Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Σχετικά με το άρθρο για το AJ


holdemgr

Recommended Posts

Πώς φαίνεται αυτό; Ο couchplayer είναι σφικτός και ισχυρός παίκτης.

** Epicurus [Hold 'em] (1.00|2.00 No Limit - Cash Game) Real Money

- Ludibundus sitting in seat 1 with $201.90 [Dealer]

- Emiiir sitting in seat 2 with $110.56

- Lyrran sitting in seat 3 with $267.49

- Holdemgr sitting in seat 5 with $259.30

- couchplayer sitting in seat 6 with $355.02

Emiiir posted the small blind - $1.00

Lyrran posted the big blind - $2.00

** Dealing card to Holdemgr: :As :Js

Holdemgr raised - $8.00

couchplayer called - $8.00

Ludibundus called - $8.00

Emiiir folded

Lyrran called - $8.00

** Dealing the flop: :Jc :3c :5h

Lyrran checked

Holdemgr bet - $33.00

couchplayer called - $33.00

Ludibundus folded

Lyrran folded

** Dealing the turn: :2h

Holdemgr checked

couchplayer bet - $99.00

Holdemgr folded

couchplayer mucks:

couchplayer wins $196.00 from the main pot

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πράγματι το AJ είναι ένα πολύ δύσκολο χέρι. Όπως γράφουμε και στο σχετικό άρθρο, είναι ένα χέρι με το οποίο θα κερδίσεις πολλά μικρά ποτ΄, όμως θα χάσεις και μερικά τεράστια.

Οποιαδήποτε ανάλυση σε ένα shorthanded παιχνίδι είναι από τη φύση της πολύ παρακινδυνευμένη, γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εικόνα που έχεις διαμορφώσει για τους υπόλοιπους παίκτες. Ωστόσο θα αποπειραθώ να αναφέρω μερικές σύντομες σκέψεις.

Καταρχήν δεν γνωρίζουμε πόσο επιθετικό είναι το τραπέζι..Ανεβάζεις πριν το φλοπ 4ΒΒ κι άλλοι 4 σε ένα τραπέζι shorthanded βλέπουν το στοίχημα! Μήπως αυτό δείχνει ότι δεν έχεις καλή εικόνα στο τραπέζι;

Δηλαδή θέλω να πω, ανεβάζεις πολύ συχνά ακόμη και με μέτρια χέρια και συνεπώς οι υπόλοιποι δεν σου δίνουν credit, ή απλά έτυχε στο συγκεκριμένο χέρι;

Το ότι ο couchplayer παίζει μετά από σένα του δίνει σίγουρα ένα ισχυρό πλεονέκτημα.. Αν έπαιζες εσύ μετά απο αυτόν το χέρι θα ήταν τελείως διαφορετικό.

Μετά το φλοπ ποντάρεις το ποτ ($33) και δείχνεις ασφαλώς ότι είσαι πολύ ισχυρός. Αυτός όμως τι κάνει; Βλέπει απλά το στοίχημα...δεν ανεβάζει σε εκείνο το σημείο...Αυτό είναι ύποπτο. Πόσο γρήγορα αντέδρασε; Εννοώ πάτησε κατευθείαν το πλήκτρο ή το σκέφτηκε πρώτα;

Αυτό για μένα είναι ένα καλό read. Εννοώ ότι όταν πατάνε το πλήκτρο αμέσως συνήθως έχουν ένα καλό αλλά ΟΧΙ πανίσχυρο χέρι (σετ, χρώμα, overpair κλπ). ¨Οταν είσαι πολύ γερός σκέφτεσαι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να βγάλεις τα περισσότερα από τον αντίπαλο...

Άραγε έστηνε παγίδα; Αναρωτιέμαι τι φύλλο μπορεί να κρατούσε; Λες να είχε το σετ από το φλοπ, κάποιο overpair ή ένα μεσαίο ζευγάρι και απλά δεν πίστευε ότι είχες το Βαλέ; Πολύ πιθανό να κυνηγούσε και το draw στα σπαθιά!

Στη συνέχεια έρχεται το turn κι εσύ κάνεις ντούκου..Είναι μία κίνηση που κάνεις συχνά; Εκεί πλέον θεωρώ φυσιολογικό να πιστέψει ότι δεν είσαι πολύ δυνατός και να θελήσει να κερδίσει ένα μεγάλο ποτ εκείνη ακριβώς τη στιγμή.

Έτσι ποντάρει με τη σειρά του το ποτ ($99). Είναι ένα στάνταρ παίξιμο. Δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά τι κρατούσε. Αυτό γιατί ακόμη και σετ να είχε θα φοβόταν από την πλευρά του ένα πιθανό χρώμα δικό σου. Απο την άλλη αν ήταν μπλόφα σίγουρα θα έπρεπε να βάλει ένα τόσο μεγάλο στοίχημα για να σε πεταξει έξω από το χέρι...

Θεωρώ ότι δεν είχε κάποιο overpair γιατί αν ήταν ΑΑ ή ΚΚ θα είχε κάνει ρελάνς πριν το φλοπ κι αν ήταν QQ θα είχε κάνει ρελάνς στο φλοπ, φοβούμενος κάποιον Ρήγα ή Άσο στους επόμενους γύρους των στοιχημάτων. Άρα κλίνω περισσότερο ότι είχε κάποιο σετ ή είχε ένα draw στα σπαθιά...

Εσύ από την πλευρά σου στη συνέχεια βρέθηκες σε ένα πολύ δύσκολο σημείο. Όμως πλέον ήταν αργά για κάθε είδους απόφαση. Το ντούκου στο turn ήταν καθοριστικό. Αν ήθελες να κυνηγήσεις και άλλο το χέρι θα έπρεπε να συνεχίσεις στο turn με ένα γερό ποντάρισμα....Το ότι ΔΕΝ ποντάρισες δεν είναι αναγκαστικά κακό.

Αν αυτός ο παίκτης είναι τόσο σφιχτός όπως λες, τότε σίγουρα θα είχε κάτι καλό και το γεγονός ότι είδε τα $33, απο την πλευρά του σε τρόμαξε..Άρα πήρες την απόφαση να μη ρισκάρεις τα χρήματά σου σε εκεινο το σημείο αλλά σε κάποιο καλύτερο για σένα. Δεκτό και απόλυτα κατανοητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για την αναλυτικη σου απάντηση poliscas. Το ότι μου κάνουν κόλ τόσα άτομα δείχνει ότι ήμουν σε πολύ καλό τραπέζι με πολύ χαλαρούς αντιπάλους. Το ότι μου κανε κόλ ο couchplayer πριν το φλοπ κι εκτός θέσης σημαίνει συνήθως pocket pair ή λιγότερο πιθανό suited connectors χωρίς να αποκλείεται εντελως ΑΑ,ΚΚ (αν και το θεωρώ κακό παίξιμο αλλά ίσως έχει στο μυαλό του να κάνει ριρέιζ αν κάποιος άλλος προσπαθήσει να κλέψει με κάποιο μεγάλο ρέιζ). Το ότι κάνει κολ σε μεγάλο μπετ εκτός θέσης στο φλοπ απέναντι σε πολύ χαλαρούς παίκτες δείχνει μεγάλη δύναμη. Σίγουρα μπορεί να έχει χέρια όπως :Ac :5c ή :6c :7c κλπ αλλά πιστεύω τις πιο πολλές φορές θα δούμε κάποιο σετ ή QQ και πάνω.

Ακόμα λοιπόν κι αν έχω καλές πιθανότητες να είμαι μπροστά στο τέρν, είμαι σε πολύ κακή θέση. Αν είμαι μπροστά ρισκάρω $99 για να κερδίσω $99 το οποίο δεν είναι κι ακριβές γιατί συνήθως (αν είναι πίσω) έχει κάποιο δυνατό draw με 25% equity στο πότ. Αν είμαι πίσω θα έχω μια πολύ δύσκολη απόφαση στο ρίβερ. Ο αντίπαλος έχει θέση και έλεγχο του πόσα λεφτά θα μπουν στο πότ.

Επίσης αν το δουμε από την πλευρά του: Έχω δείξει μεγάλη δυναμη στο φλοπ στοιχηματίζοντας πότ εκτός θέσης απέναντι σε 4 παίκτες 3 εκ των οποίων δε μασάνε από μπλόφες. Άρα πιστεύει ότι έχω τουλάχιστο AJ στη χειρότερη περίπτωση. Το ότι πάω ντουκου στο τέρν επίσης γνωρίζει ότι δεν εγκαταλείπω το χέρι μου αλλά προσπαθώ να κράτησω έλεγχο του ποτ.

Αυτό ήταν το σκεπτικό, μπορεί και λάθος. Κατά τη γνώμη μου είναι ΟΚ απέναντι σε καλό παίκτη και -κυρίως- εκτός θέσης. Ναι θα χάσουμε κάποιες φορές από μπλόφα αλλά νομίζω ότι μακροπρόθεσμα σωζουμε πιο πολλά λεφτά πηγαίνοντας πάσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...