Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Μαθαίνοντας NoLimit


holdemgr

Recommended Posts

Τελευταία έχω ξεκινήσει να μάθω no limit. Είναι το πιο δημοφιλές και φαίνεται πιο προσοδοφόρο καθώς περισσότεροι κακοί παίκτες παίζουν εκεί.

- findeisen sitting in seat 1 with $192.70

- couchplayer sitting in seat 2 with $213.75

- holdemgr sitting in seat 3 with $362.38

- knightbrokes sitting in seat 5 with $79.07 [Dealer]

- cyrus sitting in seat 6 with $192.30

cyrus posted the small blind - $1.00

findeisen posted the big blind - $2.00

** Dealing card to Tyxeros: :Qd :6d

couchplayer folded

holdemgr raised - $8.00

knightbrokes folded

cyrus called - $8.00

findeisen folded

** Dealing the flop: :Tc :2c :4s

cyrus checked

holdemgr bet - $13.00

cyrus called - $13.00

** Dealing the turn: :9d

cyrus checked

holdemgr checked

** Dealing the river: :2s

cyrus bet - $24.00

holdemgr raised - $66.00

Σκεπτικό: Δεν ανοίγω συνήθως με Q6s αλλά κάποιες φορές το κάνω σε καλή θέση.

Ο cyrus είναι σφικτός παίκτης και το ότι με βλέπει όντας σε κακή θέση σημαίνει ότι έχει κάποιο μικρό ζευγάρι ή 2 φύλλα του ίδιου χρώματος που ελπίζει να συνδεθεί με το φλοπ. Γι'αυτό χτυπάω το φλοπ, σε περίπτωση που δεν κόλλησαν τα φύλλα του. Το ότι με κάνει call δείχνει ότι είτε έχει κάποιο ασθενές φύλλο είτε παίζει σιγά ΤΤ ή 44. Κάνω check turn για να κρατήσω το ποτ μικρό. Στο ρίβερ τον κάνω ρέιζ. Το μικρό του σχετικά μπετ δείχνει πιθανή μπλόφα με σπαθιά που δεν κάναν χρώμα, ή κάποιο μικρό ζευγάρι που δεν αντέχει ρέιζ.

Να συμπληρώσω ότι αυτή τη μπλόφα την κάνω μόνο σε σφικτό σκεπτόμενο παίκτη. Για τους τυπικούς χαλαρούς κακούς παικτες δεν το συζητάμε.

Τι λέτε λοιπόν; Νομίζω ότι ίσως έπρεπε να κάνω μεγαλύτερο ρέιζ αλλά πόσο πιο μεγάλο; Κατά τη γνώμη μου είναι αρκετό για να πάνε πάσο 2σπαθιά/ 55 ίσως 66/77 καθώς και μεγάλες κάρτες π.χ Αx ή QJ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena sxetika kalo paiksimo mou fainetai apla sto check sto turn tha ksanaxtipousa me ena bet giro sto 20$ gia na min ton afiso na parei mia free card. Etsi an ontos pigene gia flush mporei na piasei kai na mas tin exei stimeni meta,eite na piasei ena dinato set kai na pame sto kouva.

Ontos sto no limit einai to poli xrima,polloi kakoi paixtes alla thelei kai megali prosoxi kathos oi kakoi vasizontai poli stin tixi kai an den mas thelei perimenei megalos kouvas :D

oso gia na paei paso Ax , klp sigoura einai mia xara to bet,sfixtos paixtis sigoura tha paei paso,me mikro zeugari einai analoga me tis kartes pou tha pesoun kato,an den einai megala noumera ,dil. px megalitero 10ari kato,kai exei pocket 8's isos na to riskarei..kai an apo to call pou kanei sto raise sou ego tha fantazomoun oti exei ontos i pocket zeugari megalo,10 kai pano,eite dio figoures sta xeria,i asso figoura

Auta apo emena..aples skepseis..an kai den exo tosa xrimata na riskaro :( :(

Alla apo tin empeiria mou se xamilotera trapezia (mexri .50/1 paizo), an kai oso anavainoun ta xrimata anevainei kai to epipedo kai allazoun kapoia dedomena alla ginontai kai pio sfixtoi oi pextes kai pio eukola afinoun ena xeri para na to pousaroun mexri telous.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιος είπε ότι έκανε call? Απλά άφησα το αποτέλεσμα εκτός για να μην επηρεάσω τις απαντήσεις.

Για το τέρν δε θέλω να βάλω παραπάνω λεφτά χωρις φύλλο αφού έτσι κι αλλοιώς δεν πάει πάσο αν πάει για χρώμα. Στο no limit είναι σημαντικό να ελέγχεις το μέγεθος του pot. Το σχέδιο μου ήταν να μπλοφάρω μόνο σε περίπτωση που δεν πέφτει σπαθί στο ρίβερ. Το τσεκ δείχνει επίσης ότι είτε δεν έχω τίποτα σπουδαίο είτε ότι έχω δυνατό φύλλο και δε με νοιάζει αν δώσω free card. Γι αυτό προβλέπω ότι θα κάνει bet fold στο river (πιο πολλές φορές από ότι bet call)

Επίσης, όσον αφορά τους κακούς παίκτες. Μακάρι όλοι οι αντίπαλοι μου να παίζουν βασιζόμενοι στην τύχη. Συμφωνώ ότι θέλουν προσοχή γιατί ποτέ δεν έχεις ιδέα τι είδους φύλλο έχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιος είπε ότι έκανε call?
:D

ego ipethesa oti ennouses pos pige paso alla anyway den paizei rolo :)

έτσι κι αλλοιώς δεν πάει πάσο αν πάει για χρώμα

edo den tha simfoniso,an kaneis ena mikro pontarisma se sxesi me to pot ,ontos to pithanotero einai na sinexisei alla me ena dinato pontarisma tha to skeftei arketa na riskarei arketa xrimata se mia karta an den exei kati allo mexri stigmis sto xeri,ego diladi prosopika to theoro lathos paiksimo na riksareis polla xrimata se sxesi me to pot perimenontas se mia karta ena flush. Kinigontas tetoia flush kai straight distixos xaneis sinithos ta perissotera xrimata.(perneis kai polla vevaia , alla ekei einai o paragontas tixi pou legame).etsi krinontas apo emena se ena dinato pontarisma sou ekei , an ithela flush tha pigena paso.

ego vevaia den ksero an tha to ekana giati den patas oute se mia semi-bluff,eisai telios ston aera. diladi tetoies blofes protimo na exo kai mia patini sto telos,esto ena zeugaraki me 2-arakia,alla auto einai sto styl tou kathenos paixti.

Tora den mporo na mpo kai akrivos sto skeptiko sou giati opos proeipa milas kai gia alla xrimatika posa pou ekei einai diaforetika ta pragmata .

As doume omos ti tha poun kai alloi....:)

p.s. apo tin ekseliksi tou paixnidou eimai 99% sigouros oti telika paei paso :D

p.s.1 oson afora tin tixi,sigoura voitha tous tolmirous :D alla panta vraxiprothesma vgenei anevazmenos o texnitis paixtis kai oxi o tixeros,gia auto kai paizoume poker kai oxi rouletta :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

standar play

> izzy123 is at seat 2 with 1239.57

> Sagon is at seat 3 with 419.49

> MannerBoy is at seat 4 with 542.32

> karadayi is at seat 7 with 305.10

> jegerdope is at seat 10 with 228.70

>

>

> karadayi: --, --

> jegerdope: --, --

> izzy123: --, --

> Sagon: --, --

> MannerBoy: :Kh :As

>

> Pre-flop:

> izzy123: Call 4.00

> MannerBoy: Raise 20.00

> izzy123: Call 20.00

>

> Flop (Board: :6s, :8d, :4d):

>

> izzy123: Check

> MannerBoy: Bet 52.00

> izzy123: Call 52.00

>

> Turn (Board: :6s, :8d, :4d, :Jh):

>

> izzy123: Check

> MannerBoy: Bet 100.00

> izzy123: Call 100.00

>

> River (Board: :6s, :8d, :4d, :Jh, :Qc):

>

> izzy123: Bet 104.00

> MannerBoy: All in

> izzy123: Fold

>

> Showdown:

>

> MannerBoy shows: :Kh, :As (high card, Ace)

>

> MannerBoy wins the pot of 563.00 by default

>

> (3.00 rake were taken for this hand)

an kai exeis alla leak sto paixnidi sou.

Kalitera kane post ekeina ta xeria.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που εμένα δεν μου αρέσει στο χέρι είναι ότι ξεκίνησες να κλέψεις τα blind (3$) και έχεις καταλήξει να ρισκάρεις κοντά 90$ γι' αυτό. Άρα για να σου βγεί αυτή η στρατηγική, ανεξάρτητα από το τι έκανε ο παίκτης στο συγκεκριμένο φύλλο, θα πρέπει να κερδίζεις 30 φορές και μια φορά να χάνεις.

Με δεδομένο όμως το call του στο preflop raise και στο bet μετά το flop ας δούμε τα παρακάτω.

Είναι δεδομένο ότι δεν κυνηγάει να φτιάξει χέρι. Έχει ήδη κάνει κάτι. Η ερώτηση είναι αν έχει κατι δυνατό και παίζει αργά (άρα σου την έχει στημένη) ή αν έχει κάτι μεσαίο (π.χ. top pair με top kicker A10s) και μια περίπτωση backdoor flush.

Αν μεν σου την έχει στημένη δεν πάει πάσο με τίποτα και εσύ "θυσιάζεις" χρήματα σε μπλόφα. 100% χαμένος. Αν μεν έχει μεσαίο χέρι ίσως κερδίσεις τη μπλόφα ίσως και όχι, 50% χαμένος. Άρα συνολικά έχεις περίπου 25% πιθανότητες να κερδίσεις το pot αυτό. Για να ξαναδούμε λίγο τα pot odds. Θα χάνεις 3 φορές στις 4, αλλά τουλάχιστον αυτή τη μία θα ¨ρεφάρεις¨τις χαμένες? Όχι αφού το pot δεν έχει μέσα άλλους παίκτες άρα η απόδοσή σου είναι 2 προς 1 και όχι 4 προς 1.

Άρα σε αυτό το σημείο είσαι μειονεκτικά. Πρέπει να αυξήσεις τις πιθανότητές σου από 25% σε 50%. Πρέπει να είναι πιο αποτελεσματική η μπλόφα σου ώστε αν έχει μεσαίο χέρι να πάει σίγουρα πάσο. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να σκεφτείς ανάποδα. Δηλαδή "τι νομίζει αυτός ότι έχω"? Για να δούμε τι έχεις δείξει...

Raise pre flop σε cut off seat σε short handed τραπέζι. "Βρωμάει" μπλόφα (ανάλογα βέβαια και με την μέχρι εκείνη την ώρα εικόνα που έχεις δείξει στο τραπέζι που δεν την ξέρω), αλλά μπορεί να έχεις και ζευγάρι ή απλώς ΑΚ, αλλά και με ένα ΑΧs ή ένα ΚQs το ίδιο παιχνίδι θα έκανες. Το flop είναι ragged. Τώρα πια η μόνη σου ελπίδαείναι να τον κάνεις να σκεφτεί ότι έχεις overpair. Πράγματι το bet μετά το flop βοηθάει προς αυτή τη κατεύθυνση. Αλλά αν πράγματι είχες ΑΑ, ΚΚ, QQ, JJ τότε θα έκανες ποτέ check στο turn? Για ποιό λόγο? Αν είχες κα΄ποιο από αυτά τα χέρια, τότε θα έκανες μέχρι και all - in κυρίως για να προστατεύσες το χέρι σου από ένα κακό river (και υπάρχουν πολλά από το τρίτο σπαθί, μέχρι τον Α αν έχεις ΚΚ και κάτω, ή απλά ένα π.χ 6ράκι που του δίνει set). Άρα το check δείχνει αδυναμία και οι πιθανότητες να πιστέψει τη μπλόφα σου και να διώξει ένα μεσαίο χέρι μειώνονται, απλά γιατί δεν είσαι σαφής στο φύλλο που μπλοφάρεις ότι έχεις.

Ανοίγει το river. Κάνει bet και αποφασίζεις να ρισκάρεις ακόμα περισσότερο με raise. Προβλέπω ότι άκουσες ρέστα από αυτόν (αφού απέφυγε και την περίπτωση του δικού σου flush που μάλλον το φοβόταν) και αναγκαστικά κάνεις fold. Ίσως μάλιστα να σου έδειξε ένα φύλλο τόσο ταπεινό όσο ένα Α2. Ίσως ένα Α 10 ή ακόμα ακόμα και 3ράκια (4ράκια κ.λ.π). Αν μάλιστα σου έδειξε έναν Α με ή χωρίς δυνατό kicker, τότε σε διάβασε τελείως.

Εν ολίγοις, η μπλόφα πρέπει να "δείχνει" ένα συγκεκριμένο φύλλο. Όχι ένα "αόριστα καλό" χέρι. Για να υποκριθείς καλά πρέπει να ξέρεις τι υποκρίνεσαι κατ΄αρχήν και μετά πως το υποκρίνεσαι.

Φίλε holdemgr με συγχωρείς αν ακούγομαι επικριτικός, δεν είναι ο στόχος μου, απλά παραθέτω τις σκέψεις μου χωρίς καμία διάθεση προσωπικής κριτικής, για να γίνει η κουβέντα.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανένα πρόβλημα. Για κριτική δημοσιεύω και όχι για να μου πει καποιος τι μεγάλος παίκτης είμαι.

Στο τραπέζι έπαιζα πολύ σφικτό παιχνίδι γι'αυτό και πριν το φλοπ, κάποιες φορές, κλέβω με τέτοια φύλλα.

Συμφωνώ ότι το τέρν τσεκ μου είναι ύποπτο, αλλά επίσης καρατάει το ποτ μικρό και κάνει τον αντίπαλο να δοκιμάσει μια μπλόφα στο ρίβερ. Ανάλογα με το φύλλο στο ρίβερ θα κάνω ρέιζ ή απλά θα πάω πάσο.

Για παράδειγμα, πες ότι ποντάρω 25 στο τερν και με κάνει κολ. Ύστερα κάνει τσεκ στο ριβερ. Το ποτ είναι 90. Αν θέλω να μπλοφάρω πάλι τότε θα μου κοστίσει πιο ακριβά.

Δε νομίζω ότι έχει κάποιο ασθενές φύλλο πχ Α4, γιατί δε θα έκανε μπετ στο ριβερ (με τι φύλλο νομίζει ότι θα τον πλήρωνα; ), αλλά μάλλον θα έκανε τσεκ-κόλ για να πληρωθεί από μπλόφα.

Επίσης να προσθέσω ότι ενάντια σ'αυτόν τον παίκτη θα έπαιζα το ίδιο στο turn με JJ/AT/KT καθώς το φλοπ call από ένα τέτοιο παίκτη είναι πολύ ύποπτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera sas!

file alexi, poli oraia analisi k simfono mazi sou se megalo va8no.

tora, oi skepseis pou kano ego:

xekinas me :Qd :6d k apofasizeis na klepseis ta pot ( 3$ mexri ekeini ti stigmi ),pontarontas b.b x 4. o cyrus se akolou8ei k an einai sfixtos paktis opos les exei sigoura kalo fillo i tou exeis dosei aformi ( isos me polla bet k raise pou ekanes gia arketi ora) k 8elei na se petixei....

to flop einai tetoio :Tc :2c :4s pou xoris amfivolia ,ena kalo fillo den to fovizei ka8olou .

kanei check, pontareis 13$ k akolou8ei aneta .

to gegonos oti den kanei raise mporei na simainei pos to fillo tou i den einai top pair (dioti ego sto simeio ayto me top pair 8a sou ekana raise), i oti sou tin exei stisei : 10 10, 4 4, 2 2.

i exontas kalo filo pistevei :1. oti den exeis kalitero

2. oti 8a veltiosei to xeri tou ( zeygos, spa8ia ).

meta to turn: :9d ,to opoio episis den fovizei sou kanei pali check k esi tora pleon gia na deixeis pos eisai dinatos OPOSDIPOTE den prepei na kaneis check.

gia skepsou na eixes ::As :Ac ,:Kh :Kc ,:Qh :Qs ,:Jd :Js ,:Tc :Th 8a ekanes check k 8a riskares na dei o antipalos sou to river me to opoio mporei na kanei:

XROMA , SET akomi k STRAIGHT?

ara sigoura to check pou kaneis meta to turn emena mou deixnei pos i den exeis tipota spoudaio i pos fovasaipou se akolou8ise prin....

fisika k 8a pontara meta to river :2s pou pali den me fovizei.

tora to raise pou kaneis 66$ einai poli parakindineymeno an o antipalos sou skeftike opos k ego..ase pou san mege8os den exei kammia sxesi me osa exoun proigi8ei

ego 8a ekana apla call me poli kalo fillo eno me :Td :Th ,:4d :4c ,:2d :2h ,:9s :9c 8a ekana raise...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

Έχω αρκετή εμπειρία στο limit αλλά όχι και στο nolimit που έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι σοβαρά εδώ και λίγο καιρό. Παίζω σφικτά και βρίσκω ότι πολλοί παίκτες προσπαθούν να το εκμεταλευτούν. Γι αυτό και ψάχνω καταλληλα σημεία και παίκτες ώστε να παίξω με λιγότερο προβλέψιμο τρόπο.

Συμφωνώ ότι η μπλόφα στο ρίβερ βρωμάει αλλά κάθε μπλόφα έχει σκοπό να κάνει τον αντίπαλο να πάει πάσο σε διαφορετικά είδη φύλλων. Εδώ δεν περιμένω να πάει πάσο με ΑΤ ή καλύτερο. Με χειρότερα φύλλα π.χ 88, Α4 κλπ δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος παίκτης θα κάνει μπετ στο ρίβερ μια και τα φύλλα αυτά πληρώνονται μόνο από μπλόφα, άρα θα κάνει τσεκ-κόλ συνήθως.

Τι φύλλα μένουν λοιπόν (εκτός από αυτά που μας τσακίζουν ΤΤ, 99, 44, 22); 2 σπαθιά, Α5, 56, 78, μεγάλες κάρτες KQ, QJ κλπ που δεν αντέχουν ρέιζ.

Ένας ισχυρός παίκτης μπορεί ίσως να μυριστεί και να μου κάνει αντι μπλόφα. Τον συγκεκριμένο τον διάβασα ως τεχνικά καλό και σφικτό, αλλά ασθενή και άτολμο. Μέχρι τώρα στο παιχνίδι δεν είχα πιαστεί να μπλοφάρω ή να ανοίγω πριν το φλοπ με άσχετα φύλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μ'αρεσε πολύ το ΑΚ που έστειλες. Κι αυτό είναι ένα leak δικό μου ίσως αφού πάω πάσο εδώ συχνά (όχι πάντα). Υποθέτω ότι είχες καλό read στον παίκτη, καθώς ένας ισχυρός παίκτης μπορεί να ποντάρει μικρό μπετ για να σου κάνει all-in ρέιζ μετά (?)

Τελικά το NL είναι πιο δύσκολο απ'ότι νόμιζα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Siga siga tha katalaveis oti ta fylla den exoun megali simasia .

Simasia exei to stack sou , to position to image sou kai ta reads sou.

Xwris na xerw tous logous pou paizeis poker ,posa trapezia paizeis, to br sou kai tous stoxous sou , tha sou proteina na arxiseis apo ligo xamilotera stakes gia na matheis ta fundamental swsta.

To na kaneis re-raise sto river sto xeri pou ekanes post den einai dyskolo giati milame gia 1 xeri. To dyskolo einai na xtiseis ena image kai basi autou na paizeis alla na proxwriseis kai ena epipedo pio makria , i me alla logia.

na poulas ton euato sou gia pio xroniko diastima kai na psaxneis eukairies.

To sygkekrimeno xeri den leei kati. Tha mporouses na kaneis easy fold sto river kai ola kala tha itan pali.

Genika to SH einai poly diaforetiko gi auto mikra bimata kai prosektika.

Kai prosexe min kolliseis to FPS pou iparxei sto internet. (fancy play syndrom)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Υποθέτω ότι είχες καλό read στον παίκτη, καθώς ένας ισχυρός παίκτης μπορεί να ποντάρει μικρό μπετ για να σου κάνει all-in ρέιζ μετά (?)

(

ekane bet kai egw tou ekana re-raise all-in. An kaneis move toulaxiston na eisai pisteutos. Einai thema read kai image.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγα λόγια, αλλά pure gold mannerboy! Έχω παίξει πολύ shorthanded και heads-up αλλά μονο limit. Στα τελευταία 80000 hands $10/20 είμαι στα 2.5 BB/100. Από bankroll έχω $12000. Δε νομίζω ότι θα βοηθήσει να παίξω χαμηλότερα αφού τα παιχνίδια εκεί (NL100) παίζουν διαφορετικά και είναι εύκολο να κερδίσεις απλά παίζοντας σφικτά. Έτσι κι αλλοιως το NL200 πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα θα ήθελα να ρωτήσω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν κρατούσε Α-10 δεν θα έβλεπε το ποντάρισμα σου αφού αποδεδειγμένα 9 στους 10 παίχτες στο ιντερνετ πάντα με ένα τέτοιο φύλλο κάτω βάζουν μέχρι και ρέστα .Και λέω Α-10 γιατί δεν συζητάω για 2-2/4-4/9-9 η ακόμα και 10-10.....και αφήνω στην άκρη τους τρελούς που δένονται με το φύλλο μιλάω για Α-Α/ΚΚ/QQ/JJ μια και τα παραπάνω ζευγάρια είναι μεγαλύτερα από τα φύλλα που υπάρχουν στο τραπέζι ...Το ότι σε βλέπει από άσχημη θέση από μόνο του αυτό πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις....Και σκέφτομαι αν στο turn χτύπαγε 15$ τι θα έκανες??? μάλλον θα είχες χάσει 21$ γιατί προφανώς θα είχες πάει πάσο αφού δεν θα ήσουν σε θέση να υποστηρίξεις την μπλόφα σου .Πιστεύω πάντως ότι στάθηκες τυχερός αφού δεν είχε κάτι από τα παραπάνω και το λέω αυτό γιατί οι σφιχτοί παίχτες δύσκολα δίνουν τα χρήματα τους(έκανε call στο flop 13$) .Η ταπεινή μου άποψη είναι αυτή.Σημείωση το για το κόλπο που περιγράφεις αν είχε ΤΤ--44 το είχες χαμένο σύμφωνα πάντα με αυτά που περιγράφεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...