Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Poker is dead,koskosmo is alive


koskosmo

Recommended Posts

Αν και το forum είναι και αυτό dead αποφάσισα να ανοιξω ένα thread για να μου δώσει λίγο κίνητρο.Τελευταια δε παίζω καλά και τιλταρω εύκολα. Θα ανανεωνω οπότε εχω χρόνο μιας και έχω οικογένεια,δουλεια και γενικά περιορισμένο χρόνο.Παιζω μόνο stars zoom nlhe για όποιον δε ξέρει. 50 ζουμ και έχω κάνει κάποια shots στο 100.Πρωτος στόχος είναι να ανεβω στο nl100 μέσα στο σεπτεμβριο μόνιμα και μετά βλέπουμε.Γυρω στο πασχα δουλεψα λίγο στο παιχνίδι με κάποια άτομα που βοήθησαν πολύ,χωρις να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες.Οταν θα είμαι σπίτι θα ποσταρω results αποταν αλλαξα το παιχνίδι και μετά.Καλη τύχη να έχω! :grin:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

6948e882c7854d389c167b6cb378f9d7.png

να και τα results μου αποταν αλλαξα καποια πραγματα.

Δε θελω να κλαιγομαι στο thread μου αλλα αν τρεξω λιγο νορμαλ και παιξω a game θα καταστρεψω τα παντα στο διαβα μου.:cool:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GL Κωστα. Nice thread. Δεν εισαι ο μονος που τον πηγαινει η stars p@@a k@@o, το τελευταιο διαστημα :mad:.

Πιστευω ενα thread ψυχολογικης υποστηριξης θα ηταν αρκετα χρησιμο ;-).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολους! Νικο το ψυχολογικο κομματι ειναι αρκετα σημαντικο,ακομα περισσοτερο στο ζουμ.Οσοι γραψατε στο thread στα 100 bis κατω απο το ev(απτην αρχη της χρονιας) θα ερθετε να κοψουμε τουρτα.:grin:

Οκ σημερα ξεκινησα με δυνατο ds αλλα εμφανιστηκαν κατι whales και πηρα τα ισια μου.

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20487437_9D6462759E

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20487441_69244BEE92

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επι τελους ενα ωραίο ,ΥΓΙΕΣ , ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ και σοβαρο νέο personal thread σχετικο με cash games!  

Το χρησιμοτερο κομματι του thread για μενα προσωπικα ειναι το παραδειγμα της συμπεριφορας αυτου του παικτη και στον τροπο που παρουσιαζει τον εαυτο του και το παιχνιδι του.

Εχω προσωπικα αηδιασει εντελως με καθε ειδους donks που οταν φτασουν στο σημειο να κερδιζουν το NL10 με τρελλο tableselection , αντι να προσπαθησουν να βελτιωσουν τα τεραστια λαθη στο παιχνιδι τους και να σοβαρευτουν και στο mental game τους και να προσπαθησουν να καταφερουν καποτε να κερδισουν τουλαχιστον το NL25.... αντίθετα προτιμουν να αυτοανακυρησσονται ως  coaches και κορυφαιες προσωπικοτητες, κατι σαν spiderman, batman  Justin Bieber Γιαννης Σπαλιαρας ,Σίγκμουντ Φρόυντ , πρόεδρος της διδασκαλικής ακαδημίας και πρόεδρος  της δημοκρατιας , ολα αυτά μαζι ταυτοχρονα, ενώ στην πραγματικότητα δεν αξίζουν ούτε για να τους πετάξει κανείς γιαούρτια και αυγά επειδή θα πάνε χαμένα

Εντελώς αντιθετα απο τέτοιες περιπτωσεις, ο koskosmo εχει κανονικη δουλεια και  οικογενεια, παιζει ποκερ επειδη του αρεσει, δεν το παιζει καπως αλλα ειναι αυθεντικος τυπος και ειναι ο  εαυτος του , και ολα αυτα ενω το ποκερ που ξέρει του ειναι ετη φωτος μπροστα απο τους περισσοτερους Online cash games παικτες στην ελλαδα.  

Είναι ενα καλο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αξιοπρεπούς και στην συμπεριφορα του και στο ιδιο το παιχνιδι του παίκτη  Online poker , και δυστυχώς στην ελλάδα στα online cash games υπαρχουνε λιγοι τέτοιοι σοβαροι και αξιοπρεπεις παικτες .

Σορρυ φιλε που επειδη εισαι αρκετα σεμνος μπορει να σε κανω να νιωθεις αβολα με τα καλα λογια στο  Post μου η αλλα προσωπικα   γουσταρω καποια πραγματα να γραφονται για να μαθαινουν ετσι και οι αρχαριοι παικτες που τα διαβαζουν τι σημαινει να ειναι σοβαρος και αξιοπρεπής ένας παίκτης online ποκερ  και να μπαινουν και μερικά πραγματα στην σωστή τους θεση

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thanks Αντώνη! Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί καλοί έλληνες παίκτες απλά δε γράφουν.Κι εγώ το σκεφτόμουν αλλά μιας και πίστεψα ότι θα μου κάνει καλό είπα να το ξεκινησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπαθητικο flop.Ντροπη που δε πηρα stack απο το fish

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20520897_199A61EB54

και ενα hero call vs reg :?

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20520945_7416CEE2DE

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η koskosmo είπε:

Το call vs τον avg 100z reg είναι αρκετά λάθος ,εχεις αρκετά καλυτερα hands για call σε αυτό το σποτ  + οτι εχεις blocker για hands στο bluffing range του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Quasar96 είπε:

Το call vs τον avg 100z reg είναι αρκετά λάθος ,εχεις αρκετά καλυτερα hands για call σε αυτό το σποτ  + οτι εχεις blocker για hands στο bluffing range του

Μάλλον δε προσεξες positions και ότι το χέρι πήγε x x και στο turn.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η koskosmo είπε:

Μάλλον δε προσεξες positions και ότι το χέρι πήγε x x και στο turn.

Δεν ξερω τι flatting range του δινεις pre αλλα vs το range που του δινω  κ vs optimal villain foldaro ολα τα AQ combos. αν θες πες μου τι flatting range του δινεις preflop επειδη αυτο ισως αλλαξει την γνωμη μου. Ενα επιχειρημα για call στο ριβερ ειναι οτι στο 100νλ το population κανει overbluff στο ΧΧΒ line αλλα και παλι με το range που εχω στο μυαλο μου ειναι fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ok το χερι το εβαλα for fun obv αλλα τελοσπαντων,πιο ενδιαφερον συζητηση ειναι το flop strategy παρα το river vs aggro reg σε αυτα τα odds οταν δεν εχω σχεδον τιποτα καλυτερο που κανω x back turn.Κανει call pre καποια AJs,AQo,KQs,AQs, ισως λογω οτι εχει 4% sb vs utg 3bet,66-JJ ισως και 55 και καποια KJs,TJs.Στο turn πονταρει ολα τα Kx,τα 88-JJ για protection + τα draws οποτε δε βλεπω πολλα value στο ριβερ.+ το population θα κανει overbluff river obv. Θεωρητικα εχω και καλυτερα x back turn obv αλλα με villain 50-100 zoom τα κανω bet turn.Αρκετα νομιζω με strategy θα βρω κανα πιο σοβαρο χερι αν ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Συμπαθητικο flop.Ντροπη που δε πηρα stack απο το fish

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20520897_199A61EB54 

Αν στα γυριζε θα ηταν προβλημα ομως... ))))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

f659edcaed2342c2b8111105fd725772.png

Ολη η αληθεια :grin:

και 2 hands

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20540958_9592EB3C6B

ok o villain φαινοταν fishy λιγα χερια αλλα δε περιμενα και τετοιο πραγμα

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20541087_9F452C1EAC

kai αυτο vs reg click,click,click :grin:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

The key to beating 100nl is attacking capped ranges and having a strong checking range. 

Το διαβαζα στο 2+2 και συμφωνω απόλυτα.Παιζω 100 αυτές τις μέρες.Οκ πηγαίνει καλά απλά το θεμα ειναι ότι στο mental game μου θέλω δουλειά ακόμα.Τσεκαρω τακτικά results και επηρεάζομαι λογικά χωρίς να το καταλαβαίνω.Οσο πιο μικρός είσαι και χωρίς υποχρεώσεις τόσο πιο εύκολο είναι να επιτύχεις και ένας λόγος είναι επειδή δεν σκέφτεσαι τόσο τα χρήματα.Οκ τις πιο + ev κινήσεις κάνω κι εγώ στο παιχνίδι απλά σίγουρα όταν ξέρεις ότι σε μία μέρα μπορείς να χασεις ή να κερδίσεις σχεδόν ενα μηνιατικο μισθό δεν είναι και το πιο εύκολο. Τέλος πάντων δε ξέρω αν ενδιαφέρεται κανεις γιαυτα που γράφω αλλά τα έγραψα.:grin:

Και ένα hand

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20555946_60D7AE44FF

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολυ ενδιαφερον και πολυ χρησιμα αυτα που γραφεις και για μενα προσωπικα και  για αρκετους αλλους νομιζω, καθως  πολυς κοσμος που ασχολειται με το Online poker ειναι πλεον και ηλικιακα και απο πλευρας υποχρεωσεων σε παρομοια φαση με τη δικη σου   (αν και λιγοι ειναι ικανοι να παιζουν τα δικα σου stakes).

Συνεχισε να γραφεις για τέτοια θέματα!

Το ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ προτυπο καλου παικτη online poker  (αν δεν εχει  γινει ηδη ετσι ειμαι σιγουρος ότι συντομα θα γινει ετσι) είναι το να εχει κανεις κανονικη δουλεια , οικογενεια, λιγο ελευθερο χρονο για ποκερ κλπ και να παιζει  stakes τουλαχιστον ΝL50  η αντιστοιχα stakes σε  αλλα παιχνιδια και κυριως zoom ωστε να εχει νοημα να ασχοληθει καποιος με το παιχνιδι Online , οταν ειναι υποχρεωμενος λογω περιορισμενου διαθεσιμου χρονου να παιζει λιγες ωρες την ημερα και ψαχνει volume

Το προτυπο του online παικτη ως νεαρου επιτυχημενου  high stakes pro που δεν εχει αλλη δουλεια, δεν εχει οικογενεια και αλλες υποχρεωσεις και παιζει απειρες ωρες καθε μερα , , δηλαδη το προτυπο του online παικτη οπως ηταν κατα το Poker Boom, σταδιακα θα εκλειπει και καποτε σχεδον θα εξαφανιστει , λογω του τροπου που εξελιχθηκε το παιχνιδι και εκει που το οδηγησαν και το οδηγουν οι εταιρειες.

Οι παικτες που το πετυχαινουν πλεον αυτο στο ετος 2016 σε ποσοστο σε σχεση με οσους το προσπαθουν ειναι ελαχιστοι, και οσοι το εχουν ηδη πετυχει κατα την διαρκεια του poker boom φροντιζουν να επενδυσουν ολα τα κερδη τους απο το ποκερ καπου αλλου, σε επιχειρησεις η σε ακινητα η να μαθουν μια κανονικη δουλεια, και όχι πια στο ιδιο το game, αφου ειναι προφανες οτι το παιχνιδι εκει που οδηγειται δεν εξασφαλιζει σε κανεναν πλεον την δυνατοτητα να επενδυσει το μελλον του  σε κατι που τελειωνει, ουτε καν στις ιδιες εταιρειες που εχουν στην ιδιοκτησια τους τα online poker rooms που καταρρεουν η κλεινουν το ενα μετα το αλλο.

 

Επισης το νεο ψέμμα- παραμυθι "poker-φαντασίας" που εχουν ανακαλυψει και πουλάνε διαφοροι νεαροι, αυτο του δηθεν "poker pro-coach" επιπεδου μετριου Nl10  reg, που στην πραγματικοτητα ζει με τα λεφτα του μπαμπα του ( καθως τα πραγματικα κερδη του στο ποκερ δεν θα εφταναν ουτε για να πληρωνει τους καφεδες και τα ποτα )  ποτέ δεν  παει πολυ μακρια, ολοι αυτοι καποτε μεγαλωνουν ηλικιακα, και αναγκαζονται εκ των πραγματων να βρουν μια κανονικη δουλειά , και μαλιστα μολις κανουν οικογενεια το ψέμμα αυτο τελειωνει αυτοματως και οριστικα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι Αντώνη οκ το ιδανικό είναι να έχει κάποιος δουλειά και extra εισόδημα από πόκερ.Το πόκερ δε θα είναι για πάντα και δε ξέρω καν αν θα υπάρχει online και με τι φορολογία κλπ.

Λοιπόν οκ είμαι σε downswing.Το θεμα ειναι ότι δε παίζω πουθενά κοντά στο a game μου και τιλταρω αρκετά,ειδικα με χέρια που παίζω και είναι εντελώς στάνταρ απλά χάνω,ενω δεν θα έπρεπε να με ενοχλούν.Ειναι αυτό που έλεγα για τα μηνιατικα.Οκ έφτασα -15 bis σε δύο μέρες που είναι εντελώς στάνταρ αλλά σκεφτόμουν τα χρήματα και όχι τα bis και δεν έπαιζα συγκεντρωμένα.Ok δε παταω κουμπιά όταν τιλταρω ούτε καρφωνω αλλά παίζω πολύ autopilot.Σημερα επαιξα χέρια που δε θυμομουν action pre.Ok όχι πολλά 3-4 αλλά και πάλι είναι ανεπίτρεπτο.Η εφτανα ριβερ χωρίς να έχω σκεφτεί range τίποτα.Επαιξα ένα χέρι που είχα κάνει 3 bet btn vs utg cc fish bb και στο turn στο 2nd barrel συνειδητοποιησα ότι δε παίζω srp αλλά δε θυμομουν τι έγινε(το είδα στο replay)

Ok προχωραω δυνατά αν δε παίζω καλά ίσως κατεβω 50 για να ανεβασω λίγο ψυχολογία και να επιστρέψω στο a game.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η koskosmo είπε:

Δε παω καλα τελευταιαααα

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/20643516_B70CB50D65

Καλησπέρα koskosmo,
εάν βρεις χρόνο εξήγησε λίγο το τρόπο σκέψης σου σε αυτό το χέρι. Παίζω αποκλειστικά spin και έχω ελάχιστη εμπειρία σε cash games (οπότε καν το λιανά) αλλά παρακολουθώ όλες τις αναρτήσεις σας, γιατί μ αρέσει να μαθαίνω πως παίζονται αποτελεσματικά τα διαφορετικά formats του παιχνιδιού έστω κι από boom.

Όσο για το θέμα σου με το tilt ή που δεν θυμώσουν action pre που αναφέρεις πιο πάνω, νομίζω είναι θέμα συγκέντρωσης και πόσο καθαρό μυαλό έχεις εκείνη την ώρα που παίζεις. Παίζοντας κι εγώ τις απογευματινές ώρες μετά την δουλειά, είναι εξαιρετικά δύσκολο να συγκεντρωθείς  και να παίξεις A game με τόσα πράγματα στο κεφάλι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...