Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ


Antonis

Recommended Posts

Τραπέζι pot limit 0.25 0.25

Είμαι μια θέση πριν το button.

πρίν απο εμένα εχουν πάει όλοι πάσσο εκτός απο εναν παικτη που απο μεσσαία θέση εχει κανει απλο call. στο χέρι :As :Kh

raise 1,25 εγώ.

fold ο dealer, o Sb kai o BB γρήγορο call απο τον παίκτη στην μεσσαία θέση.

flop

:Kd :4s :Kc

check ο αντίπαλος, check και εγω.

turn :4h

check ο αντίπαλος, bet 0.50 εγω και γρήγορο call o αντίπαλος.

river :Jd

bet ο αντίπαλος 1,50$

Έχω κάνει λάθος στην συγκεκριμένη παρτίδα;

Τί πρέπει να κάνω στο river και γιατί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Τραπέζι pot limit 0.25 0.25

Είμαι μια θέση πριν το button.

πρίν απο εμένα εχουν πάει όλοι πάσσο εκτός απο εναν παικτη που απο μεσσαία θέση εχει κανει απλο call. στο χέρι :As :Kh

raise 1,25 εγώ.

fold ο dealer, o Sb kai o BB γρήγορο call απο τον παίκτη στην μεσσαία θέση.

flop

:Kd :4s :Kc

check ο αντίπαλος, check και εγω.

turn :4h

check ο αντίπαλος, bet 0.50 εγω και γρήγορο call o αντίπαλος.

river :Jd

bet ο αντίπαλος 1,50$

Έχω κάνει λάθος στην συγκεκριμένη παρτίδα;

Τί πρέπει να κάνω στο river και γιατί;

kat eme epaikses poly swsta sto flop an ekanes bet tha prodines to fyllos soy lathos ekanes sto bet sto turn eprepe na htan pio megalo to bet sto river xaneis mono apo 44 an o antipalos kanei check esy opwsdhpote bet mikro an o antipalos exei kanei bet sxetika mikro esy raise ligo pio megalo apo to diplasio bet toy antipaloy an exei 44 tha kanei re-raise an pali exei k pali re-raise tha kanei .

pantws einai dyskolh partida ws pros thn ektimisi toy ti mporei na krataei isws kai na exei JJ h AA oi ksenoi kai eidika oi scandinavoi kai oyggroi me prwtoys toys amerikanoys pathainoyn tetartaio pyreto ama exoyn A sto xeri kai den ton egkataleipoyn me tipote.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι όπως το λες μάλλον :Ks :Js σου άνοιξε ο αντίπαλος και σε τρέλλανε!;)

Από το πως έπαιξε pre flop μου δείχνει ένα range χεριών μεταξύ:

Μεσαίό ή μικρό PP, ΚQ suited, KJ suited, AT ή Α9 suited Δύσκολα τον βάζω σε δυνατό ή πολύ δυνατό χέρι όπως Μεγάλο PP, ΑΚ, ΑQ suited.

Με τη λογική αυτή δεν θα του δώσω free card μετά το flop με τίποτα. Pot size bet μετά το flop για να πάρω και πληροφορίες για το χέρι του και γιατί έχει θετικό EV. Σκέψου να είχε τίποτα 22 και να του σκάσει το 2 στο turn, ή οποιοδήποτε φύλλο ανοίξει θα σε κάνει να αναρωτιέσαι αν έκανε το full. Έχεις να χάσεις με το free card, αντιθέτως δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα, το φύλλο σου δεν είναι πανίσχυρο. Επίσης, ακόμα και αν κάνει call, επειδή είναι pot limit, θέλεις να μεγαλώσεις το pot για να μπορέσεις στο turn να μην τον αφήσεις να τραβήξει άλλο φύλλο. Πάντως και με αυτό το Pot πάλι με τη λογική που ανέπτυξα παραπάνω και στο turn το 0.50 ισοδυναμεί με free card και άρα δεν θα το έπαιζα έτσι, αλλά δυνατά.

Τώρα στο river, έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, τον βλέπεις και προσεύχεσαι να μην έχεις πέσει πάνω στο :Ks :Js που τελικά πιστεύω ότι έχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο αντιπαλός μου ειναι ενας Σκαδιναβός αλλα δεν εχει καμμιά σχέση με τους Σκαδιναβούς που ξέρουμε. ΕΙναι πολύ σφιχτός παικτης και αρκετά καλός. ΤΟ στάκ του ειναι 42$ και το δικό μου 32$.

Το παιξιμο pre-flop μου λεει οτι έχει ειτε κάποιο λοζέ μικρό απο 8-9 και κάτω είτε έχει κάποιες μεγάλες κάρτες Κ-Q-10 ή 1-X που δεν το ασθάνεται πολύ δυνατό αλλα θέλει οπωσδήποτε να δει το flop.

Στο φλοπ λοιπόν εαν είχε κάποιο λοζέ και δεν είχε επαφή θα έκανε ένα μικρό bet για να δεί εαν εγώ έχω τον Κ. Σε οποιοδήποτε raise μου θα τα πέταγε και θα έπαιρνα το ποτ. Μου κάνει τσεκ όμως που σημαίνει οτι ή έχει πιάσει επαφή και περιμένει την δική μου κίνηση για να κάνει reraise ή δεν έχει λοζέ, δεν έχει επαφή και παιρνω το μικρό ποτ με οποιοδήποτε bet. Βασικά δεν κινδυνευω απο χρώμα ή απο κέντα οτιδήποτε και εαν έρθει στο turn παραμόνο εαν εχει πράγματι λοζέ και δεν εχει κάνει καμμιά κίνηση. Αποφασίζω να το ρισκάρω και τσεκ. Τώρα στο turn εχω μάλλον το καλύτερο φύλλο. και στην χειρότερη περίπτωσηχάνω μόνο εαν έχει το εξωπραγματικό :4d :4c .

κανω μικρό bet για να μετρησω το φύλλο του. Η άμεση απαντησή του με ειδοποιεί οτι σίγουρα έχει κα΄τι καλό και δεν κάνει reraise για να με παγιδεύσει.

Τώρα στο river μετα το bet του αποκλέιω το raise με την μία γιατι εαν μπλοφάρει δεν θα δει το raise moy ενω εαν έχει Κ βάζω χρήματα που στην καλύτερη περίπτωση τα ξαναπαίρνω πίσω ενω εαν ανεβάσουμε το ποτ και άλλο με πιθανόν rearaise toy θα βάλουμε και απο την τσεπη μας για να πληρώσουμε το rake ;) Ενω έχω και δύο καταστροφικά σενάρια. το Κ-J kai to 4-4.

ΑΠΛΟ CALL

Δειχνει :4d :4c και κερδίζει το ποτ.

Μου γράφει στο chat omg ειμαι πολύ άτυχος ευχόμουν να είχε 1-Κ ή έστω Κ. Με οποινδήποε άλλον στο τραπέζι θα του είχα πάρει όλα τα χ΄ρηματα. Δηλαδή εσύ ΄τι φ΄΄υλλο περιμένεις να πιάσεις για να κάνεις bet ή raise? ¨οταν κάνω καλεσε με για να δείς του λέω.

Όχι μόνο δεν κάνω λάθος αλλα μάλλον παιζω την παρτίδα τέλεια (μάλλον με φωτισε ο παντοδύναμος να παίξω slow) eνω το λάθος το κάνει μάλλον ο αντιπαλος μου, που δεν κάνει raise στο bet mου στο turn καθώς ήταν ή μόνη φορά που του έδινα το δικαίωμα να αυξήσει το ποτ ή και να μου πάρει όλα τα λεφτα καθώς μάλλον με reraise θα απαντούσα B)

Μερικές παρτίδες αργότερα είμαι στή Θέση dealer και έχω :Kd :Jd ο ίδιος απο μεσσαία θέση έχει κάνει raise 1,25 οι άλλοι πάσο και σκέφτομαι οτι είναι ευκαρία να κάνω μια μικρή μπλοφίτσα. Του κάνω reraise 2,50$ και μετά απο πόλλή σκέψη κάνει call. Ωραία σκέφτομαι δεν έχει μεγάλο ζευγάρι ΑΚ ή AQ

flop :Qh :Ts :6d

bet αυτός 3$ (όταν στο ποτ είναι ήδη πάνω απο 5$)

Εγλω δεν έχω να σκφτώ και πολλά πράγματα είναι εμφανές οτι ο τύπος έχει 1-Q και έτσι με απλο call ειμαι απλά χαμένος ένω με ένα δυνατό re-raise το βάζω να πιστέψει οτι έχω δυαντο λοζέ και μάλιστα overcard οπο΄τε ή ΚΚ ή 11

Ετσι συνεχίζω την μλο΄φα που ξεκίνησα pre-flop αφου τώρα έχει γίνει semibluff και του κάνω raise 10$.

Σκεδόν δεν σκέφτηκε καθόλου και πέταξε τα φύλλα του.

Μου γ΄ραφει στο chat τώρα ήσουν εσύ ο άτυχος. Γιατί του λέω. Γιατί μου λέει με οπιονδήποτε αλλον θα του έίχες πάρει τα χρήματα είχα 1-Q αλλα δυστηχώς έχανε απο τους ΑΑ. ¨ηταν το πιο εύκολο διάβασμα που έκανα ποτέ μου Πραγματικά το φώναζες οτι έχεις ΑΑ μου λέει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Ο αντιπαλός μου ειναι ενας Σκαδιναβός αλλα δεν εχει καμμιά σχέση με τους Σκαδιναβούς που ξέρουμε. ΕΙναι πολύ σφιχτός παικτης και αρκετά καλός. ΤΟ στάκ του ειναι 42$ και το δικό μου 32$.

Το παιξιμο pre-flop μου λεει οτι έχει ειτε κάποιο λοζέ μικρό απο 8-9 και κάτω είτε έχει κάποιες μεγάλες κάρτες Κ-Q-10 ή 1-X που δεν το ασθάνεται πολύ δυνατό αλλα θέλει οπωσδήποτε να δει το flop.

Στο φλοπ λοιπόν εαν είχε κάποιο λοζέ και δεν είχε επαφή θα έκανε ένα μικρό bet για να δεί εαν εγώ έχω τον Κ. Σε οποιοδήποτε raise μου θα τα πέταγε και θα έπαιρνα το ποτ. Μου κάνει τσεκ όμως που σημαίνει οτι ή έχει πιάσει επαφή και περιμένει την δική μου κίνηση για να κάνει reraise ή δεν έχει λοζέ, δεν έχει επαφή και παιρνω το μικρό ποτ με οποιοδήποτε bet. Βασικά δεν κινδυνευω απο χρώμα ή απο κέντα οτιδήποτε και εαν έρθει στο turn παραμόνο εαν εχει πράγματι λοζέ και δεν εχει κάνει καμμιά κίνηση. Αποφασίζω να το ρισκάρω και τσεκ. Τώρα στο turn εχω μάλλον το καλύτερο φύλλο. και στην χειρότερη περίπτωσηχάνω μόνο εαν έχει το εξωπραγματικό :4d :4c .

κανω μικρό bet για να μετρησω το φύλλο του. Η άμεση απαντησή του με ειδοποιεί οτι σίγουρα έχει κα΄τι καλό και δεν κάνει reraise για να με παγιδεύσει.

Τώρα στο river μετα το bet του αποκλέιω το raise με την μία γιατι εαν μπλοφάρει δεν θα δει το raise moy ενω εαν έχει Κ βάζω χρήματα που στην καλύτερη περίπτωση τα ξαναπαίρνω πίσω ενω εαν ανεβάσουμε το ποτ και άλλο με πιθανόν rearaise toy θα βάλουμε και απο την τσεπη μας για να πληρώσουμε το rake ;) Ενω έχω και δύο καταστροφικά σενάρια. το Κ-J kai to 4-4.

ΑΠΛΟ CALL

Δειχνει :4d :4c και κερδίζει το ποτ.

Μου γράφει στο chat omg ειμαι πολύ άτυχος ευχόμουν να είχε 1-Κ ή έστω Κ. Με οποινδήποε άλλον στο τραπέζι θα του είχα πάρει όλα τα χ΄ρηματα. Δηλαδή εσύ ΄τι φ΄΄υλλο περιμένεις να πιάσεις για να κάνεις bet ή raise? ¨οταν κάνω καλεσε με για να δείς του λέω.

Όχι μόνο δεν κάνω λάθος αλλα μάλλον παιζω την παρτίδα τέλεια (μάλλον με φωτισε ο παντοδύναμος να παίξω slow) eνω το λάθος το κάνει μάλλον ο αντιπαλος μου, που δεν κάνει raise στο bet mου στο turn καθώς ήταν ή μόνη φορά που του έδινα το δικαίωμα να αυξήσει το ποτ ή και να μου πάρει όλα τα λεφτα καθώς μάλλον με reraise θα απαντούσα B)

Μερικές παρτίδες αργότερα είμαι στή Θέση dealer και έχω :Kd :Jd ο ίδιος απο μεσσαία θέση έχει κάνει raise 1,25 οι άλλοι πάσο και σκέφτομαι οτι είναι ευκαρία να κάνω μια μικρή μπλοφίτσα. Του κάνω reraise 2,50$ και μετά απο πόλλή σκέψη κάνει call. Ωραία σκέφτομαι δεν έχει μεγάλο ζευγάρι ΑΚ ή AQ

flop :Qh :Ts :6d

bet αυτός 3$ (όταν στο ποτ είναι ήδη πάνω απο 5$)

Εγλω δεν έχω να σκφτώ και πολλά πράγματα είναι εμφανές οτι ο τύπος έχει 1-Q και έτσι με απλο call ειμαι απλά χαμένος ένω με ένα δυνατό re-raise το βάζω να πιστέψει οτι έχω δυαντο λοζέ και μάλιστα overcard οπο΄τε ή ΚΚ ή 11

Ετσι συνεχίζω την μλο΄φα που ξεκίνησα pre-flop αφου τώρα έχει γίνει semibluff και του κάνω raise 10$.

Σκεδόν δεν σκέφτηκε καθόλου και πέταξε τα φύλλα του.

Μου γ΄ραφει στο chat τώρα ήσουν εσύ ο άτυχος. Γιατί του λέω. Γιατί μου λέει με οπιονδήποτε αλλον θα του έίχες πάρει τα χρήματα είχα 1-Q αλλα δυστηχώς έχανε απο τους ΑΑ. ¨ηταν το πιο εύκολο διάβασμα που έκανα ποτέ μου Πραγματικά το φώναζες οτι έχεις ΑΑ μου λέει.

PRAGMATIKA EPAIKSES POLY KALA ALLA EPIMENW STO TURN HTHELE LIGO PARAPANW GIA NA MPORESEIS NA TON METRHSEIS

OSON AFORA TO KOKOREMA TOY OTI EKANE TO PIO EYKOLO DIAVASMA POY EIXE KANEI POTE TOY ASTON NA KOKOREYETAI KAI AMA SYNANTITHEITE PALI PES TOY PRWTH FORA MOY SYMBBAINEI AYTO NA ME DIAVASOYN ONTWS EIXA AA PES TOY KAI ASTON NA KOIMATAI KAI NA FOVATAI TO BET SOY

EPAIKSES KAI TIS 2 PARTIDES POLY KALA

PANTWS METRHSES POSA OUTS EIXES? HSOYN SE PLEONEKTIKH THESH

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στήν πρώτη παρτίδα γλιτώνω απο καθαρή τύχη ή εαν θες απο το λάθος του αντιπάλου μου να μην μου κάνει re-raise στο turn πραγμα που μάλλον θα είχε κάνει εαν το bet μου ήταν πιο δυνατό;) .

Ενώ την δεύτερη την παίρνω τεχνικά απο τον ιδιο παίκτη, μόνο και μόνο απο τον φόβο που του έχει δημιουργήσει ή πρώτη(πρέπει να σκεφτόταν συνέχεια είχε φουλ και δεν έκανε δυνατό bet τώρα έχει σίγουρα κατι πολύ δυνατό και κάνει reraise) και γιαυτό επιλεγω να το κάνω σε αυτόν και οχι σε οποιοδήποτε άλλο παικτη tου τραπεζιού γιατί είναι βέβαιο οτι οι άλλοι (κατι τρελλοι Σκαδιναβοί και Γάλλοι) οχι μόνο θα καλούσαν -αλλα πολυ πιθανό να έτρωγα- και κανα τρελλό reraise και να μην εξαντλήσω τις πιθανότητες που έχω για κέντα.

Για άλλη μια φορά διαπιστώνω οτι τα πάντα(bad beat κ.λ.π.) εξαρτώνται οχι μόνο απο εσένα αλλα και απο τον αντιπαλό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vatal έγραψε:

genok έγραψε:

EPAIKSES KAI TIS 2 PARTIDES POLY KALA

PANTWS METRHSES POSA OUTS EIXES? HSOYN SE PLEONEKTIKH THESH

Den itan se pleonektiki 8esi.

Ta odds itan peripou 60-40 yper tou allou[/quote:uzlqhie9]

milaw gia thn partida poy toy ekane thn blofa metra ta outs na deis alla xwris na ksereis to fylloy toy alloy.

oso gia ta pot-odds oydepote ta lambanw ypopsin moy.

kai tha soy eksigisoy giati

prin 4 mhnes paizw teliko se toyrnoya toy betoto eimaste 3 atoma o enas exei 300.000 o allos 1.200.000 kai egw hmoyn sta ypsh.

aytos me ta 1.200.000 empaine se kathe partida poy hmoyn egw mesa loipon me kerdise 7 synexomenes fores kai panta sto turn toy elega resta kai tis 7 fores eixe mono mia pithanotita xreiazontan ena mono fyllo kai omws mpike tis 6 moy ekane kenta kai thn 7 h flush str.

sto flush str toy antipaloy egw eixa kare AAAA kai mphke sta resta moy psaxnontas ena 7 karo kai sto river eixame 7 karo.

ton erwthsa kala pws paizeis etsi den metras tis pithanothtes? kai moy apantaei oxi akoyw panta thn eswterikh fwnh moy.

eipes tipote?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Μερικές παρτίδες αργότερα είμαι στή Θέση dealer και έχω :Kd :Jd ο ίδιος απο μεσσαία θέση έχει κάνει raise 1,25 οι άλλοι πάσο και σκέφτομαι οτι είναι ευκαρία να κάνω μια μικρή μπλοφίτσα. Του κάνω reraise 2,50$ και μετά απο πόλλή σκέψη κάνει call. Ωραία σκέφτομαι δεν έχει μεγάλο ζευγάρι ΑΚ ή AQ

flop :Qh :Ts :6d

bet αυτός 3$ (όταν στο ποτ είναι ήδη πάνω απο 5$)

Εγλω δεν έχω να σκφτώ και πολλά πράγματα είναι εμφανές οτι ο τύπος έχει 1-Q και έτσι με απλο call ειμαι απλά χαμένος ένω με ένα δυνατό re-raise το βάζω να πιστέψει οτι έχω δυαντο λοζέ και μάλιστα overcard οπο΄τε ή ΚΚ ή 11

Ετσι συνεχίζω την μλο΄φα που ξεκίνησα pre-flop αφου τώρα έχει γίνει semibluff και του κάνω raise 10$.

Σκεδόν δεν σκέφτηκε καθόλου και πέταξε τα φύλλα του.

Μου γ΄ραφει στο chat τώρα ήσουν εσύ ο άτυχος. Γιατί του λέω. Γιατί μου λέει με οπιονδήποτε αλλον θα του έίχες πάρει τα χρήματα είχα 1-Q αλλα δυστηχώς έχανε απο τους ΑΑ. ¨ηταν το πιο εύκολο διάβασμα που έκανα ποτέ μου Πραγματικά το φώναζες οτι έχεις ΑΑ μου λέει.

Wraio paiksimo preflop kai post flop

An ta stacks den einai poly megala kai kanw semibluff sto flop synhthws paw all-in. M'ayton ton tropo plhrwnomai otan exw QQ/TT/AA.

To raise sou einai ki auto kalo afou exeis position alla an kanei call tote den einai eykolo na paikseis sto turn kai to straight draw sou exei xasei sxedon to miso tou equity.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

An ta stacks den einai poly megala kai kanw semibluff sto flop synhthws paw all-in. M'ayton ton tropo plhrwnomai otan exw QQ/TT/AA.

To raise sou einai ki auto kalo afou exeis position alla an kanei call tote den einai eykolo na paikseis sto turn kai to straight draw sou exei xasei sxedon to miso tou equity.

Δεν κάνω all-in για τους παρακάτω λόγους.

1. ¨εχω ξεκινήσει μια μπλόφα με αβέβαιο αποτέλεσμα άρα πρέπει να έχω σχεδιο διαφυγής για να μην χάσω ολα μου τα χρήματα.

2. Δεν ξέρω ακόμα την αντίδραση του αντιπάλου μου.

3. Σε περίπτωση call του αντιπάλου μου είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα στο turn οτι και να έρθει(εκτός της δεύτερης Q) θα κάνει τσεκ οπότε βλέπω τσάμπα και το rιver.

4. Εαν στο turn πιάσω και άλλο καρό τότε είναι ευκαρία για all-in καθώς θα έχω δύο draw και αρκετά outs να κερδίσω την παρτίδα αν και ειναι βέβαιο οτι μαλλον δεν θα τα δει εαν είναι καλός παικτης.

5. Εαν και στο river δεν πιάσω τίποτα και ο αντιπαλός μου έχει καταλάβει ήδη την μλόφα μου γιατί στο turn δεν θα εχω κάνει bet πέτάω τα φύλλα μου και χάνω 13$ περίπου οχι όμως και τα υπόλοιπα χρήματά μου.

Ξέχασα να σας πώ οτι ο αντιπαλός μου έχει 45$ στακ και εγω 38$. οπότε στην ουσία εχω διακινδυνεύσει τα κέρδη μου απο το τραπέζι ενω σε περίπτωση που όλα πάνε καλά τότε μάλλον θα διπλασιάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yparxoun polloi tropoi na paikseis sto flop. Genika exartatai apo pollous paragontes kai synhtws tha paikseis oles tis epiloges kata ena pososto. px X% call, Y% raise, Z% all-in

Ta pleonekthmata tou all-in:

1. Exeis ena arketa kalo draw sto flop

apenanti se AQ exeis 40% sto flop

sto turn to draw sou ginetai pio asthenes:

px an pesei :2s tote eisai 23%

kai an pesei karo p.x :2d tote eisai 38% (pali ligotero apoti sto flop)

2. Poly shmantikos logos. An o antipalos sou dei to xeri sou, eidika kapoios pou einai asxetos apo maths, tha nomizei oti eisai kapoios maniakos tzogadoros pou bazei ta resta tou xwris na exei tipota.

H alhtheia omws einai diaforetikh. Exeis 40% me lefta hdh sto pot. Gia paradeigma an eixes KQ ki autos AQ tote tha eixes mono 14% (!!) pithanothes.

Alla akoma pio shmantiko: den kserei oti to KJ einai to xeirotero fyllo poy pas all-in. Giati pas all-in me QQ/TT kai AA/66 kai to KQs isorropei to range sou.

Akoma ki an o idios exei AA tha prepei na paei passo otan tou kaneis raise all-in me tetio range (akoma ki an kapoies fores mporeis na exeis KJ)

To geniko symperasma einai oti mporeis na paizeis ena kalo draw me ton idio akribws tropo pou tha epaizes ena poly isxyro fyllo (p.x. set) wste na einai poly dyskolo gia ton antipalo sou na se diabasei kai na paiksei swsta enantion sou.

Epishs molis proseksa oti to raise sou preflop htan poly mikro pou einai synhthws lathos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε holdem,

Έχουμε διαφορτικό τρόπο προσέγγισης στην συγκεκριμένη παρτίδα αλλα και γενικά για το παιχνίδι.

Πάιζω ποτ λίμιτ .ετσι τα χτυπήματα που κάνω δεν είναι μεν στο ανώτατο όριο που μπορώ αλλα είναι πολύ κοντά τους αν προσέξεις. Ούτως ή άλλως οταν έχεις 1-Κ και θέλεις να τρομάξεις τον αντίπαλο τότε χτυπάς πάντα στο όριο μήπως και πετάξει τα φύλλα του και πάρεις το ποτ. Οταν έχεις τους 1-1 θέλεις να ανεβάσεις το ποτ αλλα δεν θέλεις να τρομάξεις και τον αντίπαλο γιατί θέλεις δράση και στο flop και οχι μόνο preflop. Αυτο οι καλοί παικτες το ξέρουν. Με τον δικό σου τρόπο θα έχω βάλει ακόμα 10$ περίπου στο ποτ ενω θα εχω κάνει και τον αντίπαλο να υποψιιαστεί οτι πιθανόν να μην έχω και κάτι πολύ δυνατό ισως 1-Κ και θέλω να τον αναγκάσω να πετάξει τα φύλλα του,ενω τα χτυπήματα που κάνω είναι σαν να παρακαλάω pls call!!!!!!!!.

Επιπλέον με τον δικό μου τρόπο είμαι ο άρχοντας της συγκεκριμένης παρτίδας. Δεν πάω all-in και αφήνω τον αντίπαλο να επιλέξει. Εαν πάει all-ιν θα πρέπει να πάρω ΕΓΩ την απόφαση εαν θα συνεχίσω και θα ρισκάρω όλα μου τα λεφτά σε ένα draw? ενω ξέρω οτι έχω πιθανότητες 60-40

ΓΙα να στο πω διαφορετικά. Εαν σου έλεγαν οτι αυτοί οι δύο θα πάνε τα ρέστα τους σε ποιον απο του δύο θα πόνταρες τα χρηματά σου? Σε μένα η στον αντίπαλο?

Οσο για απλό call απο αυτόν, παίρνω το 23% του river τσαμπα.!!!!!! στην δική σου περίπτωση έχεις χάσει το πλεονέκτημα της τελικής απόφασης και την δίνεις στον αντίπαλο ενω με την δική μου υπόθεση εξακολουθώ και κρατώ τα ηνία της συγκεκριμένης παρτίδας.

¨αλλος τρόπος σκέψης και προ΄σέγγισης του παιχνιδιού.

Πάντως σκέψου ποιος είναι ο καλύτερος.

Θες να είσαι αυτός που θα παίρνει τις τελικές αποφάσεις για μια παρτίδα ή θες να δίνεις το πλεον΄κτημα στον αντίπαλο?

Τώρα λες οπως παίζεις το σετ.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος παιξίματος ενος χαρτιού, διαφορετικά θα ήσουν και απολύτως προβλέψιμος.

Π.χ.

Εχω :2h :2s και είμαι στην μέση του τραπεζιου. Έχω κάνει call και περιμένω ο Dealer raise 2,75 εγω σκέφτομαι κάνω call. Μου γράφει στο chat fish.

φλοπ

:2d :6h :Js

Μιλάω πρώτος τι πρέπει να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω είμαι ανοιχτό μυαλό.

Ακολούθησα την τακτική σου 4 φορές απέναντι σε μικρά στακ. ¨ολες έιχα draw για κέντα πάνω κάτω. Την μία μάλιστα, είχα φλος κεντα draw.

Αποτέλεσμα τις έχασα όλες -21$. Μία φορά που μου ζητήθηκαν 25$ για να την δώ και ενώ εψαχνα gutshot δεν τα ειδα και ήρθε στο river ενω ο τύπος έπιαζε με 1-1.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Profanws se pot limit den mporeis na pas all-in :)

Epishs an prosekses, eipa oti mporeis na paikseis to flop me pollous tropous (an ypothesoume oti einai no-limit) kai meta edwsa ta pleonekthmata tou all-in, alla de shmainei oti tha kaneis 100% fores all-in.

To paiksimo pou perigrafw einai poly basiko alla fysika mporei na kostisei para poly an de to efarmoseis swsta. Proteinw na diabaseis to biblio tou Ciaffonne opou to analyei arketa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...