Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ποιο ειναι το πιο τεχνικο παιχνιδι?


g10vanni

Recommended Posts

Texas?

Omaha?

ή μηπως 7card?

Aπαντηστε αναλογα με την εμπειρια σας.

Εγω προσωπικα θεωρω ιο τεχνικο το εφταφυλλο, ενω το Τεξας ειναι περισσοτερο θεμα τυχης. Το Ομαχα τωρα το σπουδαζω και νομιζω οτι ειναι σε μια ενδιαμεση κατασταση. Ισως και πιο τεχνιο απο το εφταφυλλο γιατι κρυβεις 4 φυλλα εξ'αρχης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι ομως εγω φιλε μου απο την μικρη εμπειρια που εχω στο χωρο(2 χρονια)θεωρω το holdem πιο τεχνικο παιχνιδι,γιατι για εμενα ειναι πλεονεκτημα να βλεπω περισσοτερα χαρτια κατω και να ΑΛΛΑΖΩ την τακτικη μου μετα απο καθε φυλλο.

παντως γενικα θα σου προτεινα να μην προσπαθεις να μαθεις ολα τα παιχνιδια ποκερ,και να ειδικευτεισ σε ενα,σε αυτο που νομιζεισ οτι σου ταιριαζει.

αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τον Βεργίτση. Θεωρώ το χολντεμ πιο τεχνικό γιατι παίζεις αλλάζοντας συνεχως στρατηγική.

Βέβαια στον καθένα ταιριάζει κάποιο παιχνίδι,οπότε προσπαθεί να βελτιωθεί σε αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξίσου τεχνικά είναι και τα τρία, όμως το 7-card-stud ίσως να είναι μία σκάλα παραπάνω, λόγω του ότι απαιτεί πολύ καλή μνήμη και παρατηρητικότητα μαζί με όλες τις υπόλοιπες δεξιοτεχνίες που χρειάζονται... Αν το 7-stud παιζόταν συχνά no-limit, οι πραγματικά καλοί παίχτες θα κέρδιζαν αμέτρητα ποσά κατά την ταπεινή μου άποψη...

TheGamester

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει σαφής απάντηση. Τα 2 παιχνίδια είναι πολύ κοντά (χολντεμ και 7-φυλλο). O Malmuth έχει γράψει στο Poker Essays σχετικά με το θέμα αυτό και βρήκε τα 2 ισοδύναμα.

Θα πρέπει όμως να σκεφτείς και κάτι άλλο:

Το κέρδος σου ατο μεγαλύτερο ποσοστό προέρχεται από τους χειρότερους παίκτες. Σ'ενα παιχνίδι που είναι περισσότερο τεχνικό και λιγότερο τυχερό αυτοί οι παίκτες δε θα παίξουν, είτε αν παίξουν θα χάσουν τα λεφτά τους πολύ γρήγορα και θα εξαφανιστούν.

Αυτή είναι και η αξία του χόλντεμ. Είναι αρκετά τυχερό ώστε κακοί παίκτες να παίζουν και να κεδρδίζουν για κάποιο διάστημα με αποτέλεσμα να μη φέυγουν γρήγορα αλλά είναι επίσης και πολύ τεχνικό χωρίς να του φαίνεται με αποτέλεσμα ο πιο ικανός παίκτης να κερδίζει μακροπρόθεσμα.

Ένα παράδειγμα είναι το εξής: Το nolimit holdem ήταν πρακτικά πεθαμένο πριν την επνασταση του τηλεοπτικού και ονλαιν πόκερ. Γιατί; Επειδή ο παράγοντας τύχη είναι μικρότερος στο νολιμιτ σε σχέση με το λίμιτ κι επομένως οι "κόπανοι" -να χρησιμοποιήσω τον όρο που εισήγαγε ο poliscas - έχαναν τα λεφτά τους πιο γρήγορα με αποτέλεσμα τα παιχνίδια νολίμιτ να σβήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα .Καταρχήν θέλω να πω ότι με το 7card δεν έχω ασχοληθεί καθόλου οπότε και δεν έχω γνώμη από τα δύο άλλα παιχνίδια έχω την εντύπωση ότι το πιο τεχνικό παιχνίδι είναι το Omaha με την λογική ότι παίζουν (2) φύλλα από το χέρι και αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα να μπορείς να ελέγξεις πιο εύκολα με τι χάνεις κερδίζεις κλπ κλπ. αφού πρέπει να πάρεις υποχρεωτικά (3) φύλλα από κάτω , σε αντίθεση με το holdem που με ένα φύλλο(αφού μπορείς να παίξεις με (4) φύλλα από το τραπέζι) μπορείς να κερδίσεις η χάσεις ανάλογα με την εύνοια της τύχης .Απλά κατά την γνώμη μου πάντα στο holdem η τέχνη βασικά είναι στο ποντάρισμα περισσότερο και λιγότερο στα φύλλα που κρατάς η πέφτουν κάτω αφού πολύ απλά μπορεί να έχεις κέντα στο turn (άχαστος) και στο river να πέσει ένα 4ο φύλλο ίδιου χρώματος η να μεγαλώσει η κέντα και να σε κερδίσει κάποιος με (1) φύλλο μόνο .Πιστεύω πάντως ότι αν το holdem παιζόταν με (2) φύλλα από το χέρι θα ήταν το απόλυτο τεχνικό παιχνίδι και βέβαια πολλοί από εμάς δεν θα δούλευαν γιατί τα χρήματα που θα βγάζαμε από το πόκερ θα ήταν τρελά :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

winner_horse έγραψε:

Πιστεύω πάντως ότι αν το holdem παιζόταν με (2) φύλλα από το χέρι θα ήταν το απόλυτο τεχνικό παιχνίδι και βέβαια πολλοί από εμάς δεν θα δούλευαν γιατί τα χρήματα που θα βγάζαμε από το πόκερ θα ήταν τρελά :):):)

Το ακριβως αντιθετο είναι αλήθεια. Διαφορετικά οι (καλοί) παίκτες του μπριτζ θα ήταν πάμπλουτοι. Όπως έγραψα και πριν, χρειάζεσαι ένα παιχνίδι που να έχει τεχνική αλλά και τύχη για να προσελκύει τον κοινό παίκτη.

Για τη μεγάλη πλειοψηφία των παικτών που κερδίζουν ισχύει το εξής: Το ότι κάνουμε λεφτά στο πόκερ δε σημαίνει ότι είμαστε μεγάλοι παίκτες. Απλά υπάρχουν χειρότεροι που μας δίνουν τα λεφτά τους. Μην έχουμε αυταπάτες λοιπόν. Απέναντι σ'ενα παίκτη παγκόσμιας κλάσης θα είμαστε κι εμείς μικρά ψαράκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι.....Αν κατάλαβα καλά φίλε holdemgr η ερώτηση του g10vanni είναι ποιό είναι το πιο τεχνικό παιχνίδι και όχι πιο παιχνίδι προσελκύει τον κοινό παίκτη σωστά??? Θα σου πω κάτι απλό για το σκεπτικό μου γύρω από το holdem και είμαι σίγουρος ότι πολλοί φίλοι συμφωνούν .Ας υποθέσουμε ότι παίζω ο κάλος παίχτης τρομάρα μου με 200 ψαράκια όπως τα ονομάζεις και σου λέω ότι και οι 200 είναι πολύ χειρότεροι από εμένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορώ να τους κερδίσω αν δεν έχω την ΤΥΧΗ με το μέρος μου αφού βάσει πιθανοτήτων κάποια δεδομένη στιγμή με Α-Α ας πούμε θα ακολουθήσω το κάλεσμα κάποιου <ψαριού> που είχε την φαεινή ιδέα να κάνει all in 10-10 και η θεά ΤΥΧΗ του δίνει ένα δεκάρι στο τραπέζι και εμένα με στέλνει για ύπνο .Και το 200 είναι υποκειμενικό αφού αυτό το έχουμε πάθει όλοι και σε απλό τραπέζι που παίζουν 6-7-8-9-10 άτομα .Σε αντίθεση με το Omaha που βέβαια είναι πολύ σπάνιο να κάνει all in κάποιος πριν από το turn και βέβαια από το turn ξέρεις τις πιθανότητες σου .Χθεσινό συμβάν 16.000$ τουρνουά εγώ Α-Α all in κάποιο <ψάρι> μέσα εγώ flop 8-4-7 turn J river 2 ανοίγουμε φύλλα J-4 ????? το <ΨΑΡΑΚΙ> άχρωμα ????? εγώ για ΥΠΝΟ ότι μάζευα 1:30 ώρα έγινε καπνός σε ένα κόλπο.... Και αν ανατρέξεις σε άλλα post του φόρουμ αλλά και στα blog θα διαβάσεις αμέτρητα χέρια που ενώ κάποιος ήταν καλύτερος έχασε από (1) πολύ κακό φύλλο .Αυτά τα λίγα είχα να πω και επισημαίνω ότι είναι η άποψη μου και σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να την επιβάλω σε κανέναν άλλωστε ο καθένας μας ξέρει πιο παιχνίδι του ταιριάζει καλύτερα .Σίγουρα πάντως αν βασιζόμουν στην τύχη θα διάλεγα κάποιο άλλο παιχνίδι πχ. Ρουλέτα ζάρια Θανάση κλπ κλπ ………. :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δώσε μου ένα παίκτη που θα μου κάνει κόλ με 1010 κάθε φορά που έχω ΑΑ και θα γίνω γρήγορα εκατομυριούχος. 4 φορές θα κερδίζω εγώ 1 αυτός. Φυσικά και μπορεί να πιάσει το δεκάρι του 2 και 3 και 10 απανωτές φορές αλλά στο τέλος πάντα θα είναι χαμένος

Απλό δεν είναι; Δε χρειάζεται υψηλή τεχνική να πάρεις τα λεφτά ενός ψαριού.

Φυσικά τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά όταν παίζεις με πιο καλούς παίκτες. Το χόλντεμ είναι πολύ πιο πολύπλοκο και δύσκολο παίχνιδι απότι φαίνεται στον απλό παίκτη.

Φυσικά εξαρτάται γιατί παίζεις πόκερ. Αν δε σ'ενδιαφέρει το κέρδος τότε υπάρχουν πολλά άλλα παιχνίδια που είναι και πιο τεχνικά.

Αν θέλεις να παίξεις ένα παιχνίδι καθαρά τυχερό -και μισείς τα λεφτά σου- τότε παίζεις ρουλέττα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Axxx φίλε winner_horse δε θα συμφωνήσουμε ποτέ πάνω σε αυτό το θέμα μου φαίνεται. Αλλά, πες, πρέπει και να συμφωνήσουμε? Αυτή δεν είναι η ομορφιά τέτοιων forum? :)

Τι θα πει τυχερό παιχνίδι? Αυτό που ο παίκτης δεν έχει συμμετοχή πάνω στο αποτέλεσμα. Αν λοιπόν είχαμε μια τραπουλα κλειστή και όταν τραβάω κόκκινο χάνω ενώ όταν τραβάω μαύρο κερδίζω το ίδιο ποσό, τότε είναι μόνο τύχη. Σωστά? Σωστά!

Αν όμως υπάρχουν και 5 ανοιχτά φύλλα και είναι όλα κόκκινα? Τότε αλλάζει το πράγμα.Τότε είναι πολύ σημαντικό να μπορέσω να βάλω το σωστό στοίχημα.Να διαλέξω το μαύρο και αν πράγματι τραβήξω μαύρο να πληρωθώ τα ίδια με αυτά που θα χάσω αν τραβήξω κόκκινο. Σωστά? Σωστά! Άρα αρχίζω να έχω συμμετοχή και να βάζω την τεχνική μου στο παιχνίδι. Αν λοιπόν έχω 25 φύλλα ανοιχτά και είναι όλα κόκκινα και εγώ βάλω στοίχημα με κάποιον ότι θα τραβήξω μαύρο και αν κερδίσω παίρνω 100 ενώ αν χάσω, δίνω 200, τότε ή εγώ είμαι μάγκας, ή ο άλλος είναι μαααα...ας. Σε κάθε περίπτωση είναι τεχνικό πια το παιχνίδι. Τώρα ότι μπορεί πράγματι να είμαι γκαντέμης και να τραβήξω το τελευταίο κόκκινο φύλλο, είναι γεγονός. Για την ακρίβεια θα μου συμβαίνει 1 στις 27 φορές. Και ο μαα.....ας θα πανηγυρίζει. Αλλά αυτό δεν το κάνει τυχερό αυτό το παιχνίδι.

Στο πόκερ τώρα. Όσο πιο λίγα (ή λιγότερο σημαντικά) είναι τα "άγνωστα" φύλλα, τόσο λιγότερο τυχερό είναι το παιχνίδι, αφου το τοπίο είναι ξεκάθαρο. Σκεφτείτε να παίζαμε με ανοιχτά χαρτιά. Θα ποντάραμε μέχρι και το turn και μετά όποιος έκανε μαθηματικές πράξεις πιο γρήγορα στο μυαλό του θα ήταν συνεχώς κερδισμένος. Άρα το texas που έχει τα λιγότερα κρυφά φύλλα, είναι το πιο τεχνικό από τις παραλλαγές του τυχερου παιχνιδιού που λέγεται ποκερ ή πόκα.

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω φιλε winner horse. Αφού τελικά διαλέγεις 5 από 7 φύλλα, τι σημασία έχει από που προέρχονται αυτά τα 5 φύλλα? Στατιστικά είναι ακριβώς το ίδιο. Απλώς μειώνεται πολύ η σημασία των κρυφών μας φύλλων, αλλά αυτό όπως είπα πριν συντελει στην ελαχιστοποίηση της τύχης, όχι στην μεγιστοποίησή της. (Είπαμε όσο λιγότερα τα κρυφά φύλλα = όσο λιγότερο σημαντικά τα κρυφά φύλλα).

Με αυτή τη λογική το stud έχει 3 κρυφά φύλλα ενώ το Omaha έχει 4! Μπορώ λοιπόν να διαλέξω (στο Omaha) τα 5 καλύτερά μου φύλλα από 9 πλέον και όχι από 7. Αυτό σχεδόν διπλασιάζει τους πιθανούς συνδυασμούς (=δυναμικό του χεριού μου) και επίσης ο κάθε παίκτης στο τραπέζι παίρνει αποφάσεις με πολύ λιγότερες πληροφορίες. δηλαδή στην τύχη....

Και πάντα μπορώ να χρησιμοποιήσω το ένα και μοναδικό 2αράκι από το χέρι μου για να κάνω καρρέ αν υπάρχουν 3 δυαράκια κάτω, άρα επάνερχόμαστε στο ότι με ένα φύλλο από το χέρι κερδίζω το pot. Και μάλιστα, όχι 1 από 2 αλλά 1 από 4...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Δώσε μου ένα παίκτη που θα μου κάνει κόλ με 1010 κάθε φορά που έχω ΑΑ και θα γίνω γρήγορα εκατομυριούχος. 4 φορές θα κερδίζω εγώ 1 αυτός.

Νομίζω ότι αυτό ακριβώς είναι και η τυχαιότητα του poker. Ότι ποτέ (εντάξει, πολύ σπάνια) δεν θα παιχτεί χέρι με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.

Πράγματι το 1010 εναντίον του ΑΑ μειονεκτεί. Αλλά ποτέ δεν είμαστε σίγουροι ότι ΚΑΘΕ φορά που θα έχουμε ΑΑ θα βρούμε και κάποιον με 1010 (ή παρόμοιο) για να μας παίξει. Αλλά ακόμα και αν βρούμε, πως ξέρουμε ότι το pot size θα είναι κάθε φορά το ίδιο? Πράγματι θα κερδίζεις 3 φορές στις 4 αλλά δεν έχεις απολύτως καμμία εγγύηση ότι αυτές οι 3 θα είναι τρεις φορές τα λεφτά που έχασες τη μία. Άρα...πως υπολογίζουμε πιθανότητες? Κατά προσέγγιση και μόνο.

Καλές λοιπόν οι πιθανότητες αλλά λένε τη μισή αλήθεια (και βγάλε). Η άλλη μισή είναι όχι στο πως τις διαχειρίζεσαι τόσο, όσο πως διαχειρίζεσαι τους αντιπάλους σου. Γιατί poker χωρίς να δούμε ποτέ τα φύλλα μας, μπορούμε να παίξουμε. Χωρίς να ποντάρουμε, αποκλείεται. Άρα το ποντάρισμα είναι πιο σημαντικό από τα φύλλα που κρατάμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

holdemgr έγραψε:
Δώσε μου ένα παίκτη που θα μου κάνει κόλ με 1010 κάθε φορά που έχω ΑΑ και θα γίνω γρήγορα εκατομυριούχος. 4 φορές θα κερδίζω εγώ 1 αυτός.

Καλές λοιπόν οι πιθανότητες αλλά λένε τη μισή αλήθεια (και βγάλε). Η άλλη μισή είναι όχι στο πως τις διαχειρίζεσαι τόσο, όσο πως διαχειρίζεσαι τους αντιπάλους σου. Γιατί poker χωρίς να δούμε ποτέ τα φύλλα μας, μπορούμε να παίξουμε. Χωρίς να ποντάρουμε, αποκλείεται. Άρα το ποντάρισμα είναι πιο σημαντικό από τα φύλλα που κρατάμε.[/quote:113r069e]

Δε διαφωνώ. Απλά σχολίασα το παράδειγμα του φίλου μας. Επίσης όταν μπαίνεις ΑΙ με ΑΑ δεν τίθεται θέμα τεχνικής, πονταρίσματος κλπ. Απλά εισπράττεις τα χρήματα του φουκαρά που θα είναι απέναντι σου.

Δεν έχω πρόβλημα με την τυχαιότητα στο πόκερ αν φέρνει "ψαράκια" στο τραπέζι. Χθες μπήκα ΑΙ με ΑΑ με φλοπ :Jd :7s :2d και ήξερα ότι ο αντίπαλος μου έιχε μεγάλο ζευγάρι. Το ρίβερ ήρθε Κ κι αυτός είχε ΚΚ. Έβαλα τα λεφτά μου ως 92% φαβορί. Απο κει και πέρα δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον. Αλλά μπορώ να πάρω την πιο σωστή απόφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Το ρίβερ ήρθε Κ κι αυτός είχε ΚΚ. Έβαλα τα λεφτά μου ως 92% φαβορί. Απο κει και πέρα δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον. Αλλά μπορώ να πάρω την πιο σωστή απόφαση.

Σωστά!

Εξ' άλλου χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει και κέρδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο winner_horse.

Μην τρελλαθούμε ρε παιδια..:blink: Ένα παιχνίδι που παιζεις με 2 φύλλα απ το χέρι όπως το Omaha είναι σαφώς πιο τεχνικό από ένα που παίζεται με 1 φύλλο όπως το Holdem...Θα διαστρεβλώσουμε τώρα την πραγματικότητα επειδή το Holdem είναι το δημοφιλέστερο?Μα αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή έχει πιο πολύ το στοιχείο της τύχης,και δίνει σε όλους την αίσθηση ότι μπορεί να είναι αυτοί οι νικητές...Σε λίγο θα το βγάλουμε και ισοδύναμο με το σκάκι...:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Petros130 έγραψε:

Ένα παιχνίδι που παιζεις με 2 φύλλα απ το χέρι όπως το Omaha είναι σαφώς πιο τεχνικό από ένα που παίζεται με 1 φύλλο όπως το Holdem...Θα διαστρεβλώσουμε τώρα την πραγματικότητα επειδή το Holdem είναι το δημοφιλέστερο?Μα αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή έχει πιο πολύ το στοιχείο της τύχης,και δίνει σε όλους την αίσθηση ότι μπορεί να είναι αυτοί οι νικητές...Σε λίγο θα το βγάλουμε και ισοδύναμο με το σκάκι...:huh:

Καλημέρα,

στο texas διαλέγεις 5 από 7 χαρτιά. Μπορεί να μην πάρεις και κανένα από το χέρι και να παίξεις μόνο με το board. Άρα και το 1 που λες μη το θεωρείς δεδομένο. :)

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, συμφωνα με την επιχειρηματολογία σου, το 5 card draw (κλασσικό ποκεράκι με αλλαγή) είναι ακόμα πιο τεχνικό αφού από τα 5 φύλλα του χεριού σου πρέπει να πάρεις και τα 5. Σωστά?

Δεν μίλησε κανείς πάντως για σκάκι. Το πόκερ (πόκα) είναι ένα τυχερό παιχνίδι σε όλες του τις παραλλαγές. Απλώς ΔΕΝ είναι ρουλέτα με την έννοια ότι έχεις συμμετοχή στο αποτέλεσμα το οποίο δεν εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από την τύχη. Η σύγκριση γίνεται μέσα σε αυτό το πλαίσιο και ανάμεσα σε παραλλαγές του τυχερού παιχνιδιού.

Εκεί λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Όταν καλούμαι να πάρω μια απόφαση χρειάζομαι πληροφορίες για να πάρωτη σωστή. Όσο πιο πολλές πληροφορίες έχω (=ανοιχτά φύλλα σε σχέση με τα συνολικά φύλλα) τόσο πιο πολύ εξαρτάται από την κρίση μου (=τεχνική μου) αν θα πάρω τη σωστή. Όσο περισσότεροι οι αστάθμητοι παράγοντες και οι πληροφορίες που δεν είναι κοινές για όλους(=κλειστά φύλλα) τόσο πιο πολύ η απόφασή μου είναι θέμα τύχης.

On line 5 card draw λοιπόν. Έχεις καρρέ και σου λένε ρέστα. Πας ή δεν πας? Είναι τεχνική ή τυχαία η απόφασή σου? (Πάντα σε σχέση με τα φύλλα και μόνο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι....Δύο παραδείγματα για τον goingup που σίγουρα έχει γνώσεις που δεν αμφισβητούνται ΑΛΛΑ .Παράδειγμα Νο1 Holdem έχεις Α-10 χρώμα ανοίγει flop 2-7-10 άχρωμα κάποιος καλεί εσύ υποθετικά πάντα καλείς η ανεβάζεις (εξαρτάτε από πολλές παραμέτρους το τι θα κάνεις) ο αμέσως επόμενος παίχτης από εσένα all in τι κάνεις????? αφού το παιχνίδι είναι τεχνικό όπως λέτε . Μάλλον μπαίνεις και παρακαλάς η τύχη (τι είπα τώρα η ΤΥΧΗ???αφού το παιχνίδι είναι τεχνικό λέμε) να είναι με το μέρος σου η πας πάσο ??? Παράδειγμα Νο2 Omaha έχεις ας πούμε Κ-J-8-9 ανοίγει το flop Κ-2-3 και συμβαίνει ακριβώς ότι και στο προηγούμενο παράδειγμα (χτυπήματα) σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι ξέρεις σίγουρα τι πρέπει να κάνεις εκτός και αν θέλεις να πετάξεις τα λεφτά σου εν αντίθεση με το παράδειγμα Νο1 που δεν ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι .Όσο για το Draw πιστεύω ότι πρέπει να είσαι πολύ καλός μπλοφαδόρος για να παίξεις αυτό το παιχνίδι αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα να περιμένεις πότε θα πιάσεις το καλό φύλλο. Αυτά τα λίγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το παράδειγμα 1 είναι στοιχειώδες φόλντ χωρίς πολύ σκέψη εκτός αν αυτός που πήγε ΑΙ είναι μικρό στάκ ή είναι εντελώς καραγκιόζης και πάλι θα το σκεφτόμουν (ανάλογα με τα οντς, αν ειναι τουρνουά, άλλα reads κλπ). Επίσης θα έκανα συνήθως ρέιζ στον πρώτο.

Το να πληρώνεις καθε φορά μεγάλα μπετ με ένα απλό ζευγάρι είναι γενικά δείγμα κακής τεχνικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...