Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Πρόβλημα στην Pokerstars


persona non grata

Recommended Posts

Χθες 17/5/2016, παίζοντας στην Pokerstars αντιμετώπισα ένα πρόβλημα για πρώτη φορά. H πλατφόρμα αποσυνδέθηκε από το internet όμως η σύνδεσή μου δεν είχε κανένα πρόβλημα και οι ιστοσελίδες φόρτωναν κανονικά. Οι ενδείξεις που είχα είναι οι ίδιες με αυτές που θα είχα αν είχε διακοπεί η σύνδεσή μου. Το πρόβλημα διήρκεσε για μερικά λεπτά, μια φορά το μεσημέρι και μια το βράδυ. Έχει αντιμετωπίσει ποτέ κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επαιζα κι εγω το μεσημερι και μου το εκανε κι εμενα,μου εχει συμβει κι αλλες φορες αλλα οχι για μεγαλο χρονικο διαστημα (30-40 δευτερολεπτα θα ελεγα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηταν "ενος λεπτου σιγη" στην μνημη του νεκρου....

 

Το κολλημα που αναφερεις εγινε ακριβως την ωρα της κηδειας του  κάποτε κορυφαίου poker room FULL TILT poker που το δολοφονησε η Amaya, και προκληθηκε λογω των εργασιων ενσωματωσης του player pool της FULL TILT και του poker client της FULL TILT πανω στον server της Pokerstars

 

Εκεινη την ωρα κατεβασαν για παντα τους  servers του FULL TILT που κατάφεραν και γλύτωσαν τελικα από το black Friday , από την Amaya ομως δεν γλυτωσαν δεν θα ξαναλειτουγήσουν ποτέ πια

 Το λογισμικο του FULL TILT client απο σημερα βλεπει πια τα τραπεζια της pokerstars αντι για τα δικα του τραπεζια.  Κατεβασαν μεχρι και το poker lobby της full tilt, και εβαλαν αυτο της pokerstars μονο που στην θεση του σηματος της Pokerstars εβαλαν FULL TILT και εκει που γραφει ZOOM poker εγραψαν RUSH POKER.

To νεο δηθεν...."full tilt"   (ζομπι) -θα εχει πλεον το VIP program , το cashier , τα τραπεζια , το client και το account της pokerstars. Και η ελπιδα να πουλησει η amaya το full tilt poker room σε καποια αλλη  υγιη εταιρεια και να μπορεσει να ξαναλειτουργησει κανονικα αυτο το ωραιο Poker room χαθηκε πια για παντα και οριστικα.

 

Ενώ δηλαδή μπορούσαν να το πουλήσουν το full tilt,  προτίμησαν να το κλείσουν για να μην το έχουν ανταγωνιστή!

Σε οσους αλλους ειχαν περασει  καποτε εκατοντάδες η χιλιάδες ώρες της ζωης τους στο FULL TILT , σε όσους έχουν αναμνήσεις από το poker room είτε θετικές είτε αρνητικές , είτε από την απλή παρακολούθηση του action στα nosebleeds που μετά την έλευση της amaya χάθηκαν για πάντα, εκφράζω τα πιο θερμά μου συλληπητηρια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φούφουτε το περίεργο είναι ότι η διακοπή δε συνέβη και για τους υπολοίπους παίκτες. Τόσο το μεσημέρι όσο και το βράδυ έπαιζα SNG και έχασα τα λεφτά μου. Επίσης δεν υπήρξε καμία προειδοποίηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η persona non grata είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φούφουτε το περίεργο είναι ότι η διακοπή δε συνέβη και για τους υπολοίπους παίκτες. Τόσο το μεσημέρι όσο και το βράδυ έπαιζα SNG και έχασα τα λεφτά μου. Επίσης δεν υπήρξε καμία προειδοποίηση. 

Η Pokerstars έχει ένα σύνολο από πολλούς διαφορετικούς servers που τρέχουν όλοι μαζί ταυτοχρονα, λειτουργούν όλοι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο  και κάνει ο καθένας ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Εάν ο ένας από όλους αυτούς τους servers πέσει η να κολλήσει η λαγκάρει η πέσει για λίγο -λόγω τεχνικού προβλήματος- τότε όσοι έχουν την ατυχία να παίζουν από εκείνον τον server χάνουν για αρκετά δευτερόλεπτα το παιχνίδι χωρίς προειδοποίηση μέχρι να  ψάξει να βρει και να ξανασυνδεθεί ο client από μόνος του σε έναν άλλο pokerstars server που να μην έχει πρόβλημα ....αυτό παίρνει κάποια ώρα . Kάνει πρώτα αρκετά reconnect  retry στον ίδιο πεσμένο η λαγκαρισμένο server που το καθένα παίρνει κάμποσα δευτερόλεπτα, μέχρι να αποφασίσει τελικά o poker client ότι ο server αυτός είναι πεσμένος και μετά να δοκιμάσει να σε συνδέσει σε άλλο server ....Και μέχρι να γίνει όλο αυτό οι άλλοι παίκτες που είναι μεσα στο Pokerstars απο διαφορετικους απο εσένα servers συνεχίζουν και παίζουν μεταξύ τους κανονικά ενώ εσύ (και όσοι άλλοι παίκτες είναι μέσα από τον ίδιο με σένα server) γίνονται time out και μετά γίνεσαι sit out μεχρι να ξανασυνδεθεί ο client

Κάποιοι όσοι παίζεται αρκετά χρόνια και αρκετές ώρες , θα σας έχει συμβει να δείτε να γίνονται disconnect ταυτόχρονα αρκετοί  διαφορετικοί παίκτες από διαφορετικά τραπέζια την ίδια στιγμή, οι υπόλοιποι όμως να συνεχίζουν να παίζουν κανονικά και μετά από κάποια ώρα να επανέρχονται όλοι μαζί όσοι έγιναν SIT OUT...  Συμβαίνει πάρα πολύ σπάνια, πχ. μπορεί να σας συμβεί μόλις μια η δυο φορές τον χρόνο, αλλά όμως συμβαίνει.

Εμένα προσωπικά μου έχει συμβεί και το θυμάμαι πολύ καλά τουλάχιστον 3  φορές μέσα σε εκείνα τα   χρόνια που έπαιζα εκεί πέρα και έπαιζα από 6 έως 12 ώρες την ημέρα.

 

Ο server που διαλέγει η pokerstars δεν είναι πάντα ο ίδιος  ανάλογα με την χώρα που βρίσκεσαι, αλλά τον διαλέγει τυχαία κάθε φορά την ώρα που κάνεις login στο Pokerstars..... τσεκάρει τους τους διαθέσιμους pokerstars servers και σε συνδέει με έναν από αυτούς προσπαθώντας να κάνει balance τον αριθμό των παικτών που έχει σε κάθε server , να μην παίζουν σε κάποιον server πάρα πολλοί παίκτες και σε κάποιον άλλον λίγοι . Και μετά όλο το session που θα πάιξεις γίνεται με τον συγκεκριμένο server που επιλέχθηκε στην αρχή εκτός αν κολλήσει η πέσει όσο παίζεις, και τότε γίνεται αυτό που είπαμε παραπάνω που είναι το ίδιο με αυτό που περγράφεις ότι έπαθες.

Χθες έγινε η ενσωμάτωση του του full tilt στους servers της pokerstars και από την amaya έκαναν σχετικές εργασίες πάνω στους servers και πήγαν και έκαναν τις εργασίες αυτές χωρίς να κατεβάσουν το δίκτυο της pokerstars όπως θα έπρεπε κανονικά και όπως γίνονταν παλιά πριν αγοράσει το site η Amaya (που κατέβαζαν τους servers για μισή ωρα η μια ωρα κλπ)  για να μην χάσει αυτή η κουρ@δα ο Βaazov τα λεφτά από το  rake αυτής της μισής η της μιας ώρας. Με την μέθοδο που χρησιμοποίησαν , που είναι τεχνικά τελείως λάθος, εμένα μου φάινεται αναμενόμενο ότι θα προέκυπταν χθες κάποιες φορές σε διάφορους άτυχους παίκτες τέτοια προβλήματα  σαν αυτό που περιγράφεις.
 

Επίσης υπάρχει και ένα δεύτερο πιθανό σενάριο, ότι ένας από τους πολλούς ενδιάμεσους routers που χρησιμοποιεί η εταιρεία που σου δίνει σύνδεση στο internet για να συνδέεται με τα δίκτυα στο εξωτερικό μπορεί να λάγκαρε για λίγο και μετά να επανήλθε.  Στην περίπτωση αυτή χάνεις την πρόσβαση σε κάποιες διευθυνσεις internet για λίγα δευτερόλεπτα η και λεπτά, ενώ ταυτόχρονα όλες οι υπόλοιπες διεθύνσεις internet συνεχίζουν και λειτουργούν κανονικά.

Παλιά αυτό συνέβαινε συνέχεια (όπως συνεβαινε συχνα και η πληρης προσωρινη αποσύνδεση του υπολογιστη σου από το ιντερνετ ) και για αυτό όλα τα online poker rooms είχαν "disconnection protection" . Tώρα συμβαίνει σπάνια επειδή η τεχνολογία και η ταχύτητα του Ιντερνετ βελτιώθηκε πολύ αυτά τα χρόνια, όμως συμβαίνει ακόμα και ΠΑΝΤΑ θα συνεχίσει να συμβαίνει.

Πιστέυω ότι ένα απο τα δυο ήταν μάλλον  που έφταιγε  και ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το PC σου η κάτι από όλα αυτά... 

Εννοειται ότι όταν έχεις να κάνεις με την Amaya αλλά και με υπολογιστές δεν μπορείς να είσαι ποτέ 100% σίγουρος για το τι φταίει, απλά βρίσκεις και εξετάζεις πρώτα τα πιο  πιθανά σενάρια .... Δεν αποκλείεται τελείως να έχει συμβεί και και άλλο, είναι τα πιο πιθανά και λογικά σενάρια που ταιριάζουν πλήρως με την περίπτωση που περιγράφεις είναι αυτά τα δυο που ανέφερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

File mou sunevh kai emena to idio pragma xtes,esteila email sthn stars gia na rwthsw an euthunontan autoi h egw kai mou apanthsan oti autoi den eixan provlhma afou oi alloi paixtes sto trapezi mou epaizan kanonika.

 

Parolauta,xwris na to zhthsw,mou ekana refund.Den epaiza polla 11 dollaria ,alla kai pali htan pollh kalh kinhsh.Kai to thema einai oti den hmoun entelws ektos,epaiksa kai ligo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω για εσας παιδιά αλλά εμένα πάντα το software της full tilt μου αρεσε πολύ περισσοτερο από αυτό της pokerstars. και φυσικα το γεγονός ότι όταν το έκανες maximize έπιανε ολη την οθόνη το τραπέζι  και όχι ετσι όπως γινεται στην stars

rip fulltilt

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...