Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΚΡΙΣΙΜΗ ΚΑΜΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ON LINE POKER ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


ElKonte

Recommended Posts

Αψογος για τη δουλεια που εκανες!!! πολλα κακα με λιγα καλα τα νεα...τωρα με καιει μονο το ερωτημα τι θα κανουμε εμεις? ασταματητα θα ενημερωμαστε απο τν ΕΕΕΠ για να μην τη πατησουμε να μην γινει μετα πολυ αργα??

Ευχαριστω απο μενα zogito!

ti akrivos enoeis na tin patiseis? oute uparxei periptosi na fas prostimo oute uparxei periptosi na mpoune mesa sto spiti sou epidi paizeis poker pano se ti provlimatizeste kai ksanaprovlimatizeste?ta lefta einai asfalh paikste kai ama sas erthei mail apo tin pokerstars oti apoxorei travikse ta na telioneis den exeis na anisixeis gia TIPOTE allo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 299
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Παρακολουθώ το forum εδώ και παρά πολύ καιρo,και αποφάσισα να κάνω σήμερα το πρώτο post σε ένα καιρό που όλοι αναρωτιόμαστε για το μέλλον του online τζόγου και πιο συγκεκριμένα του poker.Επειδή δεν μπόρεσα να βρω μια απάντηση που να με καλύπτει αποφάσισα να τηλεφωνήσω ο ίδιος στο τηλέφωνο της ΕΕΕΠ.Οι απαντήσεις που έλαβα θεωρώ ότι είναι ικανοποιητικές και θα λύσουν απορίες όλων μας.Θα προσπαθήσω να αποτυπώσω την συνομιλία που είχα με όση περισσότερη ακρίβεια μπορώ. Η πρώτη ερώτηση που έκανα ήταν εάν κάποιος είναι καλυμμένος νομικά να στοιχηματίσει σε κάποια από τις 24 αδειοδοτημένες εταιρείες.Η απάντηση που έλαβα ήταν πως ναι δεν διατρέχουμε κίνδυνο. Η δεύτερη ερώτηση αναφερόταν στην τροπολογία και αν γνωρίζουν για αυτήν. Μου απάντησαν πως γνωρίζουν για αυτήν αλλά τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο και ότι μέχρι την κατάθεση της αν κατατεθεί ισχύει ο ήδη υπάρχων νόμος. Κατόπιν ρώτησα αν οι παίχτες οφείλουν να γνωρίζουν τον νόμο η αν οι παροχοι θα μπλοκάρουν τις σελίδες που δεν είναι νόμιμες. Μου απάντησαν πως κάθε πολίτης οφείλει να γνωρίζει τον νόμο και δεν μπορεί να επικαλεστεί αγνοία νόμου σε περίπτωση δικαστηρίου. Κάπου εδώ όπως είναι λογικό ρώτησα αν υπάρχουν κυρώσεις για τους παράνομους μου είπαν βεβαίως και έχουν κυρώσεις ποινικές οι οποίες ισχύουν από την εφαρμογή του νόμου και πλέον από 5 Δεκεμβρίου πραγματοποιούνται και οι διοικητικές κυρώσεις. Στην ερώτηση τι εννοείται με το διοικητικές απάντησε με ένα λυτό πρόστιμα. Θεωρητικά εννοεί ότι αν κάποιος έμπαινε σπίτι μας ενώ παίζουμε online σε παράνομη εταιρεία από την εφαρμογή του νόμου θα μπορούσε να μας συλλάβει(πρακτικά ανέφικτο φαντάζει) ενώ από τις 5 Δεκεμβρίου που η ΕΕΕΠ έχει υπερεξουσία εφαρμόζονται και τα πρόστιμα. Τελευταία ερώτηση που έγινε ήταν τι γίνεται στην περίπτωση του poker και για εταιρίες που παρέχουν αποκλειστικά το παιχνίδι και αν αυτό εξαιρείται από τον νόμο. Μου απάντησε ότι αυτό είναι μέρος της τροπολογίας που δεν έχει κατατεθεί και ότι ανεξαιρέτως της ειδίκευσης της εταιρίας αν αυτή δεν έχει άδεια είναι παράνομη και ότι σύμφωνα με τον τρέχοντα νόμο το poker δεν εξαιρείται και μάλιστα συγκαταλέγεται στα τυχερά παίγνια. Κλείνοντας τον ρώτησα αν και πότε θα γίνει η φημολογούμενη άρση των αδειών και μου είπε ότι αυτό είναι άγνωστο και ότι μέχρι να ψηφιστεί τροπολογία ή να γίνει διαγωνισμός για μόνιμη αδειοδότηση αυτές οι 24 εταιρείες και μόνο αυτές είναι νόμιμες και μας καλύπτουν νομικά μέχρι νεωτέρας.Όσον αφορά την παρακράτηση 10% του φόρου μου είπε πως για αυτό είναι αρμόδια η εταιρεία στην οποία στοιχηματίζει κάποιος ώστε να παρακρατήσει και να αποδώσει τον φόρο στο δημόσιο. Αυτά από εμένα ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα την κοινότητα .Τα σχόλια δικά σας....

Σε ευχαριστουμε φιλε , πραγματικα πολυ χρησιμες πληροφοριες. Δυο ερωτησεις :

1. Η σταρς δεν ειναι μεσα στις 24 . συνεπως παιζουμε ακομα μεχρι να κατατεθει η τροπολογια αλλα ειμαστε παρανομοι ?

2. Κι αν θες να κανεις μια αναληψη και τι κανεις , τι γινεται αραγε σε αυτην την περιπτωση ? Ισχυει αυτο που ειπε ο kapetanios και θα εχουμε προβλημα ?

.Η τράπεζα ελλάδος βλέπει τα πάντα σε "ενβασματα" ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! (και ναι χτυπάει καμπανάκι μέσο τ

Παιζει ειτε να μην μπορουμε να τραβηξουμε τα χρηματα , ειτε να εχουμε δικαστηρια , ειτε να φαμε κανα προστιμο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σκεφτειτε τα θετικα.. αν φανε προστιμο 1000 ευρω οσοι παιζουν απο 6-12 και μετα για καθε συνεδρια, η ελλαδα θα ξεχρεωσει και θα εχουμε πλεονασμα ηδη απ το 2012..ουτε ανεργια πλεον ουτε τιποτα με τοσο χρημα που θα παρουν!

πολλοι απο εμας παλι δεν θα ειμαστε σε θεση να τα χαρουμε ολα αυτα καθως θα παιζουμε μπαρμπουτι στη στενη αλλα ποιος νοιαζεται..ολα για την ελλαδαρα μας! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είναι έτσι όπως τα είπε ο zogito τα πράγματα, εγώ ξαναρχίζω να παίζω. Αν ο μόνος τρόπος για να σε συλλάβουν και να φας πρόστιμο είναι να μπει η αστυνομία στο σπίτι σου και όχι μέσω δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κτλ, τότε είναι όπως το φαντάστηκα. Περάσανε ένα νόμο για τα μάτια του κόσμου, που δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ στην ουσία. Ξαναρχίζουμε λοιπόν, GL σε όλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είναι έτσι όπως τα είπε ο zogito τα πράγματα, εγώ ξαναρχίζω να παίζω. Αν ο μόνος τρόπος για να σε συλλάβουν και να φας πρόστιμο είναι να μπει η αστυνομία στο σπίτι σου και όχι μέσω δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κτλ, τότε είναι όπως το φαντάστηκα. Περάσανε ένα νόμο για τα μάτια του κόσμου, που δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ στην ουσία. Ξαναρχίζουμε λοιπόν, GL σε όλους.

Επειδη γενικοτερα οτι διαβαζω απο σενα το σεβωμε περισσοτερο, θα ηθελα να εισαι πιο συγκρατημενος.Ο zogito αυτο που λεει ξεκαθαρα ειναι οτι αυτη τη στιγμη μπορουμε να παιζουμε στις 24. Αυτο (Αν ο μόνος τρόπος για να σε συλλάβουν και να φας πρόστιμο είναι να μπει η αστυνομία στο σπίτι σου και όχι μέσω δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κτλ) δε του το ειπαι μονος το συμερανε.

Εγω προσωπικα παιζω αλλα σε μια απο τις 24.Γουσταρω σαν τρελος να παιξω στην σταρς αλλα δεν το ρισκαρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ήμουν ο πρώτος που σταμάτησα να παίζω και παρότρυνα και άλλους να κάνουν το ίδιο όταν ήταν πιο θωλό το τοπίο. Όταν είπα να κάνουμε λίγο υπομονή μερικές μέρες μέχρι να δούμε τι θα γίνει αυτό εννοούσα. Ξέρω άτομα που έχουν κάνει καταθέσεις και αναλήψεις με όλους τους τρόπους, έχουν παίξει τα πάντα στη stars και σε άλλες "παράνομες" εταιρίες και δεν τους έχει έρθει τίποτα. Αν γίνει, λοιπόν, σε μένα το κακό, θα φάω bad beat τι να κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστουμε φιλε , πραγματικα πολυ χρησιμες πληροφοριες. Δυο ερωτησεις :

1. Η σταρς δεν ειναι μεσα στις 24 . συνεπως παιζουμε ακομα μεχρι να κατατεθει η τροπολογια αλλα ειμαστε παρανομοι ?

2. Κι αν θες να κανεις μια αναληψη και τι κανεις , τι γινεται αραγε σε αυτην την περιπτωση ? Ισχυει αυτο που ειπε ο kapetanios και θα εχουμε προβλημα ?

1.Η stars ουσιαστικά στην παρούσα φάση είναι παράνομη!

2.Φαντάζομαι πως μιας και τα διοικητικά δεν εφαρμόζονταν μεχρι τις 5 Δεκεμβρίου και ο νόμος ήταν ελαστικός μέχρι και τότε λογίκα πλεον πρέπει να υποάρχει πρόβλημα.Προσωπικά περιμένω απο bookers επιταγή θα σας ενημερώσω αν έχω θέμα.

Αν ο μόνος τρόπος για να σε συλλάβουν και να φας πρόστιμο είναι να μπει η αστυνομία στο σπίτι σου και όχι μέσω δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κτλ,

dmelissourgos ο άνθρωπος που μίλησα μου είπε περι των ποινικών οτι αν σε δεί αστυνομικός εφαρμόζει το ποινικό προσπαθώντας να μου δείξει οτι αν σε επιανε αστυνομικός πριν τις 5 Δεκεμβρίου δεν θα ετρωγες προστιμο παρά μόνο φυλάκιση...Δεν μου ανεφερε ποτέ ομως τροπους επιβολής των προστίμων και κατα ποιο τροπο θα γίνεται αυτό παραμένει γκρίζο και δεν το ρώτας και ευκολα (ISP,ψαξιμο μεσω IP κλπ).Ξερω απλά πως το νόμιμο ειναι οι 24 και μόνο αυτές τώρα οσοι ειστε τολμηροι...Εγω σταμάτησα παντως να παίζω παντού απο τις 3 Δεκεμβρίου και εκανα αναληψη ολα τα χρήματα μου στις 4 μέσω επιταγής bookers.Εκτοτε δεν ξαναπαιξα πουθενά και ξανάρχισα χτες σε μια νομιμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Παρακολουθώ το forum εδώ και παρά πολύ καιρo,και αποφάσισα να κάνω σήμερα το πρώτο post σε ένα καιρό που όλοι αναρωτιόμαστε για το μέλλον του online τζόγου και πιο συγκεκριμένα του poker.Επειδή δεν μπόρεσα να βρω μια απάντηση που να με καλύπτει αποφάσισα να τηλεφωνήσω ο ίδιος στο τηλέφωνο της ΕΕΕΠ.Οι απαντήσεις που έλαβα θεωρώ ότι είναι ικανοποιητικές και θα λύσουν απορίες όλων μας.Θα προσπαθήσω να αποτυπώσω την συνομιλία που είχα με όση περισσότερη ακρίβεια μπορώ. Η πρώτη ερώτηση που έκανα ήταν εάν κάποιος είναι καλυμμένος νομικά να στοιχηματίσει σε κάποια από τις 24 αδειοδοτημένες εταιρείες.Η απάντηση που έλαβα ήταν πως ναι δεν διατρέχουμε κίνδυνο. Η δεύτερη ερώτηση αναφερόταν στην τροπολογία και αν γνωρίζουν για αυτήν. Μου απάντησαν πως γνωρίζουν για αυτήν αλλά τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο και ότι μέχρι την κατάθεση της αν κατατεθεί ισχύει ο ήδη υπάρχων νόμος. Κατόπιν ρώτησα αν οι παίχτες οφείλουν να γνωρίζουν τον νόμο η αν οι παροχοι θα μπλοκάρουν τις σελίδες που δεν είναι νόμιμες. Μου απάντησαν πως κάθε πολίτης οφείλει να γνωρίζει τον νόμο και δεν μπορεί να επικαλεστεί αγνοία νόμου σε περίπτωση δικαστηρίου. Κάπου εδώ όπως είναι λογικό ρώτησα αν υπάρχουν κυρώσεις για τους παράνομους μου είπαν βεβαίως και έχουν κυρώσεις ποινικές οι οποίες ισχύουν από την εφαρμογή του νόμου και πλέον από 5 Δεκεμβρίου πραγματοποιούνται και οι διοικητικές κυρώσεις. Στην ερώτηση τι εννοείται με το διοικητικές απάντησε με ένα λυτό πρόστιμα. Θεωρητικά εννοεί ότι αν κάποιος έμπαινε σπίτι μας ενώ παίζουμε online σε παράνομη εταιρεία από την εφαρμογή του νόμου θα μπορούσε να μας συλλάβει(πρακτικά ανέφικτο φαντάζει) ενώ από τις 5 Δεκεμβρίου που η ΕΕΕΠ έχει υπερεξουσία εφαρμόζονται και τα πρόστιμα. Τελευταία ερώτηση που έγινε ήταν τι γίνεται στην περίπτωση του poker και για εταιρίες που παρέχουν αποκλειστικά το παιχνίδι και αν αυτό εξαιρείται από τον νόμο. Μου απάντησε ότι αυτό είναι μέρος της τροπολογίας που δεν έχει κατατεθεί και ότι ανεξαιρέτως της ειδίκευσης της εταιρίας αν αυτή δεν έχει άδεια είναι παράνομη και ότι σύμφωνα με τον τρέχοντα νόμο το poker δεν εξαιρείται και μάλιστα συγκαταλέγεται στα τυχερά παίγνια. Κλείνοντας τον ρώτησα αν και πότε θα γίνει η φημολογούμενη άρση των αδειών και μου είπε ότι αυτό είναι άγνωστο και ότι μέχρι να ψηφιστεί τροπολογία ή να γίνει διαγωνισμός για μόνιμη αδειοδότηση αυτές οι 24 εταιρείες και μόνο αυτές είναι νόμιμες και μας καλύπτουν νομικά μέχρι νεωτέρας.Όσον αφορά την παρακράτηση 10% του φόρου μου είπε πως για αυτό είναι αρμόδια η εταιρεία στην οποία στοιχηματίζει κάποιος ώστε να παρακρατήσει και να αποδώσει τον φόρο στο δημόσιο. Αυτά από εμένα ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα την κοινότητα .Τα σχόλια δικά σας....

Σε ευχαριστουμε φιλε , πραγματικα πολυ χρησιμες πληροφοριες. Δυο ερωτησεις :

1. Η σταρς δεν ειναι μεσα στις 24 . συνεπως παιζουμε ακομα μεχρι να κατατεθει η τροπολογια αλλα ειμαστε παρανομοι ?

2. Κι αν θες να κανεις μια αναληψη και τι κανεις , τι γινεται αραγε σε αυτην την περιπτωση ? Ισχυει αυτο που ειπε ο kapetanios και θα εχουμε προβλημα ?

.Η τράπεζα ελλάδος βλέπει τα πάντα σε "ενβασματα" ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! (και ναι χτυπάει καμπανάκι μέσο τ

Παιζει ειτε να μην μπορουμε να τραβηξουμε τα χρηματα , ειτε να εχουμε δικαστηρια , ειτε να φαμε κανα προστιμο?

Θα σου απαντησω,αλλα με καλοσυνη γιατι υπαρχει ο κινδυνος να παρεξηγηθεις παλι.Και τα ηλεκτρονικα πορτοφολια γιατι υπαρχουν?Μπορεις να σηκωσεις λεφτα χωρις να εχεις καμια επαφη με τραπεζα,εγω δεν θα ρισκαρα αυτην την περιοδο αναληψη σε τραπεζα γιατι ποιος μου λεει οτι δεν ζητησουν απο τις τραπεζες αργοτερα τις συναλλαγες μετα τις 6 12

Το ψιλοαποκλειω αλλα ποτε δεν ξερεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να προτεινω κατι,μιας και ολο το θεμα ειναι αρκετα μπερδεμενο,και ο καθενας δινει την δικη του ερμηνεια?

μπορουμε σαν μελη του ποκερλαντ,να εξουσιοδοτησουμε εναν δικηγορο,να ασχοληθει με το θεμα,συνεισφεροντας οικονομικα ολοι μας?

ισως ετσι εχουμε μια εγκυρη απαντηση απο καποιον νομομαθη.

(αν οι διαχειριστες,δεχονται να κινηθουμε προς αυτην την κατευθυνση)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δείτε και αυτό

http://m.euro2day.gr/745711/article.aspx

Τωρα αυτο δεν ξέρω κατ6α πόσο αναιρεί τα λεγόμενα του τυπου στο τηλεφωνο....Τι να πώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να προτεινω κατι,μιας και ολο το θεμα ειναι αρκετα μπερδεμενο,και ο καθενας δινει την δικη του ερμηνεια?

μπορουμε σαν μελη του ποκερλαντ,να εξουσιοδοτησουμε εναν δικηγορο,να ασχοληθει με το θεμα,συνεισφεροντας οικονομικα ολοι μας?

ισως ετσι εχουμε μια εγκυρη απαντηση απο καποιον νομομαθη.

(αν οι διαχειριστες,δεχονται να κινηθουμε προς αυτην την κατευθυνση)

Κι αυτοί που δε θα συμμετάσχουν στην πληρωμή δε θα μάθουν τι αποφάνθηκε ο δικηγόρος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να προτεινω κατι,μιας και ολο το θεμα ειναι αρκετα μπερδεμενο,και ο καθενας δινει την δικη του ερμηνεια?

μπορουμε σαν μελη του ποκερλαντ,να εξουσιοδοτησουμε εναν δικηγορο,να ασχοληθει με το θεμα,συνεισφεροντας οικονομικα ολοι μας?

ισως ετσι εχουμε μια εγκυρη απαντηση απο καποιον νομομαθη.

(αν οι διαχειριστες,δεχονται να κινηθουμε προς αυτην την κατευθυνση)

Κι αυτοί που δε θα συμμετάσχουν στην πληρωμή δε θα μάθουν τι αποφάνθηκε ο δικηγόρος;

Πρεπει να ομολογησεις παντως η προταση για stacking σε δικηγορο ειναι πρωτοτυπια για το σαιτ.

Προτεινω ομως να παιζει και ποκερ,ωστε να μπορουμε να τοy κανουμε transfer,gia να αποφευγθουν οι δυσκολιες πληρωμης του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να προτεινω κατι,μιας και ολο το θεμα ειναι αρκετα μπερδεμενο,και ο καθενας δινει την δικη του ερμηνεια?

μπορουμε σαν μελη του ποκερλαντ,να εξουσιοδοτησουμε εναν δικηγορο,να ασχοληθει με το θεμα,συνεισφεροντας οικονομικα ολοι μας?

ισως ετσι εχουμε μια εγκυρη απαντηση απο καποιον νομομαθη.

(αν οι διαχειριστες,δεχονται να κινηθουμε προς αυτην την κατευθυνση)

Κι αυτοί που δε θα συμμετάσχουν στην πληρωμή δε θα μάθουν τι αποφάνθηκε ο δικηγόρος;

μα δεν θα το κρατησουμε μυστικο.

θα μπορουσαμε παντως,20-30 μελη του ποκερλαντ,να δηλωσουν συμετοχη,στο εγχειρημα,να στειλουμε τα χρηματα σε ενα μοντ,και να γινει η δουλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα ποιός θα δεχτεί να πληρώσει από τη στιγμή που θα μάθουν όλοι το αποτέλεσμα; Συν το ότι τα περισσότερα μέλη του pokerland παίζουν ήδη στη stars.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλος με ρωταει για ιντερνετ καφε, επαιξε μια σεσσιον 8/12, με ρωταει αν θα εχει προβλημα??? :lol::lol:

τι θα του λεγατε??

εγω του ειπα οτι ειναι πολυ -ev να το κανεις καθε μερα, κοστος ιντερνετ, καφεδες ,κατι να φας... αστο ρε συ ,πρεπει να βγαζεις 300-400 ευρω παραπανω

το μηνα ,ευκολο ειναι??

...και εμεινε παγωτο...δεν καταλαβε... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα το θέμα είναι ότι pokerstars + full τι. προσπαθήσανε αλλα με αυτά που ζητάνε αναδρομικά καμια σοβαρή εταιρία μεγάλη δεν θα τα έδινε και στο finale δεν εδιαφέρονται για τους 100.000 (λέω εγώ τώρα) + από αυτούς να είναι κερδισμένη άντε το 30% που παίζουνε poker δεν είναι σοβαρό μεγάλο ποσοστό για να ασχοληθούνε..Για να ασχοληθούνε η μεγάλες εταιρίες πρέπει να κάνει delete κάποιους παραγράφους στο νομο περί τυχερών games + αναδρομικά .αλλα μετά πως θα κάνει ο κολλητός του εταιρία με τυχερά παιχνίδια και θα τα τρώνε μαζί? 8-) μονο εάν στείλουμε τις μεγάλες εταιρίες έξω από το game.. έτσι δεν κάνανε και με την άλλη στο κολωνάκι .. ;) Μην χαλιέστε για αυτά ζείτε,ζούμε στην χωρα τις άρπα κολλας, τις λαμόγιας, τις ξεφτίλας, τις κομπίνας,τις σφαλιάρας.. Και όλα πάνε καλά μέχρι να μας πιάσουνε αυτά.. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι;

Θεωρούμε ότι το ευνοϊκότερο σενάριο είναι να γίνει τροπολογία που να νομιμοποιεί το σταρς και παράλληλα να μας φορολογεί εμάς με το ληστρικό 10% στα κέρδη των ημερών που κερδίζουμε;

Πρέπει να βάλω κάτω τα νούμερα, αλλά εαν το κάνουν έτσι, εγώ δεν προτίθεμαι να συνεχίσω να παίζω στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι;

και τι ακριβως σε χαλαει? βγαζεις ~3κ$ το μηνα..."δινεις" στο κρατος 300$...τα 2700$ (που ειναι περιπου 2 χιλιαρικα ευρω) σου μενουν.για πες ποσοι παιρνουν σημερα τοσο? +ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ματαξαναεξηγώ γιατί δεν γίνεται κατανοητό. Το 10% στα κέρδη των παικτών είναι ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ.

Λέει η ΚαθημερινΉ:

Το δύσκολο θέμα, ωστόσο, είναι η εφαρμογή της φορολογίας των καθαρών κερδών των παικτών. Στην τροπολογία γίνεται λόγος για «παικτική συνεδρία», με διάρκεια όχι μεγαλύτερη από 24 ώρες, η οποία θα διεξάγεται μέσω ειδικής κάρτας που θα έχει ο παίκτης. Στο τέλος κάθε συνεδρίας, τα κέρδη που πιστώνονται στον παίκτη φορολογούνται με συντελεστή 10%

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 012_500918

Το 10% λοιπόν θα υπολογίζεται στο τέλος της ημέρας. Εγώ, ως παίκτης που παίζω ΜΤΤ/SNG έχω το 40% των ημερών να κερδίζω και το 60% χάνω. Βάσει της παραγράφου που παρέθεσα, το 60% των ημερών που χάνω, δεν θα υπολογίζονται στον υπολογισμό των κερδών μου. Η πραγματική φορολογία είναι πάνω από 10% και εξαρτάται από το πώς παίζει κάποιος. Χθες που έβαλα τα νούμερα κάτω, για μένα, το 10% είναι στην πράξη το 30% επί των καθαρών κερδών μου -χωρίς όμως να υπολογίζω το rakeback. Υπολογίζοντας το rakeback είναι γύρω στο 20% των συνολικών κερδών μου.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ:

Είναι αυταπάτη και άγνοια οικονομικών να πιστεύει κάποιος ότι το 30% στα μεικτά κέρδη των εταιριών δεν θα μετακυλίεται στους παίκτες. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, ανακάλυψα ότι η οικονομική έρευνα μας λέει ότι η εταιρική έρευνα μετακυλίεται στους εργαζομένους και τους καταναλωτές. Αυτό που μας λέει η θεωρία υποστηρίζεται και από την πράξη: στο Βέλγιο όπου η φορολογία είναι πιο λογική, 10% των μεικτών κερδών, οι παίκτες απολαμβάνουν 10% λιγότερο rakeback.

Ακόμα λοιπόν και αν το Πόκερσταρς μετακυλήσει το μισό κόστος της φορολογίας, το κόστος για τον παίκτη είναι σημαντικό. Σκεφτείτε το εξής: Το rakeback - η επιστροφή από τον μεικτό τζίρο- είναι ανάλογα με το πόσο παίζεις από 25% ως 50%. Για μένα είναι 38%. Εαν το πόκερσταρς μετακυλήσει εστω το μισό κόστος της εταιρικής φορολογίας σε μένα, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα μου κόψει 40-45% από το rakeback μου.

Εν κατακλείδει και για να το πω απλά, ανάλογα με το πως θα εφαρμοστεί η νομοθεσία, η πρακτική φορολογία στους κερδοφόρους παίκτες μπορεί να είναι από 20 ως 45% επί των καθαρών κερδων τους. Το 20% προϋποθέτει είτε να αλλάξει το ποσοστό της φορολόγησης, είτε η Πόκερσταρς να απορροφήσει τελείως το κόστος της φορολόγησης, το οποίο δεν θεωρώ ρεαλιστικό.

Ως έχουν τα πράγματα, η πραγματική φορολογία που πρέπει να περιμένει κάποιος είναι πάνω από 30-40%.

ΥΓ. Α, και επίσης να περιμένει να φορολογείται και ο περιστασιακός παίκτης που χάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ.ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.ΕΓΩ ΕΠΑΙΖΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΚΕΡ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΑΖΕΨΑ ΕΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΠΟΥ ΑΝΕΠΤΥΞΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ONLINE ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΠΟΤΖΙΔΙΚΑ.ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΟΒΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΣΟΔΟ.ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΝΤΕΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΕΝΝΟΙΕΣ ΟΠΩΣ ROI,EV,ODDS κτλ.ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΣΕ ΒΑΘΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΙ...betfair τα Σ/Κ ,ΠΑΡΤΥ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ....ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα παιδία, θα κάνω την πρώτη μου ανάρτηση. Αρχικά, να πω ότι κυριώς παίζω στοίχημα στο οποίο τα τελευταία χρόνια έχω σταθερά κέρδη διψήφιου αριθμού, αλλά ταυτόχρονα έχω αρχίσει και παίζω και πόκερ...Η ΤΤΕ μπορεί ανά πάση στιγμή να διαπιστώσει από που πραγματοποιήθηκε η συναλλαγή, οπότε δεν είναι θέμα η ip...Υπάρχουν και άλλοι τρόποι ανάληψης αλλά και αυτοί είναι υποχρεωμένοι αν γίνει τροπολογία να ενημερώνουν την διαχειριστική αρχή εισροής χρήματος για το ποιός έστειλε τα χρήματα στον παίκτη...Καλό θα ήταν να δημοσίευε κάποιος το Φ.Ε.Κ., με το οποίο πήραν άδεια οι 20+ εταιρείες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε lv7 συμφωνω αρκετα μαζι σου, και πιστευω οτι με αυτο τον τροπο φορολογισης η βιωσιμοτητα για κερδισμενους παιχτες ειναι οριακη. Ο σωστος τροπος ειναι να στελνει η εταιρια εκαθαριστικο κερδων ετους και να φορολ. 10%-15% αντε βαρυα 20%(νομιμοποιεις τα χρηματα κιολας).Δεν νομιζω να το κανουν ομως οποτε

να κανω και μια αλλη προταση για τι φορολογηση. π.χ. τουρνουα 10+1 μπορει να 10 + 0.85+ 0,30 φορος. και φορος 3% στα κερδη απευθειας με το που τα περνεις(π.χ 1000 Ε = 20 Ε φορο. ετσι το κρατος θα παιρνει 6% περιπου επι του συνολικου τζίρου(καλα λεφτα νομιζω) η εταιρια θα δώσει 15% απο τα ρεικ, και ο παιχτης 4,5 %(ποσο που καλυπτετε εύκολα και ροι 10 παραμενη κερδοφορο). Ισως αυτός ο τροπος να ειναι λειτουργικος και ολοι ευχαριστιμενοι

Read more: Pokerland Φόρουμ - Τροπολογία εν' όψει, για το διαδικτυακό τζόγο - Ακυρώνονται οι "νόμιμες" 24 εταιρείες! http://pokerlandgr.com/forums/gnomes-sx ... z2FCzVCignχρηματα κιολας). Δεν πιστευω να το κανουν οποτε προτινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...