Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΧΡΩΜΑ


Antonis

Recommended Posts

Ρε παιδιά τα περισσότερα bad beat τα εχω παθει με χρώμα.

πριν απο λίγο.

pot limit 0.25 και στακ 48$

ειμαι μια θέση πριν απο τον dealer.

Εχω στο χέρι :Jc :Tc

ολοι fold πριν απο εμενα

raise εγω 0,75

τα βλέπει ο dealer, πάσο το sb reraise 1.75 to bb,

μεσα μέσα εγω, μέσα και ο παικτης στο button.

flop :Ac :Qc :9c

bet to BB 9$

σκέφτομαι οτι ειναι πολυ πιθανόν να εχει :Kc ή και τίποτα ή να εχει πιασει set. Κai οι δύο παικτες που εχουν δει το στοιχημα μπλοφάρουν συχνα για να κλεψουν το pot ενω σπάνια πάνε fold ακόμα και μετά απο μεγάλα κτυπήματα. Mετα απο σκεψη κάνω απλο call. Mετά απο αρκετή σκεψη κάνει call και ο dealer.

turn :7c

to BB ντούκου εγω bet 10 o dealer(stak 47$) τα βλέπει πάσο το bb

river :Ks

σκέφτομαι οτι πιθανόν ο παικτης στο button εχει τραβήξει για κέντα ή έχει 1-Κ ή 1-Q ή έχει αυτό που απεύχομαι :Kc

τελος πάντων ας κάνω ντούκου σκέφτομαι και βλέπουμε ούτως ή άλλως αυτός θα κάνει bet σίγουρα.

all-in ο άλλος. Και το ε΄ρωτημα ειναι τώρα τα βλέπεις ή δεν τα βλέπεις; Αφου εχω αρχίσει τα μπινελίκια στον ευατό μου πατάω call και ανοίγει :Kc :Js

Ειμαι βέβαιος (σχεδόν) οτι εαν ειχα κάνει reraise sta 9$ του ΒΒ ουδέποτε θα μου είχε συμβεί αυτο το bad beat.

Σίγουρα ηταν ενα άσχημο παίξιμο απο εμένα και το πλήρωσα άσχημα.

Υποσχέθηκα στο ευατό μου να μην το ξανακάνω ποτέ μου.

all-in στο φλοπ, επρεπε να εχω κάνει και να πάρω το ποτ εκείνη την στιγμή. Βέβαια με τους δυο τρελλούς που έπαιζα δεν ειμαι και 100% σίγουρος οτι θα πάσσαραν αλλα τουλάχιστον θα είχα χάσει αξιοπρεπώς... ενω τώρα σαν καραγκιόζης ή .........σαν fish αν προτιμάτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάποιος επαγγελματίας είχε πει ότι σωστό πόκερ είναι αυτό που θα έκανες αν έβλεπες τα φύλλα του αντιπάλου σου. Ας ακολουθήσουμε τη συμβουλή του.

Έστω λοιπόν ότι μετά το χτύπημα του ΒΒ κάνεις all in και πριν αποφασίσει ο αντίπαλός σου τι θα κάνει δείχνετε όλοι τα φύλλα σας. Ο αντίπαλός σου θα δεί ότι έχει 6 outs (τα υπόλοιπα σπαθιά εκτός του 8 που δεν του κάνει). Το ποτ εκείνη την ώρα έχει 61$ (15 + 46). Θα πρέπει να βάλει άλλα 46 για να κερδίσει 107 αν του "κάτσει" το σπαθί. Έχει 6/47 +6/46 για ένα σπαθί, δηλαδή 26% περίπου. Άρα 74 φορές (στις εκατό) θα χάνει 46$ (74*46=3,404$) και 26 θα κερδίζει 107 (26*107=2,782). Άρα δεν θα έπρεπε να δει το ποντάρισμά σου με αυτό το φύλλο.

Η ερώτηση είναι αν έχεις να κερδίσεις κάτι με το slow play. Νομίζω πως όχι εκτός από την περίπτωση που ανοίξει το :8c που είναι καταστροφικό φύλλο γι΄αυτόν. Αλλιώς άλλα λεφτά δεν του παίρνεις. Οπότε (αν θεωρήσουμε ότι όλοι θα παίξουν "σωστά" το χέρι τους) στο all in σου μετά το flop κερδίζεις αμέσως 15$ αλλά χάνεις την πιθανότητα (4%) να ανοίξει το :8c και να κερδίσεις άλλα 46$. Στη μία περίπτωση λοιπόν έχεις 100% να πάρεις 15$, στην άλλη (slow play) έχεις 70% (όχι σπαθί σε turn, river) να κερδίσεις 33$, 26% να χάσεις 24$ (15 που "δικαιούσαι" + 9 στο flop) και 4% να κερδίσεις 70$ (συν την πιθανή μπλόφα του ΒΒ αλλά ας το αφήσουμε αυτό). Πόσο μας κάνει αυτό? 33*0,7 + 70*0,04 - 24*0.26 = 19,66$. Δεν είναι και τόσο κακό το slow play, αλλά θα πρέπει να είσαι έτοιμος να "πετάξεις" τα φύλλα σου μόλις ανοίξει ένα κακό φύλλο για σένα όπως το :7c . Νομίζω εκεί είναι το λάθος και όχι στο slow play στο flop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σκέφτηκα να τα πετάξω αλλα οπως προείπα εχω να κάνω με δύο παίκτες που μπλοφάρουν αρκετά και υποστηρίζουν το φύλλο τους μεχρι τέρμα. Εκει την πάτησα και τα ειδα.

Τέλως πάντων σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nomizw oti prepei na kaneis ena pot size raise sto flop. Me ton tropo ayto petas eksw to dealer kai exeis thesh esy apennati sto BB. O BB tha kanei call me polla xeria poy kerdizeis.

To slowplay sou den einai epishs poly asxhmo alla m'ayto ton tropo kaneis underrepresent to xeri sou kai prokaleis ton antipalo sou na mplofarei (afou de deixneis dynamh) me apotelesma na einai dyskolo (kai isws lathos) na kaneis fold. Fysika me to xarti pou peftei sto river einai poly dyskolo na kaneis call ektos ki an o antipalos einai trellos mplofatzhs kai kakos paikths.

Ayto pou thelw na pw einai oti ena flop raise kanei to paiksimo soy pio eykolo sth synexeia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...