Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Σχετικα με ελληνικά βιβλία poker


Recommended Posts

https://www.amazon.com/Harrington-Modern-Tournament-Poker-Dan/dp/B00KVRO0BC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1471942459&sr=8-1&keywords=harrington+on+modern

Αν τυχον ενδιαφερεται κανεις δινω το νεο ebook (ηλεκτρονικο βιβλιο, οχι τυπωμενο) του Harringhton, (Haringhton on modern tournament poker) στα αγγλικα, ειτε με μια Paysafe 10 ευρω ειτε με 8 ευρω μεσω skrill η neteller.

Το βιβλιο αυτο βγηκε 10 χρονια μετα απο το κλασσικο " Harrington On Holdem  " και περιεχει ανανεωμενη αναθεωρημενη εκδοση των δυο πρωτων τομων του " Harrington On Holdem  " ωστε να ταιριαζει περισσοτερο με τον τροπο που παιζεται το συγχρονο παιχνιδι. Τυχον ενδιαφερομενοι να μην γραψουν εδω αλλα να επικοινωνησουν μαζι μου απευθειας μεσω PM για διευκρινισεις. Κανει 42$ στο amazon

 

Επισης στην ιδια τιμη (8 ευρω με skrill η neteller η paysafe 10 ) δινω τα 

Super system 1 ,super system 2, ed miller mat flynn sunny mehta, "Small stakes no limit holdem" (γραφτηκε μερικα χρονια μετα το  David Sklansky & Ed Miller - No Limit Hold'em και ειναι πολυ πιο επικαιρο πανω στον τροπο που παιζεται το παιχνιδι) 

Προσοχη. Δεν δινω καθε ενα βιβλιο 8 ευρω, αλλα ΟΛΑ ΜΑΖΙ,  και μαλιστα δινω μαζι δωρο και ενα τεταρτο συγρονο βιβλιο του 2016, το excelling in no limit holdem βιβλιο του 2016, κανει 27$  στο amazon.

Το κοστος βγαινει 2 ευρω το ενα βιβλιο.

https://www.amazon.com/Jonathan-Littles-Excelling-No-Limit-Holdem-ebook/dp/B010GDGYYQ/ref=tmm_kin_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1471944997&sr=8-1-spell

Αμεση αποστολη, χωρις να πληρωνει κανεις ταχυδρομικα. Τα ebook αυτα ειναι Originals αγορασμενα και οχι εικονες απο σκαναρισμενα βιβλια η κατι τετοιο, και μπορει κανεις να τα διαβασει ειτε στο pc του ειτε στο tablet του, ειτε στο κινητο του. Επισης αν θελει κανεις να παει σε ενα φωτοτυπαδικο και τα εκτυπωσει αυτα τα ebooks

Απαραιτητη προυποθεση καποιος να ξερε να διαβαζει αγγλικα. Αν θελετε οπωσδηποτε ελληνικα παρτε τα βιβλια που δινει ο παραπανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατσε ρε Foufoutos .Νομιζω δεν εχει νοημα(οπως και το hub στην thunder-πλακα σε κανω), να πουλαμε βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη και ποσο μαλλον στα Αγγλικα.Δλδ πλακα κανουμε; Εγω εχω κατεβασμενα απο torrent "εκατονταδες" βιβλια στα Αγγλικα.Ο καθενας μπορει να κατεβασει.Ειναι αστειο να του τα πουλησω.

Οσο τωρα για τα βιβλια του panos1212  προφανως ο αγοραστης-χρηστης τα θελει κυριως για τη βιβλιοθηκη του,σαν αρχειο σαν διακοσμηση.Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα τα βιβλια αλλα αν δε μπορεις να διαβασεις στα Αγγλικα νομιζω δεν εχει νοημα να ασχοληθεις.Μπορεις να παρεις ενα πολυ μικρο κομματι της γνωσης απο ολη τη βιβλιογραφια και δε νομιζω να μπορεις να βελτιωθεις πολυ, η τουλαχιστον θα χασεις πολυ μα παρα πολυ χρονο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tmytd 

Καταρχην ολα τα βιβλια που πουλαει παραπανω στις ιδιες εκδοσεις που τα πουλαει αλλα τις αγγλικες, υπαρχουν ολα σε torrents και ειναι πανευκολο να τα βρει κανεις δωρεαν, ολοι τα εχουν. Αρα απο αυτο ειναι εμφανες οτι δεν εχουν καμια αξια να τα αγορασει κανεις αυτα για μελετη , εκτος αν δεν ξερει καθολου αγγλικα ουτε ποκερ και χρειαζεται καποιο ελληνικο βιβλιο για να αρχισει να μαθαινει τα παντα απο το μηδεν.

Επισης προφανως το στυλ που τα εγραψα ολα αυτα ειναι και καπως χιουμοριστικο.  Εγω προσωπικα εχω ολα αυτα τα βιβλια σε ebooks και τα περισσοτερα  τα ειχα ΠΛΗΡΩΣΕΙ και αγορασει  οταν ειχαν πρωτοβγει σε ebook (και ΔΕΝ τα πηρα ειναι απο torrents) , ομως τυπωμενα ακομα και να μου τα χαριζαν δωρεαν δεν θα τα παιρνα στο ετος 2016.

 Ακομα και αν με πληρωναν για να τα παρω δεν θα τα ηθελα , επειδη πιανουν πολυ χωρο και το περιεχομενο τους εμενα προσωπικα μου ειναι πλεον το ετος 2016 τελειως αχρηστο. Σε ebook ομως βρισκω χρησμες τοσο τις παλιες εκδοσεις για αρχειακους λογους, οσο και τις νεες "συγχρονες" επανεκδοσεις που ειναι πολυ καλες για ενα αρχαριο παικτη για να μαθει ποκερ

 Εννοουνται φυσικα  αυτα που ανεφερες , αρα εννοειται οτι τα ebooks τα πουλαω μονο σε οσους

α) μπορουν να διαβασουν αγγλικα,

β) ενδιαφερονται να αφιερωσουν πολυ χρονο να τα διαβασουν επειδη ειναι αρχαριοι παικτες που προσπαθουν να μαθουν ποκερ και βρισκουν χρησιμα αυτα τα βιβλια και

γ) δεν τα εχουν ηδη απο torrents η δεν μπορουν τα βρουν σε torrents η δεν ΞΕΡΟΥΝ πως να τα κατεβασουν απο torrents!

Ολοι οι υπολοιποι οπως πολυ σωστα ανεφερες  σιγουρα δεν θα ειχε κανενα νοημα να ασχοληθουν με την προσφορα μου. Προφανως συμφωνω σε αυτο που λες ...αλλα αυτο που λες είναι κατι τελειως προφανες ....

Επισης πιστευω οτι τα  παλια βιβλια (παλιες εκδοσεις σαν αυτες που πουλαει ο Panos) δεν εχει νοημα να ασχοληθει κανεις με το να κατσει να τις  διαβασει.

Σχετικα ομως  με το να τα βαλει κανεις στην βιβλιοθηκη του αυτα τα βιβλια σαν διακοσμηση , λυπαμαι αλλα εδώ δεν θα συμφωνησω καθολου

- Πρωτον ειναι μεταχειρισμενες  ελληνικες μεταφρασεις και οχι οι πρωτοτυπες αυθεντικες εκδοσεις κρατημενες απο την εποχη που ειχαν πρωτοεκδοθει αυτα τα βιβλια (που ειναι στα αγγλικα)  .

Επισης οι πρωτοτυπες συλλεκτικες εκδοσεις που αυτες ειναι που βαζει ο κοσμος γενικα σε μια  βιβλιοθηκη για διακοσμηση ειναι παντα σε HARDCOVER (σκληρο εξωφυλλο) καιοχι  δεν βαζουν για διακοσμηση βιβλια PAPERBACK (μαλακο εξωφυλλο που τσαλακωνεται πολυ ευκολα και φθειρεται μεσα στα χρονια και κανει το βιβλιο να δειχνει ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ και αυτες οι εκδοσεις δεν εχουν  ποτε απολυτως καμια αξια,ΜΗΔΕΝΙΚΗ)!

Μονο οι πρωτοτυπες αυθεντικες αγγλικες Hardcover εκδοσεις ειναι συλλεκτικες και με διακοσμητικη αξια και επισης μονο αυτες των supersystem 1 και 2. Ολα τα αλλα βιβλια οχι μονο δεν ειναι διακοσμητικα αλλα θεωρουνται σημερα σκουπιδιαριο και μπορει κανεις να βρει κανεις μεταχειρισμενες τις πρωτοτυπες αγγλικες εκδοσεις στο διαδικτυο κατα χιλιαδες σε εξευτελιστικες τιμες

Δεν βαζει κανεις πανω στην βιβλιοθηκη του "για διακοσμηση" ενα ολοκληρο σκουπιδιαριο.

Για τα harringhton,  τα παλια αυτα  βιβλια τα εχουν κρατησει στην βιβλιοθηκη τους παλιοι παικτες που τα ειχαν αγορασει καποτε ως αυθεντικα και πρωτοτυπα, οταν ειχαν κυκλοφορησει  τα βιβλια αυτα πριν απο μερικες χιλιαδες χρονια επισης σε αγγλικες εκδοσεις , (ελληνικες μεταφρασεις δεν υπηρχαν τοτε).

  Οι ελληνικες μεταφρασεις ποτε δεν ηταν συλλεκτικες ουτε ειναι δυνατον να αποτελουν διακοσμητικο στοιχειο. 

 

-Δευτερον μπορει κανεις να βρει πιο εμφανισιμα πραγματα να βαλει στην βιβλιοθηκη του για διακοσμηση απο τις μεταφρασεις του Haringhton και του ed miller

-Τριτον μια τετοιου ειδους διακοσμηση αυτη θα ειχε και πιθανες αρνητικες συνεπειες, δεν λεω για το supersystem που προφανως ειναι αρχειακο βιβλιο , αλλα για αυτο του ed miller και για το harringhton βλεπω πιθανοτερο οποιος τα βαλει στην βιβλιοθηκη του  οσοι θα τα δουν να τον κοροιδευουν  επειδη μπορει να νομιζουν οτι το εχει εκει για "reference" (δηλαδη για να το ανοιγει να κοιταει πραγματα οταν χρειαστει) η οτι ειναι πιθανο  να το διαβαζει κι ολας ,κατι που το ετος 1821 θεωρουνταν νορμαλ ομως το ετος 2016 ειναι αστειο και αντικειμενο κοροιδιας το  να αγορασει κανεις βιβλια του harrighton για να τα διαβασει στα σοβαρα , εκτος αν δεν εχει ξαναπαιξει ποκερ στη ζωη του

  Κινδυνευει κανεις λοιπον με μια τετοια νεα "διακοσμηση" της βιβιλιοθηκης του  να γινει περιγελος στους φιλους του, ιδιαιτερα μαλιστα  μαλιστα οταν θα δουν οτι τα προσθεσε στην βιβλιοθηκη του προσφατα αυτα τα βιβλια (αρα πηγε και  τα αγορασε προσφατα) και δεν τα ειχε απο παλια .

Εκτος απο τα δυο  supersystem που παροτι παναρχεια και ληγμένα ειναι τουλάχιστον ιστορικα βιβλια γραμμενα απο ΘΡΥΛΟΥΣ  του ποκερ , ολα  τα υπολοιπα δηλαδη αυτα του harrington και του Ed miller  εγω προσωπικα θα ντρεπομουνα να βαλω στη βιβλιοθηκη μου. 

Τον harringhton ειδικα ειναι βιβλια που οι εντυπες σκουπιδοεκδοσεις τους πωλουνται μαζικα ακομα και σημερα απο το twoplustwo και δεν ειναι καθολου συλλεκτικες, ενω το περιεχομενο των παλιων εκδοσεων ειναι πρακτικα αχρηστο εκτος αν κανεις δεν ξερει απολυτως τιποτα απο ποκερ και θελει απο καπου να αρχισει. Επισης το περιεχομενο ειναι τραγικο  συγκριτικα με το πως παιζεται σημερα το παιχνιδι, σε σημειο που πριν απο μερικα χρονια που το βιβλιο ηταν ακομα στην επικαιροτητα οι παικτες που επαιζαν ετσι ονομαζονταν απο πολλους χως "harringhton fish"

Το στυλ παιχνιδιου που ειχει μεσα ηταν 10 χρονια πισω ακομα και την εποχη που ειχε προτοεκδοσει ο Harrington τα βιβλια ως κατι "καινουριο" και "προχωρημενο", τον οποιον harringhton οταν επαιζε ποκερ εναντια στον κωλοκοτρονη το 1821, ακομα και τοτε οι αλλοι παικτες τον  κοροιδευαν για το στυλ παιχνιδιου του , ονομαζοντας τον ειρωνικα "action DAN" Τα βιβλια του πουλησαν επειδη εκδοθηκαν πανω στο Online poker boom, μια εποχη που ερχονταν στα τραπεζια κατα εκατονταδες χιλιαδες ατομα που δεν ηξεραν απολυτως τιποτα απο ποκερ και αυτα τα βιβλια που ηταν ηδη οταν εκδοθηκαν 10-15  χρονια πισω, τους φαινονταν πολυ μπροστα και προχωρημενα. Ακομα και τα βιβλια του Jonathan Little για τουρνουα ΜΤΤ (φτηνα παλια βιβλια μονο για αρχαριους που τωρα ξεκινανε να παιζουν microstakes) ειναι πολυ ανωτερα , προχωρημενα και πιο χρησιμα απο τις παλιες εκδοσεις του Harringhton.

Επισης τα εντυπα βιβλια αυτα του harrington , στις παλιες original εκδοσεις τους μπορει κανεις να τα αγορασει μεταχειρισμενα στο amazon και στο ebay σε τιμες κατω απο 4$ το καθενα  και μαλιστα σε πολυ καλη κατασταση διατηρημενα (αγγλικες εκδοσεις). 

Τσαλακωμενα η σημειωμενα μπορει να τα βρει πανευκολα σε εντυπη μορφη μεταχειρισμενα αγγλικα Harringhton απο το ebay και το amazon ακομα και κατω απο 1$ το ενα

Επισης εχω βρει σε παλαιωπολεια των ΗΠΑ να πουλανε  κατα δεκαδες , αυθεντικο τυπωμενο HARIGHTON αγγλικο , πρωτοτυπη εκδοση αλλα τσαλακωμενη,  με 1 CENT το κομματι! (0.01$) 

Ομως η νεα αγγλικη εκδοση του Harringhton του 2014   , επικαιροπομενη για το συγχρονο ποκερ,  ειναι αρκετα χρησιμη για ενα αρχαριο παικτη που θελει ενα βιβλιο για να  να μαθει πως να αρχισει να παιζει microstakes ΜΤΤ , μεχρι 2.20$ buy in  νομιζω εναι μια χαρα το βιβλιο (αρκει να ξερει και αγγλικα για να το διαβασουν)

-Τεταρτον πιανουν  παρα  πολυ χωρο (ειναι  συνολικα 8 βιβλια!!!!) , εγω προσωπικα αν τα ειχα αυτα τα βιβλια σε εντυπη μορφη  θα τα ειχα πεταξει στα σκουπιδια για να μην πιανουν χωρο στην αποθηκη μου (στην αποθηκη μου εγραψα, οχι στην βιβλιοθηκη μου) Μπορει κανεις ομως να τα εχει σαν αρχειο σε ebooks μιας και δεν πιανουν και καθολου χωρο .

Ισως προσπαθουσα πριν τα πεταξω στα σκουπιδια να τα πουλησω ολα μαζι σε μια τιμη οπως 20 ευρω συνολο ολα μαζι συν ταχυδρομικα  για να τα ξεφορτωθω αλλα και παλι δυσκολα νομιζω θα εβρισκα αγοραστη.

Γυρω στα 15 ευρω ομως  ολα μαζι νομιζω θα υπηρχε καποια ελπιδα, ιδιαιτερα αν τα εδινα χερι χερι σε καποια πολυ οπως αθηνα οποτε ο αλλος θα γλυτωνε και τα ταχυδρομικα.  

-------------------------------

Για αυτον που ανοιξε το thread:

 Σορρυ φιλε, δεν εχω τιποτα εναντιον σου και πραγματικα σου ευχομαι να καταφερεις να πουλησεις τα βιβλια στις τιμες που εβαλες...

...αλλα η γνωμη μου οτι με αυτες τις τιμες που εβαλες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ  να βρεις ποτε αγοραστη, και απλα χανεις τον χρονο σου αδικα. 

 5 ευρω το καθε βιβλιο η 20 ευρω ολα μαζι νομιζω οτι θα ηταν πολυ καλη τιμη να αρχισεις, και αν παλι δεν βρεις κανενα αγοραστη για καιρο (πολυ πιθανο γιατι και παλι 5 ευρω ειναι πολλα) τοτε  νομιζω οτι σιγουρα μπορεις να καταφερεις τα πουλησεις σε παλαιοβιβλιοπωλειο η σε τσιγκανους με παγκο στο μοναστηρακι γυρω στα 10  ευρω ολα μαζι  .

Ειναι καλυτερο να τα πουλησεις στους τσιγγανους απο το να τα πεταξεις στα σκουπίδια.... οχι για τα 10 ευρω αλλα καθαρα για λογους οικολογιας.

Εγω ξεφορτωθει και δικα μου τετοια βιβλια στο μοναστηρακι και το εκανα αυτό μοναχα επειδη ειμαι οικολογος και δεν ηθελα να τα πεταξω στα σκουπιδια και να μολυνω την ατμοσφαιρα με διοξειδιο του ανθρακα, καθως τα χρηματα από τις πωλήσεις τους είναι ασημαντα.

Το ποκερ καθε χρονο εξελισσεται γρηγορα, και τα βιβλια αυτα που πουλας ειναι πολυ παλια και ετσι ειναι πλεον τελειως αχρηστα τοσο απο πρακτικης αξιας προσφορας γνωσεων (ειναι γραμμενα για αρχαριους παικτες με σκοπο να μαθουν καλα πως να αρχισουν να παιζουν το παιχνιδι οπως ηταν σε επιπεδο αρχαριων πριν 20 χρονια .....  ) και ΟΣΟ ΚΑΛΟΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ δεν βοηθαει, ειναι αχρηστα και απο διακοσμητικης /συλλεκτικης /αρχειακης αξιας, για τους λογους που εξηγησα σε αυτο εδω το post .

 Η μονη "αξια" τελικα αυτων των ελληνικων μεταφρασεων νομιζω οτι δεν ειναι ουτε αρχειακη ουτε συλλεκτικη ουτε διακοσμητικη (στον τομεα αυτο βρισκω οτι τα βιβλια αποτελουν σκουπιδια), αλλα   το μονο που μενει ειναι να τα αγορασει καποιος που 

α) δεν ξερει αγγλικα και αρα δεν μπορει να διαβασει αυτα τα βιβλια κατεβασμενα απο torrents (ΟΛΑ τα βιβλια αυτα υπαρχουν δωρεαν σε torrents και ειναι πανευκολο να τα βρει κανεις δωρεαν)

 Δεν μπορει ουτε καν να δει βιντεο σε coaching sites στο ιντερνετ  που ειναι ολα στα αγγλικα και μονη πηγη του για να μαθει τα βασικα για το ποκερ ειναι ελληνικα βιβλια

β) δεν ξερει απολυτως τιποτα απο ποκερ και θελει πληροφοριες για το παιχνιδι καταλληλες για παικτες που να ξεκινανε απο το μηδεν και να μαθαινουν μονο τα βασικα 

γ) θελει να μαθει πως να παιζει στο σπιτι home games Heads Up  εναντια στην ΓΙΑΓΙΑ του , η και Onine NL2 cash games και ΜΤΤ κατω απο 1$ buy in

 Αλλα για να βρεις τετοιο αγοραστη , δηλαδη καποιον να θελει να τα αγορασει με σκοπο να τα διαβασει για να μαθει απο αυτα "ποκερ  "
, θα πρεπει να ριξεις παρα πολυ την τιμη. 

Οπως ειπα 5 ευρω το καθε ένα βιβλιο νομιζω είναι ΟΚ για αρχικη τιμη και αν δεν βρεθει αγοραστης την κατεβαζεις.

@tmytd   τι λες αν στα κατεβασει 5 ευρω το ενα θα τα αγορασεις αλα μαζι να τα βαλεις στην βιβλιοθηκη σου ?

 Η τελικα σε επεισα οτι πραγματι η συλλεκτικη και διακοσμητικη αξια αυτων των βιβλιων ειναι μηδενικη  και τελικα δεν θα τα αγορασεις ακομα και αν στα δωσει με  5 ευρω το ενα?

Εγω παντως δεν θα τα επαιρνα ακομα και ΔΩΡΕΑΝ αν  μου τα εδιναν γιατι απλα θα με εβαζαν στην απιστευτη ταλαιπωρια να τα κουβαλαω μεσα στη ζεστη και να τρεχω στο μοναστηρακι να τα χαρισω στους τσιγγανους.

Αλλα αν καποιος θελει να τα βαλει αυτα στην βιβλιοθηκη του για διακοσμηση ...εγω δεν εχω καποιον λογο να τον εμποδισω, γουστα ειναι αυτα να διακοσμει καθενας τον χωρο του οπως νομιζει.

Δικιά του ειναι η βιβλιοθηκη,  οτι θελει βαζει πανω.

Μπορει π.χ. να βαζει πανω κανεις στην βιβλιοθηκη του οτι γουσταρει, απο  κωλοχαρτο μεχρι ελληνικες μεταφρασεις του Harringtοn , η ακομα και μυγες η κατσαριδες σε γυαλες η βαλσαμωμενα  ψοφια ποντικια. 

Εγω επειδη ειμαι ανοιχτομυαλος τοσο με τα  FISH οσο και με τους εκκεντρικους στην διακοσμηση τυπους, δεν θα παρεξηγησω κανεναν που θα τα αγορασει για διασκομηση

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον, foufoutos, αρχικα ηθελα να σου πω οτι σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε τοσο ασχημα-εριστικα σε ενα forum.Αυτο 100%.

Επισης 100% ο φιλος panos 1212  υπερεκτιμησε το κοστος των βιβλιων του αλλα οκ δεν εγινε και τιποτα.

 Επισης,νομιζω καπου χανεις το νοημα οταν γραφεις.Δλδ δεν εστιαζεις σε αυτο που γραφει ο αλλος και χανεις το ζουμι.Μιλησα για βιβλια στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ που μπορει να χρειαστω εγω για πολλους διαφορους λογους.Εσυ γτ πεταχτηκες με τοσο ασχημο τροπο;; Ξερεις τι αλλο μπορει να τα θελω εγω;;

Εσυ μιλας για βιβλια στα Αγγλικα, κακομεταχειρισμενα αν καταλαβα καλα.Αλλο πραμμα λες...Κ μεις το ξερουμε το ebay.

Θα ηθελα επισης να σε ρωτησω εσυ τι εχεις στη βιβλιοθηκη σου ,να γελασουμε, και μιλας ετσι αλλα δε θελω να χαθει το νοημα του thread. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν συμφωνω οτι ο τροπος που σου απαντησα ειναι "ασχημος" η "εριστικος" . Ειναι ελαφρα χιουμοριστικος και τιποτε παραπανω απο αυτο. Και το χιουμορ ειναι συνηθισμενο στα φορουμ και απαραιτητο στοιχειο μιας υγιους σκεψης και ζωης.. Ειμαι μαλιστα αρκετα πιο ευγενικος και προσεκτικος στις κριτικες μου σε πραγματα που τα θεωρω παρα πολύ  αστεια,  πολύ πιο ευγενικος απο το συνηθη μεσο ορο αντιδρασεων σε φορουμς τυπου 2+2 κλπ 

 Σου εξηγησα ομως και σοβαρα με τροπο πολυ αναλυτικο οτι οι ελληνικες μεταφρασεις απο αυτά τα βιβλια δεν εχουν ουτε καμια διακοσμητικη ουτε καμια αρχειακη αξια.

Οι τιμες που ανεφερα που αγοραζουν αυτα τα βιβλια οι τσιγγανοι και τα παλαιοπωλεια στο μοναστηρακι δεν ειναι χιουμοριστικες αλλα πραγματικες, οπως και οι τιμες που πωλουνται οι αγγλικες εκδοσεις του harrington στο ebay και το amazon και τα παλαιωπωλεια στο εξωτερικο είναι επισης πραγματικες, και αν το βιβλιο είναι σε παρα πολύ καλη κατασταση βρίσκεις ευκολα κατω από 6 η 5  ευρω το ενα, αν είναι τσαλακωμενο βρίσκεις κατω από 1 ευρω το ένα. Οι τιμες που θα μπορουσαν να πουληθουν οι ελληνικες εκδοσεις και να ηταν ρεαλιστικες θα πρεπε να είναι αντιστοιχες τιμες με τις αγγλικες και μαλιστα θα πρεπε να είναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ απο τις αγγλικες, καθως η ελληνικη μεταφραση παντα ΧΑΝΕΙ ΠΟΛΥ σε σχεση με το κειμενο στα αγγλικα , διοτι και δεν αποτελει την πρωτοτυπη εκδοση και αρα εχει μικροτερη αξια, και παντα οι μεταφρασεις ειναι πολύ πιο δυσανάγνωστες και συντακτικα και απο πλευρας ορολογιας σε σχεση με το πρωτοτυπο κειμενο η εχουν μεταφραστικα λαθη.

Για το λογο αυτό οσοι ξερουν αγγλικα παντα αγοραζουν μονο τις αγγλικες εκδοσεις απο αυτά τα βιβλια και όχι τις ελληνικες. Οι ελληνικες μεταφρασεις αυτές πριν πολλα χρονια όταν βγηκαν   απευθύνονταν μονο σε οσους δεν ηξεραν αγγλικα για να διαβασουν τα πρωτοτυπα βιβλια.

Σημερα δεν απαευθυνονται σε κανεναν διοτι το να αγορασεις σημερα αυτά τα βιβλια είναι σαν να θες να μαθεις ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ και να πας να αγορασεις οδηγο για τα windows 95 , to ΜSDOS και το Microsoft office 2.0

Aν βγει κανεις σε ένα φορουμ πληροφορικης και πουλαει σημερα ελληνικη μεταφραση από το εγχειριδιο της Microsoft για windows 95, ολοι θα γελανε. Αν βγει κανεις και πει ότι θελει να το αγορασει για διακοσμητικούς λογους στην βιβλιοθηκη του ολοι θα γελανε.

Γιατι σε ένα ποκερ φορουμ όταν εγινε ακριβως το αντιστοιχο , εγω είμαι "εριστικος" επειδή το θεωρησα αυτό αστειο?

Σε σχεση με το χιουμοριστικο μερος, πραγματι σου λεω την αληθεια οτι βρισκω παρα πολυ αστειο να πληρωσει  κανεις  τοσα λεφτα στο ετος 2016 για να αγορασει ελληνικες  μεταφρασεις του Harrignhton , ειτε για να μαθει ποκερ απο εκει ειτε ως διακοσμητικο/αρχειακο  υλικο, ενω σχεδον ολοι  εδω και παρα πολα χρονια εχουνε  πεταξει στα σκουπιδια τα συγκεκριμενα βιβλια  ... η τα εχουν χαρισει καθως ειναι τελειως ξεπερασμενα εδω και παρα πολλα χρονια τελειως αχρηστα

Κρατανε ομως στην βιβλιοθηκη τους οσοι τις εχουν , τις πρωτοτυπες ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΕΣ HARDCOVER εκδοσεις που ειναι φυσικά ΑΓΓΛΙΚΕΣ , επειδη εχουνε  ιστορικη /συλλεκτικη αξια αλλα και συναισθηματικη αξια για τους παλιους παικτες

Επισης στα αληθεια σου λεω οτι τις ελληνικες μεταφρασεις δεν θα τις ηθελα ακομα και να μου τις χαριζαν και οτι οσα τετοια ειχα τα εδωσα για να μην πιανουν χωρο στην αποθηκη μου, διοτι στην βιβλιοθηκη μου ουτε για αστειο δεν θα τα εβαζα. 

Επειδη βρισκω πολυ αστειες και τις τιμες που πωλουνται τα βιβλια και αυτο  που ειπες απο κατω για διακοσμηση  και ειχα το θαρρος της γνωμης μου να σου το πω ανοιχτα απαντωτας σε αυτα  που μου εγραψες, δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειμαι εριστικος /επιθετικος

Αντιθετα μαλιστα, οπως εγραψα και παραπανω, καθενας για οποιοδηποτε λογο γουσταρει ο ιδιος, ειτε π.χ. επειδη ειναι τελείως fish ειτε επειδη  ειναι εκκεντρικος , σιγουρα εχει καθε δικαιωμα να διακοσμει τον χωρο του οπως νομιζει εκεινος και οτι εγω δεν θα παρεξηγησω καθολου επειδη ειμαι ανοιχτομυαλος

Μαλιστα προτεινα η τιμη να κατεβει στα 5 ευρω το βιβλιο , ωστε να μπορεσουν να πουληθουν , διοτι στα 15 ευρω το βιβλιο η γνωμη μου ειναι οτι αποκλειεται να τα αγορασει ποτε κανεις! Και παλι εγω προσωπικα 5 ευρω το ένα για αυτα τα βιβλια το θεωρω παρα πολύ, αλλα ως αρχη καλο είναι και αν δεν βρεθει αγοραστης μετα κατεβαζει την τιμη.

Τι πιο ευγενικο και ανοιχτομυαλο υπαρχει ως προσεγγιση απο αυτην!

Παράθεση

Μιλησα για βιβλια στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ που μπορει να χρειαστω εγω για πολλους διαφορους λογους. Ξερεις τι αλλο μπορει να τα θελω εγω;;

Δεν μπορω να ξερω , καθως υπαρχουν χιλιαδες χρησεις.

-Π.χ το ενα ποδι στο τραπεζι σου να ειναι στραβο και να τα θελεις για στηριγμα .

-Μπορει να εχεις εταιρεια ανακυκλωσης χαρτιου και να τα θελεις για ανακυκλωση για να προστατεψεις το περιβαλλον

-Μπορει  να παιζεις HU ποκερ home games με την γιαγια σου και να χανεις , και να ψαχνεις  ενα βιβλιο να αναλυει την ακριβη στρατηγικη που ακολουθει η γιαγια σου (που εξηγειται σε αυτα τα βιβλια) ωστε να καταφερεις να την κερδισεις την επομενη φορα 

-Μπορει να εισαι αναρχικος και να θελεις να τα πεταξεις αντι για πετρες στα ΜΑΤ

- Σε καποιες περιοχες της ελλαδας σε καποιες γιορτες βαζουνε φωτιες και πηδανε απο πανω. Μπορει να τα χρειαζεσαι για προσαναμα

-Μπορει να τα θες για να σκιζεις τις σελιδες και να καθαριζεις τα ΤΖΑΜΙΑ  του σπιτιου σου με AZAX! Κανει τα τζαμια αόρατα!

-Μπορει να τα θες για διακοσμηση στην βιβλιοθηκη σου η για αρχειο οπως ειχες γραψει στην αρχη!

-Μπορει να μην ξερεις αγγλικα και καθολου ποκερ ,και να ψαχνεις κατι να διαβασεις μηπως μαθεις ποκερ, και δεν θα μπορουσε να ειναι παρα μονο ελληνικα βιβλια. Και επειδη για καποιο περιεργο λογο μπορει να ντρεπεσαι να το πεις αυτο ανοιχτα  (κακως γιατι ολοι καποτε ημασταν fish δεν ξεραμε ποκερ απο την κοιλια της μανας μας) και προτιμας να προσπαθεις να το παιζεις ξερολας , να λες ως δικαιολογια ότι τα θελεις για άλλο λογο π.χ .για αρχειο, διακοσμηση  κλπ . Αλλα αυτό αποκλείεται καθως όπως ειχες πει σε προηγουμενο thread εισαι developer, και developers που δεν ξερουν αγγλικα δεν υπαρχουν σημερα σε καμια χωρα του κοσμου, ουτε καν στην ουγκαντα ....

...Και υπαρχουν χιλιαδες αλλες τετοιες καταπληκτικες χρησεις . 

Υ.Γ. Λειπει ακομα η συνηθησμενη (ιδια παντα ) παρεμβαση του intratops , και μετα το thread θα εχει γινει κομπλε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω πω !!!

Λυπαμαι. Πραγματι λυπαμαι για σενα φιλε.

 

"Υ.Γ. Λειπει ακομα η συνηθησμενη (ιδια παντα ) παρεμβαση του intratops , και μετα το thread θα εχει γινει κομπλε!"

Συνηθισμενη. Ποιος ο ορισμος του συνηθισμενη, πανω απο 2 φορες?, κατω απο 2 φορες? ή δυο φορες ακριβως? λολ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foufoutos με επεισες.θελω τα βιβλια σου...που στελνω τα φραγκα;

 εισαι απλα τραγικος φιλε.

Ααα και γω ασχετος με το poker και οχι developer για να χαρεις.

Και συ IntraTop εισαι ...οτι αρνητικο υπαρχει.

Και συ panos1212 εισαι...και συ το ιδιο...οτι χειροτερο μπορεις να φανταστεις.

Ζητω ο foufoutos!!!

ΖΗΤΩ  !!!

ΖΗΤΩ !!!

υ.γ. μιας και εκανες το thread σαν τα μουτρα σου,για πες μας τι βιβλια εχεις στη βιβλιοθηκη σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παράθεση

Οσο για τα προγραμματα που εχεις φανταστει κτλ κτλ και που εχεις αγορασει σου λεω οτι εγω ειμαι developer και μαλλον καταλαβαινω λιγο καλυτερα και απο σενα το τι κανουν και το πως το κανουν

Παράθεση

 

foufoutos με επεισες.θελω τα βιβλια σου...που στελνω τα φραγκα;

Ααα και γω ασχετος με το poker και οχι developer για να χαρεις.

 

 

 

 

Αρχικα εμφανιστηκες ως ειδικος developer "που ξερεις καλυτερα απο μενα"  το  πως δουλευουν τα  προγραμματα "HUB" (οπως τα εγραψες )  για το ποκερ....

..... τωρα παλι λες οτι ουτε developer εισαι, ουτε ξερεις ποκερ.

-Αν δεν εισαι τρελλος  και δεν πιστευεις ολες αυτές τις ανοησιες που γραφεις καθε φορα , και αν εισαι απλα ενα επιτηδευμενο φορουμ τρολλ που γραφει ραντομιες μονο για να τρολλαρει, τοτε σου αξιζουν συγχαρητηρια, επειδη εισαι απίστευτα αστειος!

Σε τετοια περιπτωση στειλε μου PM  και θα σου στειλω δωρεαν ολα τα βιβλια καθως και το skype μου, αρκει  μετα απο αυτο να σταματησεις να τρολλαρεις τα ποστς μου! 

-Αν ομως δεν εισαι τρολλ και πιστευεις κάθε φορα αυτά που γραφεις, τοτε χαιρομαι ιδαιτερα που επιτελους βρηκες το θαρρος να βγεις και να παρεδεχτεις ολη την αληθεια για τον εαυτο σου.

 Και παλι ως αναγνωριση της προοδου σου  , μπορω να να σου στειλω εντελως δωρεαν τις συγχρονες εκδοσεις απο  αυτα τα βιβλια σε ebooks , που πωλουνται σε sites σημερα σε τιμη μεγαλυτερης απο 130$  συνολο.....

 

αρκει πρωτα  να

1)να γραψεις δημοσια ευχαριστω που σε βοηθησα να μην πεταξεις ουτε ενα ευρω αγοραζοντας σαβουρες, και να γλυτωσεις πολυτιμο χωρο στην βιβλιοθηκη σου , που μπορεις να τον διαθεσεις στο μελλον βαζοντας εκει κατι χρησιμο


2)να  σβησεις τον χαρακτηρισμο "εισαι απλα τραγικος φιλε" που εγραψες παραπανω  και αλλαξεις το -1 που εβαλες παραπανω στο  δημοσιευμα μου σε +1 , βαζοντας επισης +1 σε όλα μου τα posts σε αυτο το thread, και να ζητησεις συγγνωμη για την ολη συμπεριφορα σου απεναντι μου που ηταν τουλαχιστον αχαριστη και απρεπης.

3)γραψεις εδω περα οτι στο εξης δεσμευεσαι αλλη φορα να εισαι απολυτα ειλικρινης απεναντι στον εαυτο σου και να μην προσπαθεις να το παιξεις "ανωτερος" και να " διορθωνεις" σε καθε ευκαιρια αυτους που ξερουν περισσοτερα από σενα, ειτε παιζοντας με τις λεξεις, ειτε δινοντας μαθηματα "ανωτεροτητας

Αφου πρωτα κανεις αυτα τα βηματα 1, 2 και 3, μετα απλα θα στειλεις με PM το email σου και θα λαβεις ολα τα βιβλια σε μορφη ebook (πολυ καλυτερη απο την τυπωμενη μορφη που πιανει και χωρο) αμεσα και εντελως δωρεαν. Αυτο που πραγματικα θα κερδισεις αν το κανεις, δεν ειναι τα 130$ που κανουν τα ebooks, αλλα οτι θα γινεις καλυτερος και σωστοτερος ανθρωπος (αντι να εισαι ενας ανοητος παρα πολυ αστειος ναρκισσος).  Αυτο το  κερδος ειναι ανεκτιμητα μεγαλης  αξιας.

 

Αν τυχον δεν εισαι τρελλος , τοτε θα πρεπει να εισαι ιδιαιτερα ψηλης νοημοσυνης.

 Ειναι απαραιτητη για να καταφερει να γραψει κανεις τοσο ρεαλιστικα και τοσο πειστικα κειμενα γεματα εγωισμο σε επιπεδο βαρειας ναρκισσιστικης ψυχωτικης διαταραχης, και μαλιστα  τοσο απιστευτα ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ οσο το κανεις εσυ. Ειναι απίστευτα δυσκολο να παριστανει κανεις τοσο ρεαλιστικα οσο εσυ οτι πασχει απο μια τοσο βαρεια παθηση!

http://www.psychotherapeia.net.gr/articles-psyxologoi-marousi-psyxotherapeftes-marousi/diatarahes-proswpikothtas/318-narkisistikh-diataraxh-proswpikothtas

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η tmhytd είπε:

me ti diakosmeis ti biblio8hkh sou;;;me komplex;h psuxofarmaka;;

 

y.g. συγνωμη απο ολους στο forum για τα off topic  σχολια

Την διακοσμω με τρια καδρα

Στο αριστερο καδρο εχω την φωτογραφια σου , 

στο δεξι καδρο εχω την φωτογραφια του intratop..... (αντανακλαση της δικης σου φωτογραφιας , που δινει εκπληκτικη συμμετρια στην συνολικη ΜΙΑ εικονα THN ΔΙΚΗ ΣΟΥ !!!).

και στο μεσαιο ψηλοτερο καδρο εχω την φωτογραφια του Kιμ Γιονγκ Ουν.

Απο πανω απο τα τρια καδρα εχω λεζαντα "Ο ΘΕΟΣ"

Πως γινεται ενας ΘΕΟΣ (σαν και σενα)  να ειναι ταυτοχρονα και ΕΝΑΣ μονο και ταυτοχρονα να ειναι και ΤΡΕΙΣ διαφορετικοι τυποι , νομιζω ειναι εμφανες...

...αν παντως εχεις αποριες ρωτα και τον παπά της ενοριας σου η καποιο ψυχιατρο, η  διαβασε αυτο το αρθρο 

http://www.psychotherapeia.net.gr/articles-psyxologoi-marousi-psyxotherapeftes-marousi/diatarahes-proswpikothtas/318-narkisistikh-diataraxh-proswpikothtas

 

Εχω ηδη στειλει PM στον admin ζητωντας να ελεξει την IP σου και να την συγκρινει με το account "IntraTop" ωστε να ελεγχθει αν προκειται για το ιδιο ατομο. Οι IP βεβαια αλλαζουν ευκολα με VPN η anonymizer ... Δεν  μπορω να ξερω αν εισαι ο ιδιος η διαφορετικος,  αλλα καποιες ομοιότητες αναμεσα στα δυο accounts είναι εκπληκτικες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Εχω ηδη στειλει PM στον admin ζητωντας να ελεξει την IP σου και να την συγκρινει με το account "IntraTop" . Aλλα και να ειναι διαφορετικη δεν σημαινει κατι διοτι μπορεις ευκολα  να αλλαζεις IP με VPN η anonymizer."

Δηαλαδη οτι και να σου πει θα ειναι το ιδιο. Ετσι παιζεις ποκερ? χαχαχα. Οτι κυκλοφορει δηλαδη στο μυαλο σου ειναι και η πραγματικοτητα (εικονικη η μη)

Πραγματι εισαι υψηλοτατης νοημοσυνης και μεγαλη γατα αφου καταφερες να αποκαλυψεις την ταυτοποροσωπεια.

Κακομοιρε! Μονο Λυπη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η IntraTop είπε:

"Εχω ηδη στειλει PM στον admin ζητωντας να ελεξει την IP σου και να την συγκρινει με το account "IntraTop" . Aλλα και να ειναι διαφορετικη δεν σημαινει κατι διοτι μπορεις ευκολα  να αλλαζεις IP με VPN η anonymizer."

Δηαλαδη οτι και να σου πει θα ειναι το ιδιο. Ετσι παιζεις ποκερ? χαχαχα. Οτι κυκλοφορει δηλαδη στο μυαλο σου ειναι και η πραγματικοτητα (εικονικη η μη)

Πραγματι εισαι υψηλοτατης νοημοσυνης και μεγαλη γατα αφου καταφερες να αποκαλυψεις την ταυτοποροσωπεια.

Κακομοιρε! Μονο Λυπη

 

Δεν το ανακαλυψα επειδή ειμαι υψηλης νοημοσύνης.

Το ανακαλυψα επειδή εσυ εισαι τοσο χαμηλης νοημοσύνης που κανει μπαμ ότι εισαι ο ιδιος με διαφορετικα account, φαινεται πανευκολα.

Σε αυτά που γραφεις κανεις ακομα μια φορα λαθος, αυτή τη φορα για την λυπη

Ενταξει φαινεται αμεσως ότι εισαι βαρια ψυχικα αρρωστος  αλλα όχι   προσωπικα δεν νιώθω καποια ιδιαιτερη λυπη για σενα. Περισσοτερο μου φαινεσαι αστειος/γελοίος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

"Δεν το ανακαλυψα επειδή ειμαι υψηλης νοημοσύνης.

Το ανακαλυψα επειδή εσυ εισαι τοσο χαμηλης νοημοσύνης που κανει μπαμ ότι εισαι ο ιδιος με διαφορετικα account, φαινεται πανευκολα.

Για την λυπη όμως κανεις λαθος.

Ενταξει φαινεται ότι εισαι ψυχικα αρρωστος , αλλα  προσωπικα δεν νιώθω καποια ιδιαιτερη λυπη για σενα"

 

ΟΚ οποτε αν δεν ειναι ετσι εισαι εσυ χαμηλης νοημοσυνης. Αλλα μιλαμε για πατο ετσι? πανευκολα. χαχαχα ρε φιλε τραβας ζορι ε?

Και ρε φιλε μια χαρη, μια μεγαλη χαρη, μη με κανεις να ασχολουμαι με ανοησιες

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η IntraTop είπε:

 

Και ρε φιλε μια χαρη, μια μεγαλη χαρη, μη με κανεις να ασχολουμαι με ανοησιες

 

 

Δεν θες να ασχολεισαι με ανοησιες..  όμως ότι εκανες τον κοπο και εφτιαξες δυο διαφορετικα accounts και μαλιστα μεσα από το ένα σου  account κατηγορεις το άλλο σου account για ξεκαρφωμα,  δεν είναι ανοησια αλλα κατι υγιες και εποικοδομητικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκπλησσομαι φιλε, σφραγισμενο γραμμα διαβαζεις.

Αλλα φυσικα, τωρα το καταλαβαινω, δεν υπαρχει περιπτωση να διαφωνουν μαζι σου πανω απο ενα ατομο. Το καταλαβαινω, αλλα δεν μπορω να βοηθησω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και φυσικα δεν ειχα καμια προθεση να ασχοληθω με το τι εγραφες. Εσυ εκανες αναφορα σε μενα γιατι δεν σου αρεσε τι εγραφε καποιος χαχαχαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η IntraTop είπε:

 

πανω απο ενα ατομο.

Δεν είναι και τοσο υγιες να χαρακτηρίζεις τον εαυτο σου ως "Πάνω από ένα άτομο"

ΔΙΑΣΧΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ (πρώην Διαταραχή Πολλαπλής Προσωπικότητας)

Το βασικό χαρακτηριστικό της διαταραχής αυτής είναι η ύπαρξη μέσα στο άτομο δύο ή περισσότερων ξεχωριστών προσωπικοτήτων (ταυτοτήτων ) ή καταστάσεων προσωπικότητας.

Η προσωπικότητα (ή ταυτότητα ), εδώ, ορίζεται ως κάποιος σχετικά ανθεκτικός και διαρκής τύπος ή τρόπος αντίληψης, σχέσης και σκέψης για το περιβάλλον και τον εαυτό του ατόμου, που εκδηλώνεται σ' ένα ευρύ φάσμα σημαντικών κοινωνικών και προσωπικών πλαισίων και καταστάσεων. Οί καταστάσεις προσωπικότητας διαφέρουν μόνον κατά το ότι ο τύπος αυτός ή τρόπος δεν παρουσιάζεται σε τόσο ευρύ φάσμα πλαισίων και καταστάσεων. (Στην παρακάτω ανάπτυξη της διαταραχής, ο όρος προσωπικότητα περιλαμβάνει και τις προσωπικότητες (ταυτότητες) και τις καταστάσεις προσωπικότητας).

Κάθε μία από αυτές τις προσωπικότητες έχει τον δικό της ιδιαίτερο τρόπο αντίληψης, συμπεριφοράς, σχέσεων με το περιβάλλον, τύπο αναμνήσεων κτλ. Επίσης κάθε μια κυριαρχεί και ελέγχει τη συμπεριφορά του ατόμου σε διαφορετικές περιόδους. Η μετάβαση από τη μια προσωπικότητα στην άλλη συχνά είναι ξαφνική και απότομη και συχνά συνδέεται με κάποιο ψυχοκοινωνικό στρες.

Οί προσωπικότητες συνήθως είναι ξεχωριστές η μία από την άλλη και εκφράζουν διαφορετικές μη συντεθειμένες πλευρές της ταυτότητας (αλλά και της μνήμης και της συνείδησης) του ατόμου. Π.χ. ένα άτομο μπορεί να έχει μια ντροπαλή και με αναστολές προσωπικότητα (ο πιο συνηθισμένος πρωτογενής τύπος προσωπικότητας), μια άλλη που είναι ζωηρή και ελευθεριάζουσα, μια τρίτη που είναι εχθρική και καχύποπτη κ.ο.κ. Οί προσωπικότητες δίνουν διαφορετικά ονόματα στον εαυτό τους και μπορεί να αναφέρουν διαφορετικές ηλικίες (συνήθως μικρότερες από την πραγματική), διαφορετικό φύλο ή μία από την άλλη, διαφορετική καταγωγή κτλ. Η κάθε μια προσωπικότητα μπορεί να μη γνωρίζει την ύπαρξη των άλλων προσωπικοτήτων, οπότε είναι μόνον ενήμερη για περιόδους χρόνου που δεν ξέρει τι έγινε. Μπορεί, όμως, και να γνωρίζει στοιχεία ή λεπτομέρειες των άλλων προσωπικοτήτων, ν' ακούει ή να βλέπει τι κάνουν και να έρχεται σε σύγκρουση μ' αυτές.

Ο αριθμός των προσωπικοτήτων ή καταστάσεων προσωπικότητας ποικίλλει από 2 ως πάνω από 100. (Σε μία ευρεία μελέτη ο μέσος αριθμός ήταν 7 και στις μισές των περιπτώσεων πάνω από 10).

Άτομα με τη διαταραχή αυτή βιώνουν συχνά κενά της μνήμης που αντιστοιχούν στην κατάληψη του εαυτού από κάποια άλλη προσωπικότητα. Μια προσωπικότητα που θέλει να πάρει τον έλεγχο του εαυτού μπορεί να μπει στη συνείδηση του ατόμου παράγοντας ψευδαισθήσεις (π.χ. ακουστικές ψευδαισθήσεις που δίνουν εντολές).

Θεραπεία. Πολλοί κλινικοί θεωρούν ότι η μακρόχρονη ατομική δυναμική ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει τον ασθενή να συνθέσει τις διαφορετικές προσωπικότητες σ' ένα ολοκληρωμένο εαυτό. Η ύπνωση και η συνέντευξη αμυτάλης μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν κατά τη διάρκεια της θεραπείας για να διευκολύνουν την προσέγγιση των προσωπικοτήτων. Ορισμένοι θεραπευτές χρησιμοποιούν τώρα γνωστική θεραπεία για να βοηθήσουν τη σύνθεση του εαυτού του ασθενή.

Όσον αφορά τα φάρμακα, δεν έχει βρεθεί μέχρι τώρα ειδική φαρμακευτική αγωγή. Τα αντικαταθλιπτικά μπορεί να είναι αποτελεσματικά σε συνυπάρχουσα κατάθλιψη, αν και ο ρόλος τους στη Διασχιστική Διαταραχή της Ταυτότητας δεν έχει μελετηθεί συστηματικά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πιο συνηθισμένα κόμπλεξ είναι:

Κόμπλεξ ανωτερότητας: Πολλοί άνθρωποι δίνουν στους γύρω τους με κάθε τρόπο την εικόνα της ατομικής τους ανωτερότητας και προσπαθούν μέσα από συνεχόμενες συγκρίσεις να αποδείξουν ότι είναι «οι καλύτεροι, δυνατότεροι, ή οι πλουσιότεροι». Οι άνθρωποι αυτοί ξεκινούν τις κοινωνικές τους συναναστροφές προσπαθώντας να αποδείξουν ότι είναι ανώτεροι από τους υπόλοιπους και να δείξουν με κάθε τρόπο στους άλλους ότι είναι κατώτεροι. Γιατί όμως επιλέγει κανείς μια τέτοια στάση ζωής; Στην πραγματικότητα, αυτοί οι άνθρωποι αισθάνονται ακριβώς αντίθετα από αυτό που δείχνουν. Κυρίως, διακατέχονται από το αίσθημα μειονεξίας και κατωτερότητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η IntraTop είπε:

Τα πιο συνηθισμένα κόμπλεξ είναι:

Κόμπλεξ ανωτερότητας: Πολλοί άνθρωποι δίνουν στους γύρω τους με κάθε τρόπο την εικόνα της ατομικής τους ανωτερότητας και προσπαθούν μέσα από συνεχόμενες συγκρίσεις να αποδείξουν ότι είναι «οι καλύτεροι, δυνατότεροι, ή οι πλουσιότεροι». Οι άνθρωποι αυτοί ξεκινούν τις κοινωνικές τους συναναστροφές προσπαθώντας να αποδείξουν ότι είναι ανώτεροι από τους υπόλοιπους και να δείξουν με κάθε τρόπο στους άλλους ότι είναι κατώτεροι. Γιατί όμως επιλέγει κανείς μια τέτοια στάση ζωής; Στην πραγματικότητα, αυτοί οι άνθρωποι αισθάνονται ακριβώς αντίθετα από αυτό που δείχνουν. Κυρίως, διακατέχονται από το αίσθημα μειονεξίας και κατωτερότητας.

Ακριβως Στο ειχα εξηγησει και στο άλλο thread . Ειχα γραψει αυτα εδω περα:

Παράθεση

 

Οπου βλεπετε κομπλεξ ....ανωτεροτητας, ειναι παντα κομπλεξ κατωτεροτητας και ειναι 100%  αλανθαστος κανονας!

Συνηθως κομπλεξ "ανωτεροτητας"  εχουν μονο οι χειροτεροι losers που εχουν φαει παρα πολλες σφαλιαρες. Ισχυει και για το ποκερ και την ζωη γενικα. Ψαξτε το , βρειτε παραδειγματα και θα δειτε ότι συχνα πισω απο μερικους κυριους "ανωτερους" θα βρειτε συχνα απιστευτες ιστοριες αποτυχιας και απίστευτους losers .

 

 Κατάφερες ομως και με εκανες να σου ξανααπαντησω φτιαχοντας καινουριο account, αλλα τωρα που ολοι oσοι διαβασαμε αυτό το thread μαθαμε ότι εισαι ο ιδιος πισω και από τα δυο accounts , δεν θα απανταω πλεον σε κανενα από τα δυο account σου

 

Όπως ειχα κανει και στο πρηγουμενο thread, θα σε αφηνω παντα να εχεις την τελευταια λεξη ΕΣΥ μεγαλε δασκαλε του ποκερ και του DEVELOPMENT

Γραψε λοιπον ότι θελεις από κατω με οσα διαφορετικα account θελεις, φτιαξε κι αλλα !

Αλλα δεν θα σου απανταω δωρεαν. Αν θελεις να σου δινω σημασια  θα πρεπει να με πληρωνεις για καθε post

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτη ειναι σωστοτερη αντιμετωπιση νομιζω.

Ισως θα επρεπε να υπαρχουν και τα δυο πρωτα μηνυματα για να υπαρχει η αρχη της ολης συζητησης.

Διαφωνω καθετα με τον τιτλο του νηματος ο οποιος θα επρεπε να ειναι πρωτοποριακος αλλα τι να κανουμε ( :) αστειευομαι βεβαια).

Αν θες μπορω να προτεινω μερικους δυνατους και καλους τιτλους με την συμφωνια να μην φαω  ban (και ισως εδω πρεπει να πω, προς οποιον ενδιαφερεται, οτι δεν εχω φαει ποτε ban, ουτε απο εδω ουτε απο πουθενα αλλου). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παράθεση

 

Πως διαγραφεις αυτα και  αφηνεις σελιδες που ειναι προφανες οτι καποιος γραφει απιθανα και ασχετα πραγματα σε σχεση με την πραγματικοτητα του ποκερ και δημιουργει λαθος εικονες και εντυπωσεις σε νεους αναγνωστες. Πως θα προστατευτουν οι νεοι φιλοι του ποκερ, γιατι οι παλαιοτεροι υποθετω ξερουν να ξεχωρισουν τις υπερβολες. 

Με το να δημιουργειται καποια κινηση στο site δεν δικαιολογει την αδεια σε κανεναν να γραφει ανεξελεκτα και χωρις  κανεις (απο το ιδιο το site πρωτιστως) να επισημαινει τουλαχιστον τα κακως κειμενα και κανεις απο τους αναγνωστες να μην τολμαει να αντιδρασει γιατι δημιουργειται μια απιστευτη κατασταση, καλυτερη και απο τα παραμυθια της Χαλιμας, με αναφορες που συναντονται μονο σε πολυ χαμηλου επιπεδου καταστασεις και στο τελος ολα να σβηνουν ως μηδεποτε γενομενα.

 

Συμφωνω  εν μερει και  εγω με τα παραπανω 

(στα οποια μαλιστα βλεπω να περιγραφεις εντυπωσιακα καλα τον εαυτο σου)

1)  Πραγματι στεκει το επιχειρημα  οτι θα πρεπει καποιος να εχει την δυνατοτητα  να μπορει να διαβαζει , ειτε αμεσα ειτε και στο μελλον  ολες αυτες τις ασχετες με την πραγματικοτητα του ποκερ ανοησιες (σαν αυτες που καθεσαι και γραφεις  ) και τις προσωπικες αντιπαραθεσεις και χαμηλου επιπεδου καταστασεις (σαν αυτες που προκαλεις με τα Posts σου   που τα παρουσιαζεις ως δηθεν "κριτικη" την οποια κανεις με μοναδικο σκοπο να το παρουσιασεις στον εαυτο σου οτι εισαι ταχα καποιος "ανωτερος" κατι που σε κανει να νιωθεις καλυτερα ψυχολογικα)  ασχετα με το οτι στα αληθεια δεν εχει κανενα νοημα και ειναι χαμενος χρονος  να ασχολειται κανεις με ολα αυτα.   Οποτε πραγματι μια πολιτικη στο φορουμ οπου  ολα τα ακυρα Posts που θα βαζεις ειτε εσυ ειτε εγω ειτε ο καθενας,  κατω απο τα διαφορα  threads, θα μεταφερονται σε ξεχωριστα νηματα ως fun topics, ειναι μια πολυ λογικη προταση , (ασχετα με το αν αυτος που την εκανε ειναι λογικος   η οχι...)

 

2) Απο την αλλη βεβαια, ειναι γεγονος οτι οι χαμηλου επιπεδου καταστασεις και προσωπικες αντιπαραθεσεις (σαν αυτες που δημιουργεις ) υποβαθμιζουν το φορουμ ενω  δεν ενδιαφερουν και κανενα να καθεται να τις διαβαζει  ....

Και αυτο ειναι ενα καλο επιχειρημα για το οτι θα επρεπε  ολα αυτα να σβηνονται και μαλιστα απο την αρχη (απο το πρωτο κι ολας σχολιο, ωστε να μην γινονται αφορμη να ανοιγει αντιπαραθεση και να ξεφευγει απο το θεμα το thread)!

 

Θα πρεπει λοιπον να βαλουμε σε μια ζυγαρια αυτα τα δυο   επιχειρηματα και τι αποτελεσματα δημιουργει το καθενα, και να δουμε τι ειναι πιο σημαντικο και ποιο εχει το  μεγαλυτερο βαρος.

Το να γεμιζει το φορουμ με fun topics , ανοησιες και ανουσιες γελοιες προσωπικες αντιπαραθεσεις κομπλεξικων τυπων, ειναι κατι πολυ χειροτερο απο το να σβηνονται αυτα και να μην εχουν οι χρηστες την δυνατοτητα να τα διαβαζουν.

Δινει στο φορουμ και στο site μια εικονα απιστευτης ΜΙΖΕΡΙΑΣ, ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗΣ, σε επιπεδο κωμικοτραγικο, δηλαδη απο την μια πλευρα ειναι κατι αστειο /κωμικο απο την αλλη ειναι τραγικη καταντια να μπαινει ο αλλους στο φορουμ και να διαβαζει πραγματα που πραγματικα δεν ενδιαφερουν απολυτως κανενα να τα διαβασει, (εκτος απο οσους ενδιαφερονται πολυ για το mental game και για παραδειγματα σχετικα με τις διαφορες σχετικες με το ποκερ ψυχωσεις και ψυχοπαθολογιες, οπως ειναι η ναρκισσιστικη διαταραχη προσωπικοτητας )

http://www.psychotherapeia.net.gr/articles-psyxologoi-marousi-psyxotherapeftes-marousi/diatarahes-proswpikothtas/318-narkisistikh-diataraxh-proswpikothtas

Θα ηταν καλυτερα λοιπον (κατα την δικη μου γνωμη)  στο εξης ολα τα σχολια που θα γραφονται με σχετικα επιτηδευμενο τροπο καμουφλαρισμενα ως ταχα "κριτικη" (ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΙΣΜΕΝΑ ME ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΣΒΗΣΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ Ο ADMIN) αλλα  γραμμενα με ΕΜΦΑΝΗ /ΠΡΟΦΑΝΗ σκοπο και στοχο να προκαλεσουν προσωπικες αντιπαραθεσεις η να γινουν αφορμη για να αρχισουν τετοιες αντιπαραθεσεις, να ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ αμεσως αντι να μεταφερονται σε αλλο thread...

Αυτη ειναι η δικη μου προταση για το τι θα πρεπει να γινεται για να λυθει το θεμα αυτο

Ναι μεν αντιλαμβανομαι οτι ατομα οπως ο Intratop που η ολη παρεμβαση του σε αυτο εδω το φορουμ ειναι μοναχα στο να προκαλει τετοιες αντιπαραθεσεις, θελει ολα αυτα να μενουν (εστω και σε ξεχωριστα threads) για να μπορει στο μελλον να τα βλεπει και να καμαρωνει το εργο του

Ομως εγω πιστευω και προτεινω οτι πρεπει  ολα αυτα να ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ και μαλιστα ΕΞΑΡΧΗΣ (και οχι εκ των υστερων).

Προτεινω μαλιστα στους χρηστες του φορουμ να κανουν "report" ολα αυτα τα posts αμεσως μολις δημοσιευονται ωστε να τα βλεπει αμεσα ο admin και να τα σβηνει.

 

Παράθεση

 

Αν θες μπορω να προτεινω μερικους δυνατους και καλους τιτλους με την συμφωνια να μην φαω  ban (και ισως εδω πρεπει να πω, προς οποιον ενδιαφερεται, οτι δεν εχω φαει ποτε ban, ουτε απο εδω ουτε απο πουθενα αλλου). 

 

Η δικη μου προταση ειναι οτι καθε λογαριασμος χρηστη στο φορουμ απο τον οποιο ΟΛΑ τα posts που γινονται αφορουν ειτε αποκλειστικα τρολλιες ειτε αποκλειστικα προσωπικες επιθεσεις και αντιπαραθεσεις και δεν υπαρχει απο αυτον τον λογαριασμο κανενα Post σχετικο με κατι ουσιαστικο, οπως δηλαδη  ο λογαριασμος του Intratop  οτι θα πρεπει να γινονται ban , ωστε να δηλωνεται ξεκαθαρα οτι ειναι ανεπιθυμητοι στο φορουμ . Ομοιος και οι πολλαπλοι λογαριασμοι που φτιαχνουν αυτα τα ατομα.

Προσωπικα γραφτηκα στο φορουμ για να συνεισφερω, και οχι για να γινω ενεργο μελος σε ενα ΒΟΥΡΚΟ απιστευτα αρνητικης καταντιας, μιζεριας , προσωπικης εμπαθειας, απιστευτης ζηλειας και μισους  ειτε αποτυχημενων ποκεραδων  με εγωισμο μεχρι τον επομενο γαλαξια η του καθε παλαβου "ανωτερου απο μας τους κοινους θνητους" "δασκαλου", αρρωστιας και ψυχοπαθολογιας, ενδεικτικη για την καταντια αυτης της χωρας που λεγεται ελλαδα.

Αυτη την εικονα ειναι που μερικοι κατασκευαζουν με τα posts τους (επειδη εκφραζει την νοσηρη τους ψυχοσυνθεση ) και μετα μαλιστα επιθυμουν κι ολας να μην σβηνεται και να μενει για να την καμαρωνουν.....

Επειδη  δεν ειμαι διατεθιμενος να ασχολουμαι περισσοτερο με βοθρους,  αν του επιτραπει στον intratop να συνεχισει να κανει το φορουμ σαν τα μουτρα του, θα αποχωρησω απο το φορουμ αφηνοντας ολο το πεδιο ελευθερο για τον intratop και τους πολλαπλους λογαριασμους του που συζητουν και μαλιστα διαφωνουν κι ολας  μεταξυ τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...