Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Poker is dead hands


kafrinius

Recommended Posts

Ύπαρχουν και κάποιοι άξιολογοι παίκτες cash ( Έλληνες ) που δεν άσχολουνται ούτε με forums , ούτε με coaching και Πολυ καλά κάνουν.

Φουντ είναι περισότερο η εγωιστική φύση που έχει το άθλημα.

Οτάν το παιχνίδι έχει κάποιες πληροφορίες που μπορεί να μετατρέψουν εναν be nl10 σε crusher νλ100 δεν μπορείς να τις μοιράσεις ευκολά και επιλέξεις να τις μοιράσεις θα τις κοστολογήσεις ακριβά... 

Υπάρχουν και εξαιρετικές περιπτώσεις coaches , απλά είμαι της λογικής μέχρι κάποιο αξιόλογο επίπεδο μπορείς να φτάσεις και μόνος σου με σκληρη δουλειά..

Δεν είναι ντροπή να παίζεις χαμηλά .. Εγώ ξεκινήσα με 84κ Hands nl10 και πολύ reg tables  ( 4-8 tables ) τα οποία νομιζώ είναι

η καλύτερη αρχή για να βελτιώθεις και ακόμα έχω πολλά leaks γιατί μονο grindarw και σίγουρα απέχω πολύ απο solid

reg σε νλ50 zoom Για την ώρα αλλα οτιδηποτε με θετικο πρόσυμο είναι ωραίο :- )... Τα reg tables είναι άλλος κόσμος και έκει τα results είναι πολύ πιο crash bandicoot:D

O96eYbc.png 

 

 

Μια καλή αρχή για να δεί λίγο που κύμαινετε κανείς και να διορθώσει αρκετά βασικά πράγματα.

ας τσεκάρει αυτο το new video του steve paul απο db review - το όποιο το βρήκα πολύ καλό.

http://www.runitonce.com/poker-training/videos/gaucan-db-review/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα kafrinius δεν υπάρχει το review hus στο dropbox..Aν θες θα σε παρακαλούσα να μ το στείλεις ή να ξανά αναιβάσεις το link  ευχαριστώ glglgl  Kafrinius koskosmo :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19432835_BA341AB4B5

πιο insta call ουτε με nuts δεν παίρνω...

Παντως ο ασσος σε βολεψε στο river, αν και θα σε βολευαν καλυτερα οι αλλοι 3.

Απο την αλλη μπορει και να νομιζε οτι επαιζε limit... :grin:

Οπως οι παρακατω τυποι http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19372759_DE794A0041

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η panathas είπε:

Παντως ο ασσος σε βολεψε στο river, αν και θα σε βολευαν καλυτερα οι αλλοι 3.

Απο την αλλη μπορει και να νομιζε οτι επαιζε limit... :grin:

Οπως οι παρακατω τυποι http://www.boomplayer.com/poker-hands/Boom/19372759_DE794A0041

 

Καλως και τον Πανάθα :)

χεχ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

Και γω ετσι θα το επαιζα :grin: . Στο limit ειναι κλασικη περιπτωση value bet και call απο Α-high.

Γι αυτο και δεν παιζω NL ;-).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η panathas είπε:

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19460242_C3A4B2861B - Ενας μικρος θεουλης :grin:

Πανάθα με πιάνει η καρδιά μου να χω τα Hands σου και να ειμαι παγιδευμενος στο να ποντάρω τόσο λίγο :D:D:D   

 

 

http://www.boomplayer.com/en/poker-hands/Boom/19463019_DC4FBFBED8   vs reg , δεν το παιξέ και πλλλλλλλλλλλ λάθος νμζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

Πανάθα με πιάνει η καρδιά μου να χω τα Hands σου και να ειμαι παγιδευμενος στο να ποντάρω τόσο λίγο :D:D:D   

Το Limit θελει οντως πολυ υπομονη και ατσαλινα νευρα.

Fun story.

Πριν απο 2-3 χρονια περιπου εκανα πρωινο session 6 τα ξημερωματα και καθεται ενας Ελληνας στα δεξια μου. Αφου μου ριχνει κανα 2 suckout πεταγεται και μου λεει: "Ρε φιλαρακι πως παιζουμε all-in εδω, μηπως εχει προβλημα ο υπολογιστης μου;". Νομιζα οτι με τρολαρε ο μπαγασας, και αργησα να του απαντησω, αλλα μετα απο λιγο εμαθα οτι μολις ειχε γραφτει στο site και εκατσε στο πρωτο τραπεζι που βρηκε. Ειχε δει εναν συναδελφο του που επαιζε στην stars στο γραφειο που δουλευαν και επειδη του ειπε οτι εβγαζε λεφτα ειπε να δοκιμασει και αυτος. Τελος κατα τις 7 με χαιρεταει  γιατι επρεπε να ετοιμαστει λεει για δουλεια.  Δεν ξερω παντως αν θα συνεχιζε, ο μικρος αυτος θεουλης, το session του απο εκει, ουτε τι δουλεια εκανε. Μαλλον πρεπει να ηταν δημοσιος υπαλληλος :grin: :grin: :grin:

 

True story την ειχα αναφερει παλια και στο city, στο thread με τα funny hands. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η panathas είπε:

Το Limit θελει οντως πολυ υπομονη και ατσαλινα νευρα.

Fun story.

Πριν απο 2-3 χρονια περιπου εκανα πρωινο session 6 τα ξημερωματα και καθεται ενας Ελληνας στα δεξια μου. Αφου μου ριχνει κανα 2 suckout πεταγεται και μου λεει: "Ρε φιλαρακι πως παιζουμε all-in εδω, μηπως εχει προβλημα ο υπολογιστης μου;". Νομιζα οτι με τρολαρε ο μπαγασας, και αργησα να του απαντησω, αλλα μετα απο λιγο εμαθα οτι μολις ειχε γραφτει στο site και εκατσε στο πρωτο τραπεζι που βρηκε. Ειχε δει εναν συναδελφο του που επαιζε στην stars στο γραφειο που δουλευαν και επειδη του ειπε οτι εβγαζε λεφτα ειπε να δοκιμασει και αυτος. Τελος κατα τις 7 με χαιρεταει  γιατι επρεπε να ετοιμαστει λεει για δουλεια.  Δεν ξερω παντως αν θα συνεχιζε, ο μικρος αυτος θεουλης, το session του απο εκει, ουτε τι δουλεια εκανε. Μαλλον πρεπει να ηταν δημοσιος υπαλληλος :grin: :grin: :grin:

 

True story την ειχα αναφερει παλια και στο city, στο thread με τα funny hands. 

Καθώς την διάβαζα λέω κάτι μου θυμιζει ρε γμτ ... Και ναι αποδεικτηκε στην τελευταία πρόταση σου. :-)

 

Πανάθα μίλησε μας λίγο για fixed limit.

1)Σε τι κατάσταση βρίσκεται το παιχνίδι ως προς τα tables ?Βγαίνει volume? 

2)Ανταγωνιστικά ? Έχει ανέβει το μέσο επίπεδο του reg ?

3)Αν ξεκινούσε κάποιος που ξέρει βασικό NL με σωστές πηγές και καθοδήγηση σε πόσο καιρο θα μπόρουσε να ανέβει απο micros σε mid stakeς εν έτει 2016?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tις ερωτησεις 1) και 2) τις αφηνω στον παναθα που τα ξερει καλυτερα.

Θα απαντησω εγω την ερωτηση 3) επειδη εχω προσωπικη πειρα σε αυτο το το θεμα.

Ρωτας ποσο χρονο θελει απο τα microsrtakes να κανει κανεις bankroll building και grind up μεχρι και τα midstakes σε fixed limit Holdem με το rake της amaya?

Υπολογιζω οτι για ενα ικανο παικτη που θα ξεκινουσε απο το 0.02/0.04 fixed limit στην Αmaya , χρειαζεται περιπου 500 χρονια μεχρι να ανεβει mid stakes.   Για τους λιγοτερο ικανους βεβαια ειναι αδυνατον ακομα και αν ειχαν μπροστα τους ολη την ιστορια του συμπαντος.

Ποιο γρηγορα θα χτισεις bankroll αν αρχισεις και τηλεφωνεις σε κατι γραμμες που πληρωνεις 3 ευρω το λεπτο για να κερδισεις ταχα "500 ευρω" και σε βαζουν στην αναμονη μιση ωρα και στο τελος δεν το σηκωνει ποτε κανεις, απο το να παιξεις fixed limit holdem micros στην amaya.

 


 H επιδραση του rake πανω στο παιχνιδι του fixed limit holdem στα microstakes ειναι πολλαπλασια απο οτι ειναι στα No limit holdem microstakes και αποτελει προυποθεση  καποιος να εχει grindaρει και τα δυο παιχνιδια αρκετα για να ειναι σε θεση να το καταλαβει  αυτο.Τα FIxed limit microstakes με το rake structure της amaya ειναι αδυνατον να γινουν grinding και να εχεις τετοιο κερδος που να μπορεις με αυτο να ανεβεις γρήγορα stakes, οπως συμβαινει με το No lmit Holdem. Το ποσοστο rake ειναι παρομοιο και στα δυο, ομως στο Fixed  limit το ποσοστο rake ανα Pot που απαιτειται για να μπορει να παιχτει το παιχνιδι ειναι ΤΟ ΜΙΣΟ απο αυτο που εχει το NO LIMIT Holdem, αλλιως καταστρεφει το παιχνιδι και αυτος ειναι κατα την γνωμη μου ενας απο τους  βασικος λογους που τα limit games εδω και χρονια δεν ειναι πια καθολου δημοφιλη, οτι καποιοι μπετόβλακες εβαλαν στα microstakes τραπεζια του FL της Pokerstars το ιδιο ποσοστο επι τοις εκατο rake ανα pot ποτ εχουν και στο NL holdem, δηλαδη το απιστευτο 4.5%. Ενα λογικο rake στα FL micros θα ηταν κατα την γνωμη μου γυρω στο 3%, και θα επρεπε να πεφτει οσο ανεβαινουν τα stakes. Στην Amaya ομως για να παιξεις με rake 3% απαιτειται να ανεβεις στο 2/4!

 

Ο τροπος που παιζεται το Fixed limit δεν εχει καμια σχεση με το πως παιζεται το no limit holdem.

 

Π.χ. σε fixed limit Holdem ειναι συχνα σωστο να κανεις raise η check/raise ενα top pair στο river ακομα και σε multiway pot η να κανεις call down με Α high μεχρι και το river η ακομα και Value bet A high στο river αν εχεις καλο kicker. Γινεσαι πολυ συχνα outdraw ενω εχεις φλοπαρει πολυ δυνατα φυλλα και το flop εχει γινει raise , 3bet και cap. Και γενικα ολο το στυλ παιχνιδιου ειναι τετοιο που το rake που πληρωνεις ειναι  πολυ μεγαλο σε σχεση με το εφικτο κερδος που μπορεις να εχεις απεναντι στους αντιπαλους σου, κατι που δεν συμβαινει στο no limit holdem οπου ο εμπειρος παικτης μπορει να παιρνει συχνα ολο το stack των 100BB απο τα ψαρια και να καλυπτει ετσι σε ενα μονο χερι την ζημια απο το rake των τελευταivn orbits στο παιχνιδι, η να κανει συνεχεια isolate τα χερια preflop η Postflop μεσω raises σε HU pots , η να εχει μεγαλο flop cbet sucess% και ετσι να κραταει το rake που πληρωνει ανα χερι "χαμηλα" (δηλαδη rake σε επιπεδα μιας συνηθισμενης...μεγαλης απατης , και οχι σε επιπεδα ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ απατης οπως ειναι το rake στα fixed limit microstakes).

 

Στο No limit holdem μπορει κανεις να ξεκινησει απο NL2 και να ανεβει NL25 σε 40 μερες

Σε Fixed limit holdem ομως κατι αντιστοιχο ειναι αδυνατο λογω του λαθος rake structure που εχει βαλει η amaya στα fixed limit microstakes  και η οποιαδηποτε τετοια προσπαθεια ειναι απλως και μονο χασιμο χρονου και γινεται μονο απο fish.

Το rake που θα επρεπε να ειχε στα fixed limit microstakes ειναι το μισο απο οσο εχει τωρα για να μπορει να παιχτει κερδοφορα το παιχνιδι

Οποιος θελει να ξεκινησει grinding σε fixed limit holdem  πρεπει απαραιτητα να ξεκινησει παρακαμπτωντας  εντελως ολα τα microstakes αλλιως θα χασει  το χρονο του εντελως αδικα  , λογω του τελειως λαθος rake structure... Παρα να παιξεις στην Amaya fixed limit micros εινα καλυτερα να παιξεις ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ  , εχουν πολυ μικροτερο  rake !

Εγω προσπαθησα να ξεκινησω με πρωτο stake 0.25/0.50  FL αλλα αποδειχθηκε τελειως λαθος επιλογη, και παλι λογω rake structure. Θα πρεπει καποιος  να ξεκινησει ψηλοτερα .

ΕΙχα μελετησει βεβαιως πολυ  σοβαρα το παιχνιδι πριν να παιξω (διαβαζοντας καποια καλα βιβλια, βλεποντας βιντεο, μαθαινοντας ποια ειναι  τα σωστα ranges του fixed limit preflop και βελτιωθηκα παρα πολυ στο postflop game  μου εχοντας επισης ενα πολυ καλο HUD κλπ. 

Επαιξα ενα ολοκληρο μηνα 0.25/0.50 FL με σκοπο να κανω εξασκηση ωστε να παιρνω καλυτερα αποτελεσματα σε Mixed games οπως HORSE και 8game

Τα τραπεζια στο 0.25/0.50 FL ηταν ολα χειροτερα απο τσιρκο, ελαχιστοι απο τους regulars ειχαν εστω και στοιχειωδως επαφη με την πραγματικοτητα ενω αρκετοι παικτες ειχαν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα , συνδρομο down, αλτσχάιμερ, η ηταν ατομα με σοβαρες νοητικες αναπηριες . 

Εκανα destroy το παιχνιδι ...ομως και παλι δεν ειχε κανενα νοημα η προσπαθεια μου γιατι σχεδον ολα μου τα κερδη τα επαιρνε το rake  που εναι απιστευτο και εντελως απαραδεκτο σε αυτα τα stakes και θα ηταν αδυνατο να κανω bankroll building στο 0.25/0.50 και να ανεβω stakes ξεκινωντας ως bronze. Αν ημουν supenova νομιζω θα μπορουσα να χτισω bankroll για 0.50/1 απο το 0.25/0.50 αξιοποιωντας το rakeback του supernova, αλλα δεν ημουν γιατι σχεδον ποτε δεν παιζω στην amaya

Οποτε επαναδιατυπωνω την ερωτηση 3)

Παναθα, ποιο ειναι το χαμηλοτερο stake σε FIxed limit holdem στο οποιο το rake structure της Amaya να μην ειναι καταστροφικο για το παιχνιδι? ( και επομενως να εινα εφικτο να ξεκινησει να παιζει καποιος απο αυτο ως BRONZEVIP ωστε  να μην του τρωει ολα τα κερδη το rake και επομενως να ειναι εφικτο να κανει bankroll building σε αυτο το stake και να ανεβει τελικα stakes?)

 

Στο 0.50/1 γινεται αν καποιος ξεκινησει απο BronzeVIP και παιξει ΧΩΡΙΣ TABLE SELECTION να κερδηθει το rake?

Η πρεπει να ξεκινησει κανεις να παιζει απο το 1/2? Η μηπως απο το 2/4?

 

 

Αν ξαναδοκιμασω να παιξω FL Holdem, εσυ απο ποιο stake μου προτεινεις να ξεκινησω ωστε απο την μια να μπορω να κερδιζω (και να μην χανω λογω ελλειψης εμπειριας) , απο την αλλη ομως το rake να μην καταστρεφει το παιχνιδι μου, και με τι αρχικο bankroll? Υπαρχει αραγε καποιο τετοιο stake? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...