Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Βασικές πληροφορίες για NL micro stakes 6 max


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σε όλη την κοινότητα!

Είναι η πρώτη φορά που κάνω κάποια ανάρτηση και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια ζητήματα που σίγουρα κατέχετε.Καταρχάς μπήκα στον κόσμο του ποκερ το 2008 και μέχρι και το 2012 έπαιζα αποκλειστικά live και μόνο texas holdem 1-2 και 2-5.Ασχολήθηκα τότε πρώτη φορά με το online ποκερ και μετά από λίγο καιρό το άφησα εντελώς.Από τον Νοέμβρη του '15 έχω αρχίσει και μελετάω σχετικά με ότι έχει να κάνει με micro stakes σε 6 max και προσανατολίζομαι να κάνω μια αρχή και εδώ θα ήθελα τι βοήθεια σας.

  • Σε ποιά εταιρία να ξεκινήσω?
  • Σε 0.05- 0.10 οι 100 κάβες αρκούν?
  • Μπορεί πραγματικά αν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά να βιοποριστεί από αυτό?
  • Πόσες ώρες χρειάζονται ημερησίως  σε full time κατάσταση?
  • Το poker tracker είναι καλό πρόγραμμα για να αρχίσω?

Υ.Γ Προφανώς τα έχω γράψει μπερδεμένα και η αλήθεια είναι οτι χρειάζομαι καθοδήγηση.Θέλω εναγωνίως να αρχίσω,όμως δεν θα το κάνω εάν δεν έχω όλα τα κατάλληλα ''βέλη'' στην φαρέτρα μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φίλε μου .. θα σου δώσω μια σύντομη απάντηση και λογικά θα γράψει και ο Αντώνης(foufoutos)  πιο μεγάλο κειμενάκι π θα σε βοηθησει καλύτερα.

 

1) Αυτη τη στιγμη για 2nl - 25nl καλύτερη επιλογή ειναι η microgaming.  Εγω βεβαιά δεν θα σε αποτρέψω να παιξεις

και ποκερσταρς , ειδικά αν σου αρέσει το zoom.. Αλλά για αρχη καλύτερα reg tables. 

Επίσης σίγουρα γράψου και Goalbet για καποια πολύ soft τραπέζια + καλή επιστροφή.

 

2)Ναι πολύ καλή αρχή αν είσαι στο ξεκινήμα και τα διαθέτεις

 

3) Ναι αλλά θέλει αρκετό αρκετό αρκέτο χρόνο και κόπο πριν αρχίσει να γίνεται αυτό 

 

4)Μην ξεχνάς οτι δεν είναι μόνο οι ώρες που παιζεις στο μετρημα .. Είναι και οι ώρες που ασχολήσε με μελετη , forums κτλ Οπότε σχεδον ολη

σου η μερά γυρίζει και γύρω απο αυτό. ( 8 + ωρες )

 

5) Ναι 

 

Θα σου συνιστουσά να αρχίσεις απο Pokerstrategy , να δείς videos / ranges απο weazel-double2 και μετά να πας προς rio μεριά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα αδερφέ.Για αρχή βρες κάπου ένα καλό deal από τους lol affiliates ώστε να παίρνεις και rb.100 bis είναι υπερβολικά πολλά,αλλα για αρχή που δε ξέρεις καν αν μπορείς να κερδίσεις οκ.Μετα σου συνιστώ να πας με aggro roll management.Pokertracker ή holdem manager πάρε το small stakes να σου βγει πιο φθηνά.Οσο για τα παιχνίδια δυσκολεύουν όλο και περισσότερο  αλλά μπορείς να βιοποριστεις.Θελει παρά πολλη δουλεια πάντως και δεν είναι  εύκολο.Αρκει να έχεις όρεξη. gl

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι καλυτερες απαντησεις  σε αυτα που ρωτησες ειναι αυτα που σου γραψανε οι παραπανω , δεν εχω κατι να προσθεσω εκτος απο το οτι συμφωνω σε ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε θα σου προτεινα αν οντως εχεις ετοιμο καλο roll, να ξεκινησεις coaching σε παιχτες που οντως να κερδιζουν τα stakes που παιζεις. Ετσι θα  μπορεσεις να βελτιωθεις και να ανεβεις stakes πιο γρηγορα. Καλη τυχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω και με τον παναθα, αλλα σημειωσε και κρατησε καλα την λεξη "οντως".

Αυτο το "οντως κερδιζουν τα stakes που παιζεις" πρεπει να το διερευνησεις αρκετα, διοτι υπαρχουν και τυποι με μαγειρεμενα γραφηματα η με γραφηματα απο χερια που εχουν παιξει αλλοι και οχι οι ιδιοι, που πουλανε ανοησιες,ψευτοκουλτούρα, τρέλλα και πολλά παραμυθια.

Επισης οσοι πραγματι κερδιζουν πρεπει να δεις και με τι volume τα κερδιζουν  γιατι ακομα και ενας μετριος παικτης με βασικες γνωσεις  NL5 μπορει να "κρασαρει" στα αληθεια παρα πολυ ανετα το NL10  και κερδιζει ανετα το NL25 εαν αποφασισει να παιζει χερια και τραπεζια μονο οπου εχει position πανω στα πιο αδυναμα fish ολοκληρου του pokerstars  τα οποια εντοπιζει με καταλληλο software, και οτι κερδιζει εκει περα δεν σημαινει οτι ξερει ποκερ η οτι εχει γνωσεις για να σε κανει coaching.

Για coaching χρειαζεσαι καποιον που να μπορει να κερδισει ΟΝΤΩΣ τουλαχιστον ειτε το zoom NL25 στο Pokerstars,  ειτε να κερδιζει τουλαχιστον τα regular τραπεζια NL25 της Microgaming, οπου δεν υπαρχει σχεδον  καθολου δυνατοτητα για tableselection και αρα οποιος κερδιζει εκει σιγουρα περα ξερει poker  καταλληλο για microstakes (ομως θα πρεπει να τα κερδιζει "οντως" ....και οχι να ισχυριζεται οτι τα κερδιζει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε μου μη πάρεις ακόμα coaching. Διαφωνω με τα παιδιά.Ο μόνος λόγος είναι επειδή δε ξέρω σε τι επίπεδο γνώσεων βρίσκεσαι τώρα.Κατσε πρώτα δούλεψε σκληρά μόνος σου,παιξε ξέρω γω έστω 50κ χέρια και μετά βλέπεις.Βαλε και εδώ stats ή ότι άλλο θες και θα βοηθήσω (για λίγο run good μιας και είμαι σε ds)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η koskosmo είπε:

Φιλε μου μη πάρεις ακόμα coaching. Διαφωνω με τα παιδιά.Ο μόνος λόγος είναι επειδή δε ξέρω σε τι επίπεδο γνώσεων βρίσκεσαι τώρα.Κατσε πρώτα δούλεψε σκληρά μόνος σου,παιξε ξέρω γω έστω 50κ χέρια και μετά βλέπεις.Βαλε και εδώ stats ή ότι άλλο θες και θα βοηθήσω (για λίγο run good μιας και είμαι σε ds)?

Δικιο εχεις. Σιγουρα ειναι καλο και αρκετα ωφελιμο να δουλεψει κανεις μονος του, αρκει να εχει αρκετο χρονο στην διαθεση του για να βελτιωθει.  Ο φιλος εχει ηδη καποια επαφη με το παιχνιδι μεσω live, ενω εχει ηδη roll. Επειδη ομως βλεπει το παιχνιδι βιοποριστικα, δεν πιστευω οτι εχει τον απειρο χρονο για δοκιμες. Επισης αν δοκιμασει μονος του μπορει να βρεθει σε κατασταση break even για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα και να απογοητευτει και μπορει κιολας να τα παρατησει. Ενω μεσω λιγου αρχικου coaching μπορει να βαλει τις σωστες βασεις και να ανεβει πιο γρηγορα σε stakes.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panatha το είπα επειδή αν δεν έχει καν βασικές γνώσεις θα πληρώσει τζάμπα παραπάνω ώρες για να του μάθει ο coach κάποια βασικά πράγματα  τα οποία μπορεί να μάθει μόνος του.Τωρα αν δεν είναι θέμα το κόστος οκ συμφωνω μαζί σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...