Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ώρα για ανάλυση!


safesteps

Recommended Posts

FT 9 παίκτες, blinds 500/1000 ante 100.

SB short stack ~5K posts 500

BB short stack 2625 posts 1000

UTG ~20K folds

UTG +1 ~20K folds

Mid player 1 ~15K folds

Mid player 2 ~20K folds

Mid player 3 ~25K limps in 1000 with :8d :Td

Cutoff (tight player) ~15K raises to 3000

Button (loose aggressive player) ~80K calls 3000

SB folds

BB calls 2625 all in

Το pot ως εδώ είναι 11025 (10275 main pot + 750 side pot)

Ο Mid player 3 πρέπει να βάλει 2000 για pot 11025 για να δει flop, οπότε κάνει το call.

Το flop έρχεται :Th :8h :2s

Το ΒΒ είναι all in οπότε το λόγο έχει ο Mid player 3. Pot 13025 (11900 main pot + 1125 side pot).

Τι προτείνετε να κάνει;

Παρακαλώ όσους ήταν παρόντες στη συγκεκριμένη παρτίδα να φυλάξουν τα σχόλιά τους τελευταίοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Me 4 paiktes sto kolpo kai me to sugkekrimeno flop, eisai upoxrewmenos na pontareis. Egw tha ebaza ta 3/4 tou pot. Peripou 10K diladi.

Auto omws se kanei sxedon commited kai gia to upoloipo sou stack...

Emm, as prosexes. lol.

Afou emplekses se mia tetoia reckless adventure me to 8-10 apo early position... Pantws to flop itan oti kalutero tha mporouses na perimeneis. Asxeta an telika exases to kolpo, apo kapoio set, apo kapoio flush draw 'h apo kapoio straight.

Epimenw pws apo ti stigmi pou brethikes mesa se autin tin partida, den mporeis na dwseis free card me ta duo zeugaria sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είσαι final table και μέσα στα χρήματα και δεν έχει μπει άλλος πριν από εσένα κάνε raise.

Αν έχει μπει άλλος πριν από εσένα (limp in)κάνε fold.

Aφού σου έκανε raise o άλλος και έχει position και ακολουθεί δεύτερος με position και αυτός τι κάνεις call εκεί?

Οπως είναι το flop μετά μόνο all in ή fold.Eνα

call σε κάνει pot commited.

Eχεις τα odds για να all in,όπως τα έχουν και οι αντίπαλοι αν έχουν flash ή straight draw.

Flip coin κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα παρτίδα για συζήτηση...

Η πρότασή μου είναι το δειλό χτίσιμο του side pot με μικρά ελκυστικά στοιχήματα για πολλούς λόγους:

1) Να μην προσφέρουμε προστασία στον ΒΒ, κάτι που θα συνέβαινε με ένα μεγάλο ποντάρισμα. Σκοπός μας είναι να μη διώξουμε έναν διεκδικητή του side pot που θα βελτιωνόταν από ένα μαγικό φύλλο σε κάτι που θα κέριζε τον ΒΒ. Απλά θέλουμε να δούμε το side pot μεμονωμένα και τα πονταρίσματά μας να είναι μεν ελκυστικά σε σύγκριση με το main pot, αλλά ευμεγέθη σε σχέση με το side pot.

2) Ένα τέτοιο μικρό bet μπορεί να κερδίσει σε showdown τον tight preflop raiser αν κρατάει πχ ΚΚ και ταυτόχρονα δρα ως blocking bet ώστε να αποθαρρυνθεί να κάνει raise στα πλαίσια του co-operation play που θα μειώσει την πιθανότητα επιβίωσης του ΒΒ στο παιχνίδι.

3) Αν έρθει 3η κούπα στο turn και υπάρχει η πιθανότητα να έχει κάνει χρώμα ο ΒΒ αλλά να κυνηγά χρώμα ο tight preflop raiser με τον Α ή τον Κ κούπα θα του δώσουμε δωρεάν το river. Αν τελικά δεν κάνει το χρώμα του ή δεν έρθει κανένας απειλητικός Α ή Κ ως το river μπορούμε να ποντάρουμε πάλι ένα ποσό που θα μπορούσε ένας με ΚΚ ή ΑΑ να μας πληρώσει τα 2 μας ζεύγη (φυσικά αν δεν έχει έρθει άλλο ζεύγος στο board) και πάλι μικρό ποσό που να αναφέρεται στο side pot.

4) Σε περίπτωση που το board γίνει πολύ επικίνδυνο στα 2 επόμενα φύλλα (πχ με 9 κούπα και J σπαθί) θα μπορέσουμε να ξεφύγουμε από το hand αν δούμε πολλή δράση στο river, χωρίς να έχουμε επενδύσει πολλά μετά το flop (συγκριτικά με το συνολικό pot) κάτι που θα σημαίνει την επιβίωσή μας στο τουρνουά με ένα φύλλο που ήταν μετριότατο και την αποχώρηση (πιθανότατα) του ΒΒ με αποτέλεσμα την εγκυημένη άνοδό μας μία θέση στα έπαθλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2/3 του pot αν ποντάρει τον θέτει pot commited.Post oak bet εαν κάνει δίνει την ευκαιρία στον άλλον να δει φτηνά το φύλλο και αφού είναι out of position με μια κούπα στο turn να τον παιτάξει έξω με μπλόφα.

Το λάθος για μένα είναι από το preflop.Eχει τα pot odds να δει το raise αλλά είναι εντελώς out of position.Eκτός αν είναι καλός στις προσευχές και κάνει call and pray.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cip1974 έγραψε:

Post oak bet εαν κάνει δίνει την ευκαιρία στον άλλον να δει φτηνά το φύλλο και αφού είναι out of position με μια κούπα στο turn να τον παιτάξει έξω με μπλόφα.

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ναι, το εχω δει να το κάνουν αρκετά donkey.

Και το button donkey ειναι. Άλλωστε πως αλλιώς μπορει να έχει μαζέψει τόσες μάρκες?:woohoo:

Ξαναδιαβάστε την παρτίδα και ξαναπροσπαθήστε........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

cip1974 έγραψε:
Post oak bet εαν κάνει δίνει την ευκαιρία στον άλλον να δει φτηνά το φύλλο και αφού είναι out of position με μια κούπα στο turn να τον παιτάξει έξω με μπλόφα.

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ναι, το εχω δει να το κάνουν αρκετά donkey.

Και το button donkey ειναι. Άλλωστε πως αλλιώς μπορει να έχει μαζέψει τόσες μάρκες?:woohoo:

Ξαναδιαβάστε την παρτίδα και ξαναπροσπαθήστε........[/quote:3r80j6uk]

Donkeys υπάρχουν πολλά.Τα προτιμάω πάντως από τα fishes γιατί μπορώ να τα κατατάξω σε φύλλο.

Τα donkeys μπορώ να τα κάνω outplay τα fishes ποτέ.Και με το LAG που παίζω είναι ιδανικοί αντίπαλοι.Προχθές έχασα 5 buy-in από ένα donkey στο Omaha.Call and pray με τρίτο ζευγάρι και του καθότανε.Σήμερα του πήρα 7.Τα 3 του τα έκλεψα preflop και flop χωρίς να το πάρει χαμπάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eipa early position giati meta apo esena egine ena raise kai 2 call... Episis to bb itan all in kai profanws skeftike oti exei ta pot odds kai eprepe na riskarei oles tou tis markes etsi wste na tis tetraplasiasei...

Apo tous 3 energous paiktes loipon, isoun o 1os pou tha milouse meta to flop. Ara den nomizw oti o oros "early position" den tairiazei stin periptwsi mas.

Oson afora tin sunexeia tou xeriou, nomizw oti apantisa me oso perissoteri safineia mporousa.

Epanalambanw: BET..!! Peripou ta 3/4 tou pot. Diladi sxedon 10K. An einai na apokleisteis tote ta top 2 pairs einai ena fullo na apokleisteis...

Se periptwsi apoklismou, eimai sigouros pws tha prospathiseis na analuseis, na ksanaskefteis kai na kaneis kritiki kai aksiologisi gia to ti eftaikse. Polu swstos tropos skepsis autos kathws opws legane kai oi papoudes stous kafenedes sto xwrio: If you lose your money, try at least not to lose the lesson!! (auto to teleutaio to egrapsa kuriws gia ton baskont..!! :P:P )

Epanalambanw loipon oti to lathos prepei na anazitithei pre-flop. Apo ekei kai pera, eisai upoxrewmenos na paikseis ta resta sou. An xaseis ksereis toulaxiston oti epaikses opws eprepe meta to flop.

Perimenw na mathw ti egine telika...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά το post του Αντώνη οφείλω να κάνω παρέμβαση: οι χαρακτηρισμοί μου των παικτών έγιναν για να βοηθήσουν την ανάλυση και αναφέρονται στο ύφος των παικτών γενικότερα. Όντως στο συγκεκριμένο σημείο του παιχνιδιού ο Αντώνης έχει αλλάξει ταχύτητα και είναι γεγονός ότι όλο το τραπέζι έχει σφίξει αρκετά.

Να έρθω τώρα στο ζουμί, επειδή δέχομαι αρκετά αρνητική κριτική, για ποιο λόγο βρέθηκα στην παρτίδα (άσχετα με το αν είμαι σωστός ή όχι). Έχουμε στα blinds 2 shortstackers που είναι σίγουρα έτοιμοι για move. Έχουν φύγει όλοι πριν από μένα και μένουμε 3 παίκτες. Ο στόχος μου εδώ δεν είναι να κλέψω blinds αλλά να διώξω παίκτες. Κάνω limp in για να δελεάσω και τους άλλους 2 (cutoff & button) να μπουν ούτως ώστε να 'εξαναγκάσω', με τόσα λεφτά στο pot, ένα από τα 2 blinds να κάνει move, να ακολουθήσω, και να ακολουθήσουν και οι άλλοι 2 πίσω μου με σημαντική πιθανότητα να φύγει παίκτης. Γνωρίζω το ανορθόδοξο της πρακτικής και ούτε είναι παράδειγμα προς μίμηση. Εννοείται ότι κάνω limp in και αν δω μεγάλο raise πίσω μου ή μείνω μόνος σε all in με το SB έχω φύγει. Από την άλλη, ακριβώς επειδή το τραπέζι έχει σφίξει πάρα πολύ σε αυτό το σημείο, το limp in μου πιστεύω ότι δείχνει ύποπτο και αυτό το καμουφλάζ προσπαθώ να εκμεταλλευτώ.

Και να κάνω και μια περίεργη τοποθέτηση: όσο περισσότερο ακούω αρνητική κριτική, για το ότι κακώς βρέθηκα στην παρτίδα, τόσο περισσότερο ενισχύεται η πεποίθησή μου ότι καλώς μπήκα!! Μα αν είναι να μπαίνω μόνο όταν είμαι προβλέψιμος και διαβάζουν όλοι τα πιθανό range των χεριών μου, τότε να γυρίσω στο σκάκι που έπαιζα και να κόψω το poker!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανένας δεν σου είπε να γίνεις προβλέψιμος.Αλλά από εκεί που ήσουν δεν ήταν να παιχτεί το 810.Position,position και πάλι position.Αυτό είναι που μετράει στο nl και τα καλά reads των αντιπάλων.Τα φύλλα που θα παίξεις είναι τρίτος παράγοντας.Κακός το έκανες αλλά νομίζω στο απάντησα 2 φορές τι πρέπει να κάνεις στο flop.All in ή fold.Fold αποκλείεται να κάνεις οπότε all in.Check all in θέτεις τον αντίπαλο pot commited και θα ακολουθήσει.Αν κάνεις 2/3 bet το pot γίνεσαι εσύ pot commited.Αν κάνεις post oak bet και σκάσει κούπα,τι θα κάνεις?Check και fold σε bet του αντιπάλου.Ασε που όπως είπα του δίνεις την ευκαιρία και για μπλόφα.Δεν έχεις και το monster για να παίξεις multiway pot.Tι φοβάσαι?Μη δώσεις το pot στα blinds?Αν έχουν καλύτερο φύλλο θα το πάρουν έτσι κι αλλιώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα κουράσω άλλο την κοινότητα μ' αυτή την παρτίδα, αν και θα συνεχίσω πολύ ευχαρίστως την ανάλυση με όποιον το επιθυμεί.

Να δώσω μόνο το ρεζουμέ παράλληλων αναλύσεων που έχουν γίνει και σε άλλα fora. Το χέρι που επιλέγω να παίξω έχει περίπου 29% απέναντι σε 3 random hands. Το Pot equity εδώ είναι 3197,25 (29% από 11025 pot), άρα είμαι +1197,25 (στην καλύτερη πάντα, αλλά χωρίς implied odds υπολογισμένα) αφού καλούμαι να βάλω 2000 για να κλείσω τον preflop γύρο. Έχω επίγνωση των συνεπειών του αρχικού limp in από τη θέση που είμαι, στο timing που είναι το τουρνουά σε συνδυασμό με το φύλλο μου. Σ' αυτό το σημείο όμως ρισκάρω 2000 για να πληρωθώ καλά αν πιάσω monster (φυσικά και δεν είναι monster το flop που ήρθε) και το αρκετά καλά είναι και το ήδη υπάρχον pot των 13Κ (μετά το call μου) αφού είναι κάτι παραπάνω από το 50% του εναπομείναντος stack μου!

Για την ιστορία, και επειδή πολλοί έχουν εύλογα την περιέργεια για το πως παίχτηκε και το πως κατέληξε τελικά, δημοσιεύω το τέλος της παρτίδας:

Σε αυτό το flop θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι είναι ΠΟΛΥ εύθραυστο για μένα και χρειάζεται προστασία all in. Έτσι και έγινε. Έπαιξα all in, πάσο και οι δύο επόμενοι παίκτες μετά από λίγη σκέψη (λίγο παραπάνω για τον Αντώνη που έδειξε ενδιαφέρον αρχικά) και έχουμε showdown με το ΒΒ που δείχνει :Ah :Js. Το turn :Kh και το river :Qc δίνοντας το main pot στο ΒΒ που κάνει runner runner κέντα και αφήνοντάς με με το side pot των 1125.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps an και θελεις αναλυση μετα το φλοπ εγο θα πω τη γνωμη μου για πριν .Καταρχην ποσες θεσεις πληρωνονται ??Μονο σε satellite θα ειχε νοημα ενα τετοιο παιξιμο που οι προτοι 8 κερδιζουν θεση(να κανεις call δηλαδη ωστε να δελεασεις τους αλλους δυο για να απο κλειστει καποιοσ απο τα blinds.AN i to payout structure ειναι το κανονικο δεν υπαρχει κανενα νοημα να ρικσαρεις εστο κια ενα chipaki σε αυτο το φυλλο

Υστερα γραφεις κατι πολι αντιφατικο .Το call μοιαζει λες που υποπτο και θα επρεπε να το θεωρησουν monster(συμφωνω καπως).θελεις να δελεασεις τους αλλους δυο να μπουν η να φοβηθουν και να μεινεισ μονος σου με το big blind(les οτι αν ενα απο τα blind se balei all in de tha akoyloythiseis].Τι απο ολα θελεις??

Ακομα αν το σχεδιο σου πετυχει και γινει τριπλο all in με εσενα το μπατον και το ββ γιατι να θες να δωσεις τη δυνατοτητα σε καποιον τη δυνατοτητα να κερδισει ενα ποτ 15000 χιλιαδων (δεδομενου οτι το 108 δεν ειναι και το καλυτερο φυλλο και οτι αφου πρεπει να το θεωρησουν δυνατο τα blinds θα κανουν το move τους με σαφως πιο ισχυρα φυλλα απο 10 108)

Το σκεπτικο σου εχει καποια leaks

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά έκανες αυτό που έδιωξε τον παίχτη που πιθανώς κρατούσε :4h :5h (ίσως ο Βutton) και θα πετούσε εκτός τουρνουά τον ΒΒ. Κι όλα αυτά για να κερδίσεις τι; Μόνο το side pot; Για ξαναδείτε την αρχική μου άποψη. Χτίσε το side pot με δελεαστικά πονταρίσματα που θα κρατήσουν και τους άλλους μέσα. To equity που έχεις για πληρωμή εξαρτάται κι από τον τετραπλασιασμό ή όχι του ΒΒ, μην το ξεχνάς!

Αν τώρα με την 3η κούπα κάποιος σε μπλόφαρε για να σε τρομάξει, κακό του κεφαλιού του (δηλ. να προσφέρει προστασία στον ΒΒ για να κερδίσει ένα μικρό side pot και να χαρίσει τον τετραπλασιασμό στον ΒΒ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oποιοσδήποτε κρατούσε 2 κούπες με 7 το μεγαλύτερο φύλλο δεν πρόκειται να έφευγε από την παρτίδα.Θα έφευγε όμως όποιος κρατούσε 1 κούπα.Όπως είρθε το turn ήταν πολύ εύκολο να τον μπλοφάριζε και να έπαιρνε το side pot.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crf88 έγραψε:

De nomizo oti einai toso sosto to check raise kai oti tha mplofare kapoios tin 3 koypa .tha itan poli asteio na to kanei kapoios .Otan moy tixainei sto internet(me atomo idi all in) toys vrizo.De ksero an simfoneite

Επιτέλους!!!!!

Και ενας σωστά σκεπτόμενος παίκτης.

Για τον λόγο αυτόν, έχω φρίξει με τις απαντήσεις που δίνονται.:laugh:

Μπράβο crf88. Οταν δίνονται τέτοιες απαντήσεις με ευχερεια χρόνου φαντάσου τι αποφάσεις παίρνουν μες το παιχνίδι.!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Κάτι τέτοιους βρίζεις.:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι όμως το check-raise πιστεύω είναι η καλύτερη κίνηση (κερδίζεις επιπλέον στοιχήματα από αυτούς που θα έδιωχνες ενώ συλλέγεις και πληροφορίες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cip1974 έγραψε:

Oποιοσδήποτε κρατούσε 2 κούπες με 7 το μεγαλύτερο φύλλο δεν πρόκειται να έφευγε από την παρτίδα.Θα έφευγε όμως όποιος κρατούσε 1 κούπα.Όπως είρθε το turn ήταν πολύ εύκολο να τον μπλοφάριζε και να έπαιρνε το side pot.

Άμα δεν ξέρει κάποιος από pot odds καλά να πάθει. Αν μπλοφάριζε με 3η κούπα κάτω και έδιωχνε το φύλλο που θα απέκλειε τον ΒΒ από το τουρνουά πάλι μπράβο στον άμυαλο. Να ρισκάρει με μπλόφα για ένα side pot της πλάκας και να χαρίσει την επιβίωση στον ΒΒ (εκτός κι αν είναι κολλητός του κι έχουν συμφωνήσει να πάρουν μισά μισά τα έπαθλά τους!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...