Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

thunder hm2


tmhytd

Recommended Posts

Οχι και ουτε προκειται να βαλουν ποτε υποστηριξη HUD, καθως δεν πρακτικα δεν χρειαζεται σε κατι  .

Τα τραπεζια που εχει διαθεσιμα για να παιξει κανεις στο thunderpoker   ειναι συνεχως πολυ λιγα

Ακομα και ολα οσα εχει να τα παιζει κανεις ταυτοχρονα (να παιζει σε omaha και holdem και τουρνουα ταυτοχρονα σε ολα τα διαφορετικα stakes μαζι) , και παλι ειναι τοσο λιγα τραπεζια που προλαβαινει ανετα να τα παρακολουθει ολα μαζι χωρις να ειναι απαραιτητα καποια βοηθητικα προγραμματα

.  Επισης οι παικτες που εχει το thunder poker σε καθε stake δεν ειναι πολλοι, οποτε ειναι πολυ ευκολο να θυμαται το στυλ παιχνιδιου του καθε αντιπαλου και αν δεν το θυμαται μπορει να κρατησει σημειωσεις, και αρα παλι δεν ειναι απαραιτητα καποια βοηθητικα προγραμμματα.

 Το στυλ παιχνιδιου στο συγκεκριμενο poker room μοιαζει αρκετα με τα χαμηλοτερα stakes στο live poker ....

....η υποστηριξη HUD δεν θα ειχε να προσφερει τιποτα ουσιαστικο ε ενα τετοιο παιχνιδι, εκτος απο το οτι θα επιδρουσε αρνητικα στους αρχαριους παικτες που ειναι αρκετοι στο thunder poker , αλλα και σε παικτες που γενικα εχουν συνηθισει να παιζουν Live poker η online σε ενα τραπεζι μονο ( το πολυ δυο τραπεζια) και παιζουν κυριως για την διασκεδαση και την χαρα του παιχνιδιου , που επισης ειναι αρκετοι στο thunder poker

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για την απαντηση αν και δε θα συνφωνησω απολυτα μαζι σου.

Μπορει οντως στην thunder  να ειναι πολυ λιγοι οι παιχτες,επομενως και τα τραπεζια, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει να σου δωσει τιποτα το hub.Προφανως και δε μπορεις να μαθεις και να ξερεις τοσα πολλα ,ουτε ενα μονο παιχτη ,οπως μπορεις με τη βοηθεια του hub ενος λογισμικου.

Σχετικα τωρα με τους αρχαριους της thunder σιγουρα ειναι πολλοι ,αλλα ειναι πολλοι και σε καθε αλλη πλατφορμα και μαλιστα και αυτοι με τη δικη σου λογικη θα παιζουν για διασκεδαση και τη χαρα του παιχνιδιου.Δε νομιζω στην ps να υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες επαγγελματιες.

Δε μου αρεσε η προσπαθεια απολυτης απαξιωσης του hub  γι αυτο σου απαντησα.Σιγουρα εχουν μια λογικη αυτα που γραφεις αλλα μου φανηκες καπως απολυτος.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-Ναι σιγουρα μπορεις να μαθεις ευκολα πολύ περισσοτερα πραγματα για τον αντιπαλο σου αν εχεις hud .

Και μαλιστα υπαρχουν και μερικα πραγματα που ειναι παρα πολύ δυσκολο η και αδυνατον  να τα ανακαλύψει κανεις μονος του παιζοντας χωρις hud 

Υπο αυτη την εννοια  το hud  , οταν υπαρχει, είναι πραγματι πολύ "χρησιμο"  για την παραπανω λειτουργια.

Η ιδια η λειτουργια αυτή όμως είναιπραγματι χρησιμο να υπαρχει?

Δεν είναι καθολου απαραιτητο να υπαρχει, και μαλιστα συμφωνα με την εμπειρια μου, σε μικρα poker rooms όπως το thunder poker και αλλα τετοια, οι περισσοτεροι παικτες  γενικα προτιμουν για διαφορους και διαφορετικους λογους να μην υπαρχει

Επειδή 

α) αν κανεις άλλος δεν εχει hud σε ένα Poker room δεν είναι απαραιτητο να εχεις και εσυ για να μπορέσεις να παιξεις ποκερ.

Στo live poker κανεις δεν εχει software και όμως ολοι παιζουν μεταξυ τους  μια χαρα και είναι μαλιστα και πολύ ευχαριστημένοι, μαλιστα αρκετοι παικτες προτιμουν πολύ να παιζουν μονο Live.

Το ιδιο πραγμα με το live poker , συμβαινει και στο thunder poker. Κανεις στο thunder poker δεν εχει hud, και παλι όμως ολοι παιζουν μια χαρα μεταξυ τους

β) Σε ενα παιχνιδι ποκερ χωρις HUD , το ποσα πραγματα θα καταφερει ο κάθε παικτης να ανακαλύψει για τους αντιπαλους του είναι  ένα σημαντικο κομματι του παιχνιδιού του poker ,  είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ του παιχνιδιου, και το ποσο περισσοτερα πραγματα θα καταφερει να ανακαλυψει κανεις για τον αντιπαλο και με ποση στατιστικη ακριβεια θα τα ανακαλυψει (μονος του χωρις να του τα πει καποιο λογισμικο) είναι  ένα βασικο poker skill και το ποσο καλο ποκερ ξερει καποιος ουσιαστικα εχει ως σημαντικο  μερος του και το ποσο μπορει να κανει κανεις αυτό το πραγμα  από μονος του χωρις να εχει λογισμικο να το κανει για εκεινον, αλλα και γενικα το ποσο καλα μπορει να παιξει κανεις ποκερ χωρις hud.

Στο 7card stud π.χ. η στο razz  βασικο μερος του παιχνιδιού είναι να κατάφερνες να θυμασαι ποιες καρτες εχουν περασει και εχουν γινει πασο, χωρις να εχεις καποιο πρόγραμμα να τις καταγραφει ώστε να μετρήσεις σωστα τα outs σου .  Στο texas holdem είναι να καταφέρνεις να θυμασαι με τι φυλλα κανει ο άλλος cbet η raise τα cbet και σε τι boards , αν κανει 3bet polarized η linear, ποσο συχνα μπλοφαρει το river, με τι φυλλα θα παιζε ολο του το stack κλπ

Στα περισσοτερα online poker rooms αυτό το πολυ βασικο μερος του παιχνιδιού το αναλαμβανει να το δινει ετοιμο το software και μαλιστα με πολύ μεγαλες λεπτομέρειες σε οσους το εχουν, αλλα δεν είναι κακο να υπαρχουν και μερικα poker rooms οπου να συνεχιζει να ειναι μερος του παιχνιδιού αυτή η δραστηροτητα , δηλαδη να μην το κανει το software αλλα οι παικτες και ετσι να εχεις δυνατοτητα να παιξεις  αυθεντικο ποκερ , και ετσι το παιχνιδι που προσφερουν τα poker rooms χωρις hud είναι πιο κοντα στο αυθεντικο και πραγματικο poker που είναι το live poker

γ) Ο κυριος λογος που η pokerstars και αλλα Poker rooms καποτε ξεκινησαν και εδωσαν δυνατοτητα στους παικτες να παιζουν με hud  δεν ηταν ότι το εκαναν με βαση την αναγκαιοτητα να βοηθησουν τους παικτες να μαθαίνουν  περισσοτερα πραγματα για τους αντιπαλους τους από οσα θα μπορουσαν να βρουν αν επαιζαν χωρις hud , αλλα το εκαναν επειδή είναι αδυνατον να παιζεις παρα πολλα τραπεζια ταυτοχρνα αν δεν εχεις hud , διοτι δεν προλαβαίνεις να τα βλέπεις , και είναι αδυνατον να θυμασαι ολους τους αντιπαλους σε ένα stake που οι αντίπαλοι είναι δεκάδες χιλιαδες.

Στο thunder poker κανενας από τους δυο παραπανω λογους δεν υπαρχει, διοτι και τα τραπεζια και οι αντίπαλοι είναι λιγοι.

Ο μονος λογος που είναι χρησιμo ένα hud στο thunderpoker, θα ηταν αυτό που αναφερες, δηλαδή επειδή σε βοηθαει να βρίσκεις πολύ περισσοτερες πληροφοριες από οσες θα εβρισκες μονος σου.

Η δυνατοτητα αυτή από αρκετους παικτες θεωρείται καλο να υπαρχει, από αλλους όμως θεωρείται οτι εχει και κατι αρνητικο, διοτι θεωρουν ότι αφαιρει από το παιχνιδι ενα σημαντικο μερος του, που υπαρχει σημερα μονο στο live poker και στο online poker δεν υπαρχει, και μαλιστα θεωρουν ότι το thunder poker εχει πλεονέκτημα σε σχεση με τα αλλα poker rooms σημερα, επειδή είναι το μονο ελληνικο που μπορει σημερα να δωσει σε Online poker την αισθηση του live poker, και αυτό θα χαθει  αν προσθεσουν δυνατοτητα για hud

 

-Σε σχεση με το ποσους παικτες εχει η pokerstars που δεν εχουν hud επειδή ειναι αρχαριοι η επειδή εχουν συνηθισει να παιζουν live, και ποσους εχει το thunder poker, προφανως η pokerstars εχει μερικες χιλιαδες φορες παραπανω αρχαριους παικτες απο οτι το thunder poker

Αλλα προφανως όταν εγραψα ότι είναι "πολλοι τέτοιοι παικτες" δεν εννοουσα  αν είναι δεκα η εκατο η χιλιο αρχαριοι παικτεςι, αλλα τι ποσοστο είναι επι τους εκατο , πανω στο Player pool.

Τι  ποσοστο επι τοις εκατο των παικτων της pokerstars σε NL10 -NL25 δεν εχει  στην ιδιοκτησια του καποιο HUD π.χ PT4 η HM2?

Και τι ποσοστο επι τοις εκατο των παικτων στο thunder poker σε ΝL10 -ΝL20 δεν εχει στην ιδιοκτησια του καποιο HUD π.χ. PT4 η HM2?

Το ποσοστο επι τοις εκατο των παικτων που δεν εχουν η δεν θα ηθελαν η πιστευουν οτι δεν χρειαζονται HUD  στο thunder poker είναι πολλαπλασιο από αυτό των παικτων της pokerstars, και η ελλειψη HUD είναι ενας λογος που οι παικτες που δεν διαθετουν καποιο hud προτιμουν το thunder poker από ότι το pokerstars, διοτι γνωριζουν ότι στο thunder poker κανεις άλλος δεν εχει hud αρα δεν θα εχει κανεις πλεονεκτημα πανω τους λογω του HUD, ενώ αν επαιζαν στο pokerstars χωρις hud θα ειχαν πρόβλημα "ανισοτητας " καθως οι περισσοτεροι εκει παιζουν με ΗUD .

-Διαθέτω διαφορα προχωρημένα επαγγελματικα HUDs όπως notecaddy edge, notecaddy predator που τρεχουν πανω στο ΗΜ2 και για ΜΤΤ εχω το HUD του Assasinato. Τα λεφτα που επενδυσα για να τα αγορασω όλα αυτά, αξιζαν με το παραπανω, διοτι αυτά τα hud με βοηθάνε πολύ στο παιχνιδι μου σε poker rooms οπου και οι αντίπαλοι μου εχουν huds

 Επισης ενα μερος της σχεδιασης και των δυνατοτητων του notecaddy edge βασιζονται σε δικες μου ιδεες, που εχω δωσει στον developer με τον οποιο συνεργάζομαι εδώ και αρκετα χρονια....

....και επισης το επερχομενο update του notecaddy predator βασιζεται επισης πανω σε δικες μου ιδεες που επισης εδωσα στον developer.

Επισης ημουν affiliate του Notecaddy edge, δηλαδή επαιρνα ποσοστα από τις πωλήσεις σε οσους παικτες το προτεινα να το αγορασουν. Και επισης η χρηση του hud  μου δινει την δυνατοτητα  να κανω πολύ ευκολα exploit τους αντιπαλους μου, και μαλιστα με τροπους που αρκετοι από οσους χρησιμοποιουν HM2 δεν εχουν ιδεα ότι υπαρχουν, διοτι χρησιμοποιώ εξειδικευμένα notecaddy stats που οι περισσοτεροι χρηστες δεν τα εχουν η δεν γνωριζουν πως να τα χρησιμοποιουν

...και παρολα αυτά, η προτιμηση μου  για το thunder poker ειναι ότι εμενα μου αρεσει περισσοτερο χωρις υποστηριξη hud, και μαλιστα την ιδια ακριβως προτιμηση εχει η πλειοψηφια  των παικτων που παιζουν εκει.. υπαρχουν βεβαια και καποιοι που εχουν διαφορετικη προτιμηση

Εάν στο μελλον ο αριθμος παικτων στο thunder poker αυξηθεί αρκετα  και μπορει κανεις να παιξει παρα πολλα τραπεζια ταυτόχρονα,  μετα η δικη μου προσωπικη προτιμηση θα αλλαξει και σε τετοια περιπτωση θα ηθελα και εγω να υπαρξει υποστηριξη HUD στο thunderpoker

Αλλα και ετσι να γινονταν , και παλι το πιο πιθανο ειναι ότι η πλειοψηφια των παικτων εκει περα θα συνεχιζε να προτιμάει να μεινει το poker room χωρις υποστηριξη hud, και ουσιαστικα ναι μεν οι υπεύθυνοι του thunder poker λαμβανουν υποψιν ολες τις γνωμες, αλλα αυτό που παιζει γενικα ρολο στις αποφασεις που παιρνουν είναι οι επιθυμιες της πλειοψηφιας των πελατων.  

Επισης δεν είμαι απολυτος στο θεμα των προτιμησεων, σε αλλον αρεσει το παγωτο σοκολατα και σε αλλον το παγωτο βανιλια, σε αλλους αρεσει περισσοτερο να παιζουν  σκακι και σε αλλους αρεσει περισσοτερο να παιζουν ταβλι. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος

 

Σε μενα προσωπικα μου αρεσει  περισσοτερο αντι να παιζω 12 τραπεζια με 10$ buy in το καθενα, (δηλαδή 120$ συνολο) , να παιζω π.χ. 4 τραπεζια 50$ buy in το καθενα (200$ συνολο) σε poker rooms που δεν υποστηριζουν καποιο hud κατι που κραταει μακρια αρκετους επαγγελματιες και εμπειρους heavy grinders και ετσι το επιπεδο των αντιπαλων σε κάθε τραπεζι  NL50 στο thunder poker ειναι σαν να παιζεις NL10 αλλου.... Εχει μεγαλυτερο variance ενα τετοιο NL50 αλλα για τα γουστα μου το βρισκω και πιο διασκεδαστικο και πιο κερδοφορο, και βρισκω επισης ότι υπαρχουν παρα πολλα διαθέσιμα poker rooms που το ολο στυλ παιχνιδιου μοιαζει με την pokerstars , και θα προτιμουσα να υπαρχει και κατι διαφορετικο από αυτα , δηλαδή προτιμω να υπαρχει  σημερα και ενα poker room που το στυλ παιχνιδιού να είναι όπως ειναι το live poker, η να είναι όπως ηταν το online poker πριν π.χ 7 χρονια.  Νομιζω ότι αν στο thunder poker προστεθουν huds  . αυτο θα τραβηξει αμεσα καλους heavy grinders από αλλα poker rooms και το στυλ παιχνιδιού  θα μετατραπει και θα γινει όπως είναι όλα τα υπολοιπα μικρα poker rooms , που υπαρχουν παρα πολλα και ηδη  παιζω  και εχω λογαρισμους σε σχεδόν όλα οσα υπαρχουν, και δεν χρειαζομαι ενα ακομα τετοιο . Οποτε αυτοι είναι οι λογοι που προτιμω να μεινει το thunder poker χωρις hud, και πως ειπα παραπανω οι προτιμήσεις σε κάθε παικτη είναι διαφορετικες, σεβομαι οσους προτιμουν κατι διαφορετικο απο αυτο που εγω προτιμω, και σιγουρα δεν υπαρχει σωστο και λαθος

 

Αλλα θα ξαναπαω στο "χρησιμο" που ειπαμε στην αρχη. Το σκακι είναι ένα παιχνιδι που παλια παιζονταν μονο live, αλλα τωρα παιζεται και online. Θα μπορουσε κανεις να πει ότι σιγουρα είναι "χρησιμο"  σε καποια μεγαλα sites που κανεις θελει να παιξει πολλα τραπεζια online σκακι ταυτοχρόνως, να υπαρχει ένα προγραμμα  που να σου δειχνει αναλυτικα στατιστικα για το πως κινειται ο αντιπαλος σου σε προηγουμενες παρτιδες που εχεις παιξει, π.χ. σε τι ποσοστο κανει το ταδε ανοιγμα η παιζει την ταδε αμυνα η κανει την ταδε επιθεση. Αυτή η δυνατοτητα είναι "χρησιμη" με τον τροπο που περιγραφω, (ειναι επειδη σου λεει πραγματα που δεν μπορεις να τα θυμσαι η να τα ξερεις απο μονος σου) αλλα τι συμβαινει σχετικα με την ιδια την υπαρξη αυτης της δυνατοτητας και την επιδραση της πανω στο παιχνιδι ? Αρκετοι παικτες σκακι , μαλλον ΟΛΟΙ, θα επεμεναν ότι ΔΕΝ θα ηθελαν να υπαρχει κατι τετοιο παροτι ναι υπο μια εννοια είναι "χρησιμο"

Υπαρχει επισης και μια ερευνα που εχει γινει στο δικτυο online poker της MPN, πανω σε δειγμα δεκάδων εκατομμυριων χεριων και χιλιαδων παικτων και αφορα τα anonymous tables και το Fast poker (blaze poker).

Βρηκαν λοιπον οι υπεύθυνοι του MPN ότι στα anonymous tables, οι καλοι παικτες που επαιζαν χωρις HUD , παιζοντας εναντια σε fish που επαιζαν χωρις HUD επισης, κερδιζαν περισσοτερα χρηματα από ότι κερδιζαν στα τραπεζια που επιτρεπεται το  hud.

Αυτοι που εκαναν την ερευνα δεν ηταν σε θεση να καταλαβουν τους λογους όμως εγω προσωπικα εχοντας παιξει στο thunder poker αλλα και σε αλλα poker rooms που δεν εχουν υποστηριξη hud, αλλα εχοντας παιξει και αρκετο blaze poker, καταλαβαίνω πολυ καλα γιατι

Οποτε εμενα προσωπκα η γνωμη μου για το αν "το hud είναι χρησιμο" είναι ότι ναι μεν οι   δυνατότητες που σου προσφερουν τα hud είναι πραγματι χρησιμες με τον τροπο που ανεφερες, (σου δειχνουν πραγματα για τον αντιπαλο που δεν μπορεις να τα δεις μονος σου και στα δειχνουν αναλυτικα κλπ), όμως η ιδια η υπαρξη αυτης της δυνατοτητας κατά την προσωπικη μου γνωμη σε μικρα online poker rooms οπου εχουν λιγα τραπεζια ΔΕΝ είναι χρησιμη!

 

Δεν μπορω να κατανοησω δηλαδή γιατι θα μπορουσε να είναι κατι πραγματικα  χρησιμο όταν που δεν σου δινει δυνατοτητα  να κερδισεις παραπανω χρηματα από οσα ηδη κερδιζεις, και που παραλληλα φαινεται αρνητικο σε αρχαριους παικτες η σε παικτες που προτιμουν το Live, και  που τελικα θα δυσκολεψει το παιχνιδι αρκετα και θα σε αναγκασει να παιζεις χαμηλοτερα stakes (και περισσοτερα τραπεζια) από ότι μπορεις να παιξεις τωρα σε αυτα τα χωρις hud poker rooms...

Παρολα αυτά σε μεγαλα Poker rooms, επειδή είναι πρακτικα αδυνατο να θυμασαι τους παικτες η να παιζεις πολλα τραπεζια ταυτόχρονα χωρις hud , θεωρω το hud απαραιτητο.

Παροτι και γι αυτά τα μεγαλα poker rooms υπαρχουν αντίθετες γνωμες,

π.χ.  πλεον η Amaya μελεταει σοβαρα το ενδεχομενο να αφαιρεσει τελειως τα hud από το pokerstars, το ιδιο ειχε ανακοινωσει παλαιοτερα και το partypoker και μαλιστα υπαρχουν ακομα και επαγγελματιες παικτες του online poker που λενε ότι θα είναι καλυτερα να γινει ετσι . Προσωπικα δεν συμφωνω με αυτό, αλλα δεν ειμαι απολυτα αντιθετος, μαλιστα το βρισκω μια αρκετα ενδιαφερουσα και σοβαρη αποψη που εαν τυχον αποφασισουν τελικα και εφαρμοστει , εκτος από αρνητικες συνεπειες βρισκω ότι θα εχει και αρκετες θετικες καθως θα μπορουσε να διασωσει και να κρατησει ζωντανο  (και μαλιστα χωρις να μειωσει τα κερδη οσων ηδη παιζουν) ένα παιχνιδι  στο οποιο κάθε χρονο ο αριθμος των παικτων μειωνεται, αρα είναι ένα παιχνιδι που φθινει (και σταδιακα σβηνει)

 

Συνοπτικα η αποψη μου ειναι οτι το οτι το thunderpoker δεν υποστηριζει hud αυτη την στιγμη (δεδομενου του μικρου player pool) ειναι ενα  μεγαλο πλεονεκτημα που εχει σε σχεση με αλλα poker rooms, και οχι ένα μειονεκτημα που θα πρεπει να "διορθωθει"

To poker room της UNIBEΤ επισης, δεκαπλασιασε τον αριθμο παικτων του μεσα σε δυο χρονια, αφαιρώντας την υποστηριξη HUD και από poker room μετατρεπεται πλεον και σε ΔΙΚΤΥΟ online poker , αφου ανακοινωσαν ότι θα προσθεσουν περισσοτερα skins στο συντομο μελλον!

Στην περιπτωση της unibet λοιπον  το HUD ηταν τελικα "χρησιμο" η δεν ηταν ?

Ηταν σιγουρα "χρησιμο" υπο την εννοια που ανεφερες, η αφαιρεση του ηταν ακομα πιο χρησιμη, αρα τελικα και  η ιδια η υπαρξη του δεν ηταν καθολου χρησιμη με βαση την ουσια του πραγματος.

Οποτε η γνωμη μου είναι ότι στην πραγματικοτητα το HUD στην πραγματικοτητα οχι, ΔΕΝ χρησιμο για το thunderpoker, για τους ιδιους λογους που δεν είναι χρησιμο και στην unibet

Τελως αναφερω ότι στο Live poker, το NL200, είναι πολύ πιο ευκολο από  το online NL25. Οι λογοι που συμβαινει αυτό είναι αρκετοι και θα γινω κουραστικος αν τους αναφερω αλλα είναι πρακτικα παρομοιοι με αυτους που σε οσα καποια online poker rooms που δεν εχουν υποστηριξη HUD το NL50  εκει περα είναι πιο ευκολο απο το NL25 οσων poker rooms εχουν HUD 

Επισης τα hud ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο και για την τοσο πολύ γρηγορη συνεχη εξελιξη του επιπεδου που παιζεται το texas holdem , που κάθε χρονο γινεται πολύ πιο δυσκολο από ότι την τον περασμενο, και που αν επαιζε σημερα ο harrighton με τον τροπο που περιγραφει στα βιβλα του, πολύ δυσκολα θα κερδιζε ακομα και στα Microstakes.  Και χωρις τα hud το παιχνιδι θα εξελισσονταν συνεχως αλλα όχι τοσο γρηγορα οσο τωρα. Το αν μια τοσο γρηγορη συνεχης εξελιξη είναι καλο η κακο για το ιδιο το παιχνιδι και εν τελει αν τα hud ολα αυτα τα χρονια εκαναν καλο η κακο στο παιχνιδι και εν τελει αν ηταν χρήσιμα για το παιχνιδι η όχι,  ειναι ένα πολυ δυσκολο ερωτημα και δεν είναι τοσο ευκολο να το απαντησει κανεις. Και το λεω εγω, που προσωπικα τα οποια χρηματα που εβγαζα στο online ποκερ, οφείλονταν κυριως στο ότι ημουν (τοτε) παρα πολύ καλος με τα hud , table selectiοn εργαλεία και αλλα διαφορα εργαλεια,   , σε εποχες που ελάχιστοι ηξεραν πως να χρησιμοποιησουν σοβαρα τετοια εργαλεία και σε βιντεο στο ιντερνετ εβλεπες ότι ολοι ειχαν στο HUD 6-7 στατιστικα μονο(VPP PFR  AF. 3bet, fold 3bet, cbet fold cbet) και εγω στα popups μου ειχα πανω από 100, αρκετα απο αυτά custom που δεν υπαρχουν στο HM2, φτιαγμένα στο χερι με notecaddy και τα  αξιοποιουσα πανω στο παιχνιδι μου όλα.

To θεμα είναι βεβαια αρκετα πολυπλοκο, οποτε είμαι ανοιχτος να  ακουω και διαφορετικες γνωμες από την δικη μου, όταν αυτές είναι τεκμηριωμενες. Δεν είμαι καθολου απολυτος λοιπον για το θεμα αν πρεπει αν μπουνε HUD στο thunderpoker η να βγουνε από την pokerstars κλπ αλλα είναι κατι που το εχω μελετησει και σκεφτει αρκετα ώστε να εχω διαμορφωσει αποψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα που μπερδευεσαι.

Στο πρωτο σου post λες οτι το hub δεν εχει να προσφερει τιποτα σε ενα παιχτη στην thunder(εκει διαφωνησα)  και στο δευτερο οτι οι παιχτες,οπως και εσυ (και εγω!!! δεν ειπα το αντιθετο) δεν θελουν να μπορει καποιος να εχει hub,οπως μαλιστα και η εταιρεια γιατι γι αυτο ειναι ξεχωριστη.

Σχετικα με τις ερευνες που λες δεν εχω να πω τιποτα το διαφορετικο,προφανως και ετσι ειναι τα πραγματα.Οπως και η λογικη των περισσοτερων παιχτων της thunder. 

Δε θα πω κατι για το αν ειναι "καλυτερο" το online η το live...αυτα ειναι γουστα.Αν και εσυ απο αυτα που λες μαλλον το θεωρεις πιο ενδιαφερον να παιζεις live χωρις hub.

Οσο για τα προγραμματα που εχεις φανταστει κτλ κτλ και που εχεις αγορασει σου λεω οτι εγω ειμαι developer και μαλλον καταλαβαινω λιγο καλυτερα και απο σενα το τι κανουν και το πως το κανουν.

Καλη συνεχεια λοιπον στα τραπεζια σου και καλες επιτυχιες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ειναι γουστα αυτα. Και επισης σωστα καταλαβες τα δικα μου

Πραγmατι προτιμω το Live poker ,  και μαλιστα μονο cash games, και όχι τα live τουρνουά τα οποια προτιμουν οι περισοτεροι και για τα οποια ακουμε συνεχως (ενω για τα live cash games σπανια ακουμε κατι)

Και παιζω παντα μονο σε μικρα poker rooms (τα μεγαλύτερα online poker δικτυα που παιζω είναι το MPN και το CHICO και παλαιοτερα επαιζα στο Hive και το Merge), ενώ στην pokerstars οποια σταματησα να παιζω οριστικα και για παντα όταν την αγορασε η Amaya.

Online μου αρεσουν κυριως οσα παιχνίδια παιζονται χωρις hud,  και μαλιστα ακομα καλυτερα οσα δεν είναι no limit texas holdem (stud , draw , horse , κλπ καθως και λιγο PLO)...παρολο που το  παιχνιδι που ξερω να παιζω καλυτερα απο ολα ειναι το no limit texas holdem , μου αρεσει περισοτερο η ποικιλια

Stud και mixes games βρίσκεις σημερα συχνα σε καποια live home games και σε μερικα καζινο αλλα σπανια πλεον βρίσκεις τετοια online. Παιζω σε καποια online poker rooms με bitcoins που προσφερουν τετοια Mixed games(swcpoker, betonline)

Θα την ειχα κλεισει την απαντηση αυτή εδώ... αν δεν ειχες γραψει παραπανω και ένα σχολιο , σχετικα με τους developers.

Παράθεση

 

 

 

Οσο για τα προγραμματα που εχεις φανταστει κτλ κτλ και που εχεις αγορασει σου λεω οτι εγω ειμαι developer και μαλλον καταλαβαινω λιγο καλυτερα και απο σενα το τι κανουν και το πως το κανουν

 

 

.

Δεν ειναι το θεμα του thread οι developers, μιας το συγεκριμενο σχολιο σου μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον , (μιας και μιλαω συχνα , εχω συνεργαστει η ειχα η εχω ακομα φιλικες σχεσεις  με πολλους developers) δεν υπηρχε περιπτωση να μην το σχολιασω και εγω αυτό και μαλιστα αναλυτικα

Οι hud developers δεν μπορουν να γνωριζουν ποια ακριβως στατιστικα χρειαζονται οι παικτες ποκερ να βλέπουνε πανω στο HUD και σε popup menus, και ποια δεν χρειαζονται, οι ιδιοι συχνα δεν εχουν παιξει αρκετα ποκερ και δεν εχουν καν ελευθερο χρονο να παιξουν,  οποτε παντα φροντιζουν και ρωτάνε γνωμες απο τους παικτες και βασιζονται σε αυτες για να αποφασισουν τι θα κανουν. Οι hud developers γνωριζουν πολύ καλα πως να κατασκευασουν οτιδήποτε τους πουνε οι παικτες παρα  πολύ γρηγορα , αλλα όχι και τι πραγματικα χρειαζονται οι παικτες στο παιχνιδι τους  ουτε πως ακριβως τα χρησιμοποιουνε όλα αυτά οι παικτες. Γι αυτό ρωτανε συνεχως τους παικτες τι ιδεες και προτασεις εχουν και αρκετα απο τα σημερινα εμπορικα huds εχουν σχεδιαστεί σχεδόν πλήρως με βαση τις  διαφορες ιδεες και προτασεις παικτων.

  Τυχαινει επισης να ξερω και καποιους developers που νομιζαν ότι επειδή ξερουν καλο προγραμματισμο θα ηταν πολύ ευκολο να μαθουν να παιζουν και καλο ποκερ, αλλα  στο ποκερ παρα την επιμονη και συνεχη προσπαθεια να μαθουν , τα αποτελέσματα τους ηταν συνεχως τραγικα ασχημα. 

Μυαλο ειχαν αρκετο, όπως και ορεξη για δουλεια αρκετη,   οποτε υποθετω ότι αυτό που τους εμποδισε να μαθουν να παιζουν σωστο ποκερ  ηταν ο εγωισμος τους εφτανε μεχρι τον επομενο γαλαξια, και γενικα η μεγαλυτερη ανοησια που υπαρχει στον συγχρονο ανθρωπο είναι ο εγωισμος, αφου τον εμποδιζει  να  βελτιωθεί να μαθει νεα πραγματα και να διορθωσει τα λαθη του, καθως νομιζει συνεχως ότι τα ξερει όλα , οτι εχει παντα δικιο σε οσα κανει , οτι οι αλλοι σιγουρα θα λιγοτερα απο αυτους ...

Παρολα αυτα υπαρχουν και αρκετοι developers που εγιναν παρα πολύ καλοι ποκεραδες π.χ. αυτος που εχει φτιαξει το propokertools odds oracle , το καλυτερο poker calculator που υπηρξε ποτε, ηταν εκπληκτικος παικτης poker, ασχετα με το ότι μετα το black friday σταματησε να παιζει επαγγελματικα ποκερ και ασχοληθηκε επαγγλματικα με την κλασσικη μουσικη ,(και ειχε φαει κολλημα να φτιαχνει και κατι bots)  τωρα ειναι κορυφαιος και στην μουσικη και δινει συναυλιες

Η δυνατοτητα επιτυχιας η αποτυχίας στο ποκερ  εξαρτάται νομιζω κυριως περισσοτερο απο διαφορους ψυχολογικούς παραγοντες και την φιλοσοφια που εχει κανεις πανω στη ζωη του , παρα απο τις διαφορες τεχνικες και επιστημονικες ικανότητες δεξιοτητες και γνωσεις, τις οποιες μερικοι εχουν αλλοι δεν εχουν , και οσοι τις εχουν σιγουρα τους ειναι πολύ χρησιμες και βοηθανε αρκετα, αλλα πολύ συχνα δεν είναι καθολου αρκετες ουτε καν για να κερδισει καποιος ακομα και το NL5.

Ξερω π.χ. καποιον που ενώ εχει PHD στο computer science (και εργαζεται ως επαγγελματιας κορυφαιος developer), παλευει με το ποκερ 5 χρονια τωρα και ακομα δεν καταφερε να κερδισει το NL5, κερδιζει παντως από ότι λεει ο ιδιος το zoom NL2, και μαλιστα σε πολύ μεγαλο δειγμα , αφου αυτο παιζει συνεχεια, και όταν του ειχα εξηγησει πως χρησιμοποιώ στο παιχνιδι μου μια μια απολοποιημενη εκδοση του hud που ειχε πανω μονο το 10% από τα stats που πραγματικα χρησιμοποιώ, αρρωστησε και τον επιασε πονοκεφαλος γιατι του φανηκε υπερβολικα πολυπλοκο να καταφερει να καταλαβει πως καταφερω και τα  χρησιμοποιώ ολα αυτά ταυτόχρονα μεσα στο παιχνιδι μου  .Με ρωτησε μα  "πως προλαβαίνεις και τα βλέπεις όλα αυτά τα στατιστικα την ωρα που παιζεις και μαλιστα σε τοσα πολλα τραπεζια ταυτόχρονα "(επαιζα 12 τραπεζια και αυτος ζαλιζονταν αν ανοιγε πανω από 4), και μετα δεν με αφησε να του δειξω αλλα πραγματα , μου ειπε "βουιζει το κεφαλι μου, είναι ετοιμο να εκραγεί"

Αντίθετα η γνωστη απο το full tilt , αλλα και απο την ταινια bet raise fold, live poker pro, Dianielle Andersen δεν είναι σε θεση να κανει ένα σωστο πολλαπλασιασμο η διαιρεση, όμως είναι πολύ καλη στο παιχνιδι και απο τα κερδη που συνεχιζει και βγαζει από αυτό το παιχνιδι ζει μια ολοκληρη οικογενεια ( παιδι, ανεργος συζηγος κλπ)  και να σκεφτει κανεις ότι παιζει συνηθως live cash μονο τα σαββατοκύριακα, συν μερικα επιλεγμενα τουρνουα, ενω τις καθημερινες συχνα ασχολειται μονο με την οικογενεια της, και ολα αυτα χωρις να εχει καμια περιουσια, πριν αρχισει να παιζει  ποκερ δουλευε σερβιτορα για να ζησει.

Αυτη ξεκινησε να παιζει επαγγελματικα ποκερ οταν μετετρεψε 1Κ σε 100Κ στο full tilt (πριν το black friday) , και επαιζε εκει ΧΩΡΙΣ καθολου HUD , επειδη ως παικτρια live cash games  ειχε συνηθισει να διαβαζει τους παικτες πολύ καλα απο μονη της , και επαιζε λιγα τραπεζια αλλα ηταν σε high stakes , οποτε προλαβαινε ανετα να τα βλεπει όλα.

Aν την ρωτήσεις ποσα outs εχει το flush draw στο φλοπ ξερει να σου πει, αν όμως της πεις να μετατρεψει τα Outs σε πιθανότητες δεν ξερει καν και λεει ότι δεν την ενδιαφερει καν να μαθει , παρολα αυτά μια χαρα καταστρεφει τα παιχνίδια 2/5 σε όλα τα αμερικανικα καζινο. (Και τα λεω αυτά ενώ ολο τον τελευταιο χρονο εγω ασχολούμαι με το να μελεταω GTO poker που είναι καθαρα μαθηματικα, ειχα παρει και συνδρομη elite στο run it once τελευταια για να βελτιωθω ακομα περισσοτερο σε αυτό τον τομεα, ενώ ειχα συνδρομη και εχω δουλεψει αρκετα με το GTOrangebuilder.. συντομα θα αγορασω και το PIOSOLVER, προγράμματα που μεχρ προσφατα απευθύνονταν  μονο σε high stakes παικτες , όμως πλεον ετσι οπως εχει δυσκολεψει το παιχνιδι ασχολούνται πολύ με αυτά και παικτες small stakes )

H πραγματικοτητα για όλα αυτά τα προγράμματα είναι ότι αν καποιος είναι ηδη πολύ καλος στο ποκερ, μετα εχει τη δυνατοτητα αξιοποιωντας όλα αυτά τα προγράμματα να γινει ακομα καλυτερος και να κερδιζει πολύ περισσοτερα χρηματα

Το αντιστροφο όμως δεν ισχυει.

 Δηλαδή αν καποιος εχει πολλες γνωσεις πανω σε υπολογιστες, ναι μεν ειναι πανευκολο μετα να μαθει και να καταλαβει πως να χειρίζεται όλα αυτά τα προγράμματα και να ξερει τα παντα για το πως δουλεουν και τι ακριβως κανουν και πως το κανουν και ξερει να φτιαξει και δικα του αμα θελει....

....ομως ολη αυτή η γνωση καθολου δεν αρκει ουτε για να βρει πως να αξιοποιησει τις τεράστιες δυνατότητες των προγραματων αυτων στην πραξη , δηλαδή μεσα στο ιδιο το παιχνιδι του ποκερ και πανω στα τραπεζια (και όχι στην θεωρια, η θεωρια στο ποκερ απεχει παρα πολύ από την πραξη) .  Για να το βρει κανεις πως να τα αξιποιησει όλες αυτες τις δυνατότητες που εχουν αυτά τα προγράμματα στην πραξη  δηλαδή μεσα στο ιδιο τον τροπο που παιζει ο ιδιος ποκερ, θα πρεπει πρωτα  να ξερει πολυ καλο συγχρονο ποκερ , κατι που ειναι πλεον παρα πολυ χρονοβορο και δυσκολο να το μαθει κανεις , μαλιστα για τους developers είναι ακομα πιο δυσκολο , επειδή δεν εχουν και τοσο πολύ ελευθερο χρονο για να παιζουν ποκερ.

Xρειζονται πλεον χρονια εμπειριας και παρα πολυ δουλεια μεσα σε αυτά τα χρονια , χιλιαδες ωρες μελετης και προσπαθειας για να φτασει κανεις να μπορει να παιξει και να καταλαβει καλα το παιχνιδι στο επιπεδο που εχει φτασει σημερα τουλάχιστον στα online cash games , και οι developers ποτε δεν εχουν τοσο χρονο διαθεσιμο εκτος από κατι λιγες εξαιρέσεις.

Μπορω να δωσω και καποια συγκεκρμενα παραδείγματα από διαφορους developers με τους οποιους εχω συζητησει μεσω ιντερνετ, εχω συνεργαστεί η μιλούσαμε προσωπικα μεσω skype η σε διαφορα φορουμς με PM κλπ

O developer του notecaddy edge  ζει στις ΗΠΑ παιζει μονο σε αμερικανικα poker rooms πλεον , και συνεργαζομαστε εδώ και χρονια.  Όταν εφτιαξε ομως το NCE 2.0 δυσκολευονταν αρκετα  να καταλαβει πως συνδεονται οι συχνότητες που κανει κανεις river bet , με το bet sizing, νομιζε ότι το bet sizng δεν παιζει ρολο, και μου πηρε καιρο να καταφερω να του εξηγησω και να τον πεισω να το φτιαξει αυτό γιατι το ποκερ που ξερει δεν φτανει σε αυτό το επιπεδο. Αφου ρωτησε ομως αρκετους παικτες και του παν ολοι το ιδιο, καταλαβε τελικα πως ειχα δικιο και το εφτιαξε αυτο μαζι και όλα τα υπολοιπα οσα του ειχα πει και με ευχαριστησε για την βοηθεια που του εδωσα.

O developer του notecaddy predator επαιζε NL10 full ring στην σταρς μεχρι προσφατα, εχει παικξει εκει πανω από 4 εκτομμυρια χερια σε full ring, ομως δεν ξερει να παιξει 6max και δεν εχει παιξει ποτε. Αυτος ηταν ανοιχτόμυαλος και παντα εβαζε ότι του λεγανε οι υπολοιποι παικτες  αυτό τον βοηθησε αρκετα στο παιχνιδι του και τον ιδιο αν και προσφατα σταματησε τελειως το grinding γιατι λεει ότι δεν κερδιζει πια αρκετα ώστε να αξιζει τον κοπο. Παρολα αυτά δεν δεχεται να προσθεσει υποστηριξη και για Omaha , γιατι όπως λεει δεν εχει ιδεα από Omaha και δεν θελει να μπλεξει με ενα παιχνιδι που δεν εχει χρονο να κατσει να μαθει πως παιζεται

Ο Assasinato , που εχει φτιαξει και πουλαει το δικο του HUD είναι εξαιρετικος παικτης MTT και coach MTT , παγκόσμιας κλασης, και το HUD του για ΜΤΤ είναι παρα παρα πολύ καλο . Όμως παιζει ελαχιστα cash games, εχει ελάχιστες γνωσεις από cash games, ετσι το HUD που πουλαει για cash games είναι μια κακη καρικατουρα του HUD  που εχει για ΜΤΤ και δεν το χρησιμοποιει σχεδόν  κανεις.  ΞΕΡΕΙ TA ΠΑΝΤΑ από τεχνικης πλευρας από HUD πολυ καλυτερα από μενα, ξερει GTO poker , αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ πως να φτιαξει ένα καλυτερο HUD για cash games επειδη ο ιδιος ΔΕΝ παιζει σοβαρα online cash games και δεν εχει χρονο , δεν θελει και δεν τον ενδιαφερει καν να ασχοληθεί περισσοτερο με αυτό το θεμα.

Οι developers του HM2  ξερουν πολύ καλα πως φτιαχεται το κάθε στατιστικο, αλλα αν τους ρωτήσεις ποιες τιμες βρισκουν πιο κατάλληλες να εχει αυτο το στατιστικο στα διαφορα stakes , δεν θα εχουν ιδεα να σου απαντησουν, ουτε καν για τα περισσοτερα από τα υπολοιπα στατιστικα που οι ιδιοι εχουν φτιαξει. Δεν εχουν ιδεα από ποκερ και δεν παιζουν ποτε, παρα μονο για να τεσταρουν το λογισμικο τους.

Οι designer του leak buster εχει βρει καποιες τιμες στατιστικων μεσα από μελετη σε μεγαλα ΠΑΛΙΑ δειγματα χεριων που εκαναν αναλυση στο παρελθον παλια  ΠΡΙΝ το black friday, όμως το παιχνιδι εχει αλλαξει πλεον και καποιες από αυτές τις τιμες είναι ΛΑΘΟΣ και αν  βαλεις GTO παικτη στο leak buster θα του βγαλει καποια "LEAKS" αλλα δεν το ξερουν καν πως να το διορθωσουν αυτο  . Ο ιδιος παιζει πια online poker αραια μετα το black friday , παιζει κυριως στο bovada (καθως ειναι αμερικανος), και παιζει small stakes. Καποτε ηταν παρα πολυ καλος και στο ποκερ και ως coach , πριν το 2010 κερδιζε το NL100 στο flull tilt πλεον ομως εχει μεινει αρκετα χρονια πισω και δεν τον ενδιαφερει κι ολας να  ξανασχοληθει σοβαρα με το να παιζει ποκερ

Οι developers του pokersnowie ειχαν εξαρχής κανει καποιες τεράστιες γκαφες που διορθωθηκαν μετα απο παρατηρήσεις παικτων , τις οποιες ηταν ανοιχτομυαλοι και τις ελαβαν  υποψιν. Απεναντι σε κεινη την πρωτη εκδοση του pokersnowie ειχα winning rate πανω από 12ΒΒ/100 παιζοντας με αντιπαλους 5 pokersnowie ταυτόχρονα, ειχε καποια τεραστια leaks που μου ηταν πανευκολο να τα βρω και να τα κανω exploit, και ας πουλουσαν το πρόγραμμα ως unexploitable. Διορθωθηκαν με βαση τις γνωμες και προτασεις των παικτων , αλλα ακομα εχουν μεινει  καποια σοβαρα λαθη

  Οι developers του tableninja ηταν τοσο πολλα αυτά που δεν μπορουσαν να καταλαβουν και αρνουνταν να καταλαβουν και ολοι οι παικτες είχαμε αγανακτησει τελειως. Καποια στιγμη ενας παικτης που δεν αντεχε άλλο και ηξερε και προγραμματισμο, και εκατσε και εφτιαξε μονος του απο την αρχη το tabletamer με την βοηθεια και γνωμες παικτων απο το 2+2, και το τελικο προιον είναι πολλες φορες καλυτερο απο το tableninja . Κανει όλα οσα κανει το tableninja αλλα συν πολύ περισσοτερα σε πολύ καλυτερη τιμη.

Ο developer του pokeroffice είναι φοβερος στον προγραματισμο, είναι σιγουρα  καλυτερος προγραμματιστης απο αυτους του HM2 και ισως καλυτερος ΚΑΙ από αυτους του PT4 (που ειναι εξαιρετικοι!) Το poker που ξερει όμως είναι επιπεδου NL2 και  ετσι είναι αδυνατο να καταλαβει όμως σε τι χρειαζεται να προστεθει στατιστικο RESTEAL (3bet από blnds vs button steal) και αλλα διαφορα τετοια positional stats, αρνειται κατηγορηματικα να τα προσθεσει επειδή "δεν χρειαζονται" και μετα ο ιδιος απορει γιατι κανεις πλεον δεν αγοραζει το προγαμμα του.

Οι developers του holdem indicator, επαιζαν ποκερ με φιλους τους πριν 15 χρονια και εχουν μεινει ακομα εκει περα, δεν είναι σε θεση να καταλαβουν ότι χρειαζονται να προσθεσουν περισσοτερα στατιστικα στο πρόγραμμα τους από αυτά που ειχαν βαλει πριν 15 χρονια και ότι αυτος είναι ο λογος που κανεις δεν αγοραζει πια το πρόγραμμα τους.

... για να μην λετε οτι βρισκω να πω κατι αρνητικο για ολους τους developers, προσθετω οτι δεν εχω να πω τιποτα αρνητικο για τον developer του cardrunnersev και του flopzilla , ουτε επισης για τον developer του piosolver, ουτε γι αυτον του GTOrangebuilder, ειναι παρα παρα πολυ καλοι και στο ποκερ και στον προγραμματισμο...

.... Όμως όπως εγραψες πολυ σωστα στο σχολιο σου , μιας και εισαι developer, και ταυτοχρονα ξερεις και ποκερ, μαλλον καταλαβαίνεις καλυτερα από μενα όλα αυτά τα πραγματα οποτε καλυτερα να μην σε κουραζω άλλο με αυτα

Ευχομαι και σε σενα καλη συνεχεια και στα τραπεζια και στο development, και καλες επιτυχιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ερωτηση ηταν:

"Παιδες το hm δεν παιζει στην thunder ε;;

Ευχαριστω."

.....Και η μονη απαντηση θα επρεπε να ηταν 

ΟΧΙ

παρακαλω

λολ

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Intratop: Αφου ετσι λες εσυ , Your Majesty, σιγουρα αυτή θα επρεπε να ηταν η απαντηση χωρις καμια αμφιβολλια. Ζητω ταπεινα συγγνωμη που εγω απαντησα διαφορετικα,  σιγουρα εκανα λαθος , διοτι ότι είναι διαφορετικο από αυτο που λες εσυ είναι παντα λαθος, αλλα ελπιζω ότι η αυτού μεγαλειοτης σου,  με την μεγαλοψυχια που την διακρινει, θα με συγχωρησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα, και αφου απαντησες εσυ αυτη δεν θα ηταν ποτε η απαντηση. Αν ρωτησει καποιος τι ωρα ειναι σε παρακαλω μην γραψεις την αποψη σου για την χρησιμοτητα του BIG BEN.

Σε παρακαλω δηλαδη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η IntraTop είπε:

Σιγουρα, και αφου απαντησες εσυ αυτη δεν θα ηταν ποτε η απαντηση. Αν ρωτησει καποιος τι ωρα ειναι σε παρακαλω μην γραψεις την αποψη σου για την χρησιμοτητα του BIG BEN.

Σε παρακαλω δηλαδη.

Αφου ετσι διαταξατε κυριε, ετσι θα πραξω. Aν με ρωτησει καποιος τι ωρα είναι, σας υποσχομαι οτι δεν θα γραψω για την χρησιμοτητα του ΒΙG BEN .

Μου επιτρεπεται τωρα να παω να κατουρησω, η δεν εχετε τελειωσει ακομα την επιθεωρηση του thread ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foufoutos  συμφωνουμε απολυτα και στην δευτερη μακροσκελη σου απαντηση.Προφανως και ξερω οτι αλλο developer αλλο επαγγελματιας παιχτης Poker.Αλλωστε αν ημουν επαγγελματιας ή έστω πολυ καλος παιχτης θα με γνωριζες.

Ελπιζω και τα επομενα posts  σου να ειναι εξισου μακροσκελη γιατι παντα αν οχι ολοι,σιγουρα οι περισσοτεροι αναγνωστες εχουν κατι να αποκομισουν.Τωρα αν καποιος διαφωνει μπορει απλα να μην τα διαβασει(IntraTop).Εδω ειναι forum.Οποιος θελει μπαινει και διαβαζει,οποιος βαριεται τα μεγαλα post παει για υπνο ή για καφε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η tmhytd είπε:

foufoutos  συμφωνουμε απολυτα και στην δευτερη μακροσκελη σου απαντηση.Προφανως και ξερω οτι αλλο developer αλλο επαγγελματιας παιχτης Poker.Αλλωστε αν ημουν επαγγελματιας ή έστω πολυ καλος παιχτης θα με γνωριζες.

Ελπιζω και τα επομενα posts  σου να ειναι εξισου μακροσκελη γιατι παντα αν οχι ολοι,σιγουρα οι περισσοτεροι αναγνωστες εχουν κατι να αποκομισουν.Τωρα αν καποιος διαφωνει μπορει απλα να μην τα διαβασει(IntraTop).Εδω ειναι forum.Οποιος θελει μπαινει και διαβαζει,οποιος βαριεται τα μεγαλα post παει για υπνο ή για καφε.

Σιγουρα ετσι ειναι, γι αυτο αλωστε γραφω και εγω. Βεβαια δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα ενος ποστ μερικες σελιδες, μιλαω για αυτο που λες οτι συμφωνεις,  για να πει καποιος το αυτονοητο και κοινως αποδεκτο οτι π. χ. αυτος που κατασκευαζει τις καλυτερες στεκες μπιλιαρδου δεν ειναι απαραιτητα και παιχταρας, μπορει να μην εχει παιξει μπιλιαρδο ποτε στη ζωη του. 

Δεν ξερω σε τι ακριβως  συμφωνεις, οπως ειπες, αλλα παντου και παντα ο developer παιρνει ακριβεις οδηγιες τι θα φτιαξει απο τους αναλυτες οι οποιοι γνωριζουν το θεμα σε βαθος, δεν καθεται καποιος σε ενα γραφειακι και αρχιζει κωδικα.

Μπορει να σου αρεσουν τα μακροσκελη ποστ και πραγματι ειναι καλα και χρησιμα αλλα με την προυποθεση να εχουν ουσια τα γραφομενα και οχι ΜΟΝΟ βημα για ατελειωτο bragging που δεν στηριζεται πουθενα.  (Ειναι ευκολο να το δεις αυτο, δεν χρειαζεται να επαναλαβω τα γραφομενα).

Αυτα τα ποστ δεν ειναι χρησιμα σε κανεναν και απλως μπερδευουν περισσοτερο τους νεους (στο αθλημα).

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tmhytd Συμφωνω και γω με τα posts σου , που εγιναν αφρομη για αυτή την ενδιαφερουσα συζητηση.

@intratops

http://www.koolnews.gr/stories/megale-moy-igeti-sygnomi-o-voreiokoreatis-arsivaristas-pire-argyro-metallio-ki-apologithike

Προφανως σε κάθε φορουμ υπαρχουν πολλα και διαφορετικα threads και posts, και παντα καποια απο αυτα σε καποιους αρεσουν και φαινονται χρήσιμα και σε καποιους όχι. Aυτο ειναι φυσιολογικο και αναμενομενο. 

 Καθε αναγνωστης στα φορουμ διαβαζει μονο αυτά τα threads και posts που του φαινονται χρήσιμα η ενδιαφερον, με τα υπολοιπα κανεις σοβαρος δεν ασχολείται ουτε με να τα διαβασει , ουτε με το να απανταει, εκτος απο τρολλς και κομπλεξικους

Το ιντερνετ ειναι γεματο φορουμς που καθενα εχει πολλα ανουσια η μη ενδιαφερον για τον καθενα απο μας , threads και posts... Αν ηταν να μπαιναμε σε ολα αυτα απο κατω και να γραφαμε ποσο ανουσια μας φαινονται για να δειξουμε ποσο υπερανω ειμαστε εμεις απο αυτους που τα γραφουν, θα ημασταν  για το τρελλοκομειο.

Όλα τα ατομα που ξερω και μπαινουν σε φορουμς, αυτό το πολυ απλο πραγμα κανουν ... ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ  με οτι θεωρουν οι ιδιοι οτι ειναι ανουσιο και αχρηστο

....Μα είναι τοσο απλο να το σκεφτει κανεις και τελειως προφανες ότι αυτή είναι η λογικη αντιμετωπιση!

 Ομως δεν ειναι καθολου συνηθισμενο, είναι αρκετα παραξενο, και δεν φαινεται καθολου λογικο και ψυχολογικα υγιες να καθεται κανεις να ασχολείται με το να απανταει σε πραγματα που σε κεινον είναι τελειως αχρηστα , ανουσια,  οτι δεν τον ενδιαφερουν καθολου κλπ

ΑΝ μαλιστα αυτη να ειναι η ΜΟΝΗ "ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ" ΤΟΥ στο φορουμ ειναι το να μπαινει να  γραφει απο κατω ποσο αχρηστα και ανουσια ειναι αυτα που γραφουν αλλοι ... τοτε το ατομο που κανει κατι τετοιο δειχνει να εχει καποιο σοβαρο ψυχολογικο /ψυχιατρικο προβλημα με τον εαυτο του. 

Εσυ ομως  μεγαλε δασκαλε intratops, το χεις ξανακανει αυτο αρκετες φορες ....μπαινεις σε διαφορα threads σε ποκερ φορουμς και η ολη σου συνεισφορα ειναι να μας πεις ποσο μικροι ,μικροπρεπεις, ασχετοι, αχρηστοι , ανουσιοι κλπ ειμαστε μπροστα σου, η ακομα και να μας προσβαλλεις προσωπικα οπως ειχες κανει με μενα σε παλαιοτερο thread, και ο λογος που καθεσαι και απαντας στο φορουμ ειναι επειδη προσπαθειες να αποδειξεις στον εαυτο σου (κοροιδευοντας τον εαυτο σου) ποσο...."ανωτερος " εισαι εσυ απο ολα αυτα, τα οποια παρατηρεις απο εκει ψηλα απο τον θρονο σου στον οποιον εχεις τοποθετησει τον εαυτο σου απο μονος σου, για να τα "κραζεις" και να νιωθεις ακομα πιο ανωτερος μεσα απο αυτη τη διαδικασια.

ΕΝΑΞΕΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ, ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ (ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΣΕΝΑ) ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ.

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΧΑΜΗΛΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ  Η ΑΣΧΕΤΟΙ (ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ) ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ.

ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΓΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ "ΠΟΥΘΕΝΑ"  ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ "ΤΗΝ ΠΕΙΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ "ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ"/"ΜΑΛΩΣΕΙΣ",  ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΟΛΛΑΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ, ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΘΕΤΕΙ ΑΣΧΗΜΑ?

Είναι κατι που θα πρεπει κυριως να το συζητησεις με τον εαυτο σου, προσπαθώντας να εισαι ειλικρινης απέναντι του...

Ομως και για σενα ισχυει ότι όλα ανεξαιρέτως τα Posts σου σε αυτο το φορουμ μου είναι εντελως αχρηστα και δεν με ενδιαφερουν καθολου , οποτε θα ηταν μη υγιες να συνεχισω να σου απανταω. 

 

 Ασχοληθηκα λιγο με το να σε τρολλαρω , προσπαθώντας να ανακαλύψω τα κινητρα σου.

  Οπως σε κεινο το thread για την amaya που σε ειχε πιασει ...ΛΥΣΣΑ  και εγραψες εκει καθαρα προσωπικες και επιθεσεις εναντιον μου , μαζι με πραγματα για μενα που ηταν ολα παραμυθια, ψευδη και συκοφαντιες, και μετα εφαγες τρελλο κραξιμο από ολους και μετα  σβησιμο από τον admin.

Τωρα τι ψάχνεις?

Γιατι επέστρεψες παλι σε νέο thread ?

Σε τσουζει ο κ@λος σου μηπως για περισσοτερο κραξιμο ?

Η προσπαθεις  με αυτο τον τροπο να παρεις την "ρεβανς" και να εκδικηθεις για ολες τις προηγουμενες φορες που το ηλιθιο ΕΓΩ σου ενιωσε τοσο πολυ βαθεια συναισθηματικα πληγωμενο... επειδη  που αντι να σε υπακουσουμε και να επανελθουμε σε ταξη υπο τας διαταγας σου, για το τι μας επιτρεπεις να γραφουμε στα φορουμ και τι οχι και να συμμορφωθουμε για τον τροπο που θα το γραφουμε,και να σε ευχαριστησουμε για τις υποδειξεις σου ω μεγαλε ευεργετη μας, αντιθετα εφαγες κραξιμο?

Μην με παρεξηγεις για το κραξιμο μεγαλε ευεργετη , ειναι χαρακτηριστικο των ανθρωπων χαμηλου επιπεδου σαν εμενα να ειναι ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ!

....Πλεον ομως εχω καταλαβει καλα τι παιζει  με σενα  και ναι παροτι ασχοληθηκα μαζι σου λιγο στην αρχη, νομιζω δεν εχει νοημα να συνεχισω να ασχολουμαι παραπανω μαζι σου δωρεαν.

Αν θες να συνεχισω να σου απανταω στα  φορουμ , θα πρεπει να με πληρωνεις πρωτα για τον χρονο που ξοδευω για να ασχολούμαι μαζι σου !

Πρωτα θα πληρωνεις , μετα θα σου απανταω, και μετα θα νιώθεις παρα πολυ σπουδαίος που σου εδωσα σημασια και σου απαντησα, και φυσικα παρα πολύ υπερήφανος επειδή "με κανονισες" ακομα μια φορα, και "απεδειξες" σε ολους ακομα μια φορα  ποσο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ απο μενα εισαι! Ετσι μεσα απο αυτο που κανεις θα βρισκεις μια υποσταση  , ενα ρολο, θα αισθανεσαι οτι κανεις κατι σημαντικο και οτι εισαι σημαντικος και κυριαρχος. Θα αισθανεσαι οτι εισαι ο forum ΒΟSS

...

,...

Οποτε αυτό που προτεινω να κανουμε τωρα είναι να σταματήσουμε να απανταμε   δωρεαν  στον μεγαλο δασκαλο!!! (που αυτό που ζηταει πραγματικα είναι να του δινουμε σημασια)

Ετσι μεγαλε ΔΑΣΚΑΛΕ , θα εχεις ΠΑΝΤΑ την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΞΗ ΕΣΥ  , κατι που σου αρεσει πολύ γιατι έτσι νιώθεις σπουδαίος και νικητής! 
Θα μας νικας παντα ολους, αφου θα γραφεις παντα τελευταιος και μετα κανεις δεν θα σου απανταει!

  ΞΕΚΙΝΑ ΕΣΥ ΤΩΡΑ  να ποσταρεις ότι θελεις και οσο θελεις , μονος σου .

...Δειξε μας ΔΑΣΚΑΛΕ ποσο σπουδαίος εισαι , και ποσο μικροι , ασήμαντοι , τιποτενιοι και λαθος, ανούσιοι και ασχετοι,  αχρηστοι και ηλιθιοι ειμαστε ολοι οι αλλοι μπροστα στο μεγαλείο σου!

...και που ξερεις μπορει να υπαρχουν καποιοι αναγνωστες που να  τους ενδιαφερουν και να τους φαινονται πολύ ΧΡΗΣΙΜΑ όλα ΑΥΤΑ που ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΥ αυτο το φορουμ ...ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ!!! (ενώ τα δικα μου δεν τα διαβαζουν επειδη ειναι αχρηστα)

Στο επομενο thread (όποτε θα το ξαναποφασισεις εσυ να ξαναμπεις να γραψεις μια απο τα ιδια από κατω απο καποιο Post μου όπως ως συνηθως),  θα  σου "απαντησω" βαζοντας link σε αυτό εδώ το κειμενο, γιατι το να ξαναγραφουμε 100 φορες το ιδιο πραγμα δεν ειχει νοημα.

Προσεχε πολύ παντως τι θα γραψεις, αν παραβιασεις την πολιτικη δημοσιευσης η κανεις σπαμ η ανουσιες προσωπικες επιθεσεις, παιζει να φας παλι ban  σβησιμο και κραξιμο , όπως ειχε γινει και τις προηγουμενες φορες.. Αυτή τη φορα παντως σε ειδα να εμαθες από την προηγουμενη φορα, , οποτε την νεα  σου ακρως ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ παρεμβαση -SPAM την εκρυψες πισω από δηθεν επιχειρηματολογια η συζητηση , ενω αυτη τη φορα  απεφυγες "εξυπνα" να ξαναγραψεις τους διαφορους  προσωπικους χαρακτηρισμούς εναντιον μου που ειχες κανει την αλλη φορα, ώστε αυτη τη φορα να μην μπορουν να σε σβησουν.....

Βελτιώνεσαι μπραβο σου! 

 

.....Στα @@ μου όμως αν βελιτωνεσαι, απλα δεν εχει νοημα να χασω άλλο το χρονο μου μαζι σου. Παω να κατουρησω μου χεις δωσει αδεια παραπανω μην το ξεχνας.

Προτρέπω και τους υπολοιπους να μην του απαντατε ....

Ας τον αφηνουμε να γραφει  ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΟΤΙ  ΘΕΛΕΙ !!!

Του αρεσει παντα να εχει την τελευταια λεξη στο thread ωστε να νιωθει νικητης. Αντι να χανουμε ασκοπα χρονο να απανταμε συνεχεια στα ιδια και τα ιδια εντελως ανουσια posts που βαζει στα οποια δειχνει συνεχως ποσο "κατωτεροι" ειναι οι αλλοι απο αυτον (και κυριως εγω)  ας τον αφηνουμε "να νικαει"  παντα να τελειωνουμε μια και καλη.

ΟΚ ειμαι πολυ  κατωτερος απο σενα μεγαλε δασκαλε, εισαι πραγματικα παρα πολυ ανωτερος και σπουδαιος,το παραδεχομαι, ΕΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΟΣΤ σε αυτο το φορουμ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ!

Μας νικησες! Κατάφερες και  απεδειξες σε ολους ποσο ανωτερος , καλυτερος, εξυπνος , εισαι .....και  εληξε το θεμα....

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ! Αμα δεν σου αρεσουν αυτα τα Posts  τοτε απλα  μην τα διαβαζεις και μην ασχολεισαι με αυτα, η πιες ξυδακι!

Αντε γεια τωρα.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για τους υπολοιπους δινω ενα hint για το mental game:

Οπου βλεπετε κομπλεξ ....ανωτεροτητας, ειναι παντα κομπλεξ κατωτεροτητας και ειναι 100%  αλανθαστος κανονας!

Συνηθως κομπλεξ "ανωτεροτητας"  εχουν μονο οι χειροτεροι losers που εχουν φαει παρα πολλες σφαλιαρες. Ισχυει και για το ποκερ και την ζωη γενικα. Ψαξτε το , βρειτε παραδειγματα και θα δειτε ότι συχνα πισω απο μερικους κυριους "ανωτερους" θα βρειτε συχνα απιστευτες ιστοριες αποτυχιας και απίστευτους losers .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@foufoutos

Ωπ φιλε, εκανες ενα λαθακι, ξεχασες να βγαλεις τον καθρεφτη απο μπροστα σου οταν εγραφες. Βγαλτον και ξαναγραψε.

Επισης προσεξε μην παθεις αφυδατωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...