Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Poker is dead hands


kafrinius

Recommended Posts

Με τρελλο table selection ο καθενας που ξερει πεντε πραγματα απο cash games, μπορει να  κανει beat οτι stake γουσταρει, με υπερβολικα μικρο volume ομως

Aρκει α) να καταφερει να υπαρχουν καποιες φορες  στα τραπεζια απο το συγκεκριμενο stake εστω και ελαχιστοι τυποι που μετα απο καθε δοση χαλασμενου LSD που παιρνουν παιζουν online ποκερ και β) να διαθετει καποια μεθοδο ωστε να προλαβαινει να πιανει εκεινος  συνεχεια το jesus seat πανω τους , και να το μπορει να το κανει αυτο πιο γρηγορα απο ολους τους αλλους  που προσπαθουν για το ιδιο πραγμα.

Μεχρι και πριν λιγα χρονια υπηρχαν καποιοι που εβγαζαν τρελλα λεφτα απο το online ποκερ εχοντας γνωσεις απλα και μονο απο ABC poker και κανοντας απλα αυτο το πραγμα και τιποτε αλλο, εκει αρχιζε και τελειωνε ολο  το μυστικο της "μεγαλης" επιτυχιας τους.

Εγω οταν ξεκινησα να ασχολουμαι σοβαρα με το Online, το ετος 2012 το κανονικο μου stake ητανε NL10 ομως κανοντας BUMHUNTING NL50 στην partypoker  ειχα , στο NL50 της partypoker , πανω απο 5ΒΒ/100 ...στα λιγοτερα απο  1500 χερια που επαιξα μεσα σε  ενα ολοκληρο ΧΡΟΝΟ (LOL για το volume).

Οταν στο τραπεζι εχει ενα whale που να κανει shove ολα τα φλοπ με 100Βig blind με χερια οπως Α7ο επειδη εχει top pair , η κανει preflop OPEN SHOVE ALL IN με 100BB A8s απο EP κλπ , τοτε ακομα και αν οι υπολοιποι παικτες στο τραπεζι σου ειναι ο Daniel Cates, o Ivey και ο Victor Blohm, αν εσυ εχεις jesus seat πανω στο whale και ειναι σιγουρο οτι θα εισαι profitable και μαλιστα με μεγαλο winning rate, και το ποιο ειναι το stake δεν παιζει σχεδον κανενα ρολο, ειτε  ειναι NL2 ειτε ειναι NL100000000 δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα , διοτι εσυ σε ολα τα stakes κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα: παιζεις χερια εναντια στο fish , αποφευγεις να παιξεις μεγαλα pot vs regs εκτος αν εχεις κατι πολυ δυνατο, και γενικα το επιπεδο του ποκερ που χρειαζεται να παιζεις για να εισαι profitable παιζοντας high stakes με αυτον τον τροπο ειναι σκετο ABC ποκερ επιπεδου ενος regular NL10 η και χειροτερο .

Το αληθινο ποκερ stake οπου βρισκεται ο καθε παικτης λοιπόν δεν μετριεται σε σχεση με το ποιο stake "κερδιζει" με bumhunting οπως το μετρανε διαφοροι , αλλα μετριεται σε σχεση με το ποιο ειναι το ψηλοτερο stake που μπορει να κερδισει εαν παει και παιξει χωρις καθολου table selection  πχ αν παιξει σε ZOOΜ. 

 

Εγω αν καθομουν και επαιζα max volume 500 χερια τη μερα στο NL50 της pokerstars  και 15 ωρες τη μερα στο PC να ψαχνω για τα 1-2 whales τη μερα με τα οποια θα παιξω τα συγκεκριμενα  500 χερια, ειμαι 100% σιγουρος οτι  θα ημουνα αρκετα profitable και αυτο  ειτε το δοκιμαζα φετος ειτε περσι ειτε προπερσι ειτε παντα . Το εκανα ετσι μονο τους πρωτους μηνες που επαιζα online για να χτισω ευκολα bankroll και επειδη ημουν αρχαριος και δεν ηξερα κανενα πως να κερδιζω σε ψηλοτερα stakes παιζοντας κανονικα, και δεν ειχα και bankroll για να τα παιξω. Μετα αφοτου εμαθα τα βασικα απο ποκερ επελεξα να μην το ξανακανω αυτο.

Ως δευτερο επομενο σταδιο για να μαθω ποκερ εκανα ακριβως το αναποδο  απο οτι το bumhunting , επαιζα  παρα πολλα τραπεζια μαζι σε high volume (12 minimum και συνηθως 16), επειδη ετσι θα μπορουσα να βελτιωθω στο παιχνιδι μου. Ως τριτο σταδιο μειωσα τα τραπεζια και το volume και επικεντρωθηκα στο να βρισκω τροπους να κανω exploit ολα τα Leaks των regs (και των winning regs) που υπηρχαν στο stake μου,  να μελεταω τον καθενα ξεχωριστα, να  κραταω τα σωστα notes για τον καθενα και τελικα  να αυξησω το winning rate μου εναντια στους  καλυτερους regs του stake μου οσο παραπανω ειναι δυνατον.

Αν ομως ειχα συνεχισει να παιζω low volume και εκανα το  whale hunting επαγγελμα , οπως το εκαναν αρκετοι παλια, και μετα πηγαινα και ελεγα οτι ειμαι μεγαλος παιχταρας και "κερδιζω το NL50 , το ΝL200 το Νl500 και το NL1000 κλπ "  οπως το ελεγαν καποιοι που ειχαν εναν εγωισμο λες και ητανε διασημες προσωπικοτητες ανωτερες και απο τον Μαραντονα, τοτε κατα την προσωπικη μου γνωμη , ως παικτης ποκερ θα αξιζα μονο για να μου πεταξουνε αυγα και τιποτα παραπανω.

Ειναι θεμιτο και σωστο να κανει κανεις whale hunting στα high stakes με στοχο να βγαζει λεφτα, αρκει ομως να βγαινει να λεει κι ολας την αληθεια οτι ναι κερδιζω το ταδε stake ....αλλα  μπορω μονο με bumhunting. Χωρις bumhunting ουτε το NL10 δεν μπορω να κερδισω!

Και οχι να πουλαει παραμυθι οτι "ειμαι παιχταρας και κερδιζω τα high stakes " και "τετοιος ανωτερος παικταρας που ειμαι, δεν  καταδεχομαι να παιζω τοσο χαμηλα stakes σαν αυτα που παιζεις εσυ κατωτερε " Γενικα σε διαφορα φορουμ και ιστοσελιδες εμφανιζονταν αρκετοι  "παικταραδες" ακομα και διασημοι "μαγοι του poker coaching" που ολοι αυτοι  επαιζαν "high stakes" (αλλα ομως δεν επαιζαν high stakes, απλα και μονο κυνηγαγαν μονο τα τεραστια whales των high stakes ) που η ολη αληθεια για το επιπεδο ποκερ που ξερανε ειναι οτι εαν τολμουσαν να παιξουνε ποτε χωρις table selection θα ηταν εντελως ανικανοι να κερδισουν ακομα και το zoom NL25 .

Ομως οταν  καποιος βαζει μεγαλο volume σε zoom NL50 η σε εταιρειες οπως την redstar οπου πρακτικα δεν εχει απολυτως καμια δυνατοτητα να εχει κανεις μεγαλο volume και να κανει και table selection ταυτοχρονα, και πιασει μεγαλα winning rates σε μεγαλο δειγμα,  οπως το καταφερνουν καποιοι regs στο NL50 της  redstar, τοτε ειναι πραγματι πολυ καλος παικτης και του αξιζουνε πολλα συγχαρητηρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 4/28/2016 at 4:57 ΜΜ, ο/η Ulver είπε:

Απλό είναι, σε έβαλε σε pocket zero's

 

:P:P

 

 

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/18982276_984E185FF2     

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/18981354_3AE37058AE

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/18980737_0EB4951944

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PokerStars - $10.91+$10+$1.09|25/50 Ante 6 NL - Holdem - 9 players
Hand converted by PokerTracker 4

MP+2 (MP+2): 182.6 BB (VPIP: 31.58, PFR: 15.79, 3Bet Preflop: 12.50, Hands: 19)
CO (CO): 59.6 BB (VPIP: 31.25, PFR: 18.75, 3Bet Preflop: 0.00, Hands: 16)
BTN (BTN): 44.92 BB (VPIP: 5.26, PFR: 0.00, 3Bet Preflop: 0.00, Hands: 19)
SB (SB): 48.7 BB (VPIP: 28.57, PFR: 14.29, 3Bet Preflop: 25.00, Hands: 7)
Hero (BB): 58.84 BB
UTG (UTG): 32.72 BB (VPIP: 31.58, PFR: 21.05, 3Bet Preflop: 14.29, Hands: 19)
UTG+1 (UTG+1): 93.24 BB (VPIP: 15.79, PFR: 5.26, 3Bet Preflop: 14.29, Hands: 19)
MP (MP): 102.28 BB (VPIP: 52.63, PFR: 36.84, 3Bet Preflop: 33.33, Hands: 19)
MP+1 (MP+1): 47.28 BB (VPIP: 63.16, PFR: 10.53, 3Bet Preflop: 0.00, Hands: 19)

9 players post ante of 0.12 BB, SB posts SB 0.5 BB, Hero posts BB 1 BB

Dealt to Hero: KK


UTG raises to 2.7 BB, fold, MP raises to 4.4 BB, MP+1 calls 4.4 BB, fold, fold, BTN calls 4.4 BB, fold, Hero raises to 58.72 BB and is all-in, UTG calls 29.9 BB and is all-in, MP calls 54.32 BB, fold, fold

Flop (160.42 BB, 3 players):


Turn (160.42 BB, 3 players):


River (160.42 BB, 3 players):


Hero shows:

(One Pair, Kings)
Main Pot [108.18 BB]: (Pre 55%, Flop 5%, Turn 7%)
Side Pot [52.24 BB]: (Pre 79%, Flop 81%, Turn 24%)

MP shows:

(Two Pair, Jacks and Tens)
Main Pot [108.18 BB]: (Pre 20%, Flop 19%, Turn 76%)
Side Pot [52.24 BB]: (Pre 21%, Flop 19%, Turn 76%)

UTG shows:

(One Pair, Aces)
Main Pot [108.18 BB]: (Pre 25%, Flop 77%, Turn 17%)

MP wins 160.42 BB
 

 

 

σε συνεχεια αυτων που ελεγε ο foufoutos για την αλλαγη στο προγραμμα των MTT στην Pokerstars και την αλλαγη νοοτροπιας θελω να δειξω πως εχει επηρεασει η ολη αλλαγη τους παικτες.Εχουν γινει πιο "τζογαδοροι" να δοκιμασουν να πετυχουν το απιαστο και αυτο ειναι συνεπεια της φιλοσοφιας που θελουν να περασουν για hyper turbo poker.Οταν παιζεις ολη ημερα spin n go ειναι λογικο αν κατεις σε ενα reg mtt να το δεις το ιδιο.
Οκ ο ενας να το καταλαβω τα εβαλε με ΑΚ αλλα να βαλεις 54ΒΒ με J-10 οκ τι να πω.

ειναι ΜΤΤ $22 και οχι $2,20. 

Καλως ηλθατε στην νεα εποχη του ποκερ

ΥΓ δειτε το action pre flop.

Επεξεργάστηκε από kokgr79
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19182324_5832DE717D     madness...είχε Blockers.

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19181851_07B370F34F  Unexpected...

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19175856_5D5FA369F3  ονειρικό runout... ψύχραιμο και lucky river.

 

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19180841_149C756B50 και μια κατηγορία check back river.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kafrinus και Koskosmo συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια σας στο παιχνδι και γι αυτο το thread. Μου αρεσουν αρκετα πραγματα ! ....

(Εβαλα και +2 ποντους δημοφιλιας στον καθενα από σας.)

Το διασκεδαζετε, το ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ολο  αυτο που κανετε και πανω απο ολα εισαστε αυθεντικοι και ειλικρινεις σε αυτο που κανετε , στο τι κανετε και στο γιατι το κανετε!

 Δεν παιζω zoom  ουτε παιζω σε Amaya, παιζω στα  regular tables NL25 σε αλλες εταιρειες , παλευω συνεχως φετος να ανεβω και να σταθεροποιηθω στο  NL50  και καποια από τα  πραγματα που ειδα σε αυτα τα χερια που βάλατε εδώ εμενα μου φαίνονται αρκετά χρησιμα

Εκτος απο διαφορα ευκολα πολυ  αστεια και διασκεδαστικα  χερια με fish, μερικα απο τα χερια που εχετε βαλει και οι δυο εδω περα ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα  αν τα μελετησει κανεις σοβαρα απο διαφορες οπτικες γωνιες

ΕΙναι πολυ ενδιαφερον το πως ο αντιπαλος λεβελιαστηκε μονος του σε αρκετά από τα χερια που εβαλε ο kafrinius .

Το πως ο αντιπαλος προσπαθώντας να κανει "hand reading" και βαζοντας τον Kafrinius σε τελειως λαθος Level από αυτό που παίζει το χέρι , η το πως προσπαθησε να μπλοφαρει με διάφορες πολυ στενες υποθέσεις πανω στο λαθεμένα κλειστό range που βαζει τον kafrinus , του οποίου τα ranges είναι πάρα πολύ πιο wide από αυτό που οι αντιπαλοι σε αρκετά από αυτά τα χέρια νομιζουν.

Βλεπει κανεις τα θετικα στοιχεια που εχουν τα πιο wide ranges σαν αυτά που χρησιμοποιει ο kafrinius και γιατι τα ranges ανοιγουν οσο ανεβαινουν και τα stakes αλλα και πως την παταει κανεις  συνεχεια όταν παει στο ZOOM NL50 η στο ZOOM NL25 και κανει  hand reading ΕΠΙΠΕΔΟΥ "winning NL5 table selection regular" η "NL10 weak winning regular", απέναντι σε aggressive παικτη του ZOOM NL50 (η και του ΖΟΟΜ NL25) που εχει wide ranges! Δυσκολευομαι και εγω αρκετα οαν εχω απεναντι μου καποιους  aggressive παικτες με τελείως απροβλεπτα wide ranges , ακόμα που συνανταω προσπαθωντας να ανεβω stakes, αλλα τουλαχιστον σταδιακα μαθαινω... Ακόμα και πολύ unbalanced να είναι καποιοι απο αυτους τους παίκτες, οταν ειναι aggressive τοτε postflop ειναι  πολύ δύσκολο να τους διαβάσει κανείς και παρα πολυ συχνά θα την πατάει άσχημα.

Στο παιχνιδι του kafrinius επισης υπαρχει πολυ μεγαλο deception κατι που κανει πολυ δυσκολο να τον διαβασει κανεις και τουλαχιστον δεν μπορει να γινει με τον τροπο που προσπαθουν μερικοι αντιπαλοι του σε αυτα τα hands που εβαλε εδω περα .

Επισης υπαρχουν εδω και διαφορα πολυ ενδιαφεροντα  Plays

Π.χ όλα τα χερια του koskosmo τα βρηκα αρκετα χρήσιμα και για το δικο μου παιχνιδι.

To hand reading του είναι εξαιρετικο! Είναι πραγματικα παρα  πολύ καλος σε καποια πραγματα!

 

Χαιρομαι να βλεπω καλους ελληνες παικτες online  cash games, που  δυστυχως σε ποσοστο σε σχεση με το ποσοι ελληνες παιζουν αλλα Online format όπως  MTT sitngo κλπ  , οι ελληνες που ειναι πραγματικα καλοι στα online cash games (αφαιρουμε δηλαδη οσους παριστανουν οτι ειναι καλοι) είναι ελάχιστοι.

Μπράβο σας λοιπον γιατι με τα χερια που βαλατε εδώ περα  ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ συγκεκριμένα, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ειδαμε και κατι τουλαχιστον ΑΛΗΘΙΝΟ και ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΖΟΟΜ!

ΔΕΝ   ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΟΜΕΡΟ , ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ   ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ ZOOM NL50 ΚΑΙ ΟΧΙ Π@Π@ΡΙΕΣ!!!

(PLEASE σε μερικους αλλους "ειδικους στο coaching ΝL25 NL50", ενταξει ρε παιδια το ειδαμε το....coaching! , Ριξαμε το γελιο της ΑΡΚΟΥΔΑΣ  και περασαμε πολυ ωραια, αλλα υπαρχουν και ορια στην Μ@Λ@ΚΙΑ KAI ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!!!! ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΗ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΟΡΟΙΔΑ  ΚΑΙ ΟΥΦΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΚΕΡΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ EΔΩ ΠΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ  ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΡΑΝΤΟΜΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!! Έλεγα να μην το σχολιάσω αυτο γιατι δεν αξιζει καν τον κοπο να ασχοληθει κανεις, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΙΑΣΩ, ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝΕ!)

 

Αντι για τα ακυρα γραφήματα, ραντομιές και ιστοριες για αγρίους σε φορουμς  το πραγματικό επίπεδο του κάθε παίκτη σε αυτα τα stakes ZOOM NL25, ZOOM NL50 (πολυ καλος, μετριος ,ασχετος που το παιζει καπως και πουλαει παραμυθι για COACHING) φαίνεται πανευκολα και αμεσως, αν δει κανεις εστω και λίγα από τα χέρια που παίζει ακομα και "dead hands" η "funny hands" και πως σκεφτεται σε αυτα.

Αρκεί να χει και ο θεατης λιγο μυαλο μεσα στο κεφαλι του και το ελαχιστο επίπεδο κατανοησης του παιχνιδιού να μπορεί να  αξιολογήσει τι ακριβως είναι αυτά που βλέπει και να μην ειναι ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΒΛΑΞ η ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΘΥΜΑ

 

Αφου τελειώσαμε με το "κράξιμο" όλων των δήθεν που αισχροκερδούν με αστείο (κωμικοτραγικό μάλλον) τρόπο , πάμε τωρα πισω στο θεμα μας

Αγαπητοι  kafrinus και koskosmo,

Καθώς παίζετε αρκετά χέρια στο ZOOM NL50, έχετε σίγουρα και εμπειρία σε αυτό το stake της συγκεκριμένης εταιρειας (Amaya) παροτι εσεις οι δυο δεν ειστε τοσο ειδικοι στο "coaching" οσο μερικοι αλλοι, θα ήθελα να ρωτήσω  κάποια πράγματα να μου απαντήσετε την γνωμη σας αν δεν σας κάνει κόπο, μιας και εσεις τουλαχιστον  ΠΑΙΖΕΤΕ  κι ολας τα συγκεκριμένα παιχνίδια και stakes για τα οποια μιλάτε σχετικά στα φόρουμ  (πραγμα δυστυχώς σπανιο  πια στα cash games του ελλαδιστάν)

1) Τι ποσοστο του player pool στο ZOOM NL50 της Amaya πιστέυετε ότι είναι winning πάνω από 3BB/100 χωρις το rakeback (σε πολυ μεγάλο δειγμα εννοειται)?

2) Μετά τις αλλαγές της Amaya ενάντια στους supernova, εναντια στο notecaddy κλπ  φέτος καλοκαίρι 2016 σε σχέση με πέρσι το καλοκαίρι πως πιστέυετε ότι άλλαξε το παιχνιδι στα stakes που επηρρεαστηκαν απο τις συγκεκριμενες αλλαγες, δηλαδη στο NL50 regular tables και στο ZOOM NL50? Εγινε πιο δυσκολο επειδη καθε χρονο το παιχνιδι εξελισσεται, εμεινε το ιδιο η εγινε πιο ευκολο επειδη εφυγαν διαφοροι supernova regulars και πηγαν σε αλλα poker rooms για να παιρνουν παραπανω rakeback?

 

3) Τι stats VPP/PFR/3bet/4bet range/Aggressive factor  έχει ένας μέσος regular στο zoom NL50 της Amaya στο ετος 2016?

(ρωταω για να μπορω να συγκρινω με τα poker rooms που παιζω εγω και να δω τι διαφορες εχει το παιχνιδι στην Amaya καθως και το ποσο εχει "ανοιξει" σε σχέση με παλιά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην οκ να πω οτι κυριως για χαβαλε τα βαζω και δεν ειμαι κανας sicko ok.Aλλα θα απαντησω.

1.Δυσκολα να βρεις παικτη με μεγαλο δειγμα στο 50 ζουμ με μεγαλυτερο απο 3 bb winrate.Αν καποιος κερδιζει ανεβαινει νλ100 καθως το cap παει απο τα 4 bbs στα 2,5.Γυρω στα 2 bbs winrate εχουν οι περισσοτεροι winners.

http://prnt.sc/b84aup

Αυτα ειναι τα αποτελεσματα μου και ηδη σκεφτομαι να ανεβω nl100.

2.Τα παιχνιδια ειναι αρκετα καλα(fish-reg ratio),περυσι επαιζα nl25 zoom.Δε μπορω να σου πω σιγουρα γιατι εχω βελτιωθει αισθητα απο περυσι,αλλα ισως ειναι τα ιδια η και καλυτερα απο περυσι.

3.Αυτοι που εχω το μεγαλυτερο δειγμα παιζουν κατι σε 23-26/18-20/6,5-9 vpip/pfr/3bet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nice Που έγινε λίγο πιο συζήτισμο το νήμα.. ;)

Ας αρχίσω λέγοντας την γενικη μου αποψή που συνεπαγετε και με τα τρια ερωτήματα.. 

Θέλω να πιστευώ οτι δεν υπάρχει κανενάς απολύτος λόγος αν πραγματικά καποιός ξέρει τα μυστικα + ειναι ολοκληρώμενος παικτής να βρει το παραμικρο εμπόδιο τουλ μεχρι το νλ200 .. 

Κοινώς οτι reg υπάρχει απο νλ100 και κάτω έχει διαφόρων ειδών leaks.( και τεχνικά και Mental )

π.χ.

Ο νλ10 winner reg καταλαβαινει preflop ranges , cbet strategy , απλά μπορει να μην έχει δουλέψει thin values ή να callarei σε rivers που ενας νλ25 reg αναγνωρίζει οτι το pool δεν Bluffarei Ποτε , ο νλ25 winner με την σειρά του ισώς κατέχει καλύτερα καποια Soft skills (να παίρνει μαξ Value vs recs ) αλλα να μην έχει δουλέψει expo folds ή καλα 3barrel spots ενω ο Nl50 reg να κατανοεί capped ranges και να εισάγει Overbets σε σποτς που αναγνωρίζει οτι θέλει πίεση αλλά να μην έχει δυνατό mental game ή να μην ξέρει κάποιο texture bb vs btn καθόλου ή να μην κάνει σωστα Bet sizes παντού ή να μην ξέρει να χρησιμοποιει καλα το HUD και να κάνει τα σωστα adjust στα ranges / betsizings / time tells κτλ , επίσης μπορει κάποιος να ξέρει καλυτερη θεώρια winner παικτή νλ200 και να έχει κολήσει GΤΟ αρρωστιά και να παίζει ισοροπήμενα με ανησόρροπους, ή ενας να είναι πραγματικά παρα πολύ καλος και να μην βάζει volume ή να μην ξέρει να διαχειριστει το κεφαλαιο του :P... και ουτο καθέ εξης....

 

Έτσι λίγο πολύ ο κάθε reg που αντιμετώπιζουμε δεν μπορείς να πείς οτι είναι endboss.. Δεν είναι τυχαίο να βλέπουμε back and forth σε ρεγκς

απο νλ50 - νλ100 , απο νλ50 - νλ25 κτλ κτλ.

 

Σίγουρα απέχω πολύ εγώ προσωπικά απο το ξεφυγώ για την ώρα σε νλ100 και νλ200 παρόλο που είμαι ήδη  Overrolled σε νλ50 δεν κάνω

το παραμικρό Shot. Διοτι έχω αρκέτες αδυναμίες και προσπαθώ να τις δουλευώ όσο γίνεται ..  Παρολο αυτά μαζί με τον koskosmo έχουμε ζήσει θεους και δαίμονες στο devil format zoom και προσπαθουμε μερά με την μέρα να ανταλάσουμε απόψεις και να βελτιωνόμαστε.

Σίγουρα με αρκέτη προσπάθεια και ζήλο κανείς , μπαίνοντας σε κανά runitonce , παίζωντας παρα πολύ ( οταν λέω παρα πολύ - έχω παίξει απο δεκέμβριο  760.000 hands) και αφειερώνοντας άπειρο χρόνο θα έχει αποτελέσματα και μάλιστα ειδικά για τους Ελλήνες είναι αρκετά καλά σε σχέση με το Μέσο μισθό ( και μιλάω σαν πτυχιούχος ανέργος ).......

 

1) νομίζω πολύ κατώ απο το 5% των regs  μην πώ και 2%  ( μιλάω για το reg player pool  kai sample over 350k)

2) To nl50 reg με λίγο selection είναι μακραν softer ... Γενικά αν νικάς πανω απο 4 bb nl50 zoom ( over 350k sample ) . στέκεσαι πολύ ανέτα nl100 reg tables μην πώ και νλ200 με script ή σε softer site....

Το ζοομ γενικά θέλει και ανέπτυγμενο Mental game Πολύ , δηλαδη παικτές που είναι  καλύτεροι απο κάποιους μένουν κολήμενοι στο ίδιο stake επείδη έχουν κακή διαχειρίση του χρόνου τους , δεν κάνουν διαλείματα , δεν οριοθετουν σωστα το χρόνο τους , παιζουν κουρασμενοι κτλ ενώ υπάρχουν ρεγς τεχνικά χειρότεροι που χουν καλύτερα αποτελέσματα γιατι παίζουν με διαλειματα , ξέρουν να σταματάνε , δεν κάνουν κουρασμενα τιλτ calls ή questionable 3barrel bluffs κτλ , γενικά γλυτώνουν περισότερα κ ας μην ξέρουν καποιές λεπτομέριες που τους κάνει χειρότερους.

Αρά η ερώτηση ερχέται στο πόσο μπορείς να αντέξεις το fast pace του ζοομ ψυχικά  και ως πρώτο βήμα  είναι κάτι που θα δώσει το μεγαλύτερο edge και ας υστερεί σε καποια spots κάποιος.

3)εε Καπού έκει που ειπε ο κώστας ναι .

 

 

Επίσης , δεν μπόρεσα ποτέ να να βγάλω το Volume Που βγάζω σε αλλο network ... παρόλο που ίσως είναι εξυπνότερο να παίζεις σε softer fields και ίσως το επιχειρήσω μελλοντικά πιο θερμά.

 

Όσο αναφορά το coaching ... :P ... ( είναι μια αλλή συζητηση αυτή και σίγουρα συμφώνω μαζί σου) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδια thx a lot for the info , καποια απο αυτα που λετε εδω ειναι πολυ χρησιμα για καποιον σαν εμενα που προσπαθει να ανεβει stakes .

Εγω θα συνεχισω την μελετη, με στοχο να καταφερω μεχρι τις αρχες του 2017 να ανεβω και εγω  NL50...και θα δειξει αν θα τα καταφερω, ειναι κατι ΔΥΣΚΟΛΟ.

Για οσα fish , whales, donks, retards, κλπ διαβαζουν το thread, εξηγω με απλα λογια οτι το επιπεδο ενος BUMHUNTER του NL100 ειναι περιπου ιδιο με το επιπεδο ενος σχετικα καλου regular παικτη NL10 .

Το επιπεδο ενος BUMHUNTER NL25 ειναι στο ιδιο περιπου επιπεδο με ενα regular NL5.

Οταν εγω λεω οτι "προσπαθω να ανεβω ΝL50"  εννοω οτι προσπαθω να μπορω να εχω μη αρνητικο winning rate στο NL50 αν παιξω χωρις table selection, οπως τα παιδια που παιζουν zoom

Bumhunting στο NL50 εκανα μονο οσο ημουνα FISH ...(δηλαδη σε επιπεδο σημερινου regular του NL5) , και το εκανα  το 2012 στο partypoker ,και ειχα πολλαπλασιο winning rate απο αυτο που εχουν μερικοι "coaches" bumhunters του NL50 το 2016 ( βεβαια το ποκερ τοτε ητανε πολυ πιο ευκολο )

Μετα απο ολο αυτο το καραγκιοζιλικι εβγαλα καποια λεφτα και αποφασισα να τα αξιοποιησω για να μαθω Poker .....και ετσι απο bumhunter NL50 το 2012 καταφερα ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ STAKES και εγινα NL10 regular το 2013 !

Εξηγω επισης σε ολους δεν ξερουν οτι εαν τα παιδια αυτα εδω περα , που ειναι πλεον αξιοπρεπεις zoom NL50 regulars , εαν αντι να παιζανε POKER καθοτανε και πουλουσανε παραμυθια στα WHALES θα μπορουσαν ανετα να κανουν ανετα "coaching " NL500  και bumhunting NL200 και θα εβρισκαν πανευκολα αρκετα κοροιδα να τους πιστεψουν. 

Αυτα προς το παρον απο μενα, θα συνεχισω να παρακολουθω αυτο το thread και να βλεπω χερια η οτι αλλο γουσταρετε να βαζετε. Πολλα Respect και στους δυο σας, εχω προσπαθησει και δουλεψει παρα πολυ τον τελευταιο εναμισι χρονο πανω στο παιχνιδι μου (εχω λιωσει που λενε) και ετσι ξερω παρα πολυ καλα ποσο δυσκολο ειναι και ποση πολυ δουλεια θελει για να φτασει κανεις στο επιπεδο να παιζει zoom NL50 το ετος 2016

 

Οταν λεω να παιζει zoom nl50 , εννοω να παιζει στα αληθεια, και οχι κατα φαντασιαν με παρα πολυ μικρο volume και να μπορει να κερδιζει το stake χωρις table selection.

Και οχι με σβησιμο χαμενων sessions απο το HM2 η με αγορα και downloading χεριων αλλων παικτων απο το ιντερνετ φορτωμα στο ΗΜ2 και αναρτηση σε forums μαζι με αγγελιες για coaching

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...