Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Zoom & HM2 πρόβλημα.


panathas

Recommended Posts

Εχω ενα θεματακι με το HUD οταν παιζω cash ταυτοχρονα σε ενα zoom table και 3-4 reg tables. Ειτε δεν μου εμφανιζει το HUD στο zoom και αν το αναγκασω να το βγαλει μου εμφανιζει μονο στατιστικα απο τα reg τραπεζια, ενω στα reg τραπεζια χανεται το HUD. Επειδη δεν εχω παιξει σχεδον καθολου zoom, δεν εχω ιδεα αν αυτο ειναι normal. Nα σημειωσω οτι ειναι λιγο exteme o συνδιασμος, γιατι τα reg tables ειναι Fixed Limit ενω το zoom ειναι NL, οποτε εκει μαλλον το HM χανει την μπαλα. Επισης το αλλο κουλο ειναι οτι με αναγκαζει να εχω το ιδιο ακριβως HUD σε ολα τα cash τραπεζια, ειτε ειναι NL ειτε FL, πραγμα πολυ δυσκολο, γιατι εχω τελειως διαφορετικα HUD για τα 2 παιχνιδια. Βεβαια το HUD μου για το NL ειναι ακομα σε εμβρυικη κατασταση και για τον π@@@@ο, αλλα ακομα και ετσι ειναι απαραιτητο εστω και για το zoom. Σημειωνω επισης οτι αν ανοιξω μονο zoom τραπεζια το HUD δουλευει κανονικα. Οποτε μαλλον το ΗΜ2 δεν εχει προβλημα. Οποιος εχει καμια ιδεα ευπροσδεκτη. Ευχαριστω προκαταβολικα και καλες γιορτες σε ολους.

ΥΓ. Φουντουρη αν εχεις καμια ιδεα πες κατι και μπες και σε κανα skype καμια φορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Εχω πολυ καιρο να παιξω pokerstars και δεν εχω τωρα και λεφτα μεσα για να το τεσταρω αλλα ψαξε αυτα εδω 

-Για να παιξει το ΗΜ2 στο zoom σωστα, πρέπει να τρέξεις και το pokerstars client και το Hm2 σαν διαχειριστης (π.χ. με δεξι κλικ πανω στο ιδιο το exe αρχειο και Run as administrator, η αλλαζοντας τις ρυθμισεις σε καποια συντομευση απο την οποια τρεχουν τα exe αρχεια ωστε να τα τρεχει παντα σαν administrator) Αν δεν τα τρεχεις ετσι τοτε δουλευει καλα μονο στα κανονικα τραπεζια αλλα δεν δουλευει σωστα zoom η δεν εμφανιζει καθολου HUD

-Το Hm2 εμφανιζει σε καθε τραπεζι δνα γενικο παραθυρακι με το ονομα του HUD που τρεχεις, και αριστερα απο το ονομα εχει ενα βελακι απο το οποιο μπορεις να αλλαξεις το HUD στο συγκεκριμενο τραπεζι που εισαι και να βαλεις αυτο για FL Holdem  ενω στα αλλα τραπεζια να μεινει το HUD που εχει ηδη. Αν αυτο το παραθυρακι δεν στο δειχνει (επειδη το εχεις κρυψει για να μην πιανει χωρο) θα πρεπει να πας στα HUD settings του συγκεκριμενου HUD που χρησιμοποιεις και να ψαξεις να βρεις την επιλογη που στο επενεμφανιζει. Μετα (αν θυμαμαι καλα) οταν πατησεις το βελακι και βαλεις σε ενα τραπεζι FL ενα αλλο HUD που εχεις ειδικα για FL, σου πεταει (αν θυμαμαι καλα) μια ερωτηση του τυπου αν θελεις να χρησιμοποιειται αυτο το HUD σε ολα τα τραπεζια αυτου του ειδους (δηλαδη 6max FL) , την ιδια ερωτηση σου κανει και σε τραπεζι NL αν αλλαξεις HUD. Ετσι ρυθμιζεις ποια default HUD θελεις για NL και FL και μετα το προβλημα λυνεται 

 

Ψάξε αυτα, και αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας συμπληρωσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η foufoutos είπε:

"Εχω πολυ καιρο να παιξω pokerstars και δεν εχω τωρα και λεφτα μεσα για να το τεσταρω αλλα τσεκαρε αυτα εδω 

-Για να παιξει το ΗΜ2 στο zoom σωστα, πρέπει να τρέξεις και το pokerstars client και το Hm2 σαν διαχειριστης (π.χ. με δεξι κλικ πανω στο ιδιο το exe αρχειο και Run as administrator, η αλλαζοντας τις ρυθμισεις σε καποια συντομευση απο την οποια τρεχουν τα exe αρχεια ωστε να τα τρεχει παντα σαν administrator)

-Το Hm2 εμφανιζει σε καθε τραπεζι δνα γενικο παραθυρακι με το ονομα του HUD που τρεχεις, και αριστερα απο το ονομα εχει ενα βελακι απο το οποιο μπορεις να αλλαξεις το HUD στο συγκεκριμενο τραπεζι που εισαι και να βαλεις αυτο για FL Holdem  ενω στα αλλα τραπεζια να μεινει το HUD που εχει ηδη. Αν αυτο το παραθυρακι δεν στο δειχνει (επειδη το εχεις κρυψει για να μην πιανει χωρο) θα πρεπει να πας στα HUD settings του συγκεκριμενου HUD που χρησιμοποιεις και να ψαξεις να βρεις την επιλογη που στο επενεμφανιζει. Μετα (αν θυμαμαι καλα) οταν πατησεις το βελακι και βαλεις σε ενα τραπεζι FL ενα αλλο HUD που εχεις ειδικα για FL, σου πεταει (αν θυμαμαι καλα) μια ερωτηση του τυπου αν θελεις να χρησιμοποιειται αυτο το HUD σε ολα τα τραπεζια αυτου του ειδους (δηλαδη 6max FL) , την ιδια ερωτηση σου κανει και σε τραπεζι NL αν αλλαξεις HUD. Ετσι ρυθμιζεις ποια default HUD θελεις για NL και FL και μετα το προβλημα λυνεται 

 

Ψάξε αυτα, και αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας συμπληρωσει.

Thanks Αντωνη για την ταχυτητα σου αλλα αυτα τα γνωριζω ηδη.

Οπως ανεφερα πιο πανω το HUD δουλευει μια χαρα οταν ανοιγω μονο zoom τραπεζια. Επισης το παραθυρακι που αναφερεις μου το βγαζει και παντα επιλεγω διαφορετικο HUD για το καθε τραπεζι (ενα για FL και διαφορετικο για NL) και απανταω ναι στην ερωτηση να γινει το default HUD για το καθε τραπεζι, αλλα παραδοξως βαζει το ιδιο HUD στο zoom NL 6-max και στο FL reg 6-max. Μαλλον το ΗΜ2 θεωρει οτι ειναι ιδια τραπεζια και ιδιο game, δεν εξηγειται διαφορετικα. Δεν μου εχει ξανατυχει, αλλα απο την αλλη δεν εχω ξαναπαιξει FL και NL cash ταυτοχρονα, παρα μονο FL cash και NL tour, και δεν νομιζω να εχει δοκιμασει καποιος αλλος τετοιο περιεργο configuration. 

Thanks παντως, αλλα απο την στιγμη που εσυ δεν εχεις καποια λυση μαλλον θα απευθυνθω στους developers του HM2, αν και δεν νομιζω να με βοηθησουν και εκει, αφου φαινεται να εχουν παρατησει το HM2 στην μοιρα του χωρις νεα updates. To μονο που φαινεται να τους ενδιαφερει αυτη τη στιγμη ειναι το HM3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν παίζεις tournaments χρησιμοποιείς ίδιο hud με του limit? Μήπως μπερδεύεται λόγω διαφορετικών hud,αν ναι δοκίμασε αν δουλεύει και στο ζουμ και στο λιμιτ με το ίδιο hud.

Μία λύση είναι να κόψεις το limit.:grin: 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δύσκολη η περίπτωση σου .. λογικά το use the same hud in similar tables δεν αναγνώριζει διαφορετικα cashgames formats και πάει ανάλογα με το size. dunno just saying...

 

hm3 Καλό δοκιμασε κανείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

δύσκολη η περίπτωση σου .. λογικά το use the same hud in similar tables δεν αναγνώριζει διαφορετικα cashgames formats και πάει ανάλογα με το size. dunno just saying...

 

hm3 Καλό δοκιμασε κανείς?

Το ξερω οτι γενικα ειμαι μια δυσκολη περιπτωση :P. Απλα πιστευω οτι για καποιο λογο το ΗΜ2 πιστευει οτι NL και FL cash ειναι ιδιo game. Επειδη εσυ μαλλον mixareis zoom και reg tables, ειχες ποτε κανενα θεμα προσφατα με το HUD αναμεσα στα 2 format, οπως πχ να μπερδευει stats αναμεσα στα τραπεζια; Παντως εγω παλια που ειχα παιξει λιγο Limit zoom και reg τραπεζια, δεν θυμαμαι τοτε να ειχα θεμα, αλλα εχει περασει αρκετος καιρος και μπορει να εχει δημιουργηθει κανενα software bug στο HM2, αφου το εχουν αφησει και στην μοιρα του. Εγω παντως δεν το εχω αναβαθμισει ακομα στην τελευταια του εκδοση γιατι αυτη ειναι beta version.

Οσον αφορα το HM3 ελεγα να γραφτω για beta testing αλλα μετα σκεφτηκα οτι μπορει να εχω θεμα με το limit. Παντως κυκλοφορει εκει εξω οτι μπορει να αλλαξει η χρεωση και να μην το αγοραζεις πια ως software αλλα ως service, οποτε μαλλον θα παει με μηνιαια η ετησια χρεωση. Ουτως η αλλως ετσι γινεται και με τα περισσοτερα νεα προγραμματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η koskosmo είπε:

Όταν παίζεις tournaments χρησιμοποιείς ίδιο hud με του limit? Μήπως μπερδεύεται λόγω διαφορετικών hud,αν ναι δοκίμασε αν δουλεύει και στο ζουμ και στο λιμιτ με το ίδιο hud.

Μία λύση είναι να κόψεις το limit.:grin: 

Οχι οταν παιζω NL tour και FL cash χρησιμοποιω διαφορετικα HUD και δεν εχω κανενα θεμα. Το μονο προβλημα που εχω δει, αν μπορεις να το πεις και ετσι, ειναι οτι επειδη παιζω και κανα FL tour και εκει εχω ακριβως το ιδιο HUD με το FL cash, οταν παω μετα να παιξω κανενα NL tour πρεπει να αλλαξω παλι το HUD γιατι εχει μπει ως default το HUD του FL. Δεν εχει τυχει ομως να παιξω ταυτοχρονα FL και NL tour για να δω αν εκει εχω θεμα.

Το θεμα με το zoom ειναι οτι στην αρχη δεν μου εμφανιζε καθολου στατιστικα, ενω υπηρχε HUD στο τραπεζι, και οταν καταφερα να το εμφανισω, μου εβγαζε στατιστικα του FL και παικτων απο τα FL τραπεζια και μετα οταν το αλλαξα, χαθηκαν τα στατιστικα απο τα FL τραπεζια. Οποτε αναγκαστηκα να κανω ενα μικρο session στο zoom NL χωρις HUD. To αστειο ειναι οτι σαρωσα στο NL χωρις ΗUD και πηρα τον π@@@ο στο FL με HUD :D.

Ενα μηνα πριν οντως σκεφτομουν σοβαρα να κοψω το limit, αλλα μετα απο αυτα που εχω δει μεχρι τωρα, μεσα στο Δεκεμβρη, δεν παω πουθενα, πουθενα, στο limit θα μεινω :P. Δεν εχω δει ποτε ολα αυτα τα χρονια που παιζω, τοσο ευκολα τραπεζια, οσο αυτες τις 7 πρωτες μερες του μηνα. Μπορει να εχει μονο 6 τραπεζια μεν στο 1-2$, αλλα ολα μα ολα ειναι γεματα με ψαρια και νεους παιχτες, ενω καλοι regs, πολυ απλα δεν υπαρχουν.  Οριστε και η αποδειξη 

Results.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν είχα θέμα πανάθα. Μαλλον ειναι αυτο που λες οτι δεν μπορει να ξεχωρισει cash games formats .. Λογικα με mtt mix δεν θα χες θέμα.

 

Fixed limit secreeeeeeet value ? :D gogogo !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ παναθας     Αν πας στο 'edit hud options' (ετσι το εχει το ποκερτρακερ) και μετα 'Profile select' και 'Add profile definition' μπορεις να διαλεξεις σιγουρα fixed limit και να τσεκαρεις που ακριβως βγαινει το καθε hud profile κτλ ... τα στοιχεια εκει ειναι σωστα και παλι εχεις θεμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η antegamisu4 είπε:

@ παναθας     Αν πας στο 'edit hud options' (ετσι το εχει το ποκερτρακερ) και μετα 'Profile select' και 'Add profile definition' μπορεις να διαλεξεις σιγουρα fixed limit και να τσεκαρεις που ακριβως βγαινει το καθε hud profile κτλ ... τα στοιχεια εκει ειναι σωστα και παλι εχεις θεμα?

Φιλε thanks για τις πληροφοριες, αλλα δυστυχως εχω Holdem Manager και οχι Poker Tracker. Απο οσο το εχω ψαξει, δεν δουλευει ετσι το HUD του Holdem Manager. Πιστευω παντως οτι το Poker Tracker ειναι καλυτερο σε πολλα θεματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η kafrinius είπε:

Οχι δεν είχα θέμα πανάθα. Μαλλον ειναι αυτο που λες οτι δεν μπορει να ξεχωρισει cash games formats .. Λογικα με mtt mix δεν θα χες θέμα.

 

Fixed limit secreeeeeeet value ? :D gogogo !

Παραδοξως το limit εχει απιστευτο value αυτες τις μερες. Δεν ξερω τι συμβαινει και ειναι λιγο νωρις ακομα για να το αποδωσω στις γιορτες. Μεταξυ μας ομως ετσι; Μην πλακωσει κοσμος και πεσει κατακορυφα το winrate μας! :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ παναθας  αα οκ φιλε, φανταστηκα οτι θα υπαρχει σιγουρα κατι αντιστοιχο και στο Holdem Manager....Πρεπει να ειναι καλυτερο το ποκερτρακερ αλλα προσωπικα ειμαι καπως τεχνολογικα 'αναπηρος' και νομιζω το holdem manager θα με βολευε καλυτερα...οσο εχω δει σε βιντεο ειναι πολυ πιο ευκολα τα φιλτρα νομιζω κτλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/12/2016 at 9:43 ΠΜ, ο/η koskosmo είπε:

Σε κάποιον φαίνεται ήρθε νωρίτερα ο άγιος Βασίλης.:grin:

Ναι οντως, μεχρι να φαω τα μουτρα μου, ως συνηθως. :P Εσυ πως πας, εκοψες και τα updates στο thread σου. Ακομα παιζεις 100NL η εισαι σε περιοδο διακοπων απο το αθλημα και θα ξανασχοληθεις απο του χρονου; 

Update.

Καταφερα να λυσω το προβλημα μετα απο επικοινωνια με το support του HM2. Υπαρχει οντως ενα γνωστο bug στο HM, αν παιζει καποιος διαφορετικες παραλλαγες ταυτοχρονα και ειδικα αν μια απο αυτες ειναι στο ZOOM. Επισης αν καποιος παιζει συνεχεια μια παραλλαγη και παει για πρωτη φορα (οπως εγω) να παιξει μια αλλη στο ZOOM, τοτε οι πιθανοτητες να εχει θεμα αυξανονται κατακορυφα. Η απλη λυση εναι ενα restart του ΗΜ2. Αν δεν δουλεψει πρεπει να ξεκινησει καποιος πρωτα το ZOOM τραπεζι και μετα τα αλλα . Σε ακραιες περιπτωσεις μπορει να χρειαστει επανεγκατασταση του HM. Επισης μου προτειναν να περασω και το τελευταιο update του HM2, το οποιο βεβαια ειναι beta εκδοση και σχετικα παλιο, γιατι λυνει αρκετα bugs και θεματα του προγραμματος. Παντως η αληθεια ειναι οτι το εχουν ψιλο εγκαταλειψει οσον αφορα τα updates λογω HM3. Aς ελπισουμε να αξιζει τον κοπο και να εχουν μια normal τιμολογιακη πολιτικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι διακοπές δε κάνω.Παιζω απλά παίζω nl50.Ειχα ένα ds στο 100 και κατεβηκα nl50 για εύκολο χρημα και έφαγα και εκεί τα μούτρα μου.Οκ τώρα έχω μπει πάλι στο σωστό δρόμο.Το thread το άφησα γιατί δεν έβλεπα και πολύ ενδιαφέρον και νόμιζα ότι μόνος μου τα έλεγα μόνος μου τα ακουγα.

Λογικά το hm3 θα χρεώνει όσο από το 1 στο 2 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η koskosmo είπε:

Όχι διακοπές δε κάνω.Παιζω απλά παίζω nl50.Ειχα ένα ds στο 100 και κατεβηκα nl50 για εύκολο χρημα και έφαγα και εκεί τα μούτρα μου.Οκ τώρα έχω μπει πάλι στο σωστό δρόμο.Το thread το άφησα γιατί δεν έβλεπα και πολύ ενδιαφέρον και νόμιζα ότι μόνος μου τα έλεγα μόνος μου τα ακουγα.

Λογικά το hm3 θα χρεώνει όσο από το 1 στο 2 .

Κατι εχει παρει τα αυτι μου οτι θα αλλαξει ο τροπος χρεωσης και θα γινει μηνιαιος-ετησιος, οπως γινεται εξαλλου με ολα τα νεα εργαλεια-προγραμματα για ποκερ. Οποτε υπολογιζω κανα 100αρικο/ετος για την pro εκδοση και τα μισα για την απλη. Αυτο βεβαια ειναι ραδυο αρβυλα και δεν υπαρχει ακομα κατι σιγουρο.

Οσον αφορα το thread σου ηταν αρκετα χρησιμο, τουλαχιστον για εμενα, γιατι εριχνα ματιες στο NL cash, που ειμαι ολιγον τι στοκος, και μιλαω βαση αποτελεσματων :D. Εχω πολλα limit κουσουρια που δεν φευγουν ευκολα :P.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...