Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Γιατί θα πάω μόνος μου στο Dortmund


goingup

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα,

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Αυτό το site είναι του Polisca, βάζει το κόπο του 100% και θα πρέπει κάπως να ανταμοίβεται. Είτε είναι αυτό υπό τη μορφή διαφήμισης, είτε είναι υπό τη μορφή affillliation. Καλή είναι η ηθική ανταμοιβή αλλά πρέπει να υπάρχει και η υλική ανταμοιβή. Αλλιώς ο Poliscas ή θα το κλείσει το site ή θα το αφήσει στη μοίρα του και όλοι θα χάσουν. Και εάν ήταν τόσο εύκολο να στηθεί ένα site σαν το Pokerland, θα το είχαν κάνει και πολλοί άλλοι και όλα φυσικά τα Ελληνικά πόκερ sites. Πριν προβαλλόταν το Poker.gr και το Αστέρια, τώρα το KSpoker και το Αστέρια, αύριο κάποιο άλλο. Δεν έγινε κάποια δημοπρασία και επικράτησαν αυτοί που εδωσαν τα περισσότερα, έγιναν κάποιες προτάσεις και κάποιοι τις αποδέχτηκαν, κάποιοι όχι.

To ότι το Pokerland δίνει τη δυνατότητα να μιλήσουν ακόμα και τα sites που δεν προβάλλονται αντί να σβήνει τα post τους και να τους αφαιρεί το δικαίωμα λόγου είναι προς τιμή του Polisca και των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό το site.

Άλλα sites δεν το κάνουν αυτό. Εάν κάποιο site θέλει να περισσότερη προβολή ας διαφημιστεί, εγώ δεν έχω πρόβλημα, όλοι πάνω κάτω το ίδιο προσφέρουμε.

Εγώ μέσα από το φόρουμ έκανα πριν από 10 μέρες μια ερώτηση για τις προτιμήσεις σας στο online πόκερ. Κάποιοι απάντησαν και μπράβο τους. Οι περισσότεροι απλά διάβασαν. Τότε περίπου ανακοίνωσα και το τουρνουά $1+$0.10 μόνο για Έλληνες με έπαθλο $500 για τον 1ο που θα κάνουμε στις 28 Φεβρουαρίου.

Βλέποντας ότι κανείς άλλος δεν καταθέτει την άποψή του αποφάσισα να επιβραβεύσω αυτούς που απάντησαν με δωρεάν συμμετοχή και εάν τους ενδιαφέρει συμμετέχουν στο τουρνουά, εάν δεν τους ενδιαφέρει όχι. Το εάν το ποσό είναι ευτελές για κάποιους είναι σεβαστό. Για πολλούς άλλους όμως οι οποίοι συνωστίζονται στα freerolls 0+0 με άλλα 100 -150 άτομα για να παίξουνε για $30 δεν είναι. Και αυτοί που συνωστίζονται εκεί συνήθως δεν επιθυμούν να πληρώσουν το $1+.10

Το κάθε site έχει λειτουργικά έξοδα. Και δεν μιλάμε για Partypoker κλπ που έχουνε και τα σκορπάνε. Το $500 τουρνουά στο οποίο θα πάρουν ενδεχομένως μέρος 20-30 άτομα (με 20 Έλληνες είμαστε μια χαρά) κοστίζει. Το τουρνουά που διοργανώνει το poker.gr και το αστέρια κοστίζει. Η μικρή βάση παικτών αναγκάζει τα sites που θέλουν να προσφέρουν πράγματα ειδικά για τους Έλληνες να ξοδεύουν. Ο ανταγωνισμός είναι καλός αλλά δεν μπορούν τα sites να μοιράζουν 50άρες και 100άρες free bonus και συμμετοχές για να ικανοποιηθεί ο κάθε παίκτης. Το τουρνουά των $500 είναι καλό, δεν αναμένω μεγάλη συμμετοχή και όποιος θέλει και μπορεί πληρώνει το ευτελές ποσό $1+0.10. Όποιος δεν μπορεί απαντά στο ερώτημά μου και συμμετέχει αν θέλει.

Όπως σωστά είπε και ο φίλος μου ο Πάνος από το poker.gr η αίθουσα πόκερ ενδιαφέρεται να βγάλει χρήματα και τα πιο εύκολα χρήματα βγαίνουν από τα cash games. H διοργάνωση ενός ειδικού τουρνουά έχει κάποια δουλειά και σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι κερδοφόρο όπως αυτό που θα κάνουμε σε λίγες μέρες. Η διοργάνωση κάποιου άλλου τουρνουά με έπαθλο συμμετοχή σε επίγειο τουρνουά του εξωτερικού έχει και αυτή κόπο. Να κρατάς βαθμολογίες, να γίνουν όλα σωστά για να μην γίνουμε ρόμπα στους παίκτες, να κανονίσουμε ξενοδοχεία, εισητήρια κλπ τα ξέρω γιατί τα κάνουν οι συνάδελφοί μου για το καζίνο. Δεν είναι εύκολη δουλειά. {Εδώ μια φορά δώσαμε ένα Jeep Wrangler σε παίκτη του καζίνο (όχι στην Ελλάδα) που κέρδισε διαγωνισμό και μας ζήτησησε το αμέσως καλύτερο μοντέλο γιατί ήταν αυτό που φαινόταν στη φωτογραφία του διαγωνισμού. Γκρίνιες υπάρχουν πάντα και όταν τις ακούς ακόμα και έπειτα από τις προσπάθειες που κάνεις αποτελούν δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά τις αποδεχόμαστε}. Όσοι έχουν την οικονομική δυνατότητα δεν χρειάζεται να πάνε να παίξουν στα sattelites. Αλλά για όσους δεν την έχουν τα τουρνουά αυτά είναι καλά.

Όλοι μας έχουμε μια επιχείρηση. Poliscas, KSpoker.gr, poker.gr, αστέρια και όλοι αποσκοπούμε στο κέρδος. Ο Poliscas λιγότερο από τους υπόλοιπους αφού είναι και το χόμπυ του, αλλά η καλή δουλειά πρέπει να ανταμοίβεται. Εάν δεν αποσκοπούσαμε στο κέρδος θα είμασταν κοινοφελή ιδρύματα και θα σκορπάγαμε 50άρες και 100άρες αβέρτα.

Μακάρι να υπάρχουν πολλοί που θεωρούν το $1.10 ευτελές ποσό, τότε θα έχουμε μεγάλη συμμετοχή στο τουρνουά των $500 ;-)

Κλείνω με την καλύτερη ατάκα της ημέρας από το Vasco 13:

"HMARTON RE PAIDIA....GRINIA...MOYRMOYRA...GRINIA..ELLHNES ME TA OLA MAS"

Καλό βράδυ

Παναγιώτης

KSpoker.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για καποιους είναι μικρο ποσό. Αυτη τη στιγμη ειμαι ηδη $800 μέσα για απόψε και δεν το θεωρω μεγαλη υποθεση. Για όσους όμως προσπαθουν να κτισουν το bankroll τους είναι πολύ καλή ευκαιρία νομίζω που δε θα πρεπε να χαθεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KSpoker.gr έγραψε:

Εδώ μια φορά δώσαμε ένα Jeep Wrangler σε παίκτη του καζίνο (όχι στην Ελλάδα) που κέρδισε διαγωνισμό και μας ζήτησησε το αμέσως καλύτερο μοντέλο γιατί ήταν αυτό που φαινόταν στη φωτογραφία του διαγωνισμού.

Καλό βράδυ

Παναγιώτης

KSpoker.gr

Δεν μου στέλνεις εμένα ένα οποιοδήποτε μοντέλο? Θα είμαι κινητή διαφήμιση του KSpoker!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Είπα μία γνώμη εγώ, είπε μία γνώμη ο goinup και ξέσπασε πόλεμος. Έτσι είμαστε εμείς οι Έλληνες.

Νομίζω πάντως πως βγήκε κάποιο συμπέρασμα για το τι ακριβώς συμβαίνει το τελευταίο διάστημα.

Ειλικρινά Σταύρο σέβομαι όπως έχω αναφέρει την προσπάθεια που κάνεις με το pokerland. Το pokerland είναι 100% δικό σου και τις αποφάσεις για το πως θα λειτουργεί τις παίρνεις αποκλειστικά μόνος σου. Όμως, αυτό που πραγματικά με πείραξε είναι το γεγονός ότι πριν ένα μήνα έλεγες στον κόσμο για το poker.gr και μόνο, (μοναδικές προσφορές, μοναδικά bonus, φοβερά τουρνουά) αγνοώντας τις υπόλοιπες αίθουσες και αυτόν τον μήνα....άκρα σιωπή. Όπως κατάλαβα απο τα προηγούμενα post, το poker.gr δεν θέλησε να κάνει διαφήμιση για τον μήνα Φεβρουάριο και αυτόματα για το pokerland το poker.gr δεν αξίζει σαν αίθουσα, ώστε να γίνουν κάποιες αναφορές. Αν θυμάμαι καλά τον Ιανουάριο εδώ στο pokerland, είχαν δηλώσει συμμετοχή περίπου 20 παίκτες που ήθελαν να διαθέσουν 80€ περίπου για να γίνει ένα τουρνουά με τον νικητή να κέρδιζε μία θέση σε live tournament. Αν θυμάμαι είχες δηλώσει και εσύ συμμετοχή. Τώρα που το poker.gr διοργάνωσε αυτό το τουρνουά (άσχετα αν έχει κέρδος ή όχι) δεν μπήκες στον κόπο ούτε καν να το αναφέρεις. Γιατί; Μάλλον επειδή δεν πλήρωσε την συνδρομή του για τον Φεβρουάριο...!!! Και επιπλέον διατυμπανίζεις την SUPER προσφορά του ΚS (1$).

Και για να σε προλάβω πριν πεις ότι 'δουλεύω' για το poker.gr λέγοντας όλα τα παραπάνω, να σου θυμίσω ένα nickname... Alge72. Να σου θυμίσω λοιπόν ότι ο Alge72 είχε κάνει μια παρόμοια παρατήρηση τον Δεκέμβριο, όταν το Asteria διοργάνωνε το Road to Copenhagen. Το Asteria λοιπόν τότε δεν ήταν διαφημιζόμενο site απο το pokerland, οπότε και εσύ δεν το είχες αναφέρει. Αν θυμάσαι τον Alge72 τον είχες αποκαλέσει 'αλεξιπτωτιστή'. Να σου αποκαλύψω λοιπόν πως το Alge72 σημαίνει...Alexopoulos George. Τώρα βέβαια σε βάζω σε σκέψεις και ίσως πεις ότι τότε 'δούλευα' για τα... Asteria!!!

Με λίγα λόγια που θέλω να καταλήξω.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν θέλω να αισθάνομαι 'σαν το πρόβατο στην σφαγή'. Δεν μπορεί δηλαδή τον Ιανουάριο να μου λες να παίξω στο poker.gr, τον Φεβρουάριο να μου λες να παίξω στο KS και τον Μάρτιο να μου πεις να παίξω στο Alexopoulospoker.gr!!! Δεν βοηθάς με αυτόν τον τρόπο τον Έλληνα παίκτη.

Για το άλλο το θέμα τώρα, αν είναι sponsor το poker.gr σε εμένα, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως το poker.gr μάλλον ανταμείβει με αυτόν τον τρόπο εμένα. Γιατί; Ίσως επειδή παίζω σε cash game, Limit 15$/30$. Άρα είμαι καλός 'πελάτης'. Το ίδιο όμως νομίζω πως κάνει το poker.gr και με άλλους παρόμοιους παίκτες, όπως επίσης θα επιβραβεύσει και τον οποιοδήποτε άλλον παίκτη. Αυτό είναι καλό (σαν προσφορά ή σαν bonus). Και θα έπρεπε να το είχα αναφέρει από καιρό εδώ στο forum. Αλλά δεν το έκανα γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα έλεγαν κάποιοι ότι κάνω 'γκρίζα' διαφήμιση. Το μόνο που είχα πει πολύ παλιότερα μόνο, ήταν πως για να έχεις κάποιες απαιτήσεις από κάποιες αίθουσες θα πρέπει να είσαι και παίκτης.

Τότε όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Επειδή είμαι επαγγελματίας παίκτης φίλε Παναγιώτη απο το ΚS, και σέβομαι και το 1$ που κάποιος παίκτης έχει για να παίξει, εγώ κατέκρινα την διατυμπάνιση της Super προσφοράς του 1$ , όταν γύρω μας υπάρχουν πολύ πιο σημαντικές προσφορές. Η νοημοσύνη των παικτών δεν είναι τόσο χαμηλή.

Φιλικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανείς δεν διατυμπάνισε την Super προσφορά του $1.

Το σημαντικό είναι ότι γίνεται ένα τουρνουά μόνο για Έλληνες με $500 έπαθλο και με πολύ μικρό κόστος συμμετοχής $1.10, ενώ όσοι κάνουν τον κόπο να μας πούνε την προτίμησή τους για τα παιχνίδια του online poker θα συμμετέχουν σε αυτό το τουρνουά δωρεάν. Με αυτό το $1 δεν αγοράζεις ούτε στραγάλια αλλά μπορείς να συμμετέχεις στο συγκεκριμένο ελληνικότατο τουρνουά των $500. Είναι μόνο για αυτό. Το παίρνεις μόνο για αυτό, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πουθενά αλλού.

Φίλε Γιώργο ξεκόλα!

Για σένα Γιώργο μπορεί να μην είναι καλή περίπτωση. Για άλλους παίκτες όμως που επιθυμούν να χτίσουν το bankroll τους είναι καλή περίπτωση.

Όπως καλή περίπτωση μπορεί να είναι και τα νέα freerolls του KSpoker για κάποιους παίκτες.

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά εάν δεν παίζεις στα συγκεκριμένα τουρνουά και δεν κυνηγάς τα συγκεκριμένα ποσά δεν έχει νόημα να τοποθετείσαι.

Όπως και αν διοργανώσω ένα τουρνουά με κόστος συμμετοχής $1.000 δεν έχει νόημα να τοποθετηθεί κάποιος που παίζει μόνο freerolls και να πει ότι είναι ακριβό.

Πες μας τι ακριβώς παίζεις και ίσως το KS να οργανώσει κάτι που να σου τραβήξει την προσοχή. Δώσε στο φόρουμ και τη θετική σου απάντηση αντί απλά να κριτικάρεις. Η συγκεκριμένη ερώτηση υπάρχει στην ενότητα του online πόκερ.

Όσον αφορά την προβολή που δέχονται κάποια sites τη δέχονται γιατί έχουν πληρώσει για την προβολή τους. Αυτό έγινε και πριν το KS αυτό θα γίνει και μετά το KS. Οι φίλοι του pokerland ξέρουν το poker.gr το οποίο κέρδισε την προβολή του με τον ίδιο τρόπο, μέσα από διαφήμιση. Ξέρουν και τα Αστέρια. Θα μάθουν τώρα και το KSpoker.gr θα δούνε διαφημίσεις και αλλού και θα αποφασίσουν που θα παίξουν και εάν θα παίξουν.

Και εσύ πρόβαλες κάποτε το bet24 όπως μας είπες. Συνεργάστηκες μαζί τους και καλά έκανες. Πώς θα σου φαινόταν εάν κάποιος σου έλεγε ότι δεν κάνεις καλά που δεν αβαντάρεις και τα άλλα Ελληνικά sites που προσφέρουν τις ίδιες ή καλύτερες προσφορές ή καλύτερο πρόγραμμα ή καλύτερο support όταν πληρώνεσαι από το bet24?

Εάν θέλεις να είσαι 100% αντικειμενικός δεν κάνεις συνεργασίες με κανένα.

Αυτά έχω να πω

Παναγιώτης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

holdemgr έγραψε:
goingup έγραψε:
holdemgr έγραψε:

Προσωπικά ελπίζω καποια στιγμη να γυρισω ένα βιντεακι παιζοντας ποκερ και να το στείλω εδω, ωστε καθενας να μπορει να κανει κριτική

Ναι είναι πολύ καλή ιδέα. έχω πειραματιστεί και εγώ να το κάνω αυτό, μάλιστα ανέβασα και ένα στο Youtube. *http://www.youtube.com/watch?v=OipCbIFcjVI αλλά γενικά συνάντησα δυσκολία στο εξής: Πρέπει να γράφεις με τις ώρες και μετά να ξεδιαλύνεις τα αξιόλογα χέρια. Και αν θέλεις να κάνεις και σχολιασμό...

Πάντως θα γούσταρα τρελλά να βλέπω videakia από online παιχνίδια.[/quote:1bxet7my]

Θα το προσπαθησω αυτο το ΣΚ. Μάλλον κανα 20λεπτο χωρις να αφαιρεσω χέρια ομως.[/quote:1bxet7my]

Άπειρα MB (ίσως και 500) το 20λεπτο, αλλά καλή σου τύχη :) :) :)

Σχολιασμό μην ξεχάσεις να βάλεις!

Καθένας το χαβά του. Εγώ με τα βίντεο λοιπόν!

Πιστευω να είναι γυρω στα 50ΜΒ. Σκεφτόμουν να παίξω λίμιτ αλλά αποτι βλέπω όλοι εδώ παίζουν νολιμιτ. Στο νολιμιτ ειμαι ακόμα ψάρι αλλά ίσως το δοκιμάσω. Ελπίζω να δώσει το ερέθισμα για καποια ενδιαφέρουσα συζητηση.

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι το εξής: Ξεκίνησα να παίζω πόκερ με κατάθεση 200 δολλάρια και μεσα σε 1.5 χρονο έχω πολλαπλασιάσει αυτό τον αριθμό.

Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος αυτού του ποσού το οφείλω σε κάποιο ιντερνετ φόρουμ που δε με βοηθησε άμεσα να βρω την καλυτερη αιθουσα ΑΛΛΑ με βοηθησε να γινω καλύτερος παίκτης.

Καλά και τα φριρολ και οι προσφορές αλλά το πόκερ είναι πολύ δυσκολο παιχνίδι και θέλει πολύ δουλειά για να είσαι αυτός που τα παίρνει στο τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος αυτού του ποσού το οφείλω σε κάποιο ιντερνετ φόρουμ που δε με βοηθησε άμεσα να βρω την καλυτερη αιθουσα ΑΛΛΑ με βοηθησε να γινω καλύτερος παίκτης.

Σωστότατος.... ;)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή μιλάμε για videos και για ...μικροποσά δείτε το παρακάτω heads-up μεταξύ του Erik Sagstom και ενός τύπoυ που δεν ξέρω. Το ποτ ειναι μόνο ...$200.000.

*http://rapidshare.com/files/17717987/220k_pot.avi.html

Αν δεν σας παίζει, κατεβάστε τον παρακάτω codec

*http://www.techsmith.com/download/codecs.asp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανοίγω τον υπολογιστή, συνδέομαι στο Pokerland και τι να δω; Ο μεγάλος GeoAlexo συνεχίζει να ασχολείται με ένα θέμα που το εξαντλήσαμε διεξοδικά εδώ και δύο μέρες και συνεχίζοντάς το κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε γραφικοί…

Είχα δύο επιλογές: να απαντήσω επαναλαμβάνοντας τα ίδια πράγματα (και να συνεχίσουν να γελάνε όλοι μαζί μας) ή να μην απαντήσω….Εεε σαν γνήσιος Ελληναράς λοιπόν θα συνεχίσω!

Φίλε GeoAlexo ότι αισθάνεσαι υποχρεωμένος στο Poker.gr που σε στέλνει δωρεάν ταξιδάκια στο εξωτερικό είναι ηλίου φαεινότερο! Αν αγαπάς τόσο τους Έλληνες παίκτες και το Ελληνικό πόκερ – και είσαι επιχειρηματίας όπως ανέφερες τις προάλλες – γιατί δε χαρίζεις τη θέση σου σε ένα νέο παιδί να αποκτήσει και κανένας άλλος εμπειρία από live τουρνουά;

Και γιατί ακόμη δεν απάντησες στον φανερό υπαινιγμό ότι προκρίθηκες στο διαγωνισμό του Asteria παίζοντας με δύο usernames (parask και GeoAlexo); Αυτό για ποιο λόγο το έκανες, μήπως από διπλή αγάπη για το Ελληνικό πόκερ; Για αυτό το θέμα βλέπω κάνεις την πάπια….ενώ χρωστάς μια απάντηση σε όλους εκείνους που έπαιξαν τίμια χρησιμοποιώντας ένα μόνο λογαριασμό. Εκείνο δεν σε πείραξε άραγε;

Όσον αφορά τώρα το θέμα ποιες αίθουσες θα προβάλλει το Pokerland και ποιες όχι, το εξηγώ σε προηγούμενο ποστ και θα είναι υπερβολικά γελοίο να το αναφέρω και πάλι. Την άλλη φορά που θα βλέπεις στην τηλεόραση κάποιον αγώνα και θα δεις στο ημίχρονο διαφήμιση της Amstel, πάρε τηλέφωνο εξαγριωμένος στο κανάλι και πες τους: είστε απατεώνες, δεν είδα διαφήμιση της Kaiser, της Heninger, της Sol κλπ

Α, και κάτι ακόμη. Τόσο καιρό κόπτεσαι για το Ελληνικό πόκερ και πως θα γίνει να ανεβάσουμε το επίπεδό του. Δεν σε είδα όμως να γράφεις κάποιο άρθρο για τη στρατηγική του παιχνιδιού ή να συζητάς κάποιο χέρι ώστε να βοηθήσεις λίγο κι εμάς τους …αρχάριους. Ελπίζω μία από τις επόμενες μέρες να σε φωτίσει ο θεός και να μοιραστείς με εμάς τους υπόλοιπους λίγη από τη σοφία σου. Αμήν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάμε λοιπόν να προσφέρουμε το γέλιο στους αναγνώστες.

1. Tο ότι είμαι υποχρεωμένος απέναντι στο poker.gr και ότι θα ήταν καλό να δώσω την θέση μου σε κάποιον άλλον να πάει να παίξει αντί για μένα, δεν νομίζω ότι χωράει σχόλια….!!!

2. Για τον φανερό όπως λες υπαινιγμό, σου δίνω την απάντηση. Πρώτα απ’ όλα δεν έπαιζα με 2 λογαριασμούς. Μπορείς να ρωτήσεις όσους έλαβαν μέρος και τους παρακαλώ να το επιβεβαιώσουν, αν είδαν ποτέ στο τουρνουά το username GeoAlexo. Τώρα αφού σε ενδιαφέρει να μάθεις τι έγινε και για να μην νομίζεις ότι κάνω την πάπια σου λέω το εξής. Το όνομα parask ανήκει στην γυναίκα μου. Στην Κοπεγχάγη ήταν προγραμματισμένο να πήγαινα να παίξω από το Φθινόπωρο. Αν θες να σου στείλω και το αεροπορικό εισιτήριο που δείχνει καθαρά ότι έχει κλειστεί 3 μήνες πριν. Όταν ακόμα δεν είχε ανακοινωθεί τίποτα από τα Asteria. Έπαιξε η γυναίκα μου, κέρδισε ( σου ζητάει συγνώμη που δεν σε άφησε να κερδίσεις ) από καθαρά θέμα τύχης ( την τελευταία αγωνιστική δεν έπαιξε ο ΑΚ που ήταν πρώτος) και ήρθε στο ταξίδι. Τα υπόλοιπα για το τι ακριβώς έγινε στην Κοπεγχάγη τα έχει αναφέρει ο goinup.

3. Το παράδειγμα που λες με την τηλεόραση δεν κολλάει και δεν έπρεπε να το αναφέρεις, γιατί δεν είναι υπέρ σου. Το κάθε κανάλι βάζει τις διαφημίσεις του με αποκλειστικό σκοπό να βγάλει κέρδος! Και δεν τους ενδιαφέρει για το τι θα διαφημίσει. Αρκεί να πληρωθεί. Αν εσύ παρομοιάζεις το pokerland με τα διάφορα κανάλια τότε…οκ! Να διευκρινίζεις όμως ότι το pokerland είναι ένα καθαρά διαφημιστικό site στο χώρο του poker. Να διευκρινίζεις όμως ότι δεν σε ενδιαφέρει να μάθει ο Έλληνας παίκτης αν γίνετε κάτι καλό σε κάποια άλλη αίθουσα. Να διευκρινίζεις ότι δεν είναι το pokerland Ελληνική κοινότητα. Και επίσης να διευκρινίζεις ότι κάθε μήνα θα λες στα μέλη του pokerland να παίζουν και σε άλλη αίθουσα (ανάλογα από ποια θα έχεις προσωπικό κέρδος). Νομίζω πως καλύτερο παράδειγμα από την αδικία που είχες κάνει τότε με την αίθουσα Asteria δεν υπάρχει. Ήταν η ΠΡΩΤΗ αίθουσα που έκανε freeroll για Έλληνες παίκτες με τον νικητή να κερδίζει μία θέση σε live tournament και εσύ τότε επειδή δεν έπαιρνες χρήματα από το Asteria δεν βγήκες να το ανακοινώσεις. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ….!!!

Δεν σου λέω να μην βάζεις διαφημίσεις, να βάζεις. Αλλά να το κάνεις με πιο κομψό τρόπο.

4. Για το αν κόπτομαι για το καλό του Ελληνικού poker και για τους Έλληνες παίκτες, να σου θυμίσω ότι εγώ ήμουν αυτός που έβγαλε την μούρη του στις εφημερίδες, παροτρύνοντας τους Έλληνες να παίξουν poker το περασμένο καλοκαίρι. Επίσης στο blog που έχει το όνομα μου, έχω στείλει ένα άρθρο σχετικά με τους τρόπους παιχνιδιού για το poker. Ένα ευχαριστώ όμως δεν εισέπραξα από εσένα.

Τέλος πάντων. Ειλικρινά δεν θέλω να απαντήσεις. Έτσι κι αλλιώς δεν απάντησες επί της ουσίας στο προηγούμενο post το δικό μου, αλλά διάλεξες να μου κάνεις επίθεση με τις δικές σου ερωτήσεις.

Ήταν το τελευταίο μου post στο pokerland και ελπίζω να μην το διαγράψεις.

Ξέρεις, υπάρχουν και άλλα forum ( μη διαφημιστικά ) που μπορώ να μοιραστώ την… σοφία μου!!!

Φιλικά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ποιος ξεκίνησε τις επιθέσεις και το γιατί είναι ολοφάνερο. Το γιατί έχασες την ψυχραιμία σου επειδή ξεσκεπάστηκες είναι επίσης ολοφάνερο. Όσο για τη δικαιολογία σου για το πρωτάθλημα του Asteria είναι τουλάχιστον αστεία.

:lol: :lol: :lol:

Λοιπόν υπέρμαχε του Ελληνικού πόκερ, και των "δωρεάν ταξιδιών", άλλος απέφυγε να απαντήσει στις ερωτήσεις που τέθηκαν και όχι εγώ. Κι εγώ δεν επιθυμώ να συνεχίσω αυτή την κουβέντα, που άλλωστε δεν οδηγεί πουθενά, όμως αν αρχίσεις να κρίνεις τους άλλους να είσαι έτοιμος να δεχτείς και την κριτική.

Προφανώς δεν την αντέχεις. Κρίμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4. Για το αν κόπτομαι για το καλό του Ελληνικού poker και για τους Έλληνες παίκτες, να σου θυμίσω ότι εγώ ήμουν αυτός που έβγαλε την μούρη του στις εφημερίδες, παροτρύνοντας τους Έλληνες να παίξουν poker το περασμένο καλοκαίρι.

Μετά τα όσα διάβασα, δεν νομίζω η παραπάνω κίνηση να έκανε καλό ούτε στο Ελληνικό πόκερ ούτε στους Έλληνες παίκτες... Το πόκερ στην Ελλάδα πρέπει να αναπτυχθεί με σοβαρότητα.

Φιλικά,

Παναγιώτης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KSpoker.gr έγραψε:

djroof αυτό το κάνεις ήδη, η φωτογραφία σου είναι 2 εκατοστά μακριά από το λογότυπο του KS ;-)

Ωραία... τώρα που σε βρήκα και εδώ, πότε θα μπεί το bonus των 25$ γιατί σήμερα έπιασα τις 150 χεριές! :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύριο το πρωί, τώρα να δούμε και λίγο ποδόσφαιρο! Το email σου το πρωί δεν έφτασε σε εμάς, είσαι σίγουρος ότι το έστειλες στη σωστή διεύθυνση; Για κοίταξε... Καλό βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Μου έβαλες ιδέα...χε χε

Να ενεργοποιηθεί εκ νέου το Melissia Offline Poker Club με ένα SitnGo των 16 ατόμων. Buy in (2,000/16 = )130 + 13(για το Club)

Μπορεί το έπαθλο να είναι ως εξής:

O 1ος πάει dortmund (side event 1,000Ευρώ)

Ταξιδεύει συγκεκριμένες ώρες (α! αν δεν μπορεί, πάει το έχασε, θα το πάρει ο2ος)

Μένει σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο

Και υποχρεωτικά φοράει μπλούζα Melissia Offline Poker Club

ή ως εξής:

Ο πρώτος παίρνει 2,000 Ευρώ και τα χρησιμοποιεί όπως νομίζει.

Και στις 2 περιπτώσεις το ΜΟPC τα ίδια θα βγάλει από λεφτά (13Χ16), αλλά στην πρώτη θα πάρει και διαφήμιση. Ο παίκτης άραγε ποιά περίπτωση προτιμάει? Να κάνει τα λεφτά του ότι θέλει αυτός ή ότι επιβάλλει ο διοργανωτής?

Μπορείς επίσης να καλέσεις στο Melissia Offline Poker Club ένα βράδυ 10 φίλους, να παίξετε 5-6 ώρες πόκερ με κάβα 100 ευρώ ο καθένας και να κρατάει το MOPC το rake και όταν στο τέλος της βραδιάς θα έχετε μείνει όλοι π.χ. με 90 ευρώ ο καθένας, να τους δώσεις και δύο ευρώ ακόμα και εσύ να φύγεις με 172 ευρώ. Οι άλλοι όμως τα δύο ευρώ που πήραν πίσω, θα μπορούν να τα κάνουν ότι θέλουν!!!

Αυτό δεν θα είναι μάρκετινγκ, ενώ αν μαζέψετε 1.300 ευρώ και το ΜΟPC στείλει έναν σας στο Ντόρτμουντ ξοδεύοντας 2.000 ευρώ, αυτή θα είναι περισσότερο μια κίνηση μάρκετινγκ με βάση αυτά που υποστήριξες προχθές!

Δηλαδή βρε Αλέξη, και εμείς και όλες οι εταιρίες κινήσεις μάρκετινγκ δεν κάνουμε για να προσελκύσουμε μέλη. Είναι μυστικό αυτό; Όχι. Εκτός αν προσπαθείς να βαφτίσεις κάποιες κινήσεις μάρκετινγκ γενναιόδωρες και κάποιες άλλες απλά διαφημιστικές... Με όποιο τρόπο και να προσφέρουμε έτσι κάτι στον παίκτη, για τον παίκτη αυτό είναι θετικό. Μην προσπαθούμε να του πούμε αυτό που κάνουν οι άλλοι δεν είναι θετικό ενώ το δικό μας είναι...

Α και να μην παραλείψω να πω (γιατί απουσίαζα δυο μέρες) και δεν απάντησα και σε κάτι που έγραψες στο προτελευταίο σου post, ότι:

"προφανώς δεν είμαι αφελής να πιστεύω ότι μέσα από το Δελτίο Τύπου σας θα πρέπει να αναφέρετε ανταγωνιστικά site. Γι' αυτό η σωστή (δεοντολογική) αντιμετώπιση είναι ότι δεν αναφέρεις καθόλου κάτι που δεν έχει καμία σχέση με σένα. Αλλά αν το αναφέρεις πρέπει να το αναφέρεις ολόκληρο, γιατί όπως ξέρεις η μισή αλήθεια είναι ψέμα."

Εξακολουθώ να διαφωνώ κάθετα. Ο Γιώργος κέρδισε κάτι στην Κοπενγχάγη, όχι τα Αστέρια. Φορούσε τη μπλούζα τους. Για τον Γιώργο μιλάγαμε στο δελτίο τύπου μας, όχι για αίθουσες και είναι ξεκάθαρο πως δεν είπαμε ψέματα, δεν παραπλανήσαμε κανέναν με τον τρόπο που το γράψαμε ώστε να υπονοήσουμε έστω ότι το έκανε μαζί μας. Δεν είμασταν σε καμία περίπτωση όμως υποχρεωμένοι δεοντολογικά να αναφέρουμε τι μπλουζάκι φορούσε τότε. Αν είναι δυνατόν! Απορώ πως με τις γνώσεις μάρκετινγκ που έχεις, επιμένεις σε αυτό το πράγμα. Όχι απλά δεν ήταν φάουλ, αλλά ούτε καν near. Ούτε στο sports marketing, ούτε στο poker, ούτε στο sponsoring από φίρμες ένδυσης, ούτε πουθενά δεν υπάρχει τέτοιος κανόνας δεοντολογίας. Αν ο παίκτης κάποιας αίθουσας καταφέρνει κάτι, είναι θέμα αυτής της αίθουσας να το προβάλει. Εμείς τους παίκτες μας τους προβάλουμε στη σελίδα μας, σε άλλες σελίδες, στο Sportday, στο Goal, στο Maxim, στο Max και σε άλλα έντυπα. Το που θα προβάλεις εσύ τους δικούς σου σαν υπεύθυνος του Αστέρια Αλέξη είναι δικό σου θέμα. Μην ψάχνεις όμως για φάουλ τέτοιου είδους, γιατί αν παίζαμε ποδόσφαιρο και το ζητούσες αυτό το φάουλ θα σου έβγαζα κίτρινη κάρτα! Φυσικά ο κάθε διαιτητής έχει τη δική του κρίση, αλλά όπως εσύ βλέπεις φάουλ, έτσι και εγώ βλέπω "θέατρο".

Τέλος, για την εξέλιξη της συζήτησης ανάμεσα σε Polisca και GeoAlexo, λυπάμαι πολύ που τα πράγματα πήραν τέτοια τροπή. Από πλευράς μου το μόνο για το οποίο μπορώ να διαβεβαιώσω είναι ότι ο Γιώργος δεν δουλεύει για το Poker.gr, δεν έχει κάποιο συμβόλαιο με το site μας αλλά μια προφορική συμφωνία για ανταμοιβή του Γιώργου για το παιχνίδι του στο Poker.gr με κάποιες χορηγημένες εμφανίσεις σε τουρνουά την οποία μέχρι στιγμής τιμούμε και οι δύο πλευρές, γιατί ακόμα και στις μέρες μας θέλω να πιστεύω ότι οι άντρες έχουν λόγο.

Από εκεί και πέρα είναι εμφανές το προφανές, ότι στο site είναι σωστό μεν να γράφονται πράγματα μόνο για τους χορηγούς, όμως όταν μέσα στο φόρουμ θάβονται ή αποσιωπούνται ενέργειες που αφορούν σίγουρα πολλά από τα μέλη του, τότε έχεις μια promoting ιστοσελίδα και όχι ένα φόρουμ ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων. Λέω ναι στη διαγραφή διαφημιστικών μηνυμάτων από το φόρουμ, αλλά όχι στο να θάβονται διοργανώσεις όπως π.χ. το πρωτάθλημα μας για το οποίο (ή οποιοδήποτε παρεμφερές γεγονός) όντως υποτίθεται ότι μαζεύονταν αρχικά συμμετοχές από σένα Σταύριο, αλλά στο τέλος δεν γράφτηκε καν ούτε λέξη ότι διεξάγεται (ακόμα και στο φόρουμ). Με άλλα λόγια ένα site κάνει ένα τουρνουά που στέλνει 4 Έλληνες παίκτες στο ΕΡΤ του Dortmund και το ελληνικό φόρουμ ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων για το πόκερ που επιθυμεί την πρόοδο του πόκερ στη χώρα μας το αποσιωπεί παντελώς! Ενώ πριν δυο μήνες πρόβαλε το ότι στέλνουμε δύο παίκτες στο Ζέεφελντ και δεν ενημέρωσε καν (πριν την παρέμβαση που έγινε) για το ότι άλλη αίθουσα έστελνε έναν παίκτη στην Κοπενγχάγη (και σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση όπως λένε)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε Παναγιώτη εδώ και τρεις μέρες αναμοχλεύεται (σκόπιμα;) η ίδια συζήτηση.

Δηλαδή αναρωτιέμαι τι άλλο πρέπει να ειπωθεί ακόμη! Εντάξει, καταλαβαίνω ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να δηλώσετε την παρουσία σας αλλά αυτό παραπάει…

Τέλος πάντων, επειδή εδώ δεν είναι μία «promoting ιστοσελίδα», όπως αδίκως αναφέρεις, και η απόδειξη αυτού του γεγονότος είναι ότι δίνουμε βήμα σε ΟΛΟΥΣ ακόμη και σε αυτούς που μας κατηγορούν, όπως καλή ώρα κάνεις εσύ τώρα, θα πρέπει να ξαναπούμε για ακόμη μία φορά τα αυτονόητα πράγματα.

Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν, ότι δεχόμαστε κάθε κριτική όταν είναι καλόπιστη. Και για αυτό δεν μπορεί να μας κατηγορήσει κανείς. Βλέπω ότι καταφέρεσαι με αρκετό μένος εναντίον του Pokerland, πράγμα που με αφήνει το λιγότερο έκπληκτο. Αν έχεις πρόβλημα με τη λειτουργία του site, απλά μην το επισκέπτεσαι. Εμένα προσωπικά αν δεν μου αρέσει μία εφημερίδα απλά δεν την ξαναγοράζω. Αν παίζω σε μία αίθουσα και δε μου αρέσουν τα γραφικά ή το λογισμικό δεν ξαναπαίζω εκεί.

Αν πάλι νομίζεις ότι μπορείς να δημιουργήσεις ένα περισσότερο αντικειμενικό site ή πιο δημοκρατικό φόρουμ, ή να προωθήσεις το πόκερ στην Ελλάδα, χωρίς να κοιτάξεις το συμφέρον της εταιρίας σου τότε ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.

Αν πάλι ο σκοπός σου είναι να μειώσεις την αξιοπιστία του site, με τις δηλώσεις σου, τότε πιστεύω ότι οι επισκέπτες και τα μέλη μας έχουν αρκετό μυαλό να καταλάβουν ποια προσφορά αξίζει και ποια όχι. Κανείς δεν τους πιάνει από το γιακά. Διαβάζουν εδώ μερικές προτάσεις, διαβάζουν και στα υπόλοιπα site, τελικά δοκιμάζουν και κάνουν τις επιλογές τους, χωρίς να επηρεάζονται ούτε από τον poliscas, ούτε από τον Παναγιώτη ούτε από κανέναν.

Αν θέλεις να προβάλλεις τις εκδηλώσεις του poker.gr δημιουργήστε ένα φόρουμ κι ένα site ακόμη καλύτερο από το Pokerland. Τόσο μεγάλη εταιρία είστε, πολύ μεγαλύτερα οικονομικά μέσα από τα δικά μας έχετε και άρα θα είστε περισσότερο ανεξάρτητοι και αντικειμενικοί. Εμείς εδώ δυστυχώς πρέπει να βγάζουμε τα έξοδα της λειτουργίας μας από τις διαφημίσεις.

ΥΓ. Πιστεύεις ότι αν είχατε κάποιο φόρουμ στη δική σας αίθουσα θα επιτρέπατε να γίνει μία τόσο ελεύθερη συζήτηση; :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Πάνο,

Στο αρχικό μου post ανέφερα 2 πράγματα. Το ένα παρεξηγήθηκε, στο άλλο διαφωνούμε.

Σαν παίκτης λοιπόν (που είμαι πρώτα απ' όλα, το ξέρεις άλλωστε ότι η συνεργασία μου με το Αsteria δεν είναι βιοποριστική, γι' αυτό έχω τη δουλειά μου) δήλωσα ότι τα satelites δεν με ενδιαφέρουν γιατί δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω από οποιοδήποτε Multi Table ή SitnGo τουρνουά. Αντιθέτως δημιουργούν υποχρεώσεις και περιορισμούς στον παίκτη. Αν με 108 δολλάρια είσοδο σε ένα multitable μπορώ να κερδίσω 50 με 60 αντιπάλους και να πάρω το μερίδιό μου στα έπαθλα, προτιμώ να μου το δώσουν σε λεφτά να τα κάνω ότι θέλω, παρά να το ονομάσουν satelite και να μου τα δώσουν με όρους. Αυτό και μόνο. Επειδή σαν παίκτης έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία, θα πρότεινα να το ακούσεις αυτό που λέω και να το αξιοποιήσεις παρά να το μάχεσαι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο σε αυτό το θέμα, αρχίζω να επαναλαμβάνομαι.

Διαφωνούμε στο θέμα που εγώ ακόμα λέω φάουλ, εσύ ακόμα λες θέατρο. Αφού έχουμε και οι δύο εξαντλήσει τα επιχειρήματά μας, νομίζω ότι άν υπάρχει ακόμα κανείς που διαβάζει αυτό το thread μπορεί μόνος του να διαμορφώσει άποψη, ας μην το κουράσουμε άλλο. Πλέον αυτή η συζήτηση δεν αφορά κανέναν άλλο παρά εμάς τους ίδιους.

Προφανώς και το πρόγραμμα επιστροφής rake για όλους τους παίκτες είναι κινήση marketing. Δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι. Έχει συγκεκριμένο κόστος και αυτό ακριβώς το κόστος είναι το κέρδος των παικτών. Αλλά μην το συγκρίνεις με τη συγκεκριμένη κίνηση marketing τη δική σας. Είναι εντελώς άλλου τύπου ενέργεις, δεν συγκρίνονται. Οχι με την έννοια ότι κάποια είναι ασύγκριτα καλύτερη από την άλλη, απλά με την έννοια ότι δεν συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Να τελειώσω τη συμμετοχή μου σε αυτό το thread διευκρινίζοντας το εξής. Πρώτα από όλα είμαι παίκτης poker. Στη ντουλάπα μου έχω 4 μπλούζες από διαφορετικα poker rooms. Asteria, BET24*, Betoto, Blue Square poker. Επειδή λοιπόν είμαι παίκτης γι' αυτό και με βλέπεις (έστω και σπάνια αλλά αυτό οφείλεται στο ότι δεν μου αρέσει το Ongame Network που χρησιμοποιείτε, δεν παίζω σε κανένα άλλο site της Ongame) στο Poker.gr, γι' αυτό παίζω και στο KSpoker αλλά και στο Hellenicpoker και στο Ladbrokes poker και στο.....πάει λέγοντας. Δεν ξέρω αν εσύ και ο Παναγιώτης του KS το κάνετε αυτό αν και πραγματικά δεν έχει σημασία. Όταν μιλάω λοιπόν σε αυτό το forum μιλάω σαν goingup και όχι σαν Asteria. Γι' αυτό εξάλλου έχω τη φωτογραφία μου (αν και έκοψα το μούσι :)) και όχι το λογότυπο του Asteria. Για την προώθηση του Asteria υπάρχουν άλλοι, πιο αποδοτικοί τρόποι, από το να ανταλλάσω διαξιφισμούς δημοσίως. Και αν συνέχισα την κουβέντα το έκανα σαν goingup και όχι σαν Asteria.

Δεν μου έχεις απαντήσει στο πιο κρίσιμο ερώτημα όμως! Θα πιούμε καμιά μπύρα στο Dortmund παρέα? Θα είσαι και εσύ εκεί ή θα συνοδεύσει άλλος την αποστολή

και θα πίνω μπύρες με άλλον? :lol:

* P.S. Μια που ανέφερα την BET24, ας μην ξεχνάμε ότι έκανε και το πρώτο τουρνουά αποκλειστικά για Έλληνες πέρσι τέτοια εποχή περίπου με μεγάλη προστιθέμενη αξία από την αίθουσα. Χωρίς πιθανότητα να βγάλει τα χρήματά της από τις συμμετοχές αφού μοίραζε πίσω και το κόστος συμμετοχής και έδινε επιπλέον ταξίδι στο Newcastle και χρηματικά βραβεία για τις θέσεις 2-15. Καλές οι κόντρες και οι αντιθέσεις( Ο Hegel έλεγε ότι η αντίθεση είναι η μητέρα της συνθεσης), σεβαστές και οι απόψεις όλων, αλλά ας μην ξεχνάμε και τις προσφορές ανθρώπων που ήταν εδώ από πριν και θα μείνουν και μετά ανεξάρτητα από εφήμερες ή μόνιμες συνεργασίες βιοποριστικού ή άλλου τύπου.

Προσοχή, δεν λέω να τις θεοποιήσουμε, λέω όμως να τις κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας όταν διατυπώνουμε κρίσεις επι προσωπικού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κάπου εδώ νομίζω ότι έφθασε η ώρα να τερματίσει αυτή η συζήτηση. Δόθηκε άφθονο περιθώριο σε όλους να εκφράσουν τις απόψεις τους. Τώρα, το να αναμασάμε ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα δεν έχει κανένα νόημα, δεν έχει να προσφέρει τίποτε το καινούριο, κι εμένα προσωπικά με έχει κουράσει.

Αρκετά "καβγαδίσαμε" μεταξύ μας.Κάπου εδώ κλειδώνω τη συζήτηση, η οποία παραμένει ασφαλώς ανοικτή για όποιον έχει την υπομονή να τη διαβάσει! Αν έχετε κάποιο καινούριο θέμα να συζητήσουμε παρακαλώ ανοίξτε ένα καινούριο ποστ. :side: :side: :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις
×
×
  • Προσθήκη...