Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Top pair-top kicker vs. o.e. straight draw


mi23

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω να μοιραστώ ένα κακό χέρι που μου στοίχισε ένα στακ 100 ευρώ στο regency .

Φαίνεται μάλλον σαν απλή περίπτωση "φουσκώματος" του ποτ από πλευράς μου, αλλά αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσα να το αποφύγω.

Εγω(στακ 100 ευρώ) utg :AKo

Αντίπαλος (στακ 100+) στο cutoff

blinds 1 - 2 ευρώ

ανοίγω το ποτ με raise 8 ευρώ και το καλεί μόνο ο αντίπαλος (ποτ 19 ευρώ)

FLOP : Αs 8s 6h

κάνω bet 15 ευρω και καλεί (ποτ 49 ευρώ)

TURN : 2c

κάνω bet 33 και καλεί (ποτ 115 ευρώ)

RIVER : 5c

κάνω bet 25 , με βάζει allin τα υπόλοιπα 19 ευρώ μου και καλώ

Κερδίζει με 79o κέντα.

Γενικώς δεν δημιουργώ μεγάλο ποτ με top pair - top kicker, αλλά πώς θα μπορούσα να το αποφύγω όταν πιστεύω ότι έχει draw (και κυρίως για χρώμα;) Θα έπρεπε να μην ποντάρω στο turn και να δώσω τζάμπα φύλλο;

Σίγουρα θα έπρεπε να μην ποντάρω στο river και να δω μόνο ένα μικρό bet (ή και να fold αρω;), αλλά η ερώτησή μου κυρίως είναι αν μπορώ να αποφύγω το ποντάρισμα στο turn.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μετα τα 25 bet στο river έχεις εύκολο fold .

μετά καλείς το 14900 το γιατρό σας ,το ραντεβού σας!

well played απλά βάλτον αλλ ιν στο ρίβερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε καλά το επεξες απλά poli μικρό το raise ς πριν το flop συνήθως eki ησε τυχερός που δεν έφαγες 4 , 5 ʹ call .... έπρεπε 12 euro το λογικό για εκίνα τα τραπέζια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε luadarko φανταζομαι εννοείς να τον εβαζα αλλιν στο φλοπ ή στο τερν κ όχι στο ριβερ, σωστά;

Φιλε αντρεασταρ, απ ότι έχω καταλαβει εκτος απο το μεγεθος του raise σε τετοια τραπεζια παιζει ρολο και το αν θα callαρει ο πρωτος που μιλαει, κατι που συχνα δεν μπορεις να ορισεις. Αν καλέσει ο πρώτος, είναι πιθανό να μπει και κάποιος άλλος με οτιδήποτε. :)

Περισσότερο νομίζω ότι σε τέτοια τραπέζια πρέπει να κάνεις μεγάλο μπετ στο φλοπ (που ακομα και loose callers να μην μπορούν να τα δουν με ο.e straight draw ). Ειδικά όταν υπάρχει διπλό draw στο board (δηλ. κ για χρωμα και για κέντα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε καλά το επεξες απλά poli μικρό το raise ς πριν το flop συνήθως eki ησε τυχερός που δεν έφαγες 4 , 5 ʹ call .... έπρεπε 12 euro το λογικό για εκίνα τα τραπέζια

Γιατί είναι μειονέκτημα στη συγκεκριμένη περίπτωση; Νομίζω το αντίθετο, από τη στιγμή που τα implied που παίρνει για να καλέσει με drawing φύλλο είναι λιγότερα, από ότι αν είχα π.χ. 200 ευρω στακ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα στο ρίβερ έχεις 50 πίσω και έχει κάτω 115 . Μια χαρά σε καλλάρει και με χειρότερο. Αλλιώς τσεκ καλλ ρίβερ. δλδ θα βάλεις 80 για να πας πάσο αλλά 19 ? θα τρελαθούμε dld

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο λάθος για πολλούς λόγους να μην ποδαρεις το τύρν, άσχετα από αν τον βάζεις σε flush draw . Δεν είναι αναγκαστικό να τον βάλεις σε draw , μικρότερο ζευγάρι(ΤΤ πχ), 9x , Ax κλπ μια χαρα δικαιολογούνται. Απλά τον βάζεις σε draw γιατί φοβάσαι οτι θα βγει χρωμα και θα χανεις και ειναι λάθος αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Check / raise all in στο turn. Το λέω γιατί φαίνεται πως έχεις πάρει την απόφαση να παίξεις για όλο σου το stack, την στιγμή που ποντάρεις και στο river (για value?) και συνήθως οι παίκτες που κυνηγάνε draws από το flop , μετά από check στο turn, προτιμάνε το bet, από το να δούνε free card.

Οπότε προτιμώ check / raise all in στο turn και άσε το donk να κυνηγάει αν callarei (που δεν το νομίζω...)

Αν checkarei κι'αυτός το turn και στο river βγει κάποιο από τα draw που σε φοβίσει, check call μέχρι 30-35 ή ακόμα και check fold. Έχει callarei EDIT: flop και έχει βγει ένα draw.

EDIT: Παίζει και το block/value στο river πχ 15-20 αν πάει c/c το turn και βγει κάποιο draw,

αν όχι εννοείται πως πας για max value μέχρι και 35-39 imo.

Εκεί βέβαια, παίζουν ρόλο τα στοιχεία που έχεις γι'αυτόν που μόνο εσύ τα ξέρεις.

EDIT: Δηλαδή κατά πόσο θα έκανε check back στο turn κάποιο set.. (Απίθανο)

Αφού έφτασες έτσι στο river, έχει δίκιο ο Lua που σου λέει να τον βάλεις all in. Το bet 25 σε pot 115 είναι τελείως παράλογο.

GL

Ps: Ποτέ live cash game με λιγότερα από 100/150 bbs imo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Check / raise all in στο turn. Το λέω γιατί φαίνεται πως έχεις πάρει την απόφαση να παίξεις για όλο σου το stack, την στιγμή που ποντάρεις και στο river (για value?) και συνήθως οι παίκτες που κυνηγάνε draws από το flop , μετά από check στο turn, προτιμάνε το bet, από το να δούνε free card.

Οπότε προτιμώ check / raise all in στο turn και άσε το donk να κυνηγάει αν callarei (που δεν το νομίζω...)

Αν checkarei κι'αυτός το turn και στο river βγει κάποιο από τα draw που σε φοβίσει, check call μέχρι 30-35 ή ακόμα και check fold. Έχει callarei EDIT: flop και έχει βγει ένα draw.

EDIT: Παίζει και το block/value στο river πχ 15-20 αν πάει c/c το turn και βγει κάποιο draw,

αν όχι εννοείται πως πας για max value μέχρι και 35-39 imo.

Εκεί βέβαια, παίζουν ρόλο τα στοιχεία που έχεις γι'αυτόν που μόνο εσύ τα ξέρεις.

EDIT: Δηλαδή κατά πόσο θα έκανε check back στο turn κάποιο set.. (Απίθανο)

Πολύ αναλυτικό σχόλιο..

Check / raise all in στο turn. Το λέω γιατί φαίνεται πως έχεις πάρει την απόφαση να παίξεις για όλο σου το stack, την στιγμή που ποντάρεις και στο river (για value?) και συνήθως οι παίκτες που κυνηγάνε draws από το flop , μετά από check στο turn, προτιμάνε το bet, από το να δούνε free card.

Οπότε προτιμώ check / raise all in στο turn και άσε το donk να κυνηγάει αν callarei (που δεν το νομίζω...)

Αν checkarei κι'αυτός το turn και στο river βγει κάποιο από τα draw που σε φοβίσει, check call μέχρι 30-35 ή ακόμα και check fold. Έχει callarei EDIT: flop και έχει βγει ένα draw.

EDIT: Παίζει και το block/value στο river πχ 15-20 αν πάει c/c το turn και βγει κάποιο draw,

αν όχι εννοείται πως πας για max value μέχρι και 35-39 imo.

Εκεί βέβαια, παίζουν ρόλο τα στοιχεία που έχεις γι'αυτόν που μόνο εσύ τα ξέρεις.

EDIT: Δηλαδή κατά πόσο θα έκανε check back στο turn κάποιο set.. (Απίθανο)

Αφού έφτασες έτσι στο river, έχει δίκιο ο Lua που σου λέει να τον βάλεις all in. Το bet 25 σε pot 115 είναι τελείως παράλογο.

GL

Ps: Ποτέ live cash game με λιγότερα από 100/150 bbs imo.

Αφού έφτασες έτσι στο river, έχει δίκιο ο Lua που σου λέει να τον βάλεις all in. Το bet 25 σε pot 115 είναι τελείως παράλογο.

GL

Ps: Ποτέ live cash game με λιγότερα από 100/150 bbs imo.[/quote:2rxnj74o]

Thanks, πολύ αναλυτικό σχόλιο και ακριβώς η συζήτηση που ήθελα.

Εχεις απόλυτο δίκιο για το ρίβερ allin (από τη στιγμή που έφτασα σε τόσο κακό σημείο), αν και μάλλον θα ηταν βέλτιστο το check / call .

Για το turn , το check - allin νομίζω πως θα το έβλεπε και μάλιστα θα ήταν με παρόμοια odds . Αλλωστε δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι δεν θα έκανε τσεκ για να δει τζάμπα το φύλλο (κάτι που εξαρχής με ανάγκασε να "φουσκώσω" το ποτ δύο φορές). Παίζαμε γύρω στη μισή ώρα και δεν τον είδα να παίζει ιδιαίτερα επιθετικά postflop .

Για το shortstack play που λες ότι δεν πρέπει να παίζεται στο cash , είσαι τόσο απόλυτος; Απ' ότι ξέρω υπάρχουν παίκτες που ακολουθούν στρατηγική short stack παιχνιδιου, εκμεταλλευόμενοι ότι σε πιθανό raise από πλευράς τους δεν προσφέρουν στα drawing φύλλα αρκετά implied odds . Φυσικά μιλάμε για ιδιαίτερα tight παιχνίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα πλαισια της συζητησης, να κάνω μια υποθετική ερώτηση. Την ίδια πάσα πως θα την παίζαμε με ΚQ , εχοντας αστοχήσει στο φλοπ? Πάλι cbet , έστω ότι callarei ο αντίπαλος, μετα όταν πέφτει το blank , θα ρίξουμε 2ο βαρέλι? Εγώ συνήθως ρίχνω, οπότε μου φαίνεται πολύ λογικό να ποντάρω αυτό το turn με ΑΚ , και λογικά με αυτά τα stack , οταν εχω 50 κ εχει κάτω 100 , θα τα βάλω και με air στο ρίβερ, αφού μιλάω και πρώτος, ότι και να πέσει, γιατί αλλιώς δεν κερδίζουμε.

Ξεκίνησα να γράφω γιατί είναι καλύτερο το βετ turn από το check raise , αλλά είδα τα πιθανά combos και τελικά συμφωνώ με duke , γιατί ποντάροντας διώχνουμε τα air combos και τα underpair που ίσως πληρώσουν ένα bet στο ριβερ, ενώ απέναντι στα χέρια με τα οποία παίζουμε για stacks [88 66 (θεωρώντας οτι pair +draw και τα 2παιρ θα εκαναν raise φλοπ) και ΑQ - ΑΤ ας πούμε] τα λεφτά θα μπουν με τον ένα η τον άλλο τρόπο, καταλήγω ότι με check raise παίρνουμε περισσότερο value απέναντι σε air ,underpair , draws , και μικρούς Α. Δε νομίζω να πετάνε πολλοί στο 1 / 2 στο καζινο Ax στο check raise σε blank turn .

GL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...