Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Καλές διακοπές


holdemgr

Recommended Posts

Λυπάμαι που ξεκινάω ένα thread που δεν έχει σχεση με στρατηγική αλλά τελευταία έχω γίνει το επίκεντρο ενδιαφέροντος που δεν εχει άμεση σχέση με τη στρατηγική και τέτοια "ευτελή" θέματα

Όποιος θέλει να μάθει πρέπει να έχει 2 αυτιά κι ΕΝΑ στόμα. Στο πόκερ καλύτερα να μην έχει καθόλου στόμα αλλά χοντρό πετσί!

Εγώ δε βλέπω τα φόρουμ σα φιλολογική εσπερίδα που ο καθένας θα γράψει την άποψη του και τη φιλοσοφία του για το πόκερ.

Ο δικός μου σκοπός είναι να γίνω καλύτερος παίκτης κι όχι να διαβάσω την παπαριά ενός losing/breakeven παίκτη. Και αν δω να γράφεται κάποια παπαριά πολλές φορές θα αδιαφορήσω και κάποιες θα αντιδράσω γιατί τη βρίσκω προσβλητική και επίσης δε θέλω να παρασυρθούν αθώοι αναγνώστες.

Δογματικός; Lol Αυτή η έννοια δεν έχει εφαρμογή όταν μιλάμε για ABC poker. Αν μαθαίνεις να οδηγάς κι ο δάσκαλος σου πει "πρέπει πάντα να σταμτάς στο κόκκινο" Είναι δογματικός;

Δε μεταφέρω καμμια σοφία η κομίζω το αλάνθαστο του Πάπα όταν τραβάω τα μαλλιά μου μ'αυτά που γράφει ο Silencio περί ενστίκτου. Poker ABC.

Το ένστικτο στο πόκερ είναι κάτι πολύ διαφορετικό. Δε διστάζω να παραδεχτώ σαν παράδειγμα παίκτη με καλό ποκερικό ένστικτο τον Ηλιο. Απλά το εγώ του δεν τον άφησε ποτέ να γίνει ολοκληρωμένος παίκτης

Αφιερώνω το τελευταίο μου ποστ πριν τις διακοπές μου σε όλα τα νέα παιδιά που ξεκινάνε τώρα και έχουν όρεξη να μάθουν.

Υπάρχει ένας πόστερ σ'αυτό εδω το φόρουμ που γνώρισα πριν 1 χρόνο. Τότε έπαιζε NL 0.10/0.25. Σήμερα είναι επιτυχημένος στο NL 5/10 και ξεκίνησε στο NL 10/20. Δεν τον γνωρίζετε οι περισσότεροι γιατί δε βγαίνει να κοντράρεται στα φόρουμ αλλά προτίμησε αντ'αυτού να εργαστεί σοβαρά και να φτάσει ψηλά.

Ούτε βγήκε να προκαλεί σε "μονομαχίες" όποιον διαφωνεί μαζί του ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι δε μας λες και ποιος ειναι;

Παρεπιπτοντως, μακαρι να κανω λαθος, αλλα εχω την εντυπωση οτι μαλλον αποτελει τη συντριπτικη μειοψηφια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To καλυτερο post τον τελευταιο καιρο(δεν ειχε και πολυ ανταγωνισμο :P)

P.S. Οι losing/breakeven παικτες μπορουν να συμμετεχουν επικοδομητικα στο forum με ερωτησεις και αποριες και οχι δινoντας συμβουλες που προφανως δε δουλευουν για τους ιδιους

ΚRΑΝΤΖ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Ο δικός μου σκοπός είναι να γίνω καλύτερος παίκτης κι όχι να διαβάσω την παπαριά ενός losing/breakeven παίκτη. Και αν δω να γράφεται κάποια παπαριά πολλές φορές θα αδιαφορήσω και κάποιες θα αντιδράσω γιατί τη βρίσκω προσβλητική και επίσης δε θέλω να παρασυρθούν αθώοι αναγνώστες.

Ουτε θυμάμαι πια πόσες φορές εχω πει τα παραπάνω και ουτε θυμάμαι πια ποσες φορές έχω αντιδράσει. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

I. Kαλες Διακοπες

II.Καλα ολα αυτα , αλλα το ποκερ οπως και πολλα αλλα ατομικα hobbies (cs 1.6 ^^ , μπιλιαρδο , ..στοιχημα ) δεν εχουν νοημα χωρις τον ανταγωνισμο και εκτος ''γηπεδου'' καθως τα περισσοτερα τα κανουμε για να λεμε οτι ειμαστε καλυτεροι απο τους φιλους μας (και γενικοτερα).

(..οτι να ναι εγραψα!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Ο δικός μου σκοπός είναι να γίνω καλύτερος παίκτης κι όχι να διαβάσω την παπαριά ενός losing/breakeven παίκτη. Και αν δω να γράφεται κάποια παπαριά πολλές φορές θα αδιαφορήσω και κάποιες θα αντιδράσω γιατί τη βρίσκω προσβλητική και επίσης δε θέλω να παρασυρθούν αθώοι αναγνώστες.

Αφιερώνω το τελευταίο μου ποστ πριν τις διακοπές μου σε όλα τα νέα παιδιά που ξεκινάνε τώρα και έχουν όρεξη να μάθουν.

Όμορφα.. Ούτε ο Jordan στην ανακοίνωση απόσυρσης του από το NBA δεν ήταν πιο συγκινητικός.. Δάκρυα κυλάνε στα μαγουλά μου..

Ωραία λογική βρε συ.. Καθόλου δογματική... Βρίσκουμε προσβλητική την άποψη κάποιου επειδή δεν συμφωνεί με την γνώμη της αφεντιάς μας και τον κράζουμε για να μην παρασύρει τους αθώους αναγνώστες στον όλεθρο.. Τι φλεγματικός ρομαντισμός.. Οι Άγγλοι στον μετέδωσαν?

Βραβείο Μητέρας Τερέζας για τον HoldemGr..

Τον ενοχλούν οι παπαριές των άλλων, αλλά οι δικές του πρέπει να γίνονται sticky posts.. Και ποιος σε έχρισε ιεροεξεταστή της παπαριάς? Έχεις ειδικευθεί σε αυτές και τις αναγνωρίζεις πιο εύκολα?

Αφιερώνει και το "όσκαρ" στα νέα παιδιά.. Έπαρση, δογματισμός και αυτοθαυμασμός.. Τα 3 πάθη κάθε "ειδικού"...

Καλές διακοπές.. Πραγματικά τις έχεις ανάγκη..

υγ1. "Οι losing/breakeven παικτες μπορουν να συμμετεχουν επικοδομητικα στο forum με ερωτησεις και αποριες και οχι δινoντας συμβουλες που προφανως δε δουλευουν για τους ιδιους"

Πραγματικά μετριόφρονων ο Vatal.. Σπουδαίο να γνωρίζει κανείς τον εαυτό του..

Συνέχισε στο ρόλο του χειροκροτητή.. Σου πάει γάντι..

υγ2. Οσο έπαρση και αλλαζονεία θα πουλάτε, ειρωνία και χλεύη θα αγοράζετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

υγ1. "Οι losing/breakeven παικτες μπορουν να συμμετεχουν επικοδομητικα στο forum με ερωτησεις και αποριες και οχι δινoντας συμβουλες που προφανως δε δουλευουν για τους ιδιους"

Πραγματικά μετριόφρονων ο Vatal.. Σπουδαίο να γνωρίζει κανείς τον εαυτό του..

Συνέχισε στο ρόλο του χειροκροτητή.. Σου πάει γάντι..

Δεν εχω εκφρασει αποριες σε κανενα forum εκτος απο 1 χερι που εχω postarei για αναλυση

Ισως ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω ιδιαιτερο support για post ενω εχω διαφωνησει με τους περισσοτερους γνωστους posters(και με τον holdemgr)

Δεν εχω κανει ΠΟΤΕ καταθεση χρηματων για poker, μονο αναληψεις και εχω συνεχως αυξανομενο bankroll

Ειναι η πρωτη και τελευταια φορα που αναφερομαι στον εαυτο μου και απλα το κανα γιατι αυτα που λες ειναι εκτος τοπου και χρονου.

Ποσταρεις τις ασυναρτησιες σου, και επειδη προφανως δε μπορεις να της στηριξεις, κανεις προσωπικες επιθεσεις σε οποιον τολμησε να διαφωνησει μαζι σου

keep up...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε πως τσιμπάν οι παικταράδες και ελευθερώνουν τα καταπιεσμένα τους ΕΓΩ...

Τι κόμπλεξ που κουβαλάει ο κόσμος.. Επειδή δε συμφωνείς με την αποψή μου ή δεν καταλαβαίνεις ποια είναι, άρα λέω ασυναρτησίες.. Τι μαθηματική λογική..

Κάνε ένα rewind στα posts και αν μπορείς πιάσε το νήμα απ'την αρχή να δεις πως φτάσαμε εδώ..

Δεν υπερασπίζομαι τις απόψεις μου -για κάποιους ασυναρτησίες, no problem-, αλλά το δικαιωμά μου να τις εκφράζω..

Αδιαφορώ να πείσω τον οποιονδήποτε, αλλά γίνομαι τούρκος όταν καλούμαι να υπερασπιστώ το αυτονόητο.. Να μπορώ να τις εκφράζω ελεύθερα χωρίς να πρέπει να απολογηθώ σε πάπες ιεροεξεταστές..

Και δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις.. Απαντάω σε αυτές όπως νοιώθω ότι αξίζει στον καθένα.. Λυπάμαι, δεν είμαι της σχολής που γυρνάν και το άλλο μάγουλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου αφαιρεσε κανεις το δικαιωμα να εκφραζεις τις αποψεις σου;

Μηπως θα επρεπε να αφαιρεσουν απο τους υπολοιπους το δικαιωμα να τις σχολιαζουμε και να τις κριτικαρουμε;

Επιτεθηκες προσωπικα με χαρακτηρισμους σε 3 ατομα ενω οι υπολοιποι απλα αναφερθηκαμε στις αποψεις σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτεθηκες προσωπικα με χαρακτηρισμους σε 3 ατομα ενω οι υπολοιποι απλα αναφερθηκαμε στις αποψεις σου

pragmatika to exeis parakanei silencio .Den apantisa sto telytaio eironikotato post soy giati den exo diathesi na tsakotho me kanenan alla to paratravikses.I ASINARTISIA XORIS EPIXEIRIMATA SE OLO TIS TO MEGALIO XORIS NA KATALAVAINEIS KAN ti soy leme.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

Αφιερώνει και το "όσκαρ" στα νέα παιδιά.. Έπαρση, δογματισμός και αυτοθαυμασμός.. Τα 3 πάθη κάθε "ειδικού"...

Διαβάζοντας αυτό δε μπορούσα να μη σκεφτώ την κλασσικη σκηνή του ζωηρού συζύγου που πιάνεται επ'αυτοφόρω στο κρεββάτι από τη γυναίκα του σε στιγμή περίπτυξης με τη δίμετρη Ρωσίδα/γειτόνισσα κλπ και λέει:

"Honey it's not what it looks like"

Silencio it's not what it looks like :laugh:

Αν πάω με μισή βαλίτσα στην Ελλάδα σε θεωρώ υπεύθυνο!

Δεν υπερασπιζόμαστε απόψεις της αφεντιάς μας αλλά το ABC poker που μάθαμε από άλλους κερδισμένους παίκτες.

Το ΑΒC poker είναι 1 κι 1 κάνουν 2. Και τέλος. Θέλει κάποιο χρόνο για να το μάθεις αλλά αν το αγνοήσεις "σε τρωει η μαρμάγκα"

'Οντως έχω ενδιαφέρον για τα νεα παιδια που ξεκινάνε με διάθεση να μάθουν και το χω αποδείξη και με έργα αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση τώρα.

Michael Jordan has left the building

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silencio έγραψε:

υγ1. "Οι losing/breakeven παικτες μπορουν να συμμετεχουν επικοδομητικα στο forum με ερωτησεις και αποριες και οχι δινoντας συμβουλες που προφανως δε δουλευουν για τους ιδιους"

Πραγματικά μετριόφρονων ο Vatal.. Σπουδαίο να γνωρίζει κανείς τον εαυτό του..

Συνέχισε στο ρόλο του χειροκροτητή.. Σου πάει γάντι..

υγ2. Οσο έπαρση και αλλαζονεία θα πουλάτε, ειρωνία και χλεύη θα αγοράζετε..

Ean diavazes pio prosextika tha evlepes

oti ayto pou egrapse o Vatal to exei pei o KRANTZ kai den to leei o Vatal gia ton eayto toy.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vatal έγραψε:

P.S. Οι losing/breakeven παικτες μπορουν να συμμετεχουν επικοδομητικα στο forum με ερωτησεις και αποριες και οχι δινoντας συμβουλες που προφανως δε δουλευουν για τους ιδιους

ΚRΑΝΤΖ

Λογικό. Το αντίθετο θα ηταν παράλογο.

Κατι ανάλογο δεν συμβαίνει και στα Ελληνικά φόρουμ?

Ρωτάει το 1% των losing παικτών και απαντά με συμβουλές και δωρεάν μαθήματα το υπόλοιπο κερδοφόρο 99%.

Που θα πάει θα μάθει και αυτό το 1%. :P

Το αντίθετο θα ηταν παράλογο και δεν θα βοηθούσε ουτε τους καλούς παίκτες να βελτιωθούν ουτε τους κακούς παίκτες να βρουν τα λάθη τους ιδιως οταν τα υποστηρίζουν με σεντόνια αναλύσεων και δημιουργούν συγχηση και στους υπόλοιπους παίκτες.

Περαστικά μας και καλές διακοπές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...