Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

HM2 ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Dennis88

Recommended Posts

Άνοιξα το hm2 και μ έφανίστηκε αυτό το μήνυμα ''hm2 cannot connect to postgresql database server'' έκανα reconnect άνοιξε κανονικά κ έχασα όλα τα hands μ από την μία database που είχα τα hands της stars (οι άλλες 2 είναι εντάξει).. Προσπάθησα να τα κάνω auto import τπτ αλλά κ manual τπτ ..Γνωρίζει κάποιος κάτι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω καινούριο νήμα το βάζω εδώ. Πώς γίνεται στο bb να κερδίζω 2,26$ αλλά να μου δείχνει ότι είμαι -1,17bb/100;

bandicam 2016-09-30 03-03-34-615.jpg

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η persona non grata είπε:

 Στο μΓια να μην ανοίγω καινούριο νήμα το βάζω εδώ. Πώς γίνεται στο bb να κερδίζω 2,26$ αλλά να μου δείχνει ότι είμαι -1,17bb/100;

bandicam 2016-09-30 03-03-34-615.jpg

 

Σε καποιο  stake εισαι μειον καποια big blinds απο την θεση του BB, και ταυτόχρονα σε καποιο μεγαλυτερο stake εισαι συν καποια big blinds από την ιδια θεση... (τα οποια είναι λιγοτερα από οσα big blinds ειχες χασει στο μικροτερο stake οποτε παραμενεις μειον σε BB/100 από τη θεση του  BB, όμως τα δολλρια που κερδισες στο μεγαλυτερο stake απο το ΒΒ είναι παραπανω απο τα δολλαρια που εχασες στο μικροτερο stake από το ΒΒ, , αρα σε δολλαρια από το ΒΒ εισαι συν)

Τελειως άλλο πραγμα τα δολλαρια και τελειως άλλο τα BB/100 .

Π.χ .αν καποιος είναι -10ΒΒ/100 από το ΒΒ σε  μεικρο δειγμα π.χ.1782  χερια απο το BB σε NL2 και μετα παιξει ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΜΟΝΟ NL200 απο το BB και σε αυτό του ερθουν Ασσοι παει ALL IN και κερδισει το χερι, θα είναι συνολικα στο παιχνιδι  πολύ μειον σε BB/100 από το BB  (θα είναι καπου -9ΒΒ/100)   ενώ ταυτόχρονα σε δολλαρια θα  είναι παρα πολύ κερδισμένος απο το BB  (θα είναι συν καπου  162$ από το ΒΒ!) . Ακραιο το παράδειγμα που εδωσα αλλα ειναι  για να καταλάβεις πως το εννοω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα Φούφουτε. Είχα πάει στην καρτέλα "stakes" και είχα κρατήσει μόνο το stake που ήθελα οπότε νόμιζα ότι είχα χέρια μόνο από ένα συγκεκριμένο stake, όμως απ' ό,τι φαίνεται πρέπει να τα διαγράψω από κάθε μια καρτέλα ξεχωριστά (sessions, position κ.λπ.). Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαγράφω τα χέρια κι επανεμφανίζονται. Πάω στην καρτέλα overall, διαγράφω τα χέρια από ένα συγκεκριμένο stake, κλείνω το HM2 κι όταν το ανοίγω και πάλι αυτά επανεμφανίζονται. Επίσης σήμερα παρατήρησα ότι ενώ έπαιζα μου κόλλησε και δεν κατέγραφε χέρια. Έκανα επανεκκίνηση και επανήλθε όμως το γεγονός ότι μπορεί να κολλάει και να μην καταγράφει χέρια σημαίνει ότι ουσιαστικά τα στατιστικά μου δεν έχουν καμία αξιοπιστία. Την ώρα που κόλλησε κέρδισα σε ένα hand 100bb κι ενώ στο session είμαι κερδισμένος το HM2 με εμφανίζει χαμένο. Πάντα είχα διάφορα προβλήματα οπότε πρόσφατα διέγραψα το HM2 και το έκανα εγκατάσταση και πάλι, αυτό εξαφάνισε μερικά προβλήματα αλλά δυστυχώς συνεχίζει να συμπεριφέρεται σαν τρελό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχει χαλάσει η database.

Πρέπει πρωτα να κάνεις μια νέα database, μετα να σβησεις την παλια, και μετα να φορτώσεις σε αυτή όλα τα χέρια που βρίσκονται στο φάκελο c:\hm2archive από την αρχή.

 

Για να κάνεις νέα database πατας "database"και μετά "+", μετα  την κανεις αυτη ενεργη με το "v" μετα σβηνεις την παλια me "-" και τελος πας στο Ηand importing -> import folder και διαλεγεις αποτο c:\hm2archive τους φακελλους με τους μηνες η τα ετη που σε ενδιαφερουνε να ξαναφορτωσεις τα χερια που ειχες παιξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα Database πάτησα "+" για να φτιάξω καινούρια κι όταν πατάω ΟΚ μου βγάζει σφάλμα "Δημιουργήθηκε εξαίρεση από τον προορισμό μιας κλήσης".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η persona non grata είπε:

Πήγα Database πάτησα "+" για να φτιάξω καινούρια κι όταν πατάω ΟΚ μου βγάζει σφάλμα "Δημιουργήθηκε εξαίρεση από τον προορισμό μιας κλήσης".

Αρα δεν εχει χαλασει απλα μια database αλλα ολοκληρη η postgresql.

Κανε αυτα εδω

1) Κλεισε το Hm2.

2) Πηγαινε στην προσσαφαιρεση προγραμματων των windows και βρες την Postgresql , κανε την απεγκατασταση

3) Κανε ελεγχο σφαλματων στον σκληρο δισκο , διοτι παιζει να εχουν χαλασει καποια αρχεια και αυτο να φταιει που χαλασε η postgres. Σε νεες εκδοσεις των windows αυτο γινεται πατωντας δεξι κλικ πανω στον σκληρο δισκο (c:) μετα "ιδιοτητες", μετά  "εργαλεία" και μετά "έλεγχος"

4) κανε επανεκιννηση τον υπολογιστη

5) πηγαινε στην σελιδα 

http://www.enterprisedb.com/products-services-training/pgdownload#windows

 

και κατεβασε την τελευταια εκδοση της postgresql 9.3, (αυτη την στιγμη  ειναι η 9.3.14) και κανε την εγκατασταση

6) Ξανακανε επανεκιννηση το PC σου


7) τρεξε το Hm2

Οταν το τρεξεις θα σου πει οτι δεν βρισκει την postgresql. Εκει περα θα του πεις να μην την ξαναεγκαταστησει, επειδη εγκαθιστα μια παλια εκδοση την 8.4 που ειναι αργη και αχρηστη. Θα διαλεξεις να συνδθεθει σε ενα υπαρχων server.

Το  username που ζηταει είναι postgres , το password ειναι  postgrespass , το port ειναι 5432

8) Μετα απο αυτα οταν μπεις στο HM2 αν σου εμφανισει τα παλια χερια που ειχες, τοτε κανε τα βηματα που ειπα παραπανω δηλαδη κανε νεα database και σβησε την παλια γιατι εχει σιγουρα χαλασει. Αν δεν σου εμφανισει τα παλια χερια τοτε εισαι ηδη σε νεα καθαρη database και δεν χρειαζεται να κανεις κατι, και το HM2 σου εχει φτιαξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Φούφουτε, αν δε σου κάνει κόπο θα ήθελα να μου δώσεις λίγη ακόμα βοήθεια. Όταν έκανα απεγκατάσταση την Postgresql μου πέταξε αυτό, 

bandicam 2016-10-03 17-10-50-338.jpg

ωστόσο μετά μου έγραψε ότι η απεγκατάσταση ήταν επιτυχημένη. Κατέβασα την Postgresql που μου είπες (σε κάποιο σημείο μου ζήτησε χώρα αλλά το άφησα στο default, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με αυτό) και τώρα βρίσκομαι εδώ...

bandicam 2016-10-03 23-03-13-793.jpg

Μπορείς να μου πεις τι πρέπει να επιλέξω σε αυτό το σημείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να επιλεξεις "CANCEL" . Τo stackbuilder είναι ένα προεραιτικο συνοδευτικο εργαλειο της PostgreSQL και απευθύνεται σε experts που ασχολούνται με την PostgreSQL και δεν χρειαζεται να το κανεις εγκατασταση επειδή το HM2 δεν το χρησιμοποιεί πουθενά. Στο σημειο που εφτασες την εγκατασταση, η PostgreSQL εχει ΗΔΗ εγκατασταθεί πληρως και κανονικα. Στην προηγουμενη οθονη απο αυτην εχει μια επιλογη που ρωτα αν θες να εγκατασταθει το stack bulilder  και την εχει  αυτοματα επιλεγμενη , εκει περα κανονικα οταν κανεις την εγκτασταση πρεπει να ξετσεκαρεις αυτη την επιλογη ωστε να μην σου βγαλει καθολου αυτη την οθονη που σου εβγαλε για το stack builder

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν έκανα επανεκκίνηση το HM2 δε μου έγραψε ότι δε βρίσκει την postgresq. Μου έβγαλε ένα παράθυρο στην οποία μου έδειχνε πού θ' αποθηκευτεί η καινούρια Database. Την ονόμασα διαφορετικά από την προηγούμενη για να ξέρω ότι είναι η νέα και είδα ότι είχε τα παλιά χέρια. Ακολούθησα τη διαδικασία που μου είπες, δημιούργησα μια καινούρια Database και διέγραψα την παλιά. Πέρασα τους φακέλους με τα χέρια, πήγα στην καρτέλα overall, κράτησα μόνο τα χέρια από ένα συγκεκριμένο stake, έκανα επανεκκίνηση το HM2 αλλά μετά εμφανίστηκαν και πάλι τα παλιά χέρια. Το καλό είναι ότι στην καινούρια Database μπορώ να βάλω χέρια (στη χαλασμένη δε μπορούσα να κάνω ούτε καν αυτό), το κακό είναι ότι συνεχίζω να μη μπορώ να διαγράψω χέρια. Όταν έκανα hand importing μου έβγαλε duplikates και errors...

bandicam 2016-10-04 09-07-11-362.jpg

Δεν ξέρω, ίσως να έκανα εγώ λάθος σε κάποιο σημείο. Όταν είχα κάνει επανεγκατάσταση το HM2 είχα διαγράψει τα παλιά χέρια και είχα φτιάξει καινούριους φακέλους οπότε τα χέρια μου είναι πολύ λίγα και δε θα με πείραζε πολύ αν τα διέγραφα όλα και πάλι, πιστεύεις ότι θα με βοηθούσε σε κάτι αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια ιδεα που εχω ειναι να ξανακανεις την ιδια διαδικασια απο την αρχη, (δηλαδη πρωτα απεγκατασταση και μετα εγκατασταση ξανα την postgresql) αλλα προσθετοντας ενα επιπλεον  βημα:

Μετα την απεγκατασταση και πριν την νεα εγκατασταση πηγαινε στα windows και κανε διαγραφη ολου του φακελλου c:\postgresql\data

Αυτος ο φακελλος μεσα  περιεχει database με ολα τα παλια χερια. Αν σβησεις αυτο το φακελο τοτε μετα η νεα εγκατασταση της postgresql δεν θα μπορεσει να βρει τα παλια χερια

Μετα οταν  εγκαταστησεις ξανα την postgresql και πας να κανεις import τα χερια απο το HM2archive, προσεξε να ΜΗΝ κανεις Import οσους υποφακελλους εχει μεσα το HM2archive που εχουν μεσα χερια που δεν τα θελεις ! (ωστε μετα να μην χρειαζεται να σβηνεις χερια) Διαλεξε απο το Hm2archive μονο σους φακελλους εχουν μεσα οσα χερια θελεις.

Οταν δεν εχεις παιξει πολλα χερια με HM2, τοτε ειναι εφικτο ακομα κα το να πας στο C:\HM2archive απο τα windows και να σβησεις μια για παντα ολους τους φακελλους η ολα τα αρχεια που εχουν μεσα οσα χερια δεν θελεις. Δεδομενου οτι επισης θα σβησεις και το postgresl/data, μετα τα χερια που δεν θελεις θα εχουν χαθει για παντα και το Hm2 δεν θα μπορει να τα ξαναβρει καπου για να τα φορτωσει.

Τα αρχεια μεσα στο Hm2archive ανοιγουνε με "Notepad" (σημειωματαριο), οποτε αν εχεις λιγα χερια τοτε μπορεις να ανοιγεις τα αρχεια και να διαβαζεις το hand history  απο καθε cash τραπεζι η απο καθε τουρνουα, να βλεπεις τι stake ειναι το καθε αρχειο και αν δεν το θες μετα μπορεις να το σβηνεις  ....επισης ειναι ταξινομημενα με βαση την ημερομηνια που ειναι στο ονομα του φακελλου

Τελος αυτο που λες οτι φτιανεις νεα database , μετα σβηνεις την παλια και μετα τα χερια ξαναεμφανιζονται και στην νεα database , ειναι πολυ παραξενο .

 Δεν ειναι δυνατον να σβηνεις την database και να φτιαχνεις μια νεα ΑΔΕΙΑ database και μετα να  μπαινουν μεσα στην νεα database απο μονα τους χερια δεν θελεις να μπουνε !!! Καποιος πρεπει να τα κανει import μεσα στην database ωστε  να εμφανιστουν,  και οι μονοι που μπορουν να το κανουν αυτο ειναι ....εσυ και το HM2.

 

Για να σβηνεις χερια και μετα να ξαναεμφανιζονται παλι σημαινει οτι

α)ειτε μετα που τα εβησες και εφτιαξες νεα database,  πας μετα εσυ και τα διαλεγεις απο το Hm2archive και τα ξανακανεις import, (ενω δεν τα θελεις)

β) ειτε το κανει αυτο το HM2 μονο του ... Αυτο γινεται μονο αν εχεις βαλει κατα λαθος  στο site setup του HM2 φακελλους με παλια χερια μεσα 

Κοιταξε μηπως στο "site setup" (επιλογη του HM2)  εχεις βαλει σε καποιο απο τα sites π.χ. στο pokerstars  να κανει import φακελλους που περιεχουν  μεσα παλια χερια .  Οι μονοι φακελοι που πρεπει να υπαρχουν στο site setup να κανει import ειναι οι ....\Pokerstars.EU\HandHistory  , ...\Pokerstars.EU\TournSummary και ...\FullTiltPokereu\Handhistory και τιποτε αλλο. Aν π.χ. παςε και βαλεις στο site setup να κανει import φακελλο με παλια χερια, τοτε θα ξαναφορτωνει ολα αυτα τα χερια συνεχεια καθε φορα που ανοιγεις το HM2, και οσες φορες  και να τα σβησεις και παλι το HM2 θα τα ξαναφορτωνει μονο του . 

γ) ειτε όταν προσπαθεις να σβησεις τα χερια στο ΗΜ2 , πατας κατι λαθος , που δεν σβηνει τα χερια αλλα κανει κατι άλλο και νομιζεις ότι ετσι σβηνονται. Ο μονος τροπος να σβησεις χερια στο HM2 είναι να πας στο Database και μετα να πατησεις Purge, και εκει να διαλέξεις σωστα τα καταλληλα stakes , game type και ημερομηνίες που θες να σβηστούνε. Aν πατας κατι άλλο εκτος από αυτο, τοτε θα είναι μια επιλογή που δεν σβηνει τα χερια αλλα κανει κατι άλλο.

Επισης η PostgreSQL στο HM2 χαλαει ευκολα με το σβησιμο χεριων. Αυτος είναι ενας λογος να αποφευγει κανεις να σβηνει συνεχεια χερια.  Αν π.χ. σε ενδιαφερει απλα να μην βλέπεις στα REPORTS (αναφορες) του HM2 χερια από ακυρα stakes,  μπορεις αν θες να βαλεις φιλτρα και με αυτά κανεις το HM2 να μην λαμβανεi καθολου  υποψιν στις αναφορες τα stakes που δεν θελεις , χωρις να σβησεις τα χερια.

Πας στην επιλογή  REPORTS->MORE FILTERS και με καταλληλες επιλογες αφαιρεις π.χ. οσα stakes δεν θελεις να δειχνει . Μπορεις να αλλαζεις συνεχεια το φιλτρο οσες φορες θες ώστε να δειχνει κάθε φορα μονο τα συγκεκριμένα stakes που θελεις να βλέπεις στατιστικα για αυτά και να μην λαμβανει καθολου υποψιν τα υπολοιπα , τα αποτελεσματα που θα παρεις αν βαλεις φιλτρα θα ειναι τα ιδια σαν να εχεις σβησει τα χερια που δεν θελεις μα λαμβάνονται υπόψιν στις αναφορές του Hm2.

Αν όμως θελεις να μην λαμβανει υποψιν καποια χερια στα στατιστικα του ΗUD που δειχνει πανω στους αντιπαλους σου στο τραπεζι (π.χ. δεν θες να λαμβανει υποψιν πολυ παλια χερια των αντιπαλων  επειδη απο τοτε ολοι σιγουρα θα εχουν αλλαξει στυλ παιχνιδιου και θα εχουν βελτιωθει) τοτε είναι υποχρεωτικο να σβηνεις  απο την database τα παλια χερια.  Τα φιλτρα που σου ειπα δουλευουν μονο για τις αναφορες που βλέπεις στο HM2 για να βλεπεις τα δικα σου στατιστικα και αποτελέσματα η καποιου αλλου παικτη, και δεν επηρεαζουν καθολου τι δειχνε πανω  στο HUD

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tα χέρια τα επέλεγα στο HM2 με ctrl + A και μετά πάταγα δεξί κλικ - διαγραφή. Δοκίμασα να τα διαγράψω από τη Database (Purge) αλλά εμφανίστηκαν και πάλι. Στο site setup έχω βάλει τους φακέλους που αποθηκεύονται τα χέρια, μάλλον εκεί είναι το λάθος. Θα δουλέψω πάνω σε αυτά που έγραψες και πιστεύω ότι θα τη βρω τη λύση. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παράθεση

Στο site setup έχω βάλει τους φακέλους που αποθηκεύονται τα χέρια, μάλλον εκεί είναι το λάθος

Αυτο εναι το λαθος που προκαλουσε το προβλημα

 Βαζοντας στο site setup αυτους τους φακελλους, μετα καθε φορα που ανοιγεις το HM2 θα φορτωνει απο την αρχη ολα οσα χερια υπαρχουν, και οσο και να σβηνεις χερια θα ειναι αδικος κοπος επειδη θα τα ξαναφορτωνει.

Στο site setup μπαινουν οι φακελλοι που γραφουν τα hand histories προσωρινα τα poker sites και οχι που θες να αποθηκευονται τα αρχεια με τα hand histories. Τα hand histories τα αποθηκευει αυτοματα το Hm2 στο φακελλο C:\hm2archive και δεν χρειαζεται να βαλεις εσυ καποια ρυθμιση σχετικη με αυτο το θεμα, ουτε μπορεις να αλλαξεις το που θα αποθηκευονται

Τελος ο ιδανικος τροπος για να γινει σωστη διαγραφη πολλων χεριων μαζι χωρις να χαλασεις την database  και την postgresql ειναι με το Purge απο την επιλογη "database" toy ΗΜ2 και οχι με CTL-A και delete

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτούς τους φακέλους δεν τους έχω  (\Pokerstars.EU\HandHistory -  \Pokerstars.EU\TournSummar).

bandicam 2016-10-04 11-29-40-643.jpg

Λογικά τους έχω διαγράψει, λογικά τα έχω κάνει αχταρμά. Δεν ξέρω αν δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί το site setup. Έχω φτιάξει έναν φάκελο στον οποίο έχω καθορίσει από την Pokerstars να αποθηκεύονται τα χέρια εκεί, αυτόν τον φάκελο έχω βάλει στο site setup γιατί αν θυμάμαι καλά αυτή είναι η προβλεπόμενη διαδικασία. Πήγα σε αυτόν τον φάκελο διέγραψα ολόκληρες τις μέρες στις οποίες υπήρχαν χέρια που δεν ήθελα και μετά τα διέγραψα κι από την Database (Purge). Aυτή τη φορά τα ξεφορτώθηκα για τα καλά. Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου δουλευει τωρα τότε καλύτερα άσε τους φακέλλους οπως ειναι ώστε να αποφύγεις κάποιο νέο μεγαλύτερο μπέρδεμα.

Κατι τελευταιο μονο να προσθεσω που το ξεχασα, οτι κάθε φορά που θα σβήνεις πάρα πολλα χερια μαζεμένα μετα ειναι πάρα πολυ χρησιμο να πας στο "database->maintenance" και να πατησεις to κουμπι "optimize", με την τριτη απο τις τρεις επιλογες που εχει εκει (FULL-Vacuum).

Αυτό το "optimize" απελευθερώνει τελείως το χώρο που έπιαναν στο σκληρο δισκο τα χέρια που έσβησες και επαναταξινομεί την database ώστε να δουλέυει το HM2 όσο πιο γρήγορα γινεται χωρίς να λαμβανει υποψιν τα παλια χερια που εχουν σβηστει

Επισης στην ιδια οθονη ειναι βασικο και το "tune" database, το οποιο το κανεις μια φορα μονο στην αρχη (η καθε φορα που κανεις νεα εγκατάσταση την postgresql ) και ρυθμιζει .καταλληλα την postgresql ωστε το HM2 να δουλευει πολυ πιο γηρηγορα απο οτι αν καποιος δεν εχει κανει αυτη την ρυθμιση

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξανατρελάθηκε. Χωρίς να πειράξω τίποτα ανοίγω το HM2 και μου εμφανίζει τα chips των tour ως chips του cash. 

b.png

Πάω στο replayer και βλέπω ότι μου βγάζει χέρια από tour. Στην καρτέλα των tour επίσης εμφανίζει ό,τι θέλει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανε πρωτα backup καπου τα hand histories που εχεις σε δικους σου φακελλους, ωστε να μην γινει καποιο λαθος και τα χασεις

Μετα ανοιξε το pokerstars, πηγαινε Settings->Playing History->Hand history , βεβαιωσου οτι η γλωσσα εκει περα ειναι English. Αν εχει βαλει γλωσσα οτιδηποτε αλλο, όπως Ελληνικα, το HM2 αποκλείεται να δουλεψει σωστα

Το ιδιο και στο Settings->Playing History->Tournament Summaries

Αλλαξε τους φακελλους που σωζει τα hand history η Pokerstars  σε αυτα που εχει η Pokerstars  By default δηλαδη

C:\Users\Usrname\AppData\Local\PokerStars.EU\HandHistory\

C:\Users\Username\AppData\Local\PokerStars.EU\TournSummary\

 

οπου Username θα βαλεις το username σου στα Windows, αν ανοίξεις το C:\Users θα δεις πως ακριβως λεγεται αυτος ο φακελλος. Ο φακελλος AppData ειναι κρυφος δεν φαινεται στα windows

και μετα πηγαινε στο HM2, στο site setup ->Pokerstars και σβησε ολους τους δικους σου φακελους που εχεις βαλει εκει και βαλε αυτους τους δυο φακελους και ΜΟΝΟ (αν παιζεις full tilt βαλε ένα ακομα για το FULL TILT).

Μετα μην αγγιξεις /ανοίξεις /πειραξεις ποτε αυτους τους δυο φακελλους της pokerstars και μην αλλαξεις ποτε το περιεχομενο τους, μην βαλεις μεσα αρχεια η ανοιξεις αρχεια απο εκει η σβησεις αρχεια η ανοίξεις αρχεια. "Ξεχασε" τελειως οτι υπαρχουν αυτοι οι δυο φακελοι της Pokerstars. Αλλωστε ειναι μεσα στο   φακελλο AppData που είναι κρυφος..

Τα hand history θα το βρισκεις παντα μεσα στο φακελλο C:\Hm2archive οπου τα αποθηκευει αυτοματα το HM2 και θα μπορεις να τα βλεπεις απο εκει και μονο, όλα τα hand histories από ΟΛΑ τα διαφορετικά poker rooms εκει μεσα αποθηκευονται αυτοματα από το HM2, και ειναι  ο ΜΟΝΟΣ φακελλος που χρειαζεσαι για hand histories και που θα ανοιγεις η θα "πειραζεις" στο εξης και που θα χρησιμοποιεις. Το HM2archive μπορεις να το κανεις backup καπου ωστε να μην χασεις τα handhirory σου (πχ. σε usb stick), μπορεις να αντιγραφεις υποφακελλους του και να τους στελνεις για hand review η σε καποιο φιλο σου κλπ

Και κάθε φορά που θα θελεις να σβησεις και να ξαναφορτωσεις την database για κάποιο λόγο θα κανεις import τα αρχεια απο το c:\hm2archive

Κανε νεα database και  σβησε την παλια και κανε import εκει περα ξανα τα χερια σου.

Μετα απο αυτο, ολα τα τρελλά προβλήματα που σου εμφανίζονται συνεχώς και περιγράφεις σε αυτό το thread θα σταματήσουν μια για πάντα, εκτός από μια περιπτωση μονο, αν έχει προβλημα  ο σκληρος σου δισκος.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...