Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

nl2 nl5 ti kanoume otan eimaste commited alla niwthoume oti xanoume!!


piesto7

Recommended Posts

καλησπέρα στο φόρουν. Είμαι επιτοπλήστον cash game player στα micro stakes nl2 nl5 full ring zoom. Παίζω σχεδόν έναν χρόνο και κάτι ψιλά (σχεδόν 350κ χέρια ) και το κέρδος μου δεν είναι νομίζω ικανοποιητικό σχεδόν 180$. Είπα να ξεκινήσω στο φόρουν και να βάζω διαφορες απορίες που μέχρι τώρα απλά τις επαναλάμβανα (στο κεφάλι μου :P) χωρίς όμως να τις λύνω. Παραθέτω την πρώτη μου απορία :

τι κάνουμε όταν μετα από όβερ 3 μπετ είμαστε εκτός θέσης κάνουμε cbet και μας παίζει ρέστα καινούριος παίχτης με στατιστικά όχι ''ψαριού''. Θα σας πώ την παρτίδα https://www.boomplayer.com/23775179_79FD3AFB74 Αυτό το πράγμα μου έχει τύχει αρκετές φορές και ενώ λέω μπορεί να χάνω λέω στον εαυτό μου είμαι κομιτεντ και κάνω κολ. Περιμένω τις απαντήσεις σας και εύχομαι να κάνουμε ωραίες συζητήσεις από εδώ και περα που φιλοδοξώ οτι θα με κάνουν και καλύτερο παίχτη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνώμη μου είναι ότι δεν μου αρέσει εκεί το donkbet ο αντίπαλόςδύσκολα έχει qq αφού λογικά θα έκανε 3bet και δεν νομίζω με 88,99,jjκλπ να κάνει reraise στο φλοπ έχει πόλους K στο range του εκεί καλύτερα check/call και turn check/fold turn, θα ξεκινήσω και εγώ να ποστάρω χέρια να συζητάμε με μεγάλη μου χαρά;:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα χάρηκα που πήρα μια απάντηση αλλά μου φαινεται δεν την είδες την παρτίδα κάνω 3bet  με ΑΑ στο μεγάλο μπλάηντ αλλα όταν ειναι νέος παιχτης στο ζουμ (εχω το poketracker 4) κάνω μεγάλο 3 bet που στην παρτίδα αυτή είναι 50 λεπτά (25bb) και μου κάνει κολ. Στην συνέχεια ανοίγει ΚΚ10 και κάνω συνεχόμενο ποντάρισμα 64 λεπτα και ενώ ειναι μέσα 3.37 πρέπει να βάλω άλλο 1$. Εδώ σκέφτηκα χάνω απο 1010 η ΑΚ αλλα μπορει να έχει JJ 99 ίσως και QQ. Εννοείτε βάλε και εσύ παρτίδες να συζητάμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκανε κολλ απο μεσαια  θεση μαλλον  με σκοπο να κανη μαινιγκ καπιο ζευγος τα δεκαρια στην περιπτωση αυτή η γνωμη μου οχι μεγαλα μπετ οταν ειμαστε σε μπλαιντς και εχουν κολλ ρεις 2 -3 ατομα πριν ειδικα αν η αυξηση εχει γινει απο πρωτες θεσεις απλα βλέπουμε την αυξηση ακομα και με ασσους αν το φλοπ ειναι επικυνδυνο παιζουμε προσεκτικά ισως να ακούγεται πολλη νιτ αλλα η νεα ταση στο ποκερ δηλαδή πολλα φλοπ και οχι 4bet vs 9bet preflop

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλαβαίνω τι λες Μάνο (Θανάσης εδώ) αυτό το κάνω μόνο με ΑΑ ΚΚ πάντως αλλα θα το κάνω πιο πολύ σε θέση που μπορούμε να κάνουμε και ποτ κοντρόλ σε δύσκολο μπορντ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2017 at 1:03 ΠΜ, ο/η manos_ellas © είπε:

εκανε κολλ απο μεσαια  θεση μαλλον  με σκοπο να κανη μαινιγκ καπιο ζευγος τα δεκαρια στην περιπτωση αυτή η γνωμη μου οχι μεγαλα μπετ οταν ειμαστε σε μπλαιντς και εχουν κολλ ρεις 2 -3 ατομα πριν ειδικα αν η αυξηση εχει γινει απο πρωτες θεσεις απλα βλέπουμε την αυξηση ακομα και με ασσους αν το φλοπ ειναι επικυνδυνο παιζουμε προσεκτικά ισως να ακούγεται πολλη νιτ αλλα η νεα ταση στο ποκερ δηλαδή πολλα φλοπ και οχι 4bet vs 9bet preflop

δηλαδή δε 3betareis εκεί;   Θέλουμε να παίξουμε με ΑΑ οοp απέναντι σε 3 ?

Βέβαια υπερβολικό το 3bet του φίλου με κίνδυνο να μην πάρει τίποτα από την παρτίδα,εκτός του αρχικού raise.

Με το line που αποφάσισε,εγκλωβίστηκε και ο ίδιος,όπως σωστά είπε και δε φεύγεις ποτέ εκεί.Εκτός αν  είσαι τόσο δυνατός παίχτης (εγώ δε είμαι :)  )

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα  το δυνατο παιξημο ειναι το σωστό αλλα  θα προτιμουσα μικροτερο 3bet γιατι φανηκε σαν μπλοφα τωρα ο φιλος κανη cbet σε τετιο μπορντ το σιγουρο ηταν οτι θα επερνε κολλ απο ντρο για χρωμα η ρηγα πιο απιθανο καπιο ζευγάρι  10αρια και ανω που στην τελική  ειχε. Στην προηγουμένη  μου απαντηση μιλησα γενικως  σχετικα  με οταν εχουμε καλο φυλλο  απο τελευταίες  θεσης, blinds

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα φίλε μου προσπάθησε εναντίον όλου του field εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων τα 3bet σου να είναι ίδια ακόμα και vs unknown με όλα σου τα φύλλα και τα value κ τα bluffs στάνταρ πάντα 3*raise αντιπάλου εντός θέσης εκτός θέσης 3,2-3,3(ή πρόσθεσε 1  big blind πιο εύκολα) mp raise 7 Co reraise 21,mp raise 6 sb reraise 20 και για κάθε caller προσθεσε το αρχικό raise ανάλογα με τα πόσα call πήρε ο initial  πχ mp raise 6 HJ calls 6 Co calls 6 BTn reraise 30(3*6=18+6+6) στο hands σου  στα 37 είναι οκ (3*7=21+1bb που είσαι OOP=23+7+7) έχει διαφορά μεγάλη post flop δεν σε κάνει εύκολα commited με ένα bet 30-50%(τέτοια bet να χρησιμοποιεις σε 3 bet pot εκτός vs fish η rec για value κλπ, κάποιοι θα πούνε είναι το ίδιο δεν είναι καθόλου το ίδιο άλλο 3bet 18-19 bb κ άλλο 25 για να επανέλθω στο συγκεκριμένο που εάν έκανες 3bet 37 θα εφτιαχνες ένα ποτ 0,90  κ cbet γύρω στο 37-40 ο villian έμενε με effective μεγαλύτερο 1,74  η αναλογία του cbet σ με το shove του είναι μεγαλύτερη κ έχεις πάσο.. Μην γίνεσαι commited  εκτος από εξαιρέσεις σε 3bet pot για να  έχεις   επιλογές.. Σε 4 bet pot  είναι οκ 4bet εσύ call αυτός φουσκωμενο pot τα κοπάνας ότι κ αν ανοίξει κ δεν σε νοιάζει τπτ αλλά εδώ δεν χρειάζεται θα τα πάρεις από εκεί π πρέπει κ θα γλιτώσεις κάποιες φορές..  θα πόνταρες 0,37  ας πούμε θα σοβαρει 1,75 κ θα έδινες την επιλογή στον εαυτό σου κ για πάσο...Δεν σχολιάζω το χέρι δίνω συμβουλή γενικά για 3bet pots σε αυτά τα stakes δεν χρειάζεται να ξεστακαρεσαι πάντα όταν έχεις ΑΑ η KK vs σετ, trips  η σε πολύ wet board  που χτυπάει το range του πολύ επειδή έγινες commited(επισης υπάρχει και το check/call)κάποιες από αυτές να αποφύγεις είναι + EV και θα έβλεπες στα 350κ hands που έχεις 60bb από εδώ 70 από εκεί που γλίτωσες θα είχες μεγαλύτερο κέρδος..Δεν είναι τόσο περίπλοκα μέχρι το 10 με απλά πράγμα εμπειρία σωστά ranges και  bet sizes κ κάποια standar exploits να τα κεριζεις με μεγάλα winrates..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...