Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

EΡΩΤΗΣΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ


baskont

Recommended Posts

θα ήθελα βοήθεια...

Εχω πρόβλημα στο να "τελειώνω" τα τουρνουά. Ενώ στα early και mid stages τα πάω καλά (ειδικά στην τακτική μου για να μπαίνω στα λεφτά είμαι ...υπερήφανος) ρε παιδιά ,εκεί στην 3η-4η θέση βραχυκυκλώνω. Ειδικά στα heads up για την 1η θέση (αν δεν τα έχω σκατώσει πιο πριν και έχω χαιρετήσει τρίτος), το ποσοστό μου ίσα να αγγιζει το 25-30%... Και γαμώτο, τα λεφτά εκεί είναι!.. Πενήντα πενήντα να το έκανα, θα είχα 40% μεγαλύτερο bankroll. Αλλο να παίρνεις 60$ και άλλο 100 (παίζω σε sit&go 3-5 τραπέζια, ή μικρά τουρνουά, μέχρι 60-70 παίκτες)!

Το πάω συντηρητικά, με μαδάνε τα blinds... Δυο-τρία συνεχόμενα να πας πάσο, πέφτει τα stack πολύ. Το πάω επιθετικά, πέφτω σε φύλλο, και αντίο... Και με σαφή υπεροχή να μπω σε heads up, πάνω από τις μισές φορές θα χάσω...

Εναν τύπο τον είχα παραδεχτεί! Μάλλον το είχε πάρει πρέφα ότι δεν έχω ψυχολογία σε heads up, και έκανε raise preflop συνεχώς, χωρίς εξαίρεση! Και όταν έμπαινα, κατευθείαν bet μέχρι τέλους!!! Με καθάρισε σε 10 χέρια...

Οποτε έχω επιχειρήσει να παίξω heads up σε ring game με έχουνε φάει ζωντανό!!!

Αν μπορεί κανείς να πει καμμιά ιδέα τακτικής σε heads up, θα του χρωστάω... Θα foldάρω τους άσσους μου όταν παίζουμε αντίπαλοι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για να καταθέσω και κάτι από τη δική μου εμπερία, ως αντίκρυσμα στην απάντηση που θα μου δώσετε :laugh: , θα ήθελα να συμβουλέψω μια παρατήρηση...

Το μεγαλύτερο value σε τουρνουα 40-50 συμμετεχόντων, από ένα μονό sit&go των 9-10 ατόμων, ή το διπλάσιο, αξίζει τον κόπο! Γιατι:

Αν παρατηρήσετε, τα τελικά τραπέζια στους 50 players(κοντά δηλαδή στα λεφτά, ή ήδη μέσα) κρίνονται στο επίπεδο όπου το big blind κυμαίνεται στα 750 με 1000 chips. Στα μονά sng, η τρίτη θέση που θα σε πληρώσει, άντε να κριθεί ένα level πιο κάτω. Είναι μικρή η διαφορά του κρίσιμου stage όσο κι αν οι παίκτες είναι πιο πολλοί και φαντάζει πιο δύσκολο να αποκλειστούν! Και αν τα καταφέρεις τελικά, θα πληρωθείς σαφώς μεγαλύτερο έπαθλο! ΠΧ.

Επαιξα δύο ταυτόχρονα, στο ένα ξεκινήσαμε 45 παίκτες στο άλλο 27, normal timer. Κάποια στιγμή κοιτάζω στο μεγάλο είχαμε μείνει 18, κοιτάζω στο μικρό, ήμασταν 15! Στο μεγάλο θα πληρώνονταν 7, στο μικρό 4! Και το έπαθλο ήταν φυσικά μεγαλύτερο... Η αναλογία χρόνου, τιμητικών θέσεων και επάθλου είναι σαφώς υπέρ των μεγαλύτερων τουρνουά έναντι στα μικρότερα...

Το μόνο πλεονέκτημα του μονού sng είναι ότι αν αποκλειστεί κάποιος, δε σου'ρχεται άλλος από άλλο τραπέζι και μειώνονται τα φύλλα που θα ανταγωνιστείς. Ομως και πάλι, όταν θα φτάσει το κρίσιμο σημείο, άντε να διαχειρίζεσαι blinds ένα level πιο κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) prepei na paizoume mazi....esy stin arxi ego sto telos:)))

Exo provlima stin arxi panta......sto heads up...... xano to poli 2-3 sta 10.....

simbouli...... den yparxei... ektos kai an exes tin eykairia kai ftasete sto showdown 2-3 fores na deis me ti fila kai ti raise se kanei o allos sto preflop gia na ton diavaseis:) kapos etsi...... kai sto heads up mpaino me opoiodipote metrio fylo me logiko raise panta apo antipalo...... kai synifos logiko einai chek-raise..... den ksero ti allo na po...... den yparxoun stantar katastaseis.....kathe antipalos einai diaforetikos kai antimetopizetai me diaforetiko tropo....... GL:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτός είναι κι ένας άλλος λόγος που δε μ'αρεσουν τα τουρνουά. Όταν φτάσεις να παίζεις με μικρά στακ (στο late stage) τότε μειώνεται η υπεροχή σου σε σχέση με τους αντιπάλους σε αντιθεση με όταν παίζετε και οι δυο με μεγαλα στακς, οπότε εκεί ο καλύτερος παίκτης έχει σημαντικό πλεονέκτημα

Όταν λοιπόν φτασεις στην τελική φάση και τα στακς είναι μέτρια ή μικρά τότε το παιχνίδι είναι καθαρά θέμα μαθηματικών. Και τα μαθηματικά λένε ότι πρέπει να παίζεις ΠΟΛΥ επιθετικά αλλά και να αμύνεσαι πολύ ανοικτά. Αυτή είναι η τακτική απέναντι σ'ενα παίκτη που παίζει τέλεια. Προφανώς η "δουλειά" σου θα είναι να βρεις ποιοι αντίπαλοι σου δεν παίζουν τέλεια και να εκμεταλευθείς αυτόν που παίζει πολύ σφικτά (κλέψε τα blind του - υποχωρησε όταν δείχνει δυναμη κλπ) αλλά και αυτόν που παίζει πολύ χαλαρά.

Επίσης αυτό το είδος παιχνιδιού έχει μεγάλο στατιστικό variance. Ουσιαστικά παίζεις κορώνα-γραμμάτα έχοντας ελαφρά υπεροχή οπότε λογικό είναι ότι είναι πιθανό για μεγάλο χρονικό διάστημα να παίζεις τέλεια και να μη βλεπεις λεφτά.

Στο ζουμί όμως: Ποια είναι η μαθηματική τεχνική παιξίματος; Αρκετά μεγάλο θέμα. Προσωπικά δεν το κατέχω αρκετά αλλά σε παραπέμπω στα βιβλια του Harrington για αρχή. Κι όποιος πει ότι τα βιβλια είναι αχρηστα, ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα - γελάω μαζί του και λυπάμαι τα λεφτά που θα χάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα, δηλαδή να μπαίνω εύκολα στα χρήματα, να φτάνω heads up αλλά στο τέλος να βγαίνω 2ος. Αυτό που έκανα εγώ και άρχισα να κερδίζω τουρνουά απο το να βλέπω δεύτερες θέσεις ήταν το να ποντάρω εγώ πρώτος. Με οποιοδήποτε φύλλο. Ετσι έφερνα τον αντίπαλο στη θέση του να υποθέσει τι έχω και να πληρώσει για να δεί φλοπς.

:As :Ad

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Ουσιαστικά παίζεις κορώνα-γραμμάτα

Kapos etsi to orizo kai ego. Otan ftaso heads-up paizo poli epithetika..kai prospatho na kano ton allon na "mazeutei" kai na exo ego tin protovoulia ton kiniseon. Kai episis se kathe flop an vro epafi sinithos paizo mexri telous,alla edo den mporeis na eisai kai apolitos kathos ola einai analoga tin partida...an vro diladi 2 kato kai exi A K J 10 den tha sinexiso...:D kathos sinithos ena xeri sou kostizei olo to stack se ekeino to simeio tou paixnidiou. prospatho na kano pagides me kanena xroma i straight pou tha erthei oste na ton telioso ekei. Alla apo ekei kai pera einai to styl pou diamorfonei o kathenas.Ego genika eimai tight paixtis alla ekei ginomai poli aggresive.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η στρατηγική τελικά μπορεί να αποτελέσει ενδιαφέρον θέμα με συμμετοχή. Τις τελευταίες μέρες βλέπω μια κίνηση στο forum και πραγματικά με κάνει χαρούμενο (ούτε δικό μου να ήταν!!)...

Στο θέμα μας τώρα:

Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής. Δεν αποδίδει μέχρι στιγμής, ίσως όμως έχω πέσει στο διάστημα που τα μαθηματικά λειτουργούν εις βάρος μου.

Το πρώτο πράγμα που θα κάνω σε ένα τελικό τραπέζι είναι να μαζεύω πληροφορίες για τοους αντιπάλους. Με τι φύλλα έκαναν raise preflop, κυρίως από ποιά θέση! Ξεχωρίζω τους aggresive από τους tight και φτιάχνω notes. H εφαρμογή των notes ειλικρινά με έχει βοηθήσει πολύ και έχει βελτιώσει κατα πολύ το παιχνίδι μου. Αυτός που πάιζει τη θέση του είναι έμπειρος παίκτης, χωρίς αμφιβολία, αλλά ακόμη και η πληροφορία αυτή μου δίνει την ευκαιρία να του κλέψω το παιχνίδι του όταν κρίνω ότι έχω ελαφρά πιο δυνατό φύλλο και να του γυρίσω την τακτική boomerang. Ο φόβος απέναντι στον "καλό" μόνο κακό μπορεί να σου κάνει... Ολοι από την ίδια τράπουλα παίρνουμε φύλλα, μάγος δεν είναι κανείς...

Φτάνουμε λοιπόν 4 στο τραπέζι. Με τα blinds τόσο ψηλά, το φύλλο ίσως δεν έχει και τόση σημασία, όσο το να μετρήσεις τον αντίπαλο και να κλέψεις binds ή να προστατεύσεις το δικό σου με το κατάλληλο ποντάρισμα. Φυσικά πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να πέσεις σε φύλλο ή να ταιριάξουν κουτί τα φύλλα του άλλου στο flop. Eκεί λοιπόν μπαίνουν τα μαθηματικά... Οι πιθανότητες...

Εχω το κακό να είμαι αρκετά tight. Οσο κι αν αυτό λειτουργεί θετικά στα early stages, σε αυτό το σημείο είναι μειονέκτημα. Προσπαθώ να κρατηθώ, αυτό είναι το λάθος μου. Το έχω αναγνωρίσει, αλλά την κρίσιμη στιγμη θα κάνω κλικ στο fold, ενώ θέλει θράσος, ειδικά στα heads up...

Από τη στιγμή που επισημαίνεις το λάθος σου όμως, μέχρι να εφαρμόσεις τη "θεραπεία", περνάει κάποιο διάστημα, γιατί ουσιαστικά το πόκερ είναι παιχνίδι προσαρμογής της ιδιοσυγκρασίας σου στα μαθηματικά...

Δηλαδή, ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...