Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Πως θα το παίζατε?


Recommended Posts

Από το τουρνουά του Dortmund το χέρι. Όχι δεν είναι το χέρι που έχασα είναι κάποιο ενδιάμεσο. Το λέω για να μην προκαταβάλεστε. Το χέρι που έχασα θα το βρείτε στο blog μου μαζί με πολλές άλλες λεπτομέρεις.

Πληρώνονται οι 17 και έχουν μείνει 38 άτομα. Είστε Under the Gun με λίγο λιγότερο από average chips. Μετά από εσάς μιλάνε 2 short stacked παίκτες με περίπου το 60% του δικού σας stack. Μιλάτε πρώτος λοιπόν και βλέπετε τα φύλλα σας AQ offsuit. Πως θα το παίζατε (και, αν δεν βαριέστε, γιατί?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσες φορές έχουμε «καεί» με AQo. Δεν είναι και πολύ καλό αρχικό χέρι.

Ο λόγος που πιστεύω κάτι τέτοιο είναι ότι σχεδόν ποτέ τα odds σου δεν θα είναι πάνω από 50/50 σε ένα 10αρι τραπέζι.

Έστω ότι κάνεις μεγάλο raise, ποια φύλλο θα αντιμετωπίσεις; Κατά το 90% το περιπτώσεων πρόκειται να κάνουν call ή reraise τα παρακάτω φύλλα: Σίγουρο reraise από AA, KK, QQ, AK, Aκs, ίσως call ίσως reraise από JJ και ΤΤ, calls από ΑQs, AQ, μικρά ζεύγη, και σπάνια calls από ΑJ, AT και χαμηλότερα φύλλα. (μιλάμε για σοβαρό tourney και όχι greek freeroll).

Οπότε, ποιες είναι η πιθανότητες σου στα παραπάνω σενάρια: Είσαι στην καλύτερη 50/50, και δεν σε κόβω για τύπο που του αρέσουν τα coin-flips.

Ούτε είσαι short stack για να πάρεις τέτοια ρίσκα, ούτε υπάρχει κάποιο πολύ μικρό short stack στο τραπέζι σου, ώστε να δεις τα ρέστα του.

Ένα mini raise, μπορεί να λειτουργήσει ως UTG steal διότι συνήθως τα raise από αυτή την θέση αντιπροσωπεύουν πολύ ισχυρό φύλλο, Αν δεις reraise …δρόμο, αν είναι και από μεγάλο stack …ακόμα περσότερο δρόμο, και να είσαι και υπερήφανος για το fold. Μέτρα στο Dortmund βρίσκεσαι τώρα πόσοι θα φύγουν στα middle stages του τουρνουά με Allin raises AQ και AJ preflop.

Αφού λοιπόν κάποιο raise θα βγάλει έξω τα φύλλα που κερδίζεις (ΚQ, KJ etc) και αφήνει μέσα φύλλα που σε κερδίζουν πιστεύω ότι καλύτερα να κάνεις call και να περιμένεις βοήθεια από το flop, σε περίπτωση που σκάσει Άσος να «τιμωρήσεις» όσους έχουν μπει με Αx, τα μικρά ζεύγη, μπορείς επίσης να κάνεις semi-bluff σε φλοπς της μορφής Τ9J κλπ.

Το fold παραείναι ….tight επιλογή.

Βέβαια πολλά εξαρτώνται και από τους συμπαίκτες σου και κυρίως πόσο loose είναι αυτή στα short stacks.

Αυτά προς το παρόν, και καλή τύχη εκεί που βρίσκεσαι, όλα τα ζευγάρια σου να γίνονται sets!

Φιλικά,

Δημήτρης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλέξη θα βοηθούσε πολύ να έγραφες που βρίσκονται τα blinds και η στοίβα σου, για να δούμε σε ποια ζώνη βρίσκεσαι. Επίσης και τι εικόνα έχεις στο τραπέζι (θεωρώ ότι έπαιζες αρκετά σφιχτά :) ). Αν κάνεις ένα mini-raise δένεσαι με το ποτ ή όχι;

Πάντως είσαι κάτω από το μέσο όρο και πρέπει να μαζέψεις μάρκες, έστω και με ανεβασμένο ρίσκο. Εντάξει η θέση σου είναι άσχημη, όμως έχεις ένα αξιόλογο χέρι. Έχει δίκιο ο jeune που λέει ότι κινδυνεύεις να δουν το raise σου μόνο τα πολύ ισχυρά χέρια, όμως έχεις και μερικά short stacks από πίσω, που αν νιώθουν ισχυρή πίεση μπορεί να κάνουν μία κίνηση με ένα μέτριο χέρι.

Κλίνω περισσότερο στην επιλογή ενός mini-raise. Αν υπάρχει ρελάνς από τα μικρά stacks, τότε θα αναλάμβανα το ρίσκο και θα έβλεπα το φλοπ. Αν υπήρχε ρελάνς από μεγάλη στοίβα εξαρτάται απο τον παίκτη. Και το call, μου φαίνεται πονηρή κίνηση γιατί δε δίνεις καμία πληροφορία για τη δύναμη του χεριού σου, όμως κινδυνεύεις να βάλεις στο ποτ κάποια χέρια που μπορεί να σου κάνουν ζημιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poliscas έγραψε:

Αλέξη θα βοηθούσε πολύ να έγραφες που βρίσκονται τα blinds και η στοίβα σου, για να δούμε σε ποια ζώνη βρίσκεσαι. Επίσης και τι εικόνα έχεις στο τραπέζι (θεωρώ ότι έπαιζες αρκετά σφιχτά :) ). Αν κάνεις ένα mini-raise δένεσαι με το ποτ ή όχι;

BB 4,000, μάρκες μου 40,000 περίπου το 1 short stack έχει 20,000 και το άλλο 25,000. Πράγματι είχα πολύ tight image γιατί όσες φορές χρειάστηκε να δείξω, ήμουν δυνατός ενώ δεν με έπιασαν ποτέ όταν έκλεβα.

jeune ευχαριστώ για την απάντησή σου και τις ευχές σου για τα set, θα τις χρειαστώ σήμερα :laugh: Και ναι πράγματι σιχαίνομαι τα coin flips!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε vasko, σε αυτό το θέμα συζητάμε για το χέρι του Αλέξη. Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άσχετο άνοιξε ένα καινούριο topic, γιατί αλλιώς θα γίνει χαμός στο φόρουμ και δεν θα μπορούμε να βγάλουμε άκρη....

Από τη διεύθυνση που γράφουμε και στην ατζέντα, δηλαδή *eptlive.com στην πρώτη σελίδα επιλέγει τη γλώσσα (Αγγλικά ή Γερμανικά) κι εν συνεχεία τη σύνδεση (high broadband ή low broadband)...Αυτομάτως θα ανοίξει το Windows Media Player και θα αρχίσει να κάνει stream το βίντεο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανέρχομαι λοιπόν στο συγκεκριμένο χέρι και περιγράω πως σκέφτηκα και τι έγινε.

Είμαι λοιπόν Under the Gun. Πράγματι πρέπι να μαζέψω chips (ιδίως αν θέλω και ένα καλό πλασσάρισμα και όχι απλά να μπω στα λεφτά), αλλά δεν βιάζομαι. Δεν έχω λόγο να "πιέσω" κάποιο χέρι. Αφού λοιπόν ακολουθούν 2 short stacks μετά από μένα, αλλά και όλο το τραπέζι, δεν έχω καμμία πληροφορία για το τι γίνεται. Αν λοιπό κάνω απλό call γίνονται 2 παράγματα. 1ον κάνω πιο ελκυστικό το all in για κάποιον από τους short, 2ον δίνω φτηνό flop σε όλους τους παίκτες. Άρα το αποκλείω σαν πιθανότητα. Παρόμοια σκέψη και για το min raise. Γιατί να ακολουθήσω τα ρέστα οποιουδήποτε short stack δεν το θέλω. Άρα πάμε στην εναλλακτική δυνατό raise. Εκει πραγματικά ρίχνω λεφτά στα τυφλά και είτε θα πάρω τα blinds είτε θα αναγκαστώ να παίξω ένα μεγάλο pot απέναντι σε ισχυρό χέρι. Η μόνη επιλογή που μου μένει είναι το fold και η αναμονή (έχω αυτή την πολυτέλεια) για καλύτερες συνθήκες, κυρίως όσον αφορά τη θέση για να παίξω δυνατά.

Η συνέχεια έχει ως εξής: Το πρώτο short stack λέει πράγματι all in και εγώ γελάω κάτω από τα μουστάκια μου. Αλλά άρχισα να δίνω συγχαρητήρια στον εαυτό μου όταν και το δεύτερο short stack είπε κι αυτός all in. τώρα αισθάνομαι πολύ καλά γιατί πλέον, τουλάχιστον ένας από τους 2 είναι ισχυρός αλλά και γιατί απέφυγα να παίξω κάτι παραπάνω από το μισό μου stack σε coin flip (στην καλύτερη των περιπτώσεων).

Τα φύλλα ανοίγουν και ο πρώτος short έχει ΚQ suited ενώ ο δεύτερος Α10o. Το flop έρχεται AQ3 rainbow. Μου κοπήκαν τα χαμόγελα.Turn & river αδιάφορα και έτσι το ένα short stack διπλασίασε, ενώ ο άλλος έφυγε από το παιχνίδι. Όσο για μένα έχασα την ευκαιρία να μαζέψω 85,000 μάρκες και να μπω με περίπατο μετά στα λεφτά. Νομίζω ότι αυτό το pot που δεν έπαιξα ήταν το σημείο κλειδί για μένα για το τουρνουά αυτό. Δεν είμαι καθόλυ σίγουρος όμως ότι το fold μου είναι λάθος, βάσει του σκεπτικού που ανέπτυξα. Το τι άνοιξε κάτω, ατό είναι ένα άλλο θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως μια δύσκολη στιγμή του τουρνουά και κυρίως ψυχολογική η πίεση που ασκήται στο εκάστοτε διαγωνιζώμενο.

Στην περιπτωσή σου και με 10 ΒΒ να μου έχουν απωμείνει δεν θα δίσταζα να πιέσω τα short stack μέχρι όσο δε πάει άλλο. Η αιτιολογία μου είναι η εξής : Θα πρέπει να εκμεταλευόμουν την σφιχτή εικόνα και σε κάποιο σημείο θα έπρεπε να πάρω ένα μεγάλο ποτ αφου αν τα φύλλα δεν έρθουν για 1-2 γύρους θα αναγκαστώ να μπω σε μια κατάσταση coin flip.

Αυτό θα έκανα εγώ και σου εύχομαι καλή επιτυχία στο επόμενο event ....

:Ah :Ad

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε Αλεξη

Καταρχήν συγχαρητήρια για την καλή σου εμφάνιση. Δυστυχώς η τύχη παίζει αποφασιστικό παράγοντα στα τουρνουά - γι'αυτό και προσωπικά τα αποφεύγω.

Νομίζω όμως ότι με 10ΒΒ δεν έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις κατι καλύτερο και το AQo είναι πολύ καλό φύλλο καθώς αν βρεθείς all-in με shortstack είσαι πολύ μπροστά από το range τους. Σίγουρα δε θες να δεις ΑΑ/ΚΚ αλλά ακόμα και με QQ/ΑΚ έχεις 25-30% πιθανότητες, με μικρότερα ζευγάρια έχεις coinflip (κορώνα-γράμματα) αλλά υπερτερείς σημαντικά έναντι των Αx και Kx (εκτος ΑΚ) που προφανώς ένα shortstack κάνει push εδώ.

Απότι γνωρίζω επίσης, ένα από τα "μυστικά" των επαγγελματιών είναι ότι εκμεταλεύονται ακριβώς αυτή την αδυναμία των αντιπάλων τους δηλ. το ότι παίζουν αδικαιολόγητα σφικτά, ενώ είναι μαθηματικά λάθος το να μην παίξουν το χέρι τους. Σε κανένα δεν αρέσουν τα coinflips, ειδικά σένα live event, αλλά όταν δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική λύση, βάζεις τα λεφτά σου μέσα και προσεύχεσαι.

Επειδή όμως, επαναλαμβάνω, είμαι άσχετος από τουρνουά, καλό είναι να ρίξεις μια ματιά στο τι λέει ο Harrington όπως πρότεινε πριν και ο poliscas.

Επίσης το blog σου ήταν τέλειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

basika file ,otan ginetai autou tou eidous to raise kai esy milas meta apo dyo i kai tria akoma raises se autou tou eidous tin periptosi exeis dyo epiloges i na mpeis all in i na kaneis fold .to call einai gia mena lathos se autou tou eidous tin periptosi gia tous gnostous logous pou kseroume oloi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΙΛΕ αλεξη

απο στατηγικη αποψη το φολντ σου δεν ηταν λαθος.

ομως αν καθησουμε να σκεφτομαστε οτι μπορει ο αλλος να εχει ΑΑ η ΑΚ η ΚΚ θα περιμεναμε ποτε θα πιασουμε ΑΑ για να παιξουμε.

για μετρα τι πιθανοτητα ειχε ο καθε παικτης να πιασει ενα απο τα προαναφερομενα φυλλα ειναι λιγοστες οι πιθανοτητες να ειχαν ενα απο τα ανωτερω.

την ιδια πιθανοτητα ειχε καποιος να εχει ΑQ μη λαμβανοντας υποψιν οτι ειχες εσυ AQ.

λαμβανοντας υπ οψιν οτι εσυ εχεις :A :Q η πιθανοτητα να βρισκονταν αλλος 1 παικτης με τα ιδια χαρτια ηταν μηδαμινη.

ειχες θησαυρο στα χερια σου και επρεπε να παιξεις επιθετικα η τουλαχιστον να κανεις call.

εγω θα εκανα raise το διπλασιο BB για 2 λογους

ο πρωτος λογος ειναι οτιεαν δεν πεσουμε σε ανωτερο χαρτιειναι μια χαρα αρμεγμα και ταυτοχρονως μετρας και τους αντιπαλους.

ο δευτερος λογος ειναι οτι δεν κινδινευω πολλα chips σε ενδεχομενο raise απο τον παικτη με τα πολλα chips.

αυτους τους 2 με το short stack δεν επρεπε να τους λαβεις υπ οψιν σου καθολου και σε ενδεχομενο all-in οπως ειπες και συ.

και αυτο γιατι αυτοι οι δυο επρεπε να ηταν ο στοχος σου.

απο οτι διαβασα οι αντιπαλοι σου μολις εκανες δυνατο πονταρισμα κλειναν τα χαρτια τους.

αυτο εκεινη την στιγμη δεν το εκμεταλευτικες και εχασες την ευκαιρια να διπλασιασεις .

εγω δεν εχω κλεισει ποτε αυτο το φυλλο :A:Q

το παιζω μαλιστα με αδυνατους αντιπαλους επιθετικα .

το μονο φυλλο που ειχε περισσοτερες πιθανοτητα να σε νικησει ηταν το 88. και αυτο στην περιπτωσι που δεν εκανες κεντα η να εχεις πατημα στον Α η στην Q.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...