Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Στο ριβερ με 99 - Τι κάνουμε εδώ;


holdemgr

Recommended Posts

Ο αντίπαλος παίζει πολύ επιθετικά αλλά δεν είναι καθόλου κακός τεχνικά. Όταν έκανα μπετ στο τερν σκέφτηκε κάμποση ώρα, όπως και στο ρίβερ. Φυσικά εγώ σαν καλό fish έκανα call στιγμιαία.

Πριν αρχίσετε τις φωνές, βρείτε μου τι φύλλα μπορεί να παίζει έτσι ο αντίπαλος.

Να προσθέσω ότι πριν το φλόπ, έκανα raise under the gun κι αυτλος έκανε call στο button

** Newbury [Hold 'em] (1.00|2.00 No Limit - Cash Game) Real Money

- helgoland sitting in seat 1 with $157.34 [Dealer]

- blomaldo sitting in seat 2 with $49.64

- bobbydunn sitting in seat 3 with $55.50

- holdemgr sitting in seat 5 with $218.65

- DSRasmussen sitting in seat 6 with $170.50

blomaldo posted the small blind - $1.00

bobbydunn posted the big blind - $2.00

** Dealing card to holdemgr: :9c :9s

holdemgr raised - $8.00

DSRasmussen folded

helgoland called - $8.00

blomaldo folded

bobbydunn folded

** Dealing the flop: :4s :Ad :Jd

holdemgr bet - $11.00

helgoland called - $11.00

** Dealing the turn: :Jh

holdemgr bet - $27.00

helgoland called - $27.00

** Dealing the river: :8h

holdemgr checked

helgoland went all-in - $111.34

holdemgr called - $111.34

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω το 44 είναι πιο πιθανό να κάνει ρέιζ στο συγκεκριμένο φλόπ και πολύ πιο πιθανό στο τερν για να μεγαλώσει το πότ, ώστε να με βάλει all-in στο ρίβερ.

Δεν το αποκλείω, όπως και το ΑJ για παράδειγμα απλά τα βλέπω λιγότερο πιθανά.

Το ζήτημα δεν είναι να βρουμε το ένα και μοναδικό χέρι που έχει ο αντίπαλος. Πρεπει να βρουμε τη γκάμα χεριών και μετά να υπολογίσουμε πόσες φορές κερδίζουμε και πόσες χάνουμε απέναντι στα φυλλα που συνθέτουν αυτή τη γκάμα - μετά να συκρίνουμε αυτό το ποσοστό με τα ποτ οντς (για την ακρίβεια το pot equity) και να πράξουμε ανάλογα.

Πολύπλοκο; Εκεί είναι η διαφορά των μεγάλων παικτών.

Σε καμμια περίπτωση δεν έκανα τέτοιου είδους υπολογισμούς στο τραπέζι αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικό να αφιερώσει κανείς χρόνο μετά το παιχνίδι για να αναλύσει σε βάθος καποια δύσκολα "χέρια"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω το 44 είναι πιο πιθανό να κάνει ρέιζ στο συγκεκριμένο φλόπ και πολύ πιο πιθανό στο τερν για να μεγαλώσει το πότ, ώστε να με βάλει all-in στο ρίβερ.

Δεν το αποκλείω, όπως και το ΑJ για παράδειγμα απλά τα βλέπω λιγότερο πιθανά.

Το ζήτημα δεν είναι να βρουμε το ένα και μοναδικό χέρι που έχει ο αντίπαλος. Πρεπει να βρουμε τη γκάμα χεριών και μετά να υπολογίσουμε πόσες φορές κερδίζουμε και πόσες χάνουμε απέναντι στα φυλλα που συνθέτουν αυτή τη γκάμα - μετά να συκρίνουμε αυτό το ποσοστό με τα ποτ οντς (για την ακρίβεια το pot equity) και να πράξουμε ανάλογα.

Πολύπλοκο; Εκεί είναι η διαφορά των μεγάλων παικτών.

Σε καμμια περίπτωση δεν έκανα τέτοιου είδους υπολογισμούς στο τραπέζι αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικό να αφιερώσει κανείς χρόνο μετά το παιχνίδι για να αναλύσει σε βάθος καποια δύσκολα "χέρια"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να δούμε...

Το call στο flop θα το έκανε στις εξής περιπτώσεις.

α) με ένα draw (χρώμα ή κέντα)

β)με πολύ δυνατό χέρι και σου δίνει free cards (ή αλλιώς σκοινί για να κρεμαστείς μόνος σου).

Αν είναι α).

Με ποιά χέρια θα έκανε call στο pre flop raise?

:Ac:Ks,:Ac:Qc :Kd :Qd , :Kc :Qs ,:Qd :Td

Αν είναι β).

:4h :4d,:Ac :As ή :Jc :Js (slow play από την αρχή, επικίνδυνο, αλλά πιθανό)

Με 2 ζευγάρια στο flop δεν θα διακινδύνευε να σου δώσει free card, άρα αποκλείω τέτοιο χέρι.

:Ks :Kc ,:Qs :Qc ,και μικρότερα ζευγάρια κατ' αρχήν τα αποκλείω γιατί ούτε απλό call θα έκανε pre flop ούτε θα περίμενε να του ανοίξει set μετά το flop.

Στο turn.

Του ζητάς 27 για ένα pot που έχει ήδη 68. Λογικά πρέπει να φοβηθεί το χτύπημά σου καθώς δεν είναι αρκετά μεγάλο για να θεωρήσει ότι τον διώχνεις, αλλά ότι μάλλον τον "ψαρεύεις" Παρ' όλα αυτά χρειάζεται μόλις (περίπου) 27% για να κάνει call. Βέβαια τώρα πιά δεν έχει nut draw (αν έχει draw hand). Άρα το call του αρχίζει να "βρωμάει" made hand. Εξαίρεση είναι το straight flush draw που όμως είναι πολύ long shot.

River

Το check σου στο turn :8h (ένα φύλλο που εκ πρώτης όψεως δεν βοηθάει κανέναν, παρ' όλο που με 8ρια στο χέρι σου αντι για 9ρια θα έκανες το ίδιο παιχνίδι μέχρι εδώ). Άρα το χτύπημά του εκεί είτε είναι μια απονενοημένη μπλόφα, είτε έχει παίξει άσχημα το δικό του pair από 8ρια μέχρι εδώ, είτε είμαστε στην περίπτωση β του flop που προσπαθούσε να σε παγιδέψει. Από σεβασμό στον τεχνικό παίκτη που λες ότι είναι αποκλείω τα 8ρια και λέω ότι είναι είτε μπλόφα (και πάλι δύσκολο να την κάνει ένας έμπειρος παίκτης καθώς το river δεν είναι scare card), είτε trap από το flop. Υπάρχει βέβαια και το ΑΚ ή ΑQ αλλά πιθανότατα αυτό το χέρι θα το έκανε check μετά το check το δικό σου στο river. Τείνω να πιστέψω ότι είναι value bet το χτύπημά του στο river, αλλά και πάλι μάλλον είμαι αναγκασμένος να κάνω (crying) call (αφού χρειάζομαι μόνο ένα 30% να μπλοφάρει), απλά και μόνο για να διαφυλάξω το table image μου.

Γι' αυτό το πιο πιθανό φύλλο μου φαίνονται τα 4ρια και μάλιστα με το :4d στο χέρι (ώστε το χρώμα να είναι λίγο λιγότερο πιθανό για σένα στο flop).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Στο turn.

Του ζητάς 27 για ένα pot που έχει ήδη 68.

To pot ήταν γυρω στα 40 στο τερν. Ποτε δε θα χτυπουσα 27 στα 68 όταν πιστευω ότι έχει draw.

Γενικά έπαιξα το χέρι μου σα να έχω τουλάχιστο ΑΚ και γι αυτό είναι δύσκολο για τον αντίπαλο να πάει ΑΙ - for value και όχι μπλόφα- στο ρίβερ με κάποιο ασθενές φύλλο.

Να παρατηρήσω για τον jeune ότι το Α8 δεν έχει καμμια αξία καθώς χάνει από το ΑΚ (ή ΑQ)

Ελπίζω αργότερα να το βάλω στο pokerstove για να το δουμε καλύτερα ποσοτικά. Τώρα όμως, πίσω στη δουλειά :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

goingup έγραψε:

Στο turn.

Του ζητάς 27 για ένα pot που έχει ήδη 68.

[/quote:bqe2liqf]

Ναι, 41 έχει το pot όταν χτυπάς, αλλά έχει 68 γι' αυτόν (μαζί με τα δικά σου 27) όταν πρέπει να αποφασίσει αν θα πάει τα 27. Άρα με 27 διεκδικεί κέρδος 68, αυτό εννοώ.

Τι είναι το pokerstove?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...