Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Μαθηματικά vs Ένστικτο...


Silencio

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν έχω το hand history, αλλά η παρτίδα παίχτηκε κάπως έτσι..

12 μένουν από 145 σε 40+4 euro freezout.. Πληρώνονται οι 10. Blinds 800 - 1600, ante των 200.. Average stack στις 24.000 και 6 άτομα στο τραπέζι..

Loose player από cut off minimum raise στις 3200. Call to button, tight και passive, call και το small blind που παίζει ότι να ναι.. Είμαστε big blind με :Qh :Jh και 26000 chips.

Καλούμε;

Call τελικά τα 2400 και φλοπ σχεδόν ονειρεμένο :9h :Th :Qs

Τop pair, flush draw, open-ended straight..

To small blind instant all in 15000 chips.. Είμαι σίγουρος ότι είμαι μπροστά, θα έκανε ίδιο move με 1η,2η επαφή και οποιοδήποτε draw.. Αυτός που με φοβίζει είναι το button με διαφορά ο πιο tight όλων... Ιδανικό flop για all in, όμως δε νοιώθω άνετα.. Ή είμαι πίσω ή θα βρεθώ μου λέει το ένστικτο..

Τι κάνουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PRE FLOP:

push all in!

Εχεις παρατηρησει αρκετα το τραπεζι απο οτι διαβαζω,και εχεις αναλυσει λιγο το παιχνιδι τους..

Το βασικοτερο ειναι οτι βρισκεσαι δυο θεσεις πριν τα λεφτα,και με το action που υπαρχει πιστευω οτι ειναι η καλυτερη κινηση.

Εχει μεσα σχεδον 11000 chips (45% περιπου απο το stack σου.)

cut off:μεγαλο range χεριων(loose pre flop)

button:κραταει κατι αλλα τι?εχει κανει slow play μεγαλο φυλλο καθολου?Θα ρισκαρε το τουρνουα σε Α J η mikro pair?

small blind:no way he calls here!

Θελω να ακουσω αποψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφόσον επιλέξεις να κάνεις call preflop sto flop ειναι αδύνατο να πετάξω τετοιο φύλλο.

Οι ΑΑ είναι πισω με 35% ενω το σετ είναι οριακά μπροστά 55% kai str 57%.

Φυσικά πάω allin και ο button ean einai tight petaei KK AA kai kalei mono me set h str.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

To small blind instant all in 15000 chips.. Είμαι σίγουρος ότι είμαι μπροστά, θα έκανε ίδιο move με 1η,2η επαφή και οποιοδήποτε draw.. Αυτός που με φοβίζει είναι το button με διαφορά ο πιο tight όλων... Ιδανικό flop για all in, όμως δε νοιώθω άνετα.. Ή είμαι πίσω ή θα βρεθώ μου λέει το ένστικτο..

Τι κάνουμε?

Όταν λες ότι το ένστικτο σού λέει ότι θα βρεθείς πίσω εννοείς στο showdown αν πας ρέστα πριν βγούνε τα φύλλα, ή ότι αν κάνεις call θα είσαι μάλλον μπροστά, αλλά το turn&river θα σε στείλουν εκτός συνέχειας τουρνουά;

Γενικά πιστεύω πως είναι close decision κι ότι δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία το τι θα κάνεις, με την έννοια ότι δε θα έχει μεγάλη διαφορά σε prize pool EV το push σε σύγκριση με το fold. To θέμα είναι ότι είναι πολύ κακή η θέση σου. Δεν ξέρεις τι θα κάνουν οι άλλοι 2 ενεργοί παίχτες που μιλάνε μετά από εσένα. Αν κάνεις call θα δεχτείς call μόνο από set or straight. Μακριά από το bubble θα έλεγα easy call. Τώρα όμως μάλλον δεν υπάρχει ξεκάθαρο σωστό ή λάθος. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κι άλλους παράγοντες δευτερεύοντες (άλλη φορά φρόντισε σε τόσο σημαντικά hands να έχεις hand history):

1)υπάρχουν super short stacks ώστε αν πας τώρα πάσο να είσαι άνετα στην 9-10η θέση της κατάταξης (ώστε να έχει άλλος φωτιά στα μπατζάκια του για το bubble)?

2)είναι πιθανό το SB να έχει Κx hearts, Ax hearts, ή μπορεί ας πούμε ναχει και ΑJ απλό?

3) οι 2 παίχτες στα αριστερά σου τι stacks έχουνε? Μεσαίου μεγέθους?

4) γενικά μπορείς σχετικά εύκολα να κλέψεις blinds ή προβάλλονται αντιστάσεις?

Όσα πιο πολλά "ΝΑΙ" απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα τόσο πιο πολύ πρέπει να κλίνεις προς το fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cut off (αρχικός raiser) chipleader του τραπεζιού και το button μας καλύπτει οριακά..

Πολυ tight το παιχνίδι τους τελευταίους γύρους, όλοι δείχνουν να περιμένουν να σκάσει το bubble, ενώ short stack αν θυμάμαι καλά είναι παίκτης στο άλλο τραπέζι με περίπου 8000 chips..

Όταν λέω ένστικτο εννοώ την αδιόρατη αισθηση που έχεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τη πάσα.. Τα outs μου δεν θα κάτσουν ή ότι δεν θα μου δώσουν τη νίκη (καλύτερο χρώμα ή κέντα..)

Τελικά φολντάρω νευριασμένος στα όρια του χρόνου, ενώ σα διαβολάκι ακούω δίπλα sτο αυτί μου μέσα σε συννεφάκι τον SamGreek να φωνάζει call call! Πλάκα κάνω Διονύση! :P

All in o αρχικός raiser 30000, call το button που καλυπτόνταν με 24000.. Ανοίγουν φύλλα :Kc :Js το cut off, :9s :9d to button.. H κέντα κράτησε, καρδιά δεν άνοιξε, το cut off έγινε huge chipleader και το final table ξεκίνησε...

Τσεκάρωντας αργότερα την παρτίδα είδα ότι ήμουν οριακά πίσω από straight και λίγο μπροστά από set, αλλά ένα call για τέτοιο pot σίγουρα δεν θα ήταν λάθος.

To fold πάλι μάλλον δείχνει και μαθηματικά ίσως είναι κακό.. Καλό ψιθύρισε το ένστικτο και ευτυχώς είχε δίκαιο..

Δεν υπάρχει περίπτωση να εξομαλυνθεί μαθηματικά (1000 + πάσες) μια τέτοια περίπτωση, άρα υπάρχει μόνο η συγκεριμένη στιγμή. Εκεί θεωρώ πως το πάνω χέρι πρέπει να το έχει το ένστικτο και όχι τα maths...

Σε τέτοιες οριακές στιγμές κάποιοι θα ακολουθήσουν το μαθηματικό μονοπάτι και άλλοι αυτόν του ενστίκτου.. Βρίσκω και τα 2 σωστά, αλλά προσωπικά θα στρίψω στη διασταύρωση του ενστίκτου...

Ωχ κράξιμο που έχει να πέσει..!:)

Peace!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρόλο που το call preflop φαντάζει εύκολο (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί 2400, 1600 δεν πρέπει να βάλεις; ), όταν αποφασίζεις να το κάνεις, ξέρεις ότι στο flop θα κληθείς να πάρεις πολλές φορές δύσκολες αποφάσεις και λόγω θέσης και λόγω φύλλου. Όταν preflop αποφασίζεις να εμπλακείς, πόσο καλύτερο flop περιμένεις για να παίξεις ακόμη και ρέστα; Δεν νομίζω ότι έχεις δύσκολη απόφαση εδώ και δεδομένου και των προφίλ των αντιπάλων που εμπλέκονται και με τη σειρά που γίνεται το action νομίζω ότι έχεις εύκολο raise all in εδώ και ο μόνος μου ενδοιασμός είναι αν θέλω να κάνω call μπας και πάω για triple up (εντάξει υπερβολή είναι αλλά θέλω να δείξω την ευκολία με την οποία θα έπαιζα σ' αυτό το flop δεδομένου ότι αποφάσισα preflop να εμπλακώ). Όπως πολλοί θα έλεγαν, αν κάνεις πάνω από 3 δευτερόλεπτα να απαντήσεις θεωρείται slowroll!

ΥΓ: έγραφα τα παραπάνω ενώ εσύ πόσταρες την απάντησή σου... θέλω απλώς να επισημάνω ότι το αποτέλεσμα δεν μου λέει κάτι διαφορετικό για τις αποφάσεις που πρέπει να πάρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Όταν λέω ένστικτο εννοώ την αδιόρατη αισθηση που έχεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τη πάσα.. Τα outs μου δεν θα κάτσουν ή ότι δεν θα μου δώσουν τη νίκη (καλύτερο χρώμα ή κέντα..)

Αν το ένστικτο μετράει σε ποσοστό 70% για τις αποφάσεις σου live, σε online μετράει μόλις 10%-15%. Πολύ το υπερεκτιμάς. Επίσης δείχνεις παίχτης που πιστεύει στην τύχη... Πολύ με απογοητεύεις, δεν το περίμενα από σένα Νίκο... Η τύχη είναι ίδια για όλους. Άσε το ένστικτο να σου ψυθιρίζει τι φύλλα μπορεί να κρατούν οι αντίπαλοι ανάλογα με τις τάσεις τους και όχι με την γκαντεμιά που μπορεί να σε χτυπήσει! Η τύχη σε βάθος χρόνου είναι ίδια για όλους, σημασία έχει πόσο συχνά βάζεις τα λεφτά μέσα έχοντας τα odds ή το απαιτούμενο prize pool equity. Θα επανέλθω όμως σε αυτό κι αργότερα.

Silencio έγραψε:

All in o αρχικός raiser 30000, call το button που καλυπτόνταν με 24000.. Ανοίγουν φύλλα :Kc :Js το cut off, :9s :9d to button.. H κέντα κράτησε, καρδιά δεν άνοιξε, το cut off έγινε huge chipleader και το final table ξεκίνησε...

Ο SB που πήγε πρώτος ρέστα τελικά τι κρατούσε; Φαντάζομαι ότι έπεσες μέσα αφού μάλλον ξέχασες τι κρατούσε μιας και δε θα είχε τίποτα ισχυρό.

Silencio έγραψε:

Τσεκάρωντας αργότερα την παρτίδα είδα ότι ήμουν οριακά πίσω από straight και λίγο μπροστά από set, αλλά ένα call για τέτοιο pot σίγουρα δεν θα ήταν λάθος.

To fold πάλι μάλλον δείχνει και μαθηματικά ίσως είναι κακό.. Καλό ψιθύρισε το ένστικτο και ευτυχώς είχε δίκαιο..

Τα νούμερα δε χρειάζεται να τα επαναλάβω, τα είπε ο Αντώνης σωστά. Είσαι πίσω και από str8 και από set, αν είναι να τα αντιμετωπίσεις heads-up, αλλά στο 3-way pot που θα σχηματιζόταν αν έμπαινες κι εσύ, δεν έχει καμία σημασία αν προηγείσαι από το set και είσαι πίσω σε σχέση με το straight, αφού διεκδικείς μόνο το main pot ως short stack θα σε ενδιαφέρει μόνο το 32.5% που έχεις για το main pot και το 6% για να μοιραστείς το pot με το KJ. 32.5% για να τριπλασιάσεις στο bubble, δηλαδή 67.5% να αποκλειστείς είναι κάπως βαρύ το τίμημα, άσε που δεν έχεις και τα odds. Αλλά τα μαθηματικά της απόφασής σου δεν είναι αυτά. Βασικά δεν μπορείς να κάνεις ανάλυση εδώ μαθηματική. 1ον όπως σου είπα και πριν έχεις τη μεγάλη αβεβαιότητα ότι μιλάς πριν από άλλους 2 παίχτες για τους οποίους δεν έχεις ενδείξεις αν και πόσο τους βοήθησε το flop. 2ον η μαθηματική ανάλυση εδώ δεν έχει να κάνει με τους υπολογισμούς odds αφού μάθουμε τι κρατάει ο καθένας. Γίνεται με βάση το πιθανό range που έχει ο SB κι αυτό με το οποίο θα γίνει 2ο call από πίσω μας (αφού δηλαδή κάνουμε εμείς το 1ο call). Δηλαδή πιάσε το αυγό και κούρευτο... Δε γίνεται αυτό, μόνο ίσως με poekrstove αλλά και πάλι είναι τόσο πολλοί οι συνδυασμοί και το range των φύλλων 3 αντιπάλων παρακαλώ, ώστε να καθίσταται αδύνατη μία σχετικά ακριβής μαθηματική προσέγγιση. Ο φόβος σου, που εσύ αποκαλείς ένστικτο, είναι αυτό που είπα νωρίτερα (μέσα έπεσα κι εγώ δεν μπορείς να πεις B) ), ότι αν κάνεις call δεν ξέρεις τι γίνεται πίσω σου, ενώ αν μιλούσες τελευταίος κι ήτανε να δεις μόνο έναν αντίπαλο και μάλιστα το συγκεκριμένο, η απόφασή σου θα γινόταν πιο εύκολη. Το ότι έτυχε και οι 2 παίχτες πίσω σου να έχουνε φλοπάρει monsters είναι πολύ σπάνια περίπτωση κι αν θεωρείς ότι το ένστικτό σου σού δίνει ταυτόχρονα ικανότητες μαντικές, να πας να γίνεις mentium, γιατί δεν έχεις reads για τους αντιπάλους σου από το flop και μετά, αφού μιλάς πριν από αυτούς. Επίσης το range τους είναι πολύ ευρύ και πάρα πολύ δύσκολα προσδιορίσιμο.

Επίσης δε στέκει αυτό που λες: "ευτυχώς το ένστικτο είχε δίκιο". Μόνο σε live θα μπορούσες να πεις κάτι τέτοιο. Δηλαδή μυρίστηκες ότι ήσουν πίσω ή ότι αν έμπαινες δε θα ερχόταν κούπα? Δηλαδή κρίνεις από ένα μεμονωμένο αποτέλεσμα ότι οι "τυφλές μαντεψιές σου" σου βγαίνουν. Αυτό φίλε μου δεν έχει καμία σχέση με hand reading, κι ειδικά επειδή είναι online η παρτίδα, μάλλον με παραψυχολογία έχει σχέση!

Silencio έγραψε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να εξομαλυνθεί μαθηματικά (1000 + πάσες) μια τέτοια περίπτωση, άρα υπάρχει μόνο η συγκεριμένη στιγμή.

Εννοείς να εξομοιωθεί; Αν όχι, για ποια εξομάλυνση μιλάς; Κάθε κίνηση έχει EV. Άλλοτε είναι εφικτό να υπολογιστεί με καλή προσέγγιση, άλλοτε όχι. Αυτό που λες ότι υπάρχει μόνο η συγκεκριμένη στιγμή δείχνει ότι απαρνείσαι το βάθος χρόνου στο πόκερ. Τον όρο long term. Βλέπεις ρηχά και κρίνεις από ένα μεμονωμένο αποτέλεσμα. Ο Negreanu κάνει γενικά καλά reads, είναι καλός reader. Έχει κάνει και λάθος εκτιμήσεις όμως. Αλλά το ότι οι σωστές του εκτιμήσεις τον καθιστούν κερδοφόρο παίχτη έχει να κάνει με το ότι είναι πολύ περισσότερες, ή αν θες, του αποφέρουν πολλά περισσότερα κέρδη από τη χασούρα που του κοστίζουν οι λανθασμένες εκτιμήσεις. Ο όρος long term και το ότι στο τέλος η τύχη είναι η ίδια για όλους (είτε έχουμε μαντικές ικανότητες για το τι κρατάνε οι άλλοι ή για το τι river θα σκάσει) κι εκπλήσσομαι αν δεν έχεις συνειδητοποιήσει αυτή τη βασική αρχή του παιχνιδιού μετά από τόσο πολύ καιρό που ασχολείσαι...

Αυτά στα λέω εντελώς φιλικά, κι ειδικά το τελευταίο σχόλιο (για το long term) είναι κοινός τόπος μεταξύ όλων των παιχτών που έχουν σωστή προσέγγιση και γνώση περί του παιχνιδιού.

Υ.Γ.: Τελικά από ότι καταλαβαίνεις ο τίτλος που έβαλες σε αυτό το post είναι αδόκιμος, αφού δεν τίθεται κανένα δίλημμα μεταξύ "μαθηματικής" και "ενστικτώδους" απόφασης. Τους λόγους τους εξήγησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιο ένστικτο και ποια μαθηματικά ρε παιδιά; Ρε συ Silencio ποστάρεις τόσο καιρό. Όταν έκανες το call τι flop ήθελες για να βάλεις όλα τα λεφτά σου μέσα; QQJ και πάνω; Όποιος πατάει το fold σε αυτό το flop είναι σα να πατάει την σκανδάλη και να εκτελεί το bankroll του. Safesteps +1. Antoni συγχαρητήρια πάλι, μόλις γύρισα από διακοπές και το είδα. Έρχεται και το μεγάλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ώπα ώπα... Χαλάρωσε SamGreek.. Παραπήρες φόρα..

Βλέπω ότι δέχεσαι πως το ένστικτο παίζει το ρόλο του στις αποφάσεις.. Υπάρχει μαθηματικός τύπος που ορίζει ότι στα live μετράει 70% και online 10-15%? Aστείο επιχείρημα.. Αν δέχεσαι ότι μετράει, όταν κάτι σου λέει μάθε να το υποστηρίζεις..

Η τύχη είναι ίδια για όλους σε βάθος χρόνου?

Καλά.. Αν αρνείσαι την τύχη σε παιχνίδι καρτών ακόμα και όταν αυτό περιέχει τόσες τεχνικές δεξιότητες, πλανιέσαι.. Τόσο που δεν φαντάζεσαι... Η τύχη υπάρχει στο πόκερ όπως και στη ζωή και υφαίνει τις μοίρες μας υπόγεια.. Μην το ξανανοίξουμε το θέμα..

Τελειώνοντας με την παρτίδα το small blind κρατούσε Q4.. Δεν βγάζω συμπέρασμα από μεμονωμένη παρτίδα.. Σε αντίστοιχη περίπτωση αν ένοιωθα αυτοπεποίθηση και καλό feeling άνετα θα πήγαινα all in.. Εκεί για μένα ορίζει το ένστικτο.. Τέλος. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί πράγμα σου μιλάνε, δεν υπάρχει τρόπος να εξηγηθεί αλλιώς..

Όλο φιλικές συμβουλές μου είσαι με τόνο εχθρικό.. Ηρέμησε.. Πάει καιρός τώρα που παίρνεις σβάρνα τα φόρουμ και προσπαθείς να πείσεις τους πάντες πως έχει δίκιο για τα πάντα..

Μπράβο σου.. Φαίνεται ότι έχεις προσεγγίσει με μαθηματική ενδελέχεια το παιχνίδι, αλλά στα ψυχολογικά spot, σε ποκερικό ένστικτο και εσωτερικό τάλαντο είσαι σκράπας..

Όπως θέλεις να ακούν και να σέβονται τα "δωρεάν" μαθήματα σου, άνοιξε την ξεροκέφαλη κεφάλα σου και άκου και τους άλλους.. Μπορεί να μην συμφωνείς αλλά μάθε να σέβεσαι τη διαφορετικότητα της σκέψης τους.. Αλλιώς όλα τα post θα καταλήγουν σαν κι αυτό.. Με αφορισμούς, απογοητεύσεις και νουθεσίες προς όλους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την καλύτερη συμβουλή στην έχει δώσει εδώ και αιώνες ο Αντώνης.. Αλλά που να δεχτείς συμβουλές από αυτόν τον άσχετο.. Άσε τα μπακαλόχαρτα και τα κουμπιουτεράκια και ξεκίνα να παίζεις..

Όλο δεν έχεις χρόνο για να παίξεις όσο θα ήθελες και όλο γράφεις από το πρωί ως το βράδυ στα φόρουμ.. Το μισό χρόνο που σπαταλάς έτσι, να τον έκανες ποκεροώρες θα ήσουν σοφός τώρα.. Ως τότε θεωρητικός περιπατητής θα είσαι και θα αναλώνεσαι σε πολύπλοκες αναλύσεις αυτοθαυμάζοντας το πλούσιο αναλυτικό σου μυαλό..

Ηρέμησε παλικάρι..Το 2+2 σε χαλάει πολύ.. Ελλατωσέ το.. Η καλύτερα φέρσου στα ελληνικά φόρουμ όπως και στα ξένα.. Με ταπεινότητα και σεβασμό.

Παρακολουθώ κατά καιρούς τα post σου εκεί και βλέπω έναν άνθρωπο με γόνιμες απορίες, όρεξη για μάθηση και ανοικτό μυαλό..

Σαν μαθητούδι με φακίδες σε μπλε σχολική στολή μοιάζεις.. Τι μετάλλαξη είναι αυτή όταν απευθύνεσαι σε Έλληνες? Πετάς τη τσαντούλα με το κολατσιό,φοράς τα ματογυάλια του χαρτογιακά δασκάλου και ανεμίζοντας τη βίτσα στον αέρα σκορπάς γνώση, νουθεσίες και συμβουλές.. Άραξε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Την καλύτερη συμβουλή στην έχει δώσει εδώ και αιώνες ο Αντώνης.. Αλλά που να δεχτείς συμβουλές από αυτόν τον άσχετο.. Άσε τα μπακαλόχαρτα και τα κουμπιουτεράκια και ξεκίνα να παίζεις..

Όλο δεν έχεις χρόνο για να παίξεις όσο θα ήθελες και όλο γράφεις από το πρωί ως το βράδυ στα φόρουμ.. Το μισό χρόνο που σπαταλάς έτσι, να τον έκανες ποκεροώρες θα ήσουν σοφός τώρα.. Ως τότε θεωρητικός περιπατητής θα είσαι και θα αναλώνεσαι σε πολύπλοκες αναλύσεις αυτοθαυμάζοντας το πλούσιο αναλυτικό σου μυαλό..

Ηρέμησε παλικάρι..Το 2+2 σε χαλάει πολύ.. Ελλατωσέ το.. Η καλύτερα φέρσου στα ελληνικά φόρουμ όπως και στα ξένα.. Με ταπεινότητα και σεβασμό.

Παρακολουθώ κατά καιρούς τα post σου εκεί και βλέπω έναν άνθρωπο με γόνιμες απορίες, όρεξη για μάθηση και ανοικτό μυαλό..

Σαν μαθητούδι με φακίδες σε μπλε σχολική στολή μοιάζεις.. Τι μετάλλαξη είναι αυτή όταν απευθύνεσαι σε Έλληνες? Πετάς τη τσαντούλα με το κολατσιό,φοράς τα ματογυάλια του χαρτογιακά δασκάλου και ανεμίζοντας τη βίτσα στον αέρα σκορπάς γνώση, νουθεσίες και συμβουλές.. Άραξε...

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Ώπα ώπα... Χαλάρωσε SamGreek.. Παραπήρες φόρα..

Βλέπω ότι δέχεσαι πως το ένστικτο παίζει το ρόλο του στις αποφάσεις.. Υπάρχει μαθηματικός τύπος που ορίζει ότι στα live μετράει 70% και online 10-15%? Aστείο επιχείρημα.. Αν δέχεσαι ότι μετράει, όταν κάτι σου λέει μάθε να το υποστηρίζεις..

Η τύχη είναι ίδια για όλους σε βάθος χρόνου?

Καλά.. Αν αρνείσαι την τύχη σε παιχνίδι καρτών ακόμα και όταν αυτό περιέχει τόσες τεχνικές δεξιότητες, πλανιέσαι.. Τόσο που δεν φαντάζεσαι... Η τύχη υπάρχει στο πόκερ όπως και στη ζωή και υφαίνει τις μοίρες μας υπόγεια.. Μην το ξανανοίξουμε το θέμα..

Τελειώνοντας με την παρτίδα το small blind κρατούσε Q4.. Δεν βγάζω συμπέρασμα από μεμονωμένη παρτίδα.. Σε αντίστοιχη περίπτωση αν ένοιωθα αυτοπεποίθηση και καλό feeling άνετα θα πήγαινα all in.. Εκεί για μένα ορίζει το ένστικτο.. Τέλος. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί πράγμα σου μιλάνε, δεν υπάρχει τρόπος να εξηγηθεί αλλιώς..

Όλο φιλικές συμβουλές μου είσαι με τόνο εχθρικό.. Ηρέμησε.. Πάει καιρός τώρα που παίρνεις σβάρνα τα φόρουμ και προσπαθείς να πείσεις τους πάντες πως έχει δίκιο για τα πάντα..

Μπράβο σου.. Φαίνεται ότι έχεις προσεγγίσει με μαθηματική ενδελέχεια το παιχνίδι, αλλά στα ψυχολογικά spot, σε ποκερικό ένστικτο και εσωτερικό τάλαντο είσαι σκράπας..

Όπως θέλεις να ακούν και να σέβονται τα "δωρεάν" μαθήματα σου, άνοιξε την ξεροκέφαλη κεφάλα σου και άκου και τους άλλους.. Μπορεί να μην συμφωνείς αλλά μάθε να σέβεσαι τη διαφορετικότητα της σκέψης τους.. Αλλιώς όλα τα post θα καταλήγουν σαν κι αυτό.. Με αφορισμούς, απογοητεύσεις και νουθεσίες προς όλους..

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Allin με ησυχη συνειδηση. Νομιζω με ηδη 2 allins και 12000 κατω θα καναν call και τα ΑΑ,ΚΚ,ΑQ, για να μην πω ακομη και τα ΑΚ, ΑJ (αναλόγως τη προσωπικη τους περιουσια καθως η 10η θεση δινει 120 $ το πολυ αλλα τα 2000 της 1ης θεσης ειναι πιο γλυκα και με 76000 ποτ πλησιαζουν πολυ). Το αυτο και απ τη σκοπια μου γι αυτο και ayto-allin. Απ τα φυλλα που λατρευεις να χανεις (σα χυλοπιτα απ τη Τζουλια ενα πραμα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sam θα σου πω μια φραση προσωπικης εμπνευσης που μου αρεσει να τη λέω: "μη ωφελιμοι πολυπλοκοι υπολογισμοι". Σ ενα τετοιο φλοπ με το ιστορικο preflop με τεσσερα ατομα μεσα και ετσι οπως εξελισσεται, αν κατσεις να κανεις υπολογισμους του τυπου "τι κραταει" " αν κραταει αυτο εχω τοσο % + blyff equity + κλπ, κλπ" τοτε εχεις εξασφαλισει απασχοληση για τις επομενες 2 εβδομαδες, φροντισε μονο να βρεθει καποιος να σε πληρωσει μην παν χαμενες. Κανενας φυσικος ποτε στον κοσμο δεν εχει ασχοληθει με το πεταγμα ενος πουλιου, απλα γιατι δε θα του φθαναν τα 35 χρονια της καριερας του.

Συμπερασμα: η αναλυση κάπου πρεπει να σταματαει, και κανενας pro στο πλανητη δεν καθεται να ασχοληθει με αναλυσεις τετοιων χεριων εναντια σε 3 αντιπαλους. Ορισμενες φορες μαλιστα η αναλυση δε χρειαζεται ουτε καν να ξεκιναει: πατας το allin κλεινεις τα ματια και περιμενεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Όταν λέω ένστικτο εννοώ την αδιόρατη αισθηση που έχεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τη πάσα.. Τα outs μου δεν θα κάτσουν ή ότι δεν θα μου δώσουν τη νίκη (καλύτερο χρώμα ή κέντα..)

Χωρίς παρεξήγηση αλλά μην παίζεις πόκερ αν σκέφτεσαι μ'αυτόν τον τρόπο

Τελικά φολντάρω νευριασμένος στα όρια του χρόνου

Κι έτσι το ένστικτο σε "βοήθησε" να πάρεις τη λάθος απόφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SamGreek έγραψε:

Silencio έγραψε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να εξομαλυνθεί μαθηματικά (1000 + πάσες) μια τέτοια περίπτωση, άρα υπάρχει μόνο η συγκεριμένη στιγμή.

Εννοείς να εξομοιωθεί; Αν όχι, για ποια εξομάλυνση μιλάς; Κάθε κίνηση έχει EV. Άλλοτε είναι εφικτό να υπολογιστεί με καλή προσέγγιση, άλλοτε όχι. Αυτό που λες ότι υπάρχει μόνο η συγκεκριμένη στιγμή δείχνει ότι απαρνείσαι το βάθος χρόνου στο πόκερ. Τον όρο long term. Βλέπεις ρηχά και κρίνεις από ένα μεμονωμένο αποτέλεσμα. Ο Negreanu κάνει γενικά καλά reads, είναι καλός reader. Έχει κάνει και λάθος εκτιμήσεις όμως. Αλλά το ότι οι σωστές του εκτιμήσεις τον καθιστούν κερδοφόρο παίχτη έχει να κάνει με το ότι είναι πολύ περισσότερες, ή αν θες, του αποφέρουν πολλά περισσότερα κέρδη από τη χασούρα που του κοστίζουν οι λανθασμένες εκτιμήσεις. Ο όρος long term και το ότι στο τέλος η τύχη είναι η ίδια για όλους (είτε έχουμε μαντικές ικανότητες για το τι κρατάνε οι άλλοι ή για το τι river θα σκάσει) κι εκπλήσσομαι αν δεν έχεις συνειδητοποιήσει αυτή τη βασική αρχή του παιχνιδιού μετά από τόσο πολύ καιρό που ασχολείσαι...

[/quote:1fgqjobw]

Silencio έγραψε:

Η τύχη είναι ίδια για όλους σε βάθος χρόνου?

Καλά.. Αν αρνείσαι την τύχη σε παιχνίδι καρτών ακόμα και όταν αυτό περιέχει τόσες τεχνικές δεξιότητες, πλανιέσαι.. Τόσο που δεν φαντάζεσαι... Η τύχη υπάρχει στο πόκερ όπως και στη ζωή και υφαίνει τις μοίρες μας υπόγεια.. Μην το ξανανοίξουμε το θέμα..

Μωρέ θα το ξανανοίξουμε και θα το κρατάμε ανοικτό μέχρι του χρόνου! Μεγάλη πόρτα διαβήκαμε και απαντήσατε ελαφρά τη καρδία και οι δύο και με τόσο σθένος! Για να δούμε επιτέλους αυτήν την παρθενόπη που αντί Αυγουστιάτικα να κάνει μπάνιο topless σε κάποια παραλία, κάθεται σε υγρά ανήλια υπόγεια και υφαίνει τις μοίρες μας. Για νά 'μαι δίκαιος δεν συμφωνώ με κανέναν σας αλλά και με τους δύο ταυτόχρονα! Όχι, δεν με πείραξε η ζέστη!

Το που συμφωνώ με το Διονύση είναι προφανές: longterm, longterm, longterm... το είπαμε, το ξανάπαμε, το εμπαιδώσαμε, πάμε παρακάτω. Η εξομάλυνση longterm είναι πιο εύκολη στο cash game απ' ότι στα τουρνουά και είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος το γιατί. Τα μεγέθη των ποσών που δικυβεύονται είναι σχεδόν πάντα τα ίδια ανάλογα με τα stakes που κινείται κάποιος και έτσι σε βάθος χρόνου θα εξισορροπήσει τα παιχνίδια της τύχης. Θα δώσει suckouts, θα πάρει suckouts αλλά σχεδόν πάντα σε βάθος χρόνου τα ποσά θα είναι παρόμοια. Πάντα όμως με την παραδοχή ότι κινείται για μεγάλα διαστήματα και κυρίως πάρα πολλά χέρια στα ίδια stakes. Όταν άρχισα να παίζω μην έχοντας ιδέα από όλους αυτούς τους όρους έπαιζα το ασανσέρ ανάμεσα στα stakes από 0,25/0,50 έως και 10/20 PL & NL!! Είχα την ατυχία (γιατί όπως έπαιζα μόνο η τύχη μπορούσε να με βοηθήσει) να πάθω όλα τα ακριβά badbeats σε υψηλά limits και να δίνω badbeats στα χαμηλά limits. Έχανα preflop allins ΑΑvsKK με Κ στο board, pot των 2000$ και 3000$ ενώ κέρδιζα με runner runner κέντες τα flopαρισμένα set των αντιπάλων σε pot των 50$! Ε, πως στο καλό να το εξομαλύνεις αυτό όταν από μόνος μου δημιουργώ τέτοια διακύμανση στο παιχνίδι μου με τα τόσο διαφορετικά limits;

Τα τουρνουά από την άλλη όμως έχουν αυτή την ιδιομορφία στη φύση τους και είναι ένας από τους λόγους που το variance είναι τόσο μεγαλύτερο σε αυτά από ότι στο cash game. Δεν είσαι σίγουρος αν θα γίνει ποτέ εξομάλυνση όσα τουρνουά και να παίξεις (πρακτικά μιλώντας καθώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να παίξουμε άπειρα τουρνουά). Διονύση θυμάσαι την πάσα από το big deal με το ΚΚΚ vs TTT και το Τ στο river για τον αντίπαλο; Πότε θα μου εξομαλύνει εμένα τη διεκδίκηση των 40000$ από εκείνο το badbeat; Τι να το κάνω που μια βδομάδα μετά μου τό 'δωσε πίσω στο cash (και μάλιστα με split σε 3way pot) με αντάλλαγμα 150$; Για να κάνω πιο ισχυρό το point μου ας δούμε το εξής: οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε τη δυνατότητα να παίζουμε main event EPT σε μόνιμη βάση. Αν σε μία πάσα κοντραριστείς με το 1ο stack ενώ εσύ έχεις το 2ο, λίγο πριν ή λίγο μετά ΙΤΜ και πάθεις ένα ανάλογο 1outer badbeat πότε περιμένεις να κάνεις εξομάλυνση αυτού του badbeat; Πως ορίζεις εκεί το longterm; Ναι, σε πλήθος περιπτώσεων πιθανόν να έχεις εξομάλυνση, σε απόλυτα χρηματικά ποσά όμως;

Από την άλλη δεν μπορώ να συμφωνήσω με το Νικόλα στο ότι θα ακολουθήσω το ένστικτο για την επιλογή της κρίσιμης απόφασης γιατί μια τέτοια επιλογή το μόνο που μπορεί να πετυχαίνει είναι να αυξάνει το variance (θετικά ή αρνητικά δεν έχει σημασία). Μην έχοντας λοιπόν άλλη εναλλακτική θα συνεχίσω με το longterm vision ελπίζοντας ότι η παρθενόπη δεν θα παίζει παιχνίδια στην πλάτη μου επειδή της έφυγε ο πόντος στον αργαλειό! Για να το κάνω πιο απτό αυτό που λέω, δες την πάσα σου: Έστω ότι το SB είχε ΑΚ κούπες και οι άλλοι αυτά που είχατε. Αν το river ήταν το 8 κούπα τι θα έλεγες τότε; Μάλλον κάτι σε: 'Φτου, κακή μαντεψιά, πάμε στην επόμενη'.

No good for me...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exete mperdepsei kapoioi kapoia pragmata.To enstikto einai xrisimo oste na ipologiseis to range toy antipaloy kai met a me ta MATHIMATIKA na pareis ti sosti apofasi

.opoios pisteyei oti tha pareis mono me to enstikto ti sosti apofasi (diladi eimai mprosta alla mollon tha fao bad beat) einai gia gelia kai gia klamata.apla pragma ta kai de xoraei sizitisi se ayto to thema.

o NIKOS (safesteps)EGRAPSE ALLI MIA FORA ENA IPEROXO post sigxaritiria.DIstixos ayti einai i alitheia me ta mtt.Tha vretheis na paizeis flips toy 1 k otan eisai paiktis poy paizeis 20 dollaria mtt kati poy de tha simvei pote se cash game.Giati de paizoyme cash games???de skero na apantiso mallon i psixosinthesi moy einai mono gia mtt

opoios koitaksei analitika ta statistika moy tha dei oti exo poles nikes me4 5 k kai pote megaliteri.Niotho loipon kai ego kapos atixos otan thimamai 3 kraygalees periptoseis opoy to 50-50 60-40 kai 70-30 poy exasa itan aksias 4 k kai pano.PROSFATA STO WARM UP (200 rebuy sta stars to 60-40 poy exasa itan aksias poli parapano apo 4 k alla prin apo ayto ekana ena sovaro lathos kai otan exo kanei lathos se mtt de moy ftaiei tipota allo

Kai tora sto point .Tha erthei i eksomiosi poy leei o nikos??Exo katalisksei se ena simperasma sta mtt.An paizo sinexomena kai panta 90 me 95 tis ekato ton dinatotiton moy tha erthei nai.THA ERTHEI KAI ISTIGMI poy tha kerdiso flips aksias 10 k.Alla os ekei tha eimai alanthastos??the exo kanei ta sosta steals??

tha exo kanei ta sosta c bets??tha exo parei thin value sto river ,me top pair otan o antipalos profanos exei kapoio underpair.Ayta koitakste na diorthosete oloi n kai afiste tin tixi.Se oloys to idio ferete.POKERIKA PANTA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Βλέπω ότι δέχεσαι πως το ένστικτο παίζει το ρόλο του στις αποφάσεις.. Υπάρχει μαθηματικός τύπος που ορίζει ότι στα live μετράει 70% και online 10-15%?

Δεν είπα ότι υπάρχει τύπος που τα υπολογίζει, απλά ανέφερα εντελώς ενδεικτικά κάποια νούμερα. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το ένστικτο μετράει πολύ παραπάνω στο live σε σχέση με το online.

Silencio έγραψε:

Μπράβο σου.. Φαίνεται ότι έχεις προσεγγίσει με μαθηματική ενδελέχεια το παιχνίδι, αλλά στα ψυχολογικά spot, σε ποκερικό ένστικτο και εσωτερικό τάλαντο είσαι σκράπας..

Και πώς εξηγείς ότι στα heads-up sit'n'go's έχω win rate >60%; Μάλλον είναι η τύχη που λες (σε 100άδες sit'n'gos έτσι;). Κι όσο για ένστικτα ψυχολογίες κλπ δεν αργεί να καταλάβει (κάποιος που κατέχει το παιχνίδι) σε ένα live τουρνουά ποιος έχει καλό ένστικτο και διαβάζει αρκετά καλά κάποιες καταστάσεις στο τραπέζι. Στο Αίσωπος 3 έπαιξα αρκετή ώρα στο ίδιο τραπέζι με safesteps και crf88. Ρώτα τους να σου πούνε την άποψή τους για μένα. Το όμορφο με το πόκερ είναι ότι μπορούν πολλοί παίχτες με διαφορετική προσέγγιση να είναι επιτυχημένοι. Δεν είναι ανάγκη να λες σκράπα κι ατάλαντο κάποιον που κερδίζει με διαφορετική προσέγγιση από τη δικιά σου.

Silencio έγραψε:

Όπως θέλεις να ακούν και να σέβονται τα "δωρεάν" μαθήματα σου, άνοιξε την ξεροκέφαλη κεφάλα σου και άκου και τους άλλους.. Μπορεί να μην συμφωνείς αλλά μάθε να σέβεσαι τη διαφορετικότητα της σκέψης τους.. Αλλιώς όλα τα post θα καταλήγουν σαν κι αυτό.. Με αφορισμούς, απογοητεύσεις και νουθεσίες προς όλους..

[/quote:q6yczg41]

Θα μπορούσες πιο απλά να μου ζητήσεις να εκφράζω την άποψή μου χωρίς να προσπαθώ να κάνω πλύση εγκεφάλου. Συγγνώμη αν το έκανα με αυτό το ύφος, θα προσπαθήσω να το αποφύγω στο μέλλον. Το "κακό" με μένα είναι ότι την άποψή μου δεν τη λέω απλά, τη στηρίζω κιόλας και πολλές φορές με επιχειρήματα που μοιάζουν (αν πράγματι δεν είναι) αδιάσειστα. Εγώ σέβομαι και θα σέβομαι όλες τις απόψεις και θα προσπαθήσω να σταματήσω τουλάχιστον το ύφος της πλύσης εγκεφάλου, χωρίς φυσικά να πετάω ξεκάρφωτα τη γνώμη μου χωρίς επιχειρήματα, ελπίζω αυτό να σε ικανοποιεί.

Fileasfog δε λέμε τίποτα διαφορετικό. Αν προσέξεις καλύτερα τι λέω θα φανεί ότι η άποψή μου είναι πως δε χωράνε υπολογισμοί στη συγκεκριμένη παρτίδα, γιατί θα χαθείς στο πέλαγος των μαθηματικών πράξεων και πάρα πολλών δυνατών περιπτώσεων.

Safesteps ούτε με εσένα λέω κάτι διαφορετικό. Είπα long term βάθος χρόνου κλπ. Κι εξήγησες ότι αυτό δεν ισχύει πχ στο GT που θα παίξεις το πολύ 5-6 σε ένα χρόνο κι όπου η εξομάλυνση αργεί να έρθει, ή δεν έρχεται ποτέ. Ουσιαστικά αποδεικνύεις ότι για κάποιους σαν κι εμάς που παίζουμε μία στο τόσο ένα μεγάλο event δεν υπάρχει βάθος χρόνου για να φανεί αν ο τρόπος που παίζουμε έχει μεγάλο EV. Ε, λοιπόν, το ίδιο λέω κι εγώ. Όπου δεν υπάρχει βάθος χρόνου, η τύχη παίζει καθοριστικό ρόλο. Όπου όμως υπάρχει βάθος χρόνου η τύχη εξισώνεται για όλους και τελικά φαίνεται ποιος παίρνει αποφάσεις θετικών προσδοκιών στο τραπέζι και ποιος όχι. Τα ίδια ακριβώς νομίζω ότι λέει κι ο crf88. Τώρα σε μεγάλο τουρνουά Νίκο που θα παίξεις 4-5 σε όλη σου τη ζωή (σου εύχομαι περισσότερα :lol: ) πάρε την απόφαση που νομίζεις πως έχει το μεγαλύτερο +EV. Μπορεί η τράπουλα να σε χαντακώσει αλλά τουλάχιστον θα έχεις τη συνείδησή σου ότι έκανες το σωστό και δεν έφταιγες εσύ για το ατυχές αποτέλεσμα.

Υ.Γ.: Νίκο δεν έχω πορωθεί με 2+2 όπως λες, απλά εξέφρασα την άποψή μου δοκιμαστικά με 2-3 posts έτσι για να δω το στυλ των παιχτών που μπαίνουν εκεί κλπ... Όταν κάποιος τιλτάρει βγάζει λάθος συμπεράσματα. Συγγνώμη αν σε τίλταρα. Be cool κι όλα θα πάνε καλά B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικώς είχα αρχίσει να ανυσηχώ οτι η κοινωνία μας είναι πραγματικά άρρωστη.

Ειναι γνωστό οτι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Ε εδώ στους ανοιχτομάτηδες θέλει να βασιλέψει ο εκ γενετής τυφλός.

Ακου ROI 60% sta h-u :laugh:

MTT δεν έχει μπει ποτέ στα χρήματα τα sitngo των 1$ 10 ατόμων τα έκοψε γιατί ήταν ζημιογόνος κ.λ.π.

Ρε παίξε πρώτα κάνε καμιά νίκη και μετά μας λες τους μαθηματικούς υπολογισμούς που έκανες. Αφου δεν έχεις ιδέα τι είναι αυτό που μιλάμε και το ξέρεις μόνο απο τα βιβλία και τα ποστ γιατί δεν το βουλώνεις και να τεντώσεις τα αυτιά σου να μαθεις και θες να το παίξεις ειδικός και δίνεις συμβουλές σε κερδοφόρους παίκτες αντι να μαθαίνεις απο αυτούς?

Μπράβο σε όσους επιτέλους αντέδρασαν σε αυτή την πηγή παραπλήροφόρησης που λέγεται SAmgreek που πραγματικά αυτοθαυμάζεται και πιστεύει οτι είναι ικανός παικταράς επειδή γράφει σεντόνια με αναλύσεις(ακατάσχετη μπουρδολογία).

Υ.Γ.1. Σε ευχαριστούμε για τις τόσες ανούσιες αναλύσεις σεντόνια αλλα εφτασε η ώρα να το βουλώσεις και να ακούσουμε τις γνώμες τουλάχιστον αυτών που παίζουν και έχουν εμπειρία και ας μην είναι κερδοφόροι. Αρκεί να πάιζουν το άθλημα και οχι το κουμπιουτεράκι τους ανάμεσα στα πόδια τους. οκ?

2. Μπορεί εσύ να νομίζεις οτι οι άλλοι σε θαυμάζουν, αλλα καλύτερα ασε τους άλλους να μας το πουν οι οποίοι μάλλον δεν έχουν και την καλύτερη άποψη για ΄σενα απο αυτά που έχουν γράψει μεχρι τώρα. οκ?

Μπούρδα ε μπούρδα. Επιτέλους ΣΕΒΑΣΜΟΣ αρχιπεπόνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Silencio έγραψε:

Όταν λέω ένστικτο εννοώ την αδιόρατη αισθηση που έχεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τη πάσα.. Τα outs μου δεν θα κάτσουν ή ότι δεν θα μου δώσουν τη νίκη (καλύτερο χρώμα ή κέντα..)

Χωρίς παρεξήγηση αλλά μην παίζεις πόκερ αν σκέφτεσαι μ'αυτόν τον τρόπο

Τελικά φολντάρω νευριασμένος στα όρια του χρόνου

Κι έτσι το ένστικτο σε "βοήθησε" να πάρεις τη λάθος απόφαση.[/quote:1cz7aphx]

+1

TO PISTOLI STO KROTAFO NA MOU EVAZES DEN TO

PETAGA.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και οπως εχω 1000-πει ,δεν εχω τρομερη εμπειρια στο hold'em, ειμαι της αποψης πως ο Giorgio ειπε με λιγες λεξεις, κατ' εμε, ολο το ζουμι : Μπαινοντας preflop με Q-J suited, τι φλοπ περιμενες να ερθει; Εχεις οσα draws θα ηθελες, IMHO. Προσωπικα θα εκανα raise all-in.

"Just my 2 cents". ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Γενικώς είχα αρχίσει να ανυσηχώ οτι η κοινωνία μας είναι πραγματικά άρρωστη.

Ειναι γνωστό οτι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Ε εδώ στους ανοιχτομάτηδες θέλει να βασιλέψει ο εκ γενετής τυφλός.

Ακου ROI 60% sta h-u :laugh:

MTT δεν έχει μπει ποτέ στα χρήματα τα sitngo των 1$ 10 ατόμων τα έκοψε γιατί ήταν ζημιογόνος κ.λ.π.

Ρε παίξε πρώτα κάνε καμιά νίκη και μετά μας λες τους μαθηματικούς υπολογισμούς που έκανες. Αφου δεν έχεις ιδέα τι είναι αυτό που μιλάμε και το ξέρεις μόνο απο τα βιβλία και τα ποστ γιατί δεν το βουλώνεις και να τεντώσεις τα αυτιά σου να μαθεις και θες να το παίξεις ειδικός και δίνεις συμβουλές σε κερδοφόρους παίκτες αντι να μαθαίνεις απο αυτούς?

Μπράβο σε όσους επιτέλους αντέδρασαν σε αυτή την πηγή παραπλήροφόρησης που λέγεται SAmgreek που πραγματικά αυτοθαυμάζεται και πιστεύει οτι είναι ικανός παικταράς επειδή γράφει σεντόνια με αναλύσεις(ακατάσχετη μπουρδολογία).

Υ.Γ.1. Σε ευχαριστούμε για τις τόσες ανούσιες αναλύσεις σεντόνια αλλα εφτασε η ώρα να το βουλώσεις και να ακούσουμε τις γνώμες τουλάχιστον αυτών που παίζουν και έχουν εμπειρία και ας μην είναι κερδοφόροι. Αρκεί να πάιζουν το άθλημα και οχι το κουμπιουτεράκι τους ανάμεσα στα πόδια τους. οκ?

2. Μπορεί εσύ να νομίζεις οτι οι άλλοι σε θαυμάζουν, αλλα καλύτερα ασε τους άλλους να μας το πουν οι οποίοι μάλλον δεν έχουν και την καλύτερη άποψη για ΄σενα απο αυτά που έχουν γράψει μεχρι τώρα. οκ?

Μπούρδα ε μπούρδα. Επιτέλους ΣΕΒΑΣΜΟΣ αρχιπεπόνι.

Θαυμάστε το επίπεδο του Έλληνα παίχτη, εδώ κάνουμε μια προσπάθεια να μάθει ο ένας από τον άλλο (δεν αμφιβάλλω ότι έχω μάθει αρκετά από ορισμένα posts) και δείτε το επίπεδο ενός παίχτη που θεωρείται από τους καλύτερους Έλληνες.

Antonis έγραψε:

Ακου ROI 60% sta h-u :laugh:

Αντώνη εγώ θα στο πω με τρόπο, αν και δε μου συμπεριφέρεσαι το ίδιο. Άλλο ROI, άλλο win rate. Win rate είναι αυτό που σημαίνουν οι λέξεις, ο ρυθμός (συχνότητα) νίκης. Δηλαδή κερδίζω το 60% των sit&go's heads-up. Το ROI δε στο εξηγώ, θεωρώ ότι το ξέρεις κι ελπίζω να κατάλαβες τη διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...