Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

KK VS 11


Antonis

Recommended Posts

Καλά τα ...suck outs στα τουρνουά αλλά δειτε και αυτό σε τραπέζι με πραγματικά λεφτά:

Full Tilt Poker Game #1830086866: Table Vasari (heads up) - $200/$400 - No Limit Hold’em - 14:21:11 ET - 2007/02/19

Seat 1: Son-in-Law ($67,608.75)

Seat 2: durrrr ($77,241.75)

durrrr posts the small blind of $200

Son-in-Law posts the big blind of $400

The button is in seat #2

*** HOLE CARDS ***

durrrr raises to $1,200

Son-in-Law raises to $3,600

durrrr calls $2,400

*** FLOP *** [Td Ts 7h]

Son-in-Law bets $5,000

durrrr raises to $15,700

Son-in-Law calls $10,700

*** TURN *** [Td Ts 7h] [5h]

Son-in-Law checks

durrrr has 15 seconds left to act

durrrr bets $57,941.75, and is all in

Son-in-Law calls $48,308.75, and is all in

durrrr shows [6h 8h]

Son-in-Law shows [Th Tc]

Uncalled bet of $9,633 returned to durrrr

*** RIVER *** [Td Ts 7h 5h] [4h]

durrrr shows a straight flush, Eight high

Son-in-Law shows four of a kind, Tens

durrrr wins the pot ($135,217) with a straight flush, Eight high

Son-in-Law is sitting out

*** SUMMARY ***

Total pot $135,217.50 | Rake $0.50

Board: [Td Ts 7h 5h 4h]

Seat 1: Son-in-Law (big blind) showed [Th Tc] and lost with four of a kind, Tens

Seat 2: durrrr (small blind) showed [6h 8h] and won ($135,217) with a straight flush, Eight high

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι καλό, το'χω ξαναδεί. Ο durrr είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες nolimit holdem στον κόσμο. Είναι πολυεκατομυριούχος και νομίζω ότι δεν μπορεί καν να παίξει σε καζίνο γιατί είναι κατω από 21 :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλό το χέρι που έστειλε ο φίλος jeune για περαιτέρω συζήτηση.

Πρώτα ας πάμε στο χέρι ΚΚ 11 και JJ.

δεν ξέρω ποσοι θα συμφωνήσουν μαζί μου αλλα πιο looser χέρι απο το ΚΚ δεν υπάρχει -για το JJ δεν το συζητώ καθόλου γιαυτό και καλά κάνει και το πασσάρει-(ποσοι απο εμας θα το έκαναν;). Πραγματικά νομίζεις οτι έχεις κάτι πολυ δυνατό και ομως χρειαζεται απλα ενας Α για να στο καταστρέψει. Πολλοι απο εσας -αν οχι όλοι- θα εχετε δοκιμάσει την πικρα ιδιως στα τελευταία σταδια ενος τουρνουα που τα μικρα στακς ψαχνουν για διπλασιασμό και μπαινουν all-in με 1 και οτιδηποτε σαβουρα τους ερθει και σας εχουν παρει τις μισές ή και ολες τις μάρκες σας με εναν Α που σκάει στο τραπέζι. στο δευτερο σημείο που θέλω να σταθώ ειναι η αντίδραση του Μαικ οταν βλέπει τον Κ στο flop. Υπερβολική και ηλίθια ενω επιβεβαιώνει το "μηδένα προ του τέλους μακάριζε".

πάμε τώρα στο χέρι που στέλνει ο φίλος ο jeune.

δεν ξέρω αλλα οι περισσότεροι θα έχετε διαπιστώσει οτι αρκετοι παικτες μπαίνουν all-in σε ενα draw. ρισκάρουν δηλαδή ολα τους τα χρήματα σε ενα τυχερο χαρτί που πιθανόν να ερθει στο river. Επίσης αποδεικνύει πόσο λάθος είναι να κυνηγάς ενα draw οταν υπαρχει ζευγάρι στο τραπέζι. Συνήθως μαζί με το χρώμα ή την κέντα που ερχεται σε σένα φουλιάζει ή είναι απο πριν φουλ και ο αντιπαλός σου χάνοντας τις περισσότερες φορές πολλά χρήματα.

ο holdem μας ενημερώνει οτι ο παίκτης αυτός ειναι πολλυεκατομυριούχος και απο τους καλύτερους παίκτες. Φίλε holdem εαν συνεχίσει να παιζει με τον ιδιο τρόπο ειμαι βέβαιος οτι στο επόμενο μήνυμα σου θα μας τον χαρακτηρίζεις πρωην πολλυεκατομμυριούχοι και νυν χρεωκοπημένο. Τώρα εαν ετσι ειναι οι "καλοί" παίκτες τότε τι να πούμε και εμεις οι κακοι. Υπενθυμίζω οτι είχε 2% πιθανότητες να του ερθει 4 ή 9 κλαμπ και να ρίξει στο καναβάτσο το καρε του αντιπάλου του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλό το χέρι που έστειλε ο φίλος jeune για περαιτέρω συζήτηση.

Πρώτα ας πάμε στο χέρι ΚΚ 11 και JJ.

δεν ξέρω ποσοι θα συμφωνήσουν μαζί μου αλλα πιο looser χέρι απο το ΚΚ δεν υπάρχει -για το JJ δεν το συζητώ καθόλου γιαυτό και καλά κάνει και το πασσάρει-(ποσοι απο εμας θα το έκαναν;). Πραγματικά νομίζεις οτι έχεις κάτι πολυ δυνατό και ομως χρειαζεται απλα ενας Α για να στο καταστρέψει. Πολλοι απο εσας -αν οχι όλοι- θα εχετε δοκιμάσει την πικρα ιδιως στα τελευταία σταδια ενος τουρνουα που τα μικρα στακς ψαχνουν για διπλασιασμό και μπαινουν all-in με 1 και οτιδηποτε σαβουρα τους ερθει και σας εχουν παρει τις μισές ή και ολες τις μάρκες σας με εναν Α που σκάει στο τραπέζι. στο δευτερο σημείο που θέλω να σταθώ ειναι η αντίδραση του Μαικ οταν βλέπει τον Κ στο flop. Υπερβολική και ηλίθια ενω επιβεβαιώνει το "μηδένα προ του τέλους μακάριζε".

πάμε τώρα στο χέρι που στέλνει ο φίλος ο jeune.

δεν ξέρω αλλα οι περισσότεροι θα έχετε διαπιστώσει οτι αρκετοι παικτες μπαίνουν all-in σε ενα draw. ρισκάρουν δηλαδή ολα τους τα χρήματα σε ενα τυχερο χαρτί που πιθανόν να ερθει στο river. Επίσης αποδεικνύει πόσο λάθος είναι να κυνηγάς ενα draw οταν υπαρχει ζευγάρι στο τραπέζι. Συνήθως μαζί με το χρώμα ή την κέντα που ερχεται σε σένα φουλιάζει ή είναι απο πριν φουλ και ο αντιπαλός σου χάνοντας τις περισσότερες φορές πολλά χρήματα.

ο holdem μας ενημερώνει οτι ο παίκτης αυτός ειναι πολλυεκατομυριούχος και απο τους καλύτερους παίκτες. Φίλε holdem εαν συνεχίσει να παιζει με τον ιδιο τρόπο ειμαι βέβαιος οτι στο επόμενο μήνυμα σου θα μας τον χαρακτηρίζεις πρωην πολλυεκατομμυριούχοι και νυν χρεωκοπημένο. Τώρα εαν ετσι ειναι οι "καλοί" παίκτες τότε τι να πούμε και εμεις οι κακοι. Υπενθυμίζω οτι είχε 2% πιθανότητες να του ερθει 4 ή 9 κλαμπ και να ρίξει στο καναβάτσο το καρε του αντιπάλου του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βάζω το χέρι στο υπολογιστή πιθανοτήτων πυ υπάρχει στο pokerland και μου δίνει 100% στο καρέ και μηδεν στις πιθανότης για str flush. Ή εγω κάνω λάθος ή είναι λάθος ο υπολογιστής πιθανοτήτων.

Poliscas θα το ελέγξεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα καιρούς έχει ειπωθεί οτι πιθανόν οι εταιρείες online poker μπορεί να "στηνουν" κάποια χέρια να παίρνουν το rake. Αν πραγματικά συμβαίνει αυτό, δεν μπορώ να σας το πω με σιγουριά. ομως κοιτάξτε τι συμβαίνει σε αυτό το live τουρνουά και τι έχει μοιράσει ο dealer στους 6 παίκτες.

:Qd :Qs

:Ah :As

:Jh :Tc

:Kc :Kd

:7c :7d

:5c :5s

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πραγματικά εξαιρετικό διάβασμα του αντιπάλου του και ο παίκτης με τους :Kc :Kd τους πασσάρει (άσχετα εαν το αποτέλεσμα δεν το δικαιώνει.

το στοίχημα all-in του Μάλλον ομογενη Kallaki βλέπουν οι Ντάμες και στο τραπέζι σκάνε κατα σειρά.

:2d :3h :Ks turn :4c river :Qc

τι να πει κανείς.

Δε'ιτε το video

http://www.youtube.com/watch?v=KNz-Duyx3Lc

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γνωρίζουμε την προϊστορία στο heads up τραπέζι που είχαν οι δυο τους πριν απ αυτό το τεράστιο pot, οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε έχοντας όλα τα δεδομένα. Πάντως πράγματι είναι εντελώς ...sick call. Από την άλλη πολύ δύσκολα θα ....πτωχεύσει ο durrr, ρίξε μια ματιά στo άρθρο - συνέντευξη από το περιοδικό bluff.

Για όσους βαριούνται ένα μικρό απόσπασμα:

After the technicians left, Tom asked me to watch him play a quick “sesh.” Naturally, a quick sesh for Tom involved opening six tables at which the smallest limit being played was 100/200 NL Hold’em. Over the next 45 minutes, I watched him win nearly $200,000. I have never seen, and don’t expect to ever see again, anyone win that kind of money in such a short amount of time.

Ενδιαφέρον έχει και ένα threadsto 2+2 για το αν θα κέρδιζε ο durr τον ...Doyle.

Online πιστεύω οτι θα τον κέρδιζε, σε ζωντανό παιχνίδι όπου παίζουν ρόλο και τα physical tells πιστεύω πως όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν διαβάζω καλά το χέρι που έστειλες δεν κάνει call αλλιως θα το δικαιολογούσα.

Κάνει all-in και ουσιαστικά δεν έχει τίποτα μεχρι εκείνη την ώρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υποψιάζομαι ότι δεν πίστευε ότι ο son είχε δεκάρι, άλλα δύο overcards ή κάποιο overpair λόγω του preflop raise. Γιαυτό έκανε και μπλόφα αντιπροσωπεύοντας ...δεκάρι, και του έκατσε.

Τι να πω, δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση του άλλου, ούτε και του ...Καλλάκη, πράγματι ωραίος ο τύπος που ψυλλάστικε οτι υπάρχει ζεύγος άσσων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακόμα και αυτό να πιστευε την συγκεκριμένη στιγμή ήξερε οτι χάνει!!!!!!!!!!

Ασε με αυτα τα χρώματα μόλις το πλήρωσα.

Εγω χρώμα με :9c :8c

φλοπ

:Kc :Jc :5s turn :7c river :Ks

kai ο άλλος χρώμα με :Ac :6c

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

ο holdem μας ενημερώνει οτι ο παίκτης αυτός ειναι πολλυεκατομυριούχος και απο τους καλύτερους παίκτες. Φίλε holdem εαν συνεχίσει να παιζει με τον ιδιο τρόπο ειμαι βέβαιος οτι στο επόμενο μήνυμα σου θα μας τον χαρακτηρίζεις πρωην πολλυεκατομμυριούχοι και νυν χρεωκοπημένο. Τώρα εαν ετσι ειναι οι "καλοί" παίκτες τότε τι να πούμε και εμεις οι κακοι. Υπενθυμίζω οτι είχε 2% πιθανότητες να του ερθει 4 ή 9 κλαμπ και να ρίξει στο καναβάτσο το καρε του αντιπάλου του.

Ο τρόπος σκέψης σου είναι λάθος σ'αυτό το χέρι. Νομίζω ότι το παίξιμο του durrr είναι σχεδόν στάνταρντ για πολλους λόγους.

Επίσης ένα τμήμα από τα αποτελέσματα του απο την αρχή της χρονιάς μόνο από το fulltilt:

Winners

Results Sessions Hands Hours

sbrugby

$1.818.499,90 376 50064 396,73

durrrr

$1.227.901,25 302 49366 396,95

Phil Ivey

$1.009.762,85 83 9109 72,57

Παρόμοια είναι τα αποτελέσματα του σε Prima και Stars

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο τρόπος σκέψης σου είναι λάθος σ'αυτό το χέρι. Νομίζω ότι το παίξιμο του durrr είναι σχεδόν στάνταρντ για πολλους λόγους.

???????????????????????????????????????????????????

δεν μου γραφεις ουτε εναν. εχει απλα 2 draw. εγω δεν ειπα να παει fold αλλα κανοντας all-in ρισκάρεις αρκετα ενω ο αντιπαλος σου ειναι πολυ πιθανόν να ειχει ηδη τουλάχιστον φουλ. Προσωπικά μισώ τον τρόπο παιχνιδιου (ισως να τον θεωρώ και ηλίθιο) all-in σε ενα draw. call και σπάνια εως καθόλου εαν υπάρχει ηδη ζευγάρι κάτω.

Ωραία μου αρέσουν αυτες οι επικοδομητικές συζητήσεις. Πιθανόν να μας κάνουν καλύτερους.

Η ερωτηση λοιπόν ειναι all-in σε ένα draw?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο για τα κέρδη δεν τα αμφισβητώ, αλλα οπως ξέρεις και εσύ καλύτερα, πολυ ευκολα μέσα σε μια ασχημη μέρα ή μια ασχημη εβδομαδα μπορεις να τα χάσεις. Ιδιως εαν παιζεις με αυτόν τον τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι έγινε λοιπόν σε αυτό το χέρι?

Εμμ … Δεν ξέρω τι ακριβώς σκεφτόταν, απλώς θα προσπαθήσω να δώσω μια ερμηνεία..

Μερικές επισημάνσεις,

1. Ο durrr είναι παιχταράς.

2. Το Heads Up είναι …διαφορετικό παιχνίδι

3. Σε αυτά τα stakes υπάρχει πολύ επιθετικότητα

O durr κάνει raise με 68s …σύνηθες raise σε ένα 6 max τραπέζι, πόσο μάλλον σε ΗU, πόσο μάλλον από τον durrr.

Του γίνεται reraise εκτός θέσης, από έμπειρο παίχτη, που σημαίνει αρκετά καλό φύλλο, όχι βέβαια Τ-Τ αλλά αρκετά καλό.

Ουσιαστικά ελπίζει να τον βρεί γερά το flop ή να το κλέψει σε περίπτωση που «καταλάβει» ότι ο αντίπαλος δεν πέτυχε τίποτα.

Το φλοπ φαίνεται ωραίο για τον …durr

Ο son κάνει ένα bet που μοιάζει με continuation bet, ωραίο παίξιμο, οι περισσότεροι εδώ μάλλον θα κάναμε check για να παγιδεύσουμε, όμως αν έκανε κάτι τέτοιο μετά από reraise πριν το flop, σίγουρα θα υποψιαζόταν ο durrr και θα έκανε check και αυτός.

Τώρα ο durrr περίμενε ένα continuation bet όπως και έγινε στα 2/3 του ποτ. Οπότε βαράει την μπλόφα αντιπροσωπεύοντας 10ρι, και ΑΑ να είχε ο son βλέποντας δύο δεκάρια κάτω θα το …σκεφτόταν.

Το καλύτερο σενάριο φυσικά για τον son, το turn 5H, κάνει σωστά check, δίνοντας στον durrr το σχοινί για να κρεμαστεί.

Ο durr νομίζει ότι έχει …15 outs (9 για χρώμα και 3 για κέντα) και βαράει ρέστα semi-μπλόφα …ενώ έχει μόνο δύο.

Η συνέχεια …γνωστή

Οσο παράξενο και αν σου φαίνεται, είναι standard παίξιμο για αυτούς τους παιχταράδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Prepei na blepeis panta to range of hands pou mporei na exei o antipalos. O durr otan paei all-in sto turn eite exei toylaxisto AT eite kapoies elaxistes fores mplofarei.

An o durrr pote den mplofarei tote ta paragmata einai eykola gia ton antipalo tou. An o antipalos exei AA/KK/QQ/JJ tote kanei automata fold.

Alla ki ayth h kinhsh tou durr den einai oso kakh fainetai me thn prwth matia, kathws akoma ki an toy kanei call o antipalos me AA-JJ tote o durr exei panisxyro draw me 45% pithanothtes, ousiastika korwna-grammata.

An loipon eisai o son ki exeis AA kai o durr sou kanei all-in sto turn, ti prepei na kaneis? Profanws fold.

Fysika na shmeiwsw oti den mporw na gnwrizw akribws to range tou durrr (poly tha to ithela) alla analoga me ton antipalo kai th roh toy paixnidioy tha exei thn teleia isorropia metaksy dynatwn xeriwn kai bluffs, wste o antipalos tou tha einai parktika adynato na brei th swsth apanthsh

Epishs, to all-in me draw, eidika sto flop, einai poly dynath kinhsh pou opwsdhpote prepei na einai kommati toy paixnidioy sou.

Kapoia draws einai toso isxyra sto flop, wste na einai favori gia th nikh. px

:7s :8s enantion :Ac :Ad

me flop :9s :Ts :Kd

to 78 einai 55% kai to AA 45%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Prepei na blepeis panta to range of hands pou mporei na exei o antipalos. O durr otan paei all-in sto turn eite exei toylaxisto AT eite kapoies elaxistes fores mplofarei.

An o durrr pote den mplofarei tote ta paragmata einai eykola gia ton antipalo tou. An o antipalos exei AA/KK/QQ/JJ tote kanei automata fold.

Alla ki ayth h kinhsh tou durr den einai oso kakh fainetai me thn prwth matia, kathws akoma ki an toy kanei call o antipalos me AA-JJ tote o durr exei panisxyro draw me 45% pithanothtes, ousiastika korwna-grammata.

An loipon eisai o son ki exeis AA kai o durr sou kanei all-in sto turn, ti prepei na kaneis? Profanws fold.

Fysika na shmeiwsw oti den mporw na gnwrizw akribws to range tou durrr (poly tha to ithela) alla analoga me ton antipalo kai th roh toy paixnidioy tha exei thn teleia isorropia metaksy dynatwn xeriwn kai bluffs, wste o antipalos tou tha einai parktika adynato na brei th swsth apanthsh

Epishs, to all-in me draw, eidika sto flop, einai poly dynath kinhsh pou opwsdhpote prepei na einai kommati toy paixnidioy sou.

Kapoia draws einai toso isxyra sto flop, wste na einai favori gia th nikh. px

:7s :8s enantion :Ac :Ad

me flop :9s :Ts :Kd

to 78 einai 55% kai to AA 45%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα απο αυτά που λες.

στο φλοπ ειχε απλα μια draw κέντα και στο turn εγινε φλος str draw. ειναι προφανες οτι ξεκινά μια μπλόφα απο το φλοπ γίνεται semi-bluff στο turn και εξελισετε σε ενα τέλειο χέρι μεν, τυχερο οσο και απίστευτο δε.

holdem ειναι το ιδιο ακριβώς χερι που μας περιέγραψε ο genok και χαρακτήρισε το σουηδό ηλίθιο ενω να είσαι σίγουρος οτι εάν συνέβαινε σε οποιοδήποτε απο εδω μέσα θα εκανε αμέσως unistall το πρόγραμμα.:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

σου θυμίζω οτι ο αντιπαλος ειχε καρε απο το φλοπ.

εντάξει μην τρελλαινόμαστε κιόλας ηταν ενα απίστευτα τυχερό χέρι αλλα να μην λέμε οτι δεν έκανε και λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...