Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Κριτική - 1 προς 1 nolimit


holdemgr

Recommended Posts

Για να επιστρέψουμε και πάλι στο παιχνίδι του πόκερ:

FullTiltPoker Game #2110471577: Table Sari (heads up) - $1/$2 - No Limit Hold'em - 18:18:00 ET - 2007/03/31

Seat 1: holdemgr ($264)

Seat 2: onin1 ($538.50)

holdemgr posts the small blind of $1

onin1 posts the big blind of $2

The button is in seat #1

*** HOLE CARDS ***

Dealt to holdemgr [:Ac :5s]

holdemgr raises to $8

onin1 calls $6

*** FLOP *** [:7h :6s :6h]

onin1 checks

holdemgr checks

*** TURN *** [:7h :6s :6h] [:9c]

onin1 bets $16

holdemgr calls $16

*** RIVER *** [:7h :6s :6h :9c] [:2c]

onin1 bets $48

holdemgr ??

Το παιχνίδι είναι 1 προς 1. Και οι δύο παίζουμε πολύ επιθετικά. Τι κάνουμε στο ρίβερ και γιατί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα έκανα fold. Βλέπω το bullying που κάνει ο αντίπαλος στο turn και στο river, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι το χέρι του είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτριο, αλλά και με αυτό το μέτριο χέρι οι πιθανότητες να χάνω είναι πολλές και η ανταμοιβή μου αν κερδίζω δεν αξίζει τον κόπο.

Εναλλακτικά θα συζητούσα ένα all in για να κάνω τον αντίπαλο με το μέτριο χέρι να φύγει. Εξαρτάται από ποιόν έχω απέναντί μου. Δεν την βάζω όμως σαν πρώτη επιλογή την κίνηση αυτή γιατί έχω reverse implied odds σε μια τέτοια κίνηση. Πάντως δεν το θεωρώ λάθος, απλώς επικίνδυνο παιχνίδι. Απορρίπτω τελείως το call (προφανώς). Αυτά...

(Θα μας πεις τι έγινε, έτσι?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω πρώτα ότι μεχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα κάνει κάποιο χαλαρό κόλ στο ρίβερ και ότι ο συγκεκριμενος παίκτης όταν ποντάρει το ποτ (48$) στο ρίβερ κι έχοντας εγώ δείξει ενδιαφέρον με το κολ μου στο τερν, είτε έχει κάποιο πολύ καλό χέρι είτε μπλοφάρει. Συνήθως με κάτι μέτριο πχ Α7 ποντάρει μισό ποτ ή κάνει τσεκ κάποιες φορές.

Για αυτό δε θέω να κάνω ρέιζ, αφου δεν προκειται ποτέ να παέι πασσο με τα δυνατά χαρτιά αλλά θα παει πάσσο μόνο με φύλλα που ήδη κερδίζω.

Άρα αποκλείω το ρέιζ και είμαι μεταξύ κόλ και φόλντ.

Χρειάζεται να μπλοφάρει 33% (το ποτ έχει $96 και πρέπει να βάλω $48, άρα 48/(96+48)= 33%). Με τα φύλλα που έχουν πέσει είναι πολύ πιθανό να πόνταρε στο τερν με δυο κούπες, είτε με 45, είτε αέρα κοπανιστό (αφου έκανα τσεκ στο φλοπ)

Νομίζω ότι είναι γενικα εύκολο κόλ απέναντι στο συγκεκριμένο αντίπαλο, αν κι εξαρτάται κι από άλλους παράγοντες - αλλά να μη μπω σε τόσες λεπτομέρειες.

Απέναντι σε καποιο συντηρητικό αντίπαλο που σπάνια μπλοφάρει κάνω αυτόματο φόλντ

Απέναντι σε κάποιον αντίπαλο που μπορεί να κάνει μπετ ποτ με ασθενές χέρι πχ 55 - τα πράγματα είναι δύσκολα εκεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...