Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Είμαι τεράστιος παίχτης!


Recommended Posts

Γεία σας και απο μένα,

Έπαιζα πόκερ παλιά σε microstates μέχρι και 25nl sto full tilt. Τώρα βρήκα πάλι χρόνο και είπα να ξαναρχίσω. Έχω να παίξω πάνω από 5 χρονιά.  Άρχισα λοιπόν στα 2nl στην poker stars. Εδώ και 15 περίπου μέρες έχω παίξει 15κ hands σε 4 τραπέζια  και τρέχω με 9bb/100 hands και το προσαρμοσμένο ev είναι αρκετά υψηλότερο από τα κέρδη μου αν και τώρα αρχίζει και ισορροπεί. Τη πρώτη εβδομάδα  στα πρώτα 7κ έχανα περίπου μισό buying και το προσαρμοσμένο eve ήταν sat +10buying. Μιλάμε για απίστευτο variance να τα βάζω 70-30 μπροστά και να τα χάνω και φυσικά για coin flip, ούτε για πλακά.

Μια φορά (Δεν θυμάμαι θέσεις και λεπτομέρειες αλλά δεν έχει σημασία)  κάνω 3bet me AA  σκάει Α στο φλοπ και σοβαρεί ο αντίπαλος με air (o οποίος ήταν Έλληνας και μεγάλο ψαρί) κάνω call  είμαι 95-5 μπροστά. Φυσικά καταλαβαίνετε τι έγινε. Ναι έκανε straight!!!  Τσατίστηκα αλλά όχι πάρα πολύ. Το ξέρω ότι έτσι είναι το πόκερ. Το πιο ωραίο όμως είναι ο διάλογος που είχαμε στο chat.

 

Εγώ: Έχεις πλακά

Αυτός: Και εσύ

Εγώ: Ήσουν πολύ τυχερός

Αυτός: Αν θες έλα να με βρεις στο Λουτράκι να παίξουμε live

Εγώ: Παίζεις live στο Λουτράκι;

Αυτός: Ναι

Εγώ: Και πως πάει;

Αυτός: Μεροκάματο φιλέ

Εγώ: Καλά παίζεις με 55/15 vpip pfr και θες να μου πεις ότι βγάζεις και μεροκάματο

Αυτός: Τι είναι αυτά που λες;

ΠΡΟΗΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ!!!!

 

Το συμπέρασμα μου από αυτές τις 15 μέρες είναι ότι ίσως στο πόκερ το η ψυχολογία είναι το ίδιο σημαντική με την ικανότητα. Θα σαs πω λοιπόν την τελευταία μου ιστορία.

Παίζω ενάντια σε ένα επιθετικό fish me vpip και ag.f  stop θεό. Μέσα σε 5 λεπτά έχω παίξει δυο όμοια χεριά οπού είμαι με κορυφαία επαφή  και μικρό κίκερ και αυτόs κάνει συνεχόμενα bet στο flop turn και σοβάρει στο river. Και στα δυο χεριά τον καλώ μέχρι το turn και τα πετάω στο river. Αρχίζω να εκνευρίζομαι. Και έρχεται το παρακάτω χέρι.

http://www.hand converter.com/hands/2979491

 

Στο φλοπ είπα  «Εδώ είμαστε κύριε ψαρί τώρα σε τσάκωσα!¨» Αρχικά σκεφτικά να σοβαρω το flop αλλά μετρά από πιο ώριμη σκέψη είπα άστον να κάνει μπλόφες και αν σκάσει καμία ντάμα η άσος τα πετάω. Στο river κάνω αυτό το πανέξυπνο call και βγάζει KQ. Δεν μπορώ να με καταλάβω! Αφού είπα αν σκάσει ντάμα τα πετάω. Γιατί έκανα call; Ποσό μακάκας είμαι;

Χτυπάω μια το τραπέζι «Αι στο διάολο κολψάρο άντε και γ…» Το χέρι μου ακόμα πονάει άσε που πρέπει να με άκουσε όλη η οικοδομή.

Πέντε λεπτά μετρά έρχεται και αυτό το χέρι

http://www.handconverter.com/hands/2979492

Ο αντίπαλος έχει νορμάλ στατιστικά σε πολύ μικρό δείγμα (13hands)  και 0 3bet. Preφλοπ φοβάμαι λίγο αλλά δεν μπορώ να πατάξω τις ντάμες μου. Αποφασίζω λοιπόν να κάνω call και βλέπουμε. Αυτό το και βλέπουμε πρέπει να ήταν πολύ φιλοσοφημένο! Δεν μπορώ να με καταλάβω. Τι χειρότερο  flop να δω από αυτό; ΑΑ, KK, JJ, TT, AK, AQ όλα με κερδίζουν. Και άντε καλά έκανα το call γιατί το bet του ήταν αδύνατο. Αυτό το σοβάρισμα στο turn όμως,  είναι πολύ υψηλό επίπεδο πόκερ!

 

Συμπέρασμα: τι να το κάνω να παίζω όλη τη μέρα  καλά  και μέσα σε 5 λεπτά να κάνω τέτοιες μ@λ@κιες. Και σκεφτείτε να υπήρχε και οικονομικό κόστος.

 

Αυτά και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με αυτά που διάβασα θυμήθηκα πως ήταν η εμπειρία μου όταν πριν αρκετα χρονια είχα κάνει την πρώτη μου κατάθεση στο poker.gr.  (Ποκερ γκρού) Τοτε το που το online poker ηταν πολυ διαφορετικο απο αυτο που  σημερα λεμε online poker . Το poker.gr ειχε τοτε συνεχως χιλιαδες παικτες μεσα και παρα πολλους ελληνες να παιζουν πολυ χειροτερα απο καθε φαντασια .

Τωρα πια τα fish με τα χρονια εχουν "βελτιωθεί" πολυ.

Έκατσα σε ένα τραπέζι NL10 (χαμηλοτερα stakes απο NL10 τοτε δεν θυμαμαι αν υπηρχαν , αλλα και να υπηρχαν το θεωρουσα παραλογο να ξεκινησει κανεις ως πρωτο stake απο αυτα, αφου στο NL10 οποιος ειχε μια πολύ βασικη ιδεα κερδιζε πανευκολα) μου δίνει άσσους σε ένα από τα πρώτα χέρια. Κάνω open raise και κάνει call κάποιος από πίσω μου και έρχεται το flop AQ8 RAINBOW.

Κάνω check /raise to flop και βαζει ολο του το stack 100 Big blinds. 

Εχοντας φλοπαρει τρεις ασσους και χωρις καποιο σοβαρο draw το χερι ειναι σχεδόν σιγουρα κερδισμενο και περιμενα να μου δειξει ο αντίπαλος σετ ντάμες η σετ οκτάρια.

Και τι δείχνει ο τύπος? (ΕΛΛΗΝΑΣ φυσικα)

85ο

Φυσικά το turn ήρθε 8 και το river επίσης 8 και έχασα από quads.

Δεν ειχα τοτε πολυ εμπειρια απο online poker και ετσι τα πηρα ασχημα στο κρανιο εκανα αναληψη και υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην  ξαναπαιξω ποτε πια στο poker.gr κατι που το τηρησα.

Καποια χρονια μετα ηταν χριστουγεννα και ειχε στην ongame στο Sportingbet  ενα "special XMAS " τουρνουα deep stack 6max 11 Buy in rebuy add on.

Καθως επαιζα 6max cash games και δεδομενο του πως ηταν τοτε το player pool ενας γνωστος με επρηξε να παιξω το τουρνουά. Ελεγα όχι στην αρχη  διοτι ναι μεν το EV της επένδυσης θα ήταν τεράστιο από την άλλη έλεγα ότι δεν θέλω να ξαναπαιξω ongame επειδή θα χαλάσω την ψυχολογικη μου διάθεση χριστουγεννιάτικα και δεν αξιζει .

Αλλα με τα πολλα και αφου ο γνωστος με επρηζε για πολλη ωρα οτι λεγοντας "κανεις μεγαλο λαθος , ειναι τοσα τσαμπα δωρο και δεν θες να πας να τα παρεις " λεω δε γαμιεται τελικα ας κανω καταθεση 33$ να το παιξω  αυτο το τουρνουα.

Παιζω λοιπον και ειχαμε μεινει καμια 60αρια παικτες ειχα stack 580 Big blinds και ημουν chip leader στο τουρνουα με τον δεύτερο να είναι ένα τρελλο fish με VPP 65% PFR 45% που εχει ριξει απειρα συνεχομενα bad beats στα τραπεζια με απιστευτους τροπους ΕΛΛΗΝΑΣ ΦΥΣΙΚΑ και να εχει 560 Big blinds ενω ο τριτος να ειναι στα 100Big blinds. Ηταν εμφανες οτι θα κερδιζα το τουρνουα με κλειστα τα ματια, θα εκανα cashout και θα ειχα ενα ωραιο δωρακι για τα χριστουγεννα. Δεν υπηρχε πιο ευκολο πραγμα απο το να κερδισω αυτο το τουρνουα.

Καποια στιγμη ημουνα λοιπον στο Big blind και το fish ειναι στο CO και κανει steal κανω 3bet με AK κανει 4bet και κανω call

Ερχεται flop A και δυο χαμηλα φυλλα και κανω check /call  μισο pot

Ερχεται turn ντάμα. Κανω check και το fish βαζει ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ STACK. Ναι εβαλε ALL IN στο turn 500 Big blind effective stack .

Καθομαι εκεινη την ωρα  και ανοιγω το hand history του fish που ειχα απο το συγκεκριμενο τουρνουα και βρισκω αλλες δυο φορες να χει κανει το ιδιο Play το fish στο turn και να χει TOP pair και ακυρο kicker και βρηκα και καποια χερια που το fish στο turn ειχε nuts και τα εκανε check για να "στήσει παγίδα"!

500 BB effective ειναι πολλα για bluff catching και οταν εισαι chip leader και ο τριτος εχει 100ΒΒ ειναι μεγαλη αποφαση να τα παιξεις εναντια στον 2ο με top pair . Αλλα δεδομενου αυτου που ειδα στο hand history αποφασισα να κανω το call και να βρεθω με πανω απο 1100 Big blind stack chip leader και ο δευτερος να εχει μονο 100ΒΒ!

Οποτε ναι, εκανα bluff catch με τα 500 BB, με σκετο τοp pair  και περιμενα να δω τι εχει.

Δειχνει ΤΟP PAIR ασσο, και kicker 5 (ακυρο kicker χωρις draw!)

Και τι ερχεται το river?

Φυσικα ηρθε 5 και εχασα απο twopairs.

 

Εκανα logout και απο τοτε δεν ξαναπαιξα ποτε στο poker.gr μετα απο αυτο.

Την επομενη μερα μπηκα στο pokercity.gr.

Πρωτη ειδηση : Μεγαλος νικητης στο XMAS special event ποιος αραγε?

Ποιος αλλος θα ηταν. Με 1100 ΒΒ stack ακομα και fold να εκανε ολα τα χερια μεχρι και το final table και παλι θα κερδιζε 

Ηταν καλο fish ολη τη χρονια και του φερε χριστουγεννιατικο δωρο ο Αγιος Βασιλης  .

Μετα μιλησα με καποιον που μου πε ότι ειχε παρακολουθησει το τουρνουά μεχρι το τελος . Ο τυπος λεει μετα που εφυγα και παροτι massive chip leader δεν σταματησε να παιζει όλα τα random φυλλα που εβρισκε και να ριχνει μανιωδώς bad beats. Εριξε bad beats και στο final table, εριξε και στο Heads Up.

Μετα από αυτό δεν ξανακουσα ποτε πια το nickname του νικητη ουτε και τον ξαναειδα ποτε σε τραπεζια ποκερ...

Υπήρχανε αρκετοι  που λεγανε τοτε λενε οτι κατι πολυ περιεργο συνεβαινε στην ongame όταν πολυ μεγαλα fish οταν εκαναν πρωτη καταθεση. Υπηρχε σε παρα πολλους μια περιεργη  "τυχη του πρωτάρη"  η οποια φυσικα μετα από λιγο καιρο εξαφανιζονταν και χανανε πολύ γρηγορα τα μεγαλα ποσα που κερδισαν κατά λαθος.

Ενας γνωστος μου ειχε κανει τοτε την πρωτη του καταθεση ever στο poker.gr επαιξε 5 μεγαλα τουρνουα κερδισε τα δυο και πηρε μια δευτερη θεση, και μετα  αμεσως ανακοινωσε οτι γινεται Poker pro. Μετα απο ενα μηνα ειχε χασε ολα του τα κερδη καθως ουτε ITM δεν εμπαινε ποτε. Μερικους μηνες μετα μου πε οτι μολις ανακαλυψε οτι το "POSITION ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ". Του λεω καλα τοτε πως κερδισες τα δυο τουρνουα αμα δεν ηξερες ουτε τι ειναι το position? Μου λεει "δεν ξερω ρε φιλε απλα σε καθε χερι, μα σε καθε χερι, το board ερχοντανε τετοιο που χτυπουσα παντα¨καλο φυλλο. "

Του λεω πως κερδισες τον αντιπαλο στο HU? Μου λεει "Πηγα ALL IN με 62o, και ηρθε 6αρι. Το ξερω οτι δεν ειναι καλο φυλλο το 62 αλλα ειχα short stack " 

 

Το δικτυο Ongame εκλεισε προσφατα, αλλα εξαιτιας αυτων τα δυο bad beats  που περιγραφω, ημουν απο τους ελαχιστους ελληνες παικτες online poker που δεν επαιξαν σχεδον ποτε εκει περα οσο υπηρξε. Δεν ξερω αν εχασα την ευκαιρια να κερδισω ευκολα πολλα λεφτα αν επαιζα εκει η όχι, αλλα ο ψυχολογικος παραγοντας παιζει παντου ρολο ακομα και στην επιλογή Poker room.  Όσο δεν είχα ακομα μεγάλη εμπειρία με το τιλτ στο Online poker προτιμούσα να μην παίζω καθολου  σε poker rooms που οι περισσοτεροι παίκτες τους ειχαν στον τροπο παιχνιδου , στον τροπο σκεψης και στην ολη νοοτροπια τους κατι τόσο μαγικό και τοσο μοναδικο που καταφέρναν να  με τιλτάρουν   , και μαλιστα να με τιλταρουν παρα πολύ ασχημα, παροτι το αναμενομενο κερδος αν επαιζα εκει περα μια απλη ABC poker TAG στατηγικη και τιποτα αλλο, θα ητανε πολυ μεγαλο . Ηταν μια επιλογη που κσως μου κοστισε λεφτα αλλα νομιζω το να επαιζα εκει περα και να μουν συνεχεια σε τιλτ θα μου κοστιζε περισσοτερα. Αμα κατι "δεν το χεις" , τοτε απλα ...παραδεχεσαι ότι δεν το χεις και μετά φροντίζεις να το αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι, αλλιώς αν δεν το αποφεύγεις χάνεις λεφτά.

Με τοσα πολλα bad beats υπηρχαν και παικτες που νομιζαν τοτε ότι το παιχνιδι παιζεται καθαρα όπως τα φρουτακια, δηλαδή το "μηχανάκι" διαλέγει πότε να σε πληρώσει, και βασικά ο διαχειριστής του, η οτι το αποτελεσμα ηταν τελειως ραντομ και ειναι ασχετο με το τι φυλλα παιζεις και πως τα παιζεις.

Συζήτηση από το chat του poker.gr τότε

"Πόκερ, αμα κανω μια μεγαλη καταθεση θα ρυθμισεις το λογαριασμο μου σε παρακαλω να κερδισω και εγω ένα τουρνουά? Δεν εχω κερδισει μεχρι τωρα κανενα. ("Πόκερ" φώναζαν τον διαχειρστή του poker.gr επειδή στο όνομα του στο chat έδειχνε poker.gr!)

Απάντηση διαχειριστή:

"Δυστυχώς δεν μπορει να γίνει αυτό που ζητάτε δεν μπορούμε να αποφασίσουμε εμείς ποιος θα κερδίσει το τουρνουά"

 

Σχολιο από κάτω άλλου χρήστη που διάβαζε την συζήτηση: "Ψέμματα λέτε. Μπορείτε αλλά έχετε ρυθμίσει το σύστημα να κερδίζουνε μόνοι αυτοί που θέλετε εσείς."

Και από κάτω σχόλιο άλλου χρήστη "Πες τα ρε φίλε. Μεγάλη σαπίλα εδώ μέσα. Εγώ έχω κάνει δέκα φορές κατάθεση και δεν έβαλαν το λογαριασμό μου να κερδίσει ούτε μια φορά. Με αυτά που κάνετε διώχνετε τους πελάτες, δεν το καταλαβαίνετε?"

Και από κάτω ο αρχικός

"Πόκερ εγώ σε προειδοποιώ. Θα κάνω κατάθεση αλλά αν και αυτή τη φορά δεν με αφήσετε να κερδίσω το τουρνουά δεν θα ξαναπαίξω εδώ πέρα . "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/10/2016 at 5:09 ΜΜ, ο/η foufoutos είπε:

 

"Πόκερ, αμα κανω μια μεγαλη καταθεση θα ρυθμισεις το λογαριασμο μου σε παρακαλω να κερδισω και εγω ένα τουρνουά? Δεν εχω κερδισει μεχρι τωρα κανενα. ("Πόκερ" φώναζαν τον διαχειρστή του poker.gr επειδή στο όνομα του στο chat έδειχνε poker.gr!)

Απάντηση διαχειριστή:

"Δυστυχώς δεν μπορει να γίνει αυτό που ζητάτε δεν μπορούμε να αποφασίσουμε εμείς ποιος θα κερδίσει το τουρνουά"

 

Σχολιο από κάτω άλλου χρήστη που διάβαζε την συζήτηση: "Ψέμματα λέτε. Μπορείτε αλλά έχετε ρυθμίσει το σύστημα να κερδίζουνε μόνοι αυτοί που θέλετε εσείς."

Και από κάτω σχόλιο άλλου χρήστη "Πες τα ρε φίλε. Μεγάλη σαπίλα εδώ μέσα. Εγώ έχω κάνει δέκα φορές κατάθεση και δεν έβαλαν το λογαριασμό μου να κερδίσει ούτε μια φορά. Με αυτά που κάνετε διώχνετε τους πελάτες, δεν το καταλαβαίνετε?"

Και από κάτω ο αρχικός

"Πόκερ εγώ σε προειδοποιώ. Θα κάνω κατάθεση αλλά αν και αυτή τη φορά δεν με αφήσετε να κερδίσω το τουρνουά δεν θα ξαναπαίξω εδώ πέρα . "

 

" Πες τα ρε φίλε. Μεγάλη σαπίλα εδώ μέσα" Τελικά ο ποκερ είχε αδίκο. ΧΑΧΑΧΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...