Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Παραιτηθηκε οριστικα ο Baazov λογω των κατηγοριων


foufoutos

Recommended Posts

Μετά την υπόθεση κατηγοριών προς το πρόσωπό του για inside trading, ο συνιδρυτής της Amaya και πρώην CEO David Baazov "παραιτήθηκε από όλες τις θέσεις του στην εταιρεία,"   όπως αναφέρει η The Canadian Press.

Ο Baazov είχε απομακρυνθεί εθελοντικά στα τέλη Μαρτίου μετά την έρευνα από τις αρχές του Κεμπέκ Autorité des Marchés Financiers (AMF) που αναφέρει 5 κατηγορίες εναντίον του Baazov για "βοήθεια σε συναλλαγές έχοντας στην κατοχή του προνομιακές πληροφορίες, επηρεάζοντας ή προσπαθώντας να επηρεάσει την αγοραστική αξία της Amaya inc. και να μεταφέρει προνομιακές πληροφορίες." Αρκετοί άλλοι κατηγορήθηκαν για inside trading παράλληλα, όπως ο αδερφός του Baazov, Josh

"Είναι ψευδείς οι ισχυρισμοί και σκοπεύω να αποκρούσω όλες τις κατηγορίες ," είχε πει τότε ο David Baazov. "Μπορεί να είμαι πολύ απογοητευμένος από την απόφαση της AMF, είμαι αισιόδοξος ότι θα βρεθώ αθώος για όλες τις κατηγορίες."

Ο Rafi Ashkenazi, που είχε οριστεί προσωρινός CEO, θα αναλάβει τη θέση μόνιμα για την ιδιοκτήτρια εταιρεία του PokerStars. Ο προσωρινός Διευθυντής Συμβουλίου Divyesh Gadhia θα σταματήσει επίσης να είναι προσωρινός.

 

"Η Amaya ευχαριστεί τον κ. Baazov για τη συμβολή του στην Amaya από τη δημιουργία της και κατά τη διάρκεια της ραγδαίας ανάπτυξής της και ανυπομονεί για τη συνέχιση της επιτυχίας από τον κ. Ashkenazi για την εκτέλεση της στρατηγικής της Amaya," αναφέρει η εταιρεία σε ενα δελτίο τύπου

Ο Baazov σχολίασε και αυτός στο συγκεκριμένο δελτίο τύπου:

“Είμαι περήφανος για τη συμβολή μου στο χτίσιμο της Amaya ώστε να δημιουργηθεί η επιτυχημένη εταιρεία που είναι σήμερα και θα συνεχίσω να στηρίζω τη στρατηγική και τη διαχείρισή της.”

Πηγή: Ελληνικό pokernews

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...