Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Giorgio shares PCA


giorgio

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι,

αποφάσισα να πουλήσω το 30% της συμμετοχής μου στο Pokerstars Carribean Adventure που θα γίνει στις 7-14 Ιανουαρίου 2013

Buyin $10,300

1% share $132

28.15% premium

Για όσους δεν με ξέρουν τα nick μου

gp18089 (Pokerstars, Fulltilt, Party Poker)

giorgio1972 (poker.gr)

Σε αυτά δέχομαι και τα transfers.

Τα αποτελέσματά μου

chart.jpg[/attachment:26ntincx]

Σας ευχαριστώ και πάλι για την εμπιστοσύνη σας. Μάλλον ήρθε η ώρα να πληρωθείτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι ένα ερώτημα που με βασανίζει συνέχεια στη δουλειά μου. Αν μια επένδυση δεν πάει καλά και καταγράφω μια ζημιά x% κάτι θα πρέπει να κάνω. Θα πρέπει να επαναξιολογήσω την επένδυσή μου. Η απόφαση που θα πρέπει να πάρω είναι αν έκανα λάθος αξιολόγηση να κλείσω τη θέση και να πάρω τη ζημιά μου ή αν κάνει λάθος η αγορά οπότε θα πρέπει να αυξήσω τη θέση μου αφού πλέον είναι ακόμα μεγαλύτερη επενδυτική ευκαιρία.

Μια ανάλογη κατάσταση αντιμετωπίζω και στο πόκερ. Στο Full Tilt στα τουρνουά με 180+ παίκτες έχω μια ζημιά $20,000+ σε 515 τουρνουά σύμφωνα με το OPR. Δηλαδή, περίπου 170 buyins ζημιά. Όχι και τίποτα τρομερό αλλά αφού δεν έχουν προηγηθεί κέρδη σίγουρα θα πρέπει να το κοιτάξω.

Θα ήθελα εδώ να πω ότι δεν γράφω το άρθρο για να κλαφτώ και σίγουρα όχι για bragging. Νομίζω ότι, είναι είναι ενδιαφέρον ο τρόπος σκέψης μου αλλά και η μεθοδολογία που ακολουθώ. Θα χαρώ ιδιαίτερα να ακούσω τις παρατηρήσεις για πιθανή λάθος σκέψη ή για κάποιες παραμέτρους που μου διαφεύγουν.

Το πρώτο πράγμα και σημαντικότερο ίσως ήταν να δω αν παίζω καλά γενικά. Η μονάδα μέτρησης για μένα είναι τα EVbb/100 στις διάφορες φάσεις του παιχνιδιού και η σύγκρισή τους με ένα alias από πολύ καλούς παίκτες που έχω φτιάξει.

Μια χαρά ως εδώ. 6 EVbb/100 με όλες τις κατηγορίες θετικές και 5 EVbb/100 οι pros. Αυτό όμως δεν είναι το πλέον ενδιαφέρον. Τα λεφτά στα τουρνουά είναι μετά το 100/200 όταν μπαίνουν τα antes. Ας δούμε τι γίνεται και σε αυτό το στάδιο με 6+ players.

Χμμμ!!! Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. Σχεδόν 3 EVbb/100 πάνω από τους pros και χάνω λεφτά. Η διαφορά είναι τεράστια. Για την ακρίβεια, τα νούμερα αυτά είναι λίγο καλύτερα από τα αντίστοιχα που έχω στο Poker Stars και εκεί έχω $110,000 κέρδη. Τι συμβαίνει λοιπόν;

Ας δούμε λίγο και το ΟΡR. 12% ΙΤΜ με το payout structure του FTP που πληρώνει το 10% περίπου δεν είναι κακό αν και δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας. Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι να δω με τι stack μπαίνω στα λεφτά αλλά είναι πολύ δύσκολο. Το ότι τα 14/62 ή 1/4.5 από αυτά γίνεται FT μου φαίνεται τουλάχιστον καλό καθώς είναι σίγουρα παραπάνω από αυτά που μου αναλογούν.

Στα final tables όμως τι κάνω; Με μια λέξη, ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!! Μια τρίτη θέση και οι υπόλοιπες δεκατρεις από τέταρτος ως ένατος. Μα είναι δυνατόν; Μπορεί να είμαι τόσο άσχετος; Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να δω οπωσδήποτε είναι με τι stack μπαίνω στο FT και αμέσως μετά πώς παίζω τα FT. Είχα έναν γνωστό παίκτη στην κοινότητα ο οποίος γκρίνιαζε συνέχεια γιατί δεν μπορούσε να σηκώσει τουρνουά. Όταν αποφασίσαμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω, διαπιστώσαμε ότι, έμπαινε σε όλα τα FT shortstack και προσπαθούσε να ανέβει κανένα σκαλί σερνόμενος. Δουλειά έτσι, δεν γίνεται.

Κατάφερα με αρκετό κόπο να μαζέψω τα χέρια από αυτά τα 14 final tables αφού ούτε το ΗΕΜ ούτε το PT σου δίνουν απευθείας αυτή τη δυνατότητα. Στα FT μπαίνω λοιπόν, με stack 8% above average κατά μέσο όρο. Νούμερο μάλλον ικανοποιητικό. Έχω καταφέρει όμως και το τρομερό -26 bb/100 με 4 EVbb/100. Με απλά λόγια, αντί να κερδίζω 4 bb/100 που μου αναλογούσαν η θεά τύχη αποφάσισε ότι, θα χάσω 26bb/100. Μεταφρασμένο, αντί να κερδίζω $10-20Κ αποφάσισε να χάνω $20Κ.

Σκέφτηκα να κοιτάξω πόσο πιθανό είναι αυτό αλλά η απάντηση είναι εύκολη: πολύ πιθανό. Πόσες φορές όταν έπαιζα one table SNG’s μου είχε συμβεί να πληρωθώ 1 στα 14; Ούτε που θυμάμαι. Πόσο εύκολο είναι για ένα πολύ καλό cash παίκτη να έχει -26 bb/100 σε χιλιατόσα χέρια; Τραγικά εύκολο. Αυτό είναι το βίτσιο των tournament players. Παίζουμε πολλά μικρά χέρια και ελάχιστα πάρα πολύ μεγάλα pots τα οποία κρίνουν τελικά την πορεία μας. Μακροχρόνια ο καλός tournament player κερδίζει αλλά το ποσό που θα κερδίσει καθορίζεται από τη θεά τύχη.

Η απόφαση λοιπόν πάρθηκε. Αφού έχω edge και παίζω εντός bankroll, REINVEST.

Read more: Stop Loss or Reinvest | giorgio http://pokerlandgr.com/giorgio/stop-los ... z2DmjbLlSd

To psaxnes ai su to lathos ekei mesa. enas apo tous aristous paiktes poker kai me tetragwni logiki, alla exanes ekei mesa kai ta lefta sou kai ta nevra sou!!! An den ekleinan 2 xronia oi alites den tha eixes pote kerdisei osa kerdises.. Tha eixes stamatisei to poker!!!!!

KALA OSA LES ALLA H EXHGHSH EINAI MIA!!!!! KATAKLEBANE EKEIMESA OLOUS TOUS REGULAR POU KERDIZAN STHN POKERSATRS!!! H FULL TILT ME AFTO TON EMMESO TROPO METEFERAN LEFTA APO THN STARS STO SYSTHMA THS FULLTILT!!!!!

KANEIS SAS DEN TO ARADEXTHKE AFTO!!!!

FAINETAI TO MYRISTHKAN STH STARS KAI BRHKANTROPO NA XANABALOUN TA LEFTA TOUS STO SYSTHMA TOUS!!!

DEITE APLA TO PRWTO ARTHRO POU EGRAPSA EDW MESA TO 2009 ME TITL : EMPISTEVESTAI THN FULLTILT?

EIXA ANOIXEI LOGARIASMO SAN VASSILIS21 APLA KAI MONO GIA NA GRAPSW ARTHRO ME TITLO ( EMISTEVESTAI THN FULLTILT?) EXHGOUSA ME LEPTOMEREIES POSO MEGALH APATH EINAI H ETAIRIA ALLA DEXTHKA EPITHESEIS APO THN PRWTH MERA..... ARGHSE 2 XRONIA NA FANEI POSO APATEWNES HTANE, ALLA KANEIS DEN THYMHTHIKE PWS TAELEGA 2 ME 3 XRONIA PRIN

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να πω ότι, παρά το 70% ROI που έχω στα tournaments χωρίς το πολύ μεγάλο cash θεωρώ μεγαλύτερη επιτυχία μου το 20% στα 45άρια turbo SNG’s. Μόλις τώρα τελευταία σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα SNG’s ως χρηματοδότη για τα τουρνουά γιατί έπρεπε να ανέβω στα τουρνουά ενώ δεν γινόταν να ανέβω παραπάνω στα SNG’s. Είμαι όμως πρόθυμος να τα ξαναχρησιμοποιήσω αν παραστεί ανάγκη.

Τι έδωσα αυτά τα χρόνια; 40 διαβασμένα βιβλία, πολλές μα πολλές ώρες στο ΡΤ, ΗΕΜ, SNGWiz, Excel και αρκετές ώρες ψάχνοντας στο internet.

Τι πήρα; $150Κ και πολλή μα πολλή ευχαρίστηση και ψυχική ικανοποίηση.

FAIR ENOUGH.

Συνεχίζεται... (κάποτε)

Read more: Αυτός είμαι | giorgio http://pokerlandgr.com/paiktes/giorgio/ ... z2Dmx7JFli

sunexise na arthrografeis bre file... diavasa twra ola ta arthra sou me kommenitin anasa,,,

eidika afta me statistika dedomena kai standard deviation einai exairetika.... tha ithela na mou peis mia mera pws na xrisimopoiisw ta apoelesmata mou gia na vgalw xrisima statistika sumperamata ...eidika sto MINITAB . 9 einai on line statistiko programma) an exeis xrono rixe mia matia mpookis ongame kai pesmou an mporw me kapoio tropo na kanw statistiki analusi kai me poies metavlites.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

live se posa megala tour exeis paixei ? (ept,wsop etc)any deep run?

Αποκλείεται να κάνει αυτή την ερώτηση ο TOREADOR. Αν θες να σου απαντήσω λοιπόν ρώτα με το nick σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

live se posa megala tour exeis paixei ? (ept,wsop etc)any deep run?

Αποκλείεται να κάνει αυτή την ερώτηση ο TOREADOR. Αν θες να σου απαντήσω λοιπόν ρώτα με το nick σου.

:Aheart::Adiamond::Aspade::Aclub:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kidding me twra etsi?

de amfisvhtw thn axia sou obv,se exw dei live na paizeis

kai se exw symvouleytei se live hands dika mou an thymasai.

thymamai kapoia tour ept pou exeis paixei apla ithela na xerw posa einai,thats all.

mh leveliazesai, check fb

ta pm kai to chat de doulevoun edw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποτέ μη λες ποτέ. Έχω πάει σε 6 ΕΡΤ αν θυμάμαι καλά (σε άλλα main event σε άλλα side) χωρίς cash. Μεγαλύτερη στιγμή στο ΕΡΤ Berlin όταν έχασα ποτ 300K ΑΑvsKK λίγο πριν το bubble. Έχω κάνει και δυο Final Table σε GPT. Ελπίζω να σε βοήθησα tore.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας δούμε όμως τα αποτελέσματα. Στα 1200 τουρνουά, τα οποία αντιπροσωπεύουν ένα εξάμηνο το πολύ για ένα επαγγελματία παίκτη, ο παίκτης αυτός του οποίου είμαστε θεωρητικά στην ευχάριστη θέση να ξέρουμε το ακριβές expected ROI του θα πετύχει ROI μεταξύ 35-75% κατά 68%, 16-94% κατά 95% και -4-114% κατά 99,7%.

Read more: ROI: Χρήση και αξιοπιστία | giorgio http://pokerlandgr.com/paiktes/giorgio/ ... z2DvjIDGI8

Το ερώτημα που καλούμαστε να απαντήσουμε είναι πόσα χρήματα χρειάζεται αυτός ο παίκτης σε συνάρτηση πάντα με το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει. Το simulation έγινε σε 120.000 τουρνουά χωρισμένα σε ομάδες των 1200. Το 1200 είναι ένα λογικό νούμερο για field 400 ατόμων ώστε να μπορεί ο κάθε παίκτης να κάνει απολογισμό και να αναθεωρήσει τους στόχους του. Το αποτέλεσμα λοιπόν, έδειξε ότι το average downswing στα 1.200 τουρνουά ήταν $17.009 δηλαδή 102 BI περίπου.

Το ήξερα, θα πει κάποιος φίλος, το διαβάζω παντού ότι με 100 ΒΙ είμαι ασφαλής. Χαιρετίσματα φίλε, θα του πω εγώ, ξεχνάς το variance. Το average standard deviation ήταν $5161. Αυτό σημαίνει ότι, αν του παίκτη μας του αρκεί να έχει 68% πιθανότητα να επιβιώσει σε 1200 τουρνουά, κάτι σαν απλός τζογαδόρος μου ακούγεται, χρειάζεται $22.170(133 ΒΙ). Αν θέλει 95% πιθανότητα επιβίωσης τότε θα χρειαστεί $27331(164 ΒΙ). Αν θέλει να είναι σχεδόν σίγουρος ότι θα επιβιώσει, μόλις 0,03% πιθανότητα καταστροφής, θα χρειαστεί $32492(195 ΒΙ).

Το 5% πιθανότητα κατασροφής μπορεί να ακούγεται λίγο αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Αυτό σημαίνει καταστροφή σε 1 στα 20 σετ των 1200 τουρνουά. Προτείνω σίγουρα την 3η περίπτωση. Να επισημάνω επίσης ότι, τα νούμερα που αναφέρω είναι στην πραγματικότητα ελαφρώς μεγαλύτερα γιατί υποθέτω ότι έχουμε normal distribution ενώ υπάρχει ένα skew προς τα πάνω.

Πιστεύω πως τα 250 ΒΙ είναι μια καλή προσέγγιση. Και αν ο παίκτης μας θέλει να παίξει και λίγα long shots σε τουρνουά με μεγαλύτερο field φτάνουμε στα 300 ΒΙ. Αν συνυπολογίσουμε και την πιθανότητα ο παίκτης μας να κάνει λάθος για το expected ROI του και αυτό να μην είναι 55% και να είναι 45% ή 35% ή να μεταβλήθηκαν οι συνθήκες και το expected ROI του να έπεσε σε αυτά τα νούμερα, καθόλου δύσκολο, τότε μάλλον 400 ΒΙ είναι ένα καλό νούμερο.

file epanerxomai sta uperoxa arthra sou kai stin polutimi statistiki erevna pou eixes kanei.

Afto me to average vaiance to katalabainw apoluta. evgales to (x meso) pou einai to variance gurw stis $17000 analuontas tis 100 omades xwrismenes se 1200 tour ( sunolo 120000) kai katelixes pws exei tupiki apoklisi arketa megali ($5161) opote me vasi tin kanoniki katanomi exei 99.7% pithanotita na min xrewkopisei an paizei ma bankroll gurw sta 200 Buy Inn (+-3 observations)

kai to kaneis 300BI mias kai einai elafros (skewed to the right) alla kai epidi uparxei epipleon variance apo ta tour pou paizontai enantiwn perissoterwn apo 400 paiktwn.

Mexri edw kala.

Afto me to ROI 55% pws akribws to ebgales pws sta 1200 tour tha exei 95% pithanotita na exei ROI apo 16% mexri 94% einai olu ikanopoiitiko apotelesma ( to good to be trought ..tha elega) . fantazomai pws san x meso xrisimopoieis to 55% roi pou brikes, omws poies paratiriseis ebales sto deigma gia na vgaleis afta ta noumera? ti akribws xrisimopoiises? to Roi apo kathe tournament xexwrista? to roi apo kathe omada twn 1200? kai otan upirxan paratiriseis me arnitiko roi? kai ti ginetai me ta 86% twn tour pou den exoume ITM?

An exeis tin kalosuni dwse pio polles kai analutikes leptomereies gia to poia noumera mpikan pws mpikan kai pws ta aneluses ston tupo toi standard deviation gia na vgei afto to entuposiako apotelesma me to expected roi..

efxaristw kai pali Bravo gia tin toso meletimeni douleia pou kaneis sto poker gia na mporeis na briskesai ekei psila, alla kai pou tin moirastikes mazi mas.

Read more: Tournament Bankroll Management | giorgio http://pokerlandgr.com/paiktes/giorgio/ ... z2DvjyzJBW

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

logika xrisimopoiises omades twn 1200 tour kai oxi xexwrista kathe tour.

omws gia na bgoun afta ta entupwsiaka noumera prepei to standard deviation na htan arketa mikro. diladi na min upirxan megales apokleiseis apo to 55% roi ana omada twn 1200. Thumasai poso htan to standard deviation?

giati an htan megalh h apoklish px, an oi polu thetikes paratiriseis eixan roi 250%, 300% ,275% kai oi teleftaies -90% , -85% klp tote tha eixame megali apoklisi kai to 95% pithanotita gia 16% me 94% roi fantazei polu makrino onoiro. ontos htan toso mazemenes oi paratiriseis konta sto 55% roi?

H apla afairesate to +-5% twn pio thetikwn kai pio arntikwn gia pio realistika apotelesmata?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βομβαρδισμός!!! Τότε τον περίμενα τώρα μου ήρθε. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ αν σου πω ότι όρισα πιθανότητες για κάθε θέση ώστε να έχω ROI 55% αν θυμάμαι καλά. Μετά έκανα simulation μερικά εκατομμύρια tour. Όντως χρησιμοποίησα ομάδες tour. H κατανομή ήταν σχεδόν κανονική και το γι' αυτό λέω ότι το ROI θα είναι κατά 95% τόσο. Δεν αφαίρεσα τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Efxaristw. ara ontos einai axiopista ta noumera . Epimenw giati einai polu simantiko!

mporei na min einai 95% kai roi metaxu 16% me 94% . einai omws sxedon bebio pws einai me 90%+ pithanotita enas paiktaras me roi gurw sto 50%+ tha exei ROI metaxu 10% kai 100% gia kathe epomeno set twn 1200 tour!! ta opoia ta paizei enas regular se 2 me 3 mines!!!!

pragmatika entupwsiako giati perimena arnitiko to katw diastima. anti +10% as poume -5% logo variance. afto to -5% me +125omws emfanizetai me 99.7% pithanotita. me 90%-95% omws einai sxedon bebaio pws tha exei estw oriaka kerdi enas stathera kerdoforosregular se ena mikro diastima 3 minwn!!!! oxi 6 giati afxisane ton arithmo tour ana session..

Einai entupwsiako giati deixnei pws ontos einai arketa asfales ependusi to MTD grinding gia enan pou katexei kala to antikeimeno?

Posoiomws to katexoun kai posoi nomizoun pws to katexoun? kai poso efkola ena me duo megala cash purotexnimata mporoun na dimiourgisoun psevdaisthiseis gia to pragmatiko mas ROI?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παικταρά με πειράζει που δεν έστειλε ακόμα κανένας.. Στέλνω σε λίγο, κυρίως ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για τα άρθρα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι ένα ερώτημα που με βασανίζει συνέχεια στη δουλειά μου. Αν μια επένδυση δεν πάει καλά και καταγράφω μια ζημιά x% κάτι θα πρέπει να κάνω. Θα πρέπει να επαναξιολογήσω την επένδυσή μου. Η απόφαση που θα πρέπει να πάρω είναι αν έκανα λάθος αξιολόγηση να κλείσω τη θέση και να πάρω τη ζημιά μου ή αν κάνει λάθος η αγορά οπότε θα πρέπει να αυξήσω τη θέση μου αφού πλέον είναι ακόμα μεγαλύτερη επενδυτική ευκαιρία.

Μια ανάλογη κατάσταση αντιμετωπίζω και στο πόκερ. Στο Full Tilt στα τουρνουά με 180+ παίκτες έχω μια ζημιά $20,000+ σε 515 τουρνουά σύμφωνα με το OPR. Δηλαδή, περίπου 170 buyins ζημιά. Όχι και τίποτα τρομερό αλλά αφού δεν έχουν προηγηθεί κέρδη σίγουρα θα πρέπει να το κοιτάξω.

Θα ήθελα εδώ να πω ότι δεν γράφω το άρθρο για να κλαφτώ και σίγουρα όχι για bragging. Νομίζω ότι, είναι είναι ενδιαφέρον ο τρόπος σκέψης μου αλλά και η μεθοδολογία που ακολουθώ. Θα χαρώ ιδιαίτερα να ακούσω τις παρατηρήσεις για πιθανή λάθος σκέψη ή για κάποιες παραμέτρους που μου διαφεύγουν.

Το πρώτο πράγμα και σημαντικότερο ίσως ήταν να δω αν παίζω καλά γενικά. Η μονάδα μέτρησης για μένα είναι τα EVbb/100 στις διάφορες φάσεις του παιχνιδιού και η σύγκρισή τους με ένα alias από πολύ καλούς παίκτες που έχω φτιάξει.

Μια χαρά ως εδώ. 6 EVbb/100 με όλες τις κατηγορίες θετικές και 5 EVbb/100 οι pros. Αυτό όμως δεν είναι το πλέον ενδιαφέρον. Τα λεφτά στα τουρνουά είναι μετά το 100/200 όταν μπαίνουν τα antes. Ας δούμε τι γίνεται και σε αυτό το στάδιο με 6+ players.

Χμμμ!!! Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. Σχεδόν 3 EVbb/100 πάνω από τους pros και χάνω λεφτά. Η διαφορά είναι τεράστια. Για την ακρίβεια, τα νούμερα αυτά είναι λίγο καλύτερα από τα αντίστοιχα που έχω στο Poker Stars και εκεί έχω $110,000 κέρδη. Τι συμβαίνει λοιπόν;

Ας δούμε λίγο και το ΟΡR. 12% ΙΤΜ με το payout structure του FTP που πληρώνει το 10% περίπου δεν είναι κακό αν και δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας. Αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι να δω με τι stack μπαίνω στα λεφτά αλλά είναι πολύ δύσκολο. Το ότι τα 14/62 ή 1/4.5 από αυτά γίνεται FT μου φαίνεται τουλάχιστον καλό καθώς είναι σίγουρα παραπάνω από αυτά που μου αναλογούν.

Στα final tables όμως τι κάνω; Με μια λέξη, ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!! Μια τρίτη θέση και οι υπόλοιπες δεκατρεις από τέταρτος ως ένατος. Μα είναι δυνατόν; Μπορεί να είμαι τόσο άσχετος; Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να δω οπωσδήποτε είναι με τι stack μπαίνω στο FT και αμέσως μετά πώς παίζω τα FT. Είχα έναν γνωστό παίκτη στην κοινότητα ο οποίος γκρίνιαζε συνέχεια γιατί δεν μπορούσε να σηκώσει τουρνουά. Όταν αποφασίσαμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω, διαπιστώσαμε ότι, έμπαινε σε όλα τα FT shortstack και προσπαθούσε να ανέβει κανένα σκαλί σερνόμενος. Δουλειά έτσι, δεν γίνεται.

Κατάφερα με αρκετό κόπο να μαζέψω τα χέρια από αυτά τα 14 final tables αφού ούτε το ΗΕΜ ούτε το PT σου δίνουν απευθείας αυτή τη δυνατότητα. Στα FT μπαίνω λοιπόν, με stack 8% above average κατά μέσο όρο. Νούμερο μάλλον ικανοποιητικό. Έχω καταφέρει όμως και το τρομερό -26 bb/100 με 4 EVbb/100. Με απλά λόγια, αντί να κερδίζω 4 bb/100 που μου αναλογούσαν η θεά τύχη αποφάσισε ότι, θα χάσω 26bb/100. Μεταφρασμένο, αντί να κερδίζω $10-20Κ αποφάσισε να χάνω $20Κ.

Σκέφτηκα να κοιτάξω πόσο πιθανό είναι αυτό αλλά η απάντηση είναι εύκολη: πολύ πιθανό. Πόσες φορές όταν έπαιζα one table SNG’s μου είχε συμβεί να πληρωθώ 1 στα 14; Ούτε που θυμάμαι. Πόσο εύκολο είναι για ένα πολύ καλό cash παίκτη να έχει -26 bb/100 σε χιλιατόσα χέρια; Τραγικά εύκολο. Αυτό είναι το βίτσιο των tournament players. Παίζουμε πολλά μικρά χέρια και ελάχιστα πάρα πολύ μεγάλα pots τα οποία κρίνουν τελικά την πορεία μας. Μακροχρόνια ο καλός tournament player κερδίζει αλλά το ποσό που θα κερδίσει καθορίζεται από τη θεά τύχη.

Η απόφαση λοιπόν πάρθηκε. Αφού έχω edge και παίζω εντός bankroll, REINVEST.

Read more: Stop Loss or Reinvest | giorgio http://pokerlandgr.com/giorgio/stop-los ... z2DmjbLlSd

To psaxnes ai su to lathos ekei mesa. enas apo tous aristous paiktes poker kai me tetragwni logiki, alla exanes ekei mesa kai ta lefta sou kai ta nevra sou!!! An den ekleinan 2 xronia oi alites den tha eixes pote kerdisei osa kerdises.. Tha eixes stamatisei to poker!!!!!

KALA OSA LES ALLA H EXHGHSH EINAI MIA!!!!! KATAKLEBANE EKEIMESA OLOUS TOUS REGULAR POU KERDIZAN STHN POKERSATRS!!! H FULL TILT ME AFTO TON EMMESO TROPO METEFERAN LEFTA APO THN STARS STO SYSTHMA THS FULLTILT!!!!!

KANEIS SAS DEN TO ARADEXTHKE AFTO!!!!

FAINETAI TO MYRISTHKAN STH STARS KAI BRHKANTROPO NA XANABALOUN TA LEFTA TOUS STO SYSTHMA TOUS!!!

DEITE APLA TO PRWTO ARTHRO POU EGRAPSA EDW MESA TO 2009 ME TITL : EMPISTEVESTAI THN FULLTILT?

EIXA ANOIXEI LOGARIASMO SAN VASSILIS21 APLA KAI MONO GIA NA GRAPSW ARTHRO ME TITLO ( EMISTEVESTAI THN FULLTILT?) EXHGOUSA ME LEPTOMEREIES POSO MEGALH APATH EINAI H ETAIRIA ALLA DEXTHKA EPITHESEIS APO THN PRWTH MERA..... ARGHSE 2 XRONIA NA FANEI POSO APATEWNES HTANE, ALLA KANEIS DEN THYMHTHIKE PWS TAELEGA 2 ME 3 XRONIA PRIN

an den me apataei h mnhmh mou..mia bdomada meta apo ayto to artro eixe kanei cash sth fu ll tilt 16 h 17 xiliarika,,,
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παικταρά με πειράζει που δεν έστειλε ακόμα κανένας.. Στέλνω σε λίγο, κυρίως ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για τα άρθρα σου

Σε ευχαριστώ. Μην ανησυχείς θα πουληθεί όλο απλά είναι ακόμα νωρίς.

1% Neoanikitos

1% Private A. A.

5% Private Ζ. Κ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...