Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Poker is dead hands


kafrinius

Recommended Posts

Ρε παιδια δεν αξιζει να μιλαμε για limit. Το παιχνιδι ειναι σχεδον dead. Αλλα επειδη ρωτησατε, θα πω δυο λόγακια. Ελπιζω να μην γραψω σεντονι :grin:

Πολλα απο αυτα που λεει ο Φουντουρης εχουν βαση, αλλα σε αλλα υπερβαλει αρκετα. Το πρωτο σοβαρο βιβλιο που διαβασα για limit, και το οποιο γραφτηκε σε μια εποχη που το online poker ηταν στα σπαργανα και αναφεροταν κρυριως για live FL, ελεγε οτι καποιος επρεπε να αποφυγει τελειως τα microstakes, κυριως λογω μεγαλου rake και φιλοδωρηματων στους dealers (και χωρις rakeback, αφου μιλαμε για live). Ετσι ελεγε να ξεκινησει καποιος απο 1-2FL+. Μην ξεχναμε βεβαια οτι τοτε το rake στο live ηταν πολυ μεγαλυτερο απο το σημερινο στα micro stakes. Βεβαια κατι αντιστοιχο ισχυει και σημερα στα micro. Οντως το rake ειναι αρκετα μεγαλο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν κερδιζονται αμα εισαι καλος παιχτης. Απο την αλλη αμα εισαι καλος για να κρασαρεις τα micro, δεν υπαρχει λογος να παιζεις τοσο χαμηλα, αφου μπορεις να κερδισεις περισσοτερα πιο ψηλα.

Εγω ειμαι ομως της αποψης οτι τα micro ειναι αποκλειστικα για εξασκηση και οχι για να χτισεις roll, και στο κατω κατω, αν δεν μπορεις να κερδισεις τα small-medium stakes δεν υπαρχει λογος να ασχολεισαι με το αθλημα. Μιλαω βεβαια παντα για FL, αλλα δεν βλεπω και τελειως διαφορετικα το NL. Πχ εγω δεν θα μπορουσα ποτε να παιχω NL πιο χαμηλα απο NL50 αντε NL25 και δεν το λεω υποτιμητικα. Ο ενας λογος ηταν παντα το Rake και αλλος οτι δεν μπορω να παιζω τοσο χαμηλα γιατι δεν δινω σημασια στα χρηματα και ετσι δεν μπορω να συγκεντρωθω και να το δω σοβαρα. Εγω πχ ποτε δεν επαιξα micro. Ξεκινησα απο 0,5-1FL και εφτασα καποια στιγμη εως και 5-10FL. Τωρα πια παιζω 1-2 και 2-4, ενω οταν δεν εχει πολλα τραπεζια παιζω και 0,5-1, αλλα επειδη αυτα τα τραπεζια τα βαζω απλως για volume και δεν δινω πολυ σημασια, εχω φτασει τον τελευταιο καιρο να ειμαι break even στο 0.5-1. Για μενα ο σκοπος τους ειναι συμπληρωματικος, δεν ειναι για να βγαλω λεφτα απο εκει.

Bankroll θες 1000 BIG BETS και οχι big blinds. Eπομενως για 1-2 θες 2000$ και 2-4 θες 4000$. Αλλα επειδη εγω θελω να παιζω παντα overolled για ψυχολογικους και για λογους στρατηγικης, παιζω με 2000 BIG BETS. Μπορει να ειμαι υπερβολικος αλλα ετσι νιωθω ανετα και δεν γουσταρω να κατεβαινω stakes. Επειδη στο FL τα winrates ειναι πολυ μικρα (1,5-3 Big Blinds, 0,75-1,5 Big Bets), μπορει καπιος να βιωσει μεγαλα swings. Εγω πχ το μεγαλυτερο που εχω δει ειναι κοντα στα 850 Big Bets και μαλιστα αρκετα προσφατα (απο τον Φεβρουαριο μεχρι τον Απριλιο) . Δεν ξερω πως μπορει να αντεξει καποιος  να χανει τοσα πολλα για 3 μηνες και μαλιστα σε limit που υποτιθεται οτι εχει μικρη διακυμανση. Τουλαχιστον υπαρχει και το supernova rakeback. Επισης σε variance calculator που ειχα δει παλιοτερα, το χειροτερο swing για καποιον που κρασαρει το game μπορει να φτασει και τα 980 Big Bets!!!!

Οσον αφορα την κινηση ειναι αρκετα μειωμενη. Γενικα μεσα στην ημερα το peak σε 0,5-1 μπορει να φτασει σε 10-12 τραπεζια, σε 1-2 6-7 και 2-4 5-6. Εγω πχ παιζω 4  εως 6 τραπεζια max. Υπαρχουν και ωρες μεσα στην μερα που μπορει να παιζω μονο 2 και οχι απαραιτητα επειδη δεν υπαρχουν αλλα τραπεζια, αλλα γιατι αυτα τα 2 ειναι τα μονα καλα. Δεν καθομαι ποτε σε τραπεζι που εχει πανω απο 2-3 σχετικα καλους reg παιχτες. Οταν λεω σχετικα καλους οι περισσοτεροι ειναι break even supernova παιχτες. Απο την αλλη βεβαια μπορει να πετυχεις ωρες που να μην υπαρχει μεσα κανενας καλος reg και να βρεις πχ 5 τραπεζια 1-2 μονο με ψαρια μεσα.

Το επιπεδο των καλων παιχτων παραμενοι σταθερο, ενω λογω τον προσφατων αλλαγων, εχουν φυγει πολλοι καλοι supernova και supernova elite παιχτες, ενω εχουν αυξηθει λιγο και τα ψαρια. Επομενως τα θεωρω πιο ευκολα απο περυσι, αλλα λογω μικρης κινησης δεν μπορει καποιος να βαλει τρελο volume. Εγω πχ παιζω 3-4 ωρες και βγαζω 1500-2500 χερια. Σημειωση δεν υπαρχει καθολου κινηση σε zoom και τα μοναδικα τραπεζια ειναι HU. Γενικα παντως το edge μεταξυ του καλυτερου παιχτη και ενως μετριου-κακου ειναι πολυ μικροτερο απο οτι στο NL. Γι αυτο εξαλλου και βλεπω του ιδιους κακους παιχτες να παιζουν το ιδιο ασχημα στο limit εδω και 6 χρονια και μαλιστα τους βλεπεις μεχρι 3-6!!!! Πραγμα που δεν υπαρχει στο NL. Καποιος ειχε πει οτι στο fixed limit κουρευεις τα προβατα ενω στο NL τα σφαζεις. Τουλαχιστον τo fixed φαινεται να κραταει καποιους παιχτες.

Δεν προτεινω σε κανεναν να ασχοληθει τωρα με το limit. Εχει πεθανει. Ειδικα πανω απο 5-10 δεν υπαρχει σχεδον καθολου κινηση. Για οσους ομως ασχολουνται ηδη με αυτο υπαρχει ακομα value αρκει βεβαια καποιος να εχει ενα καλο επιπεδο και να συνεχισει να μελεταει. Εγω πχ βλεπω αυτη την περιοδο βιντεακια του 2009 για limit high stakes και εχουν αρκετο value για μενα ενω δεν νομιζω μπορει να ισχυριστει καποιος το ιδιο για NL. Γενικα το επιπεδο της γνωσης για το limit εφτασε στην κορυφη και εχει σταματησει να εξελισσεται αλλο.

Τελος για την ιστορια, ο καλυτερος ισως σημερινος limit reg παιζει max 4 τραπεζια 2-4+, ειναι supernova elite και δεν χρησιμοποιει HUD την ωρα που παιζει, εκτος και αν χρειαστει να παρει μια δυσκολη αποφαση και ο βασικος λογος ειναι οτι παζει σχεδον παντα με του ιδιους αντιπαλους και τους γνωριζει με κλειστα ματια, ενω κρασαρει τα τραπεζια απο το 2007. Αυτο πιστευω λεει πολλα για την σημερινη κατασταση του παιχνιδιου.

Sorry για το σεντονι παιδια :grin:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και  2 χερια υψηλης διακυμανσης στο limit.

1)Vs tilted fish που θελει να γινει reg και παιζει σε 4 τραπεζια και βριζει οσους τον κερδιζουν ενω εχει pfr 40%

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19481638_E83F5AE5DA - Ποσο συχνα κερδιζουμε εδω;

2)Vs Good Lag Reg marginal call σε raise στο Turn

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19481834_8C2B089D5B - Ποσο ευκολα μπορουμε να βρισκομαστε πισω Turn;

Και τα 2 χερια παιζονται πολυ διαφορετικα σε σχεση με το NL, και θελει μεγαλη εμπειρια να ξερεις που βρισκεσαι σχεδον ακριβως ανα πασα στιγμη, ενω καλλιστα θα μπορουσα να τα χασω και τα 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναθά ηταν που δεν θα μίλαγες για fixed :P  

Ωραια Hands.

To AJ θεωρείτε std call? Γενικά αυτο που νομίζω είναι οτι το fold river% πρέπει να νε πολύ πολύ πολύ μικρό :P 

Στο Α8 τι είχε? Κdx? δεν φένεται.

 

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19491952_A39A0A4345 ίσως my biggest pot ever. 

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19491197_795D2AB7A8 και εδώ ενα redbaron takenMAXvalue type  ( τεράστιο hand) :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

Παναθά ηταν που δεν θα μίλαγες για fixed :P  

Ωραια Hands.

To AJ θεωρείτε std call? Γενικά αυτο που νομίζω είναι οτι το fold river% πρέπει να νε πολύ πολύ πολύ μικρό :P 

Στο Α8 τι είχε? Κdx? δεν φένεται.

Ηταν που δεν θα μιλαγα για limit χαχαχα.

Οσον αφορα το ΑJ Hand. O τυπος εκει επαιζε σχεδον το 100% του range του, ενω νομιζε οτι επαιζε NL. Ηταν τιλταρισμενος και με μισουσε. Δεν ξερω για πιο λογο :grin:. Γενικα αν εκανα cap preflop επρεπε να εχω ενα equity στο flop 30-35%+ για call down. Απο την στιγμη που δεν εκανα cap- 4-Bet με ΑJ ειχα και την επιλογη για fold καποια στιγμη. Γενικα πρεπει να εχεις ισορροπημενα call down και το δυσκολο κομματι ειναι αν ο αντιπαλος σου εκει εχει τεραστιο range γιατι μπορει να εχει πετυχει οτιδηποτε μεχρι το river. Αποφασισα λοιπον να μην κανω cap pre για να βαρελιασει. Ετσι οπως πηγε το board λοιπον θα εκανα fold μονο σε Q river. Οσον αφορα γενικα τα call down με Α-high και Κ-high vs Monkeys, επειδη θα αναγκαστεις να κανεις αρκετα call, αλλα οχι παντα, κοβεις το range σου περιπου σε ενα σημειο και λες θα κανω call down, παντα αναλογα με το board βεβαια και αν δεν εχουμε καποιο pair, πχ με Α9+ και KQ+. Ενα τελευταιο πλεονεκτημα ηταν και το metagame και ακομα και να ηταν break even η ελαχιστα -ev το call down, τον τιλταρα ακομα περισσοτερο και τα μαζεψε ολα απο τα 4 τραπεζια που επαιζε και πηγε και εκατσε σε ενα τραπεζι 3-6. Μαλλον το εκανε για να σεβονται καλυτερα τα πονταρισμα του :grin:. Μπηκα στην λιστα αναμονης αλλα δεν προλαβα. Μεσα σε 15 λεπτα τελειωσε το φαγαποτι. Καποιοι regs του 3-6 μαλλον μου χρωστανε μεριδιο ;-).

Οσον αφορα το αλλο χερι, ναι εχεις δικιο ειχε Κd5, το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα αν θα εκανα εκει call down γιατι ο συγκεκριμενος ηταν καλος παιχτης και ηταν φως φαναρι οτι ειχα Αx. Επισης το γεγονος οτι ενω ηταν lag, μετα το flop δεν ειχε τρελο aggression, ειδικα river. Οποτε μαλλον fold θα εκανα. Ηταν και μικρο το pot. Απενατι σε ορισμενους παιχτες υπηρχε και thin value bet εκει river, αλλα πρεπει να εισαι 100% οτι δεν θα στα γυρισει και θα σε πεταξει εξω. Υπηρξε βεβαια και παιχτης οπου του εκανα donk river για induce και μετα snap-call με Α-high. Μια τρελα την εχουμε :grin:

Τελος σε τετοια spot πρεπει να προσεχεις γιατι αρκετοι κανουν free showdown raises στο turn HU με θεση και μπορει εσυ πχ να εχεις ενα small-medium pair και ο αλλος να σου κανει free showdown raise ειτε με Ax ειτε με μικροτερο ζευγαρι και να σε αναγκασει να πας πασο το καλυτερο χερι.

Οριστε και 2 τελευταια δυσκολα χερια με marginal call απενατι σε καλους reg, παντα με θεση ομως (πολυ βασικο).

1) http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19494579_4DE7F19769 -  Εδω θα εκανα call down και με καλο Αx, ισως να εκανα fold AJ και ΑΤ λογω blockers για την κεντα του vilain.

2) http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19494660_F3CDF62469 - Εδω μπορει να εχασα thin value river, αλλα δεν ηξερα  τι να κανω αμα μου τα γυρνουσε, ενω μπορει να ειχε και pocket pairs που με κερδιζαν, ασε που δεν θα εκανε call, γιατι στην καλυτερη ηταν split pot. Βεβαια μετα απο leveling, αμα πονταρα μπορει να με εβαζε σε counterfeited pocket pair η χαμενο draw και να εκανε call. Ειναι γεματο με τετοιες τρελες marginal καταστασεις το limit και πρεπει να βγαζεις απο την μυγα ξιγκι :grin:, αν θες να εισαι καλος limiτας.

Πω πω λογοδιαρροια με επιασε :grin: . Τερμα τα free limit μαθηματα χαχαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας και μιλαμε για Fixed Limit Holdem, εγω θα σας βαλω αυτη εδω την ασκηση φαντασιας

 

Βρειτε τι  θα αλλαζε

 

1)στη δημοτικοτητα του FLHE 

2) στα εσοδα της Amaya απο τo rake που εισπρατει απο παικτες  στα cash games ,

3) στα μηνιαια εσοδα του Παναθα

 

 

.... αν η Amaya εκανε αυτα εδω

-Εσβηνε ολα τα  fixed limit micros και εβαζε χαμηλοτερο διαθεσιμο FLHE stake το 0.25/0.50 αντι για το 0.02/0.04 που εχει τωρα

-Εσβηνε τελειως το NL2 και το NL5  και το ZOOM NL2 και το zoom NL5 (χαμηλοτερο NL stake το ΝL10!)

Για PLO χαμηλοτερο stake το PLO5 (εχει μεγαλο variance)

-Μειωνε το rake σε ολα τα fixed limit games , ακομα και σε stud games κλπ στο 3% για το 0.25/0.50 και το 0.50/1 στο 2.5% για το 1/2 , 2% για 2/4 και ανω, και κραταγε τα σημερινα rake caps

-Εβαζε ενα daily promotion, στο οποιο καθε μερα αν κερδισεις 5 φορες με A high sto river σε LIMIT Holdem κερδιζεις ticket για 1000 guaranteed daily limit holdem freeroll, και εβαζε την Liv boere να το διαφημιζει

-Εβαζε νεα βιντεακια Limit holdem στο Poker School online και εστελνε email σε ολους συνδεσμο με τα βιντεακια αυτα

-Οποιος παρει 5 ticket μεσα σε μια βδομαδα κερδιζει ticket για το weekly limit holdem freeroll 10K guaranteed.

 

-Οποιος παρει και τα 4 weekly ticket σε 1 μηνα, παιρνει ticket για monthly FLHE freeroll 60K guaranteed

-Καθε κυριακη , ολα τα τραπεζια LIMIT (holdem, stud, κλπ) να εδιναν 50% παραπανω VPP!

-Εβγαζε διαφημιστικο με την μαλασιδου να παιζει LIMIT ΗΟLDEM εναντια στον NEYMAR, και στο τελος της διαφημισης να λενε οτι ειναι το πιο ευκολο παιχνιδι για αρχαριους παικτες ¨"επειδη εχει προστασια απο τα επικινδυνα ALL INS που κανουν οι επαγγελματιες" (αυτο θα το λεγε η μαλασιδου στην διαφημιση και ο neymar θα λεγε οτι συμφωνει),   και να παροτρυναν οποιον δεν εχει ξαναπαιξει ποτε  CASH GAMES να ξεκινησει ΤΩΡΑ απο LHE 0.25/0.50  και να  το στελνε στα media και στο τελος του διαφημιστικου βιντεο θα ελεγε και για τα freeroll (αντι να στελνει αυτες τις ηλιθιες διαφημισεις με τα SPINNGO που στελνει τωρα)

Και το Promotion αυτο να τρεχε 6 μηνες συνεχεια

 

Παναθα αν αγορασω την Pokerstars απο τον Βaazov και κανω αυτες τις συγκεκριμενες αλλαγες, τι δωρο θα μου κανεις?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η foufoutos είπε:

 

-Εβγαζε διαφημιστικο με την μαλασιδου να παιζει LIMIT ΗΟLDEM εναντια στον NEYMAR, και στο τελος της διαφημισης να λενε οτι ειναι το πιο ευκολο παιχνιδι για αρχαριους παικτες ¨"επειδη εχει προστασια απο τα επικινδυνα ALL INS που κανουν οι επαγγελματιες" (αυτο θα το λεγε η μαλασιδου στην διαφημιση και ο neymar θα λεγε οτι συμφωνει),   και να παροτρυναν οποιον δεν εχει ξαναπαιξει ποτε  CASH GAMES να ξεκινησει ΤΩΡΑ απο LHE 0.20/0.40  και να  το στελνε στα media και στο τελος του διαφημιστικου βιντεο θα ελεγε και για τα freeroll (αντι να στελνει αυτες τις ηλιθιες διαφημισεις με τα SPINNGO που στελνει τωρα)

 

 

χαχαχααχχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η panathas είπε:

Ηταν που δεν θα μιλαγα για limit χαχαχα.

Οσον αφορα το ΑJ Hand. O τυπος εκει επαιζε σχεδον το 100% του range του, ενω νομιζε οτι επαιζε NL. Ηταν τιλταρισμενος και με μισουσε. Δεν ξερω για πιο λογο :grin:. Γενικα αν εκανα cap preflop επρεπε να εχω ενα equity στο flop 30-35%+ για call down. Απο την στιγμη που δεν εκανα cap- 4-Bet με ΑJ ειχα και την επιλογη για fold καποια στιγμη. Γενικα πρεπει να εχεις ισορροπημενα call down και το δυσκολο κομματι ειναι αν ο αντιπαλος σου εκει εχει τεραστιο range γιατι μπορει να εχει πετυχει οτιδηποτε μεχρι το river. Αποφασισα λοιπον να μην κανω cap pre για να βαρελιασει. Ετσι οπως πηγε το board λοιπον θα εκανα fold μονο σε Q river. Οσον αφορα γενικα τα call down με Α-high και Κ-high vs Monkeys, επειδη θα αναγκαστεις να κανεις αρκετα call, αλλα οχι παντα, κοβεις το range σου περιπου σε ενα σημειο και λες θα κανω call down, παντα αναλογα με το board βεβαια και αν δεν εχουμε καποιο pair, πχ με Α9+ και KQ+. Ενα τελευταιο πλεονεκτημα ηταν και το metagame και ακομα και να ηταν break even η ελαχιστα -ev το call down, τον τιλταρα ακομα περισσοτερο και τα μαζεψε ολα απο τα 4 τραπεζια που επαιζε και πηγε και εκατσε σε ενα τραπεζι 3-6. Μαλλον το εκανε για να σεβονται καλυτερα τα πονταρισμα του :grin:. Μπηκα στην λιστα αναμονης αλλα δεν προλαβα. Μεσα σε 15 λεπτα τελειωσε το φαγαποτι. Καποιοι regs του 3-6 μαλλον μου χρωστανε μεριδιο ;-).

Οσον αφορα το αλλο χερι, ναι εχεις δικιο ειχε Κd5, το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα αν θα εκανα εκει call down γιατι ο συγκεκριμενος ηταν καλος παιχτης και ηταν φως φαναρι οτι ειχα Αx. Επισης το γεγονος οτι ενω ηταν lag, μετα το flop δεν ειχε τρελο aggression, ειδικα river. Οποτε μαλλον fold θα εκανα. Ηταν και μικρο το pot. Απενατι σε ορισμενους παιχτες υπηρχε και thin value bet εκει river, αλλα πρεπει να εισαι 100% οτι δεν θα στα γυρισει και θα σε πεταξει εξω. Υπηρξε βεβαια και παιχτης οπου του εκανα donk river για induce και μετα snap-call με Α-high. Μια τρελα την εχουμε :grin:

Τελος σε τετοια spot πρεπει να προσεχεις γιατι αρκετοι κανουν free showdown raises στο turn HU με θεση και μπορει εσυ πχ να εχεις ενα small-medium pair και ο αλλος να σου κανει free showdown raise ειτε με Ax ειτε με μικροτερο ζευγαρι και να σε αναγκασει να πας πασο το καλυτερο χερι.

Οριστε και 2 τελευταια δυσκολα χερια με marginal call απενατι σε καλους reg, παντα με θεση ομως (πολυ βασικο).

1) http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19494579_4DE7F19769 -  Εδω θα εκανα call down και με καλο Αx, ισως να εκανα fold AJ και ΑΤ λογω blockers για την κεντα του vilain.

2) http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19494660_F3CDF62469 - Εδω μπορει να εχασα thin value river, αλλα δεν ηξερα  τι να κανω αμα μου τα γυρνουσε, ενω μπορει να ειχε και pocket pairs που με κερδιζαν, ασε που δεν θα εκανε call, γιατι στην καλυτερη ηταν split pot. Βεβαια μετα απο leveling, αμα πονταρα μπορει να με εβαζε σε counterfeited pocket pair η χαμενο draw και να εκανε call. Ειναι γεματο με τετοιες τρελες marginal καταστασεις το limit και πρεπει να βγαζεις απο την μυγα ξιγκι :grin:, αν θες να εισαι καλος limiτας.

Πω πω λογοδιαρροια με επιασε :grin: . Τερμα τα free limit μαθηματα χαχαχα.

 

free coaching :P

 

Τα κατάλαβα πιο καλά αυτά τα δύο... Ίσως το δεύτερο να νε Thin vBEt river Ναi... 

Πολύ mindfuck το Παιχνίδι... 

Πολύ πολύ Ενδεικτικα Solid στατς κάπιου aggro reg σε limit?

 

Θα με ενδιέφεραν και check/raise, bet river% , wtsd , wwsf,wwsd,4bet range,cbetF,T,R  εκτός απο τα Vpip,pfr,3bet....

 

χαχ μπορώ να σε ρωτήσω και Prive για αυτά skype .. αλλα για να μιλάς ελευθέρα εδω λογικά δεν έχεις πολλούς ελληνες regs :P:P

( δώσε οποια απο τα stats θές αν όχι όλα :P)

 

Επίσης

Γνώμες για https://www.pokerstrategy.com/forum/thread.php?postid=2390887#post2390887 CoreySteel?

και αυτού εδώ του pro ριο ?  http://prntscr.com/be6kj2

Αλλό καλυτέρο υλικο νμζω δεν έχει ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντωνη, καλες οι προτασεις σου, αλλα στο τελος δεν θα αλλαξουν τιποτα. Θα αυξησουν μεν την κινηση για καποιο χρονικο διαστημα, αλλα το Limit Holdem ειναι ενα παλιο και πεθαμενο game και δεν το σωζει καμια μειωση rake και κανενα promotion. Ειναι εκτος μοδας, αρκετα βαρετο, αργο, ενω το NL ειναι πιο διασκεδαστικο. Το μονο πλεονεκτημα για  τους νεους παιχτες ειναι οτι χανουν αργα και σταθερα, ενω στο NL χανουν απειρως περισσοτερα. Παντως εχεις δικιο σε πολλα σημεια και πριν 3 χρονια ειχα διαβασει ενα ενδιαφερον αρθρο του Νolan Dalla, για το πως το NL σκοτωνει την οικονομια του ποκερ, ενω το FL την διατηρει, και μπορω να το επιβεβαιωσω, γιατι βλεπω αρκετους κακους παιχτες να παιζουν το ιδιο ασχημα για 6+ χρονια και να συνεχιζουν να χανουν ακομα στο limit.

Το μονο ισως promotion θα ηταν να επαιζε ο Neymar με τον Cristiano Ronaldo HU και οχι καποιος επαγγελματιας χαχαχα. Γενικα δεν γουσταρω επαγγελματιες παιχτες poker να προμοταρουν poker sites γιατι απευθυνονται σε περιορισμενο κοινο και οσους θελουν να γινουν pros. Εγω δεν θελω να παιζω με τετοια ατομα, τα οποια θελουν να βελτιωθουν. Εγω θελω να παιζω με recreational παιχτες που παιζουν για πλακα και αυτοι δεν εχουν ιδεα ουτε για rake, ουτε για θεωρια ποκερ. Αυτοι δεν ξερουν κανενα phil ivey η ike haxton, κλπ. Ξερουν ομως γνωστους αθλητες και μαλιστα τους ακολουθoυν και στα social media. Αυτοι λοιπον δεν θα ερθουν στο Limit, αν μια μερα ξυπνησει η Amaya και πει μειωνω το rake. Αν οντως μειωθει οι μονοι που μπορει να επιστρεψουν ειναι οι παλιοι regs, αλλα αυτο θα εχει καταστροφικα αποτελεσματα για τους τωρινους regs.

Παντως αν γινει κανενα θαυμα και αυξηθει και αλλο η κινηση με νεο αιμα, τοτε σου προσφερω free limit coaching, με τον ορο ομως να μην παιξουμε ποτε τη ιδια ωρα και στα ιδια stakes-τραπεζια. Ο καθενας θα γευματιζει μονος του  :grin: :grin: :grin:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε kaf παλι free coaching θες; :grin: :grin: :grin:

Θες να αυξησεις τις ποκερικες σου γνωσεις χαχαχα.

Ok last lesson, γιατι μαλλον γινομαι βαρετος.

Οντως το limit ειναι πολυ mindfuck και μπορει πχ να βρεθεις να παιζεις 9 τραπεζια και στα 6 απο αυτα να πρεπει να παρεις ταυτοχρονα δυσκολες αποφασεις στο river. Πραγμα που δεν συμβαινει στο NL. Δεν εχεις μεν να αποφασισεις για το μεγεθος του bet, αλλα πολλες καταστασεις ειναι πολυ κοντα λογω odds. Επισης το metagame νομιζω οτι παιζει πιο σημαντικο ρολο απο οτι στο NL, και πολλες αποφασεις οι οποιες ειναι ελαχιστα -EV, η break even, μπορει να γινουν +. Παραδειγμα, ο τυπος με ειχε πεθανει στο βαρελιασμα και καπου επρεπε να αντισταθω. Μπορει το χερι μου να ηταν face-up, αλλα υπαρχει και η αρχη που λεει μην μπλοφαρεις σε μικρο pot, αλλα ουτε και να κανεις τετοια marginal call :grin:

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19506261_310024BE69 - Για την ιστορια θα εκανα fold στο river σε σπαθι, ρηγα και νταμα.

Αλλη μια πολλη marginal κατασταση με τον ιδιο καλο laggro vilain σε αλλο τραπεζι

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19505998_A6C5FF81B4 - Εκει θα εκανα fold σε οποιοδηποτε αλλο μπαστουνι turn.

Γενικα αυτος ο παιχτης επιτιθεται πολυ σε dry boards, αλλα σε τετοιες καταστασεις πρεπει να μπορεις να εχει και φρενο, ειδικα στο limit με τοσο μικρη fold equity.

Τελος, για οσους λενε οτι δεν υπαρχει μπλοφα στο limit, οριστε μια στο river, γιατι ετσι οπως παιχτηκε μαλλον ημουν μπροστα στο Turn. Πολυ περιεργα παιγμενο βεβαια, αλλα ειχε τρελο aggression ο τυπος ειδικα με τις draws του σε flop και turn και ηταν αρκετα spewy. Εκει μαλλον ειχε κανα QJs, J9s καρο και ειχα σκοπο να κανω raise στο συγκριμενο river, αν πονταρε. Μια συμβουλη βεβαια, μακρυα απο τετοια plays στο limit, γιατι πρεπει να ξερεις ακριβως που βρισκεσαι και στο χερι και ποιον εχεις απεναντι σου.

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19505822_7008D39B04

Παντως το πιο σωστο ηταν να κανω fold στο Turn γιατι υπηρχαν αρκετα φυλλα που δεν μπορουσα να συνεχισω στο river, καρο, Α,9,J,Q αλλα απο την στιγμη που φουσκωσα ετσι το pot στο Τurn, δεν μπορουσα να κανω fold, τουλαχιστον εκει και στα ματια του ειχα αρκετους Κ, ετσι οπως το επαιξα.

Οσον αφορα τα stats απο καλους regs οριστε μερικα για 6-max. Σημειωνω οτι δεν ειναι ολα οσα ανεφερες σημαντικα για limit.

Τα πιο σημαντικα ειναι aggression factor ξεχωριστα για flop, turn, river και απο εκει βγαζεις αρκετα συμπερασματα για το πως παιζει καποιος σε καθε street.

VPIP 24-29 για solid tag και 30-38 για laggro.

PFR 21-26         <<            και  27-35       <<

3-ΒΕΤ 9-14                        και 14-20

4-BET 11-15                      και 15-20C

C-BET FLOP ολοι εχουν κοντα στο 95-100 :eek: (Καμια σχεση με NL)  C-BET TURN 70-85   C-BET RIVER 53-65

WTSD% 37-44 και W$SD% 51-55

Τα check-raise flop και turn δεν ειναι τοσο σημαντικα οσο με τι χερια το κανουν αυτο οι αντιπαλοι σου. Γενικα παντως υπαρχει υπαρχει μεγαλο check-raise flop και turn ειδικα οσο ανεβαινει το επιπεδο των παιχτων. Πιο πολυ κοιτας τα aggression factor που εβαλα πιο πανω παρα τα check-raise.

Αυτα δεν μπορω να θυμηθω τωρα κατι αλλο. Τελος για τον  Corey Steel ειναι ενας πολυ καλος Solid TAG μελος της Pokerstars Pro και εχω παιξει αρκετα μαζι του. Επισης υπαρχει αρκετα καλο αλλα παλιο υλικο για limit στο deuces cracked. To καλο με το limit ειναι οτι δεν εχουν παλιωσει αυτα τα βιντεο, οπως γινεται πχ με το NL.

Please kaf οχι αλλο limit καρβουνο xaxaxaxaxa 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε παναθα σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.

Εμενα ολα αυτα που βαζεις για FLHE δεν μου ειναι καθολου βαρετα αλλα ακριβως το αντιθετο, το ευχαριστιεμαι ιδιαιτερα να τα διαβαζω και θα ηθελα να συνεχισεις να βαζεις τουλαχιστον καποια χερια απο το παιχνιδι η και σχετικα σχολια.

Ειμαι "recreational" παικτης στο συγκεκριμενο παιχνιδι και εχω πολυ λιγες γνωσεις σχετικα με  οσες εχει ενας regular, αλλα το παιχνιδι αυτο μου αρεσει ιδιαιτερα. Ισως επειδη ειναι πληκτικο για μενα να παιζω συνεχεια το ιδιο πραγμα NLHE τοσα χρονια οπως ειναι και για καθενα, και μου αρεσει να παιζω και αλλα παιχνιδια για αλλαγες.

Εχεις δικιο οτι το NLHE ειναι πιο διασκεδαστικο γενικα, αλλα για μενα ισχυει το αναποδο, μετα απο τοσες ωρες και τοσα χρονια gridning NLHE, πλεον οποιο αλλο παιχνιδι βρω με χαρτια, για μενα ειναι πιο διασκεδαστικο απο το NLHE

Απο το grinding που ειχα κανει σε 0.25/050 FL στην stars, μπορει να μην κερδισα χρηματα (Απο τα 400$ που κερδισα απο τους αντιπαλους μου δεν πηρα τιποτα τα πηρε ολα το rake και πηρα ενα γελοιο ποσο απο το rakeback κατι που το θεωρω απαραδεκτο βεβαια και αδικο για μενα) αλλα κερδισα αυτα εδω τα sklls που με βοηθησανε  στο ...No limit Παιχνιδι μου:

-ΕΙδα πως προσαρμοζεις τα preflop ranges σε Holdem οταν εχεις ελαχιστα implied odds, ποια φυλλα preflop ανεβαινουν σε αξια και ποια κατεβαινουν. Το ιδιο αν εχεις και μκροτερο fold equity. Η καλυτερη κατανοηση αυτου βοηθα καποιον να φτιαχνει καλυτερα dynamic ranges σε NLHE αναλογα το τραπεζι, καθως  π.χ. αν παιζεις με καλους regs εχεις λιγοτερα implied odds, αν παιζεις με fish εχεις μικροτερο fold equity

-Ειδα ποσο συχνα και πως μπορουν να σταθουν καποια marginal φυλλα σε multiway pots

-Εξασκηθηκα στο δυσκολο hand reading και σε range reading πανω σε ranges τελιως διαφορετικα απο αυτα που ειχα συνηθισει να διαβαζω και να αντιμετωπιζω στο NLHE. Ειναι μια καλη νοητικη ασκηση.

-Ηταν και μια εξασκηση πανω στο να βρισκω με ακριβεια τα Implied odds, skrill που βοηθαει στο No limit holdem

- Κανω self study με GTO ποκερ ...και μου ηταν πιο ευκολο να αναλυσω και να δω καποια concepts σε Fixed Limit πρωτα απο οτι σε No limit, και μετα να δω πως θα μπορουσα να λυσω ενα αντιστοιχο concept σε No limit. Στο χαρτι βεβαια ολα αυτα και θεωρητικα, διοτι δεν θα μπορουσα ποτε να παιξω 50/100 για να τα τεσταρω. Σε No limit  ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις και να παιξεις stakes οπου να γινεται να τεσταρεις GTO plays στην πραξη , σε fixed limit ειναι εντελως αδυνατο για το bankroll μου και τη μκρη μου εμπειρια , αλλα ομως στο FIxed limit  ειναι πιο ευκολο να μελετησεις η να ανακαλυψεις, με χαρτι η με λιγα βιβλια η με υπολογιστες (γιατι στο παιχνιδι οπως παιζεται στην amaya δεν γινεται εκτος απο καποια πολυ ψηλα stakes ),  GTO poker θεωρια απο οτι μπορεις στο NLHE

-Και ειδα και διαφορα ενδιαφεροντα postflop lines, αρκετα απο αυτα δεν μπορουν να εφαρμοστουν σε NLHE , μερικα ομως σε καποιες περιπτωσεις μπορουν

 

-Αν καποιος ειναι FISH σε NLHE, και παιξει παραλληλα FIxed Limit (επισης ως fish) σιγουρα υπαρχει περιπτωση παιζοντας Fixed Limit να επηρεαστει σε σημεια που δεν πρεπει και να χαλασει ακομα χειροτερα το παιχνιδι του στο NLHE.

 Σε μενα ομως παιζοντας FLHE δεν  χαλασε το NLHE παιχνιδι μου ουτε στο παραμικρο. Αντιθετα μαλιστα παιζοντας FLHE εγινα καλυτερος παικτης NL και ποκερ γενικοτερα . Μαλιστα συμπερανα οτι ενας παικτης FLHE εχει σοβαρο πλεονεκτημα σε αρκετα σημεια του παιχνιδιου του, και ετοιμα παρα πολλα skills, οταν αρχισει να παιζει No Limit Holdem σε σχεση με καποιον επισης NL αρχαριο που αρχισε ομως κατευθειαν απο No limit Holdem σκετο, και οτι τελικα ενας παικτης FLHE ειναι παρα πολυ ευκολοτερο να γινει ενας πολυ καλος παικτης NLHE απο οτι καποιος που αρχιζει να μαθαινει NLHE απο το μηδεν. Εμενα το NLHE παιχνιδι μου βελτιωθηκε σε καποια συγκεκριμενα σημεια που ειχα προβληματα πριν, και βελτιωθηκε  μετα που επαιξα...Fixed limit!

Και τελικα συμπερανα οτι θα ηταν καλυτερο για τους αρχαριους παικτες χωρις καμια εμπειρια απο ποκερ, να ξεκινανε παιζοντας FLHE ως πρωτο τους online παιχνιδι και  μετα απο ενα διαστημα να το γυρνανε σε NLHE, και οχι να ξεκινανε απευθειας απο NLHE οπως κανουν ολοι τωρα. Ειναι μια πολυ καλυτερη και ομαλη εισαγωγη στο παιχνιδι, και αν εστελναν εκει περα μεσω promotions τους αρχαριους παικτες αντι να τους στελνουν στο ZOOM και στα spinngo, και μειωναν και λιγο το rake σε 0.25/0.50 και 0.10/0.20 ,τοτε  θα μειωναν και την δυνατοτητα να μπουσταρει ο αλλος σε χρονο ρεκορ και να απογοητευτει απο το online poker και να μην ξαναπαιξει ποτε, και θα τον βοηθουσαν να μαθαινει το ποκερ σιγα σιγα step by step και να το μαθαινει σωστα, μαθαινοντας πρωτα το ευκολο να το μαθει κανεις FIXED LIMIT και μετα αφου σταθει στα ποδια του για λιγους μηνες, μετα να αρχισει να μαθαινει τα NLHE και το ZOOM.

Πιστευω δηλαδη οτι θα μπορουσαν να αρχισουν να κανουν promote το FLHE ως ενα παιχνιδι ομαλης εισαγωγης στο ποκερ , ΙΔΑΝΙΚΟ για αρχαριους παικτες, αφου πραγματι ειναι πολυ πιο ευκολο να σταθει ενας αρχαριος που δεν ξερει τιποτα απο ποκερ, σε FL 0.10/0,20 π.χ. απο οτι σε NL10 (και θα ηταν πολυ πιο ευκολο αν εβαζαν και σωστο rake σε αυτα τα stakes αντι για το killer rake που εχουν τωρα!)

-και τελος υπαρχει κατι που λεγεται γενικα ΠΟΚΕΡ (οχι NL texas holdem η Omaha, η Stud κλπ) αλλα μια γενικευμενη κατηγορια που λεγεται "ποκερ".

Το να εχει κανεις καλη κατανοηση σε ενα παιχνιδι του ποκερ τον βοηθα να παιζει καλυτερα και στα υπολοιπα. Πχ παιζοντας PLO βελτιωσα αρκετα το hand reading μου , την χρηση των blockers, το να κανω balance το river μου, και ετσι βελτιωσα και το no limit holdem μου. Παιζοντας draw games βοηθα το μυαλο σου να απικτα δεξιοτητες που ναι μεν δεν εφαρμοζονται αμεσα στο NL ,ομως σε κανει πιο  ευστροφο παικτη ποκερ κλπ.

Τετοιοι λογοι με ωθουν γενικα στο να προτιμω να παιζω και αλλα παιχνιδια και οχι μονο NLHE οπως κανουν αλλοι. Ετσι επαιζα παλαιοτερα Mixed games , Stud, δοκιμασα FLHE οπως ειπα, και αλλα. Θα προτιμουσα να μπορω να συνεχισω να το κανω κατα περιοδους και να βγαζω και ενα κερδος απο αυτο, να μην παιρνει ολα τα λεφτα το rake. Το 4.5% rake στα 0.25/0.50 LIMIT εγω προσωπικα το θεωρω απαραδεκτοκαι παρανοικο

 Επαιζα π.χ. Limit Holdem σε ενα αμερικανικο poker room που ειχε μολις 2.5% rake στα δικα μου stakes, και τα πραγματα ηταν παρα πολυ καλυτερα απο την Pokerstars, κερδιζα και το ευχαριστιομουν το παιχνιδι. Δεν ειχε πολλα τραπεζια αλλα ηταν ωραια. Στις ΗΠΑ κρατησε λιγο παραπανω το παιχνιδι αυτο απο οτι στην ευρωπη.  Μετα προεκυψε καποιο προβλημα με το Poker room και πλεον δεν παταει κανεις εκει στα τραπεζια . Μακαρι να βαλουν limit holdem στην goalbet και να ακουσουν οτι τους εχω προτεινει για χαμηλο rake, ωστε να μπορω κατα περιοδους να παιζω εκει και να το ευχαριστιεμαι.

Αν καποια στιγμη σταματησω το βιοποριστικο grnding και βρω μια "κανονικη " δουλεια, τοτε θα συνεχιζα να παιζω ποκερ ως recreational παικτης πλεον και μετα απο τοσα χρονια ΝLHE grinding το τελευταιο παιχνιδι που θα ηθελα να παιζω για διασκεδαση θα ηταν NLHE.

Θα προτιμουσα να επαιζα mixed games, αλλα  και το FLHE μια χαρα το βρισκω. Αν ημουν recreational θα επεδιωκα να ΠΛΗΡΩΝΑ καποιες ωρες για FLHE coaching , ωστε να βελτιωθω στο παιχνιδι μου, διοτι οταν εισαι recreational και να κερδιζεις κι ολας καποια λεφτα, ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο απο το να παιζεις και να χανεις . Το FLHE εγω το βρισκω πολυ διιασκεδαστικο για recreational παικτες, ισως να μου συμβαινει αυτο ειναι επειδη απλα εχω βαρεθει να παιζω τοσες ωρες τη μερα τοσα χρονια συνεχεια NL.

Αρκετα personal view αυτα που εγραψα, αλλα εκατσα και το εγραψα και το εξηγησα εδω περα , επειδη ισως και αλλοι NLHE grinders να ενδιαφερονται για κατι τετοιο , δηλαδη για το να παιζουν Fixed limit games ειτε ως recreational ειτε ως mind training που σιγουρα αυξανει τα skills σου πανω σε αυτο που λεγεται ποκερ γενικα και σε κανει γενικα καλυτερο παικτη ΠΟΚΕΡ (και οχι παικτη texas holdem σκετο.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραιος Νίκο, Ευχαριστώ( Tώρα ερχομαι να σε παίξω , notεs saved xaxa :D :D:D ) ...+εv να υπάρχει κ ενας Fixed Limit έμπειρος Έλληνας που γράφει public κατιτίς :-)

Το ΑT και το Α7 std ναι....

Το 77 το πρώτο raise turn είναι λίγο questionable μιας και σκέφτομαι οτι ακόμα έχουμε το καλύτερο χερι συχνά  και ευκόλα κανουμε call down σε καποιες κάρτες που δεν συμπληρώνουν draws...Αλλα μάλλον αυτη είναι no limit σκέψη .. Εδω το παραμικρό valuebet πρέπει να διεκδικητε γιατι το betsize είναι Fixed και οτι draw έχει απλά δεν μπορει να το κάνει πασο λόγω price...... Και στην συνέχεια δεν κατάλαβα το call στο r-raise του γιατι δεν ξέρω αν κάνει r-ρaise τα draws του ή μαλλον κάνει ένα nut draw part γιατι οταν χτυπήσει έχει implied vs underdraws σου?   Fuck Fixed is hard :-) Στο river μονόδρομος η bluff με 7high ok yy. .. Nh , μην τα βάζεις boom αυτά :P:P  

Τελός strategy talk ας επιστρέψουμε στα poker is dead hands :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kafrinius είπε:

ωραιος Νίκο, Ευχαριστώ( Tώρα ερχομαι να σε παίξω , notεs saved xaxa :D :D:D ) ...+εv να υπάρχει κ ενας Fixed Limit έμπειρος Έλληνας που γράφει public κατιτίς :-)

Το ΑT και το Α7 std ναι....

Το 77 το πρώτο raise turn είναι λίγο questionable μιας και σκέφτομαι οτι ακόμα έχουμε το καλύτερο χερι συχνά  και ευκόλα κανουμε call down σε καποιες κάρτες που δεν συμπληρώνουν draws...Αλλα μάλλον αυτη είναι no limit σκέψη .. Εδω το παραμικρό valuebet πρέπει να διεκδικητε γιατι το betsize είναι Fixed και οτι draw έχει απλά δεν μπορει να το κάνει πασο λόγω price...... Και στην συνέχεια δεν κατάλαβα το call στο r-raise του γιατι δεν ξέρω αν κάνει r-ρaise τα draws του ή μαλλον κάνει ένα nut draw part γιατι οταν χτυπήσει έχει implied vs underdraws σου?   Fuck Fixed is hard :-) Στο river μονόδρομος η bluff με 7high ok yy. .. Nh , μην τα βάζεις boom αυτά :P:P  

Τελός strategy talk ας επιστρέψουμε στα poker is dead hands :):)

Δεν με αφηνεις να αγιασω kaf :grin: :grin: :grin:.

Δεν μπορω να το αφησω ετσι, κατι με τρωει χαχαχαχα.

Aντε μια τελευταια φορα.

Οντως λογο τρελο και δυσκολο χερι το 77.  Απεναντι σε νορμαλ αντιπαλο ειναι fold τις περισσοτερες φορες. Υπαρχει ομως ενας κανονας στο Limit που λεει don't bloat the pot and then fold. Επισης με το raise που κανω στο turn δηλωνω οτι δεν εχω fold equity, αν κανω συχνα την κινηση raise-fold, τοτε ανοιγω την πορτα για να αρχισουν να με εκμεταλλευονται και απο την στιγμη που υπαρχει η πιθανοτητα ο vilain να εχει draw, κανω call, οχι ομως ανετο call.

Γενικα στο fixed limit, αν εχεις πολυ καλο φυλλο,  περιμενεις να κανεις πολλα value raises στο turn και οχι στο flop, ειδικα αν εχεις και θεση. Επισης το κανεις αυτο balance με semi bluffs για καλα draw (πολλοι το κανουν και με απλη gutshot), ειτε ελαχιστες ξερες μπλοφες, ειτε πολυ λιγα free showdown raises με καλα Ax και μικρα pocket pairs. Ετσι οταν εχεις pair στο flop και τρως raise, αν εχεις θεση κανεις raise turn για value, παντα ομως σε ασφαλη turn (αν ειχε πεσει καρο turn ημουν bye bye). Ετσι εγω θα περιμενα να κανω raise σχεδον ολα τα καλα μου pocket pairs στο Turn και δεν θα περιμενα να κανω bluff catching, oπως θα εκανα με ενα καλο Ax (γενικα αποφευγω τα free showdown raises γιατι μου το ειπε ο δασκαλος ;-)).

Ο vilain ηταν lag με πολυ aggro στατιστικα μετα το flop που πλησιαζουν maniac. Ειδικα το turn aggression του ηταν τεραστιο. Με τετοια στατιστικα λοιπον θα μπορουσε καλλιστα να κανει 3-bet με ενα πολυ καλο draw. Στα ματια του εκει ειμαι polarized, αναμεσα σε μεγαλο pocket pair, ρηγα, η μπορει να κανω ενα free showdown raise με Αx. Μαλλον θεωρησε οτι θα μπορουσε να με πεταξει απο το χερι αν εκανε 3-BET και εγω ειχα οντως Αx. Aν τελικα δεν εκανα fold, ειχε αρκετα outs για τo draw του. Ετσι οπως κατεληξε το board ομως θεωρησε οτι θα τον σναπαρα σχεδον με ολο μου το range. Δεν μπορουσε να φανταστει οτι ειχα με ενα μικρο counterfeited pocket pair που πηγα για thin value στο turn.

Γενικα οταν κανεις free showdown raise πρεπει να ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου και αν το μυριστει. Αν ειναι πολυ aggro (οπως αυτος), η ειναι πολυ καλος παιχτης θα φας αρκετα συχνα 3-bet και αν κανεις fold, πετας απλα μαρκες. Ειναι ομως μια κατασταση που εμφανιζεται αρκετα σπανια.  

Ειχα παιξει ενα παρομοιο χερι πριν απο χρονια, αλλα μου εχει καρφωθει στο μυαλο. Ειχα κανει raise UTG+2 με Τs9s σε Full Ring (λιγο loose, αλλα ηταν πολυ tight ολο το τραπεζι και ειχα ωρα να παιξω), τρωω 3-bet απο εναν tag απο MP, κανω call και το flop ερχεται Qd 8s7s, δινωντας μου open ended str8 flush draw. Πονταρει και κανω check-raise, κανει call. To turn ερχεται αλλη μια Q, πονταρω και μου κανει raise, εκει εγω σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να μου κανει raise ειτε με JJ,ΚΚ,ΑΑ, αλλα θα μπορουσε να ειχε και ΑK η ΑJs και να εκανε free showdown raise αν με εβαλε σε draw (που ηταν και αρκετα πιθανο). Εκανα 3-bet και εκανε instafold AK και μου εγραψε στο chat lucky idiot... :grin: :grin: :grin:.  Φυσικα δεν του το εδειξα, αλλα εφαγε αμεσως note ως υποψηφιο λαβρακι στο limit.

Goodbye limit, ελπιζω να μην ξαναγραψω για σενα xaxaxaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η panathas είπε:

Δεν με αφηνεις να αγιασω kaf :grin: :grin: :grin:.

Δεν μπορω να το αφησω ετσι, κατι με τρωει χαχαχαχα.

Aντε μια τελευταια φορα.

Οντως λογο τρελο και δυσκολο χερι το 77.  Απεναντι σε νορμαλ αντιπαλο ειναι fold τις περισσοτερες φορες. Υπαρχει ομως ενας κανονας στο Limit που λεει don't bloat the pot and then fold. Επισης με το raise που κανω στο turn δηλωνω οτι δεν εχω fold equity, αν κανω συχνα την κινηση raise-fold, τοτε ανοιγω την πορτα για να αρχισουν να με εκμεταλλευονται και απο την στιγμη που υπαρχει η πιθανοτητα ο vilain να εχει draw, κανω call, οχι ομως ανετο call.

Γενικα στο fixed limit, αν εχεις πολυ καλο φυλλο,  περιμενεις να κανεις πολλα value raises στο turn και οχι στο flop, ειδικα αν εχεις και θεση. Επισης το κανεις αυτο balance με semi bluffs για καλα draw (πολλοι το κανουν και με απλη gutshot), ειτε ελαχιστες ξερες μπλοφες, ειτε πολυ λιγα free showdown raises με καλα Ax και μικρα pocket pairs. Ετσι οταν εχεις pair στο flop και τρως raise, αν εχεις θεση κανεις raise turn για value, παντα ομως σε ασφαλη turn (αν ειχε πεσει καρο turn ημουν bye bye). Ετσι εγω θα περιμενα να κανω raise σχεδον ολα τα καλα μου pocket pairs στο Turn και δεν θα περιμενα να κανω bluff catching, oπως θα εκανα με ενα καλο Ax (γενικα αποφευγω τα free showdown raises γιατι μου το ειπε ο δασκαλος ;-)).

Ο vilain ηταν lag με πολυ aggro στατιστικα μετα το flop που πλησιαζουν maniac. Ειδικα το turn aggression του ηταν τεραστιο. Με τετοια στατιστικα λοιπον θα μπορουσε καλλιστα να κανει 3-bet με ενα πολυ καλο draw. Στα ματια του εκει ειμαι polarized, αναμεσα σε μεγαλο pocket pair, ρηγα, η μπορει να κανω ενα free showdown raise με Αx. Μαλλον θεωρησε οτι θα μπορουσε να με πεταξει απο το χερι αν εκανε 3-BET και εγω ειχα οντως Αx. Aν τελικα δεν εκανα fold, ειχε αρκετα outs για τo draw του. Ετσι οπως κατεληξε το board ομως θεωρησε οτι θα τον σναπαρα σχεδον με ολο μου το range. Δεν μπορουσε να φανταστει οτι ειχα με ενα μικρο counterfeited pocket pair που πηγα για thin value στο turn.

Γενικα οταν κανεις free showdown raise πρεπει να ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου και αν το μυριστει. Αν ειναι πολυ aggro (οπως αυτος), η ειναι πολυ καλος παιχτης θα φας αρκετα συχνα 3-bet και αν κανεις fold, πετας απλα μαρκες. Ειναι ομως μια κατασταση που εμφανιζεται αρκετα σπανια.  

Ειχα παιξει ενα παρομοιο χερι πριν απο χρονια, αλλα μου εχει καρφωθει στο μυαλο. Ειχα κανει raise UTG+2 με Τs9s σε Full Ring (λιγο loose, αλλα ηταν πολυ tight ολο το τραπεζι και ειχα ωρα να παιξω), τρωω 3-bet απο εναν tag απο MP, κανω call και το flop ερχεται Qd 8s7s, δινωντας μου open ended str8 flush draw. Πονταρει και κανω check-raise, κανει call. To turn ερχεται αλλη μια Q, πονταρω και μου κανει raise, εκει εγω σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να μου κανει raise ειτε με JJ,ΚΚ,ΑΑ, αλλα θα μπορουσε να ειχε και ΑK η ΑJs και να εκανε free showdown raise αν με εβαλε σε draw (που ηταν και αρκετα πιθανο). Εκανα 3-bet και εκανε instafold AK και μου εγραψε στο chat lucky idiot... :grin: :grin: :grin:.  Φυσικα δεν του το εδειξα, αλλα εφαγε αμεσως note ως υποψηφιο λαβρακι στο limit.

Goodbye limit, ελπιζω να μην ξαναγραψω για σενα xaxaxaxa

Το διάβασα 3 φόρες κ το κατάλαβα, θα έβαζα όνομα μαθηματος 

" The free showdown concept " by panathas χαχαχα ;);) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο kaf, εισαι φοβερος μαθητης και εγω τρομερος δασκαλος :grin:. Επειδη ομως οπως ειπες και συ δεν βρισκει πια κανεις limit αναλυσεις, ειπα να σεντονιαστω λιγο αλα Φουντουρης, για οποιον αλλο θελει να μπει εστω και για λιγο σε limit mode. Εσυ παντως εισαι μεγαλο σπιρτο και δεν χρειαζοσουν το σεντονι ;-).

Now back to business as usual and keep tilting people :grin: :grin: :grin:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Funny Hand. Eγινα σαντουιτς και παραλιγο να με λιωσουν 2 φαλαινες :grin: 

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19529949_0B20179FE7 

Το αστειο ειναι οτι ετσι μπορει και να πηρα max value.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η panathas είπε:

Funny Hand. Eγινα σαντουιτς και παραλιγο να με λιωσουν 2 φαλαινες :grin: 

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19529949_0B20179FE7 

Το αστειο ειναι ότι ετσι μπορει και να πηρα max value.

 

Παιζω session αυτή την ωρα, και ειδα αυτό το χερι την ωρα που επαιζα, το εβαλα στην δευτερη οθονη που εχω.

Από τη στιγμη που το ειδα  εχουν περασει 15 λεπτα αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να να σταματήσω να γελαω , οποτε εκανα για λιγο sit out και παω να πιω λιγο νερο μηπως συνελθω

Να σαι καλα φιλε , μου φτιαξες τη μερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία περιγραφή Πανάθα :P

 

Άκομα δυo vs regurals..

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19527019_6C95CE458A  

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19520520_D05BF70404 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

Ωραία περιγραφή Πανάθα :P

 

Άκομα δυo vs regurals..

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19527019_6C95CE458A  

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19520520_D05BF70404 

 

 

Εχει πολλους τετοιους regurals στο NL; Γιατι αν ειναι πολλοι τσαμπα εγω παιζω limit. :grin:

Παντως οι κανονικοι regulars μαλλον πρεπει να ειναι καλυτεροι. Ποια η αναλογια regurals/regulars; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η panathas είπε:

Εχει πολλους τετοιους regurals στο NL; Γιατι αν ειναι πολλοι τσαμπα εγω παιζω limit. :grin:

Παντως οι κανονικοι regulars μαλλον πρεπει να ειναι καλυτεροι. Ποια η αναλογια regurals/regulars; :P

Πανάθα είναι mental game leaks , εννοώ ξέρει ο αλλος οτι κάνει μλκια απλά είναι εμβρασμο ψύχης ..  Τουλ έτσι πiστέυω.. Δηλαδή αν

σχολιάσω το ΚΤss με αυτόν θα μου πεί nba jam... Το T8o ξέρει οτι έκανε μλκια ρίβερ .... Aπλά Το θέμα είναι οτι παίζοντας συνεχόμενα χωρίς Breaks πολλά Spots/variance στο θέο , το χάνεις μετα απο ένα σημείοο...... Τουλ ήταν το κρίσημο σημείο για μένα που μολις άρχισα να δουλεώ Breaks/mental έχω μακραν καλύτερη αποδόση....

 

Έχει πάντως και περίπου 5-6 regs που είναι καλοί , τουλ δεν έχουν Spewarei ακόμα , κάνουν τα λιγότερα λάθοι απο σε σχέση με το reg pool και δεν μένουν πολύ nl50. :P

 

Έχεις μέσο % rb supernova , μέσο όρο για να το βάλω hem ( χωρίς bonus ,promotions. )??? 

 

 

EDIT : πρέπει να χω μορφή δυσλεξίας? Βάζω λάθους τόνους πάντα σε 1:5 λέξεις που γράφω....:P Θα σε ακολουθησω πανάθα χωρίς τόνους style

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η kafrinius είπε:

Πανάθα είναι mental game leaks , εννοώ ξέρει ο αλλος οτι κάνει μλκια απλά είναι εμβρασμο ψύχης ..  Τουλ έτσι πiστέυω.. Δηλαδή αν

σχολιάσω το ΚΤss με αυτόν θα μου πεί nba jam... Το T8o ξέρει οτι έκανε μλκια ρίβερ .... Aπλά Το θέμα είναι οτι παίζοντας συνεχόμενα χωρίς Breaks πολλά Spots/variance στο θέο , το χάνεις μετα απο ένα σημείοο...... Τουλ ήταν το κρίσημο σημείο για μένα που μολις άρχισα να δουλεώ Breaks/mental έχω μακραν καλύτερη αποδόση....

 

Έχει πάντως και περίπου 5-6 regs που είναι καλοί , τουλ δεν έχουν Spewarei ακόμα , κάνουν τα λιγότερα λάθοι απο σε σχέση με το reg pool και δεν μένουν πολύ nl50. :P

 

Έχεις μέσο % rb supernova , μέσο όρο για να το βάλω hem ( χωρίς bonus ,promotions. )??? 

 

 

EDIT : πρέπει να χω μορφή δυσλεξίας? Βάζω λάθους τόνους πάντα σε 1:5 λέξεις που γράφω....:P Θα σε ακολουθησω πανάθα χωρίς τόνους style

Σε τρολαρα ρε σχετικα με το regurals που εγραψες. :grin:

Σχετικα με το metal game ειναι μεγαλη ιστορια, αλλα μου φαινεται δυσκολο να εισαι reg και να καρφωνεις ετσι ευκολα χωρις λογο και χωρις κανενα φρενο. Οσο κουρασμενος και να εισαι πρεπει να μπορεις να εχεις ορια και καποια στιγμη πρεπει να μπορεσεις να πεις μεσα σου stop. Εγω πχ οταν πιεστω καποια στιγμη μπορει να αρχισω να κανω καποια marginal call, η να κανω overplay καποια value κομματια, αλλα σχεδον παντα φρεναρω river. Θα μου πεις παιζω limit, αλλα και NL τουρνουα που παιζω ποτε δεν εχω κανει overshove καρφωμα μετα το flop (ειδικα τα τελευταια χρονια). Πιο φυσιολογικο (λεμε τωρα) βλεπω ενα υπεραισιοδοξο βαρελιασμα στο οποιο ομως εχεις αρκετη equity flop και turn. Αλλα οντως παντα θα υπαρχουν οι στιγμες που καποιος θα πατησει γκαζι και θα κολλησει στο fold ρε π@@στη, αφου πρωτα εχει αρχισει να βγαζει καπνους απο τα αυτια. :P

Οσον αφορα το μέσο % rb supernova, νομιζω οτι ειναι 28% μεχρι 100.000 vpps και 30% μολις πιασεις τα 200.000. Εγω παντως στο τελος καθε μηνα βαζω ως μπονους οτι ποντους εχω εξαργυρωσει η οτι αλλο μπονους εχω παρει απο αλλα promotion.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η panathas είπε:

Σε τρολαρα ρε σχετικα με το regurals που εγραψες. :grin:

Σχετικα με το metal game ειναι μεγαλη ιστορια, αλλα μου φαινεται δυσκολο να εισαι reg και να καρφωνεις ετσι ευκολα χωρις λογο και χωρις κανενα φρενο. Οσο κουρασμενος και να εισαι πρεπει να μπορεις να εχεις ορια και καποια στιγμη πρεπει να μπορεσεις να πεις μεσα σου stop. Εγω πχ οταν πιεστω καποια στιγμη μπορει να αρχισω να κανω καποια marginal call, η να κανω overplay καποια value κομματια, αλλα σχεδον παντα φρεναρω river. Θα μου πεις παιζω limit, αλλα και NL τουρνουα που παιζω ποτε δεν εχω κανει overshove καρφωμα μετα το flop (ειδικα τα τελευταια χρονια). Πιο φυσιολογικο (λεμε τωρα) βλεπω ενα υπεραισιοδοξο βαρελιασμα στο οποιο ομως εχεις αρκετη equity flop και turn. Αλλα οντως παντα θα υπαρχουν οι στιγμες που καποιος θα πατησει γκαζι και θα κολλησει στο fold ρε π@@στη, αφου πρωτα εχει αρχισει να βγαζει καπνους απο τα αυτια. :P

Οσον αφορα το μέσο % rb supernova, νομιζω οτι ειναι 28% μεχρι 100.000 vpps και 30% μολις πιασεις τα 200.000. Εγω παντως στο τελος καθε μηνα βαζω ως μπονους οτι ποντους εχω εξαργυρωσει η οτι αλλο μπονους εχω παρει απο αλλα promotion.

xaaxxaxaxa αι καλά χαζός yy..

 

Ρε δεν είναι πολύ ευκόλο πράγμα σκέψου 4Tabling =16 κανονικά τραπέζια επί Χ ώρες είναι πολύ δύσκολο να μένει το παιχνιδί σου ακμαίο.....

Και οταν λές εσυ οτι έχεις καποία Triggers που σου δείχνουν οτι αποκλίνεις απο το παιχνίδι σου δεν σήμαινει οτι είναι

προπονημένος ο καθένας ώστε να τα αναγνωρίζει / σταματάει / παίζει πιο tight ριβερ...

Και Ασε που πίστευω οτι πολλά μικρά λάθοι preflop/flop/turn κόστιζουν περισότερο απο ένα Huge shove bluff στο ριβερ.

Γιατί είναι αυτα πού δίνουν τα περίσοτερα winnings επείδη εμφανίζοντε ξανα και ξανα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον υπερεκτιμαω τις ικανοντητες των regs του NL50 γιατι θεωρουσα οτι για να παιζουν NL50 και να ειναι regs σε αυτο το επιπεδο δεν θα ειχαν τοσο σοβαρα leaks. Toυλαχιστον σε ορισμενα σημεια μαλλον τους εχω. :grin: Γενικα παντως και στο FL βλεπω διαφορα κουφα, βλεπω πχ πολλους Regs του 0,5-1 να ειναι καλυτεροι απο αρκετους του 1-2 η οτι υπαρχουν μερικοι losing regs που παιζουν μονο 2-4+ και κατεβαινουν μονο οταν δεν υπαρχουν τραπεζια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι σε πολυ μεγάλο βαθμό θέμα mental game .

Aλλα υπάρχει και ένα σοβαρο concept τελειως λαθος  κατανοησης πανω στο exploitive ποκερ απο αρκετους regs  αντιπαλους του kafrinius στα χερια που εχει  βαλει εδω περα.

Εχει παρα πολλα χερια που εχει βαλει ο kafrinius εδω οπου εσεις απλα γελατε η νομιζετε οτι απλα ειναι καποιο fish ο αντιπαλος, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι reg που παιζει καποιες πολύ διαδεδομενες στο ...NL5, maximally exploitive strategies.

 

Ειναι πολυ γνωστο σε μενα αυτο το προβλημα , και ξεκιναει απο το bumhunting που κανουν επι χρονια στα Microstakes ολοι αυτοι οι τυποι, μεχρι να καταφερουν να ανεβουν NL50.

Εκτος απο λιγες σπανιες εξαιρεσεις, οπως ειναι ο Polk (upswing poker) και καποιοι στο Pokerstrategy, to Dragthebar, το Runitonce κλπ αλλα και  καποιοι ελαχιστοι εμπειροι ελληνες και ξενοι παικτες που γνωριζω (καποιοι μαλιστα με βοηθησαν μερικες φορες στην προσπαθεια μου να ανεβω stakes οταν τους εστειλα hand για reviews) ,η πλειοψηφια οσων καθονται και δινουν τον χρονο τους για να κανουν coaching microstakes, στην ελλαδα και το εξωτερικο  , ειναι κακοι παικτες που προσπαθουν να βγαλουν ευκολα χρηματα, επειδη δεν μπορουν να βγαλουν αυτα τα χρηματα απο τα τραπεζια, και αρκετοι εχουν καταλαβει τελειως λαθος καποια πολυ βασικα πραγματα πανω στο exploitive poker στο οποιο εμφανιζονται μαλιστα ως ειδικοι  (που παραλληλα φροντιζουν να ξορκιζουν και το GTO επειδη δεν το καταλαβαινουν.)

Φτιαχνουν και δειχνουν σε αρθρα, βιντεακια κλπ διαφορες πολυ ακραιες και απλοικες Maximally exploitive strategies , ενα στυλ παιχνιδιού που δουλευει παρα πολυ καλα και ειναι profitable (και μαλιστα αρκετα αλλα με τεραστιο variance)  μονο στα microstakes . Σε ψηλοτερα stakes δουλευει  καλα μονο οταν εισαι bumhunter και εχεις συνεχεια αντιπαλους τα απολυτα fish και δεν εχεις regs στο τραπεζι ικανους να δουν τι κανεις και να σε διαλυσουν, γιατι καθε τετοια απλοικη στρατηγικη ειναι καταστροφικη οταν στο τραπεζι καθονται και παικτες που νιωθουν λιγο απο ποκερ .

  Αυτο που δουλευει σωστα σε Poker VS REALLY GOOD REGS ειναι  τα minimally exploitive strategies, και οχι τα maximally 

Και μαλιστα δουλευει αρκετα καλα και απεναντι στα fish καθως κατεβαζει αρκετα το variance ενω συνεχιζεις να χεις ενα πολυ winning rate και απεναντι σε fish, χωρις ομως να κινδυνευεις να χασεις 5 buy in στη σειρα απο το fish λογω ατυχιας .

 Οι αντιπαλοι σε αρκετα απο αυτα τα χερια ειναι regulars που εχουν  ανεβει  stakes  κερδιζοντας τα χαμηλοτερα stakes με τα maximally exploitive strategies, και τωρα που ανεβηκαν NL50  για να γινουν  ευκολοτερα supernova , συνεχιζουν να νομιζουν οτι ειναι σωστο αυτο το παιχνιδι που επαιζαν στα Micros, και τους ειναι αδυνατο να καταλαβουν τι προβλημα υπαρχει και οτι ειναι τοσο σοβαρο που δεν εχουν καμια ελπιδα να σταθουν σε αυτα τα stakes αν παιζουν ετσι, παρα μονο με bumhunting.

Ολα τα maximimally exploitive strategies ειναι very easy and fully exploitable, και εγω καποια απο τα χερια που βαζετε εδω και φαινετε  παραξενο το γιατι ο αντιπαλος επαιξε ετσι τα καταλαβαινω αρκετα καλα ....επειδη γνωριζω πολυ καλα των τροπο σκεψης των microstakes bumhunting regs, καθως επαιζα για χρονια NL10 και ειχα τεραστιο  winning rate χωρις καθολου table selection, βαζοντας αστεια nicknames και αβαταρς σε διαφορα poker rooms και κανοντας exploit ολους αυτους τους regs .

Παρτε μερικα παραδειγματα απο τα χερια του kafrinius που κανει, exploit οσους του κανουν το δωρο να προσπαθουν να τον κανουν maximally exploit με λαθος τροπους. Το maxinally exploitive ειναι πολυ δυσκολο vs regs, και οταν καποιος προσπαθει να το κανει απεναντι σε πολυ καλυτερο παικτη, το μονο αποτελεσμα εινα να γινεται τελικα ο ιδιος exploited και μαλιστα με παρα πολυ ασχημο και fishy τροπο, σαν το παρακατω χερι

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19527019_6C95CE458A

Εδώ πέρα ο NL50 reg -με  πραγματικες γνωσεις poker μετριου  NL10 reg , βλεπει στο Notecaddy professional HUD του οτι ο kafrinius εχει πολυ ανοιχτο 4bet range απο late position vs blinds  

Βλεποντας το HUD λεει "οριστε, ο αντιπαλος μου ο kafrinius ειναι exploitable, θα βρω τωρα ενα maximally exploitive strategy και θα τον κανω exploit"

Το φλοπ 223 δεν βοηθαει κανενα με βαση 4bet ranges 

 Ο NL10 reg του NL50 στο φλοπ σκεφτεται αυτα εδω

-Ειμαι vs reg (ο kafrinius ειναι reg) αρα εχω fold equity

-αν κανω reraise all in το flop , τοτε κανω represent AA, KK. Απεναντι σε wide 4bettors οπως ο kafrinius σε NL25 και πανω αρκετα συχνα αρκετοι κανουν call preflop απεναντι σε 4bets τα ΑΑ, ΚΚ για trap

-Εχω Κ που ειναι blocker αρα οι συνδυασμοι ΚΚ που με κανει call ειναι 3 αντι για 6 .

Αρα με κανουν call: 3 συνδυασμοι KΚ, 6 δυνσυασμοι  ΑΑ

και απο τις 6 νταμες θα με κανει call 4 φορες

συνολο 13 συνδυασμοι

απο ενα παρα πολυ wide 4bet rang , που εχει μεσα .χ. 16ΑΚ, 16ΑQ, ολα τα pairs JJ+ και αρκετους suited ασσους και βαλε, π.χ εδω ο kafrinus εχω δει οτι κανει 4bet και offsuit ασσους AJo κλπ, αρα θεωρει εδω οτι εχει τεραστιο fold equity

-"Αν o kafrinius  εχει τις νταμες και παλι εχω 3 outs στο Κ "

-"Αν εχει βαλεδες η παρακατω θα τα κανει ολα fold"

Αμα προσθεσεις τωρα και λιγη κουραση ,απροσεξια , tilt και κακο  mental game, ετσι εξηγειται το πραραπανω shove-καρφωμα απο reg

 

Για να καταλαβετε καλυτερα παρτε αλλο ενα τετοιο χερι

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/18812690_6F5C08DBBA

 

Εδω ο kafrinius κανει check ενα 4bet pot , σε φλοπ γεματο draws και με high cards. Αν εχετε δει τιποτα αστεια video για "hand reading σε ΝL10" να  λενε "Ο αντιπαλος στο φλοπ θα εχει η AIR, η MONSTER, η WEAK MADE HAND η DRAW!"

"Αφου ο αντιπαλος εκανε check το flop αρα δεν εχει MONSTER .  DRAW η WEAΚ MADE HAND θα εχει , και ειναι παρα πολυ ευκολα τα πραγματα!

 "Θα τον κανουμε πανευκολα exploit κανοντας call to river . Τo hand reading ετσι γινεται, και ειναι τοσο απλο!  Ετσι παιζεται το ποκερ!"

To επιχειρημα αυτο , με ποκερ επιπεδου αρχαριου παικτη της δεκαετιας του 80, ειναι μια τοσο χαμηλου επιπεδου κατανοηση, που μπορει να δουλευει καλα απεναντι σε τρελλα whales η straightforward regulars του NL5, αλλα οχι παραπανω.

Ακομα και στο NL10 αρκετοι regs ξερουν να προστατευουν to checking range τους η ακομα και να  balancάρουν το flop checking range τους η εστω να τραπαρουν. Ειναι τραγικο καποιος να προσπαθει να κανει hand reading με αυτο τον τροπο . Στα microstakes δεν φαινεται το προβλημα αφου τα whales πληρωνουν καλα οποιον σκεφτεται ετσι για το ποκερ, ομως αν προσπαθησει κανεις να παιξει ετσι στο  NL50 η εναντια στους  καλους regs του NL25, σιγουρα θα εχει τραγικα αποτελεσματα

To check στο flop του Kafrinius, ειναι ενδεικτικο για τι ακριβως εκανα και ειχα τοσο μεγαλο winning rate οταν επαιζα NL10.

Εκανα οτι κανει σε αυτα τα χερια ο kafrinius. Εκτος απο τα fish, εκανα αγριως Exploit τους περισσοτερους NL10 regs ...που ειναι γενικα πολυ κακοι παικτες, οι περισσοτεροι ειναι ακραια exploitable απλα και μονο επειδη προσπαθουν να με κανουν exploit. Αν δεν προσπαθουσαν να με κανουν exploit και επαιζαν εστω και ενα ABC strategy, μετα δεν θα μπορουσα να τους κανω exploit

Ο τυπος λοιπον στο τελευταιο χερι μπορει να ανεβηκε NL50 (κατι που ειναι πανευκολο να το κανει κανεις μεσω bumhunting σε λιγους μονο μηνες ) αλλα η σκεψη του πανω στο Poker συνεχιζει να ειναι σε επιπεδα weak reg NL10.

 

-Eιναι πολλα αλλα τετοια χερια. Σε ενα πολυ χαρακτηριστικο παλιο χερι, NL50  (δεν το βρισκω τωρα) θυμαμαι ο αντιπαλος βαζει τον kafrinius στο standard by the book 4bet  calling range και μετα προσπαθει να τον κανει maximally exploit, θεωρωντας δεδομενο οτι δεν εχει φυλλο που θα ειναι εξω απο αυτο το range

Ο kafrinus ομως εχει κανει το call σε 4bet preflop με ΑJ, χερι που ο reg δεν το υπολογιζει καθολου να υπαρχει μεσα στο 4bet calling range του  kafrinius  Ως "καλος hand reader" επιπεδου NL10, ο reg ειναι 100% σιγουρος οτι αποκλειεται να εχει AJ ο kafrinius γιατι το AJ απεναντι σε 4bet ειναι fold.

Ετσι  κανοντας ενα maximally exploitive Play μπλοφαρει με air το χερι

 

Ετσι ομως που επαιξε το hand ο regular, καποιος  που δεν ξερει η δεν καταλαβαινει πως σκεφτονται αυτοι οι παικτες, νομιζει οτι το παιχτηκε απο fish γιατι πως ειναι δυνατον που ο αλλος εβαλε πηγε και εβαλε ολο του το stack απεναντι στον kafrinius με σκετο air.

Αν εισαι 100% σιγουρος οτι ο αλλος δεν εχει AJ και επισης σιγουρος οτι θα κανει fold, μονο τοτε το τελειως  τρελλο line που ακολουθησε ο παικτης σε κεινο το χερι με bluff ολο του το stack με air και μοιαζει σαν να ειναι  τρελλο να ειναι ψαρι,  ηταν ενα παρα πολυ σωστο maximum exploitive play .

 Ο αντιπαλος ομως δεν ειναι ικανος να καταλαβει την διαφορα αναμεσα στο NL5 και στο NL50, και να καταλαβει το ποσο διαφορετικο ειναι να κανεις exploit τον kafrinius  απο το να κανεις bumhunting τα whales του NL25 

 

Παραδειγματακι θεωριας που εξηγει γιατι τα maximally explotive strategies ειναι μια ανοησια οταν τα κανεις εναντια σε παικτη που δεν ειναι whale:

 

Παιζουμε πετρα ψαλιδι χαρτι, στα πρωτα 4 χερια εχω παιξει συνεχεια πετρα, ειτε επειδη ετυχε, ειτε επιτηδες.

Ο ανοητος bumhunter του NL10 που νομιζει οτι τα ξερει ολα, θα κρατησει note και θα πει "πω πω τι μεγαλο fish που ειναι αυτος  θα παιζω συνεχεια χαρτι και θα τον κανονισω" Αυτο αν και ειναι η λογικη που εχουν μαθει ως ποκερ οι bumhunters , στην πραγματικτηττα ειναι τελειως λαθος ποκερ , και τα πραγματικα αποτελεσματα οποιου παει να παιξει ετσι σε ενα σοβαρο player field θα ειναι ολεθρια. Ο αλλος θα αρχισει να παιζει ψαλιδι, και μαλιστα οχι 100% ψαλιδι κατι που φαινεται αμεσως, αλλα θα το ανεβασει π. χ στο 50% και θα κανει balance το αλλο 50% αναμεσα σε πετρα και χαρτι, ωστε ο maximally exploitiive "πανεξυπνος" φιλος μας θα παιζει χαρτι συνεχεια εναντιον του και θα χανει πολυ συχνα μεγαλα pots με ολο του  το stack , χωρις να τον καταλαβει, αφου στο ενδιαμεσο θα κερδιζει και μερικα γιατι ο αλλος συνεχιζει και παιζει και πετρα (αλλα αρκετα λιγοτερο απο το κανονικο), παροτι ξερει πως ο αντιπαλος του,  ΤΟ ΨΑΡΙ που νομιζει οτι εμαθε "exploitive games" (ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ) αρχιζε να παιζει συνεχεια ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΙ νομιζοντας οτι ετσι θα "τον κανει exploit" και ολα αυτα επειδη ειδε τον αλλο τεσσερις φορες συνεχομενες να παιζει πετρα, κατι που απλα μπορει να ΕΤΥΧΕ!

Αντιθετα το σωστο exploit απεναντι σε καποιον που παιζει στα 4 πρωτα χερια 100% πετρα, θα ηταν αντι για 33% πετρα 33% ψαλιδι 33% χαρτι που ειναι το GTO, να μετακινηθει προσωρινα κανεις σε κατι οπως 25% πετρα, 33% ψαλιδι, 42% χαρτι κλπ, και μολις ο αντιπαλος κανει adjust πανω στο περισσοτερο χαρτι (που θα αργησει λιγο να το καταλαβει ενω αν ο αλλος παιζει 100% χαρτι θα το καταλαβει αμεσως) να ξανακανει και αυτος adjust κλπ

 

-Γενικα το να κατaλαβει κανεις τι  ειναι και γιατι χρειαζεται το minimally exploitive poker ειναι κατι που συνδεεται αρκετα με το να μπορει να καταλαβει καποιος και τι ειναι το GTO. Μαλιστα υπαρχουν GTO solvers οι οποιοι υπολογιζουν και Minimal exploitive strategies, οπως το GTORangebuilder. Παρολα αυτα δεν χρειαζεται κανεις solver για να καταλαβει το concept και να το εφαρμοσει απο μονος του.

Συνηθως επισης οσοι θα δειτε να μιλανε πολυ αρνητικα για το GTO, ειναι ταυτοχρονα και παικτες που εχουν αυτο το σοβαρο πρόβλημα στο παιχνιδι τους , δηλαδη εχουν μαθει να παιζουν "ποκερ" μονο με maximally expolitive strategies . Αδυνατουν να καταλαβουν ότι αυτά τα strategies δουλευουν μονο απεναντι σε whales  και απεναντι σε παικτες που νιωθουν απο το παιχνιδι ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ, και ειναι συνηθως ατομα που εχουν παιξει πολλα χρονια microstakes ως NL5 NL10 bumhunting regulars , και εχουν θεμελιωσει μεσα στο μυαλο τους τελειως λαθος αντιληψεις για το παιχνιδι  , ολα οσα ξερουν και νομιζουν για το poker  ειναι μονο για το πως θα κανεις bumhunting whales και δεν θα μπορουσαν ποτε να σταθουν ορθιοι σε τραπεζια απεναντι σε καλους regs του ΝL25 η του ΝL50.

 Ολες αυτες οι "εξυπναδες" που πανε και κανουν απαναντι σε whales και λειτουργουν καλα, αν τις δοκιμασουν απεναντι σε κανονικους παικτες, θα εχαναν και μαλιστα με τεραστιο rate, παιζοντας με αυτον τον αστειο , κωμικοτραγικο τροπο οπως παιζουν μερικοι παικτες σε ολα αυτα τα χερια που βαζει εδω ο kafrinius...

Βεβαιως τα maximally exploitive strategies ειναι optimal για NL2 και  NL5, δουλευουν καλα και δινουν αστρονομικο winning rate, π.χ. σε συνδυασμο με table selection ανετα πιανει κανεις κερδος  πανω απο 15ΒΒ/100 αρκει να την εφαρμοσει κανεις σωστα και να μην κανει τις ανοησιες που κανουν διαφοροι.

Τα maximally exploitive strategies ειναι ενας πολυ ευκολος τροπος να ξεχωρισετε αμεσως απο μονοι σας τι stakes ειναι το επιπεδο ενος πακτη .

Οποιος κερδιζει στα αληθεια το ΝL50 παιζει παντα minimally exploitive vs regs . Κανει ομως  maximally exploitive  εναντια στα  whales και σε μεγαλα ψαρια του NL50  , και αυτο οχι παντα

 Οποιος ομως  ειναι σε επιπεδο NL5 regular -NL10 weak reg , (ΝL25 bumhunter)  ξερει αποκλειστικα και μονο το maximally exploitive, οταν παει να  παιξει το NL50 με την βοηθεια και του...TILT, παει και δοκιμαζει τετοια plays VS regs ... ενω το minimally exploitive poker δεν εχει φανταστει καν οτι θα μπορουσε να υπαρχει ως Option....

Κατα τον ιδιο τροπο που καποιοι της ιερας εξετασης στον μεσαιωνα,  δεν ειχαν καν φαντασει οτι τελικα η Γη θα μπορουσε να ειναι στρογγυλη και καταδικαζαν μαλιστα οσους το ελεγαν αυτο, ως...ασχετους!

 

Παραδειγμα poker 1: Ο αντιπαλος εχει μεγαλο fold σε 3bet, πως θα τον κανουμε exploit?

 

-Minimally exploitive strategy: Αυξανω το ευρος του 3bet range μου για καποια χερια ειδικα απεναντι στον συγκεριμενο αντιπαλο, προσθετοντας ψηλα suited conectors μαζι με περισσοτερα pairs ωστε να balanσάρουν τα suited connectors. Πολυ συντομα μετα απο λιγα χερια, θα το καταλαβουν ολοι οι παικτες με θεση στο τραπεζι απο πισω μου τι εκανα και θα αρχισουν να με κανουν light 4bet ενω ειμαι OOP , οπως και ο ιδιος ο αντιπαλος που θα κανει adjust, οποτε κανω και εγω asjust η σταματαω και ξαναπαιζω το κανονικο μου 3bet range

-Maximally exploitive strategy (καλο για NL2, NL5, και fishy τραπεζια NL10 ) : Πολλαπλασιαζω τρομερα το ευρος του 3bet range μου , και βαζω μεσα ΟΛΟΥΣ τους suited ασσους , ολα τα K7s+, Q8s+, J8s+ και μερικους suited connectors, T9s, Τ8s, 87s , 67s και εδω  STOP. Αυτο δεν δουλευει ποτε στο NL50, ομως δουλευει πολυ καλα σε τραπεζια οπου ακομα και οι "καλυτεροι" regs ειναι κακοι παικτες , οπως στο NL10. Παραπανω φυλλα δεν βαζω στο range μου γιατι μετα δεν θα ειναι πια maximally exploitive, αλλα θα ειναι FISHY exploitive. 

-FISHY exploitive strategy: (πολυ καλο strategy για επαγγελματιες παικτες τραπεζιων επιπεδου Zynga, αλλα εγω λυπάμαι πολυ, προσωπικα δεν το βρισκω καθολου καταλληλο ουτε καν για regular τραπεζια NL10, εγω εκανα τετοια  μονο το πρωτο τριμηνο όταν αρχισα να μαθαίνω ποκερ , μετα απο τρεις μηνες που επαψα να είμαι fish και ειχα καταλαβα τα βασικα για τα 3bets ,το σταματησα ): Αρχιζω και κανω τα παντα 3bet απεναντι στον συγκεκριμενο αντιπαλο, με τελειως ακυρα και αχρηστα offsuited φυλλα ενω εχω ακομα αρκετους παικτες απο πισω μου, χωρις καν να εχω blockers η possible straight draw κατι τετοιο ...  και οποιον παρει ο χαρος, παιχνιδι οπως στο Zynga στο Facebook

Παραδειγμα poker 2: Ο αντιπαλος εχει μεγαλο fold σε 3barell πως θα τον κανουμε exploit?

-Mininally  exploitive strategy: Μπαλανσαρω strong made hands με δυνατα draws και ψηλα Overcards ΑΚ, ΑQ τα οποια τα κανω ολα 3barell. Ακομα και αν ο αλλος δεν κανει fold , μπορει να ερθει ασσος το turn η το river και να κερδισω

--Maximally exploitive strategy:

Κάνω 3barell ολα τα draws , ακομα και τα χαμηλα flush draws η straight draws , gutshot + overcard κλπ δηλαδη ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ που να χουν  καποιο equity να κερδισουν το χερι πανω απο 20%. Όμως δεν τα κανω παντα 3barell. Αν καταλαβω πως ο άλλος εχει strong made hand και εχω 0% fold equity, η αν το board είναι ακαταλληλο, ΔΕΝ θα  κανω 3barell με αδυναμα φυλλα, εννοείται!

-Fishy exploitive strategy:

Στα @@ μου τι ειναι το flop , τι εχει ο αντιπαλος , τι εχει το board. Εγω πληρωσα και αγορασα το notecaddy pro tools και ειδα οτι ο αλλος εχει μεγαλο fold σε 3barell. Κανω λοιπον ολα τα board 3barell οτι και να εχω. Συμφωνα με τα μαθηματικα η πιθανοτητα να κανει fold ειναι τοσο τοις εκατο , και εγω θα εχω EV τοσο τοις εκατο και συμφωνα με το HUD θα κανει fold τοσο τοις εκατο και ολο αυτοθα ειναι profitable.

Αυτο το πραγμα μπορει να δουλευει σε NL5, και ευκολα τραπεζια NL10, σε NL25 regular tables ομως θα ειναι αυτοκτονια να το δοκιμασει κνεις, εκτος αν το κανεις απεναντι σε super nit που τοτε ναι δουλευει.

 Αλλα και παλι θα εχεις τεραστιο variance και swings χωρις λογο και πολυ μικροτερο κερδος απο οτι θα ειχες αν εκανες ενα maximally exploitive strategy .

Απεναντι σε unbalanced NL25 reg δεν δουλευει ουτε το maximally exploitive και μπορεις να παιξεις μονο το minimally exploitive, και εναντια σε solid balanced NL25 reg δεν δουλευει κανενα exploitive και μπορεις να παιξεις μονο balanced lines, δηλαδη οσο πιο κοντα μπορεις σε GTO. Αν προσπαθησεις να κανεις exploit τετοιο παικτη κι δεν τον τιλταρεις, απλα θα πετας αδικα chips

 

Αυτα ειχα να σχολιασω και εδω τελειωνει το δωρεαν μαθημα .

Ολα τα παιδια που γραφουν σε αυτο το thread και παιζουν NL, ηδη τα ξερουν αυτα που λεω αν δεν ξερουν την ορολογια η την θεωρια ,δεν παιζει μεγαλο ρολο, επειδή  τα ξερουν και τα κανουν αυτα στην πραξη και μαλιστα πολυ καλυτερα απο οτι τα ξερω εγω που στην εφαρμογή είμαι ακομα πισω . Ο παναθας παλι που παιζει μονο FL, σιγουρα επισης ξερει αρκετα πραγματα παραπανω απο αρκετους NL50 regs και νομιζω οτι θα μπορουσε ευκολα να μαθει πως να κανει beat το NL50

Αλλα  εχει και μερικους που δεν γραφουν εδω, δεν νιωθουν και πολλα απο ολα αυτα, και ψαχνουν στο ιντερνετ , οτι info βρουν που ακουγεται "εντυπωσιακο" και βοηθα να φτιαξεις "image" το παρουσιαζουν ωστε να πουλανε τρέλλα σε ψαρια για να βγαζουν χρηματα, το παιζουν "ειδικοι  PRO" κλπ 

Γι αυτο δεν θελω να δωσω παραπανω δωρεαν info , διοτι δεν γουσταρω να δω αυριο το πρωι να πουλανε μερικοι αυτα που εγραψα εδω περα και σιγουρα θα κατσουν να τα διαβασουνε, ως "coaching" για NL50. 

Εγω αλλωστε δεν τα εμαθα αυτα στο NL50, αλλα στο NL10! Πριν δυομισι χρονια οταν  ημουν ακομα αρχαριος στο ποκερ, πληρωσα κατι ελαχιστα χρηματα σε ενα εμπειρο ελληνα παικτη small stakes, real εμπειρο παικτη ομως και με real κερδη (και οχι κατα φαντασιαν )  για να μου κανει ενα  hand review  στο NL10!

Ειδε καποια χερια που ειχα παιξει Maximum  exploitive strategy εναντια σε μερικους regs και μου πε:

"Αντωνη, μην χρησιμοποιεις τετοια plays vs regs, ειναι WEIRD. Απλα παιζε SOLID vs regs ,κανε exploit τα fish με τον σωστο τροπο   που ηδη ξερεις,  βαλε και volume και τα αποτελεσματα θα ερθουν απο μονα τους! " Και ηρθαν.

Δεν μου πε ουτε ορολογιες ουτε θεωριες, αλλα μου δειξε χερια και παραδειγματα στην πραξη. Το να ξερεις τις ορολογιες και τα ονοματα διαφορων Plays και στρατηγικων δεν χρειαζεται καν, το να το καταλαβαινεις και παιζεις ποκερ σωστα στην πραξη ειναι που μετραει στην πραγματικοτητα! Ετσι αρχισα να παιζω minimally exploitive poker vs regs, και κρατησα τα maximally exploitive vs whales

 Μιλαμε εδω περα τελικα οχι για NL50 , αλλα για πραγματα τελειως προφανη ακομα και για παικτες NL10.... Που ομως  υπαρχουν αρκετοι παικτες ακομα και ψηλοτερων stakes που δεν τα καταλαβαινουν, η τουλαχιστον συνεχιζουν και κανουν τετοια Plays λογω TILT

Εγω προσωπικα οπως ξερετε δεν πουλαω Image, ουτε το παιζω "ειδικος PRO", παροτι υπαρχουν και μερικα Donks ενοχλουνται που λεω την γνωμη μου και την εκφραζω σε ενα επιπεδο το οποιο οι ιδιοι αδυνατουν να πλησιασουν και γι αυτο τετοια donks νομιζουν οτι σιγουρα πρεπει να  το κανω επιτηδες για να πουλησω image η κατι.

 

 Θεωρω οτι ολα οσα λεω σε αυτο το Post ειναι τουλαχιστον NL25 basics (μπορει και NL10 basics) και οτι καθε παικτης που κερδιζει σημερα τουλχιστον το NL25 ως regular (και οχι bumhunter ), τα ξερει ηδη ολα αυτα στην πραξη (χωρις τις ορολογιες), και οποιος δεν τα ξερει στην πραξη τοτε αποκλειεται να κερδιζει σημερινα regular tables NL25.

Τα εγραψα αυτα ολα εντελως δωρεαν,  ως δωρο για ενα αρχαριο που θα θελε να ανεβει απο NL5 στο NL25, ωστε να αρχισει να μπαινει στο νοημα του ποσο διαφορετικο ειναι το NL25 και το NL50 απο το NL5 και να αρχισει να ψαχνει πληροφοριες σε ενα σωστο μονοπατι εκμάθησης,  αγνοωντας ολους οσους ελληνες και ξενους πουλαν παραμυθια, , στυλακι, τρέλλα, κουλτούρα και  φυκια για μεταξωτες κορδελλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η foufoutos είπε:

 

  "Αφου ο αντιπαλος εκανε check το flop αρα δεν εχει MONSTER ,  εχει WEAL MADE HAND η εχει , και ειναι παρα πολυ τα πραγματα!

χαχαχαχα

 

Εντάξει ναι , ολό μου το παιχνίδι βασίζεται σε exploitς απο την κορφή ως τα νύχια....

Υπάρχουν απειρα thinking patterns Που παίζει το pool με ενα συγκριμένο τροπό Σκέψης ( απο Preflop εώς River)

Που βάζωντας κάτω betting sizes,ranges,time tells κτλ μπορεις να πάρεις max value ή να χάσεις λίγοτερα παίζωντας δυναμική expo

στρατηγικη....  

 

Τώρα η ικανότητα κάποιου να έχει Solid θεωρητικη γνώση και να διαφέρει δυναμικά κάνωντας το σωστο exploit Βάση αντιπάλου είναι κάτι που κάνει την διαφορα imo. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...