Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

OFITEX ΑΛΙΜΟΣ


Luckyman87

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα και με αυτό το μήνυμα θα ήθελα να θίξω ένα συμβάν που συνέβη στον Οφιτεξ Αλίμου. Πρόκειται για ξεκάθαρη περίπτωση collusion και θα ήθελα τη γνώμη σας για το συμβάν. 

Όσοι έχουν παίξει σε διάφορες λέσχες ξέρουν ότι επικρατεί ένα κλίμα λίγο περίεργο και όχι τόσο συννομο με τους κανονισμούς. 

Λοιον παίζουμε ένα χέρι 3 handed και είμαι εγώ και 2 φίλοι στους οποίους προ 5 λεπτού τους έχει γίνει παρατήρηση από τον ντηλερ και τον director οτι αν ξαναμιλησουν θα τους πάρουν muck. 

Γίνεται λοιπόν ένα raise και 3bet από εμένα και παίζουμε στο flop 3 way. Εγώ κάνω check στο flop και ποντάρει ο ένας φίλος και κάνει call ο 2ος και εγώ κάνει raise pot (pot limit Omaha) και λέει ο ένας κάνε call και θα πάμε check turn check river. Τους λέει ο ντηλερ ότι δε γίνεται να το κανουν αυτό και δεν γίνεται να μιλάνε πάνω στο χέρι και ειδικά να πουν αυτό που είπαν. 

Τελικά κάνουν και οι 2 call και στο turn βάζω εγώ all in τα υπόλοιπαπου μου είχαν απομείνει και ο πρώτος κάνει call και ο 2ος αρχίζει να φωνάζει στο φίλο του γιατί έβαλε και άλλα λεφτά αφού είπαν ότι δεν θα ξαναβάλουν. Ο άλλος να του απαντάει ότι εγώ έκανα all in και έκανε call στο δικό μου bet και γενικά ένα θέατρο του παραλόγου. 

Φωνάζω εγώ τον director για να τους πάρει muck και τους 2 και προφανώς ο director είπε παλι ότι αν ξαναγίνει να τους πάρει muck. 

Το ερώτημα προφανώς δεν είναι αν είναι collusion ή όχι. Το ερώτημα είναι τι μπορούσα να κάνω εγώ πέραν από το προφανές να μην ξαναπάω. 

Υ. Γ. Αποφάσισα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο περιστατικό στο poker land γιατί καλό είναι να κάνουμε διαφήμιση συνέχεια στον OFITEX αλλά πρέπει κάποια στιγμή να γράφουμε και τα κακώς κείμενα τα οποία δυστυχώς είναι πάρα πολλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Luckyman87 είπε:

Καλησπέρα στην κοινότητα και με αυτό το μήνυμα θα ήθελα να θίξω ένα συμβάν που συνέβη στον Οφιτεξ Αλίμου. Πρόκειται για ξεκάθαρη περίπτωση collusion και θα ήθελα τη γνώμη σας για το συμβάν. 

Όσοι έχουν παίξει σε διάφορες λέσχες ξέρουν ότι επικρατεί ένα κλίμα λίγο περίεργο και όχι τόσο συννομο με τους κανονισμούς. 

Λοιον παίζουμε ένα χέρι 3 handed και είμαι εγώ και 2 φίλοι στους οποίους προ 5 λεπτού τους έχει γίνει παρατήρηση από τον ντηλερ και τον director οτι αν ξαανμιλησουν θα τους πάρουν muck. 

Γίνεται λοιπόν ένα raise και 3bet από εμένα και παίζουμε στο flop 3 way. Εγώ κάνω check στο flop και ποντάρει ο ένας φίλος και κάνει call ο 2ος και εγώ κάνει raise pot (pot limit Omaha) και λέει ο ένας κάνε call και θα πάμε check turn check river. Τους λέει ο ντηλερ ότι δε γίνεται να το κανουν αυτό και δεν γίνεται να μιλάνε πάνω στο χέρι και ειδικά να πουν αυτό που είπαν. 

Τελικά κάνουν και οι 2 call και στο turn βάζω εγώ all in τα υπόλοιπαπου μου είχαν απομείνει και ο πρώτος κάνει call και ο 2ος αρχίζει να φωνάζει στο φίλο του γιατί έβαλε και άλλα λεφτά αφού είπαν ότι δεν θα ξαναβάλουν. Ο άλλος να του απαντάει ότι εγώ έκανα all in και έκανε call στο δικό μου bet και γενικά ένα θέατρο του παραλόγου. 

Φωνάζω εγώ τον director για να τους πάρει muck και τους 2 και προφανώς ο director είπε παλι ότι αν ξαναγίνει να τους πάρει muck. 

Το ερώτημα προφανώς δεν είναι αν είναι collusion ή όχι. Το ερώτημα είναι τι μπορούσα να κάνω εγώ πέραν από το προφανές να μην ξαναπάω. 

Υ. Γ. Αποφάσισα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο περιστατικό στο poker land γιατί καλό είναι να κάνουμε διαφήμιση συνέχεια στον OFITEX αλλά πρέπει κάποια στιγμή να γράφουμε και τα κακώς κείμενα τα οποία δυστυχώς είναι πάρα πολλά. 

Συμβουλή πρώτη... κόψε το PLO.. συμβουλή δεύτερη κόψε το cash σε λέσχες..δεν θα βγάλεις ποτέ πλεονέκτημα σε βάθος χρόνου, μόνο σε ειδικές περιπτώσεις, όπως όταν ξέρεις όλους όσους παίζουν στο τραπέζι και τι ρόλο βαράει ο καθένας.. συμβουλή τρίτη παίζε μόνο τουρ για την μαγεία του live και μόνο και απλά για διασκέδαση και εκεί.. συμβουλή τέταρτη δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ με τέτοιες καταστάσεις για πολλούς και διάφορους λόγους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναφορικά με την πρώτη συμβουλή και την δεύτερη συμβουλή δυστυχώς διαφωνούμε 100%γιατί είμαι κερδοφόρος τα τελευταία 15 χρόνια σε plo σε καζίνο αλλά και λέσχες Ελλάδα και εξωτερικό. Βέβαια δεν είμαι επαγγελματίας αλλά χομπιστας που θέλω να κερδίζω προφανώς. 

Στην τρίτη συμβουλή με το rake που υπάρχει στα τουρνουά είναι αδύνατο να βγάλεις έστω και 1 ευρώ κέρδος in the long run. 

Τωρα στο δια ταύτα ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνω και είπα να ρωτήσω μήπως είχε κάποιος μια καλύτερη ιδέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παραθέτω και τα stats

που έχω στο τελευταίο μου κινητό και είναι για τις χρονιές 2020,2021,2022 που έπαιξα και τις λιγότερες ώρες λόγω covid. 

Screenshot_20220802-142212.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Luckyman87 είπε:

Αναφορικά με την πρώτη συμβουλή και την δεύτερη συμβουλή δυστυχώς διαφωνούμε 100%γιατί είμαι κερδοφόρος τα τελευταία 15 χρόνια σε plo σε καζίνο αλλά και λέσχες Ελλάδα και εξωτερικό. Βέβαια δεν είμαι επαγγελματίας αλλά χομπιστας που θέλω να κερδίζω προφανώς. 

Στην τρίτη συμβουλή με το rake που υπάρχει στα τουρνουά είναι αδύνατο να βγάλεις έστω και 1 ευρώ κέρδος in the long run. 

Τωρα στο δια ταύτα ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνω και είπα να ρωτήσω μήπως είχε κάποιος μια καλύτερη ιδέα. 

Διαφωνείς με στοιχεία και το σέβομαι.. ότι άλλο θες pm.. καλή δουλειά κάνεις πάντως από ότι φαίνεται αν και χομπίστας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

in game θα επρεπε να εισαι καθετος στο να γινουν muck τα φυλλα τους , αν ελεγες στο director οτι θα εβγαινες δημοσια να πεις το συμβαν πιστευω θα αλλαζε την αποφαση του. Απο εκει και περα δυστυχως ετσι οπως τρεχουν τετοια games ειτε δεν ξαναπας ειτε δεχεσαι οτι ειναι στο προγραμμα κατι τετοια κ το ζυγιζεις στους παραγοντες που επηρεαζουν το winrate σου (9/10 φορες "collusion" οπως το παραπανω ειναι profitable για σενα με μικρα adjustments)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να είμαι ειλικρινής επέμεινα να πάρουν τα φύλλα muck απλά σήμερα που είμαι εκτός κατάστασης και το βλέπω πιο ψύχραιμα θεωρώ ότι έπρεπε να επιμείνω παραπάνω. 

Απλά αυτά τα παιχνίδια έχουν το κακό ότι σε τέτοιες καταστάσεις πάντα θα αδικησουν τον παίχτη που είναι χομπιστας και συνήθως με δουλειά εκτός χώρου  και θα ευνόησουν τον underground παίχτη. 

Το θέμα είναι ότι (και για αυτό δημοσιοποιησα το γεγονός στο φόρουμ) πρέπει να σταματήσουν αυτές οι πρακτικές γιατί το μόνο που γίνεται είναι να συρρικνωνεται το παιχνίδι χρόνο με χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...