Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ultra Wide Monitor


boboakis

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum!

Έχω βγει στην αγορά για  καινούργιο monitor και έχει πέσει το μάτι μου στα Ultra Wide Monitors της LG.

Εχει καποιος εμπειρια απο αυτα?Σκεφτομαι το 25αρι κ θελω να ξερω ποσα τραπεζια χωραει σε tile χωρις overlaping.

Thanks

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συγκεκριμενο 25αρι ultrawide της LG στο οποιο αναφερεσαι χωραει δυο σειρες από 4 τραπεζια η κάθε μια , (συνολο 8 τραπεζια) και αφηνει στο κατω μερος της οθονης παρα πολύ χωρο κενο και αναξιοποιητο  οπου όμως δεν μπορει να χωρεσει ΤΙΠΟΤΑ, και δεν μπορει να χωρεσει τριτη σειρα με τραπεζα εκτος αν κανει overlap με την δευτερη σειρα  η αν κανεις την τριτη σειρα πολύ μικρη αλλα μετα δεν θα βλέπεις το HUD. Αυτό συμβαινει στις περισσοτερες εταιρειες online poker εκτος pokerstars, στις  οποιες εταιρειες δεν επιτρεπεται να κανεις τα τραπεζια οσο μικρα θες, εχουν ένα minimum οριο σμυκρινσης.

Στην pokerstars και σε οσες εταιρειες επιτρεπουν τα τραπεζια να γινουν οσο μικρα θες, θα  μπορεις αντι για 8 να βαλεις  12 τραπεζια σε αυτο το monitor αλλα θα είναι πολύ μικρα και δεν θα βλεπεις καθαρα το  HUD εκτος αν εχεις πανω πολύ λιγα στατιστικα η παιζεις χωρις HUD αλλα και παλι θα είναι πολύ μικρα τα τραπεζια και κουραστικα στο ματι

Αν επαιρνα monitor για poker σιγουρα δεν θα επαιρνα 25αρι (θα παιρνα 27αρι το λιγοτερο) και δεν θα επαιρνα ultrawide επειδή η αναλογια πλατους και υψους ultrawide στις 25 ιντσες μπορει να είναι οτι καλυτερο για να δουλευεις στο Microsoft excel και σε πολλες άλλες εφαρμογες γραφειου αλλα δεν είναι η καλυτερη για να ταιριαζουν τα τραπεζια  του online poker που εχουν συγκεκριμένες διαστασεις και σχημα  , τουλαχιστον στα 25αρια . Με το 29αρι ultrawide φανταζομαι τα πραγματα θα ειναι πολύ καλυτερα από ότι το 25αρι και οτι θα χωραει 12 τραπεζια αλλα δεν γνωριζω αν ταιριαζει καλυτερα το 29αρι ultrawide με τις διαστασεις τραπεζιων online poker σε συγκριση με ενα κανονικων αναλογιων (16x9) 29αρι monitor

Αν το δει το thread ο παναθας που ξερει περισσοτερο από αυτά τα θεματα ας γραψει αυτος την αποψη του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφτασεεεεεεεεεεεεεεεε :P Ο Αντωνης ειπε αρκετα σωστα αλλα εκανε ενα λαθος. Βασικα μεγαλυτερο ρολο παιζει η αναλυση. Και τα περισσοτερα ultrawide monitor, απο 25-29, εχουν την ιδια αναλυση 2560x1080. Επομενως ιδια τραπεζια χωραει και η 25αρα αλλα και η 29αρα με την ιδια αναλυση δηλαδη 8 οπως ειπε και ο Αντωνης. Η μονη ισως διαφορα ειναι οτι επειδη η 29αρα ειναι λιγο μεγαλυτερη, μπορει να κανεις να μικρυνει λιγο τα τραπεζια κατα 10-15% περιπου αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο για να μπει αλλη μια σειρα εκτος αν μειωσει κανεις και αλλο το μεγεθος των τραπεζιων, αλλα και παλι εξαρταται απο τον εκαστοτε χρηστη και τα γουστα του.

Γενικα οι ultrawide βολευουν για ποκερ αν δεν ειχει κανεις πολυ διαθεσιμο χωρο στο γραφειο του και δεν θελει να μπλεξει με 2 οθονες αφου στην ουσια  μπορουν να αντικαταστησουν δυο σχετικα μικρες οθονες 19-20" και να χωρεσουν σε μια οθονη τραπεζια, ΗΜ και client lobby. Ετσι ομως μειωνεται και ο διαθεσιμος χωρος για τραπεζια, γιατι μαζι με το lobby χωρανε 6 τραπεζια. Απο την αλλη εχετε υποψη σας οτι οι ultrawide εχουν πολυ μικρο υψος και πρεπει να τις δει κανεις πρωτα σε ενα μαγαζι για να δει αν τον βολευουν. Πχ η 25αρα εχει περιπου ιδιο υψος με μια 17-18αρα και φαινεται αρκετα μικρη ενω η 29αρα εχει ιδιο υψος περιπου με 21-22αρα. Επισης επειδη ειναι μακροστενες και πολυ κοντες σε υψος θα πρεπει καποιος να επιλεψει μοντελο με ρυθμιση υψους η να βαλει μια βαση απο κατω για να την ψηλωσει διαφορετικα θα εχει προβλημα με τον αυχενα του εκτος και αν εχει ψηλο γραφειο και πολυ χαμηλη καρεκλα αλλα και παλι μπαινουν αλλα εργονιμικα προβληματα στη μεση. Επομενως δεν προτεινω την 25αρα επειδη ειναι πολυ μικρη. Την 29αρα ναι αλλα και παλι θα πρεπει να την δει πρωτα καποιος απο κοντα σε καποιο μαγαζι και μετα να την επιλεξει.

Τελος εαν ειχα τα λεφτα θα επελεγα μια 29αρα με ρυθμιση υψους (γιατι ειναι πιο ακριβες) η ακομα καλυτερα μια ultrawide πανω απο 30 ιντσες με αναλυση 3440x1440 με ρυθμιση υψους, καποια σαν και αυτη http://www.e-shop.gr/othoni-aoc-u3477pqu-34-ips-ultrawide-wqhd-with-speakers-black-p-PER.167498 η κατι παρομοιο. Πιστευω οτι μπορει να βρει κανεις στο skroutz καποια παρομοια κοντα στα 600€. Με αναλυση οθονης 3440χ1440 και μεγεθος 34 ιντσων εχει απειρο χωρο και μπορει κανεις να χωρεσει τουλαχιστον 12 τραπεζια μαζι με το lobby. Ιδανικη λυση για μεγαλα πορτοφολια ομως.

Κατι τελευταιο που ειχα διαβασει σε ενα ποκερικο φορουμ για οθονες ειναι οτι καθε ατομο ειναι διαφορετικο στο πως τον βολευει καλυτερα να κινει το κεφαλι του δεξια-αριστερα η πανω-κατω με αποτελεσμα να στηνει και αναλογα τα τραπεζια του στην οθονη. Εμενα πχ με βολευει καλυτερα να στηνω τα τραπεζια καθετα παρα οριζοντια. Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες δεν δινω την ιδια σημασια στα δεξια περιφερειακα τραπεζια και προτιμω να κοιταω τα τραπεζια απο πανω προς τα κατω. Σιγουρα καποιος θα εχει δει στο net φωτογραφιες με παικτες που εχουν γυρισει τις οθονες τους καθετα. Καποιος αλλος με καλυτερη ισως περιφερειακη οραση μπορει να τον βολευει καλυτερα το οριζοντιο στησιμο των τραπεζιων και σε αυτους τους παιχτες ταιριαζουν περισσοτερο οι ultrawide οθονες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για οποιον ενδιαφερεται για ultrawide οθονη σε 25" η 29" οριστε 2 προτασεις με ρυθμιση υψους της οθονης.

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-e-25ub55-b-25-led-ips-ultrawide-full-hd-black-p-PER.170380

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29ub55-b-29-ultrawide-ips-led-black-p-PER.157554

Αλλα προτεινω πριν αγορασετε μια τετοια οθονη να την δειτε πρωτα απο κοντα και να αποφασισετε αν σας βολευει. Αν οχι την ιδια τουλαχιστον μια παρομοια ultrawide στις ιδιες ιντσες με αυτη που σας ενδιαφερει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις.

Ειχα χρονια να μπω στα forum κ ειχα την εντύπωση πως ηταν ανενεργά.

Στο θέμα μας τωρα,

Το μόνιτορ το θελω για να παίζω 6-9 τραπέζια maximum αλλα επειδή συνήθως παίζω 6 ας μείνουμε εκει.

Με 6 τραπέζια κ το ΗΜ ανοιχτό (το client lobby το κανω minimize δεν με πειραζει) θα μου πρότεινες την 25" wide ή μια κανονική 24"-27"

Η 24 παίζει στα 160€, η 25" στα 180€ και η 27" στα 200+€

Μετα την 3αρα ο Παναθας θα εχει κέφια σημερα ☘☘☘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οποίος ενδιαφέρεται για wide-screen ας τσεκαρει κ αυτή . Την χρησιμοποιώ μερικούς μηνες κ ειμαι πλήρως ευχαριστημένος  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Quasar96 είπε:

Οποίος ενδιαφέρεται για wide-screen ας τσεκαρει κ αυτή . Την χρησιμοποιώ μερικούς μηνες κ ειμαι πλήρως ευχαριστημένος  

 

Μολις πριν λιγο την έβλεπα αλλα ειναι λιγο εξω απο τα €€€ που θελω να διαθέσω για μόνιτορ.

μπορεις ομως αν θες να μου πεις κάποιες λεπτομέρειες;

Π.χ μεχρι ποσα τραπέζια χωράει χωρίς overlapping; Αν μπορέσεις να ανεβάσεις κ κάποιο screenshot θα ηταν σούπερ.

Τελος το mode που κανεις screen split εχει εφαρμογή στα τραπέζια της pokerstars?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα αν δεν εχεις τα χρηματα για 29αρα ultrawide τοτε δεν πιστευω οτι αξιζει να παρεις την 25αρα. Ειναι πολυ μικρη και κοντη και μαλλον δεν θα σε βολεψει. Εδω μια κανονικη 22αρα 16:9 Full HD θα φαινεται μεγαλυτερη μπροστα στην 25αρα ultrawide ενω στην πραγματικοτητα η 25αρα εχει περισσοτερο διαθεσιμο ωφελιμο χωρο, αλλα λογω του πολυ χαμηλου υψους και των περιεργων διαστασεων της, πηγαινει αχρηστος και δεν φαινεται. Παντως αν μπορεις να δεις απο κοντα μια 25αρα ultrawide θα μπορεσεις να αποφασισεις μονος σου αν σε βολευει η οχι. Εγω βασει του budget σου θα σου προτεινα μια 24αρα Full HD (1920x1080) γιατι μαλλον θα σε βολεψουν καλυτερα οι διαστασεις της.

Γενικα μια 25αρα ultrawide θα χωραει 8 τραπεζια με minimized HM και lobby ενω μια 24αρα FHD θα χωραει 6 τραπεζια παλι με ολα τα αλλα minimized. Τα τραπεζια θα φαινονται μεγαλυτερα στην 24αρα απ' οτι στην 25αρα. Τωρα εσυ μπορεις να κανεις resize τα τραπεζια οσο γουσταρεις ωστε να χωρεσεις και αλλα, αμα μπορεις, και παλι ομως εδω θα σε βολεψει καλυτερα η 24αρα σε σχεση με την 25αρα, οσο και αν μπορει να σου φαινεται παραξενο αυτο. Επομενως καλυτερα να διαθεσεις το μεγιστο ποσο που μπορεις ωστε να παρεις την καλυτερη 24αρα που θα βρεις. Μην σκεφτεις οτι αφου επιλεγεις μικροτερη οθονη θα γλιτωσεις χρηματα, γιατι μιλαμε για τα ματια σου και δεν πρεπει να τσιγουνευτεις σε αυτο το τομεα. Επισης μια οθονη θα την κρατησεις για περισσοτερα χρονια απο οτι το ιδιο το PC σου.

στις πριν 13 ώρες, ο/η boboakis είπε:

Μετα την 3αρα ο Παναθας θα εχει κέφια σημερα ☘☘☘

Οσο ο παναθας κερδιζει θα εχει κεφια ενω αν χανει οχι τοσο... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαγκες επειδη έχω ηδη μια 22άρα και θέλω να έχω σε αυτη Lobby - hem και να πάρω μια δευτερη για Tables .... νομίζω ultrawide δεν ειναι αυτο που ψάχνω .... Μαλλον σε μια τοπ 24αρα πάμε για την περίπτωση μου???

 

Καποιες προτάσεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Budget? Προφανως ειναι too much παρεις ultrawide και να βαλεις διπλα της αλλη μια οθονη, εστω και κανονικου μεγεθους. Απο την αλλη βεβαια θα κανεις τρελη αυχενικη γυμναστικη :lol:

Μια 24αρα ειναι οτι πρεπει για τα τραπεζια. Το θεμα ειναι ποσα τραπεζια εσυ θες να χωραει. Επισης δεν ξερω αν σε πειραζει αυτο, αλλα δεν θες να εχουν μεγαλη διαφορα υψους οι 2 οθονες μεταξυ τους. Επομενως πρεπει να μετρησεις το υψος αυτης που εχεις ηδη και να προβεις σε αγορα μιας με παρομοιο υψος η ακομα καλυτερα να παρεις μια 24ωρα που να εχει βαση  με ρυθμιση υψους. Αυτες ομως ειναι ακριβοτερες.

Οσον αφορα την αναλυση λογικα θα πας σε FHD (1920x1080) τοτε λογικα χωρανε 6 κανονικα τραπεζια σε 2 σειρες. Μετα εσυ μπορεις να αυξομειωσεις το μεγεθος τους αναλογα οπως σε βολευει. Σε μεγαλυτερη αναλυση δεν νομιζω να βρεις 24αρα και αν βρεις ειναι αρκετα μικρη για αυτη την αναλυση και αρκετα ακριβη. Αν θες περισσοτερα τραπεζια τοτε πας σε 27αρα QHD (2560x1440) η οποια χωραει 12+ αλλα τοτε το κοστος ανεβαινει πανω απο 400-500€. Υπαρχει ομως και μια ενδιαμεση επιλογη. Μια ξεχασμενη αναλυση σε 24", με αναλόγια 16:10. Η 1920x1200, η οποια σου επιτρεπει να προσθεσεις κατω αλλη μια 3η σειρα τραπεζιων, μειωνοντας λιγο τα υπολοιπα και αφαιρωντας απο κατω την taskbar επιλεγοντας την αλλη οθονη ως κυρια. Ετσι μπορεις να ανεβεις μεχρι τα 9 τραπεζια. Τετοιες οθονες και με ρυθμιση υψους ειναι:

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24eb23pm-b-24-led-full-hd-black-p-PER.169960

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24mb65pm-b-24-led-full-hd-black-p-PER.170438

http://www.e-shop.gr/othoni-dell-ultrasharp-u2412m-24-full-hd-black-p-PER.161880

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/11/2016 at 10:36 ΠΜ, ο/η boboakis είπε:

 

Μολις πριν λιγο την έβλεπα αλλα ειναι λιγο εξω απο τα €€€ που θελω να διαθέσω για μόνιτορ.

μπορεις ομως αν θες να μου πεις κάποιες λεπτομέρειες;

Π.χ μεχρι ποσα τραπέζια χωράει χωρίς overlapping; Αν μπορέσεις να ανεβάσεις κ κάποιο screenshot θα ηταν σούπερ.

Τελος το mode που κανεις screen split εχει εφαρμογή στα τραπέζια της pokerstars?

αυτος ειναι ο μεγιστος αριθμος τραπεζιων που χωραει http://prnt.sc/ch6xfi (λειπει το taskbar απο το screenshot). Αν δεν θες καθολου overlap χωραει 10 τραπεζια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν καποιος ενδιαφερεται για ενα καλο monitor (23αρι 16:9 FHD) για poker σε πολυ καλη τιμη, υπαρχει μια πολυ καλη προσφορα μεχρι το Σαββατο.

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-23mp68vq-p23-led-full-hd-black-p-PER.155877

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Φιλε Παναθα θελω την βοηθεια σου γιατι απ'οτι βλεπω και απο αλλα post σου το θεμα PC το κατεχεις .

Καταρχην στο θεμα μονιτορ ανεβασα λιγο το budget μου κ θα παω ειτε σε 29" ultrawide ή σε 27" (εχεις καποιες προτασεις για τις 27" ? )

2ον επειδη το PC μου ειναι λιγο παλιο κ θελω να του κανω μια αναβαθμιση θα ηθελα κ εκει τις προτασεις σου.

Σιγουρα θα παρω SSD ( 240 Gb ή 480? )

Επειδη η καρτα γραφικων που εχω ειναι onboard αξιζει να παρω μια κανουργια στα 2Gb ας πουμε ή να παρω καλυτερα Ram γιατι εχω μονο 4gb.

Οποιεσδηποτε αλλες προτασεις καλοδεχουμενες

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσον αφορα την οθονη, 27αρες δεν νομιζω να υπαρχουν σε utrawide, μονο σε 29αρες. Οποτε πρεπει εσυ πρωτα να αποφασισεις αν θες ultrawide η οχι. Υστερα η 27αρες ειναι ιδιαζουσα περιπτωση, γιατι ειναι πολυ μεγαλες για Full HD και μικρες για μεγαλυτερες αναλυσεις (μιλωντας παντα για ποκερ). Ενω αν θες μεγαλυτερη αναλυση σε 27αρα,  πρεπει να σκασεις και περισσοτερα χρηματα. Οποτε εγω θα σου προτεινα να πας σε μια καλη 24αρα αν θες Full HD αναλυση. Αν τωρα θες 29αρα ultrawide σιγουρα θα σκασεις περισσοτερα. Εσυ αποφασιζεις, αλλα πρωτα διαλεγεις αναλογια οθονης, μετα αναλυση και τελος μεγεθος.  Τελος αν θες να σου δωσω προτασεις πες μου μεχρι ποσα εισαι διατεθειμενος να σκασεις.

Οσον αφορα το υπολοιπο PC, πες μου πρωτα το υπαρχον συστημα που εχεις, με ολα τα χαρακτηριστικα του, ακομα και το τροφοδοτικο σου και βλεπουμε απο εκει και περα και αναλογα παντα με το budget σου και τις οποιες αναγκες εχεις, Καλη τυχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/9/2016 at 3:08 ΠΜ, ο/η panathas είπε:

Οσον αφορα την οθονη, 27αρες δεν νομιζω να υπαρχουν σε utrawide, μονο σε 29αρες. Οποτε πρεπει εσυ πρωτα να αποφασισεις αν θες ultrawide η οχι. Υστερα η 27αρες ειναι ιδιαζουσα περιπτωση, γιατι ειναι πολυ μεγαλες για Full HD και μικρες για μεγαλυτερες αναλυσεις (μιλωντας παντα για ποκερ). Ενω αν θες μεγαλυτερη αναλυση σε 27αρα,  πρεπει να σκασεις και περισσοτερα χρηματα. Οποτε εγω θα σου προτεινα να πας σε μια καλη 24αρα αν θες Full HD αναλυση. Αν τωρα θες 29αρα ultrawide σιγουρα θα σκασεις περισσοτερα. Εσυ αποφασιζεις, αλλα πρωτα διαλεγεις αναλογια οθονης, μετα αναλυση και τελος μεγεθος.  Τελος αν θες να σου δωσω προτασεις πες μου μεχρι ποσα εισαι διατεθειμενος να σκασεις.

Οσον αφορα το υπολοιπο PC, πες μου πρωτα το υπαρχον συστημα που εχεις, με ολα τα χαρακτηριστικα του, ακομα και το τροφοδοτικο σου και βλεπουμε απο εκει και περα και αναλογα παντα με το budget σου και τις οποιες αναγκες εχεις, Καλη τυχη.

CPU : AMD Phenom II X6 1045T

Motherboard :  ASUS M4A78LT –M

Memory : DDR3 4Gb

Graphics : AMD 760G

Αυτό είναι το φτωχο πλην τιμιο συστημα μου όπως μου το εδώσε το CPU-Z.

Η οθονη που κατεληξα είναι η http://www.skroutz.gr/s/8287603/LG-29UM58-P.html

Υ.Γ Sorry για την καθυστερηση στις απαντησεις αλλα εχω πολύ δουλεια τελευταια κ δεν προλαβαινω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε δυστυχως σου εχω κακα και καλα νεα. Πρωτα τα κακα. Το συστημα σου ειναι πολυ παλιο και εκτος απο τον επεξεργαστη, ολα τα αλλα ειναι σχετικα απαρχαιωμενα, για τα σημερινα τεχνολογικα δεδομενα παντα. 

Προβλημα πρωτο. Πολυ παλια μητρικη που περιοριζει αρκετα την συμβατοτητα με συγχρονα εξαρτηματα. Ξεκιναμε απο την καρτα γραφικων που εχει πανω η μητρικη. Αυτη εχει μεν εξοδο HDMI, για να συνδεσεις την οθονη που εχεις διαλεξει, αλλα δεν υποστηριζει την αναλυση των ultrawide ( 2560x1080), γιατι δεχεται μονο max FHD (1920x1080) αναλυση. Αν επομενως συνδεσεις την οθονη που διαλεξες, ειτε θα βλεπεις παραμορφωμενη εικονα ειτε θα εχεις 2 μεγαλες μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα σαν να ειχες συνδεσει πανω μια κανονικη οθονη και οχι ultrawide. Επομενως θες ξεχωριστη καρτα γραφικων, αν θες να αγορασεις αυτη την οθονη.

Ερχομαστε λοιπον στο δευτερο προβλημα, της καρτας γραφικων. Λογω παλαιοτητας της μητρικης σου υπαρχει μια πιθανοιτητα (γυρω στο 20%) η καρτα γραφικων που θα διαλεξεις, ειδικα αν ειναι συγχρονο μοντελο, να μην υποστηριζεται απο την μητρικη σου. Αν διαλεξεις παλιο μοντελο, θα παρεις κατι που ειναι ακριβοτερο και οχι value for money. Σε γενικες γραμμες λοιπον, θα χρειαστεις για αυτη την οθονη, μια νεα καρτα περιπου στα 80-100€.

Προβλημα τριτο, η μνημη. Λογω παλι παλαιοτητας της μητρικης σου και της υπαρχουσας μνημης που εχεις πανω, αναγκαστικα θα πας σε αγορα νεας μνημης απο την αρχη και θα βγαλεις τις παλιες (ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις νεες μνημες που να δουλεψουν σωστα με τις παλιες), με αποτελεσμα να αγορασεις 2x4GB μνημες, για να πας στα 8GB. Τωρα οι μνημες που θες ειναι παλιας τεχνολογιας DDR3, ενω η τελευταια τεχνολογια ειναι οι DDR4, με αποτελεσμα οι DDR3 να ειναι ακριβοτερες οσο αυξανεται η χωρητικοτητα, γιατι εχουν μπολυ μικροτερη παραγωγη και ζητηση. Επειδη ομως παλι εχεις παλια μητρικη και επεξεργαστη που υποστηριζουν μονο μνημες DDR3 χαμηλης ταχυτητας (χωρις να προβεις σε overclocking στην μνημη), ενω οι πιο συγχρονες μνημες DDR3 ειναι υψηλης ταχυτητας, υπαρχει ενα ενδεχομενο γυρω στο 30% να παρεις μνημη που να μην δουλευει στην μητρικη σου. Σε γενικες γραμμες λοιπον θες γυρω στα 50€ για 8GB μνημη.

Προβλημα τεταρτο, o SSD. Πιθανως βλεπεις που το παω παλι :D. Αλλη μια φορα, λογω παλιας μητρικης που υποστηριζει μονο sata 2 (3GB/s) και οχι το τελευταιο sata 3 (6GB/s), αν συνδεσεις πανω εναν SSD, θα τρεχει στην μιση ταχυτητα απο οτι μπορει πραγματικα με αποτελεσμα να ειναι πιο αργος. Πχ ενας νεος καλος SSD μπορει να πιασει τα 500-530 MB/s, αν τον συνδεσεις σε sata 3, αν τον βαλεις ομως σε sata 2, μπορει να πιασει μεχρι περιπου 250MB/s. Στην ουσια δηλαδη αγοραζεις ταχυτητα που ποτε δεν θα δεις στο υπαρχον συστημα σου. Απο την αλλη βεβαια ακομα και με αυτη την κουτσουρεμενη ταχυτητα ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τους απλους σκληρους δισκους. Ενας καλος SSD, στα 240-250GB, εχει γυρω στα 70-90€.

Επειδη λοιπον το συστημα σου ειναι παλιο, δεν πιστευω οτι αξιζει να επενδυσεις αλλα λεφτα πανω του, γιατι πολυ απλα δεν θα πιασει τοπο η επενδυση σου. Επισης να ξερεις οτι μητρικες πανω απο 4 χρονια γερνανε επικινδυνα και μπορει να τα φτυσουν ανα πασα στιγμη. Η δικη σου σιγουρα ανηκει σε αυτη την κατηγορια και μαλιστα απο οτι ειδα εχει και πυκνωτες πολυ χαμηλης ποιοτητας με μικρη διαρκεια ζωης. Σε γενικες γραμμες οποιοδηποτε εξαρτημα για PC, περναει τα 4 χρονια θεωρειται παμπαλαιο και η αξιοπιστια του πεφτει κατακορυφα, γι αυτο και τα περισσοτερα εξαρτηματα εχουν μεχρι 3 χρονια εγγυηση, με ελαχιστες εξαιρεσεις, τις οποιες βεβαια πληρωνεις πολυ παραπανω.

Στα καλα νεα τωρα, αν πιστευεις βεβαια οτι ειναι καλα, γιατι θα ξοδευτεις :grin:. Με τα λεφτα για καρτα γραφικων και λιγο λιγοτερα (70-80€) παιρνεις μια συγχρονη μητρικη με HDMI εξοδο που να υποστηριζει την οθονη που θες. Ετσι δεν θα χρειαστει να παρεις ξεχωριστη καρτα γραφικων. Με τα λεφτα που θα εδινες για μνημη και ισως με λιγοτερα, παιρνεις 8GB DDR4 μνημες που  υποστηριζει η νεα μητρικη. Μετα αγοραζεις τον SSD που θες και θα τρεχει με φουλ ταχυτητα σε sata 3. Δυστυχως θα χρειαστεις νεο επεξεργαστη και με τα χρηματα που εχεις εξοικονομησει μεχρι τωρα θες αλλα 100€ περιπου. Πιθανοτατα θα μπορεσεις να ξαναχρησιμοποιησεις το κουτι που εχεις τωρα, αλλα δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να κανεις το ιδιο και με το υπαρχον τροφοδοτικο που εχεις, το ποιο μαλιστα δεν ανεφερες, εκτος και το εχεις αλλαξει προσφατα με νεο τελευταιας τεχνολογιας. Υπολογιζοντας λοιπον αλλα 50€ για ενα νεο τροφοδοτικο, φταιχνεις ενα καινουργιο συστημα που θα σε κρατησει για τα επομενα 4-5 χρονια και μαλιστα με δυνατοτητες αναβαθμισης, που δεν διαθετει το υπαρχον συστημα σου και ετσι η επενδυση σου σιγουρα θα πιασει τοπο.

Τωρα αν δεν εχεις τα χρηματα για ολικη αναβαθμιση, αναγκαστικα θα πρεπει να ξεχασεις τις ultrawide οθονες και να πας σε μια καλη 24αρα FHD. Με τα χρηματα που θα γλιτωσεις απο εκει (περιπου 100€), μπορεις να παρεις ενα φτηνο SSD (50€) και ενα σετ 8GB DDR3 φτηνης και χαμηλης ταχυτητας μνημης (50€) και να ελπιζεις οτι θα δουλεψει με την μητρικη σου. Αν τωρα σε ενα χρονο (χτυπα ξυλο) η μητρικη σου κλαταρει, τουλαχιστον θα εχεις χασει μονο τα 50€ (της μνημης), και θα μπορεις να βαλεις τον SSD στο νεο σου συστημα.

Καλη τυχη και sorry για το σεντονι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ηθελα να σε ευχαριστησω για τον κοπο και τον χρονο που εχεις διαθεσει για να μου απαντησεις στο συγκεκριμενο θεμα,ειλικρινα το εκτιμω ιδιαιτερα(οταν κατεβω Αθηνα θα σου στειλω pm να κερασω καφε-ποτο:D)

Απο τα λεγομενα σου καταλαβα οτι η αναβαθμιση του συστηματος μου δεν ειναι κ τοσο vfm οποτε πρεπει να παω απο τωρα σε καινουργιο ή περιμενω να πεθανει κ παω μετα την κηδεια.

Τωρα,με ενα μικρο κ οχι τοσο αναλυτικο google που εκανα,κυριως στο skroutz ειδα οτι θελω τουλαχιστον 400€ για το καινουργιο συστημα συν τα οποια € θα θελει το παιδι για να μου το στησει.

Παραθετω τα κομματια που βρηκα κ με διορθωνεις αν εχω κανει καποιο λαθος ή εχεις να προτινεις κατι καλυτερο ή οικονομικοτερο.

http://www.skroutz.gr/s/7546182/Intel-Core-i3-6100-Box.html

http://www.skroutz.gr/s/7705053/Asus-H110M-A.html#specs-container

http://www.skroutz.gr/s/6313478/HyperX-Fury-Black-16GB-DDR4-2133MHz-HX421C14FBK2-16.html#specs-container

http://www.skroutz.gr/s/8444990/Samsung-750-Evo-250GB.html#reviews

http://www.skroutz.gr/s/5604253/Corsair-VS-Series-VS550-80Plus.html#reviews

Ερωτηση : με αυτα τα λεφτα 400€+ αξιζει να δω καποια ετοιμα desktop που κυκλοφορουν στην αγορα ή ειναι καλυτερο να το φτιαξω μονος μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντα ειναι καλυτερα να το φτιαχνεις μονος σου εκτος και αν βρεις καμια φοβερη προσφορα, αλλα και παλι τα εξαρτηματα που χρησιμοποιουν για τα ετοιμα desktop δεν τοσο optimal, απο την αποψη οτι το καθε καταστημα τοποθετει μεσα αυτα που το συμφερει απο αποψη κοστους και οχι ποιοτητας. Ενω εσυ μπορεις να φτιαξεις ενα συστημα, ακριβως προσαρμοσμενο στις αναγκες και το πορτοφολι σου.

Τωρα αυτα που διαλεξες εσυ σε γενικες γραμμες, ειναι αρκετα καλα. Τα μονο που θα αλλαζα ειναι ο SSD και το τροφοδοτικο. Για SSD καλυτερα να πας στον 850evo γιατι εχει μεγαλυτερη αντοχη και εγγυηση σε σχεση με τον 750evo.

Για τροφοδοτικο τωρα, αυτο το συστημα δεν θα καταναλωνει πανω απο 150 Watt, αρα δεν θες γομαρι τροφοδοτικο. Υστερα αυτο που διαλεξες δεν ειναι πολυ καλο. Καλη μαρκα η corsair, αλλα αυτο το μοντελο ειναι στο πατο των των τροφοδοτικων της. Επισης το τροφοδοτικο ειναι το πιο σημαντικο κομματι ενος υπολογιστη γιατι ενα προβληματικο η κακης ποιοτητας τροφοδοτικο μπορει να προκαλεσει προβληματα σταθεροτητας στο PC με μπλε οθονες κολληματα, restarts αλλα και βλαβες σε αλλα συστηματα γιατι ενα τροφοδοτικο που βγαζει κακης ποιοτητας ρευμα φθειρει τα διαφορα εξαρτηματα του υπολογιστη πιο γρηγορα. Επισης καποια φθηνα και κακα τροφοδοτικα, χωρις συστηματα ασφαλειας, αν καουν θα καψουν και ολο το PC. Eπομενως στο τροφοδοτικο δεν τσιγουνευομαστε, γιατι μπορει στην αρχη να γλιτωσεις καποια χρηματα αλλα θα πληρωσεις σε βαθος χρονου πολλα περισσοτερα. Επειδη ομως το συστημα σου δεν εχει μεγαλες απαιτησεις σε watt, μπορεις να βρεις ενα οικονομικο μεν αλλα πολυ καλο τροφοδοτικο. Σου προτεινω λοιπον αυτο https://www.skroutz.gr/s/4054452/Seasonic-G-Series-360W.html. Η μαρκα ειναι κορυφαια στα τροφοδοτικα και το συγκεκριμενο ειναι 360W, εχει 5 χρονια εγγυηση και gold efficiency, που σημαινει οτι κανει και μεγαλη οικονομια στο ρευμα. Τωρα αν θες περισσοτερα Watt για να εχεις μεγαλυτερο περιθωριο μελλοντικης αναβαθμισης οπως πχ να βαλεις πανω μια μεγαλη καρτα γραφικων (400€+) που να καιει πανω απο 200Watt, τοτε πας σε αυτο 

https://www.skroutz.gr/s/7985709/Seasonic-M12II-520-EVO.html, ιδια μαρκα, ιδια εγγυηση, 520Watt, αλλα κανει λιγοτερη οικονομια στο ρευμα σε σχεση με το αλλο.

Οσον αφορα επεξεργαστη και μητρικη. Και γω αυτον τον επεξεργαστη θα σου προτεινα, λογω κοστους, αλλα εχε υποψη σου οτι ο συγκεκριμενος ειναι μεν πιο γρηγορος συνολικα απο τον παλιο σου επεξεργαστη, αλλα ειναι 2-πυρινος (με μερικες δυνατοτητες 4-πυρινου), ενω ο παλιος επεξεργαστης σου ηταν πραγματικος 6-πυρινος. Δεν ξερω τι εφαρμογες ετρεχες και αν θα σε καλυπτει τωρα ενας 2-πυρινος επεξεργαστης αλλα αν θες παραπανω πυρινες πρεπει να πας σε intel core i5 (πραγματικος 4-πυρινος) και το κοστος ειναι +100€ περιπου.

Μητρικη καλη, αλλα θα σου προτεινα να βρεις μια που να παιρνει πανω M2 SSD. Αυτοι ειναι η μελλοντικη τεχνολογια στους SSD δισκους και πρεπει να υποστηριζεται απο την μητρικη. Σε λιγα χρονια ολοι οι νεοι SSD θα βγαινουν μονο σε M2 μορφη και αν τοτε θες να βαλεις εναν, αναγκαστικα θα πας παλι σε αναβαθμιση μητρικης, και ισως επεξεργαστη. Μια μητρικη με Μ2 θυρα πανω εχει περιπου +25€, και πιστευω οτι αξιζει γιατι εκτος απο Μ2 θυρα σου δινει και καλυτερο chipset με περισσοτερες δυνατοτητες. Παντως αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις μια χαρα θα σε βολεψει η συγκεκριμενη.

Τελος οσον αφορα την συναρμολογηση, δεν ξερω ποσα θα σου ζητησει καποιος, αλλα πχ εγω συνηθως ζηταω 40-50€ και παντα αναλογα με την ωρα που θα μου παρει. Σκεψου ομως οτι θα μπορουσες να γλιτωσεις το 50ρικο αν επαιρνες ολα τα εξαρτηματα απο ενα μαγαζι και στα συναρμολογουσαν εκει δωρεαν. Δεν ξερω βεβαια αν θα δεχτουν να κανουν την εγκατασταση στο παλιο σου κουτι αλλα ακομα και ετσι μπορεις να παρεις νεο κουτι με το 50ρικο που γλιτωνεις απο τον τεχνικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...