Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Διαχείριση Χρημάτων στο Πόκερ


Recommended Posts

Αυτό το θέμα αναφέρεται στο κείμενο: Διαχείριση Χρημάτων στο Πόκερ

πολυ ωραιο κ σωστο αρθρο,ωστοσο θα πρεπει να πουμε κ πως πρεπει να ειναι τα χτυπηματα στην διαρκεια του παιχνιδιου.φυσικα ειναι κ αναλογα τις μαρκες που εχεις μαζεψει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό έχει να κάνει λογικά με την διαχείρηση του chip stack (των μαρκών δηλαδή) σε ένα τουρνουά, σε σχέση με τα blinds, το σημείο που βρίσκεται το τουρνουά κ.τ.λ. Είναι ένα επίσης καλό προς συζήτηση θέμα το οποίο θα ανοίξουμε κάποια στιμή όταν μιλήσουμε για την στρατηγική των τουρνουά.

Σε αυτό το topic ας μιλήσουμε για την γενικότερη διαχείρηση χρημάτων που πρέπει να κάνει ένας παίχτης όταν παίζει πόκερ...

TheGamester

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O TheGamester καλύπτει από όλες τις οπτικές γωνίες ένα από τα σημαντικότερα θέματα στο πόκερ. Πράγματι όσο καλός παίκτης κι αν είσαι αν δεν μπορείς να κουμαντάρεις σωστά τα χρήματά σου είσαι τελειωμένος.

Δώστε προσοχή στο μακροπρόθεσμο κέρδος, όπως σωστά αναφέρει και μην κολλάτε αν θα χάσετε χρήματα κάποια μέρα. Σίγουρα θα τύχουν μέρες που θα χάσετε χρήματα, το ζητούμενο είναι να βγαίνετε κερδισμένοι σε βάθος χρόνου.

Πριν από κάποιο διάστημα διάβαζα το βιβλίο ενός επαγγελματία παίκτη, το όνομα του οποίου τώρα μου διαφεύγει. Αυτό όμως που συγκράτησα είναι η τακτική του όσον αφορά τη διαχείριση χρημάτων. Αυτός λέει ότι για να ανέβει χρηματικό επίπεδο θα πρέπει να έχει τρεις συνεχόμενες νίκες στο χρηματικό επίπεδο το οποίο βρίσκεται. Μόλις χάσει δύο απανωτές φορές επιστρέφει στο προηγούμενο. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να κατέβει ακόμη και τρία, τέσσερα επίπεδα κάτω από αυτό που αγωνίζεται κανονικά!

Εντάξει αυτό είναι μία τακτική που σε άλλους ταιριάζει λιγότερο και σε άλλους περισσότερο. Αυτό όμως που έχει σημασία είναι η προσοχή και η σημασία που δίνει ένας μεγάλος παίκτης στη διαχείριση του κεφαλαίου του. Προσοχή που δυστυχώς πολλοί από εμάς δεν δίνουμε σκορπώντας πάνω στην τρέλα της στιγμής τα χρήματα μας ελπίζοντας να πάρουμε γρήγορα το μεγάλο κέρδος.

Το πόκερ θέλει κρύο αίμα και ψύχραιμο μυαλό. Αν αφήνετε το συναίσθημα και τον παρορμητισμό να σας κυριεύει τότε ...πείτε μας που παίζετε για να σας κάνουμε παρέα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω΄με αυτά που γράφηκαν παραπάνω και θα προσθέσω κι εγώ κάτι. Και για να κάνουμε και λίγο χιούμορ αυτό που θέλω να πω συνοψίζεται στην εξής φράση:

Ένας-ένας ρε παιδιά, όλοι θα πάρετε!

Τί θέλω να πω με αυτό; Ότι το πόκερ είναι ένα παιχνίδι-άθλημα-χόμπυ, με το οποίο θα ασχολούμαστε μέχρι τα γεράματα. Δεν είναι ποδόσφαιρο που πάιζεις μέχρι τα 40 και μετά τέλος! Στα μεγάλα τουρνουά παίζουν 70-80 χρονών άνθρωποι και μπάινουν στους τελικούς.

Οπότε υπομονή, υπομονή και υπομονή! Μην πέφτετε με τα μούτρα. Μάθετε πρώτα το παιχνίδι και σιγά-σιγά ανεβαίνετε επίπεδο. Έχει χρήματα για όλους - μην γίνεστε εσείς τα κορόϊδα! Δείτε το πόκερ όπως σωστά λένε και οι άλλοι μακροπρόθεσμα και μην προσπαθείτε να τα κονομήσετε σε μια μέρα. Αυτό δεν γίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΕΡΔΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

ΛΟΙΠΟΝ... ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ 0.15/0.25 ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΟ ΜΕ 20 ΔΟΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΑ 30 ΔΟΛΑΡΙΑ Η ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΑ 5 ΔΟΛ.ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΝΙΚΗΦΟΡΕΣ ΜΕΡΕΣ

ΑΠΟ ΄ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΗΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΑΙΧΤΩΝ.

ΕΚΛΕΙΣΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΜΕ ΚΕΡΔΟΣ 230 ΔΟΛΑΡΙΑ.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΖΥΓΙΣΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΚΕΡ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟ.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΄΄ΣΥΝΑΘΛΗΤΕΣ΄΄.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Η διαχείριση των χρημάτων έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα γιατί μου άρεσε το παιχνίδι , πολύ γρήγορα όμως κέρδισα χρήματα που ποτέ δεν φαντάστηκα ότι μπορώ να κερδίσω από ένα παιχνίδι με χαρτιά ενώ κάθομαι στον υπολογιστή μου. Σιγά-σιγά χωρίς να το καταλάβω η μαγεία χάθηκε και το μόνο μου ενδιαφέρον ήταν πως να βελτιώσω το παιχνίδι μου και να μεγιστοποιήσω τα κέρδη μου. Ακόμα και η συμπαθητική 17'' οθόνη που είχα τόσο καιρό αντικαταστήθηκε από 2 θηρία των 21''.

Το πόκερ είναι παιχνίδι , αλλά είναι ένα "άρρωστο" παιχνίδι.

Υπάρχουν άτομα που ασχολούνται απο χόμπι και δεν κάνουν ποτέ move-up σε stakes για τους δικούς τους λόγους , υπάρχουν άτομα που παίζουν αυτό το τυχερό παιχνίδι γιατί... ποιό άλλο on-line παιχνίδι προσφέρει τόση συγκίνηση με ένα click ? Υπάρχουν άτομα που το έχουν κάνει δουλειά.

Όλα καλά είναι.

Το πού και πώς θα ξοδέψει τα χρήματα τα του ο καθένας είναι δική του επιλογή.

Εγώ προσωπικά προσπαθώ όσο μπορώ να λειτουργώ ψυχρά.

Η δουλειά μου είναι το πόκερ που σημαίνει άτι αυτό μου πληρώνει τους λογαριασμούς , αυτό βάζει βενζίνη στο αυτοκίνητο μου , αυτό πληρώνει τα ταξίδια μου και .. αγοράζει και δώρα στην κοπέλα μου..

Έτσι πρέπει να είμαι προσεκτικός με την διαχείριση των χρημάτων που θα διαθέσω για το πόκερ ( bankroll ).

Τον περισσότερο χρόνο μου σαν παίχτης τον έχω περάσει σε 1/2$nl τραπέζια και πάντα κρατούσα 100buy-ins κάνοντας cashout στο τέλος του μήνα οτιδήποτε πάνω από το αρχικό κεφάλαιο.

Γιατί 100buy-ins ? Γιατί το πόκερ είναι sick game. Όσοι παίζουν ώρες και βλέπουν το παιχνίδι με λίγο πιο "σοβαρό" μάτι ξέρουν ότι τα swings μπορεί να είναι μεγάλα και ότι οι ΑΣΣΟΙ δεν κερδίζουν πάντα. Το να ακολουθώ τον "κανόνα" των 20buy-ins είναι κάτι παραπάνω από επικίνδυνο γιατί πολύ απλά δεν θέλω μετά από 5-6 άσχημα sessions να κάνω move-down.

Πρόσφατα ασχολήθηκα με το 2/4$ και 3/6$ έπρεπε όμως να μειώσω των αριθμό των τραπεζιών που έπαιζα.

Τώρα που υπηρετώ την πατρίδα ( fish ! ) και δεν έχω την άνεση του σπιτιού μου και του υπολογιστή μου ( όπως και την κοπέλα μου για να την δέρνω μετά από τα bad beats ) παίζω αποκλειστικά 1/2$ 3-4 τραπέζια.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωστό και λάθος αφού ο καθένας κάνει κουμάντο το παιχνίδι του και τα χρήματά του.

Επειδή είμαι μικρός σε ηλικία και επειδή ασχολούμαι ελάχιστα με το πόκερ ( 1 χρόνο με το ζόρι ) οποιοδήποτε σχόλιο , συμβουλή , η ιδέα για την διαχείριση των χρημάτων κυρίως εκτός τραπεζιών θα ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη και θα την εκτιμούσα.

Bosio προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν κάθεσαι σε ένα τραπέζι είναι σχεδόν απαραίτητο να κανείς buy-in για όλο το ποσό. Επίσης με τον τρόπο που διαχειρίζεσαι τα χρήματα σου είναι πολύ πιθανό να κόβεις κέρδη από των εαυτό σου αφού δεν αποκλείεται και σε μεγαλύτερα stakes να είσαι winning player.

Όπως είπες τα σκέφτηκες όλα αυτά πριν αποφασίσεις απλά ένιωσα την "υποχρέωση" να στο πω γιατί έτσι σκεφτόμουν και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα.

Poliscas μην ξεχνάς ότι για να κάνεις move-up δεν χρειάζεσαι μόνο τα χρήματα αλλά και το ανάλογο skill αφού οι παίχτες που θα αντιμετωπίσεις είναι αρκετά καλύτεροι. Επίσης ακόμα και αν έχεις το skill είναι πολύ πιθανό να μην είσαι το ίδιο profitable στα νέα σου τραπέζια πράγμα που έχει να κάνει με το hourly rate σου. ( Η αναλογία χρημάτων που ρισκάρω + χρόνος που διαθέτω για να κερδίσω κάποιο Α πόσο να είναι καλύτερη από την αναλογία : χρήματα που ρισκάρω + χρόνο που διαθέτω για να κερδίσω κάποιο ποσό Β στο μεγαλύτερο επίπεδο.) Αυτό δεν σημαίνει ότι το ποσό Α είναι μεγαλύτερο από το ποσό Β απλά το hourly rate είναι μεγαλύτερο και άρα δεν κάνουμε το βήμα για το επόμενο επίπεδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...