Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ZOOM challenge


okanenas

Recommended Posts

kalispera paideia tha arxiso ena challenge stin pokerstars apo nl5 kai me arxiko poso 60$

tha postarw kathimerina to session mou edw wste na exw ena kinitro stis duskoles meres

1 otan tha exw 30 buyins gia kathe epomeno stake tha aneveno

2 an xanw 5 buyins apo to stake pou anevika tha guriso piso 

3 to challenge einai mexri nl100

 

1.png 

 

day 1 kai sunexizoume exw sxetika ligo volume mexri na sunithiso to zoom upologizo gia 5k hands ana hmera

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Poker Stars, $0.02/$0.05 No Limit Hold'em Cash, 6 Players
Poker Tools Powered By Holdem Manager - The Ultimate Poker Software Suite. 

SB: $4.97 (99.4 bb)
Hero (BB): $5.76 (115.2 bb)
UTG: $5.16 (103.2 bb)
MP: $6.85 (137 bb)
CO: $12.73 (254.6 bb)
BTN: $5.89 (117.8 bb)

Preflop: Hero is BB with Qc Ac
UTG folds, MP raises to $0.15, 3 folds, Hero raises to $0.45, MP calls $0.30

Flop: ($0.92) Ad Qd 5s (2 players)
Hero bets $0.80, MP raises to $3.30, Hero raises to $5.31 and is all-in, MP calls $2.01

Turn: ($11.54) 4h (2 players, 1 is all-in)
River: ($11.54) 2s (2 players, 1 is all-in)

Results: $11.54 pot ($0.48 rake)
Final Board: Ad Qd 5s 4h 2s 
Hero showed Qc Ac and lost (-$5.76 net)
MP showed Qs Qh and won $11.06 ($5.30 net)

 

υπαρχει το καλλ μου εδω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙα το από πανω χερι εμενα η προσωπικη μου γνωμη μου είναι αυτή εδω

 

1)

48 cents rake με 5$ να είναι ένα buy in σε ένα all in χερι.

Το ιδιο ακριβως χερι αν παιζονταν στο redstar αντι για την amaya, θα ειχε rake 15 cents, και με το 50% rakeback, θα γινονταν 7.5 cents. Τα 48 cents της Amaya με 20% rakeback γινονται 38 cents  και η συγκριση του 7.5 με το 38 είναι τεραστια διαφορα...

2)

Επιπλέον αν αντι για zoom το χερι  ειχε παιχτεί σε κανονικα τραπεζια , (κανοντας επιλογή εύκολων τραπεζιων ) θα ειχες αρκετα περισσοτερες πληροφοριες για τον αντιπαλο καθως θα εισασταν μαζι στο ιδιο τραπεζι και σε όλα τα προηγουμενα χερια, και από το στυλ παιχνιδιού του θα μπορουσες να ξερεις αν επρεπε η όχι να βαλεις το stack σου. Ενώ σε zoom είναι δυσκολο να ξερεις

 

Σε σχεση με το Player field , επειδή εχω παιξει καποια χερια μεσα στον σεπτεμβριο και στα δυο παιχνιδια (επαιζα απο tablet για να περασει η ωρα σε φασεις που βαριομουν και ημουν στο δρομο η στο πλοιο) , δηλαδη zoom NL5$ και NL4 euro tables στο redstar , δεν νομιζω ότι τo Player field στο zoom NL5 είναι πιο soft από το Player field των regular τραπεζιων της redstar. Είναι ακριβως  στο ιδιο επιπεδο.

Όμως τα κανονικα τραπεζια NL5 της pokerstars αν ξερεις να κανεις σωστη επιλογη τραπεζιων , ειναι παρα πολυ πιο ευκολα απο αυτα του zoom (και από αυτά της redstar).

Με καποιο προγραμμα επιλογης τραπεζιων οπως π.χ το παλιο tablescanturbo, είναι εφικτο να πιασει κανεις στα κανονικα τραπεζια του NL5 της Pokerstars πανω απο 10ΒΒ /100 , ενω στο zoom NL5 της ιδιας εταιρειας αν καταφερεις αν κερδισεις το rake (κατι που καταφερνουν ελάχιστοι σε ποσοστο του player pool) τα κερδη σου θα ειναι πολυ οριακα επειδη α) το rake ειναι πολυ μεγαλο  β) δεν υπαρχει δυνατοτητα για επιλογη ευκολων αντιπαλων και γ) το Player field είναι πολυ δυσκολοτερο στο zoom από ότι σε κανονικα τραπεζια και αυτό διοτι τα περισσοτερα πολύ μεγαλα ψαρια που παιζουν ένα τραπεζι μονο, σε zoom χανουν παρα πολύ γρηγορα το bankroll τους ενώ σε κανονικα τραπεζια που είναι πολύ αργο το action θελουν 5 φορες περισσοτερο χρονο για να χασουν και ετσι προτιμουν τα κανονικα τραπεζια. Αντίθετα αρκετοι καλοι παικτες προτιμοηυν zoom για να βαζουν ευκολοτερα περισσοτερο volume, και ο συνδυασμος αυτων των δυο κανει το zoom πολύ πιο δυσκολο από ότι τα κανονικα τραπεζια.

 

Καλη τυχη παντως με την προσπαθεια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μονο για το hand δεν ειπες τιποτα.

οσο αφορα την redstar ειναι full στους rakeback reg εχω παιζει τραπεζια 6/6 regulars ειμασταν και γυρνουσαμε τα blind

 

οσο αφορα την ποκερσταρς ζοομ πιστευω ειναι το πιο fishy weak/reg field μεχρι 100nl 

το ξερω με το ρακε στα μικρο και το κακο ρακεβακ δεν αξιζει αλλα πιστευω θα μπορεσω να ανεβω 100nl αν δεν με φαει το variance

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζει οτι ειχε equity+fold equity   vs bad reg

 

Poker Stars, $0.02/$0.05 No Limit Hold'em Cash, 6 Players
Poker Tools Powered By Holdem Manager - The Ultimate Poker Software Suite. 

SB: $2.52 (50.4 bb)
Hero (BB): $5 (100 bb)
UTG: $9.72 (194.4 bb)
MP: $5.09 (101.8 bb)
CO: $5.84 (116.8 bb)
BTN: $16.73 (334.6 bb)

Preflop: Hero is BB with 9c 9s
UTG folds, MP raises to $0.15, 3 folds, Hero calls $0.10

Flop: ($0.32) 2s 9d 8h (2 players)
Hero checks, MP bets $0.20, Hero raises to $0.40, MP raises to $1.18, Hero calls $0.78

Turn: ($2.68) 5c (2 players)
Hero bets $0.35, MP raises to $3.76 and is all-in, Hero calls $3.32 and is all-in

River: ($10.02) 6s (2 players, 2 are all-in)

Results: $10.02 pot ($0.42 rake)
Final Board: 2s 9d 8h 5c 6s 
Hero showed 9c 9s and won $9.60 ($4.60 net)
MP showed Ah Js and won $0.00 (-$5 net)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το AQ κάνε λίγο μεγαλύτερο size pre.Flop σε τέτοιο board ειδικά δε χρειάζεται να έχεις τόσο μεγάλο size cbet με το range σου.Κατι σε 1/3 ή 1/2 το πολύ.

Το 99 bigger size raise flop,bigger turn.

Gl.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η koskosmo είπε:

Το AQ κάνε λίγο μεγαλύτερο size pre.Flop σε τέτοιο board ειδικά δε χρειάζεται να έχεις τόσο μεγάλο size cbet με το range σου.Κατι σε 1/3 ή 1/2 το πολύ.

Το 99 bigger size raise flop,bigger turn.

Gl.

δεν έχω reads η hands καθόλου για το player pool ούτε ta tendencies του limit σιγουρα δεν τον έβαλα σε ΑΑ or QQ άλλα σε broadway suted hand που καλλαρουν flop όποτε αυτό  KQ,KJ,QJ AT,AJ,JT,  μερικές φόρες ΑΚ και σε pair 22-jj όποτε σε αυτό το wet board kανω μεγαλύτερα sizing διότι πολλά turn  θα σκοτωνόσουν το action η θα τον κάνουν improve, αλλα δεν ειναι κακη ιδεα 1/3 bet σε 3bet pots με ολο το  range

99 κάνω μικρά raise για induce raise σε αυτό το board δεν φοβάμαι τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poker Stars, $0.02/$0.05 No Limit Hold'em Cash, 6 Players
Poker Tools Powered By Holdem Manager - The Ultimate Poker Software Suite. 

SB: $3.15 (63 bb)
BB: $7.48 (149.6 bb)
UTG: $5.51 (110.2 bb)
MP: $5 (100 bb)
CO: $5.11 (102.2 bb)
Hero (BTN): $5.65 (113 bb)

Preflop: Hero is BTN with Tc 7h
3 folds, Hero raises to $0.10, SB folds, BB raises to $0.30, Hero raises to $0.90, BB calls $0.60

Flop: ($1.82) 7s 9s 5d (2 players)
BB bets $6.58 and is all-in, Hero folds

Results: $1.82 pot ($0.08 rake)
Final Board: 7s 9s 5d 
BB mucked and won $1.74 ($0.84 net)
Hero mucked Tc 7h and lost (-$0.90 net)

τι μπορει να ειχε και να επαιξε ετσι?

 

Poker Stars, $0.02/$0.05 No Limit Hold'em Cash, 6 Players
Poker Tools Powered By Holdem Manager - The Ultimate Poker Software Suite. 

SB: $16.61 (332.2 bb)
BB: $16.06 (321.2 bb)
UTG: $5.28 (105.6 bb)
MP: $5 (100 bb)
CO: $5.30 (106 bb)
Hero (BTN): $8.82 (176.4 bb)

Preflop: Hero is BTN with As Kh
3 folds, Hero raises to $0.15, SB raises to $0.50, BB folds, Hero calls $0.35

Flop: ($1.05) Kc 4s 5h (2 players)
SB bets $0.70, Hero calls $0.70

Turn: ($2.45) Qc (2 players)
SB checks, Hero checks

River: ($2.45) 9c (2 players)
SB bets $1.60, Hero calls $1.60

Results: $5.65 pot ($0.23 rake)
Final Board: Kc 4s 5h Qc 9c 
SB showed Qd Ac and lost (-$2.80 net)
Hero showed As Kh and won $5.42 ($2.62 net)

 

εδω υπαρχει stack off για 200ΒΒ?  αν ειχα 100 θα τα shipara sto turn.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1ο hand ειναι fold pre.Δεν υπαρχει 4bet ουτε καν call imo.As played obv ειναι fold OTF.

2o hand 4bet pre. Στο turn μπορεις και BET οταν checkarei.

 

Επισης βαζε και συγκεκριμενα stats για τους Opps για να βγαινουν πιο χρησιμα συμπερασματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω καθολου στατσ ακομα μονο 7κ hands εχω παιζει στο ζοομ

ναι σιγουρα για το 1 χερι κανω 4bet η fold 

sto δευτερο hand δεν ειδα πολλα που κερδιζω και για τoσο deep που ειμαστε δεν ηθελα ραισε απο τον αντιπαλο 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poker Stars, $0.02/$0.05 No Limit Hold'em Cash, 6 Players
Poker Tools Powered By Holdem Manager - The Ultimate Poker Software Suite. 

0 hands για τον αντιπαλο  .

cbet σε 3 ατομα φλοπ και second barrel σε 2 στο τυρν επιλεγω να πεταξω το χερι μου επιδη αν κανω call πρεπει να κανω και call  shove river.

υπαρχει call turn/river?

SB: $5 (100 bb)
BB: $5.27 (105.4 bb)
UTG: $8.88 (177.6 bb)
MP: $5.94 (118.8 bb)
CO: $5 (100 bb)
Hero (BTN): $5 (100 bb)

Preflop: Hero is BTN with Qclub4.gif Kspade4.gif
UTG folds, MP raises to $0.15, CO calls $0.15, Hero calls $0.15, SB folds, BB calls $0.10

Flop: ($0.62) 2club4.gif Qheart4.gif 3heart4.gif (4 players)
BB checks, MP bets $0.35, CO folds, Hero calls $0.35, BB calls $0.35

Turn: ($1.67) 2spade4.gif (3 players)
BB checks, MP bets $0.96, 2 folds

Results: $1.67 pot ($0.07 rake)
Final Board: 2club4.gif Qheart4.gif 3heart4.gif 2spade4.gif 
BB mucked and lost (-$0.50 net)
MP mucked and won $1.60 ($1.10 net)
Hero mucked Qclub4.gif Kspade4.gif and lost (-$0.50 net)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο καιρο παιζω ποκερ το Non showdon μου ειναι breakeven h slighty loose τωρα στο ζοομ εχει μια κατακορυφη καθοδο  εκανα  καποια φιλτρα και μου βγαζει μεγαλο - οταν δεν κανω defence τα blind αλλα εχω fold ΒΒ 58% δεν ξερω ποσο πιο loose να κανω defend

image.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην κανεις defend πιο loose  to ΒΒ και δεδομενου ότι πρόκειται για zoom NL5 μαλλον  πρεπει να κανεις το αναποδο, δηλαδη νομιζω ισως θα πρεπε να κανεις λιγο ακομα περισσοτερα fold από το BB από οσα κανεις τωρα
.

Σε Nl5 γενικα δεν γινεται να εχεις break even non showdown winnings , εκτος αν παιζεις ένα τελειως λαθος στυλ παιχνιδιού για το stake αυτό. Δεν είναι NL50 και NL25, είναι NL5 και παιζεται διαφορετικα.

 Είναι απολυτο  φυσιολογικο για zoom NL5 η κοκκινη γραμμη σου (τo non showdown ) να είναι αρκετα μειον αλλα πρεπει να είναι λιγοτερο μειον από ότι η πρασινη θα είναι συν. Δεν υπαρχει λογος δηλαδη να σε ανησυχει αυτό που λες, μαλλον το αναποδο θα πρεπε να σε ανησυχει, αν η κοκκινη γραμμη σου στο NL5 παραηταν ψηλα

Σε zoom Nl10 αλλαζει το πραγμα, εκει αυτό που λες μπορει να δουλεψει και να κερδίζεις λεφτα  αν και παλι δεν είναι απαραιτητο ουτε για NL10,, όμως ναι γινεται να εχεις την κοκκινη γραμμη να πηγαινει οριακα προς τα κατω  η να είναι break even και να κερδίζεις το zoom NL10, αλλα στο zoom NL5 νομιζω ότι είναι λαθος να προσπαθήσεις να κανεις να παιξει ετσι. Σκοπος στο Nl5 είναι να μεγιστοποιήσεις το κερδος σου  μεγιστοποιώντας την πρασινη γραμμη και απλα να προσπαθήσεις  η κοκκινη να μην πηγαινει παρα πολύ χαμηλα. Η διαφορα αναμεασ σε NL5 και NL10 είναι ότι στο NL5 zoom το Player pool εχει παικτες που δεν κανουν τοσο ευκολα fold made hands σε σχεση με το NL10 και εχεις λιγοτερες δυνατότητες να μπλοφαρεις από ότι στο NL10 ενώ είναι πολύ δυσκολο να κανεις represent hands και να κλεβεις ποτς γιατι απλα δεν ξερουν να κανουν hand reading

 

Επισης η κοκκινη γραμμη που λες δεν εξαρτάται μονο από τα blinds, αλλα και από τα cbets και τι fold παιρνεις από αυτά (αν κανεις αρκετα 2 barell και 3barell postflop) όπως και με τα 3bet steal preflop όπως π.χ να κανεις παραπανω 3bet απεναντι σε αντιπαλους με πολλα fold ,  3bet και μετα barell απεναντι σε αντιπαλους με πολλα fold σε αυτο, και σωστα squeeze

 

Και τελος αν αυξησεις παραπανω από ότι πρεπει τα defend blinds, η κοκκινη γραμμη πεφτει αντι να ανεβαινει. Το ιδιο βεβαια συμβαινει και αν το μειωσεις πολύ και κανεις παρα πολλα fold. Ανεβαινει αν το defend που κανεις είναι πολύ κοντα στο exploitive optimal για το συγκεκριμενο player pool . Αν απομακρυνθεις πολύ προς τα πανω η προς τα κατω τοτε πεφτει. Και επισης παιζει ρολο αν μετα το defend, καταφέρνεις να παιζεις πολύ καλα εκτος θεσης αυτα τα φυλλα postflop εναντια σε αυτους τους παικτες. Αρκετα φυλλα που πρεπει κανεις να τα κανει defend σε ψηλοτερα stakes, σε zoom NL5 πρεπει να τα κανει fold

Αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fououte οπως ειδες οταν εχω vpip yes ειμαι κερδισμενος οταν κανω fold τα blind χανω 53ββ/100 μου φενεται περιεργο αφου εχω αλλαξει ελαχιστα το παιχνιδι μου για το ζοομ εχω το red line τοσο καιρο που παιζω normal tables ηταν break even και μου εκανε μεγαλη εντυπωση αν χρειαζεται να αλλαζω το παιχνιδι μου και να εχω ακομα πιο wide defence range.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρα πολύ καλο το παραπανω γράφημα.

 

Αλλα το zoom NL5 εχει μεγαλη διαφορα στο πως παιζεται και από το NL10 και από τα NL5 regular τραπεζια

Στα microstakes αναλογα με το τι εταιρεια είναι (δηλαδή τασεις του player pool ) και το ποιο ειναι το stake (άλλο NL5 άλλο NL10 άλλο NL25) και αν είναι zoom η όχι αλλαζει αρκετα το ποιο είναι το κερδοφορο παιχνιδι. 

Στο zoom NL5  της stars τα preflop ranges των αντιπαλων σου εχουν μικροτερα VPIP από ότι τα κανονικα τραπεζια της stars (τουλάχιστον 2% κατω η παραπανω αν κανεις table selection), και υπερβολικα μικροτερα VIP από το NL5 σε άλλες εταιρειες (τουλάχιστον 5% κατω από ότι τα τραπεζια στο MPN). Επειδή οι αντίπαλοι μπαινουν στα χερια αρκετα tight και με ranges που χτυπάνε αρκετα ψηλα pairs και επειδή δεν κανουν και ευκολα fold, ανακγκαζεσαι και συ μετα να κανεις παιζεις πολύ πιο tight από ότι θα παιζες σε regular NL5 δηλαδή να κανεις πολύ παραπνω fold preflop και λιγοτερα defend.  Αλλιως θα χανεις λεφτα επειδη το range σου θα είναι παντα πιο αδυναμο από αυτό των αντιπαλων σου και δεν θα χεις fold equity. Αλλα σε zoom NL10 που εχει αρκετους regs και nits εκει μπορεις να κανεις πολύ παραπανω defend τα blinds γιατι  εχεις αρκετα μεγαλη πιθανοτητα να κλεψεις το pot αλλα και γιατι οι αντιπαλοι στο NL10 παιζουν πολυ περισσοτερα φυλλα απο το BUTTON και το CO απο οτι παιζουν στο NL5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

καλημερα και καλη χρονια σε ολους  εχω αλλαξει το challenge apo zoom σε νορμαλ τραπεζια γιατι δεν εβλεπα προκοπη στο ζοομ

 

σε αυτη την παρτιδα τον εβαλα ακριβως σε ΑΚ,ΑQ το ερωτημα ειναι το line μου παντα το κανει call ?

ΟΠΩΣ ειδατε εκανα limp εχω ολα τα σετ και καποια straight στο range μου.

 

Poker Stars, $0.02/$0.05 No Limit Hold'em Cash, 6 Players
Poker Tools Powered By Holdem Manager - The Ultimate Poker Software Suite. 

SB: $5.17 (103.4 bb)
BB: $11.31 (226.2 bb)
Hero (UTG): $5.30 (106 bb)
MP: $5.44 (108.8 bb)
CO: $5.50 (110 bb)
BTN: $5.91 (118.2 bb)

Preflop: Hero is UTG with Tspade4.gif 9spade4.gif
Hero calls $0.05, 2 folds, BTN raises to $0.20, 2 folds, Hero calls $0.15

Flop: ($0.47) 5diamond4.gif 4club4.gif 2club4.gif (2 players)
Hero checks, BTN checks

Turn: ($0.47) Aheart4.gif (2 players)
Hero bets $0.27, BTN calls $0.27

River: ($1.01) 6diamond4.gif (2 players)
Hero bets $0.85, BTN calls $0.85

Results: $2.71 pot ($0.11 rake)
Final Board: 5diamond4.gif 4club4.gif 2club4.gif Aheart4.gif 6diamond4.gif 
Hero showed Tspade4.gif 9spade4.gif and lost (-$1.32 net)
BTN showed Kspade4.gif Aspade4.gif and won $2.60 ($1.28 net)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Παράθεση

 

ΟΠΩΣ ειδατε εκανα limp εχω ολα τα σετ και καποια straight στο range μου.

 

 

 

 

Εχω την αντιθετη αποψη, νομιζω ότι ισχυει το αναποδο από το παραπανω που λες για το range σου.

Ειχες τα σετ και τα straight στο range σου μονο πριν κανεις check στο φλοπ.

Με straight και set σε ΝL5-NL10 και σε αυτό το board ολοι κανουν bet σto φλοπ για value  (από τα πολλα draws  η από overpairs που συχνα θα εχει ο αντίπαλος), δεν κανουν τετοιο  super Passive slowplay και δεν υπαρχει check/raise

Στο turn επισης αν ειχες straight η set θα εκανες μεγαλυτερο bet size για να παρεις value από τον ασσο . Αν παλι στο turn ειχες ενα αξιοπρεπη ασσο θα εκανες επισης μεγαλυτερο bet size για να παρεις value από τα παρα πολλα draw η για να διωξεις τα draw από το χερι

 

Οποτε στο turn δεδομενου του ότι εχεις κανει limp και δεδομενου του bet size κλπ,  στο range σου εχεις κυριως ακυρες λαθος μπλοφες συν μερικους κακους ασσους , δεν εχεις ουτε sets ουτε straights ουτε καν middle pair και δεν πρόκειται να κανει πασο κανεναν ασσο εδώ περα ουτε καν τους χαμηλους ασσους. 

 

Στο river επειδή ξανακανεις bet, εκει πανε περιπατο και οι χαμηλοι ασσοι και στο range σου αφηνεις μεσα σχεδον μονο αερα κοπανιστο και τιποτα απιθανα river made straights οπως να κρατας ενα τριαρι, τα τριαρια ομως ειναι ενα  πολυ μικρο ποσοστο του συνολικου limp-call range σου και τα περισσοτερα τριαρια θα τα ειχες κανει bet στο flop. Στο river δηλαδη το range σου εχει μεσα κυριως αερα και ελαχιστα made hands , ουτε καν ασσο δεν παιζει να εχεις γιατι αν ειχες ασσο θα κανες check/call river

Οποτε εαν επαιζα εγω το χερι ως αντιπαλος σου οπως το επαιξες μαλλον θα σε εκανα call down  μεχρι και το river χωρις να εχω ασσο, θα εκανα call με σχεδον ολα τα αξιοπρεπη pocket Pairs , και φυσικα θα σε εκανα call και με ολους τους ασσους (απo A2 εως και ΑΚ)

Επισης κατά την αποψη μου σε "συγχρονα " 6max online games δηλαδή εδώ και τουλάχιστον 5 χρονια δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ειναι το limp σωστο play. Τα χαμηλα Pairs και τα μετρια suited connectors από UTG τα κανεις ειτε fold ειτε open raise αναλογα το τι αντιπαλους εχει το τραπεζι και το ποσο ευκολα πληρωνουν αν χτυπήσεις sets η ποσο συχνα κανουν 3bet. Αν δεν κανουν συχνα 3bet και αν πληρωνουν (όπως σε ευκολα τραπεζια NL5) μπορεις να τα κανεις open raise αλλιως fold

Στο συγκεκριμενο χερι τωρα όπως παικτηκε με limp preflop θα μπορουσες αν ηθελες να κλεψεις το pot να κανεις ένα μεγαλο  bet στο flop (ολο το Pot) καθως χτυπάει το δικο σου range καλυτερα από οτι του αντιπαλου.  Συχνα θα επαιρνες fold εδώ και αν όχι μπορεις να κανεις OVERBET 1.5x το μεγεθος του pot στο turn και εκει θα μπορουσε να πεταξει τον ασσο στο turn ώστε να αποφυγει να κανει call σε river shove  για ολο του το stack με top pair που σε τετοιο Board, σε τετοιο stake και απέναντι σε 3barell -shove συνηθως δεν είναι καθολου καλο. 

Το τελευταιο Line εξαρτάται από τον αντιπαλο, μπορεις να το κανεις μονο απέναντι σε tight  παικτες και δουλευει επειδη ετσι εχεις πραγματι ολα τα sets και τα straights στο range σου . Προσοχη  ποτε δεν δουλευει απέναντι σε fish που δεν καταλαβαινουν τι είναι τα bet sizes η το board και δεν θα πεταξουν κανενα ασσο ότι και να κανεις και ειδικα στο nl5 δεν δουλευει ουτε καν εναντια σε αρκετους NL5 regs, που τεινουν προς το calling station και λατρευουν να κανουν call down για να δουν αν μπλοφαρεις

Σε σχεση με το zoom καλα εκανες, στο ειχα πει απο την αρχη. ΑΝ κανεις προσεκτικη επιλογη τραπεζιων στο NL5 , επιλεγοντας τραπεζια με ψαρια μπορεις να κερδιζεις ανετα καποια χρηματα, στο zoom Nl5 επιλογη τραπεζιων δεν υπαρχει συν οτι ειναι πολυ πιο tight το παιχνιδι preflop παιζεις εναντια σε πολυ κλειστα  ranges  χωρις κανενα preflop edge και χωρις αρκετο postflop fold equity και σου καταστρεφει τα κερδη το  rake που για τα δεδομενα της εποχης μας ειναι απιστευτα ψηλο στα microstakes κυριως λογω ακυρων rake caps 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...