Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ερωτήσεις για τουρνουά


persona non grata

Recommended Posts

Πρόσφατα ξεκίνησα να μελετώ τον τομέα των τουρνουά  αλλά μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες οπότε θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια.

1. Ποια είναι η επεξήγηση του πίνακα με τους αστερίσκους;

fyhnfnfgynyjn.jpg

 

2. Στη φάση του heads up, όταν συμβουλευόμαστε τους πίνακες του Nash, είναι προτιμότερο να υπολογίζουμε τα Blinds μας ως έχουν ή ως ΑΒΒ (Adjusted BB);

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θελεις την γνωμη μου επειδη ασχολουμαι με sng και mtt turbo μην χρησιμοποιεις αυτους τους πινακες,η καλυτερη στρατηγικη ειναι αυτη που περιλαμβανει μεσα το βιβλιο kill everyone και λεγεται power number ειναι πολυ πιο ευκολονοητη και εκτος αυτου σου δειχνει απο καθε θεση και με ποσο M πρεπει να σπρωξεις συγκεκριμενα φυλλα.Στην ουσια χρησιμοποιει το nash σε μια απλουστερη μορφη ωστε να μην χανεσαι αναμεσα σε αριθμους.

Στο heads up αλλαζουν τελειως τα πραγματα απ οτι σε τραπεζι με 6 η με 9 ατομα,τι θελω να πω,παραδειγμα το 9Ts εχει πολυ καλο equity σε push απεναντι σε σε 8 αντιπαλους εχωντας εσυ Μ4 ας πουμε απ οτι αν εσπρωνες ακομη και AToff,ενω στο heads up το A2 εχει πολυ καλυτερο equity απο το 9Ts.

Παρακατω ειναι ο πινακας που χρησιμοποιω εγω

 

 

Power Number.JPG

 

Ο πινακας δουλευει ως εξης: υπολογιζεις το Μ που εχεις και μετρας ποσους αντιπαλους εχεις να απομονωσεις και προκυπτει ενας αριθμος, ας πουμε εχεις Μ4 και εισαι utg και εχεις να απομονωσεις 8 αντιπαλους 4*8=32 κοιτας τι φυλλο εχεις στο παραδειγμα μας ας πουμε 9Τs αυτο εχει βαθμολογια 43 οποτε μπαινεις all in.Ο πινακας αυτος λειτουργει απο 8Μ και κατω.Στην ουσια η βαθμολογια του φυλλου πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο αυτην που προκυπτει απο το μετρημα.Παντως για να κατανοησεις πληρως πως δουλευει και να δεις και αλλα ενδιαφεροντα πραγματα οσον αφορα το push or fold καλο θα ηταν να διαβασεις το συγκεκριμενο βιβλιο καθως θεωρειτε η βιβλος του push or fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Golden. H μελέτη μου ξεκίνησε από το βιβλίο που αναφέρεις. Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, έχω καλύψει το 1/3 της ύλης του αλλά έχω ήδη φτάσει στους power numpers. Κάνω εξάσκηση σε sng's και χρησιμοποιώ τον πίνακα με τους power numbers ο οποίος πραγματικά είναι πολύ χρήσιμος γιατί μετά την κίνησή μου δεν αμφιβάλω για το αν έκανα το σωστό ή όχι. Όμως όταν βρίσκομαι στο heads up χρησιμοποιώ τους πίνακες Nash, εσύ δεν τους συμβουλεύεσαι ούτε στο heads up;

Κι άλλη μια ερώτηση: Έχουν μείνει τρεις παίκτες. Ο παίκτης Α έχει 10,000 ο παίκτης Β έχει 6,000 ο παίκτης Γ έχει 2.000 και αποφασίζουν να παίξουν και οι τρεις all in. O συνδυασμός του παίκτη Α κερδίζει και τους δύο αντιπάλους του, αλλά το χέρι του παίκτη Γ κερδίζει το χέρι του παίκτη Β. Ποια θέση θα καταλάβει ο παίκτης Β; Τη δεύτερη ή την τρίτη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τους χρησιμοποιω στο heads up απλα να ξερεις και οτι για να εχουν σημασια οι πινακες nash και σε γενικες γραμμες το equilibrium play πρεπει να παιζει και ο αλλος optimal, παραδειγματος χαρην αν ο αντιπαλος περιμενει να πεσει στα 10bb και να κανει push μονο με το 15% των hands που ειναι λαθος εσυ δεν ειναι σωστο να κανεις call με το range που σου δινει το nash,εννοειτε πρεπει να προσαρμοσεις το range σου αναλογα γιατι διαφορετικα θα εισαι συνεχεια πισω σε βαθος χρονου.

 

Στην ερωτηση που κανεις η απαντηση ειναι οτι ο παικτης Α τους πεταει και τους 2 εξω και το τουρνουα τελειωνει,ασχετως αν ο παικτης Γ κερδιζει τον παικτη Β ο παικτης Β περνει την δευτερη θεση επειδη εχει μεγαλυτερο stack.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Μήπως γνωρίζεις και ποια είναι η επεξήγηση του πίνακα με τους αστερίσκους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι πινακες ειναι για HeadsUp. Οι αριθμοι ειναι τα Big Blind και αφορουν το effective stack. To 20+ ειναι για καθε stack κατω αππο 20 ΒΒ.

Π.χ. το 67 off ειναι push με κατω απο 10.7 ΒΒ (Προσοχη effective stack).

Αυτα με αστερισκο ειναι για περιπτωσεις που υπαρχει gap δηλαδη το suited 63 ειναι για push σε range 7.1 εως 5.1 BB και κατω απο 2,3 BB.

Θελει προσοχη ομως γιατι πολλα χερια ιδιως με > 11 ΒΒ μπορουν να παιχτουν διαφορετικα ενω ο πινακας λεει μονο για υποχρεωτικο Push-Fold

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης σωστα τα λεει ο Golden. Δεν ξερω την εμπειρια σου αλλα εχω να προσθεσω οτι εκτος απο το βιβλιο που σου ειπε να διαβασεις (πολυ σηματικο) πρεπει να εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις καλα το παιχνιδι (εκτος απο τους πινακες), κατι που δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, διαβαζοντας και μερικα αλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Intra. Έχω αρκετή εμπειρία σε cash games αλλά στα τουρνουά είμαι αρχάριος.

στις πριν 2 ώρες, ο/η IntraTop είπε:

Αυτα με αστερισκο ειναι για περιπτωσεις που υπαρχει gap δηλαδη το suited 63 ειναι για push σε range 7.1 εως 5.1 BB και κατω απο 2,3 BB.

Aυτό δεν το κατάλαβα, μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Τι εννοείς όταν γράφεις πως είναι για περιπτώσεις που υπάρχει gap; Αν κάνουμε push όταν έχουμε από 2,3 ΒΒ και κάτω, τι εννοείς όταν γράφεις πως είναι για push σε range 7,1 - 5,1 ΒΒ; Επίσης γιατί με το 63s κάνουμε call με περισσότερα BB (3,8) απ' ό,τι κάνουμε push (2,3) με το ίδιο φύλλο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To gap σημαινει ασυνεχεια, χασμα δηλ. το push πρεπει να γινει οταν εχεις λιγωτερα απο 2,3 ΒΒ και μετα οταν εχεις απο 5,1 ΒΒ εως και 7,1 ΒΒ και δεν πρεπει να γινεται οταν εχεις περισσοτερα απο 2,1 ΒΒ εως και 5,0 ΒΒ.

Οι αριθμοι (ΒΒ) προκυπτουν απο μαθηματικο υπολογισμο και δεν ειναι θεμα λογικης. 

Επισης  ειναι θεμελιωδες οτι κανεις call με χερια πιο ισχυρα απο αυτα που κανεις push γιατι με call δεν εχεις folding equity δηλ. δεν μπορεις να υποχρεωσεις τον αντιπαλο σε fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης θα σου ξαναπω οτι αυτους τους πινακες (κυριως αυτον που εδωσε ο golden) να τους εχεις σαν οδηγους για να καταλαβαινεις καλυτερα τι γινεται γιατι οι αντιπαλοι δεν παιζουν τελειο κατα Nash παιχνιδι οποτε και εσυ θα πρεπει να προσαρμοσεις την στρατηγικη σου για να εχεις μεγαλυτερο πλεονεκτημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία ως εδώ, όμως γιατί π.χ. με το 63s κάνουμε push με 7,1-5,1 και 2,3, αλλά όχι με 3ΒΒ; Στο heads up με 3ΒΒ δεν πρέπει να κάνουμε push με any two; Ή το 32ο για παράδειγμα το οποίο μας το δίνει push με 1,4ΒΒ, δηλαδή αν έχουμε 2ΒΒ δεν πρέπει να κάνουμε push με 32ο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω θα σε ....μαλωσω γιατι δεν διαβαζεις με προσοχη τις απαντησεις και εγω δεν εχω ορεξη να γραφω τα ιδια .

Λες  "Ωραία ως εδώ, όμως γιατί π.χ. με το 63s κάνουμε push με 7,1-5,1 και 2,3, αλλά όχι με 3ΒΒ "

Επαναλαμβανω την απαντηση, ελπιζω να την διαβασεις αυτη την φορα

"Οι αριθμοι (ΒΒ) προκυπτουν απο μαθηματικο υπολογισμο και δεν ειναι θεμα λογικης.  "  Με τον ιδιο τροπο θα λεγαμε γιατι τα ΒΒ να ειναι 2,1 και οχι 2,2 και τι διαφερει το ΒΒ 5,1 απο το ΒΒ 5,0

Λες  "Στο heads up με 3ΒΒ δεν πρέπει να κάνουμε push με any two; Ή το 32ο για παράδειγμα το οποίο μας το δίνει push με 1,4ΒΒ, δηλαδή αν έχουμε 2ΒΒ δεν πρέπει να κάνουμε push με 32ο; "

Η απαντηση σε αυτο εχει δυο σκελη που εχουν ηδη απαντηθει

Το πρωτο ειναι "Οι αριθμοι ειναι τα Big Blind και αφορουν το effective stack " και

(Προσοχη effective stack). "

δηλαδη τα ΒΒ που βλεπεις μπορει να ειναι του αντιπαλου και οχι τα δικα μας

και 

"πρεπει να εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις καλα το παιχνιδι (εκτος απο τους πινακες), κατι που δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, διαβαζοντας και μερικα αλλα. " Δηλαδη μια χαρα ειναι οι πινακες αλλα μην τους θεωρεις ευαγγελιο.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιntra διαβάζω με προσοχή τις απαντήσεις που λαμβάνω και με έχετε βοηθήσει πολύ, όμως το γεγονός ότι πρόκειται για effective stack δεν απαντά στη συγκεκριμένη μου απορία διότι εννοείται ότι πρόκειται για effective stack. Γράφεις ότι οι αριθμοί προκύπτουν από μαθηματικό υπολογισμό και δεν είναι θέμα λογικής, εδώ κάνεις το λάθος να θεωρείς ότι τα αποτελέσματα των μαθηματικών υπολογισμών έρχονται σε αντίθεση με τη λογική. Είναι λογικό να δίνει ο πίνακας τους συγκεκριμένους αριθμούς π.χ. (2,1 και όχι 2) γιατί όπως είπες οι πίνακες προέκυψαν βάσει κάποιων συγκεκριμένων μαθηματικών υπολογισμών, δεν είναι κόντρα στη λογική.

Αυτό που είναι κόντρα στη λογική είναι να μου λες ότι Χ = 1 και συγχρόνως να μου λες ότι Χ = 5. Αυτό που είναι κόντρα στη λογική είναι να μου πεις ότι όταν έχουμε 2BB (είτε εμείς είτε effective stack) κάνουμε push με any two και συγχρόνως να μου λες ότι όταν έχουμε 2BB (είτε εμείς είτε effective stack) δεν κάνουμε push με 32ο. Ή κάνουμε push με any two ή δεν κάνουμε push με 32ο, δε μπορούν να ισχύουν και τα δύο. Οπότε το ερώτημα παραμένει: μου λέτε ότι στο heads up όταν έχουμε 2ΒΒ (είτε εμείς είτε effective stack) δεν κάνουμε push με any two;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ, θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο σαφης μπορω.

Στο νημα αυτο ρωτησες πως δουλευει ο πινακας που εβαλες και σου απαντησα. Αρχισες κριτικη (και δικαιολογημενα) για το τι λεει ο πινακας και γιατι αυτο να ειναι ετσι και το αλλο αλλιως και γιατι να υπαρχει κενο στα ΒΒ μεταξυ 5,1 και 2,3 κλπ και σου απαντησα οτι αυτα προκυπτουν απο την επιλυση καποιας συναρτησης με τις οποιες παραδοχες εχουν γινει οποτε το αποτελεσμα εχει σχεση με τα μαθηματικα και ΜΗ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ πολυ απλα γιατι η απαντηση ειναι γιατι ετσι επιλυεται η συναρτηση με αυτες τις τιμες. (τελεια)

Οτι χρησιμοποιειται το effective stack δεν ειναι αυτονοητο, πρεπει να ειπωθει συγκεκριμενα. 

Παράθεση

Αυτό που είναι κόντρα στη λογική είναι να μου λες ότι Χ = 1 και συγχρόνως να μου λες ότι Χ = 5. Αυτό που είναι κόντρα στη λογική είναι να μου πεις ότι όταν έχουμε 2BB (είτε εμείς είτε effective stack) κάνουμε push με any two και συγχρόνως να μου λες ότι όταν έχουμε 2BB (είτε εμείς είτε effective stack) δεν κάνουμε push με 32ο

Δεν ειπα ουτε εγω, ουτε κανεις αλλος απ οτι θυμαμαι, με ποιο τροπο πρεπει να παιχτει ενα χερι. Πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα δεν το καταλαβα. Ποτε ειπα τον τροπο που πρεπει να παιχτει καποιο χερι ?

ΔΕΝ εχω γραψει εγω τον πινακα και το μονο που εκανα ειναι να εξηγησω πως διαβαζεται. Απ εκει και περα αν εσυ θελεις να συζητησεις πως παιζεται ενα χερι πχ το 32 ανοιξε ενα νημα και ρωτα.

Ουτε οτι χ=1 και χ=5 σου λεω, ουτε κανω κριτικη στον πινακα, ουτε ειπα ποτέ παιξε οπως λεει ο πινακας για να με ρωτας και σε προσωπικο τονο τι ειναι λογικο. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ απο την αρχη σου εγραψα οτι οι πινακες ειναι βοηθητικοι (πολυ σημαντικοι βεβαια αν ξερεις πως και ποτε να τους χειριστεις)  και για να παιξεις καλα πρεπει να ξερεις ποκερ. Το γραφω συνεχεια.

Επαναλαμβανω οτι οι πινακες (ιδιως αυτος που ρωτησες) ειναι ενδεικτικοι και οχι ευαγγελιο. Για αυτο οι πινακες του kill everyone που ειναι στρογγλοποιημενοι και  στηριζονται σε πιο σωστες παραδοχες ειναι πολυτιμοι.

Ειπειδη ξεφυγε το θεμα και για να σου λυσω την απορια, ναι το 32 ειναι push αν τυχει κατα λαθος και ξεμεινεις με 2ΒΒ (και σημειωτεον τα ΒΒ υπολογιζονται παντα πριν μπουν τα blinds δηλ 2 ΒΒ σε headsUp σημαινει 1ΒΒ η 1,5ΒΒ αναλογως την θεση σου) γιατι εχει equity πανω απο 30%.

Αλλα θα σου κανω μια αλλη ερωτηση επειδη εχεις κολλησει με το 32 (για να καταλαβεις πια ειναι η θεση μου σχετικα με ολους τους πινακες και ειδικα με αυτον που ρωτησες σε πραγματικες συνθηκες παιχνιδιου).

Ας πουμε οτι εχεις ΑΑ με 20ΒΒ ή 15ΒΒ ή 10ΒΒ, ο πινακας λεει push, εσυ πως θα το παιξεις?

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποτέ δε ρώτησα γιατί υπάρχει gap μεταξύ 5,1 και 2,3, δε γνώριζα καν τι σημαίνουν οι αριθμοί στον πίνακα με τους αστερίσκους, μόλις μου το εξήγησες το κατάλαβα. Γράφεις συνεχώς ότι οι πίνακες δεν είναι ευαγγέλιο ενώ αυτό είναι κάτι που το έχουμε ξεκαθαρίσει από την πρώτη στιγμή. Προφανώς το range ανοίγει ή κλείνει ανάλογα από το πόσο tight ή loose είναι ο αντίπαλος, ανάλογα από την εικόνα μας κ.λπ. Όμως από το ότι οι πίνακες δεν είναι ευαγγέλιο μέχρι το να τους πάρουμε και να τους πετάξουμε στα σκουπίδια υπάρχει τεράστια απόσταση. Ξεκαθαρίσαμε επίσης ότι οι αριθμοί στους πίνακες προέκυψαν μετά από κάποιους μαθηματικούς υπολογισμούς, δεν πέταξε κάποιος τυχαία τους αριθμούς εκεί. Οπότε αφού το 32ο είναι push με 2ΒΒ, λογικό είναι ν' απορώ γιατί ο πίνακας το δίνει push από 1,4 και κάτω. 

Σε ό,τι αφορά την ερώτησή σου για τους ΑΑ, στα 10BB θα κάνω σίγουρα push, στα 20ΒΒ θα κάνω raise και στα 15ΒΒ θα πράξω με γνώμονα την εικόνα του αντιπάλου καθώς και τη δική μου μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο αντίπαλος είναι tιght ή loose; Τι προφίλ έχω στο συγκεκριμένο τραπέζι; Έχω κάνει πολλά συνεχόμενα push μέχρι εκείνη την ώρα; Αν ναί τότε θα κάνω push, πολλώ δε μάλλον αν ο αντίπαλος είναι loose κι έχει δει μέτριας ισχύος φύλλα σε push μου.  Αν ο αντίπαλος κάνει all in κάθε φορά που κάνω raise τότε θα κάνω raise.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φίλε..Δες ότι σ είπαν τα παιδιά κράτα μια βάση (έχε ανοιχτά τα tabs όταν παίζεις) ,δούλεψε λίγο icimizer2,pokerstove, δες κ μόνος σ τα ranges equities κλπ πως δουλέυουν ξεκίνα micro sng 27-45 καλά είναι.. Χρησιμοποίησε πράγματα κ δες πως δουλεύουν, μν κολλας στο 32 έλεος δεν υπάρχει παίκτης στον κόσμο αρκετά κερδοφόρος π να τα ακολουθεί πιστά όλα αυτά δούλεψε κάνε προσαρμογές και μν κολλάς σ λεπτομέριεs  γράψου σε κάνα site  μπες σε κανα 2+2 και κάτι τελευταίο αυτά π λες δεν δείχνουν εμπειρία ούτε απο cash ούτε απο τπτ..+ ότι 2 φορές αναφέρεις ότi θα κάνεις με τς ΑΑ ''bet''  δεν μπορείς να κάνεις bet preflop εκούσια... Βet preflop θεωρούνται τα blinds εσύ ξεκινάς με τις εξής επιλογές call,raise minimum μέχρι all in(2bet),fold..Δες το το θέμα καλύτερα φιλικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎8‎/‎9‎/‎2016 at 0:34 ΠΜ, ο/η persona non grata είπε:

Ωραία ως εδώ, όμως γιατί π.χ. με το 63s κάνουμε push με 7,1-5,1 και 2,3, αλλά όχι με 3ΒΒ; 

Στο heads up με 3ΒΒ δεν πρέπει να κάνουμε push με any two; Ή το 32ο για παράδειγμα το οποίο μας το δίνει push με 1,4ΒΒ, δηλαδή αν έχουμε 2ΒΒ δεν πρέπει να κάνουμε push με 32ο;

Σου εχουν γραψει πολλα σωστα πραγματα, αλλα ειδικα στην συγκεκριμενη ερωτηση για το ποια λογικη εξηγηση υπαρχει για τα gap στους πινακες , επειδή κανενας μεχρι τωρα σε αυτο το thread δεν εχει απαντησει  σε αυτό θα   κανω ενα κοπο να στο απαντησω εγω ,   παροτι δεν ασχολουμαι καθολου με τουρνουα αλλα παιζω μονο cash games.

Στα μαθηματικα πραγματι παντα εκτος απο τους αριθμους  υπαρχει και μια λογικη εξηγηση, οπως παρα πολυ σωστα λες. Οι πινακες φτιαχτηκαν μονο με  λυση εξισωσεων ομως οι απαντησεις που προκυπτουν εχουν παντα και μια λογικη εξήγηση . Απο κει και περα οι μικρες διαφορες στις λεπτομερειες δεν ειναι θεμα λογικης αλλα λυσης της εξισωσης, δηλαδη το αν ειναι 7.1 η 7.2 η 7.3 ειναι θεμα λυσης εξισωσης και οχι λογικης εξηγησης

 

Η λογικη εξηγηση που ζητας για τα gaps σε αυτους τους πινακες, ειναι οτι η εξισωση που υπολογιζει τους πινακες βασιζεται  σε τρια πραγματα : fold equity all in equity και pot odds.

Ο συνδυασμος αυτων των τριων δινει αν πρεπει να κανεις Push η fold, ενώ το equity που εχεις στο χερι είναι συνδυασμος fold equity το οποιο εξαρταται ελαχιστα απο τα φυλλα σου και καθοριζεται κυριως απο το effective stack size, και all in equity το οποιο εξαρταται μονο απο τα φυλλα σου. 

Ερωτηση 1)

Σχετικά με τα gap, η λογικη ειναι οτι οταν εχουμε πολυ μικρα effective stack (πχ. το 63s με κατω απο 2.3ΒΒ ) τοτε δεν εχουμε καθολου fold equity ομως πρεπει να τα κανουμε push επειδη εχουμε παρα πολυ καλα pot odds 

Οταν εχουμε λιγο μεγαλυτερο effective απο 3ΒΒ τοτε τα pots odds μας ειναι χειροτερα σε σχεση με οσα είχαμε με τα 2.3ΒΒ ...

Για PUSH και παλι ΔΕΝ εχουμε fold equity καθως ο αντιπαλος εχει ηδη βαλει 1ΒΒ , μενει με 2ΒΒ effective stack  πισω του και το pot ειναι 1.5ΒΒ. Δεν εχουμε λοιπον fold equity και δεν εχουμε τοσο πολύ καλα pot odds οσο με τα 2.3ΒΒ αρα μπορούμε να κανουμε fold

 Αν π.χ κανουμε fold το 63s  με effective π.χ 3.5ΒΒ χανουμε 0.5ΒΒ ειμαστε ομως ακομα ζωντανοι καθως στο επομενο χερι το πιθανοτερο είναι να  παρουμε ενα καλυτερο φυλλο από 6 high 3 kicker (suited ) και να το κανουμε push και να ειμαστε μπροστα στο χερι και να κανουμε double up

Οταν ομως  εχουμε effective stack πανω απο 5.1 -71ΒΒ εδω μπορουμε να το κανουμε Push επειδή αντίθετα με τις προηγουμενες περιπτωσεις που δεν είχαμε fold equity, εδώ πλεον εχουμε και fold equity , το οποιο συνδυασμενο με το all in equity και τα pot odds, δινει PUSH με βαση την λυση της μαθηματικης εξισωσης...

Ερωτηση 2)

Oi συγκεκριμενους πινακες λοιπον, οταν εχουμε 3ΒΒ effective stack και ειμαστε το  SB  λενε να κανουμε fold τα  χειροτερα φυλλα της τραπουλας (και να μεινουμε στην χειροτερη με 2.5ΒΒ)

Ερωτηση 3)

Με βαση τους συγκεκριμενους πινακες οταν εχεις 2ΒΒ effective stack παρα τα  παρα πολυ καλα pot odds πρεπει να κανεις fold το 32ο (και να μεινεις στην χειροτερη περιπτωση με 1.5ΒΒ) Η λογικη εξηγηση να το κανεις fold ειναι οτι το 32ο ειναι το χειροτερο φυλλο που υπαρχει σε texas holdem, για HU preflop game push /fold (πολυ χειροτερο απο το 72ο η το 62ο)

Αλλά:

Οι πινακες αυτοι ειναι οι GTO λυσεις ενος παιχνιδιου, το οποιο

1) ΔΕΝ ειναι poker αλλα ειναι  μια πολυ απλοποιημενη μορφη του ωστε να μπορει να λυθει ευκολα με υπολογιστη.

Στο HU ποκερ εχεις πολλες αλλες επιλογες ακομα και με μικρα effective stacks , τις οποιες δεν λαμβανουν καολου υποψιν αυτοι οι πινακες, οπως εχεις επιλογή CALL απο το sb και μετα call η fold αν ο αντιπαλος κανει  push ενω αν κανει check ο αντιπαλος τοτε βλεπεις φλοπ 

ενω με μεγαλυτερα effective stacks π.χ. πανω απο 10ΒΒ εχεις και επιλογες raise 2x /call, raise 2x /fold,  3bet push απεναντι σε 2x raise κλπ , raise 2.5x κλπ, και με τετοια effective stacks το παιχνιδι παιζεται διαφορετικα απο PUSH/FOLD

2) το GTO PUSH/FOLD ειναι ιδανικο μονο αν βρεις αντιπαλο να παιζει επισης  GTO PUSH/FOLD και στην συγκεκριμενη περιπτωση σου δινει μια ισορροπια Nash , δηλαδη κανενας απο τους δυο δεν εχει πλεονεκτημα. Επειδη σπανια θα βρεις αντιπαλο να παιζει HU με αυτους τους πινακες δηλαδη με GTO PUSH/FOLD,  σπάνια το καλυτερο play ειναι να παιζεις τους συγκεκριμενους πίνακες , και αυτο που ισχυει γενικα ειναι οτι προσπαθεις να κανεις ADJUST πανω στον αντιπαλο, το ιδιο και αυτος προπαθει για σενα, παιζει και λιγο metagame , και διαφορες αλλαγες στο παιχνιδι σου ωστε να κανεις exploit τα adjust που θα κανει ο αντιπαλος πανω σου με βαση την εικονα που εχει κλπ (και ολο αυτο ειναι κυριως θεμα εμπειριας) . Παρολα αυτα οι πινακες αυτοι ειναι χρησιμοι για να δεις διαφορες γενικες ιδεες  , οπως π.χ. να δεις οτι το 32ο μπορεις να το κανεις fold ακομα και με μικρα effective stacks , αλλα με  παρα πολυ μικρα ολα τα φυλλα ειναι PUSH κλπ

Επισης σωστα ειπωθηκε για τους πινακες απο το βιβλιο KILL everyone, οτι ειναι αρκετα καλοι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φούφουτε ευχαριστώ για την απάντηση. Στο θέμα του gap δε χρειάζεται να επιμένετε, ποτέ δε ρώτησα γιατί υπάρχει το gap. Ή μάλλον δεν το έθεσα εγώ σωστά. Ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν κάνουμε push όταν έχουμε μείνει με 3ΒΒ κι έτυχε να φέρω ως παράδειγμα το φύλλο με το gap.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @ persona non grata

Το ερωτημα με τους ΑΑ δεν το εκανα για να δω πως παιζεις τους ΑΑ αλλα για να συνειδητοποιησεις οτι πρεπει να κοιτας τον πινακα με πολυ κριτικη ματια δεδομενου οτι και εκει εχει λαθος. Δηλαδη κολλησες σε ενα χερι μικρης σημασιας, ιδιως για HU λογω του οτι θα βρεθεις σε τετοια θεση πολυ σπανια, και δεν προσεξες οτι λεει οτι θα σοβαρεις ΑΑ με 20ΒΒ. Αν ρωτας λοιπον 10 φορες αν ειναι λαθος αυτο που γραφει πχ για το 32 αν ησουν παρατηρητικος θα ρωταγες 100 φορες τι γραφει για τους ΑΑ.

Ευχαριστω για τις ευχαριστιες.

@ Dennis88 Δεν χρειαζεται τοση επιθετικοτητα και χωρις λογο, δεν βοηθαει πουθενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακαλώ να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να μην γίνονται χαρακτηρισμοί. Θα αναγκαστώ να κλειδώσω το νήμα και είναι κρίμα να γίνεται αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζητώ συγνώμη...Και ζητάω να σβηστεί ότι ειπώθηκε στην"λογομαχία μου" με τν persona no grata ..δεν είxα σκοπώ να χαλάσω το thread..επειδή γράφτηκαν πολύ σωστά πράγματα..Αν μπορεί ο admin ας σβήζει τα μνμτα με τς χαρακτηρισμούς που ουδεμία σχέση έχουν με το αρχικό thread και έγιναν προσωπικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ από την πλευρά μου ζητάω συγγνώμη γιατί ήμουν περισσότερο επιθετικός απ' ό,τι έπρεπε, αφού πράγματι ο Dennis είχε καλή πρόθεση. Ας διαγραφούν και οι δικές μου δημοσιεύσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...