Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Pokerstars και φορολογια


Vakalos

Recommended Posts

Ειμαι φοιτητης με μηδενική φορολογικη δηλωση και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα σχετικα με την φορολογια του online poker.

Ας υποθεσουμε οτι καποιος κερδιζει απο mtt $150k usd στην pokerstars..

Ο φορος παρακρατησης παικτη (ΦΠΠ) ειναι 20% για ποσα ανω των €500. Επομενως απο τα $150k που εχουμε η pokerstars θα μας κρατησει το 20% το οποιο ειναι $30k (120κ υπολοιπο λογαριασμου) και στο email του λογαριασμου μας θα εχει ερθει ειδοποίηση οτι παρακρατήθηκε αυτο το ποσο.

1η ερωτηση μου ειναι: Αυτο ειναι ο φορος που πληρωνει η εταιρια στο ελληνικο κρατος ωστε να παρεχει της υπηρεσιες της στους ελληνες?

2η: τα 120κ εγω απο την στιγμη που τα κανω αναληψη στο τραπεζικο μου λογαριασμο στην φορολογικη μου δηλωση τι προέλευση τα βαζω οτι ειναι?

3η: αυτα τα 120κ usd θα φορολογηθουν επιπλεον σαν εισόδημα ή αρκει ο ΦΠΠ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για το 1 δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια(νομιζω ειναι ξεχωριστα, αυτα που δινουμε εμεις συν ενα 35% αμα θυμαμαι καλα) αλλα στο 2 περνεις βαβαιωση κερδων απο την σταρς και εισαι καλυμενος νομιζω και για το 3 οχι δεν θα προκυψει προσθετη φορολογιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

στο 1) η απάντηση είναι ότι αυτά είναι ο φόρος που πληρώνει ο παίχτης.

Άρα απαντιέται και το 3). Όχι δε θα φορολογηθείς κι άλλο.

Για το 2) πήρες απάντηση από πάνω  ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...