Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

4 μέρες σερί στο Λουτράκι - Μέρος Α


nnikolaou33

Recommended Posts

** Σε αυτό το θέμα γίνεται σχολιασμός του άρθρου: 4 μέρες σερί στο Λουτράκι - Μέρος Α **

oxi mono exeis apisteytes gnoseis gia to athlima alla exeis kai apisteyto xioumor,exo akousei toses saxlamares apo diaforous edo mesa pou otan diavazo arthro sou nomizo pos einai enas logos pou eimai melos tou pokerland!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιες παρατηρήσεις επί του άρθρου, καλοπροαίρετα ,από κάποιον άσχετο στο online poker και αρκετά καλό στην πόκα...

-Όντως το παιχνίδι είναι πολύ διαφορετικό από την πόκα που παίζουμε και η οποία φθίνει σιγά σιγά (δεν παίζω ποτέ σε λέσχες).

-Οι εντυπώσεις του φίλου χαρακτηρίζονται από μία ελαφρά ειρωνεία/περιπαικτικότητα προς τους υπόλοιπους "αρχάριους","ποκαδόρους","νεολαία που παίζει online "κλπ.Φίλε,σου υπενθυμίζω ότι κανείς δε γεννήθηκε "καθηγητής" στα χαρτιά και πολύ περισσότερο κριτής των υπολοίπων.Αν θεωρείς ότι η πολύχρονη (?) πείρα σου,αυτόματα σε κάνει και ανώτερό μας,πλανάσαι πλάνην οικτράν, καθότι η υπερβολική αυτοπεποίθηση εγκυμονεί κινδύνους.Δε θα κάτσω να αναλύσω το σκεπτικό που ποντάρεις,άλλωστε ο καθένας έχει το παίξιμό του,αλλά το παράδειγμά σου με τους δύο ΚΚ είναι φανερώνει υπερφίαλο παίξιμο.Κριτικάρεις τον προηγούμενο που έκανε raise 100 με Α-Α, «για να μη μπουν πολλοί» κι εσύ βάζεις 80!Δηλαδή στο εικοσάρικο κολλήσαμε?Και από που και ως που,εσύ γνωρίζεις ότι στο φλοπ/turn/river θα έρθει Κ και ποντάρεις τόσα?Αν έχεις μαντικές ικανότητες πάω πάσο,αλλά εδώ παίζουμε χαρτιά και όχι μπαρμπούτσαλα..Δικαίωμά σου βέβαια να κάνεις και all-in γι'αυτό και δεν το συνεχίζω.

-Κριτικάρεις το ότι μπαινουν οι παίκτες με 2-3,3-5 κλπ και κυνηγάνε την κέντα.Που ξέρεις εσύ τι θα πέσει στο φλοπ?Μόνο με τα καλά φύλλα θα μπαινουμε δηλαδή?και τι ρισκάρεις?για να δεις τρία φύλλα,στο 90% των χεριών σε αυτή τη φάση στο Λουτράκι, το φλοπ ανοίγει με το ΒΒ,4 ευρώ δηλαδή.Να μην το δούμε?Η θα "παντρευτούμε τα ΑΑ,ΑΚ κλπ για να μπαίνουμε?ξέρεις πόσες φορές "έκαψα" ΑΑ γιατί το φλοπ ήταν μικρό,πχ 7-8-9?Τι να κάνω,να κυνηγάω τον άσσο όταν ο "άσχετος" κατ'εσέ έχει 5-6 και με πάει "κούρσα"?Η να "χτυπήσω" all-in pre flop και να πάρω το ποτ από 2-3?Τέλος πάντων παρασύρομαι σε κριτική και τρόπους παιχνιδιού και σέβομαι ότι ο καθένας έχει το παίξιμό του και τον τρόπο του,αλλά "Μουτζαχεντίν" και "Καμικάζι" υπάρχουν παντού... Να σέβεσαι και το παίξιμο των "αρχάριων" στο live εδώ γιατί δεν έχουμε όλοι τα μέσα/δυνατότητες/χρόνο να πηγαίνουμε στα Σκοπία ή όπου αλλού να παίζουμε.Τώρα το μαθαίνουμε και θα δεχτούμε τις παρατηρήσεις σου,αρκεί να είναι καλοπροαίρετες και χωρίς δόσεις ειρωνείας.

-Κριτικάρεις τους όρους που χρησιμοποιούμε,"ρελάνς" ,"δικαίωμα" κλπ.Δεν μας καταλαβαίνεις?Δε μιλάς ελληνικά ή δεν ξέρεις τους όρους της πόκας?Χρειαζόμαστε χρόνο να συνηθίσουμε την αγγλική ορολογία και τους διαφορετικούς κανόνες.Δεν είδα όμως πουθενά να αναφέρεις το ΑΚΡΩΣ ΠΑΡΑΠΕΙΣΤΙΚΟ "Δικαίωμα" και μετά "ALL-IN",που απαγορεύεται δια ροπάλου στην πόκα,ισχύει όμως κανονικά εδώ..

-Λές για την αναμονή..10 τραπέζια όλα κι όλα,4-5 στο 2/4 και πάς 11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ???Τι περίμενες δηλαδή να σου έχουν και ρεζερβέ θέση??Εγώ πάω Σάββατα 10-11 το πρωί,κάθομαι ΑΜΕΣΩΣ,παίζω ένα 7ωρο και φεύγω..Αν θες να παίξεις ήσυχα και χωρίς βαβούρα θα πας το πρωί,θα πιεις και το καφεδάκι σου και όλα καλά.

Τέλος ,θα χαρώ να κάτσουμε μαζί σε κάποιο τραπέζι στο Λουτράκι και ειλικρινά θα προσπαθήσω να μάθω από σένα.

Φιλικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που κυριως moy φαινεται σωστο ειναι ότι όταν καζινιάρης ποκερας κανει reraise πετάς και χρώμα σε διπλωμένο board. Ακόμα συλλεγω info για την βελτιστη αντιμετώπισή τους. Αλλά κατα τάλλα βαρας για value τοπ pair και πάνω, αλλά σε αντίσταση τα muckareis, ειναι πολύ straightforward νομίζω...διόρθωσέ με αν κάνω λάθος...

Για να τους βάλεις σε range ούτε λόγος βέβαια....λολ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ADMIRAL έγραψε:

.Κριτικάρεις τον προηγούμενο που έκανε raise 100 με Α-Α, «για να μη μπουν πολλοί» κι εσύ βάζεις 80!Δηλαδή στο εικοσάρικο κολλήσαμε?Και από που και ως που,εσύ γνωρίζεις ότι στο φλοπ/turn/river θα έρθει Κ και ποντάρεις τόσα?Αν έχεις μαντικές ικανότητες πάω πάσο,αλλά εδώ παίζουμε χαρτιά και όχι μπαρμπούτσαλα..

-Κριτικάρεις το ότι μπαινουν οι παίκτες με 2-3,3-5 κλπ και κυνηγάνε την κέντα.Που ξέρεις εσύ τι θα πέσει στο φλοπ?Μόνο με τα καλά φύλλα θα μπαινουμε δηλαδή?και τι ρισκάρεις?για να δεις τρία φύλλα,στο 90% των χεριών σε αυτή τη φάση στο Λουτράκι, το φλοπ ανοίγει με το ΒΒ,4 ευρώ δηλαδή.Να μην το δούμε?Η θα "παντρευτούμε τα ΑΑ,ΑΚ κλπ για να μπαίνουμε?ξέρεις πόσες φορές "έκαψα" ΑΑ γιατί το φλοπ ήταν μικρό,πχ 7-8-9?Τι να κάνω,να κυνηγάω τον άσσο όταν ο "άσχετος" κατ'εσέ έχει 5-6 και με πάει "κούρσα"?Η να "χτυπήσω" all-in pre flop και να πάρω το ποτ από 2-3?

poker is gettin' tougher

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε ADMIRAL στο μονο που διαφωνω με τις παρατηρησεις σου ειναι στο οτι δεν υπαrχει κανενας λογος να τον ενημερωνεις για τα λαθη του.

Αστον να νομιζει οτι ειναι 'καθηγητης' και να βαζει 80 ευρω με ΚΚ

χωρις να εχει δει flop.μη χαλας την πιατσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pkr έγραψε:

φιλε admiral απλα μια παρατηρηση. τα 80 ειναι 3 bet μετα απο το raise στο εικοσαρικο. διαφορετικο απο τους ασσους.

εντελως φιλικα.

kai ti na leei??? eides kanenan rhga sto flop gia na valei tosa polla?mn leme k oti na'nai... :D :D :D

prin anoiksoun ta prwta 3 dn kanoume raise.nomos.p ksereis esy ti tha anoiksei k kaneis raise???superuser?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρίμα που δεν μπορώ να παίξω Λουτράκι... :laugh: :laugh: :laugh:

*όχι για 2 χρόνια (που έλεγε και ο Καματάκης) τουλάχιστον 5 χρόνια για να σταματήσει να κόβει χρήμα η μηχανή :laugh: ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

solipsistis έγραψε:

eimai kathara se admiral uperarrwsto...vaneis 80 me rigades pou ksereis tha vgei rigas?terastia ola ta logia tou...mallon tarifas..

Αν αναφέρεσαι σε μένα κανε μου σε παρακαλώ μια μετάφραση γιατι σας χάνω ρε παιδιά με την ορολογία σας...."admiral uperarrwsto" και "mallon tarifas.." ???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

clansman έγραψε:

φιλε ADMIRAL στο μονο που διαφωνω με τις παρατηρησεις σου ειναι στο οτι δεν υπαrχει κανενας λογος να τον ενημερωνεις για τα λαθη του.

Αστον να νομιζει οτι ειναι 'καθηγητης' και να βαζει 80 ευρω με ΚΚ

χωρις να εχει δει flop.μη χαλας την πιατσα..

Φίλε δικιο έχεις αλλά ...δεν μπορώ ρε γμτ..θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε liondani να θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς δηλαδή που δεν μπορεία να παίξεις....κάνε όμως λίγο υπομονή, σε λίγο ακολουθεί Πάρνηθα και Ρίο... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ADMIRAL έγραψε:

Φίλε liondani να θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς δηλαδή που δεν μπορεία να παίξεις....κάνε όμως λίγο υπομονή, σε λίγο ακολουθεί Πάρνηθα και Ρίο... :):)

...πιθανόν να είμαι από τους ποιο τυχερούς για αυτόν ακριβώς τον λόγο... (ότι δεν επιτρέπεται να παίξω) :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pkr έγραψε:

φιλε admiral απλα μια παρατηρηση. τα 80 ειναι 3 bet μετα απο το raise στο εικοσαρικο. διαφορετικο απο τους ασσους.

εντελως φιλικα.

Dn einai 3bet file mou...Einai kontra relans.Ama dn anoiksei i prwti mpompa ola ta fylla paizoune eksisou.Dld 3aria k 4ria dn exei i trapoula?Molis dn anoiksei K stin prwti mpompa ti 8a dilwseis baskont?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpilias έγραψε:

Dn einai 3bet file mou...Einai kontra relans.Ama dn anoiksei i prwti mpompa ola ta fylla paizoune eksisou.Dld 3aria k 4ria dn exei i trapoula?Molis dn anoiksei K stin prwti mpompa ti 8a dilwseis baskont?

Δικαίωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baskont έγραψε:

mpilias έγραψε:
Dn einai 3bet file mou...Einai kontra relans.Ama dn anoiksei i prwti mpompa ola ta fylla paizoune eksisou.Dld 3aria k 4ria dn exei i trapoula?Molis dn anoiksei K stin prwti mpompa ti 8a dilwseis baskont?

Δικαίωμα![/quote:1dot71zs]

me dwsi humour Baskont kai se parafrasi enos allou dikou sou post "To nou sou Remali"!!!! :)

Oson afora file mou mpilia to na limbareis 3aria kai 4aria einai logiko. To na kanei Call omos meta apo raise kai reraise preflop afto einai tzogos kai prosopika o tzogos den mou aresei.

Filika

Mike

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδιά καλησπέρα. παρακολουθώ το site πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω.

Βρέθηκα και εγώ μια βόλτα στο Λουτράκι και θέλω να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις, ειδικά προς τον φίλο ADMIRAL που ελπίζω να δεχτεί ότι είναι καλοπροαίρετες.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι από τους παίχτες που παίζουν πόκα είναι ότι το παιχνίδι δεν είναι πόκα, ούτε καν κούκος μονός και συνεπώς έχει άλλους κανόνες. Μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδιοι, συνεπώς θα πρέπει γρήγορα να καταλάβεις ότι αυτός που παίζει έχει ένα έστω και ελάχιστο πλεονέκτημα εις βάρος σου. Λες ότι θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις (δεν αμφισβητώ το πόσο καλός μπορεί να είσαι). Μα δεν παίζεις πόκα για να λες ότι οι άλλοι παίζουν στραβά. Είναι σαν να είσαι εξπέρ στην κολιτσίνα και να πηγαίνεις να παίζεις δηλωτή, νομίζοντας ότι και εκεί είσαι εξπέρ. Ή να είσαι άσσος στις πόρτες και να νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις εξίσου και στο πλακωτό επειδί και αυτό τάβλι είναι. Δυστυχώς για σένα εσύ έχεις μπει στα χωράφια τους, άρα εσύ πρέπει να επανεξετάσεις το παιχνίδι σου και όχι αυτοί το δικό τους. Εσύ θα πρέπει να μάθεις τις ορολογίες τους και όχι αυτοί τις δικές σου. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις αυτό, τόσο πιο καλά θα καταλάβεις και το πως παίζουν και θα μπορέσεις να σηκώσεις την μπάνκα.

Ένα απλό παραδειγμα να εξηγήσω τα παραπάνω. Είδα παίχτες που δεν ήξεραν ότι το χρώμα χάνει από το full house ή νόμιζαν ότι η κέντα χάνει από την απλή τριπλή. Ακόμα χειρότερα παίχτη που νόμιζε ότι υποχρεωτικά πρέπει να χρησιμοποιήσει και τα δύο του φύλλα. Ή παίχτη που ζήτησε δικαίωμα και νόμιζε ότι θα μιλήσουν οι υπόλοιποι και μετά θα μιλήσει και αυτός!!! Πρόκειται για άγνοια κανονισμών που μπορεί να έχει μοιραία αποτελέσματα για τον ίδιο.

Σε παραξενεύει που κάποιος ζήτησε δικαίωμα και μετά πήγε ρέστα. Ωστόσο αυτό είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στο παιχνίδι, ενώ αντίστοιχα κάποια άλλα που είναι λογικά στον κούκο εδώ δεν είναι. Μην προσπαθείς να μπεις σε διαδικασία σύγκρισης, γιατί πολύ απλά είναι ανούσιο. θα ναι σαν να ζητάς να δώσει φάουλ ο διαιτητής στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο επειδή ο παίχτης έπιασε την μπάλα με τα χέρια.

Ειλικρινά δεν τα γράφω όλα αυτά για να στην πω. Τα γράφω επειδή όσοι παίζουμε χαρτιά είμαστε εγωιστές κι εδώ ο πληγωμένος εγωισμός μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

Τώρα όσον αφορά τα τραπέζια, τουλάχιστο τα 2-4 είναι ότι πιο passive έχω δει. Η χαρά του limp. Νομίζω και θέλω να ακούσω γνώμες για αυτό ότι επιτρέπει πάρα πολύ το παίξιμο suited connectors ή small pairs ακόμα και από αρχικές θέσεις, καθώς σπάνια θα δεχτείς raise από κάποιον έχοντας υπέρ σου τις πιθανότητες να χτυπήσεις κάτι καλό.

Δύο τελευταίες παρατηρήσεις. Δεν έχω παίξει αλλού Live αλλά νομίζω ότι η αίθουσα είναι καταπληκτική ακόμα και σε σχέση με άλλες που έχω δει σε φωτογραφίες, οι dealers μαθαίνουν αρκετά γρήγορα, ιδίως αυτοί που το γουστάρουν ως παιχνίδι και γενικά όλοι οι παίχτες πολύ ευγενικοί (ακόμα και σε bad beat) κάτι που ομολογώ με φόβιζε. Το μόνο μου παράπονο, (που και ο kasspav έχει εντοπίσει) είναι ότι δεν μπορείς να πας με την κοπέλα σου, καθώς δε γίνεται να σε βλέπει. Νομίζω ότι πρεπει με κάποιο τρόπο να φτιαχτεί ενός είδους rail, όχι μόνο για τους επισκέπτες αλλά ακόμα και για εμάς που θέλουμε να παρατηρούμε καλύτερους παίχτες και να μαθαίνουμε.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

panos1978 έγραψε:

παιδιά καλησπέρα. παρακολουθώ το site πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω.

Βρέθηκα και εγώ μια βόλτα στο Λουτράκι και θέλω να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις, ειδικά προς τον φίλο ADMIRAL που ελπίζω να δεχτεί ότι είναι καλοπροαίρετες.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι από τους παίχτες που παίζουν πόκα είναι ότι το παιχνίδι δεν είναι πόκα, ούτε καν κούκος μονός και συνεπώς έχει άλλους κανόνες. Μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδιοι, συνεπώς θα πρέπει γρήγορα να καταλάβεις ότι αυτός που παίζει έχει ένα έστω και ελάχιστο πλεονέκτημα εις βάρος σου. Λες ότι θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις (δεν αμφισβητώ το πόσο καλός μπορεί να είσαι). Μα δεν παίζεις πόκα για να λες ότι οι άλλοι παίζουν στραβά. Είναι σαν να είσαι εξπέρ στην κολιτσίνα και να πηγαίνεις να παίζεις δηλωτή, νομίζοντας ότι και εκεί είσαι εξπέρ. Ή να είσαι άσσος στις πόρτες και να νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις εξίσου και στο πλακωτό επειδί και αυτό τάβλι είναι. Δυστυχώς για σένα εσύ έχεις μπει στα χωράφια τους, άρα εσύ πρέπει να επανεξετάσεις το παιχνίδι σου και όχι αυτοί το δικό τους. Εσύ θα πρέπει να μάθεις τις ορολογίες τους και όχι αυτοί τις δικές σου. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις αυτό, τόσο πιο καλά θα καταλάβεις και το πως παίζουν και θα μπορέσεις να σηκώσεις την μπάνκα.

Ένα απλό παραδειγμα να εξηγήσω τα παραπάνω. Είδα παίχτες που δεν ήξεραν ότι το χρώμα χάνει από το full house ή νόμιζαν ότι η κέντα χάνει από την απλή τριπλή. Ακόμα χειρότερα παίχτη που νόμιζε ότι υποχρεωτικά πρέπει να χρησιμοποιήσει και τα δύο του φύλλα. Ή παίχτη που ζήτησε δικαίωμα και νόμιζε ότι θα μιλήσουν οι υπόλοιποι και μετά θα μιλήσει και αυτός!!! Πρόκειται για άγνοια κανονισμών που μπορεί να έχει μοιραία αποτελέσματα για τον ίδιο.

Σε παραξενεύει που κάποιος ζήτησε δικαίωμα και μετά πήγε ρέστα. Ωστόσο αυτό είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στο παιχνίδι, ενώ αντίστοιχα κάποια άλλα που είναι λογικά στον κούκο εδώ δεν είναι. Μην προσπαθείς να μπεις σε διαδικασία σύγκρισης, γιατί πολύ απλά είναι ανούσιο. θα ναι σαν να ζητάς να δώσει φάουλ ο διαιτητής στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο επειδή ο παίχτης έπιασε την μπάλα με τα χέρια.

Ειλικρινά δεν τα γράφω όλα αυτά για να στην πω. Τα γράφω επειδή όσοι παίζουμε χαρτιά είμαστε εγωιστές κι εδώ ο πληγωμένος εγωισμός μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

Τώρα όσον αφορά τα τραπέζια, τουλάχιστο τα 2-4 είναι ότι πιο passive έχω δει. Η χαρά του limp. Νομίζω και θέλω να ακούσω γνώμες για αυτό ότι επιτρέπει πάρα πολύ το παίξιμο suited connectors ή small pairs ακόμα και από αρχικές θέσεις, καθώς σπάνια θα δεχτείς raise από κάποιον έχοντας υπέρ σου τις πιθανότητες να χτυπήσεις κάτι καλό.

Δύο τελευταίες παρατηρήσεις. Δεν έχω παίξει αλλού Live αλλά νομίζω ότι η αίθουσα είναι καταπληκτική ακόμα και σε σχέση με άλλες που έχω δει σε φωτογραφίες, οι dealers μαθαίνουν αρκετά γρήγορα, ιδίως αυτοί που το γουστάρουν ως παιχνίδι και γενικά όλοι οι παίχτες πολύ ευγενικοί (ακόμα και σε bad beat) κάτι που ομολογώ με φόβιζε. Το μόνο μου παράπονο, (που και ο kasspav έχει εντοπίσει) είναι ότι δεν μπορείς να πας με την κοπέλα σου, καθώς δε γίνεται να σε βλέπει. Νομίζω ότι πρεπει με κάποιο τρόπο να φτιαχτεί ενός είδους rail, όχι μόνο για τους επισκέπτες αλλά ακόμα και για εμάς που θέλουμε να παρατηρούμε καλύτερους παίχτες και να μαθαίνουμε.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα

Α, και κάτι που ξέχασα, για να δεις ότι δεν θέλω να είμαι εχθρικός απέναντί σου. Εσύ και όσοι παίζουν πόκα έχετε ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με όσους παίζουν στο internet. Μπορείτε πιο εύκολα να συγκρατείτε τις δικές σας εκφράσεις και να ψυγολογείτε τον άλλο από τις κινήσεις του. Εκμεταλευτείτε το!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

panos1978 έγραψε:

παιδιά καλησπέρα. παρακολουθώ το site πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω.

Βρέθηκα και εγώ μια βόλτα στο Λουτράκι και θέλω να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις, ειδικά προς τον φίλο ADMIRAL που ελπίζω να δεχτεί ότι είναι καλοπροαίρετες.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι από τους παίχτες που παίζουν πόκα είναι ότι το παιχνίδι δεν είναι πόκα, ούτε καν κούκος μονός και συνεπώς έχει άλλους κανόνες. Μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδιοι, συνεπώς θα πρέπει γρήγορα να καταλάβεις ότι αυτός που παίζει έχει ένα έστω και ελάχιστο πλεονέκτημα εις βάρος σου. Λες ότι θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις (δεν αμφισβητώ το πόσο καλός μπορεί να είσαι). Μα δεν παίζεις πόκα για να λες ότι οι άλλοι παίζουν στραβά. Είναι σαν να είσαι εξπέρ στην κολιτσίνα και να πηγαίνεις να παίζεις δηλωτή, νομίζοντας ότι και εκεί είσαι εξπέρ. Ή να είσαι άσσος στις πόρτες και να νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις εξίσου και στο πλακωτό επειδί και αυτό τάβλι είναι. Δυστυχώς για σένα εσύ έχεις μπει στα χωράφια τους, άρα εσύ πρέπει να επανεξετάσεις το παιχνίδι σου και όχι αυτοί το δικό τους. Εσύ θα πρέπει να μάθεις τις ορολογίες τους και όχι αυτοί τις δικές σου. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις αυτό, τόσο πιο καλά θα καταλάβεις και το πως παίζουν και θα μπορέσεις να σηκώσεις την μπάνκα.

Ένα απλό παραδειγμα να εξηγήσω τα παραπάνω. Είδα παίχτες που δεν ήξεραν ότι το χρώμα χάνει από το full house ή νόμιζαν ότι η κέντα χάνει από την απλή τριπλή. Ακόμα χειρότερα παίχτη που νόμιζε ότι υποχρεωτικά πρέπει να χρησιμοποιήσει και τα δύο του φύλλα. Ή παίχτη που ζήτησε δικαίωμα και νόμιζε ότι θα μιλήσουν οι υπόλοιποι και μετά θα μιλήσει και αυτός!!! Πρόκειται για άγνοια κανονισμών που μπορεί να έχει μοιραία αποτελέσματα για τον ίδιο.

Σε παραξενεύει που κάποιος ζήτησε δικαίωμα και μετά πήγε ρέστα. Ωστόσο αυτό είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στο παιχνίδι, ενώ αντίστοιχα κάποια άλλα που είναι λογικά στον κούκο εδώ δεν είναι. Μην προσπαθείς να μπεις σε διαδικασία σύγκρισης, γιατί πολύ απλά είναι ανούσιο. θα ναι σαν να ζητάς να δώσει φάουλ ο διαιτητής στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο επειδή ο παίχτης έπιασε την μπάλα με τα χέρια.

Ειλικρινά δεν τα γράφω όλα αυτά για να στην πω. Τα γράφω επειδή όσοι παίζουμε χαρτιά είμαστε εγωιστές κι εδώ ο πληγωμένος εγωισμός μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

Τώρα όσον αφορά τα τραπέζια, τουλάχιστο τα 2-4 είναι ότι πιο passive έχω δει. Η χαρά του limp. Νομίζω και θέλω να ακούσω γνώμες για αυτό ότι επιτρέπει πάρα πολύ το παίξιμο suited connectors ή small pairs ακόμα και από αρχικές θέσεις, καθώς σπάνια θα δεχτείς raise από κάποιον έχοντας υπέρ σου τις πιθανότητες να χτυπήσεις κάτι καλό.

Δύο τελευταίες παρατηρήσεις. Δεν έχω παίξει αλλού Live αλλά νομίζω ότι η αίθουσα είναι καταπληκτική ακόμα και σε σχέση με άλλες που έχω δει σε φωτογραφίες, οι dealers μαθαίνουν αρκετά γρήγορα, ιδίως αυτοί που το γουστάρουν ως παιχνίδι και γενικά όλοι οι παίχτες πολύ ευγενικοί (ακόμα και σε bad beat) κάτι που ομολογώ με φόβιζε. Το μόνο μου παράπονο, (που και ο kasspav έχει εντοπίσει) είναι ότι δεν μπορείς να πας με την κοπέλα σου, καθώς δε γίνεται να σε βλέπει. Νομίζω ότι πρεπει με κάποιο τρόπο να φτιαχτεί ενός είδους rail, όχι μόνο για τους επισκέπτες αλλά ακόμα και για εμάς που θέλουμε να παρατηρούμε καλύτερους παίχτες και να μαθαίνουμε.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα

Καθόλου δεν κούρασες κι ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου φίλε.Φυσικά και είναι διαφορετικό το παιχνίδι και αυτά που λες συνέβησαν και μπροστά μου.Απλά δεν αντέχω την ισοπέδωση που παρατηρείται από κάποιους πιο έμπειρους από μένα στο παιχνίδι αυτό.Δε γεννηθήκαμε ρε παιδια χαρτοπαίκτες,γίναμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baskont έγραψε:

mpilias έγραψε:
Dn einai 3bet file mou...Einai kontra relans.Ama dn anoiksei i prwti mpompa ola ta fylla paizoune eksisou.Dld 3aria k 4ria dn exei i trapoula?Molis dn anoiksei K stin prwti mpompa ti 8a dilwseis baskont?

Δικαίωμα![/quote:2z4aehns]

ή ρίξε μια κόντρα ρελάνς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai i kaniota fthini tsampa pedia mono 5% me cap 3bb pou den xrisimopiite oute se mia stis 10 pases.

Kathari listia diladi 5% an ine dinaton !!!!

aplos to pexnidi ine poli efkolo kai akoma kai to 5% kerdizete efkola apo kalo pekti ALLA GIA POSO?

OXI PARAPANO APO 6 MINES ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ADMIRAL

Αυτά κάνεις φίλε μου, λες τα μυστικά και προβλέπω ότι το Σάββατο στις 11 θα έχει τεράστια λίστα αναμονής στο 2/4

@clansman

Και εσύ φίλε μου την ίδια ώρα πας;

@kamikazi

Σε βλέπω φθινόπωρο στο Λουτράκι, χειμώνα στο Βουνό και καλοκαίρι στο Ρίο. Not bad.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...