Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Παρακαλώ τη γνώμη σας


goingup

Recommended Posts

Πρώτο χέρι με το που κάθομαι στο τραπέζι

Game # 558847598 - Texas Hold'em No Limit EUR 0,25/0,50 - Table "Kumla"

Players(max 6):

alexat (EUR 25,00 in seat 1)

fitzw3 (EUR 29,59 in seat 2)

Ju-jutsu (EUR 39,30 in seat 3)

smiley116 (EUR 84,70 in seat 4)

Lazzero (EUR 96,83 in seat 5)

SMD_Fish (EUR 84,80 in seat 6)

Dealer: Lazzero

Small Blind: SMD_Fish (0,25)

Big Blind: alexat (0,50)

alexat was dealt: Jd - Ah

fitzw3 Raise (2,00)

Ju-jutsu Fold

smiley116 Fold

Lazzero Call (2,00)

SMD_Fish Fold

alexat Call (1,50)

Flop Th - 9s - 7h

alexat Check

fitzw3 Bet (5,00)

Lazzero Call (5,00)

alexat ??????????

Τι να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντιμεωπίζεις ΔΥΟ αντιπάλους.

Άν ο ένας έχει ΑΚ/ΑQ είσαι πίσω 60-40

Άν ο ένας έχει επαφή με το board πχ με εννιάρι είσαι πίσω 60-40

Αν έχει μικρό ζεύγος πχ 5άρια είσαι πίσω 55-45

Για μεγάλο ζεύγος δεν το συζητώ.

Κάτω υπάρχει και straight και flush draw,και J να σου κάτσει θα τις κάνει ...ακόμα χειρότερες για σένα.

Το κακό είναι ότι δεν τους ξέρεις τους αντιπάλους, πρώτο χέρι γαρ, οπότε ειναι ακόμα πιο δύσκολη η απόφαση.

Βλέπεις τον UTG να κάνει raise 4xBB και τον dealer (που είναι big stack και μπορεί να κυνηγήσει τα draws του ή να ρίξει μπλόφα λόγω θέσης) να κάλει call, ...και εσύ εντελώς εκτός θέσης ακολουθείς, αυτό συνεπάγεται δύσκολες αποφάσεις, ακόμα και αν το board είχε Α ή J.

Μάλλον θα έκανα fold, βέβαια είμαι πολύ μέτριος cash game παίκτης, οπότε περιμένω και εγώ απόψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σταθμίζω τα δεδομένα.

1 Ειμαι σε κακή θέση

2 pre-flop εχω δεχτει δυνατό raise αρα παιζω ή με κάποιο μεγάλο ζευγάρι ή με 1-Κ η 1-Q

3 Το βετ μετα το φλόπ ειναι αρκετά δυνατο. ΕΤσι στο πρώτο χέρι πρέπει να καταβάλω περίπου το 30% του αρχικού μου κεφαλαίου (υποθέτω οτι εχεις βαλει 25$ ως αρχικό ποσο) σε αβέβαιο φύλλο.

4.Ακόμα και να ερθει το 8 δεν θα είμαι καθόλου βεβαιος για το φύλλο μου γιατι πιθανόν κάποιος να εχει καλέσει με κάποιο Q-J χρώμα.

5. Δεν έχω καμμιά πληροφορία για τους αντιπάλους μου.

6. Σίγουρα θα έχω καλύτερα Φλόπ στο μέλλον.

7. Πιθανόν να έπρεπε να είχα κάνει fold πρίν το φλόπ αν και δεν είναι λα΄θος να το δώ.

8. Εαν το turn φέρει εναν 1 θα βρεθώ σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.

Λαμβανοντας υπόψη όλα τα παραπάνω οδηγούμαι στο συμπέρασμα οτι δεν μου μένει τίποτα άλλο εκτός απο το fold ανεξαρτήτως τελικού αποτελέσματος.

Θα μας πεις τι έγινε στην συνέχεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαι out of position, δεν εχεις καμια απολυτως πληροφορια για τους υπολοιπους παικτες και το στυλ παιχνιδιου τους. Ακομα και αν το bet του fitzw3 ειναι απλη μπλοφα (αν πχ εχει δυο overcards), τον Lazzero πρεπει να υποθεσεις οτι τον βολευει,με καποιο τροπο,το flop,μια που εκανε call .

Εσενα πως σε βολευει; εχεις εναν Ασσο με μετριο (συμφωνα με τη λογικη και τα ως τωρα πονταρισματα) kicker (σκεψου οτι και με Α-10 χανεις), gutshot straight draw που ,αν το πιασεις με το 8-ρι, παιζει και να χανεις απο καλυτερη κεντα.

Για μενα,κατα την ταπεινη μου αποψη, προκειται για ευκολο laydown. Ολες οι πιθανες σκεψεις σχετικα με το τι μπορει να εχουν οι αλλοι 2, περνανε σε δευτερη μοιρα,απο τη στιγμη που α) δεν εχεις position, β) δεν ξερεις πως παιζουν οι αλλοι, γ) δεν κυνηγας τιποτα στο flop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι λιγο ασχετος, αλλα νομιζω οτι ειναι ευκολο fold.

σιγουρα εισαι πισω αν οχι απο τον 1ο, τοτε απο τον 2ο και δεν ξερεις τι ακριβως κυνηγας.

και επισης νομιζω οτι το AJo ειναι ευκολο fold OOP, εκτος αν οι τυποι ειναι τιποτα μανιακοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ίδια περίπου με αυτά που μου λέτε σκέφτηκα και εγώ. Το range των χεριών των 2 αντιπάλων αλλά και η θέση μου δεν βοηθάνε στο να συνεχίσω.Επιπλέον το θέμα δεν είναι αν θα κάνω call 5 Ευρώ, αλλά αν είμαι διατεθειμένος να παίξω τα ρέστα μου σε αυτό το χέρι στο επόμενο χτύπημα που σίγουρα πια θα μου ζητηθούν, κυνηγώντας runner runner flush ή το gut shot straight (που δεν είναι καν nuts). Και έτσι έκανα fold, αυτόματο όπως είπε και ο holdemgr.

Η συνέχεια του χεριού:

Flop Th - 9s - 7h

alexat Check

fitzw3 Bet (5,00)

Lazzero Call (5,00)

alexat Fold

Turn Th - 9s - 7h - 3s

fitzw3 Bet (9,75)

Lazzero Call (9,75)

River Th - 9s - 7h - 3s - 8c

fitzw3 Check

Lazzero All-In (80,08)

fitzw3 All-In (12,84)

Lazzero Payback (67,24)

Lazzero shows: 6d - 5h (a straight, ten high)

fitzw3 shows: As - 9c (a pair of nines)

Lazzero wins: EUR 58,43 (with a straight, ten high)

Rake: EUR 3,00

No further comments για τον παίκτη Lazzero. Για το preflop raise του fitzw3 άντε να πούμε ότι επιχειρεί μια ψιλομπλοφίτσα ή απλά να μπερδέψει τους αντιπάλους του σχετικά με το τρόπο παιχνιδιού του (με πολύ βία...)

Στο αμέσως επόμενο χέρι με ΚΚ εναντίον 1010 χάνω τα ρέστα μου (raise 4 BB preflop, Bet εγώ στο flop που έχει μικρά φύλλα, raise, reraise AI εγώ, call ) με 2 σπαθιά στο flop, 1 στο turn, 1 στο river και 1 στο χέρι του αντιπάλου και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος για σήμερα το πρωί γιατί αν ξεκινάς έτσι, καλύτερα να την κάνεις για το γραφείο που σε περιμένει και δουλειά.

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...