Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Turn decision at NL200


dmelissourgos

Recommended Posts

Παίζουμε χωρίς HUD σε 6-max τραπέζι (στο συγκεκριμένο χέρι είμαστε 5-handed) με blinds 1/2. Δεν έχουμε ξαναπαίζει με το συγκεκριμένο αντίπαλο, αλλά από τα auto reload που κάνει στο stack του, μου φαίνεται για regular. Καμία άλλη πληροφορία για το πως παίζει.

1 $/2 $ Blind Χωρίς όριο Holdem - ***

Η θέση 9 είναι το button

Συνολικός αριθμός παικτών: 5

Θέση 1: Player 1 ( 64 $ )

Θέση 4: Villain ( 269,61 $ )

Θέση 6: Hero ( 275 $ )

Θέση 7: Player 2 ( 200 $ )

Θέση 9: Player 2 ( 206,40 $ )

Player 1 τοποθετεί μικρό blind [1 $]

Villain τοποθετεί μεγάλο blind [2 $]

** Μοίρασμα κοινών φύλλων **

Dealt to Hero :Aspade::Jspade:

Hero κάνει ρελάνς [6 $]

Player 2 πάει πάσο

Player 2 πάει πάσο

Player 1 τα βλέπει [5 $]

Villain τα βλέπει [4 $]

** Μοίρασμα flop ** :3spade::8heart::8spade:

Player 1 κάνει ντούκου

Villain κάνει ντούκου

Hero ποντάρει [9 $]

Player 1 πάει πάσο

Villain τα βλέπει [9 $]

** Μοίρασμα turn ** :Aheart:

Villain κάνει ντούκου

Hero ??

Check ή bet και γιατί;

Edit: Είχα κάνει λάθος, τώρα διορθώθηκε το 8s

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bet gia value,gia na prostatepseis to fyllo sou,kai na xrewseis str/fl draws...epishs apo reg tha pareis light call apo epafh 8 h 9 giati kserei pws o A einai panta good card gia second burrel!den thewrw oti eisai pisw sto xeri giati endexomena two pairs h sets sto flop o reg tha ta ekane raise se tetoio scary board kai giati prepei na parei value oop!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν παίχτες που θα κάνουν check back το turn αυτόματα για pot control. Αλλά νομίζω οτι το range του αντιπάλλου έχει πολλά χειρότερα για να μην ποντάρουμε για value αλλα και info.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά είχα κάνει λάθος στη μεταφορά του χεριού. Το 9s που είχα γράψει ήταν λάθος, το κανονικό είναι 8s.

Πιστεύετε ακόμα ότι έπρεπε να κάνω bet turn;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι ο αντίπαλος δύσκολα κρατάει AQ AK και floaάρει και επίσης δύσκολα να κρατάει κάποιο pair από ΤΤ και πάνω επομένως μετά το call του στο flop τα φύλλα που πιθανότατα κρατάει κατά τη γνώμη μου είναι οποιοδήποτε ζευγάρι μέχρι 99 ή suited connectors στα οποία μπορεί να είναι το 8 ή κάποιο flushdraw .. Επομένως δε νομίζω ότι με bet στο turn παίρνουμε value από κάτι και το καλύτερο για τον αντίπαλο σενάριο είναι να έχει 2 outs αν δεν έχει ήδη made hand.. Για αυτό το λόγο προτιμώ το check στο turn και thin value bet στο river ή just call σε περίπτωση που ο αντίπαλος leadαρει το river..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι ο αντίπαλος δύσκολα κρατάει AQ AK και floaάρει και επίσης δύσκολα να κρατάει κάποιο pair από ΤΤ και πάνω επομένως μετά το call του στο flop τα φύλλα που πιθανότατα κρατάει κατά τη γνώμη μου είναι οποιοδήποτε ζευγάρι μέχρι 99 ή suited connectors στα οποία μπορεί να είναι το 8 ή κάποιο flushdraw .. Επομένως δε νομίζω ότι με bet στο turn παίρνουμε value από κάτι και το καλύτερο για τον αντίπαλο σενάριο είναι να έχει 2 outs αν δεν έχει ήδη made hand.. Για αυτό το λόγο προτιμώ το check στο turn και thin value bet στο river ή just call σε περίπτωση που ο αντίπαλος leadαρει το river..

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stikis

Ναι αυτό είναι το πιο προφανές line αν υποθέσουμε ότι το range του έχει πολλά pocket pairs μετά το call στο turn. Το θέμα είναι ότι τα scary rivers είναι πάρα πολλά και αν δεν είναι thinking παίχτης δεν πρόκειται να θεωρήσει το backdoor flush ή ένα overcard από το pair του ως blank (και σίγουρα όχι ένα μπαστούνι), οπότε ρωτάω μήπως η περίπτωση του να πάρουμε call στο river είναι μικρότερη από αυτή να πάρουμε call στο turn μιας και είναι σχετικά wet board. Επίσης υπάρχουν κάποια flush draws και κάποιοι άσοι που floataran flop και από τα οποία χάνω value στο turn.

@Kostas13

Εννοείς παρακαλάμε να μη μας κάνει raise. Τι έχει το range του που κερδίζουμε και κάνει raise turn; Για μένα reparei to 8. Αυτός είναι ο δεύτερος λόγος που σκέφτομαι να κάνω check turn, γιατί σε ενδεχόμενο raise έχει το 8 στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων και μάλλον δεν έχω τα odds για call. To pot control είναι σημαντικό.

Γενικώς, όμως, νομίζω ότι πρέπει να ανησυχώ περισσότερο για το να πάρω το μέγιστο value παρά για το να γλιτώσω λεφτά στην περίπτωση που έχει το 8, γιατί μάλλον αν το έχει θα το κάνει face up.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πάρουμε ένα ένα τα σενάρια:

1)Κρατάει κάποιον Α και έχει κάνει float το φλοπ.. Δεν είναι και το πιο πιθανό σενάριο μιας και δεν έχουμε και info για τον παίκτη -οι περισσότεροι δε το συνηθίζουν αυτό ειδικά αν δεν είναι ΑΚ ή AQ χέρια τα οποία μάλλον θα κάνανε 3bet preflop- αλλά ακόμα κι αν τον έχει χάνουμε value στο turn ωστόσο δε νομίζω ότι θα πληρώσει 2 πονταρίσματα έτσι κι αλλιώς οπότε τι στο turn τι στο river. Αν έχει Α λοιπόν ίσως χάνουμε κάποιο value αλλά σίγουρα όχι μεγάλο

2)Κρατάει κάποιο pair. Αν κάνουμε κάποιο bet στο turn το πιθανότερο είναι ότι θα πάει πάσο. Αν όμως κάνουμε check "κρύβουμε" τον Α μας και στο river υπάρχει περίπτωση να πληρωθούμε το value γιατί ο αντίπαλος μπορεί να μας βάλει και σε αέρα.Αν έχει λοιπόν κάποιο pair αν έχουμε μια μικρή πιθανότητα να του αποσπάσουμε λίγες μάρκες ακόμα μάλλον μόνο έτσι μπορούμε.

3)Κρατάει κάποιο flushdraw. Εδώ είναι που διαφωνούμε τελείως. Εσύ λες πως αν δεν ποντάρεις το turn θα χάσεις value από το flushdraw. Εγώ πάλι πιστεύω πως αν του κάνεις bet στο turn δεδομένου και πως το board έχει διπλώσει αλλά είναι και εκτός θέσης θα έχει ένα εύκολο πάσο. Ας υποθέσουμε όμως ότι κάνει call με το flushdraw. Αν το river έρθει blank αυτός θα κάνει check/fold ή check/muck αν δώσεις check behind. Αν πέσει μπαστούνι λογικά θα ποντάρει από μπροστά ποντάρισμα που λογικά θα κάνεις απλά call γιατί το ποτ θα έχει φουσκώσει πολύ και συγχαρητήρια του πήραμε 2 πονταρίσματα. Αν κάνουμε check και το turn πέσει blank υπάρχει πολύ καλή πιθανότητα να μπλοφάρει δεδομένου του ότι και πάλι κρύψαμε τον Α μας στο turn. Αν πέσει μπαστούνι στο river λογικά θα leadαρει ποντάρισμα στο οποίο μπορείς να κάνεις raise και να παίρνεις πολύ συχνά call. Στην περίπτωση του bet στο turn άντε να ποντάρεις 16$ να κάνει call και μετά να σου χτυπήσει εκείνος κάτι κοντά στα 35$ και θα του πάρεις 50$ χοντρικά. Στην περίπτωση του check θα σου χτυπήσει εκείνος τα 16$ και μετά μπορεί να πληρώσει μέχρι και 60$-70$ (που θα κάνεις raise) πολύ εύκολα νομίζω..

4)Να κρατάει κάποιο fullhouse ή κάποιο 8. Αν ποντάρουμε το turn υπάρχει το σενάριο ότι μας κάνει raise στο turn και έχουμε μια δύσκολη απόφαση η οποία μάλλον -αν όχι σίγουρα- είναι fold. Αν μας κάνει just call και lead το river πιθανότατα να κάνουμε call το river και να έχουμε χάσει 2 πονταρίσματα. Αν κάνουμε check το turn τότε ή θα μας βάλει ένα value bet στο river στο οποίο θα κάνουμε ευχαρίστως call και θα έχουμε χάσει το minimum ή θα κάνει check/raise όπου θα έχουμε ένα εύκολο πάσο...

από τα 4 σενάρια αυτά ίσως μόνο στην περίπτωση που έχει Α να είναι λιγότερο προσοδοφόρο το play μας ωστόσο θα επιμείνω ότι δεν έχει και πολλούς Α στο range του.

Ελπίζω να σε κάλυψα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@parkouri8ras

Τι εννοείς να γλιτώσω τίποτα; Όταν σου κάνουν ένα call σε αυτό το flop εσύ τους βάζεις κατευθείαν σε trips;

@stikis

Ναι με κάλυψες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Για το flush draw έχεις δίκιο. Εκεί που δεν έχω πιστεί ακόμα 100% είναι στην πιο συχνή περίπτωση που έχει pocket pair. Εννοώ πως δεν έχω πιστεί ότι θα πληρώσει το bet μας στο turn λιγότερες φορές από ότι θα πληρώσει στο river αν κρύψουμε τον άσο μας, μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν άπειρα scary rivers. Σε thinking παίχτη έχεις δίκιο, θα θεωρήσει blank όλα τα backdoor flushes και τα overcards από το pocket pair του και θα μας πληρώσει. Τα fish όμως δεν κάνουν εύκολα call με αυτά τα rivers.

Είναι παρτίδα χωρίς HUD οπότε δε νομίζω ότι χωράει κι άλλη ανάλυση, μάλλον τα είπαμε όλα. Εν τέλει έκανα bet στο turn $20 και πήγε πάσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...