Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ώρα για ανάλυση!


safesteps

Recommended Posts

Και επειδή βλέπω ότι το "ΟΡΜΗΓΜΑ" πάει σύννεφο εδώ πέρα με το που θα κάνει Κιχ κάποιος, αποφάσισα αυτό να είναι και το τελευταίο ποσt που κάνω στο pokerland απαλλάσοντας κάποιους απ την ενοχλητική παρουσία μου. Θα παρακαλούσα το διαχειριστή να με διαγράψει απ το site.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fileasfog έγραψε:

Κι όμως το check-raise πιστεύω είναι η καλύτερη κίνηση (κερδίζεις επιπλέον στοιχήματα από αυτούς που θα έδιωχνες ενώ συλλέγεις και πληροφορίες)

Την αρχική μου τοποθέτηση για την παρτίδα τη διάβασες; Γιατί το check-raise είναι καλύτερο από αυτό που προτείνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι καλύτερο γιατί κερδίζεις στοιχήματα από χέρια που πιθανό να foldaran σε άμεσο allin με το οποίο επιπλέον δεν παίρνεις καμία απολύτως πληροφορία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filtate fileasfog,

katarxas 8ewrw pws de xreiazetai na thigesai apo olo ayto to "ormhgma" pou ginetai logw ths sygkekrimenhs partidas...

ayth einai kai h omorfia tou poker'se kamia partida de yparxei antikeimenika swsth apanthsh gia to pws prepei na pextei..

pws ginetai allwste mia apopsh na einai antikeimenikh otan kathe apofash mas eksartatai apo statherous k metavlhtous paragontes???

safws se kathe partida pou paizoume gnwrizoume ti fyllo kratame kai ti pithanothtes exoume na vgei to draw mas meta to flop...

apo kei kai pera omws kathe mas apofash sto trapezi eggytai se ektimhseis(ti fyllo upothetoume oti krata o antipalos,vash aytou tou fullou an mas symferoun ta implied odds pou prokuptoun,to table image tou antipalou ktl ktl ktl.....)

an paroume gia paradeigma th sthlh"ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ" vlepoume dekades apopseis panw se ena xeri pou ek prwths apopsews mporei se pollous na fainetai auto-play.

TO POKER EINAI ATHLIMA POU KATHE APOFASH MAS KRINETE EK TOU APOTELESMATOS....ean de teleiwsei mia partida kai perasei to pot sth meria tou nikhth de mporoume na kseroume ean exoume parei thn ARISTH apofash.Den einai dunato na gnwrizoume an exoume xasei to mikrotero dynato poso pou mporousame se periptwsh httas,h an exei erthei sta xeria mas o megistos arithmos markwn ean de teleiwsei h partida....

GI'AYTO TO POKER TO GOUSTAROUME OSOI ASXOLOUMASTE ME AYTO.GIATI GIA KATHE PARTIDA MPOROUME NA AKOUSOUME XILIADES DIAFORETIKES APOPSEIS.GIATI KATHWS VELTIONOMASTE MERA ME TH MERA MPOREI H APOPSH MAS GIA SYGKERIMENES KATASTASEIS NA ALLAZEI.

ENA OMWS EINAI SIGOURO...poker is tough

KAI SE AYTO TO KOSMO TOU POKER EINAI ANAPOFEFKTO NA MHN AKOUME TO MAKRY KAI TO KONTO TOU KATHENOS.kalo einai na kratame ayta pou pistevoume oti mporoun na mas ofelhsoun kai sta alla na leme eyxaristw alla de tha parw....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SamGreek έγραψε:

Τελικά έκανες αυτό που έδιωξε τον παίχτη που πιθανώς κρατούσε :4h :5h (ίσως ο Βutton) και θα πετούσε εκτός τουρνουά τον ΒΒ. Κι όλα αυτά για να κερδίσεις τι; Μόνο το side pot; Για ξαναδείτε την αρχική μου άποψη.

Ξέρεις καλά πως το να κρίνεις από το αποτέλεσμα δεν προσφέρει τίποτα.

Χτίσε το side pot με δελεαστικά πονταρίσματα που θα κρατήσουν και τους άλλους μέσα. To equity που έχεις για πληρωμή εξαρτάται κι από τον τετραπλασιασμό ή όχι του ΒΒ, μην το ξεχνάς!

Είναι πολύ εύθραυστο το φύλλο μου για να έχω την πολυτέλεια να χτίσω side pot. Το μόνο που θα πετύχω είναι να χάσω και άλλες μάρκες. Εξάλλου το main pot πάω να πάρω και όχι να βάλω και άλλον μέσα στο κόλπο.

Αν τώρα με την 3η κούπα κάποιος σε μπλόφαρε για να σε τρομάξει, κακό του κεφαλιού του (δηλ. να προσφέρει προστασία στον ΒΒ για να κερδίσει ένα μικρό side pot και να χαρίσει τον τετραπλασιασμό στον ΒΒ).

Δεν φοβάμαι τη μπλόφα εδώ, το φύλλο που θα φτιαχτεί φοβάμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crf88 έγραψε:

De nomizo oti einai toso sosto to check raise kai oti tha mplofare kapoios tin 3 koypa .tha itan poli asteio na to kanei kapoios .Otan moy tixainei sto internet(me atomo idi all in) toys vrizo.De ksero an simfoneite

Βεβαίως και συμφωνώ. Όπως είπα και στον samgreek, δεν φοβάμαι τη μπλόφα εδώ αλλά το χέρι που θα φτιαχτεί από τα επόμενα φύλλα. Θέλω να παίξω το pot με τον all in που τον έχω 88-12. Γιατί να θέλω να κρατήσω και άλλον διεκδικητή στο pot;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crf88 έγραψε:

Καταρχην ποσες θεσεις πληρωνονται ??

7 θέσεις

Υστερα γραφεις κατι πολι αντιφατικο .Το call μοιαζει λες που υποπτο και θα επρεπε να το θεωρησουν monster(συμφωνω καπως).θελεις να δελεασεις τους αλλους δυο να μπουν η να φοβηθουν και να μεινεισ μονος σου με το big blind(les οτι αν ενα απο τα blind se balei all in de tha akoyloythiseis].Τι απο ολα θελεις??

Λέω ότι το limp μου σε εκείνο το σημείο δεν είναι εύκολα raisable από τους πίσω μου, πρώτον γιατί δείχνει ύποπτο και δεύτερον με δύο παίκτες shortstacked στα blinds δεν θα πάνε να κλέψουν, άρα το ενδεχόμενο raise τους θα έχει πραγματική δύναμη. Έτσι κάνω limp περιμένοντας άλλα δύο limps με στόχο co-operational play.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katalava ti les alla soy ksanaleo oti ta 5000 poy pithanon tha xaseis den antistathmizontai apo ti pithanotita na figei enas paiktis.Mono an itan satellite toyrney tha eixe kapoio noima to sigkekrimeno play.Ta chipakia einai politima ti sigkekrimeni stigmi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Ξέρεις καλά πως το να κρίνεις από το αποτέλεσμα δεν προσφέρει τίποτα.

Δεν κρίνω από το αποτέλεσμα, αν θες δες ότι την περίπτωση που θα διώξεις ένα flush draw την πρόβλεψα στην αρχική μου τοποθέτηση.

Είναι πολύ εύθραυστο το φύλλο μου για να έχω την πολυτέλεια να χτίσω side pot. Το μόνο που θα πετύχω είναι να χάσω και άλλες μάρκες. Εξάλλου το main pot πάω να πάρω και όχι να βάλω και άλλον μέσα στο κόλπο.

Έτσι δεν αποσπάς τα περισσότερα δυνατά chips από τους αντιπάλους σου. Χτίσε το side pot να φας και κάτι παραπάνω. Κι ας δίνεις καλά odds θα πάρεις κάτι παραπάνω για το φύλλο σου. Το ότι είναι εύθραυστο σημαίνει ότι θα χάσει και ο ΒΒ αν σπάσει. Αυτό που έκανες είναι για μένα η 2η καλύτερη επιλογή και θα έτεινα πιο πολύ προς αυτή αν το side pot ήταν αρκετά μεγαλύτερο σε σχέση με το stack που σου απομένει και με το Main Pot.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιος βάζει στοίχημα οτι εαν το button ειχε flush draw με 80,000 chips μπροστά του ΔΕΝ θα έκανε auto call στο all-in του?

ΤΙ κερδίζει με το all-in σε κενό side pot?

BUBBLE BUBBLE......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Ποιος βάζει στοίχημα οτι εαν το button ειχε flush draw με 80,000 chips μπροστά του ΔΕΝ θα έκανε auto call στο all-in του?

ΤΙ κερδίζει με το all-in σε κενό side pot?

BUBBLE BUBBLE......

Ε γι' αυτό λέω να χτίσει με μικρά πονταρίσματα το side pot με ένα φύλλο που πιθανότατα είναι το φαβορί και για τα 2 pots. Τώρα για το τι θα έκανε το button εξαρτάται κι από το draw. Άλλο να είχε :4h :5h κι άλλο :Jh :Qh . Εκεί θα έπρεπε να υπολογίσει όλα τα odds (είτε αν είναι κόντρα σε overpair, σε set ή σε 2 pair, να βγάλει το μέσο όρο και να αποφασίσει αν αξίζει to call).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Ποιος βάζει στοίχημα οτι εαν το button ειχε flush draw με 80,000 chips μπροστά του ΔΕΝ θα έκανε auto call στο all-in του?

ΤΙ κερδίζει με το all-in σε κενό side pot?

BUBBLE BUBBLE......

Σχεδόν σε κάθε σου post ρίχνεις αφορισμούς για την αδυναμία και την απροθυμία των εμπλεκομένων στο thread να μάθουν και να βελτιωθούν. Όσον αφορά λοιπόν εμένα, γιατί πιστεύεις ότι πόσταρα το χέρι από την αρχή; Επειδή τελικά το έχασα; Νομίζεις ότι ακόμη και αν κέρδιζα το pot δεν θα το είχα δημοσιεύσει για ανάλυση και προβληματισμό; Ή πιστεύεις ότι επιχειρηματολογώ και ανταλάσσω απόψεις μια ολόκληρη βδομάδα μετά για αυτοπροβολή; Τι έχω να κερδίσω αν όχι γνώση και βελτίωση;

Στην ουσία τώρα. Η λογική σου είναι πολύ απλή και την έχω καταλάβει από την αρχή (άσχετα αν δεν άφησα να φανεί πολύ αυτό): Κάνεις που κάνεις το λάθος με το limp in, κάνεις το αμφιλεγόμενο call όταν κλείνεις το γύρο των πονταρισμάτων preflop, επιτέλους δες το λάθος σου και αφότου δεν έπιασες monster κάτσε στα αυγά σου και κάνε check-fold μέχρι το showdown και αν το πάρεις το pot το πήρες αλλιώς μην εμπλέκεσαι άλλο γιατί μπορεί να γίνεις bubble. Αυτό το τελευταίο όμως δεν έχει να κάνει με την αυστηρή ποκερική λογική του αν είναι σωστό το all in ή όχι και την ανάλυση της παρτίδας. Έχει να κάνει με τη γενικότερη στρατηγική στη συγκεκριμένη φάση του τουρνουά. Πάμε τώρα και σ' αυτό. Γνωρίζω πολύ καλά ότι αν έχεις flush draw θα μπεις στο χέρι. Το ΑΙ δεν το κάνω για να σε διώξω από flush draw, αλλά για να μην κάτσω να δω να χάνω την παρτίδα στο showdown με τόσους άλλους τρόπους που θα μπορούσε να συμβεί με 2 αντιπάλους (3 είναι αλλά τους 2 μπορώ να διώξω) και με 2 κάρτες να έπονται, ακόμη και με το ρίσκο του bubble. Για ποιο λόγο το κάνω αυτό; Γιατί εκείνη τη στιγμή εκτιμώ ότι η πιθανότητα να έχεις εσύ 2 κούπες, σε συνδυασμό να βγει τρίτη κούπα στο board και με την προϋπόθεση να μην βελτιώσω σε full είναι αρκετά μικρότερη και από 20%. Γιατί χρησιμοποιώ το 20%; Για τον εξής απλό λόγο: αν κρατάω ΑΑ preflop και μου κάνεις σημαντικό raise ώστε το pot να είναι το μισό μου stack δεν θα σου γυρίσω AI γιατί υπάρχει, στην καλύτερη για σένα περίπτωση, ένα 20κάτι% να με κάνεις bubble; Η απάντηση φυσικά δεν είναι ναι ή όχι. Εξαρτάται από τη ζημία που σου δημιουργεί το bubble σε απόλυτα ποσά και το πως μεταφράζεται αυτό σε σχετικά ποσά συγκρινόμενο με την οικονομική επιφάνεια του παίκτη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, το bubble δεν ήταν τόσο τραγική ζημία.

Θα κλείσω θυμίζοντάς σου μόνο ότι οι απόψεις μου περί bubble ταυτίζονται με τις δικές σου:

http://www.pokerland.gr/option,com_kune ... art,0.html

Δες το post μου εκεί που ξεκινάω με το: "Σειρά μου να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου"

Το παράδοξο είναι η διάσταση απόψεων που εσύ και ο crf88 έχετε σε εκείνο το thread!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν διαβασεις καλα ολο το ποστ που αναφερεσαι θα δεις οτι δε διαφωνουμε.Εγω απανταω στην original ερωτηση toy post ενω ο αντωνης το συνδυαζει με μια παρτιδα στην πραγα που δεν εχω ιδεα ποια ειναι.Αλλα και να διαφωνουσαμε που θα ηταν το περιεργο??

safesteps να σου πω κατι φιλικα.Ο αντωνης(τον ξερω οσο ξερω και σενα απο τα δυο post εδω) ριχνει αυτους τους αφορισμους διοτι παιρνεις απαντηση απο τοσα ατομα για το call preflop και επιμενεις με τελικο επειχηρημα σου 'οσο περισσοτεροι το λετε τοσο πιστευω οτι εκανα σωστα'

Πως λοιπον θελεις πιο εμπειροι παικτες (δε σε ξερω καθολου υποθεση κανω) οπως ο αντωνης και o holdem gr θελεις να ασχοληθουν σοβαρα με το χερι που ποσταρεις?Και πως ακριβως τετοιου ειδους λογικες σε κανουν να βελτιωνεσαι οπως θες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο με γνωρίζεις εσύ άλλο τόσο σε γνωρίζω και εγώ. Η αναφορά σου στο post μου δεν γίνεται για να σε προσβάλλω ή να σε υποτιμήσω... ίσα ίσα, μου είσαι από τις συμπαθείς παρουσίες στα fora και στα chat και παρατηρώ ευχάριστα τη σταθερή ποκερική σου άνοδο.

Η αναφορά μου στο άλλο thread έχει να κάνει με την πρόθεση του Αντώνη να πάει πάσο τους ΚΚ και την 'ανατριχίλα' σου σ' αυτό το ενδεχόμενο. Κάνω λοιπόν μια απλή παρατήρηση χωρία καμία κακόβουλη πρόθεση για το οξύμωρο της περίπτωσης που εδώ λαμβάνεις τα εύσημα από τον Αντώνη για την τοποθέτησή σου ενώ εκεί τον 'αποκηρύσσεις'. Και λέω εγώ: γιατί εκεί σε ανατριχιάζει η ιδέα του fold, αφού οι πιθανότητες για bubble εκεί preflop είναι μάλλον περισσότερες από τις δικές μου εδώ postflop; Ο Αντώνης σε αυτό το σημείο είναι συνεπής και στα δύο thread στο θέμα του bubble.

Θα επαναλάβω κάτι εδώ: Λαμβάνω κάθε post που γίνεται χωρίς υποψία ή καχυποψία για την πρόθεσή του, εκτός και περιέχει αιχμές ευθέως. Κάτω από αυτό το πρίσμα ποστάρω και εγώ.

Όσο για τα τελικά μου επιχειρήματα και τις λογικές που χρησιμοποιώ ίσως δεν διάβασες με προσοχή το τελευταίο μου post: Όταν γράφω απαντώντας στον Αντώνη

Η λογική σου είναι πολύ απλή και την έχω καταλάβει από την αρχή (άσχετα αν δεν άφησα να φανεί πολύ αυτό)

και αλλού όταν ο holdemgr μου λέει

"Ta suited connectors hreiazontai implied odds & proipothetoun dyo vasika pragmata:

thesi & megala stacks kai edo den exeis tipota ap' afta"

και του απαντώ: "απόλυτα δεκτό", εσύ τι καταλαβαίνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eιναι δυο τελειως διαφορετικες περιπτωσεις στο μυαλο μου και δε καταλαβα οτι τα εχεις συνδεσει ως περιπτωσεις bubble.Γι αυτο μου φανηκε περιεργο που λες οτι στο αλλο ποστ διαφωνω ενω εδω συμφωνω.Με αυτο το ποστ ξεκαθαρισες οτι τα διο φυλλα ειναι κατα καποιο τροπο ιδιες περιπτωσεις κατι που δε μου περασε απο το μυαλο.Καταλαβαινεις λοιπον την αντιδραση μου :) Χρεωσε το ως λαθος μου

Εννοειτε πως δε χρειαζεται να αναφερω πως δεν υπαρχει προθεση για κατι σε καθε ποστ μου.

Αυτο που λες στον αντονh και στο holdem δειχνει οτι εχεις καταλαβει πως εκανες λαθος preflop αλλα θελοντας να στηριξεις οτι ειχες δικιο και να συνεχισει η κουβεντα postflop εκανες κανα δυο σχολια που δεν ειχαν κανενα νοημα (σου θυμιζω οσοι περισσοτεροι το λετε τοσο πιστευω οτι ειχα δικιο,δε θελω να ειμαι προβλεψιμος).Και μετα ζητας τα ρεστα απο τον αντωνη οτι επειδη ειπε οτι δε σε βλεπει να συνεργαζεσαι.Καταλαβαινω οτι σε ενδιαφερει postflop αλλα σου ξαναλεω οτι η συγκεκριμενη παρτιδα δεν εχει ζουμι postflop(μια ηταν η σωστη κινηση και εσυ την εκανες) οσο το σκεπτικο σου preflop που νομιζω οτι ειναι τελειως λαθη.Και εμενα λοιπον μου φαινετε (οταν σου λενε κατι τοσα ατομα και επιμενεις) οτι δεν εχεις διαθεση συνεργασιας και βελτιωσης.

Αυτα εντελως φιλικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η τελευταια παραγραφο του προηγουμενου ποστ ειναι απαντηση στη τελευταια γραμμη σου.Θελω να πω δηλαδη οτι δεν εκανες σαφες αν συμφωνουσες η διαφωνουσες με αυτα που λεγαμε και οχι οτι γενικα δε θελεις να συνεργαστεις.Μη παρερμηνεψεις τα λογια μου.Εγω λεω τη ειδα στο συγκεκριμενο ποστ.η γενικοτερη παρουσια σου ειναι πολυ ευχαριστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...