Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

-EV CALL


giorgio

Recommended Posts

Αφού δεν θα έκανες ποτέ call τι τις θες τις πληροφορίες? Βρες αν θες ένα συνδυασμό αυτών των παραγόντων και πολλών άλλων που θα σε έκαναν να κάνεις call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύκολο αυτό Ηλία, υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις αλλά δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου. Προφανώς, οι λιγοστές απαντήσεις σας οφείλονται στο γεγονός ότι είτε το θεωρείτε auto fold είτε είστε σοβαρά απασχολημένοι με τις διαμάχες στο forum.

Πάμε παρακάτω λοιπόν, μήπως σας κεντρίσω το ενδιαφέρον. Το τουρνουά είναι 50+5 με rebuys στο Stars. Απομένουν περίπου 90 παίκτες, πληρώνονται οι 45, average 25BB περίπου. Το τραπέζι είναι αρκετά tight χωρίς μεγάλα ονόματα (περίεργο για το συγκεκριμένο τουρνουά) και το average του τραπεζιού είναι περίπου 18ΒΒ. Πιστεύω να σε κάλυψα luckygem.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ CALL H RAISE ALLIN ME ΑΡΝΗΤΙΚΟ EV;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crf88 έγραψε:

an kerdiseis pas way above average kai tha mporeis na kleveis aneta sto tight table poy perigrafeis???Ena call me -ev allaa arketa kerdi argotera an kerdiseis to allin.Kati tetoio fantazomai

Ακριβώς crf88. Χαίρομαι ιδιαίτερα που κάποιος κατάλαβε τη σκέψη μου. Θυσιάζεις 1ΒΒ σε EV για να μπορείς να κάνεις dominate στο bubble (και όταν λέω bubble εννοώ 1,5 φορά τους παίκτες που πληρώνονται). Από τους 70 μέχρι τους 45 παίκτες. Βέβαια, δεν θα είμαι ακριβώς way above average και θα χρειαστώ και άλλες προσπάθειες. Αυτό βέβαια έρχεται σε αντίθεση με τη θεωρία του Reverse Chip Value που ξέρετε οι περισσότεροι αλλά νομίζω ότι σε μερικές φάσεις του παιχνιδιού κάθε chip κερδίζεις έχει μεγαλύτερη αξία από την αξία αυτού που χάνεις αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σωστά ως πυρομαχικά. Η κυριότερη τέτοια φάση είναι το bubble. To μεγάλο ερώτημα είναι πόσο EV πρέπει να θυσιάσεις. Το call λοιπόν το έκανα luckygem και δεν λέω ότι είναι απαραίτητα σωστό αλλά θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να το συζητήσουμε. Θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις είτε παίζετε τουρνουά του $1 είτε του $10000000. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Themis έγραψε:

Θα σε πειραζε , εν ταχει, να εξηγησεις αυτη τη θεωρια του Reverse Chip Value την οποια αγνοω;

Είναι βασική θεωρία του Sklansky την οποία υιοθέτησαν απκετοί μετά που λέει ότι κάθε chip που κερδίζεις σε τουρνουά έχει μικρότερη αξία από το προηγούμενο. Μια πολύ ενδιαφέρουσα κριτική αυτής της θεωρίας θα βρεις εδώ.

http://www.blackjackforumonline.com/con ... theory.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Themis έγραψε:
Θα σε πειραζε , εν ταχει, να εξηγησεις αυτη τη θεωρια του Reverse Chip Value την οποια αγνοω;

Είναι βασική θεωρία του Sklansky την οποία υιοθέτησαν απκετοί μετά που λέει ότι κάθε chip που κερδίζεις σε τουρνουά έχει μικρότερη αξία από το προηγούμενο. Μια πολύ ενδιαφέρουσα κριτική αυτής της θεωρίας θα βρεις εδώ.

http://www.blackjackforumonline.com/con ... theory.htm[/quote:2nu7th3b]

Thanks!!! :cheer:

Οσο για το προβλημα που θετεις, ομολογω οτι ειναι περα απο τις δικες μου γνωσεις για να σου δωσω την αποψη μου , δυστυχως. (Καμια απορια στο O8 που σε ειχα δει να παιζεις στην ongame καποτε, δεν εχεις? :P)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KATALAVAINO TO SKEPTIKO SOU, ALLA EXO KAPOIES ENSTASEIS. KERDIZONTAS TO POT EXEIS 32BB. LIGO PANO APO TO AVERAGE. DEN GNORIZO VEVEA TA STACKS TWN PAIKTWN POU KATHONTAI STIS 3-4 THESEIS META APO ESENA, ALLA DEN NOMIZO POS EINAI ENA ASFALES POSO GIA NA PEIS OTI STO BUBBLE KAI LIGO PRIN APO AFTO THA BOREIS NA KLEVEIS TOSA POLLA BLINDS. THA XREIASTEI NA KERDISEIS KAI ALLI MIA DINATI PARTIDA.

KAI NA KERDISEIS AFTO TO XERI, TO OPOIO POLY PITHANON NA EINAI COIN FLIP, DEN THA VRETHEIS SE ASFALH THESH GIA NA PEIS OTI THA KLEVEIS TA BLINDS SE ARKETES PASES STH SYNEXEIA. ENW ANTITHETA AN TO XASEIS THA VRETHEIS SE DYSXERH THESH.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώργο επειδή δεν ποστάρεις συχνά είναι πολύ πιθανό να μην ξέρουν οτι εισαι παικταράς. Πρόσεχε τι λες και ιδίως οταν περνάς στην απέναντι πλευρά και κάνεις κριτική σε συγγραφείς που εδω τους έχουν για θεούς. Ειναι γνωστό οτι οταν pro βλέπουν ενα κακό παίξιμο λενε οτι ειναι παίξιμο Σκλανσκυ.

Σου εχω γράψει την αποψή μου σε pm.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι δε σε παίρνει να κάνεις το call. Με KQs από το ΒΒ ναι, αλλά από αυτή τη θέση θα έλεγα όχι. Το stack σου είναι επίσης short και δύσκολα θα ανακάμψεις σε περίπτωση που χάσεις αν κάνεις call. Βέβαια παίζει ρόλο κι η ικανότητά σου να παίζεις ένα short stack, αλλά φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει περί first-in vigorish, περί M theory (αλήθεια, αφού δεν έδωσες ακριβή αριθμό blinds&antes γιατί δε μιλούσες με Ms? θα διευκόλυνε πιστεύω). Αν υπολογίζω χοντρικά ότι αυτός έχει Μ λίγο μεγαλύτερο του 3 κι εσύ γύρω στο 7, τότε θα έλεγα καλύτερα να το αφήσεις, ακόμη κι αν σε περίπτωση που του τα πάρεις θα μπορείς να κάνεις bully το τραπέζι. Απλά πιστεύω πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη βαρύτητα στην επιβίωσή σου. Επίσης παίζει ρόλο και ποιοι παίχτες είναι στα blinds, καθώς και τα stacks τους. Πχ αν κάνεις call και το ΒΒ είναι ένα short stack με Μ=5 κρατώντας 55 στο χέρι, τότε θα του στερήσεις τη δυνατότητα να κάνει call με ένα χέρι που είναι πιθανότερο να τον αποκλείσει από το δικό σου. Αν πάλι στο ΒΒ είναι ένα Big stack των Μ=25+ δε θα τον πληγώσει και τόσο το call, ακόμη και με Q-10. Ειδικά αν έχουν πάει όλοι πάσο μέχρι ναρθει η σειρά του θα είναι εύκολο το call, μιας και θα έχει ήδη βάλει το ΒΒ μέσα και δεν υπάρχει κανείς να μιλάει μετά από αυτόν.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. lucky gem είπα και μόνος μου πριν ότι θα χρειαστώ και άλλες κινήσεις. Έτσι ή αλλιώς είμαι σε δυσχερή θέση αν βρεθώ στο bubble με average stack και μου κάνουν επίθεση όλοι. Προτιμώ να βρεθώ στο bubble με καλό stack ή να πάω για ύπνο νωρίς. SamGreek δεν διαφώνησα καθόλου ότι είναι -EV call σε chips. To ζήτημα είναι αν είναι +EV σε $. Όσον αφορά το first-in vigorish το πρόβλημα των παικτών πριν από 2-3 χρόνια ήταν ότι έκαναν πολύ λίγα raise. Το πρόβλημα των παικτών τώρα είναι ότι κάνουν πολύ λίγα call στα raise. Όσον αφορά την επιβίωση πραγματικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα $350 της 45ης θέσης. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όταν μείνουν 45 παίκτες να έχω ένα πολύ καλό stack. Αντώνη όσον αφορά τον Sklansky και τον Harrington πιστεύω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμα βιβλία για νέους παίκτες ώστε να μην καταστραφούν στα πρώτα τους βήματα. Από κει και πέρα όμως για να γίνουν σοβαρά κερδοφόροι παίκτες υπάρχουν άλλα βιβλία και θεωρίες που θα τους βοηθήσουν πολύ περισσότερο. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την απάντησή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Έτσι ή αλλιώς είμαι σε δυσχερή θέση αν βρεθώ στο bubble με average stack και μου κάνουν επίθεση όλοι. Προτιμώ να βρεθώ στο bubble με καλό stack ή να πάω για ύπνο νωρίς. SamGreek δεν διαφώνησα καθόλου ότι είναι -EV call σε chips. To ζήτημα είναι αν είναι +EV σε $.

Κατάλαβα το ερώτημά σου, όπου γνωρίζοντας ότι το call είναι -EV chipswise αν είναι +EV σε $, τόσο, ώστε να αξίζει το "προσωρινό λάθος" του call, με προοπτική να εκμεταλλευτείς το stack σου μετά. Και τελικά από τα πολύτιμα σχόλια πρώτα-πρώτα τα δικά σου και μετά των υπολοίπων καταλήγω ότι η σωστή απάντηση είναι εξαρτάται. Από το ποιος είσαι, ποιο είναι το στυλ σου, οι αδυναμίες και τα προτερήματά σου ως παίχτης. Εγώ στη θέση σου θα έκανα fold γιατί θεωρώ ότι χειρίζομαι ένα short stack καλύτερα από ένα medium stack. Για σένα μπορεί να είναι το call η σωστή απόφαση.

giorgio έγραψε:

Όσον αφορά το first-in vigorish το πρόβλημα των παικτών πριν από 2-3 χρόνια ήταν ότι έκαναν πολύ λίγα raise. Το πρόβλημα των παικτών τώρα είναι ότι κάνουν πολύ λίγα call στα raise. Όσον αφορά την επιβίωση πραγματικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα $350 της 45ης θέσης. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όταν μείνουν 45 παίκτες να έχω ένα πολύ καλό stack.

Αυτό για το first-in δεν το είχα προσέξει ιδιαίτερα, αλλά είναι πολύ εύστοχο σαν παρατήρηση από μέρους σου, ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια! Απλά το δύσκολο είναι να εντοπίσεις αυτούς που το ξέρουν και ενδέχεται να σε callaroun και με μέτρια χέρια αν δουν ότι ξέρεις κι εσύ από first-in. Εκεί θέλει "διάβασμα" όσο είναι δυνατόν του αντιπάλου και καλές σημειώσεις.

Σχετικά με την επιβίωση δε λέμε να κρατηθείς με νύχια και με δόντια στο bubble για να πάρεις τα ελάχιστα. Το να αποφεύγεις μέτρια "spots" όπως αυτό αναζητώντας καλύτερα "spots" είναι δυνατόν να διπλασιάσει ή και να τριπλασιάσει το stack σου σε επόμενη παρτίδα, κάτι που σίγουρα θα σου δώσει καλύτερο prize pool equity. Και πάλι μπαίνει εδώ το στυλ και οι συγκεκριμένες ικανότητες του κάθε παίχτη, ειδικά σε close decisions όπου το αντικειμενικά σωστό δε διαφέρει και πολύ από το αντικειμενικά λάθος. Οπότε μπορεί τελικά για σένα αυτό το spot να ήταν καλό, αυτό εσύ το ξέρεις καλύτερα από όλους και δεν μπορώ να σχολιάσω παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o slansky einai gia paidakia!!

tournament poker formula by snyder,number 1!!!

einai apo tous ligous pou milaei gia chip utility,kai oti h kathe epipleon marka aksizei perisotero apo thn proigoumenh...

ayto omws proipothetei oti th vasikh theoria tou sklansky thn exeis katanohsei(REM SPR ktl ta opoia einai poli simantika...) kai oi arxarioi pektes prepei na paizoun by the book...ola ayta genikws p anaferontai sta vivlia tou hansen,negranu kai snyder prpei na prostithentai syn to xrono sthn taktikh enos tournament player..

opote nai mporoume na kanoume -cEV KINISEIS oi opoies einai multi $ev!!!

giayto kai vlepoume kiniseis tournament pou mas paraksenevoune merikes fores:

1)px hansen vs antonius sto aussie millions a6 vs aj ..se str8 draw o hansen ktl...

2)kamatakis vs negranu set o kamatakis sta 5aria vs to gutshot flush draw me 10.6 tou negranu kai polla alla....ta opoia mporei na mhn einai +cev alla einai sigoura + $ev...

thelei omws empeiria kai bankroll!!! kai gw de taxw akoma :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera kai apo emena.

Duskolo to erwtima sou Giwrgo.

Kanontas omws ton dikigoro tou diaolou tha prospathisw na diafwnisw ligo mazi sou. Sto katw katw tis grafis, mesa apo tin antithesi erxetai i sunthesi..!!!

Pisteuw pws exei terastia simasia na skefteis to table image sou meta apo autin tin paratolmi kinisi (i opoia sumfwnoume oloi edwpera oti einai negative chips ev).

Kata tin gnwmi mou, akoma kai na kerdiseis to pot kai na ftaseis panw apo ta 30bb, auto den sou eksasfalizei oti tha kuriarxiseis sto trapezi.

Pws tha kaneis manipulate tous antipalous sou ean deikseis se showdown oti ebales to 35% tou stack sou amunomenos se all in me KJ..??

Ton sebasmo ton apoktas ean deikseis monster hands.

Ase pou an xaseis to pot kai meineis me 14bb, xaneis tin dunatotita tou re-steal kai tha prepei polu suntoma na diplasiaseis gia na efarmoseis kai tis pio aneptugmenes stratigikes pou sigoura exeis meletisei kai gnwrizeis..!!!

Geia kai xara se olous.

Kali epituxia sta paixnidia pou pezete.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν διαφωνείς μαζίμου Sharkastic, αν και πραγματικά μου αρέσει να διαφωνούμε, γιατί δεν ξέρω αν έκανα το σωστό. Προσπαθώ να το βρω κι εγώ μαζί σας.

Το θέμα του image είναι ιδιαίτερα σοβαρό και δεν το θίξαμε καθόλου. Για το resteal αν μείνω με 14ΒΒ συμφωνώ απόλυτα και είναι ένα πρόβλημα.

Αν κερδίσω όμως πιστεύω ότι έχει κερδίσει πολλούς πόντους και το image μου. Μου αρέσει πάρα πολύ να με βλέπουν σαν ένα crazy guy που είναι έτοιμος να βάλει μέσα το 35% του stack του κάνοντας αυτό το call. Στο bubble έχω να κάνω πολλούς περιπάτους. Γενικά, νομίζω ότι μάλλον θα με αποφεύγουν εκτός αν είναι πολύ καλοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tis perissoteres fores den uparxei kati apoluta swsto, ara den uparxei kai kati entelws lathos. That's why we love poker. It's a game full of close decisions...

Stin periptwsi tou table image twra.

Ti exei megaluteri simasia otan plisiazeis sto bubble?

Mou les pws thes na apoktiseis to pronomio na se thewroun polu loose kai na sou dinoun sxetika suxna free walks (arketa spanio omws auto to "sxetika" pou lew kathws se 10ari trapezi ena preflop raise den simainei aparaitita pws einai prospatheia klepsimatos, ase pou an exeis ftasei ta 30bb den se trwne ta blinds kathe fora pou pernane apo panw sou kai den agxwnesai na draseis amesa),

Mipws einai loipon kalutero na se sebontai san paikti pou epitithetai otan prepei kai na kanoun stin akri otan epixeireis na pontareis esu..??

Xwris tight aggresive image pws tha kaneis moves otan entopizeis adunamia? Pws tha epitetheis se orphan pots otan exoume scary board? Pws tha kaneis steal me squeeze bets?

PS: molis exasa se ena mtt sxetika konta sto bubble me runner runner full house pou ebgale o antipalos mou. Aggrrr. Poker is very cruel sometimes. LOL LOL.

PS2: Respect toso ston Sclansky oso kai ston Harrington. Xwris tis themeliwdeis arxes pou diatupwsan den mporei kaneis na proxwrisei se pio eksezitimeno tropo paiksimatos. Ase pou auto mporei na efarmostei mono efoson entopistoun antipaloi pou gnwrizoun polu kala ta basika pragmata pou mas emathan oi prwtoporoi autoi paiktes-daskaloi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια μικρή διορθωσούλα Γιάννη. Τα τραπέζια είναι 9άρια δηλαδή 8άρια και 7άρια πολλές φορές. ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ANTES. Μην υποτιμάς τα walks λοιπόν. Από την άλλη πλευρά, αυτό που θέλω να καταλάβουν οι υπόλοιποι παίκτες είναι ότι όταν αποφασίζουν να εμπλακούν μαζί μου σε pot θα πρέπει να το κάνουν για όλα τα chips τους. ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ BUBBLE. Αυτό το image θέλω αυτή τη στιγμή και πιστεύω ότι συνδυάζει πολλά πλεονεκτήματα.

Anyway, two different winning styles.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ό,τι αφορά το image σε τουρνουά. Επειδή τα blinds αυξάνονται, υπάρχουν 2 τρόποι διαφορετικοί να εκμεταλευτείς το Image σου. Ειδικά αν το τραπέζι σου δε σπάει στα κοντά, αν στα πρώτα Levels παίξεις tight θα μπορείς αργότερα να κλέβεις blinds (που θα είναι πλέον πιο πολλά chips). Αν πάλι αρχίσεις το παιχνίδι παίζοντας loose, οι αντίπαλοι που θα το παρατηρήσουν θα σου πληρώσουν ορισμένα μεγάλα pots στη συνέχεια που θα είναι μεγαλύτερα και τα blinds, επομένως και τα pots. Άλλο ένα 50ΒΒ pot στο 1ο level κι άλλο σε προχωρημένο level.

Είναι κι αυτές 2 βασικές προσεγγίσεις. Προσοχή όμως: αξιοποιούνται μόνο αν δεν πρόκειται το τραπέζι μας να σπάσει στα κοντά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...