Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΤΑ 500 ΕΥΡΩ, Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.........


Recommended Posts

Θα ξεκινήσω με το βασικό κανόνα του χαρτοπαιγνίου: τα χαρτιά είναι δημιούργημα του διαβόλου. Είναι και αυτό το ξέρουν και οι κότες. Διαφορετικά δεν μπορεί να εξηγηθεί, όταν κάποιος δεν μπορεί με τίποτα αν δεν κάτσει σε ένα τραπέζι να ποντάρει, να μπλοφάρει και να ευχαριστηθεί……όταν εκτός από χρήματα θες να ποντάρεις ακόμα και το σκύλο σου.

Το έζησα και αυτό σε ένα σε ένα φιλικό ερασιτεχνικό τραπέζι poker που δεν είχε όμως να ζηλέψει τίποτα από ένα κανονικό τραπέζι……μέχρι και dealer είχαμε την οικοδέσποινα, Μαρία στο όνομα. Ο άντρας της Χάρης (κλασσικός τζογαδόρος, φαντασμένος γνώστης του poker και υπέρμετρα φαλλοκράτης……αδερφός του άντρα μου) θέτει τους κανόνες του παιχνιδιού. Είμαστε 10 άτομα από 50 ευρώ ο καθένας, χωρίς δυνατότητα rebuy και στις 3 το παιχνίδι τελειώνει. Όποιος κερδίζει μέχρι τότε κερδίζει.

Περασμένες μία και το τραπέζι των δέκα ατόμων ολοένα μικραίνει και οι φίλοι φεύγουν. Από ότι διαπιστώνω μένω εγώ η μοναδική γυναίκα ( εύκολος στόχος για τους υπόλοιπους), ο άντρας μου (παραδόξως το γλυκό μου τα είχε πάει πολύ καλά) και ο ‘επαγγελματίας’ αδερφός του (αν δείτε τα pokerratings του ο loukas34 είναι πολύ tight). Σχεδόν μοιρασμένες οι μάρκες λοιπόν. Όμως δυστυχώς εκτοπίζεται αργότερα ο σύζυγος μου με ένα δίχως λογική all-in του με τεσσάρια ενάντια στο Α-Κ το δικό μου……. Γνωρίζοντας το τι θα ακολουθήσει στο σπίτι μας (μπλα μπλα μπλα) και αφού οι δύο που μέναμε είχαμε σχεδόν τις ίδιες μάρκες με ελάχιστη υπεροχή μου, προτείνω να το λήξουμε. Η ώρα τρεις παρά τέταρτο. Ο Χάρης όμως θέλει ένα τελευταίο χέρι και εγώ όντας με λίγο παραπάνω μάρκες, δεν βρήκα σωστό να αρνηθώ. Άλλωστε σε ένα χέρι τι θα μπορούσε να συμβεί….το συγκεκριμένο χέρι αργότερα βαφτίστηκε ως ΄καταραμένο’.

Παίρνω τεσσαράκια στο χέρι μου και ο αγαπημένος μου κουνιάδος Χάρης παίρνει βαλεδάκια. Μόλις κοιτάει τα χαρτιά του ρε παιδιά κάτι σαν να ξύπνησε, κάτι σαν να έλαμψε πάνω του, κάτι σαν να του έδωσαν ένα δώρο αλλά ήμουν σίγουρη πως κρατούσε ζευγάρι. Παρόλα αυτά κάνει απλό call τους βαλέδες του (προφανώς σκεπτόμενος πως θα μου τα πάρει σιγά σιγά). Έρχεται όμως το μαγικό flop J 4 4 και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως συγκρατήθηκα και δεν άρχισα να χορεύω. Παράλληλα όμως παρατηρώ μία λάμψη στα μάτια του αντιπάλου και μία σιγουριά χωρίς προηγούμενο. Ζυγίζω την κατάσταση και μετά από το check το δικό του κάνω ένα γενναιόδωρο bet να δω αντίδραση. Χωρίς δεύτερη σκέψη κάνει call και μου λέει: είναι σίγουρα δικό σου, αλλά μια και είσαι γυναίκα όλο και κάποιο ρουχαλάκι θα θες να αγοράσεις. Άντε και σε καλή μεριά. Ακολουθεί ένα πεντάρι (J 4 4 5) και σιγή δύο λεπτών. Ήμουν σίγουρη πως κρατούσε άσους ή βαλέδες στο χέρι…….δεν υπήρχε περίπτωση να μου άφηνε το παιχνίδι. Ακολουθεί check και από τους δυο μας και για το τέλος ένα εξάρι ( J 4 4 5 6). Μην τα πολυλογώ μου κάνει ένα θριαμβευτικό all-in μετά από ένα προηγούμενο απλό call και ένα αμέσως μετά μίζερο check. Φοβερός παίχτης σκέφτηκα από μέσα μου….αλλά κατά βάθος ήθελα να του πάρω και τα παντελόνια που φορούσε. Αυτή η σιγουριά του μου την είχε δώσει. Γυρνάει και μου λέει: έλα κοριτσάκι, να η ευκαιρία σου …..θα αγοράσεις από Δευτέρα καινούρια ρουχαλάκια και δεν θα ακούει κι ο αδερφός μου τη μουρμούρα σου. Αν είχα και άλλα θα τα πόνταρα και αυτά. Τότε γυρνάω και του λέω: τι άλλα να έχεις βρε Χάρη……είπαμε 50 ευρώ ο καθένας μας και μέχρι εκεί. Καλά του λέω τι κρατάς; Μου λέει λοιπόν : με ένα call θα δεις τα χαρτιά μου αλλά θα στο κάνω πιο ενδιαφέρον……εκτός από τα 230 ευρώ μου θα διαλέξεις ότι άλλο θες από εδώ μέσα και θα στο προσθέσω στο pot. Αν χάσεις όμως δεν θα ξαναπαίξεις ποτέ poker μαζί μας ( βλέπεται πόσο πολύ με αγαπάει ο κουνιάδος μου…..χωρίς όρια).

Τρεις και μισή πλέον και ο άντρας μου έχει πεθάνει στα γέλια, σίγουρος πως δεν θα ξαναπαίξω μαζί τους και εμφανώς ενθουσιασμένος. Σύμφωνοι του λέω αλλά θέλω στο ποντάρισμά σου το ποδήλατό σου και τη σεράινα (η σεράινα είναι ένα μαλτεζάκι κουταβάκι που το είχα εγκαρδιωθεί από καιρό). Μου βάζεις δύσκολα μου λέει αλλά…..δεν βαριέσαι, το ποδήλατο δεν το χρησιμοποιώ πολύ και το σκυλάκι κατουράει όπου βρει το βλαμένο.

Κατεβάζει το full house ο Χάρης και μου λέει να κατεβάσω και το δικό μου το μικρότερο full house ή το σετ. Απαντώ πριν κατεβάσω με μία παροιμία που άλλωστε τέτοια στιγμή δεν θα μπορούσε να λείπει…….ψηλά τη χτίζεις τη φωλιά και θα σου γείρει ο κλώνος και θα σου φύγει το πουλί και θα σου μείνει ο πόνος. Κατεβάζω το καρέ μου και πλέον τα λόγια είναι περιττά. Ακολουθεί ένας χαρακτηρισμός για την παροιμία και το πρόσωπό μου που δεν αρμόζει να αναφέρω. Φύγαμε στα επόμενα πέντε λεπτά χωρίς να ανταλλάξουμε καμία κουβέντα έχοντας 500 ευρώ, ένα ποδήλατο και το σκυλάκι. Νομίζω πως εκείνο το βράδυ η μόνη που κοιμήθηκα ήμουν εγώ………και αν δεν κάνω λάθος με τον Χάρη μιλήσαμε ξανά μετά από τρεις ή τέσσερις μήνες.

Φιλικά πάντα η healer

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιζατε σε σπίτι με μπατζανακια,κουνιάδους και κουμπάρους SnG winner takes it all?

Σκληρό!

Και σε παρακαλώ το ειρωνικο σχόλιο για το Opening Range του Λουκά δεν χρειαζονταν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Blepo pws eimai se oles tis zizitiseis - kalo kai kako afto - kalo giati mallon arxizete kai me simpatheite kata vathos, kako giati 8a gino poly dimofhlhs sto site (Ean den exw ginei eidi).

Mias kai eimai toso tight

OFf topic parte ena TILTARISMA pou epa8a molis...

paizo oloii mera se 0.2nl -0.5nl kai na xano me kapoion magiko tropo olo to stack. LEW THATS IT

paw low stakes fook em micro's

PokerStars Game #50884647929: Hold'em No Limit ($0.25/$0.50 USD) - 2010/10/10 18:23:57 EET [2010/10/10 11:23:57 ET]

Table 'Agenor' 6-max Seat #6 is the button

Seat 1: juninho1893 ($21.15 in chips)

Seat 2: palmaski ($21.50 in chips)

Seat 3: Analbin ($17.35 in chips)

Seat 4: fishybate ($20 in chips)

Seat 5: mibudrin ($89.35 in chips)

Seat 6: Griff_nick ($28.75 in chips)

juninho1893: posts small blind $0.25

palmaski: posts big blind $0.50

fishybate: posts big blind $0.50

*** HOLE CARDS ***

Dealt to fishybate [Js Qs]

Analbin: folds

fishybate: raises $1 to $1.50

mibudrin: folds

Griff_nick: raises $3.50 to $5

juninho1893: folds

palmaski: folds

fishybate: raises $15 to $20 and is all-in

Griff_nick: calls $15

juninho1893 leaves the table

*** FLOP *** [3s Qd 5s]

*** TURN *** [3s Qd 5s] [Jc]

*** RIVER *** [3s Qd 5s Jc] [Qh]

*** SHOW DOWN ***

fishybate: shows [Js Qs] (a full house, Queens full of Jacks)

Griff_nick: mucks hand

fishybate collected $38.75 from pot

*** SUMMARY ***

Total pot $40.75 | Rake $2

Board [3s Qd 5s Jc Qh]

Seat 1: juninho1893 (small blind) folded before Flop

Seat 2: palmaski (big blind) folded before Flop

Seat 3: Analbin folded before Flop (didn't bet)

Seat 4: fishybate showed [Js Qs] and won ($38.75) with a full house, Queens full of Jacks

Seat 5: mibudrin folded before Flop (didn't bet)

Seat 6: Griff_nick (button) mucked [Kh Kc]

SIXATHIKA!!!

:silly: :silly: :silly:

Healer quads love IT!!!!!!u rule girl

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tony_Montana έγραψε:

Παιζατε σε σπίτι με μπατζανακια,κουνιάδους και κουμπάρους SnG winner takes it all?

Σκληρό!

Και σε παρακαλώ το ειρωνικο σχόλιο για το Opening Range του Λουκά δεν χρειαζονταν

Είμαι η τελευταία που θα μπορούσα να ειρωνευτώ τον Λουκά όχι μόνο γιατί δεν είμαι άξια,αλλά και επειδή τον συμπαθώ......είμαι σίγουρη πως είδε συμπαθητικά την αναφορά μου στο όνομά του.Αν όχι ζητάω συγνώμη.............

Φιλικά η healer

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

akis_888 έγραψε:

to shove m QJ m trelane

AFTON NA DEIS

itan kai reg me 55K hands.......

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

pou paei?

oute kan me iksere

tou evgale to HUD tou "FISH" kai skeptike... eimai BB me K -K as ta valo

em pou pas?/

supertilted FISH......EDW>>>>

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητέ φίλε a sta diala η σεράινα είναι στείρα τελικά......αλλά αν θέλεις πολύ ένα σκυλάκι πες μου..... έχω και ένα που παίζει πόκερ.Αν τώρα θες σκυλάκι να σου μάθει να παίζεις πόκερ.....πάμε σε άλλη κατηγορία και θα κοστίσει.

Φιλικά πάντα η healer

*psssss asta diala ποιος σου είπε πως πάω χαμένη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

healer έγραψε:

Αγαπητέ φίλε a sta diala η σεράινα είναι στείρα τελικά......αλλά αν θέλεις πολύ ένα σκυλάκι πες μου..... έχω και ένα που παίζει πόκερ.Αν τώρα θες σκυλάκι να σου μάθει να παίζεις πόκερ.....πάμε σε άλλη κατηγορία και θα κοστίσει.

ma tosa polla koproskyla sto idio spiti :huh::huh::huh:

*psssss asta diala ποιος σου είπε πως πάω χαμένη?

e kala tora..den anakalypsa kai tin Ameriki..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένε φίλε a sta diala όταν θα πεις και μια καλή κουβέντα,τότε είναι που ίσως να αρχίσω να ανησυχώ...

γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

Φιλικά Healer

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

a sta diala έγραψε:

healer έγραψε:
Αγαπητέ φίλε a sta diala η σεράινα είναι στείρα τελικά......αλλά αν θέλεις πολύ ένα σκυλάκι πες μου..... έχω και ένα που παίζει πόκερ.Αν τώρα θες σκυλάκι να σου μάθει να παίζεις πόκερ.....πάμε σε άλλη κατηγορία και θα κοστίσει.

ma tosa polla koproskyla sto idio spiti :huh::huh::huh:

*psssss asta diala ποιος σου είπε πως πάω χαμένη?

e kala tora..den anakalypsa kai tin Ameriki..[/quote:3ie29pm3]

Ο Κολόμβος ανακάλυψε και κάτι άλλο......

΄΄το πουλί σου φλόγες βγάζει,γιατί έχει πετρογκάζι

γρήγορα όμως αδειάζει και σε τρώει το μαράζι...''

:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Φιλικά πάντα και με σεβασμό στον Κολόμβο η healer

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...