα πει οτι κυκλοφορουν στο youtube βιντεο με διαφορες ομορφιες απο χερια της μονομαχιας που ευνοουσαν τον isildur1.

Να σας πω λοιπον για οποιον δεν το ξερει , οτι η μονομαχια εληξε με τον negreanu να χανει 150.000$ .... μετα απο καποιον καιρο , οριστικε ρεβανς. Ο νικητης του δευτερου ματς ηταν ο negreanu κερδιζοντας $28k. 

Τωρα θα μου πεις οτι μιλαω για 2 παιχτες της ποκερσταρς pro κλπ κλπ. Ναι αλλα μιλαω για εναν παιχτη οπως ειναι ο isildur1 που παιζει ολη μερα ποκερ στον υπολογιστη , στα υψηλοτερα stakes με τεραστια rakes καθημερινα. Ενω ο negreanu online , θα μπει στην χαση και στην φεξη και θα παρεις μερος σε κανα scoop ή σε κανα wcoop!!!

 

Μπας και εχεις δει τα 2 τελικα τραπεζια του και τις αντιστοιχες κατακτησεις του isildur1 στα περσυνα scoop ? δες τα και μετα να βρεις threads για αυτα τα 2 τραπεζια στο 2+2 forum. Και δες τι λενε εκει καποιοι παιχτες που τον συναντησαν στην διαρκεια των 2 αυτων τουρνουα και τι suck outs εριχνε , με τι φυλλα εμπαινε all in pre-flop και τι επιανε μεχρι το τελος του river. Αν και θα παρεις και μια εικονα απο τα τελικα τραπεζια.

 

Μπας και εψαξες να βρεις την πορεια του IMDUNUTS για το τελικο τραπεζι του Sunday Million ??? 

 

Μπας και εχεις δει τον nanoko στο big game (σειρα της ποκερσταρς ηταν). Το φαινομενο του ποκερ τον λενε λογω της οξυδερκειας του στο να παιζει μεγαλο αριθμο τουρνουα.... Καθησε με παιχτες live cash game , τον εγδυσαν και σηκωθηκε με κατεβασμενα αυτια  κι εφυγε!!! Και ο nanoko online καθετε σε 10 τραπεζια cash ταυτοχρονα στην ποκερσταρς , με στακα μπροστα του 10k σε καθε τραπεζι!!!

 

Αν και τωρα δεν καταλαβες τι θελω να πω και τι σχεση μπορει να εχει το rake με τα κερδη και την συμπεριφορα μιας εταιριας απενατι στον παιχτη - πελατη της ... sorry δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ηθελα να επισημανω συμπληρωματικά, ότι στο ακατάρριπτο ρεκόρ των $4.2Μ σε μια μερα της ηττας του isildur1 απο τον Brian Hastings, οπου μαλιστα ο Μπλομ ειχε και ατυχία $3 Μ, προφανως ευνοηθηκε αυτός που θα εκανε μετεπειτα τους μεγαλους τζιρους και όχι αυτος που θα τα απέσυρε. Επίσης θα ηθελα να επισημανω οτι εκτός των roma ψηφιζουν και όσοι ισχυριζονται οτι μας ψεκαζουν κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηταν πραγματικα μια τρομερη και αποστομοτικη απαντηση ... Μετα απο αυτο δεν εχω να παραθεσω τιποτα αλλο! Πως να τα βγαλω περα με τετοια επιχειρηματα ? Ειδικα αυτο με τους ψεκασμους απανταει σε ολα αυτα τα επιχειρηματα (κατα την γνωμη μου) που καταθεσα σε 5-6 ποστ... και ηρθε ο φιλος μεσα σε 3 γραμμες να με κολησει στον τειχο!!!! 

Ελπιζω το επομενο επιχειρημα σου να  μην ειναι για τους ελοχιμ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...