Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΤΕΧΝΙΚΗ-ΤΥΧΗ-ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ


Recommended Posts

Αρκετές φορές έχουν διατυπωθεί απόψεις εαν είναι τυχερό ή τεχνικό παιχνίδι το Πόκερ.

Εχτες μετα απο μια πολλή κουραστική μέρα κάθισα αργα το βράδυ να παιξω λίγο ποκερ για να χαλαρώσω.

Μέσα σε δύο ώρες έπιασα 3 φορες ΚΚ και 2 φορές 11.Ομολογώ οτι κάτι τέτοιο δεν μου έχει ξανασυμβεί. Η τυχερή μου μέρα?

Αποτέλεσμα έχασα όλες!!!!!

Πως?

Με τους 11

μονο την μία φορά έχασα απο ένα αξιοπρεπες χαρτί που κρατούσε αντιπαλός μου JJ που ήρθε στο turn και κάνοντας set πήρε το ποτ.

Την επόμενη απο 9-3 άχρωμο του ήρθε 9 στο φλόπ συνέχισε να βλέπει τα δυνατα bet μου και αφου στο turn πήγα ρέστα στο river του ήρθε και άλλο 9.!!!! Της ήρθε μάλλον γιατί τελειώνοντας την παρτίδα μου γράφει. ΗΑΗΑΗΑΗΑ ΕΙμαι η βασίλίσσα των τραπεζιών. Μωρε το ψάρι των τραπεζιών είσαι αλλα τι να σου πώ τώρα σκεφτηκα.

Με τους ΚΚ

το αρχικό μου στοιχημα το βλέπει ενας με 1-2 άχρωμο. φλοπ μόνο ενα 2 έχει, του κάνω raise μου κάνει reraise!!!!! all-in εγώ, 1 στο river kai oi KK μου στον κουβά.

ο δευτερος είχε 1-3 χρώμα και αφου τον πηγα all-in pre-flop έπιασε 1 στο turn και οι ΚΚ στον κουβά.

στην τρίτη φορά με τους ρηγάδες πιάνω Κ στο φλοπ. Ωπ τώρα κερατάδες αποτι φαίνεται δεν χάνω με τίποτα.

ΒΕΤ εγ'ω reraise o άλλος all-in εγώ. Περιτό να σας πώ οτι βαθια μέσα μου παρακάλαγα να μην το δει και να παρω το ποτ εκεινη την στιγμη. Κάνει call o τύπος. Στο φλοπ 57Κ ο Κ και το 7 καρά. τρεχουν καρα στο turn kai sto river εγω παγώνω. ανοίγουν τα φύλλα μας και τι να δω κρατούσε 9-6 αχρωμα το 6 καρό!!!!!!!!!

OMG

Ενδιάμεσα εχω πιάσει και ενα 8-8 και φλοπ 1-1-8 ενας τύπος πάει τα ρέστα του. Κάνω call και παρακαλάω να πε΄σει και άλλο 8 να κάνω καρέ ή τουλάχιστον να μην φουλιάσει ο αντίπαλος τους Ασσους που μάλλον έχει ομως στο river φέρνει και άλλον Α και το καρέ το κάνει αυτός!!!!!!!

Δείχνει 1-6 άχρωμο.

Αποτέλεσμα της χθεσινής μέρας στο δίωρο; -280$.

Τι να την κάνεις την τεχνική αμα δεν εχεις τύχη.

Ρε παιδιά ξέρει κανείς το τηλέφωνο της τράπουλας να της εξηγήσω τι είναι οι πιθανότητες η στατιστική κ.λ.π Και αμα μου απαντήσει Α! μην με ανκατευεις εμένα με αυτά! Εγω δεν ξέρω απο τέτοια. Να της ρίξω κανά μπινελίκι και να της απαντήσω ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙς ΜΩΡΗ ΑΜΟΡΦΩΤΗ. που δικαιώνεις κατι ηλίθιους σαν αυτούς που προανέφερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από τέτοιες σφαλιάρες συνήθως αναρωτιέμε αν θα πρέπει να παίζω σε rooms με ευρωπαίους-σκανδιναβούς ή στα αμερικάνικα (FTP, UB ) όπου είναι πράγματικά rock gardens, εκεί άμα βλέπεις allin μετα το φλοπ, ετοιμάσου να πετάξεις bottom set.

Όλοι απαντούν ότι στα πολύ tight τραπέζια κερδίζει μόνο η γκανιότα, και ότι πρέπει να παίζουμε με τρελλούς, maniacs και fishes γιατί εκεί έχει πλεονέκτημα ο κάπως καλός παίκτης.

Άλλα ρε παιδιά μερικές φορές δεν μπορώ άλλο, ίσως επειδή για μένα το συναισθηματικό roller coaster στο πόκερ είναι άνισο, όταν κερδίζω τρια buyins δεν χαίρομαι τόσο, όσο όταν χάνω ...κυρίως με τέτοιο τρόπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατι παρομοιο συνεβη και σε μενα χθες βραδυ.

καθομαι, ανοιγω 3 τραπεζια και στις πρωτες 2 παρτιδες στα δυο απο αυτα παιρνω ΑΑ. Μην τα πολυλογω τη μια εχασα απο χρωμα με 97s και την αλλη φορα απο σετ 7αρια. 5-6 παρτιδες αργοτερα παιρνω παλι ΑΑ στο 3ο τραπεζι, αυτη τη φορα ολιγον εκνευρισμενος κανω μεγαλυτερο raise, με αποτελεσμα να κανει fold ολο το τραπεζι.

Κοινως 3 φορες ασσοι, αλλα τζιφος.

Ετσι ειναι αυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jeune έγραψε:

Μετά από τέτοιες σφαλιάρες συνήθως αναρωτιέμε αν θα πρέπει να παίζω σε rooms με ευρωπαίους-σκανδιναβούς ή στα αμερικάνικα (FTP, UB ) όπου είναι πράγματικά rock gardens, εκεί άμα βλέπεις allin μετα το φλοπ, ετοιμάσου να πετάξεις bottom set.

Όλοι απαντούν ότι στα πολύ tight τραπέζια κερδίζει μόνο η γκανιότα, και ότι πρέπει να παίζουμε με τρελλούς, maniacs και fishes γιατί εκεί έχει πλεονέκτημα ο κάπως καλός παίκτης.

Προτιμω να παιζω με τους Ευρωπαίους donks και ας εχει μεγαλυτερα swings γιατι ενα απλο tight παιχνιδι μπορει να σε βγαλει πολυ πανω μακροπροθεσμα. Αντιθετα απο οτι εχω δει σε stars κυριως τα πραγματα παραειναι σφιχτα, δεν εχει καθολου δραση. Εκει αμα χασεις 1-2 buy ins απο κανενα bad beat πρεπει να φτυσεις αιμα για να το παρεις πισω λογω του οτι κανεις δεν εχει διαθεση να "τζογαρει", τουλαχιστον στα μικρα limits.

Άλλα ρε παιδιά μερικές φορές δεν μπορώ άλλο, ίσως επειδή για μένα το συναισθηματικό roller coaster στο πόκερ είναι άνισο, όταν κερδίζω τρια buyins δεν χαίρομαι τόσο, όσο όταν χάνω ...κυρίως με τέτοιο τρόπο

Αν καταλαβα καλα τι εννοεις, αυτο ισχυει σε ολες τις μορφες τζογου. Η κατανομη ικανοποιησης/απογοητευσης μετα απο μια νικη/ηττα ειναι ανιση υπερ της απογοητευσης , τουλαχιστον ετσι εχω διαπιστωσει απο προσωπικη εμπειρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστααα

μαλιστα μπορεις να πεις οτι κερδισα απο 2.5bb (που τοσα κερδισα) μεχρι 1 buy in (που ειχα σοβαρες πιθανοτητες να χασω εαν με εκανε καποιος call):P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...