Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Αισχρή Φορολόγηση Pokerstars


Dar

Recommended Posts

Από την Τετάρτη 30 Μαρτίου , θα ισχύσει νέο καθεστώς φορολόγησης στην Pokerstars βάσει του οποίου οι εγγραφές σε τουρνουά δεν θα συμπεριλαμβάνονται στους υπολογισμούς του κέρδους.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι τα cash-games καθίστανται αδύνατα και η κερδοφορία σε τουρνουά μειώνεται κατά 20%. Για την πλειοψηφία των παικτών ελαχιστοποιεί τα περιθώρια κέρδους. Ένας εξαιρετικός παίχτης με 100.000 ετήσια prizes και 30% ROI θα μένει στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση με 10.000 profit.

Ωθούν διαρκώς το παιχνίδι στην επανατοποθέτηση των κερδών και στο fast gaming. Ουσιαστικά δλδ αφαιρούν skill και προσθέτουν randomness

Το εξωφρενικότερο όλων είναι πως αυτή η γελοια φορολόγηση εφαρμόζεται μόνο στην Ελλάδα δημιουργώντας συνθήκες αθέμιτου ανταγωνισμού στο ίδιο το παιχνίδι.

Γνώμη μου είναι πως χρειάζεται μια επίσημη διαμαρτυρία , μια μορφή μαζικής αποχής , κάτι τέλος πάντων που να εμφανίσει μια αντίδραση.

Εκτός και αν έχουμε αποδεχτεί ότι το Poker στην Ελλάδα έχει πεθάνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια λυση ειναι η αντιδραση αλλα δεν θα γινει κατι .Πρεπει να χρηματοδοτηθουν οι βιλλες πολιτικων, το πελατιακο κρατος( δημοσιοι υπαλληλοι).

Αλλος τροπος ειναι να αναλαβει η pokestars το βαρος της φορολογησης οπως οι στοιχηματικες( μαλλον ειναι αδυνατο) 

προς το παρων παιζε στη GG  και βλεπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΓ: δεν φταιει η pokerstars για τη φορολογια αλλα ο νομος- η bwin το εφαρμοζει καιρο αυτο. Εξαλλου μιλαμε για ενα "κολπο" με τα registrations που κρατησε μια δεκαετια δηλαδη 365 ημερες *10 ετη *100€ 365000 € μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Σε τελικη αν αυτη ειναι η απασχοληση σου πρεπει να καταβαλεις φορους - ο ΦΠΑ ειναι 24% η φορολογηση εταιρειων εφτανε το 30%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ko_ka_kias είπε:

μια λυση ειναι η αντιδραση αλλα δεν θα γινει κατι .Πρεπει να χρηματοδοτηθουν οι βιλλες πολιτικων, το πελατιακο κρατος( δημοσιοι υπαλληλοι) και τα επιδοματα.

Αλλος τροπος ειναι να αναλαβει η pokestars το βαρος της φορολογησης οπως οι στοιχηματικες( μαλλον ειναι αδυνατο) 

προς το παρων παιζε στη GG  και βλεπουμε

πως μπορούμε να παίξουμε GG από Ελλάδα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η ko_ka_kias είπε:

ΥΓ: δεν φταιει η pokerstars για τη φορολογια αλλα ο νομος- η bwin το εφαρμοζει καιρο αυτο. Εξαλλου μιλαμε για ενα "κολπο" με τα registrations που κρατησε μια δεκαετια δηλαδη 365 ημερες *10 ετη *100€ 365000 € μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Σε τελικη αν αυτη ειναι η απασχοληση σου πρεπει να καταβαλεις φορους - ο ΦΠΑ ειναι 24% η φορολογηση εταιρειων εφτανε το 30%

Mono pou se normal krath h forologhsh ginetai epi twn KATHARWN kerdwn kai oxi epi twn miktwn opws einai ayto to geloio forologiko plaisio (to opoio ftiaxthke gia  na xepoulh8ei o OPAP sto tsexiko konsortioum)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Epishs den eina ikanena kolpo to reg/unreg , etsi htan ayto to to tragiko nomosxedio ftiagmeno gia na boleyontai oi praktores tou OPAP me tis epanatopo8ethseis

EInai tragiko na forologoumaste ka8hmerina xwris na ypologizontai oi zhmies , ayta mono sth banania pou zoume mporun na ginontai

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAi gia na exete metro sygriseis me sygxrona krath pou den einai mpananies : UK einai free ta kerdh , skandinabia genika apo oso xerw 5-10 % sta KATHARA kerdh twn paixtwn

Gia na katalabete poso tragiko einai to yparxon plaisio , me to tropo pou forologountai twra , mporeis na kaneis terasties zhmies enw eisia kerdoforos elaxista 

Pou to xete xanakousei ayto?

MOno sthn Ellada th mpanania ths diaf8oras ka iths remoulas kai twn axrhstwn eidikwn

Sa thn EEEP pou xei filologosu mesa AHHAHAHAHA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ko_ka_kias είπε:

ΥΓ: δεν φταιει η pokerstars για τη φορολογια αλλα ο νομος- η bwin το εφαρμοζει καιρο αυτο. Εξαλλου μιλαμε για ενα "κολπο" με τα registrations που κρατησε μια δεκαετια δηλαδη 365 ημερες *10 ετη *100€ 365000 € μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Σε τελικη αν αυτη ειναι η απασχοληση σου πρεπει να καταβαλεις φορους - ο ΦΠΑ ειναι 24% η φορολογηση εταιρειων εφτανε το 30%

Kanenas ellhnas reg file kokakia de einai aplhstos pou forodiafeygei an etsi nomizeis 

To thema einai na forologh8oume oloi normal sta kathara kerdh kai oxi sta meikta opws einai twra 

Elpizw na to ktlbaienis ayto

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάπου το χάνω ίσως εγώ με τα ελληνικά..

Δεν θα έπρεπε να λεει ρε παίδες το ανάποδο?

Οτι από εδώ και πέρα οι εγγραφές των τουρνουά σου θα συμπεριλαμβάνονται στους υπολογισμούς των κερδών σου.

Με το ΔΕΝ μπροστά όπως το γράφουν, είναι σαν να λένε αυτό που ισχύει τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η trixakias είπε:

Κάπου το χάνω ίσως εγώ με τα ελληνικά..

Δεν θα έπρεπε να λεει ρε παίδες το ανάποδο?

Οτι από εδώ και πέρα οι εγγραφές των τουρνουά σου θα συμπεριλαμβάνονται στους υπολογισμούς των κερδών σου.

Με το ΔΕΝ μπροστά όπως το γράφουν, είναι σαν να λένε αυτό που ισχύει τώρα..

Κάπου το χάνεις με τα ελληνικά. Οι εγγραφές σε τουρνουά σήμαιναν «απώλειες» (προσωρινές μέχρι να το απεγγράψεις) για τον παίχτη. Αφού, λοιπόν, τώρα ΔΕΝ θα συμπεριλαμβάνονται οι εγγραφές στον ΦΠΠ, δεν θα μπορεί να «κρυφτεί» το ημερήσιο κέρδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι μέσα για οποιαδήποτε κίνηση για ένα βιώσιμο νομοθετικό πλαίσιο.  Αν και πιστεύω θα καταλάβουν το τραγικό τους μέτρο οταν δεν θα ξανά παίξει κανείς reg εκεί πάρα recreational και δεν θα  παίρνουν απόλυτος τπτ από φόρους. Σαν τι θα ήταν μια επίσημη τοποθέτηση - διαμαρτυρία? Ακούω προτάσεις.  Δεν μπορώ να αποδέκτω ενα τόσο αισχρό μέτρο ,ούτε να σταματήσω το πόκερ εξαιτίας τους . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λογικα οπως στα φρουτακια ολοι πλεον παιζουν σε ξενα καζινο και το κρατος περνει α....ια φορο ετσι θα πεθανει οριστικα το ποκερ σε πλατφορμες που φορολογουν δεν καταλαβαινουν οτι καποιος ακομα και φρουτακια να παιζει εχει επενδυσει ενα ποσο δλδ π.χ εχω βαλει και εχω χασει 2000€ κανω νικη 2000€ και το κρατος μου κραταει λεφτα απο το κεφαλαιο το αρχικο απλα θα μπορουσαν να κανουν κατι σαν ηλεκτρονικο πορτοφολι και αναλογα το παιχνιδη να υπαρχει μια φορολογια λογικη επι των καθαρων κερδων

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

 μΜε λυπη σας ενημερωνω οτι παρακρατησε φορο το pokerstars απο satelite tournament κερδισμενο.Δηλαδη με 0χρηματα στο τελος βρεθηκα -171$ λογω κερδισμενης συμμετοχης μου σε 22$,109$1050$ τουρνουα!!!παλευω να βγαλω ακρη 24+ωρες και ακομα "διερευναται το περιστατικο..

 

*Τους πήρε περίπου 36 ώρες από την αναφορα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Χαίρετε παιδιά, μόλις έκλεισα ένα session με τουρνουά ( και satelite ) και είχα ένα κέρδος 800$ περίπου

Παρόλα αυτά στο CASHIER της σταρς μου δείχνει profit  19 $

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι συμβαινει αυτο ?

Επίσης παρόλο που το καθαρό κέρδος του session είναι 800$ φαίνεται να λείπουν περίπου 50$ ( χωρίς να είμαι σίγουρος , λογω οτι επαιξα αρκετα τουρνουα)

 

ΥΓ έχω να παίξω κανα 9μηνο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Δεν ξερω το ισχυει στα MTT αλλα το cash ειναι ξεκαθαροι. Πάνω απο 100 ευρω ημερησιο κερδος εχεις φορο 15% και πανω απο 500 20%. Εγω προτεινω GG. Οποιος θελει να τον κανω εγγραφη ας επικοινωνησει μαζι μου sto fb Tasos Deinopoulos h sto viper 6936222400. καλές γιορτες σε ολους

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...