Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Poker is dead hands


kafrinius

Recommended Posts

Οι αντιπαλοι στα χερια που εβαλες τι ειδους παικτες ειναι?

-Ειναι fish που ειχες την τυχη και εκατσαν στο δικο σου τραπεζι?

-Η ειναι πολυ   κακοι regulars απο αυτους τιλταρουν πανευκολα και εσυ παιζοντας επιτηδες εναντιον τους  σε καποια τουλαχιστον χερια ενα maniac high variance game, κατάφερες να τους τιλταρεις και  αρχισαν να κανουν τετοιες απιστευτες μ@λακιες ?

 

Ποσο ευκολο και ποσο συχνο ειναι να βρεις FISH που να παιζουν οπως στα hands που εβαλες και να καταφερεις να κατσεις στο ιδιο τραπεζι με αυτους στο NL50 της stars πριν να σε προλαβουν αλλοι 50 τυποι  που καθονται ολη μερα και τους ψαχνουν με ειδικα light  speed seating scripts και γεμιζουν το τραπεζι στο 1 δευτερολεπτο απο την στιγμη που το fish θα κατσει να παξει εκει περα?

Εσυ χρησιμοποιεις καποιο τετοιο software tool η καποια αλλη  απο τις διαφορες γνωστες χειροκινητες μεθοδους table selection, η ετσι  απλα καθεσαι σε μερικα τραπεζια και σου τυχαινουν τετοιοι αντιπαλοι? Εχει αρκετα fish στο σημερινο NL50 της pokerstars στο 2016?

Σορρυ αν οι ερωτησεις μου σου φαινονται απλες αλλα εχω πανω απο δυο χρονια να  παιξω pokerstars   και μιας και βλεπω οτι παιζεις εσυ ακομα εκει βρηκα την ευκαιρια να ρωτησω από περιεργεια. (παιζω σε διαφορες αλλες εταιρειες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα φίλε... Δεν ξέρω αν το παρατηρήσες ,τα χέρια είναι όλα από ζοομ...

 

Στα reg tables η κατάσταση είναι τραγική, κανείς δεν ξεκινάει καν table και το script αβερτα..Και μόλις αρχισεις εστω 20χερια hu πανε insta sitout . Περρίτο να πώ οτι όλο το παιχνίδι είναι στημένο γύρω απο τον rec player,κάτι που δεν βοηθάει τα games καθόλου!...Γενικά σέβομαι ότι είναι και αυτός ένας διαφορετικος τροπος προσεγγισης και μάλιστα εξυπνότερος αλλα τουλ βοηθά σαν reg να ξεκινήσουν tables και παίξε και 2-3orbits και με regs..... Λες και υπάρχουν ξερω γωendbosses στα low - micro και θα χάσεις απο το τριψήφιο hourly λολ 

 

Μολις πάω στο pc θα μπω να ανεβάσω τα hud stats μαζί με περισοτερες ινφος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε φουφουτε στα reg tables όπως τα λες είναι.Οι scripters-bumhunters είναι ο καρκίνος των online cash games.Όταν μπαίνει ένας κάθε μέρα να παίξει για την πλάκα του και βλέπει τους ίδιους ηλιθιους με κάτι χαζό avatar να κάθονται δίπλα του νομίζει ότι κάτι δεν πάει καλά με το online poker.Ας γίνουν όλα τα τραπέζια ζουμ και ας περιορίσουν τα bots και τότε ναι θα έχει αρκετά ψάρια για όλους η stars ακόμα και το 2016.

Όσο για σένα kafrinius απορω αν κερδιζεις στα stakes που παίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μολις το προσεξα οτι τα χερια ειναι Ζοοm . Μπράβο πολύ ωραίος.

Σχετικά με τα seating scripts: Είχε πριν ένα Promotion για το 1 million freeroll και ζητούσε να κάνω κατάθεση για να παίξω. Επειδή δεν ήθελα να κάνω κανονική κατάθεση γιατί παίζω σε άλλες εταιρείες έβαλα μια paysafe 25 και έπαιξα fix limit 0.10/0.20.

Κάποια στιγμή και ενώ δεν είχα κανένα τραπέζι ανοιχτό αλλά μόνο το pokerstars lobby και αυτό minimized, ανοίγω το pokerstove για να δω ποσο ακριβώς equity έχει το AQo ενάντια σε ΤΤ.

Και παίρνω ένα μήνυμα: Prohibited software detected, Pokerstove, και ένα γελοίο email που έλεγε ότι παραβιάζω τους όρους της pokerstars και απαιτούσε να απαντήσω ότι δεν θα το ξανακάνω , αλλιώς θα μου κλείσουν το account.

Φυσικά απάντησα ειρωνικά ξεκινώντας το email μου με :

HAHAHAHA! 

Γράφοντας μετά μέσα στο email ότι πέθανα στο γέλιο, και προσθέτοντας ότι η γνωμη μου εμένα  είναι πλέον εντελώς γελοίοι διότι την στιγμή που διάφοροι τρέχουν ανενόχλητοι διαστημικά seating scripts,  τους πείραξε ότι  άνοιξα το pokerstove χωρίς καν να έχω κάποιο τραπέζι ανοιχτό και ότι πραγματικά λυπάμαι για την κατάντια τους. Tους εξήγησα επίσης ότι το Pokerstove είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιεί ο παίκτης μακριά από τα τραπέζια για να βλέπει κάποια πολύ βασικά equity σε κάποια χέρια που έπαιξε  και ότι 4 χρόνια παίζω Online poker, ποτέ δεν το χρησιμοποίησα την ώρα που έπαιζα για να με βοηθησει να παρω κάποια συγκεκριμενη απόφαση μου στο τραπέζι, διότι κάτι τέτοιο πρακτικά δεν βολευει καθολου και θα μπορούσαν να το κάνουν μόνο τελείως αρχάριοι παίκτες που δεν ξέρουν από το παιχνίδι ουτε τα βασικά, και στην περίπτωση αυτή δεν πειράζει που το κάνουν  αυτό επειδή τους βοηθά να μάθουν τα βασικά.

Μου απάντησαν από το support ότι δεν είναι σε θέση οι ίδιοι να μου απαντήσουν σε κάτι τέτοιο και προώθησαν το email μου στον υπεύθυνο αυτης της ομάδας που ονομάζεται "pokerstars game integrity team" δηλαδή που είναι υπεύθυνοι για την ακεραιότητα των παιχνιδιών , ότι όσοι παίζουν παίζουν τίμια χωρίς να κλέβουν και χωρίς παράνομα software εργαλεία.

Τι μου απάντησε λοιπόν ο  αυτός τύπος: Ότι ΌΛΑ τα seating scripts επιτρέπονται προς το παρόν , διότι είναι πάγια πολιτική της pokerstars να επιτρέπει τέτοια εργαλεία , παρόλα αυτα όμως προβληματίζονται με την δύιναμη που αποκτούν τέτοια εργαλεία σήμερα, και σκέφτονται λέει σοβαρά τον ερχόμενο χρόνο, δηλαδή μέσα στο 2017 , να αλλάξουν λέει το software τους με κάποιον τρόπο τέτοιον ώστε να μην μπορεί πια να υπάρχει καθόλου table selection π.χ ένας τρόπος είναι να κάνουν αυτό που έκαναν στο full tilt poker, ότι δεν επιτρέπεται καθόλου να διαλέεις τραπέζι μόνος σου, ούτε θεση σε τραπέζι, απλά πατας τι stake θέλεις και σε καθίζει μόνο του το software τυχαία σε όποιο τραπέζι θέλει. Moυ ειπε οτι δεν εχουν αποφασισει ακομα ποιος τροπος ειναι πιο αποτελεσματικος και τι ακριβως θα κανουν

 

Σχετικά με το pokerstove μου είπε ΟΚ μπορείς να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς αλλά απαγορεύεται να το χρησιμοποιείς την ώρα που έχεις το pokerstars lobby ανοιχτό! Του απαντάω και εγώ και του λέω "αν κάποιος δηλαδή έχει δύο υπολογιστές, και έχει στον ένα υπολογιστή το pokerstars lobby ανοιχτό και στον άλλο τρέξει το pokerstove την ώρα που το έχει ανοιχτό πως θα το απαγορεύσετε?" Η απάντηση ήταν ότι "δυστυχώς δεν μπορούμε να ανιχνεύσουμε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά έχουμε ενημερώσει τους χρήστες ότι κάτι τέτοιο απαγορεύεται και η pokerstars διατηρεί το δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να κλείσει τον λογαριασμό κάποιου χρήστη που τρέχει αυτά τα προγράμματα"

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακάρι να γίνουν ολα zoom ή οπώς αυτο που λές , θα βοηθήσει..

Και το point δεν οτι δεν είναι καλοί regs και δεν μπορούν να σταθουν σε λιγα χέρια hu ή σε ενα Table χώρις θέση στoν rec

Είναι ολόκληρο το παιχνίδι στήμενο γύρω απο τον rec + αυτο έχει επιπτώση στο fish ecology.

Γιαυτο και τα mtt's  είναι στην πρώτη θέση του most value format.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Some hands again

http://www.handconverter.com/hands/2899144   setting the trap

 

http://www.handconverter.com/hands/2899141   αυτό ήταν τέλειως απρόσμενο line απο reg

 

http://www.handconverter.com/hands/2899140   

 

Και ένα σε boom 

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/18736496_E690C8EA8E

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kafrinius είπε:

nice call πως και σταματησες τα reg tables ? σε θυμαμαι στο 25nl και λιγο στο 50nl.

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/18436092_4C3F84EA9D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Quasar96 είπε:

nice call πως και σταματησες τα reg tables ? σε θυμαμαι στο 25nl και λιγο στο 50nl.

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/18436092_4C3F84EA9D

Ναι την ιδια απορια εχω και εγω. Πως σου ηρθε αντι για reg tables να παιξεις zoom? Παλια το zoom ητανε πολυ πιο δυσκολο, ισχυει ακομα αυτο η εχουνε αλλαξει τωρα πια τα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παίζω και reg ακόμα κάποια sessions .. απλά είπα να εστιάσω zoom γιατί δίνει περισσότερα h/hour --> περισότερο hourly + rb ...

4-8 Perfect reg tables μου δίναν 400-500(με το ζόρι) h/hour .... ενω με ζοομ φτάνω το μαγικό 1κ/Hour.

+ θελω να φτάσω supenova πριν το καλοκαίρι γιατι θα πέσει αναγκαστικα το Volume Μου ( 30κ vpps left - λίγο έπαιξα ε ? :P

Είναι πιστεευώ πιο δύσκολο απο reg tables.. δυσκολό απο την άποψη οτι πρέπει να χεις δυνατό mental + δυνατό roll και να κάνεις καποια zoom adjust σε καποια Spots...

 

Δεν ξέρω θα δούμε πως θα πάει...

 

quasar Πες μου τις εντυπώσεις σου απο νλ100 αν θές...

 

fount εσύ εντυπώσεις απο τα networks? redstar είσαι ε?

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για Nl10 και NL20 που ειναι τα μονα stakes που παιζω εγω, τα poker rooms που εχουν rake structure και player field που ειναι τοσο beatable που να μπορει να παιξει κανεις και να βγαλει πολλα χρηματα ,ειναι redstar,americas cardroom , planetwin. (και απο 1 τραπεζι σε καθε stake χωρις hud η goalbet). Εγω παιζω redstar κυριως .

Για Nl50 και πανω εκτος απο τα παραπανω rooms εχει μεγαλο value η pokerstars.

Το μονο κακο στην redstar ειναι οτι ολοι οσοι κανουν caoching/staking/coaching for profits και οτι αλλα τετοια εχουν μαζευτει ολοι εκει περα πλεον και εχουν αρχισει και χαλανε το Player field.  Μιλαμε σημερα μονο εσβησα 4 σημειωμενα whales απο το Nl10 και 3 απο το NL20 επειδη πλεον μεσα σε ενα μηνα  εχουνε γινει regs/tags. Απο whales που ητανε πριν ενα μηνα τωρα παιζουν ενα στυλ που μοιαζει με Harrighton. Μπορει να ειναι ABC ποκερ αυτο, αλλα ειναι πολυ tight και ειναι δυσκολο να τους παρεις μετα λεφτα. Μετα τους αρχιζω βεβαια στα 3barells , αλλα ειναι ταλαιπωρια. Αλλιως ειναι να σου χαριζει ο τυπος απο μονος του το ενα stack μετα το αλλο χωρις να κανεις τιποτα εσυ, και αλλιως ειναι να πρεπει να τον κανεις συνεχεια 3barell για να αναγκαστει να κανει fold  το river για να γλυτωσει το χεσιμο απο τον Gordon και να παρεις μονο τα λεφτα απο το call που εκανε στα cbet σου στο flop και στο turn.

 

888 και ipoker εχει τελειωσει η ιστορια για μενα δεν υπαρχουν  πια ως επιλογες .. Εχουν αυξησει το rake τους στα ορια του μυθου και η 888 κατηργησε τελειως το rakeback, η ipoker εγινε η πρωτη εταιρεια παγκοσμιως που αυξησε τα rake cap στα stakes απο NL100 και πανω, απο κει που το standard ηταν 3ΒΒ το αυξησε στα 4BB.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

Fount Ποσα Tables διαχειριζεσαι άνετα redstar?  h/hour?

Fount Ποσα Tables τρεχουνε συνήθως redstar?  h/hour αν προλαβεις και μπεις σε όλα?

fyp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xωρις εξτρα λογισμικο διαχειρισης τραπεζιων στην redstar μπορεις να παιξεις ανετα μεχρι 8 tables. . Για παραπανω αρχιζουν να παιζουν  δυσκολιες λογω του λογισμικου τους.

Με μεσο ορο 6 tables (ολα 6 max ) εγω έχω στη redstar 450 hands / hour.

Υπαρχει επισης software που κανει ακριβως οτι κανει το tableninja (αλλα ειναι καλυτερο απο το tableninja) και τρεχει κανονικα στην redstar , το tabletamer . Βοηθαει οποιον θελει να παιζει παραπανω tables. Αλλα και με αυτο το προγραμμα πανω απο 12 τραπεζια στην συγκεκριμενη εταιρεια δεν νομιζω οτι προλαβαινει κανεις να παιξει χωρις να εχει διαφορα προβληματα οπως να του κανει fold hands λογω καθυστερησης την ωρα που παιζει. Δεν εχει   timebanks οπως η pokerstars  που τα κανει αυτοματα click το tableninja και ετσι ειναι που μπορουν και παιζουν μερικοι εκει 24 τραπεζια. Αυτο ομως εχει και το καλο του γιατι κανει την  δραση πιο  γρηγορη και ετσι σε καθε τραπεζι παιζεις περιπου παραπανω hands ανα ωρα απο οτι παιζεις στα αντιστοιχα reg tables στην pokerstars

Σε Nl10 εχει συνηθως περιπου 20 τραπεζια regular και πανω απο 10 anonymous. Σε NL20 εχει περιπου 10 τραπεζια anonymous και 10 regular.

Σε Nl50 η κινηση ειναι χαμηλη, και εχει συνηθως 4  εως 7 τραπεζια anonymous και 4 εως με 7 τραπεζια regular αναλογα την ωρα που θα μπει κανεις..Σε καποιες ωρες αιχμης  το NL50 πιανει καποιες φορες μεχρι και 9 regular τραπεζια αλλα οχι παραπανω

ΝL100 εχει συνηθως 3 εως 6 τραπεζια anynoymous και 3 εως 6 regular

Στα anonymous tables δουλευει μονο το PT4 , δεν δουλευει το HM2

 

Ο λογος που εχει τοσο μεγαλη κινηση στα micros , και μικρη κινηση σε NL50 και πανω ειναι οτι ειναι το μονο poker δικτυο στην γη που εχει λογικο rake/rakeback structure στα micros. Στα micros το rake stucture που εχει  δεν ειναι ουτε καν συγκρισιμο με την Pokerstars, ενας break even παικτης στα pokerstars micros αν μετακομισει στην redstar θα ειναι κερδισμενος τουλαχιστον 4ΒΒ/100 μονο απο την διαφορα στο rake. Οποιος παιζει αλλου  micros σημερα κατα την γνωμη μου ειτε το κανει επειδη ειτε ειναι ανικανος να εχει μεγαλο winning rate χωρις το τρελλο table selection που επιτρεπει η Pokerstars, ειτε απλως ειναι fish.

Απο NL50 και πανω ομως το θεμα αλλαζει τελειως και ειναι δυσκολο να παιξει κανεις redstar.

Το πλεονεκτημα της redstar  στο NL50 χανεται τελειως καθως το rake -rakeback structure που εχει αρχιζει και γινεται καπως συγκρισιμο με το supernova της pokerstars , δεν εχει δηλαδη πια τοσο τεραστια διαφορα απο την pokerstars οπως στα micros ( αν και παλι βεβαια εχει διαφορα).

Το χειροτερο ομως ειναι οτι αναγκαζεσαι να παιζεις στα ιδια λιγα τραπεζια που εχει ως REG VS REGS

Αρκετοι regs στη redstar στο NL50 και NL100 είναι παρα πολύ καλοι

Αρκετοι παικτες NL50 σε αλλες εταιρειες στην redstar αναγκαζονται και κατεβαινουν stakes  παιζουν NL20 για να αποφυγουν να παιζουν με τους regs του NL50.

Εγω π.χ ειχα τρεξει πολυ καλα σε NL20 ενα διαστημα και ειχα πολυ μεγαλο bankroll, ετσι μετα ειχα δοκιμασει να ανεβω NL50 στην συγκεκριμενη εταιρεια, και αφου πρωτα πηρα μερικα πανακριβα σεμιναρια  GTO + exploitative poker (εκαναν αγριως exploit ακομα και το παραμικρο leak που ειχα ενω εγω δεν μπορουσα να τους βρω ουτε ενα leak) απο μερικους απο τους regs που επαιζαν σε ΟΛΑ τα διαθεσιμα τραπεζια NL50  ταυτοχρονα οποτε ειτε  θες ειτε δε θες , μαζι τους θα παιξεις γιατι δεν εχει αλλα τραπεζια .

Προλαβα παντως και εμαθα αρκετα στο λιγο διαστημα που επαιξα μαζι τους αναλυοντας τις μεθοδους  με τις οποιες με εκαναν exploit  , βρηκα καποια leaks στο παιχνιδι μου και τα διορθωσα.

Ηταν π.χ. εντυπωσιακη εμπειρια για μενα  με εκανε wide 4bet or  fold (0% call σε 3bet )  με ενα τελειως balanced 4bet range ωστε  να μπορει εκεινος να βλεπει αν εγω θα κανω call η 5bet , εχοντας βρει αμεσα μεσα σε μικρο δειγμα απο χερια οτι το 3betting range μου ειναι τελειως balanced , ομως το calling range μου στα 4bet ηταν capped και γι αυτο προτιμησε να παιζει 4bet pots αντι 3bet pots μαζι μου.  Καθε φορα που εκανα call το 4bet εκανε three barell any NO ACE board με anytwo cards, αλλιως αν εβγαινε ασσος στο board το παραταγε εκτος αν ειχε σετ ασσους. Επαιξε αρκετα χερια ετσι,  μετα το καταλαβα και εφτιαξα καταλληλα το calling range μου .....αμεσως το καταλαβε , σταματησε να το κανει αυτο, και αρχισε και εκανε μια νεα ιστορια:  σταματησε τελειως να κανει 5bet (5bet vs hero 0%) και μετα  εκανε μονο call η fold καθε φορα που τον εκανα 4bet και ειχε αυτος position πανω μου.  Και μετα παλι εκανε 3 barells any two...

 

  Ενας αλλος ειχε δει οτι απο early position δεν επαιζα το ΑΤο  και τους low suited ασσους, και ετσι μετα εκανε διαφορες παραλλαγες σε ολα τα A high boards εχοντας Position πανω μου παιζοντας any two (πχ. raise flop+barell, call flop raise turn shove river κλπ) Και ειναι και αρκετα αλλα τετοια, τα οποια μου εκαναν καποιοι winning regs του NL50 εκει περα, μπροστα στο επιπδο που παιζουνε ολο το υλικο που υπαρχει βεβαιως βεβαιως στο διαδικτυο σε βιβλια η coaching βιντεος κλπ ειναι τελειως αχρηστο ειναι και χρησιμο μονο για microstakes .

Το επιπεδο του ποκερ που παιζουν σημερα οσοι ελαχιστοι τετοιοι τυποι κρασαρουν το παιχνιδι παιζοντας ως REGS VS REGS (χωρις καθολου TABLE SELECTION και χωρις BUMHUNTING ) σε small stakes ετους 2016 σε VERY  HIGH RAKEBACK poker rooms οπως το redstar  , ειναι ετη φωτος καλυτερο  απο ολους αυτους τους professional bumhunters που προσπαθουν να βγαλουν λεφτα πουλωντας βιβλια για αρχαριους η ταχα "προχωρημενα" βιντεο παριστανοντας τους παικταραδες (στα βιβλια και τα βιντεο και τα φορουμ και μονο ) . Tελοσπαντων εχασα αρκετα buy in παιζοντας με αντιπαλους καποιους συγκεκριμενους τυπους εκει περα που παιζανε ταυτοχρονα σε ολα τα τραπεζια οσα ειχε διαθεσιμα και ξανακατέβηκα stakes οπου και θα μεινω για αρκετο καιρο, κανοντας cash out τα κερδη οπως συνηθως αντι να τα χρησιμοποιησω για να ξανανεβω stake. Αλλα παντως ηταν πολυτιμη εμπειρια .

Eννοειται βεβαια οτι αν καποιος απο τα 7 τραπεζια NL50 που θα βρει στην redstar παει και κατσει μονο στα 2 στα οποια καθεται το big fish και πουθενα αλλου, τοτε εννοειται οτι γινεται να ειναι profitable. Αν ομως κατσει και κανει grinding σε ολα τα διαθεσιμα τραπεζια NL50 ταυτοχρονα χωρις table selection, νομιζω οτι ειναι αρκετα πιο δυσκολο να ειναι profitable σε σχεση με το αν επαιζε στην pokerstars

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...