Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΚΡΙΣΙΜΗ ΚΑΜΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ON LINE POKER ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


ElKonte

Recommended Posts

Παντως την ιδια ακριβως συζητηση καναμε και περσι το καλοκαιρι οπως και περσι τον δεκεμβριο.Ειχαν αναρτηθει καποιες παρομοιες διαταξεις και στο τελος τιποτα δεν εφαρμοστηκε.Απλα μπορει να το περασαν βιαστικα για να εμφανισουν υποτιθεμενα εσοδα για τον προυπολογισμο.

Το μονο αρνητικο ειναι γινεται την ιδια περιοδο με την ιδιωτικοποιηση του οπαπ,και ισως να υπαρχουν πιεσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 299
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που φαίνεται πάντως είναι ότι καμία σοβαρή εταιρία δεν έχει διάθεση να πάρει άδεια έχοντας καταλάβει ότι στην ελλάδα άλλο ψηφίζω ένα νόμο και άλλο τον εφαρμόζω. Άλλωστε σε μια χρεωκοπημένη χώρα και αν δεν ισχύσει το global pool (που νομίζω δεν ισχύει) ποιος να μπει και γιατί? Γι'αυτό όταν στείλεις mail και ρωτάς τι σκοπεύουν να κάνουν, σου απαντάνε άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Σου λέει πάμε έτσι τώρα και όσο πάει...Κάποια στιγμή όμως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο λογικά θα εφαρμοστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλά τα ερωτήματα και έχουν κατατεθεί και από προλαλήλσαντες :

α) Τι ακριβώς "αδειοδότηση" είναι αυτη που λέει ο νόμος; Δηλαδή θα πρέπει μία ποκερικιή εταιρεία να φτιάξει ξεχωριστό site με gr κατάληξη, δηλαδή πχ mulltilt.gr, fartypoker.gr, κτλ που θα δέχονται αποκλειστικά και μονο Ελληνες ή από τα com sites θα μπορουν να παιζουν οι Ελλήνες μαζι με παικτες απο όλο τον κόσμο. Να πω οτι η Paddypower που βρισκεται ήδη στη μεταβατικη λιστα δεν εχει .gr site. Εαν ειναι το πρωτο, κάκατα μεσα Πολυχρονη, ξενέρα......

β) Ενα ποκερικο site που έιναι 100% ξένο σε σερβερ ξενης χωρας, χωρις καθολου ελληνικη γλώσσα, πχ εάν σουηδικο ποκερικο site, πως θα μου απαγορευσει και εμποδισει εμενα να παιξω σε αυτο;

γ) Πως θα ελεγξουν τις τραπεζικες καταθεσεις μου και θα εμποδισουν αναληψεις; Πως θα ελεγξουν οτι τα χρηματα που μπαινουν σε εναν τραπεζικο λογαριασμο ειναι απο ποκερικο site;

δ) Οι καταθεσεις/αναληψεις θα γινονται μονο μεσω τραπεζας;;; :shock: Δηλαδη αν θελω να χρησιμοποιησω για καταθεση ενα e-wallet δεν το μπορω;

Αυτα και αλλα πολλά.

Ποσο αστειοι ειναι οι άνθρωποι....Εγω ρε φιλε διασκεδαζω και ψυχαγωγουμαι παιζοντας ιντερνετικο ποκερ. Εσυ τι προβλημα εχεις ; Γιατι μου απαγορευεις αυτο το ειδος ψυχαγωγιας;

Τελοσπαντων, ξαναλεγω αυτο που εγραψα και πριν. Το να μεινει τελειως ξεκρεμαστη η ποκερικη ιντερνετικη αγορα στην Ελλάδα, το αποκλειω. Το player pool μπορει να μην ειναι εκατονταδων χιλιαδω παικτων, αλλά ακομα και αυτοί οι 3.000-4.000 Ελληνες που παιζουν μεσο ορο καθημερινα σε ολα τα ποκερικα site, ειναι όσο ολοκληρο το Player pool μιας μεσαιας/μεσαιομικρής κλιμακας ποκερικης εταιρειας (σε αυτη που παιζω εγω ειναι μεσο ορος 3.000-3.500 ατομα καθημερινα). Αποκλειεται αυτο, οι μεγαλες εταιρεις του χωρου να το αφησουν ξεμπαρκο ή στην Paddypower......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας παιδια.. Αντιγραφω και επικολλω αυτουσιο το email που μου στειλαν πΡιν απο λίγο:

Χαίρετε Βασίλη,

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το PokerStars σχετικά με τη νομοθεσία για το διαδικτυακό πόκερ στην Ελλάδα.

Εδώ στο PokerStars εξετάζουμε τις πρόσφατες αλλαγές και θα ενημερώσουμε όλους τους Έλληνες παίκτες μας για όποιες σημαντικές αλλαγές/ενημερώσεις στις υπηρεσίες μας μπορεί να σας επηρεάσουν. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, τα χρήματά σας στο PokerStars παραμένουν ασφαλή.

Ευχαριστούμε που παίζετε στο PokerStars και σας ευχόμαστε καλή τύχη στα τραπέζια. Παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας αν χρειαστείτε περαιτέρω βοήθεια.  

Με εκτίμηση,

Ελένη

Ομάδα Υποστήριξης PokerStars

---

Είμαστε το πόκερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως έγραψα και παραπάνω άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Από πέρυσι τέτοιο καιρό το ίδιο mail στέλνουν. "Εξετάζουμε τις πρόσφατες αλλαγές"... Πόσο καιρό πρέπει να τις εξετάσουν για να μας ενημερώσουν τι σκοπεύουν να κάνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως έγραψα και παραπάνω άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Από πέρυσι τέτοιο καιρό το ίδιο mail στέλνουν. "Εξετάζουμε τις πρόσφατες αλλαγές"... Πόσο καιρό πρέπει να τις εξετάσουν για να μας ενημερώσουν τι σκοπεύουν να κάνουν?

Μην τους παρ εξηγείς και εσύ να ήσουν στην θέση τους, σε μόνιμη αξιολόγηση της "νέας" κατάστασης θα ήσουν... ρίξε καλύτερα τα βέλη σου στο ελληνικό κράτος (κράτος είπα? τεσπα) που δεν ξέρει τι του γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω κατι και εγω , καταρχας , λογω δουλειας στον ΟΤΕ εκανα μια ερωτηση σημερα σε εναν προισταμενο διοτι ο αποκλεισμος θα ειναι και απο τους παροχους τηλεφωνιας απο οτι διαβασα , και οχι απλα δηλωσε αγνοια ο προισταμενος , αλλα πρωτη φορα το ακουγε, δε λεω , ισως ειναι κατι το οποιο και προφανως θα γινει απο την μια στιγμη στην αλλη και το μαθουμε την προηγουμενη μερα, προς το παρων απολυτη σιγη.

mourlopokera για τις αποριες σου, 2) δε θα στο απαγορευει η εταιρεια , εσυ δε θα μπορεις να συνδεθεις με αυτους λογω παροχου internet 3) το μονο ευκολο για τις τραπεζες και το κρατος αν θελουν να ελεγξουν τα εμβασματα και ειδικα αν ειναι μαζικα απο συγκεκριμενες εταιρειες, τα ξερουν ηδη δλδ. 4) οκ κανεις αναληψη μεσω e-wallet για να καταληξουν στην τσεπη σου πρεπει παλι να κανεις συναλλαγη με τραπεζα εκτος , αν επισκεφτεις καποια γειτονικη χωρα ,ανοιξεις λογαριασμο και κανεις την αναληψη, κατι το οποιο ομως ειδικα για μικροαναληψεις δεν ειναι καθολου βολικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο έλεγχος γίνεται με διάφορους τρόπους

παραδείγματα είναι το sveska spell σουηδικό skin τής paradise που για να παίξεις πρέπει να είσαι σουηδός και το οποίο τσεκάρουν με τόπο διαμονής κλπ

επείσης άλλο παράδειγμα είναι το γαλλικό πόκερσταρς στο οποίο ναι μέν μπαίνεις και απο άλλες χώρες αλλά οι γάλλοι δεν μπορούν να παίξουν αλλού

και στο οποίο ανάληψη κάνεις μόνο μέσω τραπέζης και σε τσεκαρισμένο λογαριασμό

(κλασική διαφορά με το ευρωπαικό ποκερσταρς είναι οτι δεν υπάρχει η δυνατότητα τρανσφερ απο παίχτη σε παίχτη )

προφανώς αυτό γίνεται για να μπορεί το γαλλικό κράτος να κρατάει τον έλεγχο

έλγχος μαύρου χρήματος κλπ

τα δύο παραπάνω σαίτ είναι και τα πιο ακραία στήν περίπτωση του rake με το γαλλικό να είναι απο τα πιο ακριβά και το σουηδικό να είναι το φτηνότερο απο οτιδήποτε υπάρχει για κας πόκερ

και προφανώς η γκανιότα είναι θέμα φορολογικής πολιτικής του κάθε κράτους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα είναι ότι μετά τις 5 Δεκεμβρίου παύει να είναι θέμα εταιρειών αλλά παρόχων και τραπεζών. Δλδ αν οι εταιρείες δεν ανακοινώσουν κάτι, βασιζόμενες ότι εδώ είναι Yunanistan (για να συμφωνήσω με τον φίλο Azalin), και συνεχίσουν όπως σήμερα εμείς τι κάνουμε? Αν κερδίσεις ένα tour, πας να κάνεις π.χ. ανάληψη σε λογαριασμό και σε πάρουν τηλ. από την τράπεζα και σου πουν "Έχετε ζητήσει μια πράξη που είναι προϊον εγκλήματος" εκεί τι γίνεται? Επιμένω αρκετά κράτησε αυτή η ιστορία, οι υπεύθυνοι των εταιρειών π.χ. Poker.gr πρέπει να μας ενημερώσουν. Άλλωστε αν είναι να γίνουν μαζικές αναλήψεις, τι σήμερα τι σε 20 ημέρες, αλλάζει κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω κατι και εγω , καταρχας , λογω δουλειας στον ΟΤΕ εκανα μια ερωτηση σημερα σε εναν προισταμενο διοτι ο αποκλεισμος θα ειναι και απο τους παροχους τηλεφωνιας απο οτι διαβασα , και οχι απλα δηλωσε αγνοια ο προισταμενος , αλλα πρωτη φορα το ακουγε, δε λεω , ισως ειναι κατι το οποιο και προφανως θα γινει απο την μια στιγμη στην αλλη και το μαθουμε την προηγουμενη μερα, προς το παρων απολυτη σιγη.

mourlopokera για τις αποριες σου, 2) δε θα στο απαγορευει η εταιρεια , εσυ δε θα μπορεις να συνδεθεις με αυτους λογω παροχου internet 3) το μονο ευκολο για τις τραπεζες και το κρατος αν θελουν να ελεγξουν τα εμβασματα και ειδικα αν ειναι μαζικα απο συγκεκριμενες εταιρειες, τα ξερουν ηδη δλδ. 4) οκ κανεις αναληψη μεσω e-wallet για να καταληξουν στην τσεπη σου πρεπει παλι να κανεις συναλλαγη με τραπεζα εκτος , αν επισκεφτεις καποια γειτονικη χωρα ,ανοιξεις λογαριασμο και κανεις την αναληψη, κατι το οποιο ομως ειδικα για μικροαναληψεις δεν ειναι καθολου βολικο.

2) Στήνεις proxy και συνδέεσαι (έστω και για 1 φορα ξέρω γω για να κάνεις ανάληψη)

4) Βγάζεις καρτούλα Neteller (είναι δωρεάν) και κάνεις cashout απο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΤΜ μέσω Mastercard (Δεν παρεμβαινει δλδ Ελληνική τράπεζα) με 4 ευρώ/κίνηση. Ομοίως μπορεί να γίνεται Moneybookers κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χρήση των κομπιούτερ το βράδυ αυξάνει τον κίνδυνο κατάθλιψης, επειδή η χρόνια έκθεση σε φωτεινές οθόνες τη νύχτα αυξάνει τα επίπεδα μιας ορμόνης του στρες, προειδοποιούν αμερικανοί ερευνητές

oi bouleftares mas, mas koboun to poker gia to kalo mas kai meis paraponiomaste?

posi axaristia!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρήσιμες πληροφορίες για την Titan

Στοχεύοντας στη παροχή ενός υπευθυνου περιβάλλοντος διαδικτυακού στοιχήματος η Titan Poker βρίσκετε στην διαδικασία υποβολής αιτήματος για την άδεια λειτουργίας της στην Ελλάδα, προκειμένου να ανταποκριθει στις νέες κυβερνητικές ρυθμίσεις.

Έως τη χορήγηση της αδείας , αποφασίσαμε να σταματήσουμε προσωρινά όλες τις συνεργασίες με την Ελλάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το τμήμα υποστήριξη πελατών της Titan Poker μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση: support@titanpoker.com

Eις στο επανειδήν.

Η ομάδα της Titan Poker.

Αυτο το μυνημα βγαινει στη TITAN. ΑΡΧΙΣΑΜΕΕΕ!!!!!!??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν παιδιά ας χαλαρώσουμε λίγο, σήμερα μίλησα με μεγάλο στέλεχος της hol της οπίας είμαι πελάτης αρκετά χρόνια. Zήτησα λοιπόν μια υπεύθυνη απάντηση από τον internet provider μου αν πρόκειται να μου κόψει την πρόσβαση στο pokerstars.

Μου δήλωσε παντελή άγνοια για το θέμα και ότι δεν έχουν λάβει καμία τέτοια ενημέρωση ή διαταγή. Επίσης μου είπε ότι για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται μεγάλη προετοιμασία μιας και δεν γνωρίζουν τις ιστοσελίδες που πρέπει να μπλοκαριστούν ούτε είναι υποχρέωση τους να κρίνουν πια σαιτ δεν είναι νόμιμα. Η προσωπική του γνώμη είναι ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολα εφαρμόσιμο μιας και αντιτίθεται σε πολλούς ευρωπαϊκούς αλλά και ελληνικούς νόμους.

Τις ίδιες συζητήσεις κάναμε και πριν λίγο καιρό πάλι. Νομίζω οτι το pokerland σαν affiliate με πολλές εταιρίες αλλά και με καλή γνώση του κύκλου των εταιριών θα μπορεί να πάρει μερικές απαντήσεις εκ των έσω για το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρήσιμες πληροφορίες για την Titan

Στοχεύοντας στη παροχή ενός υπευθυνου περιβάλλοντος διαδικτυακού στοιχήματος η Titan Poker βρίσκετε στην διαδικασία υποβολής αιτήματος για την άδεια λειτουργίας της στην Ελλάδα, προκειμένου να ανταποκριθει στις νέες κυβερνητικές ρυθμίσεις.

Έως τη χορήγηση της αδείας , αποφασίσαμε να σταματήσουμε προσωρινά όλες τις συνεργασίες με την Ελλάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το τμήμα υποστήριξη πελατών της Titan Poker μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση: support@titanpoker.com

Eις στο επανειδήν.

Η ομάδα της Titan Poker.

Αυτο το μυνημα βγαινει στη TITAN. ΑΡΧΙΣΑΜΕΕΕ!!!!!!??????

ποσα χρονια πισω εισαι ρε μαστορα? η Τιταν ηταν το κυριο ποκερ room που επαιζα ποκερ.. σταματησε την προσβαση στους Ελληνες εδω και 1 χρονο περιπου.. τα λεφτα τα πηραμε κανονικα μεσω αποστολης mail στο support τους με μια απλη τραπεζικη μεταφορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Titan έχει κλείσει στην Ελλάδα εδώ και πολύ καιρό.

Σημασία έχει τι θα κάνουν οι υπόλοιπες εταιρείες. Σήμερα έκανα τον κόπο να στείλω email σε αρκετές (και μικρές και μεγάλες) μήπως και υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο επί του θέματος από κάποιες από αυτες.

Η πρώτη που απάντησε είναι η SportingBet (ποκερικά δραστηριοποιείται μέσω της Paradise Poker):

"Αγαπητέ Πελάτη,

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Sportingbet.gr λειτουργεί αδειοδοτημένα από την Sportingodds Limited που είναι νόμιμα εγκατεστημένη και αδειοδοτημένη στο Ηνωμένο Βασίλειο, έχει ενταχθεί στη μεταβατική διάταξη της παραγράφου 12 του άρθρου 50 του ν.4002/2011 (Α180), έχει κάνει έναρξη εργασιών για υπηρεσίες παροχής τυχερών παιγνίων μέσω διαδικτύου και λειτουργεί νόμιμα στην Ελληνική επικράτεια. Oι παίκτες που δραστηριοποιούνται στο Sportingbet.gr, τα πιστωτικά ιδρύματα που πραγματοποιούν σχετικές πληρωμές και οι πάροχοι υπηρεσιών διαδικτύου (ISPs) που επιτρέπουν την πρόσβαση σε αυτό το πράττουν νόμιμα και ΔΕΝ υπόκεινται στις κυρώσεις του νόμου 4002/2011 όπως ρυθμίστηκαν από την με αριθμό 23/3/23.10.2012 απόφαση της Επιτροπής Εποπτείας και Ελέγχου Παιγνίων (Ε.Ε.Ε.Π.), σύμφωνα με την ανακοίνωσή της με αριθμό 24/4/05.11.2012.

Αν έχετε οποιεσδήποτε άλλες απορίες, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσα χρονια πισω εισαι ρε μαστορα?

Ποσο ΧΟΥΝΤΙΚΟΣ μπορει να εισαι για να μην μπορεις να συμπεριφερθεις ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ. Ξερεις ολοι εδω μεσα δεν ασχολουμαστε μονο με το poker. Μπορουσες να το αναφερεις χωρις χαρακτηρισμους αφου εισαι ο παντογνωστης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εμένα μου φαίνεται ότι όπως πάει και κανείς δεν μιλάει, δεν θα γίνει τίποτα μέχρι την πέμπτη Δεκεμβρίου και ο νόμος θα τεθεί σε εφαρμογή, όπως τεθεί σε εφαρμογή και τα σάιτι θα συνεχίσουν να είναι ανοιχτά.

Ερωτώ λοιπόν.

Πώς θα μας πιάσει η ΕΕΕΠ αν παίζουμε και μας επιβάλλει πρόστιμο 1000 ευρώ ανά συνεδρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...