Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΚ utg Final table...


Silencio

Recommended Posts

I think the three most important areas of intelligence in regards to poker are logic, probability, psychology.

They actually are pretty close in order of importance, and change depending on game structure

Phil Galfond

afiste ta enstikta, tis energiakes aures, tis astrologikes provlepseis, tin kakopoiisi twn ma8imatikwn kai tis logikis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Silencio αυτό που έγραψα σχετικά με τις βούρτσες είναι έκφραση της καθομιλουμένης κι όντως πολύ καφενειακή αλλά ταυτόχρονα ήθελα να εκφράσω την κάθετη διαφωνία μου με το μπλέξιμο που έχει δημιουργηθεί στο μυαλό σου και δυστυχώς δε λες να το καταλάβεις. Το ότι η εμπειρία κατέχει από μαθηματικά σαν πρόταση και μόνο δε στέκει. Επίσης λυπάμαι πάρα πολύ που δεν έχεις ιδέα πόσα μαθηματικά κρύβει ένα γενναίο ALL-IN που λες... Διάβασε το Kill everyone και θα καταλάβεις. Διάβασε όλα τα άρθρα που έχουν γραφτεί σε ξένα fora περί longball και θα καταλάβεις... Στο τέλος όλα γίνονται μαθηματικά. Η αρχή όμως (που είναι το ήμισυ του παντός) δεν έχει καμία σχέση με μαθηματικά κι ούτε τα χρειάζεται. Βάζεις τον αντίπαλο σε ένα range χεριών (reading). Μετά υπολογίζεις τα odds που θες (math) μετά τα odds που σου δίνει το pot (math) και μετά τα implied odds (αν υπάρχουν, το οποίο δεν είναι math, αλλά opponent reading&tendencies που μεταφράζεται σε ένα νούμερο πχ θα με πληρώσει άλλα τόσα). Αυτή είναι μία χοντρική σειρά. Επίσης μαθηματικά εμπεριέχει το επιτυχημένο mixed play. Δηλ. με ΑΚ UTG θα κάνεις πχ 30% limp και 70% raise. Μπορεί στο τραπέζι που κάθεσαι όμως λόγω στυλ αντιπάλων (εδώ μπαίνει η ψυχολογία κι η εμπειρία) το βέλτιστο να είναι 15% - 85%. Συμπέρασμα: δεν πας μπροστά ούτε μόνο με μαθηματικά, αλλά ούτε και μόνο με ένστικτο&εμπειρία.

Όσο για τις παραθέσεις (έκανα ένα λάθος στο τέλος, έβαλα σε παράθεση την απάντησή μου αντί για τα λόγια σου) τις χρησιμοποιώ όπως με βολεύουν να απαντήσω.

Όσο για την άποψη του Χρήστου για την πάσα απάντησε λίγο βιαστικά και μετά από κουβέντα κατ'ιδίαν μαζί μου καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα (λυπάμαι holdemgr αλλά εδώ θα μου επιτρέψεις να είμαι σίγουρος ότι κάνεις λάθος). Ένας τέτοιος αντίπαλος δε θα έκανε ποτέ reraise με AQ απέναντι σε ένα τόσο short stack που κάνει raise 3.5xBB από θέση UTG. Ακόμη και να το έκανε αυτό τα implied odds από τα flops που θα βγάλουν Α και θα τον stackάρουμε έχουν μεγάλη αξία και δίνουν ακόμη μεγαλύτερη αξία στο flat call. Το να πάμε ALL-IN reraise πιστεύω απέδειξα ξεκάθαρα ότι είναι χειρότερο από το απλό call απέναντι σε ένα λογικό range φύλλων του αντιπάλου. Αλλά αν γίνει αυτό που είπε αρχικά ο Χρήστος, δηλαδή ένας που κρατάει AQ να δει check από μέρους μας σε τέτοιο flop, πιστέυετε ότι για το range που μας βάζει (υπενθυμίζω κάναμε raise 3.5xBB σε fullt table UTG) το ALL-IN θα το θεωρήσει +EV κίνηση?

Υ.Γ.: Νίκο πολύ αληθινά αυτά που λες για τα μονοπάτια της αλήθειας. Το θέμα είναι τι όπλα θα έχει μαζί του κάποιος για να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες που θα συναντήσει. Τώρα αν κάποιος απαρνιέται ένα από αυτά τα όπλα ή δεν ξέρει να το χρησιμοποιεί καλά, τότε δεν γκρινιάζω εγώ για την επιλογή του, το πρόβλημα είναι δικό του. Απλά δεν μπορεί να συλλάβει ο νους μου το γεγονός ότι επιμένει πως χωρίς αυτό το όπλο πιστέυει ότι δε χάνει και τίποτα μωρέ... προτιμάει να έχει λιγότερα όπλα, λες και πρόκειται να του κάνει κακό πια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio και κάτι τελευταίο. Επιχείρησες ποτέ να βάλεις πχ στο 2+2 forum ένα τέτοιο ερώτημα όπως πχ αυτό που ρωτάς εδώ; Αν θες δοκίμασε να το βάλεις και με χαρά μου να μας παραθέσεις το link να δούμε τι είδους post θα λάβεις ως απαντήσεις. Αν δεν έχεις την όρεξη να το κάνεις σου ζητώ την άδεια να το κάνω εγώ, γιατί είμαι περίεργος να δω τι θα απαντήσουν "οι απέναντι" :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SamGreek έγραψε:

Όσο για την άποψη του Χρήστου για την πάσα απάντησε λίγο βιαστικά και μετά από κουβέντα κατ'ιδίαν μαζί μου καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα (λυπάμαι holdemgr αλλά εδώ θα μου επιτρέψεις να είμαι σίγουρος ότι κάνεις λάθος). Ένας τέτοιος αντίπαλος δε θα έκανε ποτέ reraise με AQ απέναντι σε ένα τόσο short stack που κάνει raise 3.5xBB από θέση UTG. Ακόμη και να το έκανε αυτό τα implied odds από τα flops που θα βγάλουν Α και θα τον stackάρουμε έχουν μεγάλη αξία και δίνουν ακόμη μεγαλύτερη αξία στο flat call. Το να πάμε ALL-IN reraise πιστεύω απέδειξα ξεκάθαρα ότι είναι χειρότερο από το απλό call απέναντι σε ένα λογικό range φύλλων του αντιπάλου. Αλλά αν γίνει αυτό που είπε αρχικά ο Χρήστος, δηλαδή ένας που κρατάει AQ να δει check από μέρους μας σε τέτοιο flop, πιστέυετε ότι για το range που μας βάζει (υπενθυμίζω κάναμε raise 3.5xBB σε fullt table UTG) το ALL-IN θα το θεωρήσει +EV κίνηση?

An exei tight range kane fold, an exei logiko range AI. To call einai retarded. Einai poly dyskolo ws adynato na paikseis swsta post flop kai epishs den yparxoun implied odds me tetoia stacks kai me reverse implied odds apo AA (KK)

An kai den paizw pote short nomizw oti einai aplh logikh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sam kai filea opos eipe kai o holdem sti proti selida toy post de dinete ti sosti lisi ala to sosto tropo lisis .Eimai kai ego distixos klasikos ellinas kai den eixa eixa diavasei kala ta post.Milame gia minraise stin ousia toy utg se 3.5 x raise toy utg.Ta range poy dinete nomizo einai ipervolika loose to aj einai kapos paithano na vriskete sto range toy isos kai to aq pio poli se jj+ tha elega(ola ayta ta eipe kai osam).aRA I EROTISI EINAI kaTHARA KAI MONO THEMA TOY RANGE TOY ANTIPALOY KIA OPOIOS TA VALEI KATTO mporei na vrei ti sosti mathimatiki ,lisi.To call einai LATHOS i retarded opos eipe o holdem

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Κλασική περίπτωση χεριού..

Blinds 500-1000 ante των 100...

2h πάσα στο final table με average stack 25000 και εμείς στις 23000.. Δεν υπάρχουν πραγματικά short stacks, to μικρότερο στις 14500..

Raise στις 3500 απο utg λοιπόν.. Από cut off παίκτης που μας καλύπτει για λίγο reraise στις 7500.. Δείχνει για bet μεγάλου pair που προσπαθεί να φουσκώσει το pot ή που ζητάει all in.. Είναι καλός παίκτης και ξέρει τι πουλαέι.. Επίσης loose aggressive preflop - postflop το range του για τέτοιο move από 99 και μεγαλύτερο λοζέ, ως ΑΚ,ΑQ,ΑJ suited... Έχει ακόμη folding equity σε περίπτωση μέτριου φύλλου..

Fold όλοι και έρχεται η σειρά μας.. Οι επιλογές είναι μόνο fold ή all in? Call τις 4000 μήπως έχει λογική?

Κάπου χάθηκε πάλι η μπάλα! Για να κάνουμε σωστή κριτική για μια παρτίδα πρέπει να τη βλέπουμε από την αρχή. Έχουμε όλοι το κακό συνήθειο να παίρνουμε την παρτίδα από το σημείο που ο αρχικός poster ζητάει βοήθεια γιατί εκεί νομίζει ότι υπάρχει το ζουμί...

Θα επιχειρήσω μια άλλη προσέγγιση (κάτι πήγε να πει ο sam με το αρχικό raise αλλά χάθηκε μέσα στους διαπληκτισμούς). Η διαφορετική προσέγγιση φίλε Νικόλα για μένα ξεκινάει preflop πριν καν μιλήσεις εσύ. Έπρεπε νά 'χεις αποφασίσει από πριν πως θα αντιδράσεις σε ένα επερχόμενο reraise πριν κάνεις το δικό σου raise UTG. Αυτό θα βοηθούσε στο πως θα κάνεις το raise σου -αν το κάνεις. ;) Πιο συγκεκριμένα λοιπόν, πρέπει να αποφασίσεις από πριν αν θα παίξεις το τουρνουά σου εδώ ή όχι. Κατά τη γνώμη μου το raise που κάνεις δεν έχει call μετά, αλλά αυτό πρέπει να τό 'χεις αποφασίσει από πριν, αλλιώς είναι σαν να λες 'κάνω τώρα raise και βλέπουμε στην πορεία'. Το πρόβλημα με το call σε όλα τα σενάρια είναι ότι είσαι oop. Οπότε ή κάνεις limp ώστε νά 'χεις περιθώρια για call αν έχεις raiser στην πλάτη σου, έχοντας επενδύσει τα ελάχιστα (ή και να τα πετάξεις εύκολα αν έχεις ισχυρά reads ότι είσαι πολύ πίσω ή αν δεις raise, reraise πριν φτάσει ξανά η δράση σε σένα) ή κάνεις raise με σκοπό σε reraise να παίξεις all in (ή fold, ιδίως αν δεις και πάλι πριν μιλήσεις reraise και re-reraise). Το call με τον τρόπο που παίχτηκε η πάσα θα ήταν αποδεκτό αν είχατε καμιά 30αριά+ ΒΒ πίσω σας. Στο σενάριο του raise εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάζεις (με ποικιλία για να μην γίνεσαι εύκολα exploitable) 2500 ή 3000 αν πρόκειται να πας fold μετά ή 3500 αν πρόκειται να το γυρίσεις σε all in. Η ποικιλία έγκειται στο ότι θα μπορείς και το ΚΚ ή ΑΑ να το κάνεις raise 2500 ή 3000 επίσης και ενίοτε 3500! Το πλεονέκτημα επίσης με το limp είναι ότι το reraise σου σε all in έχει μεγαλύτερη βαρύτητα καθώς φέρεσαι σαν ύπουλος UTG limper με πολλή δύναμη και παρουσιάζει μεγαλύτερο folding equity γιατί ο αντίπαλος δεν έχει γίνει ακόμη committed στο pot (πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωσή σου όπως παίχτηκε η πάσα).

Η προσέγγιση όπως βλέπεις δεν είναι τόσο μαθηματική όσο στρατηγική καθώς επίσης και η απόφαση για το limp ή το raise θα εξαρτάται πάντα από τους παίκτες που έχεις πίσω σου, τα stack τους, το stack σου κλπ κλπ.

Όσο για τα ranges που τον βάζεις νομίζω ότι τον βάζεις σε πολύ μεγάλο εύρος από αυτό που έχει πραγματικά για την κίνηση που κάνει. Όντως μετά το εύρος μπορείς να πάρεις σωστή απόφαση με χρήση μαθηματικών ανάλογα πάντα με το raise που σου κάνει, αλλά όλα αυτά θα έχουν ήδη καθοδηγηθεί κατά κάποιον τρόπο από εσένα αν έχεις κάνει πρώτα το στρατηγικό σχεδιασμό της πάσας στο μυαλό σου πριν ανοίξεις το pot.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crf88 έγραψε:

holdem sigoyra den exeis paiksei 1000 mtt kai asxoleise mono me casH??

Nomizw an eixa paiksei 1000 MTT de tha hmoun toso kalos sto poker :silly: :P

Plaka kanw. H monh phgh plhroforhshs peri MTT gia mena einai ta ...ellhnika forum. Ara kanoun/kanete kalh douleia oi posters.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GrvlassisAA έγραψε:

Πασαρουμε σετ στο φλοπ και μπαινουμε σε τριπο all in με ΑΚ ?

Ξαναδιάβασε τα ποστ μου προσεκτικά. Οχι επιδερμικά.

Τίποτα απο αυτά δεν λέω. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SamGreek έγραψε:

Η αρχή όμως (που είναι το ήμισυ του παντός) δεν έχει καμία σχέση με μαθηματικά κι ούτε τα χρειάζεται. Βάζεις τον αντίπαλο σε ένα range χεριών (reading). Μετά υπολογίζεις τα odds που θες (math) μετά τα odds που σου δίνει το pot (math)

:laugh: :laugh:

Φυσικά το πρώτο δεν μπορεί να το κάνεις ο καθένας ευκολα,(απαραίτητο ομως για να εισαι πετυχημένος παίκτης) το δευτερο ειναι απο τα πρώτα που μαθαίνει κάποιος πάίκτης πόκερ. Εαν θυμα΄ται κανείς είχα πει πως ενας καλός τρόπος να βελτιώθητε ως παίκτες είναι να κάνετε αμέτρητα υποθετικά παιχνίδια στο pokerstove για να ξέρετε τα odds απέναντι στα πιθανά χέρια του αντιπάλου σας. Τα μάθατε οκ. Δεν χρειάζονται περισσότερο απο 10" για να τα υπολογίσετε, ολα τα υπόλοιπα είναι ΄αλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Αυτό λέω τόσο καιρό. Ξεκολήστε δεν προσφέρετε τίποτα κάνοντας ανούσιες μαθηματικές αναλύσεις (στις οποίες τις περισσότερες φορές κάνετε αυθαίρετους υπολογισμούς για να καταλήξετε σε αυτό που θέλετε) αλλα δινοντάς την εμπειρία σας τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις και πιο είναι συνήθως το range του αντιπάλου (εαν φυσικά έχετε αλλιώς βουλώστε το και ακούστε για να μάθετε) Υπάρχουν φυσικά και κάποιοι που δεν έχουν μπει ουτε στα λεφτά σε ΜΤΤ και εχουν γίνει δάσκαλοι που μου προσφέρουν δωρεάν μαθήματα.:laugh: (Φανταστήτε να μπούν και στα λεφτά ή να σπάσει ο διάολος το ποδαρι του και κερδίσουν κανένα τουρνουά τι έχουμε να ακούσουμε)

Φυσικά για να έχεις εμπειρίες πρέπει και να παίζεις ποκερ και να τα πηγαίνεις καλά στα τραπέζια και οχι με το κομπιουτεράκι σου.

και επειδή δεν υπάρχει και μεγάλη θέληση για μάθηση λέω να σταματήσω να καταθέτω τις εμπειρίες μου και να παραμείνεται μόνο σε μαθηματικές αναλύσεις.

Ακριβώς επειδή ορισμένοι δεν έχετε ποκερικό ένστικτο και ποκερική αντίληψη μένετε στα ρηχά και δεν μπορείτε να πα΄τε στα βαθιά. Στα ρηχά μπορούν ομως όλοι να κολυμπήσουν στα βαθιά αρχίζουν τα δύσκολα.

Sorry που προσπάθησα να κάνουμε μια πιο βαθιά συζήτηση και να μην μείνουμε στα ρηχά αλλα πραγματικά ισως είναι ανώριμη η Ελληνική κοινότητα ακόμα για τέτοιες συζητήσεις.

Υ.Γ.1. Και όποιος παρεξηγήθηκε απο το ποστ μου ΞΥΔΙ που έλεγε και η γιαγιά μου.

2. ΕΙΡΗΝΗ αδέλφια μου... ΕΙΡΗΝΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

SamGreek έγραψε:
Η αρχή όμως (που είναι το ήμισυ του παντός) δεν έχει καμία σχέση με μαθηματικά κι ούτε τα χρειάζεται. Βάζεις τον αντίπαλο σε ένα range χεριών (reading). Μετά υπολογίζεις τα odds που θες (math) μετά τα odds που σου δίνει το pot (math)

:laugh: :laugh:

Φυσικά το πρώτο δεν μπορεί να το κάνεις ο καθένας ευκολα,(απαραίτητο ομως για να εισαι πετυχημένος παίκτης) το δευτερο ειναι απο τα πρώτα που μαθαίνει κάποιος πάίκτης πόκερ. Εαν θυμα΄ται κανείς είχα πει πως ενας καλός τρόπος να βελτιώθητε ως παίκτες είναι να κάνετε αμέτρητα υποθετικά παιχνίδια στο pokerstove για να ξέρετε τα odds απέναντι στα πιθανά χέρια του αντιπάλου σας.

[/quote:30wyi7xb]

Πολύ καλά όλα αυτά που λες και για όποιον ενδιαφέρεται απλά θέλω να προσθέσω ότι υπάρχουν και πολλοί online odds calculators για τον ίδιο σκοπό.

Antonis έγραψε:

ΕΙΡΗΝΗ αδέλφια μου... ΕΙΡΗΝΗ

Antonis έγραψε:

Ξεκολήστε δεν προσφέρετε τίποτα κάνοντας ανούσιες μαθηματικές αναλύσεις (στις οποίες τις περισσότερες φορές κάνετε αυθαίρετους υπολογισμούς για να καταλήξετε σε αυτό που θέλετε) αλλα δινοντάς την εμπειρία σας τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις και πιο είναι συνήθως το range του αντιπάλου (εαν φυσικά έχετε αλλιώς βουλώστε το και ακούστε για να μάθετε)

Έτσι κάνεις εσύ ειρήνη; Κυρήσσοντας πόλεμο; Δάσκαλε που δίδασκες...

Antonis έγραψε:

Υπάρχουν φυσικά και κάποιοι που δεν έχουν μπει ουτε στα λεφτά σε ΜΤΤ και εχουν γίνει δάσκαλοι που μου προσφέρουν δωρεάν μαθήματα.:laugh: (Φανταστήτε να μπούν και στα λεφτά ή να σπάσει ο διάολος το ποδαρι του και κερδίσουν κανένα τουρνουά τι έχουμε να ακούσουμε)

Φυσικά για να έχεις εμπειρίες πρέπει και να παίζεις ποκερ και να τα πηγαίνεις καλά στα τραπέζια και οχι με το κομπιουτεράκι σου.

Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι, για πες ονόματα σε παρακαλώ πολύ...

Α, και για την ειρήνη που λες πολύ ωραία συνεχίζεις να τη στηρίζεις με μπηχτές κι ειρωνίες για κάποιους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκο (Safesteps) καλησπέρα.. Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση σου.. Συμφωνώ στην ουσία της, αλλά η στρατηγική προσέγγιση που προτείνεις δεν έχει πάντα εφαρμογή.. Τι εννοώ..

Παίζοντας σε μια συγκεκριμένη πλαρφόρμα συναντάς τους ίδιους παίκτες ξανά και ξανά και με τον καιρό μπορεί να έχεις εξαιρετικά reads για πολλούς.. Στο συγκεκριμένο final table είχα σημειώσεις για 5-6 από τους παίκτες.. Εφόσον αποφάσισα να ανοίξω με raise utg, το τι θα έκανα σε πιθανό re-raise έχει να κάνει με ποιος θα έκανε το move και όχι με το τι είχα αποφασίσει preflop..

Αν κάτι αντίστοιχο έκανε ο βράχος της παρέας από middle position θα τα πετούσα για πλάκα.. Όμως όταν την κίνηση την κάνει ο LAG από cut off, αλλάζουν πολλά..

Δεν βρίσκει λοιπόν μια preflop στρατηγική πάντα εφαρμογή καθώς το move μπορεί να γίνει από διαφορετικό παίκτη.. Και οι σημειώσεις που έχει κανείς πολύ συχνά αποφασίζουν για τη συνέχεια.. Τουλάχιστον σε εμένα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Και οι σημειώσεις που έχει κανείς πολύ συχνά αποφασίζουν για τη συνέχεια.. Τουλάχιστον σε εμένα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα..

Και σε μένα.-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr καπου λες οτι το call ειναι lol bad και retarted. Δε νομιζω οτι μπορεις να εισαι τοσο απολυτος μπροστα σε μια τετοια αποφαση ειδικα οταν εχουν γραφτει ηδη 9 σελιδες ποστ που σημαινει οτι οι αποψεις δυιστανται.

Τα λαθη σου:

1. Αγνοεις το ICM που ειναι το Α και το Ω σ αυτο το σημειο του τουρνουα. Πιο απλα επειδη κατα 90% εχει ζευγος εισαι το πολυ 50 % αρα τις 1000 φορες θα αποκλειστεις σ αυτο το σημειο του τουρνουα (να τονισω επισης οτι η 10η θεση συνηθως στα τουρνουα ειναι η πιο κακοπληρωμενη. Δε θελω να σου πατησω τον καλο οτι δεν εχεις παιξει ουτε 10 τουρνουα στη ζωη σου, θα ηταν ομως πιο φρονιμο να μην κριτικαρεις τη μια εκ των δυο κυριων αποφασεων με εκφρασεις lol bad και retarted.

2. Λες για AQ,AJ. Με τετοια φυλλα ουτε raise δε γινεται ποσο μαλλον reraise.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fileasfog έγραψε:

holdemgr καπου λες οτι το call ειναι lol bad και retarted. Δε νομιζω οτι μπορεις να εισαι τοσο απολυτος μπροστα σε μια τετοια αποφαση ειδικα οταν εχουν γραφτει ηδη 9 σελιδες ποστ που σημαινει οτι οι αποψεις δυιστανται.

Τα λαθη σου:

1. Αγνοεις το ICM που ειναι το Α και το Ω σ αυτο το σημειο του τουρνουα. Πιο απλα επειδη κατα 90% εχει ζευγος εισαι το πολυ 50 % αρα τις 1000 φορες θα αποκλειστεις σ αυτο το σημειο του τουρνουα (να τονισω επισης οτι η 10η θεση συνηθως στα τουρνουα ειναι η πιο κακοπληρωμενη. Δε θελω να σου πατησω τον καλο οτι δεν εχεις παιξει ουτε 10 τουρνουα στη ζωη σου, θα ηταν ομως πιο φρονιμο να μην κριτικαρεις τη μια εκ των δυο κυριων αποφασεων με εκφρασεις lol bad και retarted.

Epithdes xrhsimopoihsa dynatous xarakthrismous gia na deiksw oti einai ena themeliwdes pokeriko lathos

Poio einai to sxedio sas post flop otan kanete call? Tha exete balei ena karo chips sto pot kai meta tha kanete fold 70% fores? Katastrofh. Kai to ypoloipo 30% pou tha mpite AI tis perissoteres fores tha pesete se AA/KK. Kaai mporw na grapsw pollous allous logous

2. Λες για AQ,AJ. Με τετοια φυλλα ουτε raise δε γινεται ποσο μαλλον reraise.

An prosekses den prospathisa na dwsw kapoio range giati akribws den paizw se MTT. Xrhsimopihsa ayto pou eipe o Silencio sto arxiko tou post

(An den exei AQ/AJ to call ginetai akoma xeirotero kathws ta mona hands pou tha pairname kati se Ahi flop den paizoun)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν κυνηγας να του παρεις ολα τα λεφτα. Αυτο που στην πραγματικοτητα θες ειναι να παιξεις ενα χερι με χαμηλο ποτ. Το τελειο χερι θαταν limp preflop, ενας η δυο caller, και check to the river η κανα betaki των 2-3000 συνολο. Δε βρισκω το λογο να κυνηγησηεις αβιαστα double up οταν εχεις 23 BB.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Δεν βρίσκει λοιπόν μια preflop στρατηγική πάντα εφαρμογή καθώς το move μπορεί να γίνει από διαφορετικό παίκτη.. Και οι σημειώσεις που έχει κανείς πολύ συχνά αποφασίζουν για τη συνέχεια.. Τουλάχιστον σε εμένα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα..

Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου, δες τι λέω:

καθώς επίσης και η απόφαση για το limp ή το raise θα εξαρτάται πάντα από τους παίκτες που έχεις πίσω σου, τα stack τους, το stack σου κλπ κλπ.

Αν υπάρχουν παίκτες που μπορεί να σε κάνουν raise και θα τα πέταγες ενισχύεις το limp ή τουλάχιστον το μικρότερο raise, αν όχι, τότε raise!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Epithdes xrhsimopoihsa dynatous xarakthrismous gia na deiksw oti einai ena themeliwdes pokeriko lathos

holdem εδω έχεις φτάσει μετά απο τρεις ώρες καλού παιχνιδιού και αποφάσεων.

Θα ήταν οντως retarted να πας allin με ενα τέτοιο φύλλο draw. Οχι δεν παίζω ούτε 50-50(το εχω κάνει ουκ ολίγες φορές και κάθε φορά το μετανιώνω).

Πάω ηρεμα σε flop εν γνώση μου 30-70 και με ήρεμη την συνείδηση μου το πετάω και πάω στο επομενο χέρι τόσο απλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Poio einai to sxedio sas post flop otan kanete call? Tha exete balei ena karo chips sto pot kai meta tha kanete fold 70% fores? Katastrofh. Kai to ypoloipo 30% pou tha mpite AI tis perissoteres fores tha pesete se AA/KK. Kaai mporw na grapsw pollous allous logous

Ξεχνάς πόσο πιο σπάνιο είναι να πέσουμε σε ΑΑ ή ΚΚ όταν ήδη έχουμε έναν Α κι έναν Κ στο χέρι μας. Και στις σπάνιες αυτές περιπτώσεις φαντάσου πόσο πιο σπάνιο είναι να πέσει ο 4ος Α ή ο 4ος Κ στο flop!!! Όσο για το ένα κάρο chips συμφωνώ ότι το λάθος έχει ήδη γίνει και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, πλην του να μάθουμε από το λάθος μας και άλλη φορά να κάνουμε μικρότερο raise. Το limp είναι κι αυτό μια άποψη αλλά τα blinds&antes δεν παύουν να είναι ευμεγέθη στη συγκεκριμένη φάση του τουρνουά, οπότε θα έλεγα σχεδόν πάντα mini raise 2.5xBB.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...